Jeugd, jeugd... Propaganda-vergadering N.V.D. en N.S.V. Er is eens een andere tijd voor de post geweest Marktberichten LANGS DE VELDEN Stadsnieuws Dienstregeling werftrein Aanvulling beroepenrlijst zeep voor „vuilen" arbeid TEXEL Onderscheidingen uitgereikt Bevoegdheid Duitsche gerechten Voetbal HRCII-KWII 5-3 Verdwaalde brieven vinden eigenaars De dienstregeling van de werftrein wordt met ingang van heden als ▼olgt: Heenreis A. V. Alkmaar 5.56 6L Pancras stopt Heer Hugowaard 6.10 6.12 Noord Scharwoudc 6.20 6.22 Zijdewind stopt Schagen 6.38 6.40 Oudesluis stopt Anna Paulowna 6.56 6.58 Breezand stopt Koegras 1 Stopt Km. 4.000 stopt Den Helder 7.25 Terugreis Den Helder 17.45 Km 4.000 stopt Breezand stopt Koegras stopt Anna Paulowna 18.12 18.14 Oudesluis stopt Schagen 18.25 18.26 Zijdewind stopt Noord Scharwoude 18.40 18.41 Heer Hugowaard 18.49 19.50 St. Pancras stopt Alkmaar 19.04 Terugreis op Zaterdag Den Hélder 12.50 Km 4.000 stopt Koegras stopt Breezand stopt Anna Paulowna 13.17 13.23 Oudesluis stopt Schagen 13.37 13.40 Zijdewind stopt Noord Scharwoude 13.56 13.58 Heer Hugowaard 14.06 14.09 St. Pancras Stopt Alkmaar 14.23 voor dki m Vanden ui LOoEEKEN. Een persoon, die nog drie maanden gevangenisstraf te goed had, werd aangehouden en naar Alkmaar over gebracht. DAT LIEP MIS. Een persoon werd er op betrapt, dat hij groente stal van een stukje tuingrond aan de Lorentzstraat. Hij werd door de politie aangehouden. INBRAAK. Bij <3e Firma Goes, Keizerstraat, brachten ongenoode gasten een be zoek, waarbij zij een hoeveelheid Vleesch medenamen. ASSISTENTIE VERLEEND. Een juffrouw, die bij een rijwiel ongeval gewond raakte, werd door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst verbonden en naar huis ver voerd. Thans is bepaald, dat ook goud- en zilversmeden voor extra rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder wegens vuilen arbeid in aanmerking komen. Uit hoofde hiervan komen zij 'met ingang van 1 December a.s. in aan merk ng voor ie periodieke verstrek king van één antsoen eenheidszeep, alsmede één r ntsoen waschpoeder per 2 maanden. Ter tegemoetkoming kan aan goud- en zilve smeden voor het tijd vak van 1 November tot 1 December a.s. „één rantsoen eenheidszeep" worden verstrekt. De aanvraagformulieren kunnen vanaf heden bjj den distributiedienst worden afgehaald en kunnen uiter lijk tot en met 5 November'1942 in gevuld weder worden ingeleverd. Geslaagde bijeenkomst op Texel In hotel „De Lindeboom" werd dezer dagen een vergadering ge houden van den Ned. Volksdienst, waarin twee sprekers optraden, n.1. de heer Querner, Prov. leider van den N.V.D. en Ilgner, Kreis- amtleiter van de N.S.V. De bij eenkomst, d'? een zeer druk be zoek ten deel viel, werd geopend door Burgemeester Rijk de Vries, die er zrjn genoegen over uitsprak, dat zoovelen op dezen donkeren avond naar de vergadering wa ren gekomen. Spreker richtte een bizonder woord van welkom tot de sprekers van dezen avond, tot den heer Beckering, Amtleiter te Den Helder en Brücher, blokleider N.V.D. te Texel. Verder besprak de Burgemeester den sterken groei van het ledental der vereeniging op Texel: toen hier de eerste vergadt ring werd gehouden waren hier 8 leden van den N.V.D., thans zijn er 62. Hard is gewerkt om de vereeniging tot bloei te brengen. Bizondere huk.