conomischen rechter NATUURGELUIDEN NEYTS'RECLAME Café in Ben Oever centrum van den sniokkelhande! Marktberichten Vit de natuur VERHOOGT UW OHZET Stadsnieuws Nutsspaarbank te Den Helder TEXEL Ter-aarde-bestelling van den heer J. S. Dijt Voor den Problemen van den dag Het ritselen der bladeren, het murmelen der beekjes en het ruischen van den regen door K. S. De stilte dor natuur. Is het buiten in de vrije natuur eigenlijk wel zco stil als de meeste natuurliefhebbers ons willen doen gelooven Nu ja, natuurlijk is het contrast met de steden, en vooral de drukke Verkeerspunten daarvan, met fabrie ken en industrie-centra, groot. Maar stil, is het toch niet, is het nooit in de vrije natuur. Zelfs op de meest stille dagen zijn er duizenden geluiden te beluisteren in de natuur. Het ijle zingen van het insecten-leger, dat als een voortdu rend hooge zoemtoon in de lucht hangt, het sjirpen der krekels, het roepen van ee. koekoek, het liedje van een vink en braamsluiper. Maar er zijn er nog meer, en die bedoel ik eerder. Ga maar eens op een zonni- gen zomerdag in de helmen van een duinhelling lig. en en luister. Dan hoort ge er wel meer dan ik zooeven noemde. De helmen om U heen ritse len op den wind, de dennen van den nabijen aanplant ruischen, de tele graafdraden neuriën, en op den ach tergrond van alles rpischt de zee als een ver verwijderd orgel. Hoe scher per ge luistert, hoe meer van deze geluiden onderscheidt. Het zijn als regel heel zwakke, fijne geluidjes. Soordat ze aa.iwezig zijn, maken ze U er op opmerkzaam, dat alléén zij er zijn. En misschien daarom doen deze geluiden zoo prettig aan, omdat ze op die wijze te kennen keven, dat hier geen stadsrumoer, geen autoge toeter, fietsengarinkel, enz., aanwe zig is. Er zijn heel wat van die geluiden, die ge niet eens zoo direct kunt thuisbrengen! Hoe ze ontstaan. Ge hebt natuurlijk wel eens met een stokje in het water geroerd, in een sloot bijvoorbeeld. Herinnert ge U, dat het niet wilde lukken dat stokje vlug door het water te bewe gen in een rechte lijn? Het stokje ging slingeren, of ge wilde of niet. Telkens kreeg T"w hand vlug na elkaar een duwtje, beurtelings naar links en naar rechts. En échter het stqkje? Daar ontstond een heele se rie kleine draaikolkjes. Precies beur telings Rechts en links snoerden zich daar waterwerveltjss af. Ieder kan dit weten, want ieder heeft wel eens gezien, dat het spie gelbeeld van riet, dat in stroomend water van een beekje staat, altijd kronkelt, ook al is het windstil, zoo dat het riet zelf stilstaat. Achter die riethalmen gebeurt namelijk precies hetzelfde als achter het stokje van zooeven. En anders moet ge eens opletten ho het water voorbij de pijlers van een brug stroomt, of voorbij de ankerketting van een schip, wanneer de vloed opkomt of de eb loopt. De ketting trilt voort durend heen en weer, natuurlijk dwars op de stroomrichting; hoe sneller de vl >ed opkomt of de eb loopt, des te vlugger trilt de ketting, omdat de waterwervels zich vlugger afsnoeren. De toepassing. Dit verhaaltje was noodig om U de natuurgeluiden duidelijk te ma ken. Want hetzelfde gebeurt nu wan neer de wind waait langs...' Waar mee zullen we beginnen? Een vlag bijvoorbeeld. Waarom wappert een vlag altijd; waarom wordt het dun doek niet glad' naa achter gestreken door den wind? Aan weerszijden van den vlaggestok worden, om en om, links en rechts, luchtwervels afge- snoerd. En die wervels loopen dan verder langs de vlag; deze wordt dup om beurten naar links en naar rechts geslagen; ze wa ~>ert, E de vlag gestok gaat trillen; leg Uw hand er' maar eens op. Nu nog één stap en we zijn er. Geluiden, die we wel en niet hooren. Geluid is een trillingsbeweging. Een voorwerp, dat trilt, geeft ge luid. Als ons oor nog fijner gebouwd was, dan het al is, zouden we nog veel meer geluiden waarnemen, dan' nu. Want het menschelijk oor neemt alleen 'maar als geluid waar, wat meer dan. 16 trillingen per seconde maakt. Wat daar beneden valt, hoo ren