roers Verduister esephiie Beker getorpedeerd Zware gevechten in den W.-Xaukasus DAQ3LAD VOOR Bijzonderheden over den Egyptischen. strijd HELDERSCHE EDITIE 87ste Jaargang. No. 11946 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar VRIJDAG 6 NOVEMBER 1842 As-troepen in Egypte in enkele sectoren teruggetrokken Stormaanvallen in Stalingrad Itaiiaansch Weermachtbericht Io Egypte wederzijds zware verliezen De dubbele moord te Velsen Een eisch van tien jaar Dc 3% pCt. Nederlandsche Staatslening 1942 e.k. 7.45 uur lk i De beteekenis der Britsche doorbraakpoging Een tactische manoeuvre van Rommel Razzia op appelen 4= Stimson over Pe&rl Harbour..,. Uit*.N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Admuustratiebureaax: SCHAGEN: l.aan 201. Tel. 444 -(2 lijnen. - DEN HELDER: Konitustr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordara 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tariel. Gewone advertenties 11 ct D. m m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt. i pagina's HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Nov. Het opperbe vel van de weermacht deelt mede: „In den Westelijken Kauka- sus heeft de infanterie, na he vige tegenaanvatlen te hebben afgesiagen, vijandeiijke stel lingen stormenderhand geno men. Gevechtsvliegers hebben in de haven van Tocapse drie koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhond van 5800 ton vernietigd. De vijande lijke aanvoer werd door ge vechtsvliegers aangevallen. In het gebied van Alagir worden verbitterde aanvalsgevechten geleverd tegen den vijand, die zich hardnekkig verdedigt. De luchtmacht bombardeerde troe penconcentraties en opslag plaatsen der bolsjewisten in het gebied tusschen de rivieren Koema en Terek en treinen ten Zniden van Astrakan.. In Stalingrad werden m'et suCces stormtroepoperaties ondernomen. Een vijandelijk steunpunt werd be zet, vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Bewakingsafdeelingen van het leger aan de Wolga brach ten een vrij groote rivierboot tot zinken. Luchtaanvallen werden ge daan op vijandelijke steunpunten, westelijk van de bocht van de Wol- ga en op batterijstellingen ten Oos ten van de rivier. Aan het Don- front werden vijandelijke pogingen om de rivier over te steken door Italiaansche troepen verijdeld. In den centralen en den Noorde lijken sector vernietigden Duitsche stormtroepen een aanzienlijk aan tal vijandelijke gevechtsstellingen met de bezetting. Plaatselijke aan vallen van den vijand mislukten. Gevechtsvliegers bombardeerden in weerwil van het zeer slechte weer een belangrijk aanvoer- en ver- keerscentrum der bolsjewisten. Van tien tot 31 October zijn aan het Oostelijk fron^ 615 vij andelijke vliegtuigen vernie tigd, waarvan 585 in luchtge vechten en 61 door afweerge schut der luchtmacht. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 56 Duitsche vliegtuigen verloren. De slag in Egypte duurt aan het geheele front voort. Het Duitsch- Italiaansche pantserleger biedt te gen de massale vijandelijke aanval len den uitersten tegenstand. In enkele sectoren werden de eigen troepen in overeenstemming met de plannen op voorbereide tweede stellingen terug getrokken. Afdee- lingen gevechtsvliegers onderna men voortdurend bomaanvallen op de Britsche pantserafdeelingen en artilleriestellingen. Op 3 en 4 No vember schoten Duitsche en Itali aansche jachtvliegprs in verbitter de gevechten met een numeriek sterkeren vijand dertig vliegtuigen neer. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. In de Noordelijke IJszee heeft de luchtmacht een koopvaarder van 7000 ton tot zinken gebracht en twee groote vrachtschepen bescha digd. Volgens een extra bericht hebben Duitsche dnik- booten tijdens operaties over uitgestrekte gebieden, van de Noordelijke IJszee fot in de wateren ten Zuiden van Mada- gascar, na de groote successen der laatste dagen in onvermoei- den aanvalsgeest den vijande lijken transportvloot opnienw de zwaarste verliezen toege bracht In het Noorden van den Atlanti- schen Oceaan kregen zij bij de hardnekkige achtervolging opnieuw