werd de legpuzzle Stadsnieuws £m teïemacM v-cui ilacJtiéiAee In het Oostland wordt een toekomst opgebouwd Er is nog ontzettend veel te doen Hoe uitgevonden Marktberichten Wederom een éénpans-maaltijd Hermes-nieuws Ook de knecht rookte shag LANGS DE VELDEN Zondag a.s. in het Casino. Zooals kortgeleden werd medege deeld bestond het voornemen na den eersten nog een 5-tal eenpans- maaltyden in net Casino te organi- seeren en naar wij thans vernemen zal deze tweede gemeenschappelijke maaltijd plaatsvinden a.s. Zondag. Het zijn wederom""* de Nederland- sche Volksdienst en de Nationaal So cialistische Volkavohlfarht, die een en ander organiseeren. De tijd is gesteld van 1—3 uur namiddags. 6 KIPPEN GESTOLEN. Een bewoner aan de Doggersvaart deed aangifte lat te zijnen nadeele 6 kippen uit de boet ontvreemd zijn. Een onderzoek wordt ingesteld. INBRAAK IN DE KEIZERSTRAAT. Bij een slager in de Keizerstraat werd dezer dagen ingebroken. Een hoeveelheid vleeschwaren werd mee genomen. RUITENTIKKER. Een bewoner van de Middenstraat deed er aangifte van, dat iemand de ruiten van z'n woning ingegooid had. VESTIGINGSWET KLEIN BEDRIJF. Een persoon, die zich niet gehou den had aan de eischen van de Ves tigingswet Kleinbedrijf, werd verbali- seerd. WAT MEN AL NIET GAPT. Door het hoofd van de Parallel weg-school werd bij de polite aan gifte gedaan dat een aantal schriften gestolen is. Een onderzoek wordt ingesteld. WAAR ZIJN DIE ZAKKEN? Een hoeveelheid zakken," eigendom van een bewoner van de Vlaming straat, en die men even bij het sta tion neergelegd had, bleken spoor loos te zijn verdwenen.> GESLAAGD. Bij de'op 28 October 1942 te Am sterdam gehouden examens voor de Federatie voor Stenografie „Groote", slaagde voor het examen 130 lgr. Nederlandsch (kantoorstenograaf), mej. H. van Wageningen. Geslaagd voor het vakdiploma Banketbakkerij te Voorhout, onze stadgenoot Jac. Dik. f De Heeren voor een lastigen taak Op bezoek bij de ongeslagen leiders. Wanneer de omstandigheden dit maal weer eens gunstig zijn, staan er a.s. Zondag belangrijke wedstrij den op het programma. Castricum: C.H.C.Hermes (heeren) Deze wedstrijd, die voor Hermes de belangrijkste is van het geheele seizoen, belooft weer van ouds span nend te worden. Immers, CHC, dat Hermes' oudste tegenstander is, heeft momenteel practisch onbereik baar de leiding. Hermes is w.i.w. nog ongeslagen, doch heeft nog slechts drie wedstrijden gespeeld en dan nog wel thuiswedstrijden. Wil Hermes dit jaar nog een woordje meespreken, dan zal er a.s. Zondag gewonnen moeten worden. Gezien de prestaties van C.H.C. en de traditie, dat geen der partijen er tot nu toe in geslaagd is de andere op diens eigen veld te slaan, doen ons aan de eerste nederlaag van Hermes gelooyen. Dit zal echter niet zonder slag of stoot gaan en het is dan ook te verwach ten, dat de Castricumsche supporters getuige zullen zijn van een der mooi ste wedstrijden van het seizoen. Heemstede: AlUance 2Hermes 2 (dames). De dames-reserves zullen vermoe delijk eveneens niet veel resultaat be- Gisteren kwam de knecht van een plaatselijkeri tabaksleveran- cier bjj z'n baas met de mede-, deeling, dat hij, terwijl hij er met z'n bakfiets op uit was, besto len was. Juist toen hij ergens een bestelling uitvoerde, had een onbekende onverlaat een aantal pakjes shag gestolen. De politie werd in de affaire l gemoeid en het duurde niet lang of men kreeg „door" dat de knecht in kwestie niet zoo eer lijk was als hij wel voorgaf. Nog i wat steviger werden hem de duimschroeven aangedraaid en toen... bekende de knecht, dat h(j zelf de shag achterover had gedrukt. Hetgeen