Pétain protesteert Verduister in onbezet Frankrijk! DAGBLAD VOOR Duitscheopmarsch 11 Ter bescherming van Frankrijk en de koloniën Inschrijving op dn nieuw staatslening een succes BEZUINIGING IS ONVERMIJDELIJK HELDERSCHE EOiTtE Schrijven van den Führer aan Pétain Evenwel opdracht gegeven geen tegenstand te bieden Wie geregeld gas- en electriciteitsverbruik CONTROLEERT, kan tijdig zelf ingrijpen Verklaringen van Churchill Tegen speculatie in aandeelen desnoods nieuwe maatregelen Uit*.N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebmeena; SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - L)EN HKLÜER: KoningsLr 78. Tel. 2345 (2 lijnen).ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Ueze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 et n. m.m. Bij contract, binnen een taar te ge bruiken belangrijke kortinR. Prij zen worden od aanvraas verstrekt 87ste Jaargang. No. 11951 4 Dagina's Hoofdredacteur A. R. JONKER Alkmaar DONDERDAG 12 NOVEMBER 1942 BERLIJN, 11 Nov. (D.X.B.) De Führer heeft aan het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, den volgenden brief geschreven, die vanochtend vroeg door den Franschen omroep is gepubliceerd: „Mijnheer de maarschalk, Sedert den dag, waarop het lot mij riep mijn volk te leiden, heb ik er eerlijk naar gestreefd een be tere verstandhouding met Frank rijk tot stand te brengen, zelfs on der groote opofferingen van den kant van Duitschland. Als deze pogingen vruchteloos bleven, was dat, niet mijn schuld. De oorlogs verklaringen, die op 3 September Ik heb de eer u, mijnheer de maarschalk, onder deze omstandig heden tot mijn leedwezen te moe ten mededeelen, dat ik tot afweer van het oms dreigende gevaar mij gedwongen heb gezien in overleg met de Italiaansche relicering mijn troepen bevel te geven langs den snelsten weg door Frankrijk heen de Middellandsche Zeeknst te be zetten en ten tweede deel te ne men aan de bescherming van Cor- »sica tegen den dreigenden aanval der Amerikaansch-Engelsche strijd krachten. 1939 door Engeland en Frankrijk aan Duitschland werden gezonden, hebben mij en het Duitsche volk te dieper gelroffen, daar Engeland noch Frankrijk hiervoor een mo tief had, dat ook maar eenigszins gerechtvaardigd was. De snelle en voor Frankrijk* ongelukkig verloo- pen vèldtocht ontnam mij echter niet de gedachte de totstandbren ging van een ÏMere Europeesche solidariteit althans voor de toe komst nog open te laten. In dezen geest heb ik niéts in de wapenstilstandvoorwaarden inge voegd wat met het in de preambu le aangekondigde oogmerk in strijd of in haar geest niet onvoorwaar delijk noodzakelijk zou zijn. Het Duitsche Rijk heeft dan ook van de toenmalige zwakheid van Frank rijk geen gebruik gemaakt 0144 tot afpersing over te gaan, maar slechts geëischt, wat een overwin naar in dergelijk geval gedwongen is te eischen, nl. de beveiliging van het succes, dat is de waarborg dat de wapenstilstand niet een voorbijgaande episode beteekent, maar het feitelijke einde van den oorlog en ten slotte d^ deze wa penstilstand onder geen omstandig heden ten gevolge van zijn mild heid tot een slechter worden van de militaire positie van het Duit sche Rijk mag leiden, ingeval deze oorlog voortduurt door de hardnek kigheid van den yroegeren bond genoot van Frankrijk. Duitschland heeft in dien tijd geen eischen ge steld ten aanzien van de Fransche oorlogsvloot, het heeft ook niet in het minst ingegrepen in de souve- reiniteit der Fransche regeering over haar koloniaal rijk. In de hoop don oorlog loch