-, komt daarbjj toe aan mevr. Bujjs, die door huisbezoek 25 nieuwe leden heeft weten te werven. De heer Querner: Hierop verkreeg de heei Querner het woord, die. in aansluiting op de openingsrede van den Burgemeester, mededeelde, dat, niet alleen op Texel, doch in geheel de Prov. Noord-Hol land 't ledental sterk groeiende is. Verder bespra1. spr. de collecte voor Winterhulp. De lij stencollecte is een succes geweest, maar vooral ook de straatcollecte: er is eenige duizenden meer ingekomen dan vorig jaar. Dit doet ons genoegen; 't is voor ons een bewijs, dat „er schot in zit". Als 't zoo voort gaat komen we er; het Ned. volk moet geleerd worden om te r—en. Vooral doet het prettig aan dat de arbeiders veel geven bij onze collecten; dat is voor ons het bewijs, dat in de' kringen, die 't meest de resultaten van onzen arbeid zien, ons werk waardeering ondervindt en men begint te beseffen, dat de onzin, di men heeft 'erkondigd, dat 't geld naar Duitschland gaat en later, dat wij geld uit Duitschland voor propa ganda zouden ontvangen, vuige las ter van de tegenstanders is geweest. Spr. wees verder op de versnippe ring, die er jntstond bij het vroegere Maatsch. Hulpbetoon: er waren 8116 later zelfs 8305 vereenigingen op dit gebied. Sommigen hebben goed gewerkt, maar hun werk had weinig succes, omdat alles in 't klein moest plaats hebben; andere vereenigingen zelfs heel slec&t. N.V.D. en N.S.V. helpen niet al»m in de eerste plaats om de personen, zooals vroeger ge bruikelijk was, riaar om de gemeen schap. De vraag mopt n.1. gesteld worden of de gemeenschap met de hu.p aan deze of gene is gebaat. Medelijden komt in de tweede plaats. On^ sociaal werk is gebaseerd op het Voortbestaan van ons volk. Mocht ons werk niet slagen, dan heeft het Ne- derlandsche volk geen recht van be staan meer en wordt ons werk door andere volken overgenomen. Pessimisten Onder ons hebben ge meend, dat ons werk toch zou mis lukken en drongen direct aan op d".a"'~: daartegen hebben wij ons verzet en de teekenen zjjn er dat ons werk zonder dien dwang zal slagen. De heer Ilgner. Na een korte pauze trad als spre ker op de heer Ilgner, die in het Duitsch sprak. De heer Ilgner bleek evenwel zulk een rustige wijze van spreken te hebben, dat bljjl baar van het gesprokene voor de aanwezigen zeer weinig verloren ging. De heer Ilgner gaf een kort over zicht van het werk van de N.S.V. in Zondagavond. Zaterdagmiddag en -avond flitsten er dl vele telegrammetjes betreffende terreinafkeuringen hier in Noord- Holland, langs de telegraaflijnen. Ge lukkig zijn de beide consuls hier opti mistischer en wachten den Zondag morgen af. Voor den hoofdwedstrijd van van daag, Helder—D.T.B,, blijkt groote belangstelling te bestaan. Ongeveer duizend menschen kwamen'-deze ont moeting bijwonen. Dat is een eer en een onderscheiding die men zich waardig moet toonen. Ik kan u helaas niet met de hand op het hart verklaren, dat dit heden middag het geval was. Het begon wel aardig, zelfs een beetje mat, maar dat was maar schoo- nen schijn.' Na rust, met een Ipleine 1O-voor sprong voor Helder, begon de D.T.8.- ploeg, die voornamelijk uit zeer jeug dige spelers\bestaat, steviger, echter volkomen fair, te spelen. Helder rea geerde hier op door eveneens meer op den man te spelen, een spelbeeld waarbij natuurlijk alleen de scheids rechter redding kan brengen. Laten we direct verklaren, dat Bchilperoort daar voor zorgde. Toch was er meer onaangenaams dan ple- zierigs te beleven. Elke speler, zoo wel van Helder als van D.T.S., schonk meer aandacht aan den tegenstander dan aan den bal, behalve ...Co Bur ger. Den geheelen middag had hij al zit ten vlassen op zijn kansje als eerste invaller. En toen Vonk het veld moest verlaten, had hij maar één gedachte, een goal maken! Toen dit gebeurd 'was begreep D.T.8. dat het verloren was. De stemming bleef echter be dorven en dat werd er niet beter op, toen trainer Mijnders, de oud-Gooier, die o.a. D.T.S. traint, conflicten kreeg met een der bestuursleden van Helder. Een betaalde oefenmeester, die zijn kennis van sport aanwendt, om door middel hiervan, bij zooveel mogelijk vereenigingen, zooveel mogelijk te verdienen, zoo