contact met de resten van het voor Engeland bestemde convooi, dat met oorlogsmateriaal en levensmid delen geladen was en waaruit reeds zestien schepen met een gezamen lijken inhoud van 94.000 ton tot zin ken waren gebracht. Zij brachten van dit convooi wederom zes sche pen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 ton tot zinken en bescha digden twee schepen door'torpedo- treffers. Andere duikbooten hebben tij dens de achtervolging van alleen varende schepen in de Noordelijke IJszee bij het eiland Jan Mayen, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, bij St. John, in het equato riale gebied, bij het eiland Fernan- do Noronha, in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan, voornamelijk in de wateren bij Kaapstad, en in het randgebied van den Indischen Oceaan ten Zuiden van Mada'gas- car twintig schepen met een geza menlijken inhoud van 131.000 ton tot zinken gebracht. Een dezer schepen is onder gegaan met de bemanningen van vijf tot zinken gebrachte schepen, die in de be schikbare reddingsbooten geen plaats konden krijgen. Hierdoor heeft de vijand ophieuw 26 koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 168.000 ton verloren. Een deel dezer schepen was, geladen met oorlogsmateriaal, voor het front in Noord-Afrika be stemd." ROME, 5 Nov. Het 893ste com muniqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt; gisteren vonden van den vroegen ochtencLtot laat in den avond in het woestijngebied tus schen El Alamein en Fuka bloedi ge gevechten plaats van onze pant serstrijdkrachten en infanterie met soortgelijke vijandelijke eenheden. Na buitengewoon hevigen tegen stand trokken de ItafPaansch-Duit- sche troepen zich in nieuwe stellin gen in het Westen terug. De vijan delijke verliezen aan manschappen en materiaal zijn groot. Onze ver liezen zijn ernstig. Jagers van de Spil voerden hevige gevechten met de numeriek sterkbre luchtmacht van den vijand. 26 Vijandelijke toe-, stellen werden in verscheidene ge vechten gedurende de laatste twee dagen neergeschoten. Onze ge vechtsvliegtuigen vielen met bom men van geringe hoogte gepantser de vijandelijke strijdkrachten aan en beschoten deze met mitrailleur- vuur. Luchtaanvallen op Tobroek en Benghazi veroorzaakten aan zienlijke schade. Er zijn verschei dene dooden 'en gewonden onder de Libysche bevolking. De munitie-gordels voor de boord- kanonnen der vliegtuigen worden met pijnlijke nauwkeurigheid nage zien en voor het inladen gereed ge legd. PK Meinhold-DV-R-P H m Op 26 Augustus van het vorige jaar werd te Velsen een dubbele moord gepleegd door den 41-jarigen fabrieksarbeider J. K. Heykoop uit Muiden. Met een koksmes, dat hij 's morgens in een winkel te Am sterdam had gekocht, doodde hij zijn vrouw, die hem verlaten had, en den man met wien zij samen leefde. Toen hij met het mes in de hand naar de pont vluchtte, liep hij jn de armen van een politie agent, die hem arresteerde. Aanvankelijk bekende hij den moord te hebben beraamd, doch later zeide hij in drift gehandeld te hebben en zich van de geheele geschiedenis niets meer te herin neren. Hij kon het niet vergeten, dat zijn vrouw hem na een geluk kig huwelijksleven in den steek had gelaten. Hij -had getracht haar over te halen weer terug te komen maar zij weigerde. De rechtbank te Haarlem ver oordeelde den man in Januari van dit jaar tot twaalf jaren gevange nisstraf. Zoowel de verdachte als de offi cier van justitie, die 20 jaar had geëischt, gingen tegen dit vonnis in hooger befoep en gisteren stond de fabrieksarbeider terecht voor het gerechtshof te Amsterdam, ge presideerd door ihr. mr. van der Does de Willebois. De verdachte zelde in hooger be roep te zijn gekomen, omdat hij de straf te hoog vond. Hij begreep, dat zijn daad zeer ernstig was en hij wist zelf niet hoe hij ertoe ge komen was. Hij had ook berouw over wat hij gedaan had. De winkelier, die het mes aan den man verkocht had, werd nu als getuige géhoord. Hij verklaar de, dat H. gevraagd had naar een mes, dat niet gemakkelijk dicht- knipte. Dat mes moest hij hebben om touw te snijden, zoo