naar Europa te kunnen brengen, zijn Engeland en Amerika thans be gonnen Fransche gebieden in West- en Noord-Afrika aan te val len en te bezetten. Frankrijk is van zijn kant niet in staat op den duur aan dezen aanval weerstand te bieden. Duitschland en kunnen echter onder geen beding er bij toezien, dat hier het w'ar*,,J" stilstandsverdrag een effect knigt. dat op den duur tegen deze twee staten moet zijn gericht. Door nauwkeurige waarneming van de beweging der Amerikaanse Engelsche troepenformaties bene vens uit een aantal niet meer e betwijfelen berichten hebhpn e Duitsche en Italiaansche regeering vernomen, dat het eerstvolgende doel van de Britscfc-Amenkean- •che invasie Corsica en Ziud-Fra hik zelf moet vormen. Daarmede Zijn de voorwaarden en *ro™*la gen van het wapenstilstandsverd buiten de schuld van en Italië opgehéven. He Du en de Italiaansche regeering onder deze omstandigheden «engekomen terstond niaatrege te nenipn, 0111 op de meest treffende wijze de voortreftm rter Engelsrh-Amerikaansche aam slagen tegen te gaan. (Kaart Van Relt). Ik ben "tot dezen stap vooral gedwongen door de houding va*» een Franschen generaal, die tij dens zijn krijgsgevangenschaji een ziekte simuleerde en &r daardoor, dank zij den hem verleenden faci liteiten in 'slaagde te ontvluchten en die, in strijd met de mij gege ven verzekering, dat hij op eere woord tegenoxwr u, rfiijnheer de maarschalk, gebonden was, in dienst van de Angelsaksische in- vasiemogendheden thans wederom niet alleen tegen Duitschland maar zelfs tegen zijn eigen land heeft besloten te strijden. Ik mag u derhalve te dezer plaatse mededeelen, mijn-heer de maarschalk, dat het optreden der Duitsche- troepen niet gericht is tegen u als hoofd van den staat en eerbiedwaardig aanvoerder van dappere Fransche soldaten uit den wereldoorlog of tegen de Fransche regeering, evenmin te gen al die Franschen, die den vrede wenschen en die het vooral willen vermijden, dat hun eigen schoon e land nogmaals ooriogs- tooneel wordt. Ik zou u in dezen zin ook wil len verzekeren, dat het binnen rukken dr verbonden troepen in Frankrijk niet is gericht tegen de Fransche weermacht, maar dat ik nog steeds in de hoop leef op een goeden dag tezamen met haar Europa en het aan Europa behoo- rende Afrikaansche bezit te veide digen tegenover de Angelsaksische rooverscoalitie. Ten slotte zal dit binnenrukken niet gericht zijn tegen het Fran sche bestuur, waarvan ik hcop, dat het zijn taak zooals tot uus- \er zal vervullen, want het eenige doel van ons optreden is sléchts ie verhinderen, dat ziyft de Noprd- Afrikaansche toestanden piotset.ng ook zouden herhalen aan ue Zuid- Fransohe kust. In voel mij voor mijn volk en in breederen zin voor geheel Eu ropa er voor verantwoordelijk, daartegen voorzorgen te treffen, want het opgaan van dit vaste land in een nieuwen oorlog zou slechts kunnen leiden tot de ver nietiging van alle Europeesche staten en vooral van de geheele Europeesche cultuur. Ik zou u daarbij nog de verze kering willen geven, mijnheer de maarschalk, dat ,ik, op hetzelfde oogenblik," dat de toestand in de Middellandsche Zee zoozeer is ver beterd, dat van een in gevaar ko men der in het wapenstilstands verdrag vastgelegde belangen van Duitschland niet meer kan worden gesproken, vastbesloten ben mijn troepen terstond terug te brengen achter de oude demar catielijn. Evenzeer zou ik u, mijn- lieer iie maarschalk, ten slotte nog willen verzekeren, dat gij en uw regeering zich van nu ai aan 1 geheel Frankrijk vrij en ongehin