iemand neemt altijd een zwakke plaats in temidden van hen, die er éen eer in stellen nog nim mer de sport ten eigen bate te heb ben geexploiteerd. Het was dan ook een ernstig ver zuim van dezen man, z'n zelfbeheer- sching te verliezen en een der be stuursleden te beleedigen. Vermoedelijk zal hij hiervoor van den Ned. Voetbal Bonr geen pluim pje krijgen. Maar lezer! ik wil m'n praatje van vanavond niet in mineur eindigen. Hoewel 't al eenige jaren geleden is, herinnert u zich natuurlijk nog wel de prachtige Olympiade van 1938 te Berlijn. Hoe daar de uitblinkers van vrywel alle landen ter wereld ge kampt hebben om de hoogste eer. Hoe ook ons eigen vaderland daar fraaie successen behaalde. Zooals u weet vervaardigde Leni Riefenstahl i» opdracht non de Tobis van dit wereldsportevenement een film. In een laatste onderhoud, dat ik gistermiddag met ons aller vrind, de heer Van Twisk, had, beloofde hij mij deze prachtige rolprent, zeer binnen kort te Den Helder in zijn theater te zullen vertoonen. Via de redactie van dit blad zullen u binnenkort nadere gegevens bereiken. Ik hoop dat u in staat zult zijn deze film te zien, het is een historisch do cument. Toean Tik-Tik. Duitschland: 10 jaar geleden is dit begonnen, ook daar had men aanvan kelijk met vooroordeel te kampen. De sociale toestand van het Duitsche volk was in die dagen uiterst slecht en er werd veel armoede geleden, vooral ook tengevolge van de groote werkloosheid. .Doch de ijver van de Blokhoofden en Blokvroüwen vooral, die uiteraard met de behoeften in hun rayon uitstekend bekend waren, hebben met hun onvermoeiden arbeid ons werk populair gemaakt. Onze collecten stegen snel en bereikten voor den oorlog reeds een totale be somming van 300 400 millioen Mark; in de 3 oorlogsjaren, onder bizonder aanbeveling van den Führer, 2850 millioen Mark, een som, waar van men zich n'et zoo maar een be hoorlijk denkbeeld kan vormen. Verder gaf spr. een overzicht van het maatschappelijk werk, dat door de N.SjV. in Duitschland wordt ver richt. In het bizonder werd gespro ken over de zorg voor moeder en kind. In 't licht werd gesteld de wijze waarop men b1' jeugdige kinderen de verzorging van het lichaam weet aan te kweeken en de schitterende in richting van de kindertehuizen, waarin men de groote zorgen van de arbeidende moeder overneemt. De heer ilgner bleek geheel in dezen arbeid op te gean en gaf als zijn meening te kennen, dat het Holland- sche Volk dit werk tot succes zal weten te brengen, omdat dit geheel in den aard ligt van het Germaan- sche ras, waartoe ook het Nederl. v-lk behoort. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door enkele personen gebruik gemaakt. O.a. werd gevraagd of de heer Querner niet eens een vergadering kon be leggen uitsluitend voor dominé's' en pastoors, om met hen den Ned. Volksdienst te bespreken. De heer Querner vees erop, dat zulks zijn taak waarschijnlijk zeer zou ver lichten. Wat de dominé's betreft, daar vinden wij soms al waardee ring voor ons werk, een drietal is lid onzer vereeniging. Met pastoors hebben wij op enkele plaatsen, (wanneer het gevallen betroffen waar veel st-un noodig was) vruchtbaar samengewerkt. Met de Gereformeerden valt voor ons tot nog toe weinig contact te krijgen. Burgemeester Kijk de Vries sloot de bijeenkomst met dank aan beide sprekers. Niemand, zei de spr., zal we: spijt gehad hebben, dat wij in deze vergadering een Duitscher het woord hebben laten voeren. Verschei dene personen traden staande de vergadering ais lid toe. 