hem extra duur te staan komt. hoeven te verwachten van hun eerste uitstapje. Dit neemt echter niet weg, dat het geen schande is van de sterke Heemstedenaren te verliezen. Wan neer de Hermes-dames echter het spel flink open gooien en de vleugels in het speli betrekken, zooals dat bij alle Hermös-elftallen gebeurt, dan is een eervol resultaat zeker niet uit gesloten. Hennes 2Strawberries 4 (hee ren). Aanvang 2.30 uur. Ondanks de nederlaag, die zij j.1. Zondag te Zandvoort tegen ZHC 4 leden, n.1. met 10, geven wij ze a.s. Zondag weer de beste kansen tegen Strawberries 4. Wij vernamen, dat de strijd tegen ZHC 4 volkomen gelijk opging en dat het eenige doel punt van ZHC 4 uit een strafcorner ontstond. Met een beetje meer geluk was een gelijk spel mogelijk geweest. Volhouden maar, Hermes 2, ook het eerste had verleden jaar niet direct succes. Hermes 1 (dames) heeft ditmaal een vrije Zondag. Voorts staan voor de derde maal de wedstrijden te Schagen weer op het programma. VOLG DE GEWONE WEG. De vorige week heeft de politie tegen een aantal personen proces verbaal opgemaakt, die, om langs den kortst mogelijken weg den Pol derweg te kunnen bereiken, de Prins Hendriklaan, het Spoorweg emplacement waren overgestoken. Dit is niet alleen verboden,, doch ook zeer gevaarlijk. De politie vestigt er nogmaals de aandacht op,'dat tegen personen, die zich hieraan schuldig maken, met alle strengheid zal worden op getreden. Men is dus gewaar schuwd. TEXEL Dinsdag is te Texel het huwelijk vol trokken tusschen den heer A. de Boer en mej. N. Gomis. De heer De Boer iswerkzaam in het slagersbedrijf. Juist op den tijd dat het huwelijk zou worden voltrokken, had de aan voer plaats van slachtvee voor de levering. De slagers kwamen nu op het origineele idee om een eerewacht van koeien te vormen. Toen het echt paar hu het stadhuis verliet, moest de stoet haar weg nemen door een rij van slachtvee", dat men aan weerszijden van de opgang naar het raadhuis had opgesteld. Dit gebeu ren wekte veel opzien. De gemeente bode was met deze eerewacht ecater niet erg ingenomen... WIER1NGEN INBRAAK. In den avond van den 2den No vember heeft een ongewenschte gast een bezoek gebracht aan het café-restaurant van den heer Kos ter aan den Rijksweg te Hippoly- tushoef Hij heeft zich door een raam toegang tot een slaapkamer ver schaft en een geldkistje met in houd meegenomen. Het gelukte den wachtmeester der marechaussee gchellevis den dader op te sporen. De verdachte werd daarop gearres teerd en het kistje, inhoudende On geveer f 80 aan geld is in beslag genomen. De dader, een zekere J. J. R. alhier, werd ingesloten. Woensdagavond- Waarschijnlijk zult U zich afvragen wat ik midden in de week te zeggen heb over de sport. Het betreft ook geen wedst::jd, maat toch heeft het er wel iets mee te maken. Wellicht las U wel eens iets over de erfelijkheidstheorie van Mendel en mis schien ging het U dan als mij, namelijk, dat U het als wetenschap heel interes sant vond, zonder meer. Den laatsten tijd echter heb ik in eigeg omgeving voorbeelden van deze leer moeten meemaken, die mij een beetje verlegen maken. Dat zit 'm in m'n zoon. Ik kan heel kort zijn met m'n intro ductie betreffende hem. Hij behoort tot 't tuig, dat eiken Zondag in massa achter 't doel kruipt van den tegenstan der van „H.R.C." of „Helder U iveet wel, als er dan een bal komt in de buurt) van den „vijandelijken'' doelverdediger, dan trachten ze met z'n allen door een helsch geschreluw en gejoel dezen man zóó van streek te maken, dat ie van nervositeit falen zal. Nu ik tegenwoordig netjes in de tribune zit, vind ik dat zeer unfair. Maar van kijken komt doen. De snaken zijn natuurlijk nog veel te jong om als adspirant opgenomen te kunnen worden en voetballen dus op eigen kracht, Ze weten precies waar de omheining van de sportvelden „lek" is en spelen hun partijtje in deze herfstvacantie zonder terreinkeuring en zonder scheids rechter op een uur, dat zij zelf bepalen. 