derd kunnen bewegen, want* ik heb mij indertijd tegen de ver plaatsing der regeering naar V er- sailles alleen uitgesproken, om dat ik vreesde, dat dan door de vijandelijke propaganda steeds slechts zou zijn beweerd, dat gij mijnheer de maarschalk, en uw regeering van uw vrijheid zoudt zijn beroofd en onder die omstan digheden niet meer in staat waart uw zaken te behartigen. Nadat nu door de boven ge schilderde omstandigheden Duitschland en Italië gedwongen zijn ter bescherming van de door de wapenstilstandsverdragen vast- gelegde belangen op te treden te gen de dreigende Engelsch-Aino- rikaansche invasie en daarmede ook de grenzen van het overige Frankrijk te bezetten, vervalt deze reden voor het blijven van de Fransche regeering in Vichy. Ik zou derhalve van dit oogen blik gebruik willen maken om u mededeeling te doen van het in trekken van dit tot dusver gelden de voorbehoud. Ik kan begrijpen, hoe zwaar u, mijnheer de maarschalk, het lot \an uw land treft, slechts mag ik u verzoeken te denken aan het lot van mijn eigen volk, dat sedert ja ren een het buiten zijn schuld op gedrongen. oorlog heeft te voeren en ik, ook thans slechts onder den drang der hardste noodzakelijkheid de boven medegeedelde beslissing hele moeten nemen. Ik spreek de hoop uit, dat het niet slechts om deze reden niet komt tot een nieuw bloedvergieten tusschen Frankrijk en Duitschland maar dat integendeel door dezen stap tegen de vredesverstoorders van buiten op het continent 'een toenadering tusschen de Europee sche volken tot stand zal komen. Duitschland is derhalve vast be sloten om, zoo eenigszins mogelijk, zijde aan zijde met de Fransche soldaten de grenzen van hun land en daarmede ook de grenzen 'van de Europeesche cultuur en bescha ving te verdedigen. Wat de Duit sche troepen kunnen doen om dit doel door hun houding en stand punt jegens het Fransche volk en zijn soldaten te dienen, zal geschie den. Ik zou u echter, mijnheer de maarschalk, nog willen verzoeken, dat ook de Fransche regeering op Naar in de Wllhelmstrasse is mede gedeeld, heeft het Fransche staats hoofd, maarschalk Pétain, tegen het binnenrukken van Duitsche troepen in het niet-bezette Fransche gebied, zich beroepend op de wapenstilstands- overeenkomst, geprotesteerd. Anderzijds heeft de Fransche regee ring den haar ondergeschikten militai ren en politie-organen opdracht gege ven geen tegenstand te bieden tegen het binnenrukken* der Duitsche troe pen en kalmte en bezonnenheid te be waren. Dit wordt in Duitsche politieke krin gen als een aanwijzing beschouwd, dat het protest van het Fransche staats hoofd slechts formeel is en dat de brief van den Führer aan maarschalk Pétain zijn indruk op de leden der Fransche regeering niet heeft gemist. Van juridisch standpunt uit wordt er omtrent het protest van maarschalk Pétain in de Wilhelmstrasse.op gewe zen, dat door den overval van Ameri- kaansche troepen op Fransch gebied Algerije is immers een integreerend deel van het Fransche moederland de basis, waarop de wapenstilstands overeenkomst werd gesloten, belangrijk gewijzigd is, daar door den inval der Amerikanen in. het~* Middellandsche Zeegebied de strategische positie be langrijk is veranderd, hetgeen onmoge lijk door de verantwoordelijke leiders van de spil over het hoofd kon worden gezien. Onder die omstandigheden zou men in Berlijn de houding van maar schalk Pétain als een zuiver formeele juridische handeling willen zien. In toonaangevende Duitsche kringen verklaart men, dat het oprukken van Duitsche troepen