'S-GRAVENHAGE, 2 November. Zondag is in het dienstgebouw aan den Kneuterdijk een bijeenkomst van het 'Arbeitsbereich genouoen. Ilauptdienstleiter Schmidt schets- ste in een korte toespraak de taak der nationalisteii in dezen beslis- senden tijd en overhandigde ver volgens aan 116'verdienstelijke po litieke leiders de hun door den Führer 'verleende onderspheidings- teekens van hun nieuwen dienst- rang. Tegelijkertijd overhandigde hij aan 67 ntannen en vrouwen der, partij als erkenning voor bijzonde re prestaties het kruis Voor oor- logsverdienste of de medaille voor volksverzorging. Het rijkscommissariaat deelt mede:, De Duitsche gerechten zijn op grond van verordening nr. 72.<i2 met uitsluiting van de Nederland- sche justitie zonder aanzien van de nationaliteit van den dader of medeplichtige bevoegd voor de vervolging, van en het uitspreken van een vonnis over strafbare han delingen, wanneer de daad blijkt te zijn plundering in geëvacueerd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of lokalen. Hetzelfde geldt, wanneer de daad als een misdaad of ^Vergrijp tegen fichaam, leven of eigendom met gebruikma king van de voor den afweer van luchtgevaar genomen maatregelen, of als gewoon gevaarlijke, in het bijzonder den voedingstoestand in geVaar brengende misdaad moet worden beschouwd. Wedstrjjd van gemiste kansen. Onder ideale omstandigheden is het de roode reserves gelukt de beide punten thuis te houden, al was de tegenstand dan ook niet van dien aard, dat de Racingclub in gevaar is geweest. Een schotvaardiger voor hoede had het doelgemiddelde van de roodjes dezen middag een heel stuk kunnen verbeteren. KW had blijkbaar ook haar kruit thuis ge laten, zoodat het een matige wed strijd was. Als scheidsrechter v. d. Berg de elftallen in het veld roept, heeft 3RC een invaller voor De Jóng. Direct is het de KW-veste, die op de proef wordt gesteld^ en het wegwerken der zebra's is nu niet het- ware, waardoor Markante „postboden": duiven en loopers En hoe de Inca's het deden... Door de regelmatige publi caties van verdwaalde brieven die een geadresseerde zoeken en waarvoor de pers zich 2^0 verdienstelijk maakt, worden wij maar al te zeer herinnerd aan het wezën van de post/ die zulk een merkwaardige oorsprong heeft. Het is alles zoo eenvoudig: we schrijven een brief, plakken de enveloppe dicht, voorzien die van een postzegeltje, werpen hem in de brievenbus, (en die zijn tegenwoor dig overal voorradig, zelfs aan de achterbalcons van de tram, althans in de hoofdstad,1 en vervolgens kijken we er niet meer naar om of mopperen, wanneer we zouden hoo- ren, dat het bewuste epistel een bestelling later gearriveerd is, dan wij verwachtten. De post, dat is iets vanzelfsprekends geworden, als het water in de kraan en het electrische licht, waarvoor we maar een knopje behoeven om te draaien. Maar o wee, wanneer de „regie van de post" door de omstandigheden en derhalve door niemands schuld gestoord'wordt wanneer, gelijk dat nu het geval is. brieven ei; andere poststukken na een maandenlange zwerftocht, soms over de halve wereld, een eigenaar zoeken, zoodat de .kranten er een rubriekje voor gemaakt hebben: „verdwaalde brieven" en aldus trachten door hun publicaties de menschen bij hun brieven of de brie ven bij hun adressen te brengen! Dan eerst bedenken wij niet zonder een gevoel van dankbaarheid in het hart, welk een voortreffelijke en onvervangbare instelling de post toch eigenlijk is en wat wij wel zouden moeten beginnen zonder haar! Is het niet juist, dat we iets eerst ten volle waardeeren, wanneer we het missen Hoe staat het met den oudsten vorm van brievenbestellen Dat was die van de postduif. Reeds in oude geschriften vinden we haar ettelijke malen beschreven, maar ook in veel later tjjd men denke maar eens aan den wereldoorlog 19141918! werd er van die levende verbinding nog een druk gebruik gemaakt. Maar naast de duiven deden in oude tjjden al jonge mannen als briefbezorgers dienst. Wij