't Gevolg is natuurlijk., dat ik s avonds aan tafel de razende vader moet spelen vanwege de drijfnatte en kapotte schoe nen, terwijl ik 'm in m'n hart benijdt om den fijnen middag, dien hij weer achter den rug heeft. Maar nou komt 't, lezer! Vanmiddag op straat schiet ie me even aan en zegt: „Vader, kan ik je shirt krijgen Dat voel ik als een beleediging! Als ik dat zoo'n enkele keer 's stiekum in m'n handen neem, dan zie ik weer al die wedstrijden van vroeger, met al de ups en downs uit die dagen. De laatste wedstrijd van 't seizoen dat we kampioen werden en met de medaille op ons shirt gekiekt werden, met out Opa Leur in ons midden Wat een zee van herinneringen ver schijnt er als ik m'n voetbalshirt zie liggen. En nu komt m'n zoon me zeggen, dat 't toch wel zoo goed als uit is met mij en de actieve sport, fa, dat weet ik wel, we zitten nu voor goed in de tribune, maar dat wou ik van dien aap niet hooren, voelt U? Ja, die theorie van Mendel, daar krijg ik zoo langzamerhand diepe bewonde ring voor. Toean fik-Tik. t Nederlanders als pioniers In het Oosten, begin October. Onze eerste uit Wit-Roethenië afkomstige brief, is door de Neder- lamdsche pers uitvoerig weergegeven en heeft heel wat beroering te weeg gebracht, want we ontvingen stapels brieven. Er zijn epistels bij, die zóó uit het hart gegrepen zijn, waardoor wij met vele briefschrijvers een blij vend contact hebben opgenomen. Alle brieven zullen evenwel persoon lijk beantwoord worden, maar de schrijvers^ zullen nog wat geduld moeten oefenen, omdat op 't oogen- blik de tijd voor het beantwoorden ten eenenmale ontbreekt. Er is nu erg veel werk en zaken gaan altijd voor het meisje. Wij zitten al vaak tot 's avonds laat te schrijven, en willen wij onze nachtrust niet ontbeeren, dan moet er toch eens een eind£ aan den dag komen. Wij maken net hier nog steeds goed. Er zijn wel eens puzzle's op te lossen, maakt dat maakt het leven interes santer. Dat er moeilijkheden voor zouden komen, wisten we vooruit, daar zijn wij pioniers voor. Om eer- lfjk te zijn, heb ik er in het begin tegen opgezien om af en toe eens wat te schrijven. Een boer is nu een maal geen journalist. Maar een goed Hollandsch spreekwoord zegt: „Een gegeven paard moet men niet in zijn bek kijken" en uit deze zegswijze put ik den moed om aan het vet- zoek te voldoenv Ondanks de voorkomende moei lijkheden, gaat alles naar den zin. Op bijna alle gro,ote bedrijven, waar wij den scepter voeren zijn nieuwe, uit Duitschland gekomen dorsch- machines in bedrijf gesteld. Met die dorschmachines gaat het puik, maar de meeste misère hebben wij met de tractoren, die van Russische makelij zijn. Over het algemeen is alles wat van „Vadertje Stalin" komt van een inferieure kwaliteit, maar mocht men dat nog niet weten, probeer dan met de tractoren om te sprin gen en het zal spoedig duidelijk zijn. De tractoren zijn vari oorsprong een Amerikaansch product, de „Dee- ring"-machine, maar de bolsjewieken zijn in hun pogingen, deze tractor na te maken, deerlijk gestrand. Wij hebben nu de beschikking ge kregen over een motor met zijspan en razen den ganschen dag over het bedrijf om alle machines na te zien. Vanzelfsprekend zijn wij erg zuinig op ons mooie materiaal en. we waken er dan ook angstvallig voor, dat er ergens een van de machines „in de soap gedraaid" wordt. De tractor-bestuurders moe ten alles nog leeren. Zulke machines hadden ze 'nog nooit gezien en we hebben alles over de bediening en verzorging aan hun verstand moeten brengen. Enkelen hebben het al vrij aardig te pakken. Over het algemeen kan men zeggen, dat ze van goeden wille zijn, ze leeren het wel! Lesje in het ploegen! 