vertelde hij. Hij had tenslotte een koksmes gekocht. De moeder van den vennoorden man, die getuige was geweest van het drama, vertelde, dat zij met haar zoon en de jonge vrouw aan de koffitafel had gezeten toen ver daehtp. eensklaps langs den achter kant van het huis naar binnen kwam. Hij ging direct naar de vrouw en trachtte haar over te halen weer mee terug te gaan. Er ontstond een Woordenwisseling. Plotseling haalde de maVi een mes te voorschijn en viel de vrouw aan. De-ze vluchtte naar buiten, maar de verdachte liep haar ach terna en stak haar enkele malen met het mes. Vervolgens stormde hij op den man af, dien hij even eens zoo zwaar verwond-de, dat •deze eraan overleed. Een werkman, die buiten pas seerde, had eveneens den man zien neersteken. Bij zi.in verhoor bleef de man ontkennen de bedoeling gehad te hebben zijn vrouw te vermoorden. In zijn nadeel pleitte echter het feit, dat hij een enkele reis naar Velsen had genomen. Hij zou des tijds gezegd hebben, dat hij dit deed, omdat hij toch niet terug kwam. Dit zou inderdaad op voor bedachte rade kunnen wijzen, evenals het feit, dat hij het in papier gewikkelde mes in vVelsen uitpakte en in zijn zak verborg. De directeur van de buskruitfa briek te Muiden, als getuige a dcharge gehoord,, legde uiterst gunstige verklaringen, omtrent den verdachte af. Het reclaséeerings- rapport schetste den Verdachte eveneens als een oppassend man. De zenuwarts, dr. A. Groeneveld, als gëtuige-deskundige gehoord, zeide tot de conclusie te zijn geko men, dat de verdachte leed onder een angstcomplex. Hij leek uiter lijk kalm, maar er ging veel in hem om. Hij heeft ongetwijfeld alles gedaan om het huwelijk op nieuw op te bouwen. Het is aan te nemen, dat hij naar Velsen is gegaan, om de zaak ten goede te leiden, doch gedacht heeft: „als dit mislukt dan ben ik tot alles in staat". Hij zou dan verder in een schemertoestand hebben gehandeld. Dr. Posthumus Mevjes, die even eens een rapport had uitgebracht, had geen ziekelijke stoornissen bi' den man geconstateerd. Hij ge loofde ook niet in een vooruit be ramen van een moordplan, doch Inschrijvingen van niet- commercieele veresnigin- V gen en stichtingen. 's-GRAVENHAGE, 5 Nqvember. De commissaris voor niët-commer- cieele vereenigingen en stichtingen maakt bekend, dat op grond van artikel 6 der verordening 41/1941 aan niet-commercieele vereenigin gen en stichtingen vergunning wordt verleènd in te schrijven op de 3Yz pet. Nederlandsche staats- leening 1942. Zoodra toewijzing heeft plaatsge vonden dienen de bedragen, waar voor aan, deze staatsleening is deelgenomen, aan den commissaris voornoemd te worden medegedeeld. In de gemeente Hellendoorn heeft men /log een omroeper, die bij spe ciale gebeurtenissen met de „klap- pe" door het dorp trekt. Deze „klap- pe" bestaat uit een houten bord met handvat, waaroD een hamer vor-nig stuk hout is bevestigd, dat, wanneer het in beweging wordt ge bracht, een dof geluid voortbrengt, Hartgerink-Pax Holland m Maan Maan op vanavond om onder 4.31 *7 AO 16.31 8Nov. 17.03 UUr 22 Nov N.M. toi morgenochtend V.M. 15 Nov. «r A s T* 1 Dec. Bij den dood van Generaal-veldmaarschalk Kesselrin g onderscheidt drie jachtvliegers. 41e btj hun eersten inzet boven Malta vijandelijke vliegtuigen neer schoten, met het IJzeren Kruis. PK Ketelhohn-Atl-H-P H iti. wel in opwellingen van wraak gevoelens, die ^.sterker geworden zijn toen de dag der scheiding na derde. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullexnan, npeende aan de hand van de verschillende feiten de procureur-generaal te moeten aannemen, dat sprake was van voorbedachten rai'e, Al zijn er verzafchtende omstandigheden toch verdient de man .M straf voor zijn verschrikkelijke daden. Hij kon zich echter niet ver- eenigen met de straf door de rechtbank te Haarlem opgelegd en vroeg een gevangenisstraf voor den tijd van tien iaren. De verdediger, mr. v. d. Goot, pleitte clementie. Uitspraak 19 November. De strijd om Egypte, want als zoodanig kan men de gevechten, die op, het oogenblik aan het Noord-Afrikaansche front aan oen gang zijn, wel beschouwen, woedt met onverminderde hevigheid voort, aldus meldt de Berlij-nsohe A.N.P.