bedoelen de snelvoetige loopers, die wij reeds In de oude sagen en in de oerge- schiedenis der volken ontmoeten. Op oud-Egyptische gedenkteekenen zijn heel wat „postboden", beter gezegd „briefboden" afgebeeld en op ver geelde papyrusrollen zijn zelfs de namen van vermaarde loopers die thans op het \athletiekveld waar schijnlijk een goeden indruk zouden maken! opgeteekend. Bij het aan breken van den dag verschenen zij «■voor de Egyptische koningen, die eigenh&ndig alle, ook uit de verst afgelegen deelen van het rijk binnen-* komende brieven in ontvangst na men. Zoo vinden wij in Benihassan op een grafschrift een afbeelding van een bode, die zijn schriftelijke boodschap aan den vorst komt over handigen. Ook Xenophon, een rijke bron van historische gebeurtenissen en feiten, geeft ons een aanwijzing. Zoo vertelt hij van pleisterplaatsen, door koning Cyrus van Perzië langs de' wegen ingericht, om den dienst der boden nog beter en sneller te doen functionneeren. Nergens ter wereld evenwel be kleedden de oude loopers zulk een voorname plaats als in het oude Griekenland, waar naast allerhande takken van sport het hardloopen vooral gaarne beoefend werd. Uit de overwinnaars bij de befaamde Olym pische Spelen kwamen de „hemero- dromoi"> of zgn. dagloopers voort. Dat waren meest jongelieden, die op hun tochten niet anders droegen dan boog, pijlen, werpspeer en vuurstee- nen afgezien dan van hun „post" en van wier snelheden de Griek- sche geschiedschrijvers verbazing wekkende staaltjes weten mee te deelen. Toen de Atheners bij den inval van Darius aan de Lacedemoniërs sooe- dige hulp verzochten, legde de dag- looper Phidipides den 12.000 stadiën langen weg, (<J.i. ongeveer 200 kilo meter!) van. Athene naar Lacede- mon in een dag en een nacht af. De looper van Alexander den Groote, de Macedoniër Philonides, liep in 9 uur tijds een afstand van 340 kilo meter! Minder in aanzien waren de loo pers te Rome; alleen slaven en vrij gelatenen werden ervoor gebruikt. Veel klaagde men over hun onbe trouwbaarheid en dienovereenkom stig werden zij behandeld. Eens richtten de Romeinsche loopers tot keizer Vespasianus een verzoek waarin om verhooging van het schoengeld werd gevraagd zu'ks terwijl er alleszins reden was tot er dan ook hachelijke situaties voor het doel ontstaan. Goede voorzetten van rechts van H. loopen op niets Langzaam komt K. los en zien we eenige aardige aanvallen; maar door zichtig genoeg om de verdediging van de roodjes niet in gevaar te brengen. Een keei is het dat Blank water een moeilijk schot moet stop pen en, dit gaat hem ook goed af. Dan is het Racing dat den toon aan geeft. Het duurt das ook niet lang of De Vries zorgt voor de opening van de doelpuntenreeks. Uit een voorzet van Bais is het voor hem een klein kunstje zijn club de leiding te geven (10). „CW wordt nu geheel ingesloten en het is te danken aan schuttersgebrek bij de roodjes, dat er in den stand geen verandering komt voor de r st. Na rust hetzelfde beeld, maar nu hebben de Racers het schot gevon den. Eerst zag het er nog niet naar uit, dat het een groote zege zou wor den, want de rust had ook K. goed gedaan. Uit een aanval weet zoowaar K. een tegenpunt te maken; als Siersma te veel naar voren is geko men is het de roodzwarte r.binnen, die den stand op 11 brengt. Lang zou dit echter niet duren, want De Vries heeft er zin in en voordat er tien minuten verstreken zijn is het door hem 31 vooi HRC. Nog steeds blijft de druk ,p het H.-doel en Bais brengt dgn stand op op 41. Dan profiteert K. van een inzinking der roodjes en hef is weer de r.binnen der gasten, die een fout van Blank water afstraft met een doelpunt (42). Even werkt Racing zich los, doch het doelpunt, dat in de lucht hangt, komt aan der anderen kant. Als d; spil der gasten een pass geeft aan den l.binnen en deze scoort, is de stand 43. De Vries weet dan nog eenmaal het doel te vinden en met 53 komt het einde. L.S.V.V.