1 Behalve in verband met de trac toren voor de dorschmachines bele ven we op het oogenblik een druk- TRAP VAN EEN PAARD. DéHaukes Woensdagmiddag om streeks 4 uur kreeg de landarbeider P. Grin een trap van een paard, juist onder de knie. Dr. Beeker was spoedig ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp.. Daarna is de man overgebracht naar het ziekenhuis te Alkmaar. OPTREDEN VAN „INDRA", PSYCHO-GRAFOLOOG EN HELDERZIENDE. Den Bever. Woensdag 3 Nov. gaf de heer „Indra", psyciho-grafo- loog en helderziende een avond in de concertzaal „Wiron" van Juriën Lont. Voor een goed bezette zaal met aandachtig publiek werden diverse experimenten uitgevoerd. Het publiek wist een en ander op prijs te stellen door het geb©d<me met een hartelijk applaus te be- loonen. Stellingenoorlog in den midden-sec tor van het Oostelijk front. Overal in de wijdvertakte loopgravenstel lingen van het afweerfront zijn ste vige woonbunkers ontstaan, welke niet alleen tegen bom- en granaat scherven, doch ook tegen de slecht ste weersomstandigheden beschut ting bieden. PK Vorpahl-Atl-H-F H m ken tijd door het naloopen en inspecteeren der tractoren die voor de ploegen gespannen zijn, die het land omwoelen voor de roggezaai. De roggezaai is druk aan den gang. Zoo allls bij elkaar is er dus arbeid genoeg!- Piet heeft het in verband met de roggezaai wel erg druk. Hij moet alle tractor-bestuurders een lesje in het ploegen geven. Wat dat betreft, zijn die kerels ontzetténd slordig. Wanneer het er een beetje op lijkt, vinden ze het al erg mooi, maar dat is het vak niet. Met echte Neder- landsche degelijkheid wordt hier alles afgewerkt, en zoo moet het ook, willen er resultaten zijn. Het gehar rewar met die Russische tractoren neemt hopelijk spoedig een einde, want we hebben berichten gekregen, dat uit Duitschland de nieuwe Lanz- Bulldog-landbouwtractor zal worden geleverd. Dat is een vooruitgang. We hebben ze hier reeds gezien, maar bij ons zijn ze nog niet ver schenen. Als het dorschseizoen gesloten is, laten we alle machines weer naar de reparatiehallen komen en wordt alles grondig nagezien. Hier wordt ieder deel genummerd en ingepakt opge borgen in afwachting van de volgen de campagne. Ruimte genoeg! In gedachten zie ik me er al trotsch als een pauw omheen loopen! Voldoende werk voor den winter. Werk voor den winter is hier voldoende. Behalve de tractoren, worden alle ploegen (vijf-scharige tractorploegen) naar de montage hallen gebracht om te worden gere viseerd en wanneer we dan nog in aanmerking nemen, dat de meeste groote tractoren zullen worden om gebouwd op houtgas, door middel van een zeer voor dat doel geschikte generator, dan weten we zeker, dat we den winter niet in ledigheid zul len doorbrengen! Met onzen trouwen motor mét zijspan leggen we per dag gemiddeld meer dan 100 km af. Des avonds voelen we ons soms ftrg door elkaar gerammeld, want de wegen zijn hier niet in een dusdanigen staat, dat het rijden een onverdeeld genoegen is. Maar we houden de boel aan het draaien en dat is het voornaamste. De „Verwalters" hebben respect voor ons gekregen. Zooveel „service" had den zij niet verwacht en zij zijn het ook niet gewend. We hebben hier een groote behoefte