in het niet-bezette Frankrijk geen bezeting is, doch een doortrekken naar de voorste loopgraven aan het front van de Middelldansche Zee, Mén verwacht hier, dat Frankrijk in zijn eigen belang voor den maatre gel van de spil begrip zal toonen, daar volgens de hier heerschende opvatting Frankrijk er geen belang bij kan heb ben, zijn Europeesche gebied opnieuw het tooneel van bloedige gevechten te laten worden, hetgeen niet kon uit blijven, indien men den Amerikanen of Engelschen zou toestaan daar voet te krijgen. DE DUITSCHE OPMARSCH. Volgens de te Vichy tot dusver ont vangen berichten geschiedt de Duit sche opmarsch door de afzonderlijke steden onder het bewind van Vichy zonder de geringste wrijving. Er zijn geen incidenten voorgevallen. De bur gemeesters hebben de bevoking aange spoorde orde en rust te bewaren. Het heeft er allen schijn van, dat aart de zen oproep overal gehoor is gegeven. ITALIAANSCHE TROEPEN FRANKRIJK BINNENGERUKT. Rome, 11 Nov. (D..B.) Officieel wordt medegedeeld: Tegelijkertijd met het oprukken der Duitsche troepen zijn Italiaansche troepen het niet-be zette Fransche gebied binnengerukt. dit uur alles in het werk stelt, wat in staat is spanningen uit den weg te ruimen en een»verloop zonder wrijving van dezen stap, die ook in het belang van Franlyrijk nood zakelijk is, kan waarborgen. Terwijl ik uiting geef aan mijn oprechten eerbied blijf ik,mijnheer de maarschalk, toegewijde A d 0 1 f H i 11 e r. De oorlogsinzet van den Rijks Ar beidsdienst in het Oosten. Ten be hoeve van de ravitailleering moeten de wegen voortdurend begaanbaar gehouden worden, hetgeen dikwijls neerkomt op het verwijderen van een vernielden wagen, welken men eenvoudig heeft laten liggen. PK Arnhold-Atl-H-P H m. Naar de Britscheü berichtendienst meldt, heeft Churcnill gisteren in het Lagerhuis o.a. verklaard, dat hij aan de Sowjet-Unie in Juni een schriftelijke verklaring heeft doen toekomen, waarin stond, dat Enge land in 1942 een landing voorbe reidde. Een belofte, dat deze lan ding zal worden uitgevoerd, kan echter niet gegeven worden. Churchill zeide voorts nog. dat hij tijdens zijn bezoek aan Moskou Sta- lin op de hoogte had gesteld van de moeilijkheden, welke verbonden wa ren aan een landing in het Kanaal- gebied en van het besluit van En geland en de Ver. Staten om Noord Afrika aan te vallen. SF'alin achtte dit besluit „onvoldoencfe". Deson danks. zoo zeide Churchill verder, namen wij afscheid als goede vrien den." FRANSCHE VLOOT NOG TE TOULON, De door Reuter verspreide be wering. dat de Fransche vloot Toulon heeft verlaten, om zich aan te sluiten bij de Engelsche zeestrijdkrachten, wordt door Havas gecorrigeerd met de me dedeeling. dat geen schip de ha ven van Toulon heeft .verlaten. INSTRUCTIE AAN FRANSCHE SCHEPEN. Havas-Ofi meldt, dat de Fransche radio een instructie heeft uitgezon den aan de officieren en bemannin gen van de koopvaardijschepen, die zich op zee bevinden. Hun wordt be volen terstond een Fransche haven aan de Middellandsche Zee of Corsi ca aan te doen. Een neergeschoten Britsche Vickers „Wellington"-bommenwerper. In wiiden omtrek liggen de resten verspreid. Aan de typische constructie van het gedeelte, dat men links boven ziet. kan men met zekerheid vaststellen dat dit een Britsche bommenwerper van het model Viokers „Wellington" to. Stapf-Pax Holland m. De uitgifte van de nieuwe 3V-> staatsleening 1942. waarop Dinsdag ten bedrage van f öQO millioen de inschrijving open stond, is een groot succes geworden, aldus was de ver heugende mededeeling van den secr.