-correspondent. Nadat de positie in zooverre een wijziging hakt ondergaan, dat op den Noordelijken vleu gel, waartegen 't zwaartepunt der Engelsche aanvallen was gericht, de gevechten plaats vonden binnen de Duit&ch Italiaansche verdedigingsstel lingen, waar de Engelsche taniks in afzonderlijke gevech ten den strijd hadden aan 1 te binden met Duitsche pantsc:- wagens, heeft maarschalk Rommel thans zijn strijdkrach ten op een van te voren in gereedheid gebrachte tweede linie teruggetrokken. Naar militaire kringen alhier verklaren, beteekent dit njfet, dat< dc doorbraakopgingen der Engel-' sdhen zijn gelukt. De pantserle- gers op deze wijde vlakte zijn te vergelijken met vloten, en evenals bij het zeegevecht is de plaats, waar de slrijd zich afspeelt, van ondergeschikt belang. Van belang is alleen, welke partij er bij de krachtmeting het gunstigste za' afkomen. Dit is het typische kenmerk van den pantserstrijd in de woestijn en het terugtrekXn op een andere linie zegt dan ook weinig. Tactische manoeuvre. Pas aan het einde van den slag evenals bij den strijd ter zee kan de uitslag worden vast gesteld, doch zoover is het nog niet. De Engelschen zijn, wat troepen, pantserwagens en vlieg tuigen betreft, numeriek in de meerderheid en het terugtrekken van een deel der Duitsch-Mtali- aansche troepen kan dan ook als tactische manoeuvre worden ge zien. In deze strategie^ heeft Rom mel zioh altijd een ware. meester getoond. Ook de Engelschen we ten dit en in hun verklaringen omtrent het verloop van den strijd schijnen zij dan ook nog zeer voorzichtig te zijn. Waar ligt de tweede ver dedigingslinie? Waar de tweede verdedigingsli nie precies ligt, is natuurlijk een militair geheim. Een feit van be lang is, dat de positie van Rom mel veel gunatger is, dan bij vo rige gelegenheden, op grond van het achter hem liggende gebied, waar hij kan steunen op verschil lende goede verdedigingslinies, zooals die van Mersa Matroe en de Halfayapas, terwijl ook de voor waarden voor een vlot verloop van de ravitailleering daar zijn. rol i De kracht der Duitsche pantserafweerwapens. factor, die een belangrijke >eelt is de groote doeltref fendheid van de Duitsche pantsts- afweerwapens. De Engelschen mo-1 Toen gisterochtend een fruitkoop man uit de Joos de Moorstraat te Amsterdam een Ihding appelen wil de lossen uit een motorschuit wilde lossen, uit een motorschuit, liggende aan de Wittenkade. kwam erfplotse- ling een groot aantal buurtbewoners opzetten, die zich de appelen groo- tendeels toeëigenden. De man kon zich niet tegen de overmacht verzet ten en eerst toen de politie, die dooi voorbijgangers was gewaar schuwd. ter plaatse verscheen kwam er een einde aan de plundering. In tusschen was de fruitkoopman on geveer 1000 kg. goudreinetten kwijt geraakt. De politie kon er niet in slageh. een der dieven te achterha len. RUSSEN GEBRUIKEN DUM-DUM. In den sector der 223e Duitsche divisie aan het Oostelijk front is aan de hand van verwondingen vastge steld. dat de Russen dumdum-pro- jectielen gebruiken. Een buitge maakte kist met dumdum-mumtie droeg als blijk van herkomst het teeken van een Britsche munitiefa briek. gen, wat het aantal pantserwa gens betreft, in de meerderheid zijn, de zwaarste pantsering hun ner tanks is echter niet bestemd tegen de granaten van het Duit sche pantserafweergeschut. Dit pantserafweergeschut is niet nieuw, hoewel uiteraard voortdu rend naar verbetering wordt ge streefd. Reeds den vorigen herfst is men met de vervaardiging in serie ervan begonnen en het was dan ook geen ijdele phraze toen Adolf Hitler het vorig jaar in een rede verklaarde, dat voortaan de Duitsche soldaat in den strijd te gen de bolsjewisten over de beste wapens zou kunnen beschikken. In Noord-Afrika zijn thans de tank.