—WATERVOGELS, i—t. Een mooie wedstrijd. Het is L.S.V.V. gelukt om haar eerste thuiswedstrijd te winnen en tevens om het nog ongeslagen Wa tervogels de eerste nederlaag - toe te brengen. De ruim 500 aanwezigen hebben een goede wedstrijd te zien gekregen. Aanvankelijk gaat de strijd gelijk op, na korten tijd wordt de thuisclub sterker. Als de bal goed wordt opgebracht, is het van Leeuwen die scherp voorzet en P. Mettes doet de rest, 10. De L.S. V.V.'ers krijgen dan eenige kansen maar de achterhoede van W. weet onheil te voorkomen. Als men bij een aanval de Vogels vrij laat spelen krijgt Schuit geen schijn Van kans en het is 1—1 Wa tervogels herademt en met gelijken stand is het rust. Na de hervatting krijgt LSVV eenig overwicht en P. Mettes geeft zijn club de leiding 21. Even later krijgt P. Mettes den bal op het mid denveld, hij geeft door aan Leek, die een hard schot lost, de keeper stopt, maar Tromp werkt den bal in de touwen (3—1). Na eenige W.- aanvallen is het Tromp die goed voorzet en Nijman doelpunt, 41. Met dezen stand komt het einde. WIER1NGEN MANDOLINECLUB „OOST-WIE- RINGEN. Zondag j.1. gaf de mandolineclub MOW haar herfstuitvoering in de concertzaal „Wiron". Na het openingswoord van den voorz werd met het muzikaal ge deelte begonnen. Onder leiding van den directeur Jac. Bakker werden een viertal muzieknummers ten beste gegeven Deze hadden een vrij goede vertolking. Jammer is het,, dat het clubje geen gitaren bezit Deze zouden het klankgehalte ze ker ten goede komen. Hierna volgde een bonte avond, samengesteld uit muziek, zang en tooneel. Het geheel stond onder lei ding van mej. Gré Kaan. Voor de muzikale begeleiding zorgde mevr Wilms, piano en de heer Bakker, viool. Wij mogen zeggen, dat deze avond goed geslaagd is. Stellig ver dient MOW waardeering voor haar studie en werk. De jongelui achter in de zaal, dienden zich er van be wust te zijn, dat er menschen in de zaal zijn, die/komen om naar het gebodene te luisteren. Indien zij zich niet behoorlijk kunnen ge- 1 Deskundige belangstelling tijdens de groote pluimveetentoonstelling, wel ke te Haarlem is gehouden. VNP-De Haan-Pax Holland m. Lente der schoonheid Een Turijnsch student schreef een lied voor de eeuwigheid. Overal in Italië weerklinkt in deze dagen van herdenking de Giovinezza, het lied der fascistische revolutie. Met de Giovinezza hebben de fascisten Ita lië veroverd. Zij zongen het meeslee- pende strijdlied bij den marsch naar Rome, op vergaderingen en demonstra ties en tenslotte werd de Giovinezza het lied der natie. Bij elke plechtig heid wordt de Giovinezza thans aan geheven en aan het einde der week trekt de schooljeugd onder haar klan ken langs de Italiaansche vlag. De Giovinezza heeft een merkwaar dige geschiedenis. In 1909 schreven eenige studenten te Turijn na hun examen een afscheidslied. Onder hen was ook de jonge componist Giussep- pe Blanc. Den tekst schreef Nino Oxillia, die in vele strophen de schoonheid der jeugd en den toekom- stigen arbeid bezong. Het refrein luidt „Giovinezza, giovinezza, prima- vera di delezza", d.w.z. „Jeugd, jeugd, lente der schoonheid". Twee jaar la ter, tóen Giuseppe Blanc in militairen dienst kwam, werd het studentenlied tot een lied der soldaten. De tekst werd veranderd, maar het refrein bleef ongewijzigd. In den wereldoorlog en de koloniale oorlogen trok de Giovi nezza met de soldaten te velde. Ten slotte namen de fascisten de melodie en het rhytme van het lied over. In nieuwe strophen brachten zij tot uit drukking, dat zij als zwarte stormtroe pen van de toekomst