-gen. van het Dep. van Fin.. Mr. M. 1VJ. Rost van Tonningen, op de vraag, die, 'een redacteur van het A.N.P. hem in verband met den uit slag van de emissie hedenmorgen voorlegde. Van het totale bedrag ad f 1 milliard was f 400 millioen bij riiksfondsen en -instellingen ge plaatst. Op het overblijvende bedrag van f 600 millioen stond de vrije in schrijving open. Hierop werd inge schreven voor een bedrag van f 850 a f 860 millioen. Mr. Rost van Tonningen noemde dit een heel mooi resultaat, vooral omdat het publiek hier nogal snel reageert op bepaalde gebeurtenis sen. Het is dubbel bevredigend, dat het publiek desalniettemin dezen keer het hoofd koel heeft gehouden en dusdanig heeft ingeschreven.idat aan de gestelde verwachtingen vol komen is voldaan. De uitslag be wijst. dat van alle betrokken zijden voor ongeveer de vereischte portie is ingeschreven. Er is dus aan geen enkele categorie van inschrijvers een verwijt te maken. Omtrent de toewijzing kon nog £vo nauwkeu rige mededeeling worr% gedaan, al mag men aanneirfen. dat deze zoo veel mogelijk pondspondsgewijs zal plaats hebben. Met vreugde constateerde Mr. Rost van Tonningen, dat het pu bliek door op een dergelijke wijze in te schrijven zich zelf helpt en den staat, want door de opbrengst van deze leening en door de zeer sterk gestegen staatsontvangsten wordt het overgroote gedeelte van de uit- y gaven van den staat voor ongeveer een jaar gedekt, zoowel wat de ge wone als de buitengewone uitgaven betreft. Door deze leening wordt de ver houding van de geconsolideerde tot de vlottende schuld in Nederland beduidend gunstiger dan in de meeste oorlogvoerende landen. Dit is op zichzelf toe te juichen, omdat de Nederlandsche staat daardoor een adempauze heeft gekregen, m.a.w. dat hij veel onafhankelijker van de credietmarkt is geworden. De secr.-gen. waarschuwde het publiek niet aan inblazingen gevolg te geven, die het publiek zelf scha de zouden kunnen berokkenen. De gene. die in het verleden hebben in geschreven op de staatsleeningen en de toegewezen stukken toen hebben behouden, zijn daarbij goed geva ren. Hij wees er op, dat de viiande lijke propaganda in de geallieerde landen, die zelf op zeer weinig schoone resultaten kunnen bogen wat de oorlogsfinanciering betreft, er alle belang bij heeft om de con solidatie van de Nederlandsche staatsfinanciën te verhinderen. Enkele van de inschrijvers vah de vorige 3Vo pet. staatsleening hebben zich laten verleiden om de hun toe gewezen stukken tegen een koers lager dan den emissiekoers te ver- koopen. Later zagen zij de leening tot enkele punten boven den emis siekoers stijgen. Zij konden het dus betreuren. Jat zii zich hadden laten verleiden tot ontijdigen verkoop. De belegging in staatspapieren, al dus de secr.-gen waarborgt een vas te rente van 3Vo pet., terwijl de aan deelen door de nieuw ingevoerde belastingen bij de tegenwoordige koersen een rendement bieden, dat veelal lager, in verschillende geval len zelfs belangrijk lager is dan dat op staatsfondsen. Tegen ondoordachte koersstijgin gen van aandeelen zullen aldus de secr.