-; der Engelschqn, waaronder de nieuwste Amerikaansohe types, niet tegen het doordrirvgingsver- m 'en van het Duitsche geschut bestand. De ongeveer 590 tanks, die dit geschut sedert, het begin van het Engelsche offensief 'buiten gevecht heeft gesteld, illustreeren dit ten volle. In een ziekenhuis te Casablanca is Josephine Baker, die eens door gansche werelddeelen gevierd werd, op 36-jarigen leeftijd gestorven. Haar naam, vergeten, duikt plot seling weer op als een verdwaalde echo uit een afgedaan verleden. Op de kentering der tijden is zij heen gegaan, en deze dood tragisch in meer dan een opzicht is'mis schien nog de grootste genade, die het onbarmhartige leven haar heeft kunnen bewijzen, want hij heeft haar zeker behoed voor nóg bitterder ontgoochelingen. Ontgoo cheld is deze vrouw zonder twijfel geweest en men behoeft zelf niet eens een al te gevoelig hart te be zitten om te kunnen benaderen wat in haar omgegaan is, toen zij be rooid en eenzaam en in klagelijke armoede door Marokko en Portu gal zwierf. Voorwaar, de glorie der wereld is vergankelijk en het diva- ze publiek is wreed en fneedoogen- loos; het bejubelt den éénen dag zijn favorieten en stoot hen den volgenden in de hel van zijn onver schilligheid. Josephine Baker heeft het ervaren. Een vorstin, gevierd en aangebeden, die tot een bedela res werd. Het eenige, dat zij over hield van de kknst, die haaf lichaam uitputte, was de tubercu lose, die haar de weldaad vaneen vroegen dood schonk. En haar kunst. Ik weet het op het eenzame-graf van Josephine Baker zal men niet kunnen vra gen, gelijk men het deed aan dat van een andere danseres: ,0, aarde weeg niet op haar, want zij heeft zoo weinig op U gewogen". Want de kunst van Josephine Baker was niet teeder, niet licht, zelfs niet gracieus. Was het zelfs wel kunst?- Och, het is^ zoo moeilijuit te ma ken. Maar wat zij in elk geval toonde was de toi bezetenheid stij gende verrukking voor het lieve leven, voor de zon, voor de maan en de sterren en de bloemen en de menschen. Het was de tot dans ge worden natuurdrift van het ras, waartoe zij behoorde. Zoo heeft Josephine Bajier toch haar zending vervuld, en zij heeft betaald met haar leven. H. P van den Aardweg. De Amerikaansche minister van oorlog. Stimson. heeft op de pers conferentie verklaard, dat indien de ■wet inzake de oproeping van 18- en 19-jarigen in dien vorm wordt aan genomen. eerst de opgeroepen lich tingen voor den duur van een jaar niet naar overzee gestuurd behoe ven te worden, het leger terstond de gehuwde mannen met kinderen voor den dienst in overzgesche ge bieden zou moeten oproepen. Stim son zeide: „De heeren, die deze aan vulling op de wet maakten hebben zeker nooit van Pearl Harbour hoo- ren praten en hebben hun gedach- tengang van voor den oorlog nog niet overwonnen. In dezen oorlog hebben wij een organisatie fnoodig van buitengewoon aanpassingsver mogen. Men kan nooit vooruit zeg- §en, wat er in dezen oorlog zal ge- euren. Meestal gebeurt datgene wat men niet verwacht had. De wet. zooals zij is voorgesteld, laat dit feit geheel buiten beschouwing en is ge baseerd op de vaak gemaakte fout. dat wij altijd in staat zijn de toe komst te voorspellen. De aanvulling op de wet beteekent een rem voor den opperbevelhebber, die in tijden van oorlog de vrije hand noodig heeft om aan alle onverwachte ge beurtenissen het hoofd te kunnen bieden. RUSSEN STELLEN DUITSCHERS TEN VOORBEELD. In een Russische frontkrant van 10 October hebben de Russen een oproep aan hun troepen gepubli ceerd. waarin zij de dapperheid der Duitsche soldaten ten voorbeeld stellen. Deze oproep luidt: In den frontsector van Leningrad hebben dapperheid en taaiheid van een fascistische divisie onzen op- marsch belet. Kameraden, soldaten van het roode leger, neemt een voor beeld aan deze fascisten. VROUWELIJKE POLITIE IN AMERIKA. De New-Yorksche correspondent van Svenska Dagbladet meldt dat in be paalde steden aan de Westkust der V. S. speciale afdeelingen van vrouwelij- ke. P°litle worden samengesteld, die veiligheids- en patrouillediensten moe ten verrichten. Het hoofd der politie te Settle heeft medegedeeld, dat te Los Angeles reeds 2500, te Portland 300 en te Settle 300 vrouwelijke politiebe ambten zijn aangesteld.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1