aan kerels, die weten aan te pakken, aan goede vakbekwame boeren, die leiding kunnen geven. Mochten vele Neder landers dat nu maar eens beseffen, want watop het oogenblik Kier ia daarvan zou men kunnen zeggen: „Alle hout is nog geen timmerhout" Ze kunnen de vrijwilligers niet scherp genoeg selecteeren. Het gaat hier niet om bedrijven, zooals wij in ons Vaderland gewend zijn, maar'om bedrijven met schier gigantische afmetingen. Toen wjj deze kwestie eens bespraken, was men het roe rend met ons eens, maar de moei lijkheid blijft: Waar haal je de men- schen vandaan? Enfin, w: zullen maar zeggen, dat ook Keulen en Aken niet op één dag gebouwd zijn. Er zijn veel kansen! Maar je wilt het toch zoo graag goed hebben. Van dezen prachtigen grond is zooveel te maken Ruimte hebben we genoeg voor iederen kerel, die naar hier trekt om ons te helpen bij dit geweldige werk. In ons dicht bevolkte Nederland eet men elkaar straks op en hier kennen wij stre ken, uitgestrekt, eindeloos, vrucht baar land. Land, dat alleen wacht op de hand, die den ploeg er doorheen komt trekken, die gebruik komt maken van de ontzettende bodem rijkdommen, welke hier verborgen liggen. In ons Vaderland zijn toch zooveel kerels, die door de dichte bevolking zich de kans zien ontglippen het ooit nog tot zelfstandige boeren te bren gen. Wat kunnen wij hen gebruiken. Laten zfj niet langer blijven rond- loopen. maar hun handen uit de mouwen steken en hier helpen ojp- bouwen. Een groot werk wordt hier verricht! Ik ben nog doende geweest gege vens te verzamelen omtrent den uit slag van den oogst hier. Er ontbreekt mij nog vergelijkend materiaal in verband met de gemiddelde opbrengst van den kleinen bouwer. Mettertijd hoop ik hierover iets te melden. Het lijkt mij echter, dat de encyclopedie yan 1939 den plank niet ver heeft misgeslagen, wanneer zij .cijfers publiceerde omtrent de pro ductie in Rusland. Dit hebben we alreeds geconsta teerd, dat de groote bedrijven (Kol- chosen-systeem) in hun opbrengsten lager liggen dan bij den kleinen bouwer het geval is. De grond van de groote bedrijven is door de bolsje wieken ontzettend „mishandeld" en ook het gebrek aan trekkrachten drukt zijn stempel op den uitslag van de opbrengst. De „edele ridders" uit het land van Stalin hebben alle paarden gestolen en dat is niet een, twee, drie opgelost. Het begint al beter te worden, want we hebben er iets op gevonden. Wij vorderen, via den plaatselijken burgemeester, een aantal paarden, ploegen en paarde- knechten en deze moeten om beur ten een paar dagen komen helpen. Ze worden er voor betaald en wjj zijn geholpen; het gaat uitstekend. Moeilijkheden met de taal. Er is ons in de. vele brieven, die wij kregen, herhaalde malen ge vraagd, of wij geen moeilijkheden hadden met de taal. Inderdaad, had den en hebben wij die. Toen wij hier voor het eerst waren, leverde deze kwestie groote moeilijkheden op. De taal lijkt in de verste verte niet op de onze, zooals dat met het Duitsch wèl het geval is. In het begin be hielpen wij ons met gebaren-taal. Dat dit een komisch schouwspel geweest moet zijn, concludeer ik, wanneer ik beginnelingen hier „in gesprek" zie met de Russische arbeiders. Ze bewegen zich met handen, jomp en beenen en, om hun bedoelingen „overtuigingskracht" te geven, leggen zij ze uit in een huts potje van Duitsch en Nederlandsch. En toch gaat het. Natuurlijk niet vlot, maar we worden begrepen en mettertijd leeren wij eeij aardig mondje Russisch „.parlevinken", zop dat het uitleggen van onze bedoe lingen in de meeste gevallen geen moeilijkheden oplevert. Het is weer eens een bewijs voor de