-gen. zoo noodig nieuwe rigoureuze maatregelen worden ge nomen. o.a. verlaging van de grens van f 100.000. als nieuw aangekocht bedrag van aandeelen in den loop van dit jaar. De aandeelen kunn ;n worden ge vorderd en ten detrimente van de Maan Maan op vanavond om onder 11.56 20.42 15Nov. 16.53 uur 1Dec E.K. tot morgenochtend L K. 22 Nov - 8Dec. v.M. 7.50 uur n.m. Controleert geregeld het gas- en electriciteitsver bruik. In dezen tijd is bezuiniging op 't gas- en electriciteitsverbruik een noodzakelijke voorwaarde voor het gebruik ervan in het algemeen. Dat wil zeggen: als ge uw rantsoen over schrijdt. volgt onverbiddellijk een hooge boete en het spook van de af snijding komt om den hoek kijken. Daaraan zal geen mensch zich wil len wagen. ..Zonder licht" te zitten, is. uiterst onaangenaam, maar „zon der gas" beteekent geen warm eten. geen warme dranken enz. Als uw woning met gas of electriciteft wordt verwarmd, kan „zonder" zelfs beteekenen. dat ge in de kou moet verblijven. Men fnoet steeds op zoodanige wijze bezuinigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met eenig overleg be hoeft dit geen onoverkomelijke be zwaren met* zich te brengen. De huisvrouw is voldoende, in haar vak onderlegd om te weten waar en hoe zij <*e noodige bezuiniging kan toe passen. Het is nu welhaast overbo dig geworden de Nederlandsche huisvrouw er op te wijzen, dat de groenten en aardappelen met zoo weinig mogelijk water moeten wor den opgezet én de spijzen gekookt met het deksel op de pan. Even ver- trouwd is zij geworden met de ge woonte om het gas pas aan te ste ken. wanneer de pan is opgezet. Dat de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook worden gebracht, spreekt van zelf en er is wel geen. huisvrouw in ons land. die niet de voortvarend heid bezit, welke even spreekwoor delijk is geworden als de netheid van het iegendarische Buikslooter vrouwtje, dat eens den toegang tot haar woning aan een zeer hoogge plaatst persoon weigerde, omdat ze pas alles geveegd en geboend had. Eens per dag afwasschen inplaats van twee- of driemaal is eveneens een gewoonte, welke in tal van huisgezinnen reeds wordt gevolgd en waarmee vooral de heer des hui zes zich kan véreenigen, voor zoo ver hij uit hoofde van de gezinsom standigheden zich verplicht gevoelt mede de handen uit de mouwen te steken. Bezuinigen heeft steeds een on- aangenamen klank, doch in dit ge val beteekent het slechts bevorde ring van eigen belang. In geen huis gezin mag men dit over het hoofd zien. De overheid heeft de plicht de verbruikers te wijzen op de moge lijkheden. die er bestaan om tot be langrijke besparing op het verbruik van gas en electriciteit te komen. De enkeling doet daarom goed zich naar die aanwijzingen te gedr^ïen, want wanneer de besparing niet vol doende zou worden doorgezet, zou den de gevolgen minder aangenaam' zijn. Afsnijding van den toevoer bij overschrijding van het toegemeten rantsoen brengt een gezin in moei lijkheden! doch het is de straf op een onverantwoordelijk verbruik in tijden, waarin de grootste zuinig heid nu eenmaal onvermijdelijk is. Controleert daarom geregeld uw gas- en electriciteitsverbruik. De verwoeste tractoren-fabriek in de vesting Stalingrad. Machines, welke voor transport gereedstonden PK Bauer-Altvater-PBZ-R-P H m. bezitters tegen de laagste koersen van dit jaar verkocht. De Nederlandsche Bank zal er toe overgaan om steekproefsgewijze op sporingen te doen van personen die denken zich aan den aanmeldings plicht te kunnen onttrekken waar bij hier gewezen wordt op de geld boete van onbegrensde hoogte xlie kan worden opgelegd bij ontduiking van de voorschriften. Het nemen vaR dergelijke maatregelen ge schiet uitsluitend ten behoeve van den kleinen belegger, die hierdoor gevrijwaard wordt tegen aankoopen van aandeelen op een te hoog ni veau. hetgeen later ernstige verlie zen voor hen zou kunnen meebren gen.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1