en na eeuwen- langen strijd om de eenheid van Italië eindelijk een krachtig en eendrachtig vaderland zouden opbouwen. Weer bleef echter het beroemde refrein on aangetast. Zoo werd de Giovinezza tot een be zit van het Italiaansche volk De groote dichter d'Annunzio bracht dit onder woorden, toen hij schreef: „Eens in de duizend jaar ontspringt uit de verborgen diepten van een volk een lied, dat eeuwig blijft leven. Een groot volk schept zich niet alleen een my the, maar geeft aan zijn idealen ook uitdrukking in een verheven hymne." PURMEREND, 3 Nov. Koeien totaal 825 stuks: 530 vette koeien voor de levering, geide koieen f 375—470, melkkoeien f 500—710, 24 stieren voor de le vering, 68 nucht. kalveren voor de levering, 20 vette varkens voor de levering, 5 magere varkens f 30—58, 230 biggen f 8—18, 750 schapen f 755—1355, 211 bokken en geiten f 25110, 48 pinken f 100 f 225. URK, 30 Oct. De prezen wareruheden: kuilpaling 74 ct., lijnaal 0.62—1.90, snoek baars 68 ct., roode baars 36 ct., voorn 22—30 ct., alles per kg; nest 50 ct. per 37% kg. dragen, laten ze dan liever thuis blijven. Aan het slot werden aan mej. Gré Kaan, mevr. Wilms en den direc teur Jac. Bakker bloemen aangebo den voor alles wat zij in het belang van MOW. hebben gedaan. J. v. Glabbeek. beklag over de genoemde onbe trouwbaarheid. De keizer gaf het eenige antwoord dat bjj zgn optre den paste: hij trok voortaan het schoengeld heelemaal in en vanaf dien tijd moesten de loopers hun werk barrevoets verrichten! Nader hand bedienden die briefbezorgers zich van snelle paarden, maar weer ontstond er groote ontevredenheid, nu wat de betaling betrof. Terwijl in Griekenland de koeriers werden be taald door diegenen die brieven ver zonden of ontvingen, werden de Romeinsche postbestellers bezoldigd uit de opbrengsten van de burgers, die daarover niet ten onrechte onte vreden warep, omdat zij weinig of heelemaal geen gebruik van de „service" der brievenbestellers maakten. Toen de Romeinsche staatspost in de volksverhuizing ondergegaan was werd er een nieuw postverkeer in het leven geroepen. Zoo ontstonden ver schillende soorten boden, voor de kloosters, de universiteiten, het han delsverkeer, enz. De stedelijke kro nieken verhalen tot in betrekkeljjken jongen tijd van uitvoerige bodenver ordeningen en zoo is uit de zeven tiende eeuw de Bazelsche postbode bekend, een der belangrijkste ver tegenwoordigers van het bodegilde uit dien tijd. We zouden onzen lezers te kort doen, indien wij het uitgebreide post verkeer uit het rijk der Inca's niet zouden vermelden. Er bestond daar een post, die den Spaanschen ont dekkers van het goudland Peru van verbazing vervulde! De postloopers werden er „tschaskies" (verwisse laars) genoemd. Zij waren snel en betrouwbaar, en dat was wel noodig want ze moesten hun berichten mondeling overbrengen. Doodstraf bedreigde hen, wanneer ze hun ambtsgeheim schonden en op de groote wegen van het rijk waren posthuizen ingericht, die hen tot ver blijf dienden. In vredestijd lagen er vier, in oorlogstijd acht „beambten"; minstens de helft moest dag en nacht gereed staan, om op een ge geven oogenblik dienst te doen. Wanneer in het naastbjjzijnde post huis een vuur ontstoken werd, dan was dat een teeken, dat er een loo per in aantocht was. Men liep hem zoo snel mogelijk tegemoet om de mondelinge boodschap te vernemen', of ook wel om een snoerenbundel of poststuk over te nemen. Hardloopend snelden beiden net zoo lang naast elkander, tot dé medegedeelde bood- shcap woord voor woord van buiten geleerd was en zonder aarzeling op gezegd kon worden. Ze deden hun dienst dag en nacht, aldus zorgvuldig en stipt, ondanks hitte en onbegaan bare wegen

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3