stelling:- De taal van een land leert men het beste in het land, waar zij gesproken wordt. Omdat er aan onze uitspraak en woordenschat nog wel het een en ander mankeert, gaan we in de win termaanden Russisch leeren. Dat is geen overbodige luxe, want we heb ben het wel 'noodig. En behalve de taal zijn er dan nog tallooze moeilijkheden, maar die zijn er alleen om overwonnen te worden. Zoo zijn we hier al bijna een jaar. In dat jaar hebben we gezwoegd, teleurstellingen gehad, maar ook resultaten gezien en groote! Wjj hebben ons werk hier, ver van het Vaderland/lief gekregen,7en wij h-b- ben de overtuiging gekregen, uat hier in het Oostland een toekomst wordt opgebouwd. Het is te hopen, dat vele jonge Nederlanders met ondernemingsgeest en werklust het voorbeeld zullen volgen, want er is nog zoo ontzettend veel te doen De mensch heeft af en toe behoefte zijn geest eens geheel te ontspan nen, af en toe eens alles rond om zich te' vergeten. Hierin slaagt hij -het beste, wanneer hij zijn gedach ten concentreert op een puzzle of kruiswoordraadsel, welke hij tracht op te, lossen. Men kan dan ook tegenwoordig niet in een trein stap pen, of men ziet iemand, die zit te puzzlen. De belangstelling voor de ver schillende soorten puzzles is vrijwel gelijkelijk verdeeld. De een voelt meer voor het oplossen van een kruiswoordraadsel, de ander legt liever een of andere teekening in elkaar. Het is ook inderdaad wel aardig, langzamerhand door het in- éénpassen van uitgezaagde stukjes hout een of ander tafereeltje te zien ontstaan. En dan vragen we ons onwillekeurig, af, wie de uitvinder van de legpuzzle is! Het was een zekere Viktor Orille. Door zijn uit vinding is hij schatrijk geworden. Een merkwaardige levensgeschie denis had deze Viktor Ofille, die in het jaar 1865 in Canada geboren werd, achter de rug. Zijn oudere waren Fransche emigranten, die gehoopt hadden, in Ganada geld te verdienen en tot welstand te komfn Maar het geluk was hen niet wel gezind geweest en toen ze kort na elkaar overleden, konden ze hun eenigen zoon op zijn levensweg niets anders nalaten, dan de_gave, die hij bij zjjn geboorte meegekregen had. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Beteekent: Groote kans op één der twee millioen geldprijzen. Victor Orille was, toen zijn ouders overleden, 20 jaar oud. Maar h(j was jong en gezond. Hij kon hard wer ken en bezat het sterke optimisme van de jeugd. Hij probeerde dan ook door hard werken er boven op te komen en toen hij een paar jaar later in het huwelijk trad, werd Maisie zijn jonge vrouw, een goede levenskameraad voor hem. Ook Maisie had heel wat achter de rug. Haar ouders^ waren uit Australië naar Canada gekomen, waar beiden evenwel het slachtoffer werden van een tragisch ongeluk. Maisie hield veel van haar Viktor en zij bleef een goede vrouw voor hem, toen 't geluk hem nog steeds niet gunstig bleek te zijn. Nader hand gingen beiden naar Australië, waar Maisie zich beter behelpen kon, omdat ze daar geboren was. Inderdaad slaagden ze er in, in Sydney' een bescheiden bestaan te vinden. Ze hadden een zaak gesticht waardoor ze betrekkelijk goed ver dienden. En juist toen ze meenden, dat ze het moeilijkste deel van hun leven overwonnen hadden, werden ze door een zwaren slag getroffen. Viktor had het ongeluk, met zijn wagen 'n vrouw te overrijden, die daardoor op gedood werd. De getuigen, die uau- hand opgeroepen werden, be- vt... len, dat Viktor Orille in dron- kt toestand den wagen bestuurd had. Steeds evenwel heeft hij dit teg< ïgesproken, maar de bewerin gen van de getuigen waren zoodanig dat Orille wegens dood door schuld tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld werd. Zwiar bepakt trekken de bergja- 0 gers dicht achter elkander door het steile, met rotsblokken bezaaide ge bied. waar men zich slechts voet voor voet een weg banen kan. PK dr. Rieder-DV-R-P H m. DE EUROPEESCHE VLUCHTE- LINGEN IN AMERIKA. Naar uit Havanna gemeld wordt, heeft de Cubaansche regeering het voornemen een inter-Amerikaan- sche pas in te stellen voor alla vluchtelingen en Europeesehe emi granten in Amerika, die met de ge allieerden sympathiseeren. Ter uitvoering van deze maatregel heeft de Cubaansche regeering reeds contact opgenomeii met de regeeringen der andere Ameri- kaansche staten. INTERGEALLIEERDE BESPRE KINGEN TE LONDEN. De diplomatieke correspondent van de „Times" schrijft, dat veld maarschalk Smuts gisteren heeft deelgenomen aan de besprekingen met de ministers van buitenland- sche zaken der geallieerde regeerin gen te Londen. Het was een der intergeallieerde bijeenkomsten, zoo als die van tijfi tot tijd met den minister van buitenlandsche zaken, Eden, worden gehouden. DE VERKIEZINGEN IN DE V. S. De laatste berichten over de congresverkiezingen in de V. S. melden, dat in den Senaat de re publikeinen tot dusver 17 zetels en de democraten 15 hebben veroverd, zoo meldt de Britsche berichten dienst. Twee zetels zijn nog onbe kend. Voor he Huis van afgevaar digden hebben de democraten tot dusver 205 en de republikeinen 194 zetels veroverd. Van 3 zetels is de uitslag nog niet bekend. Er was weer een mooie aanvoer van gebruiksvee op de markt* van 5 Nov. j.1. De handel in gelde koeien was .matig, de prijzen iets' hooger. Er waren zeer zware koeien aange voerd. zoodat de hoogste noteering nu f 450 was. De handel in tijd- koeien was matig ze noteerden tot f 440. Zoo was, de handel vandaag minder dan de vorige week. toen die goed mocht worden genoemd. Vorige week schreven wij. dat de handel in vaarzen vlug was. nu was het aan den kalmen kant; toch kon den zij tot f 350 noteeren. Er wa ren ook zware beesterf. In graskal veren was het een flauwen handel, de hoogste noteering was f 180. zoo te zeggen een hoogen prijs. Voor de centrale werden aangevoerd 229 st. koeien, w.o. stieren en vaarzen; 130 graskalveren. 30 nuchtere kalveren en 510 vette schapen. De kwaliteit van de vette schapen was over het geheel best. Wij zagen 54 stuks hee- le zware beesten aangevoerd door den heer C. Breebaart. weider al hier. Dit was met recht iets extra's. De handel in wolvee was stug. de prijzen echter hoog. Fokschapen gol den tot f 140. overhouders f 4555 en ooien f 6080. Geiten werden weer duur verkocht, f 90 als hoogste noteering. Er waren weinig biggen aangevoerd, prijshoudend, tot f 40. Kippen en konijnen oude prijzen. Eenden één prijs. Bezoek en aan voer groot. SCHAGEN, 5 Nov. 123 geldekoeien mr.gere f 275 450. 229 idem vette voor de Cen trale, tijdkoeign f 300— 440, 24 vaarzen f 18A—350, 130 graskalve ren voor de Centrale, 18 graskal veren f 70- -180, 30 nuchtere kal veren voor de Centrale, 10 magere schapen f 110—140, 510 idem vette voor de Centrale, 35 overhouders f 4580, 7 bokken en geiten f 20 90, 27 biggen f1040. 107 konijnen f 17, 33 kippen f 2.504, 21 een den f 1.10. IJMU1DEN, 5 Nov. Tarbot f 8. kleine tarbot f 3 50, tong f 7.50—2.50. kabeljauw f 2.20 —2, groote gul f 1 (55—1.50, kleine gul f 1.3^—1.20, kleine gul 2e soort f 0.88—0.80. kleine .schol 2e s. f 2 idem 3e s. f 0.80, idem 4e s. f 0.50, k middelschol f 2.50, l>ot f 1. gr. sch'ar f 0.60, kleine schar f 0 30, wijting gestript f 0.88, wijting dioht f 0.80.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3