wij doodeenvoudig niet. Maar daarom is 'het gMuid er natuurlijk nog wel. Wanneer dus maar meer dan 16 trillingen per seconde optre den, hooren wij geluid. Koe hooger n het aantal trillingen per seconde I (de frequentie), hoe hooger de toon, welke wij hooren. De snaar van de eenmaal estreepte c van Uw piano geeft brj aanslaan een toon met een frequentie van 259. De telegraafdraden. Nu strijkt de wind langs telegraaf draden. De draad raakt in trilling door de beurtelings links en rechts zich afsnoerende luchtwervels. Zoo ontstaat een fluitend geluid, dat hoo ger is naarmaté de wind sterker waait. Maar de hoogte van het zin gen der draden lfangt ook nog samen met de dikte van de draden en hun spanning. En 's winters versterkt de stijf bevroren grond nog als een klankbord. Het gemurmel der beekjes, het ruischen van de zee en den re gen. het zachte klateren van water vallen, is ook vrijwel aldus te ver klaren. Misschien hebt ge wel eens een kraan hooren lekken in een em mer, gevuld met water. Dat geeft zoo'n merkwaardig hoog geluid. Als ge er eens ee. poosje op let, merkt ge, dat dat geluid telkehs ontstaat vlak vóór het aan de oppervlakte uiteenspatten van het luchtbelletje, bestaande uit de door den vallenden druppel meegesleept^ lucht. Onder zoekingen -hebbei. aangetoond, dat de luchtbel door den stoot van den gevallen waterdruppel beurtelings inkrimpt en uitzet, waardoor de om ringende watermassa in trilling wordt gebracht. En trilling ls gèluiö. Bij grootere luchtbellen kan mis schien ook de lucht in de bel zelf in trilling raken. In het groot kom dit vpor bij beek jes, watervall' u, regenval en bran ding. En zoo ontstaat dus het mur melen der beekjes en watervallen, het ruischen van den regen en de branding der zee. Het ruischen der boomen. De zomerwind waait ook door het bosch; daardoor raken alle takjes en twijgen'in trilling. Want achter al die takjes en twijgjes snoe ren zich weer, telkens links en rechts, luchtwerveltjes af, enz., zie voor. Zoo ontstaat dus het heerlijke ruischen van de bosschen. En wanneer het stormt is dat een indrukwekkend geluid, want dan raken zelfs de tak ken en stammen in trilling. Dat is loeien van den storm in het woud..; Een iets anders geluid is hef rui schen van een dennenbosch, omdat hier de trillende naalden ook nog langs elkaar strijken. Bij de populieren wordt de trillen de beweging der bladeren vergemak kelijkt, doordat de bladsteel niet rond, maar juist in het bladvlak af geplat is. Nu begrijpt ge ook, waarom de helmen ritselen boven Uw hoofd, wanneer ge 'n zonnigen zomerdag op een duinhelling ligt te verluieren,, en waarom het gras f'uistert, waarin ge zit te visschen. Want ge hebt toch ook wel eens een grashalm tusschen Uw duimen geklemd en er tegen ge blazen Precies hetzelfde aoet de wind. Alleen veel zwakker. Vandaar dat gij aan het grashalmpje een sner pend geluid ontlokt, de wind slechts een heel schuchter geluidje. Het insecten-koor. Het gezodm der insecten is ook alweer zoo interessant. Elk mugje, elk vliegje, elk kevertje heeft zoo zijn eigen toonhoogte, omdat elk beestje nu e.nmaal een bepaald aan tal vleugelslagen per seconde maakt. En trilling*is immerd geluid... Maar de krekel doen het weer even anders: die strijken hun ge ribde dekvleugels langs elkaar, welke daardoor ia trilling raken. Probeert maar eens zoo'.i sjirpend beestje te zoeken, 't geluid wijst den weg wel. Maar 't valt met mee om zoo'n 'mu zikant zoo dicht te benaderen, dat ge hem bezig kunt zien! Zoo is er wel meer. Ge kunt nu zei* wel meer natuur geluiden opsporen en verklaren, als ge maar niet vergeet, dat ook in Uw eigen oor de wind geruischen op wekt. Vooral bij sterken wind kan dat wel eens hinderlijk zijn, Deze gonzende geluiden ontstaan, doordat de wind waait 'langs de uitsteeksels van het oör. Als ge die geruischèn wilt uitschakelen kunt ge nog het beste met één cor van den wind af gekeerd gaan staan en het andere oor met de vlakke hand bedekken. Natuurgeluiden; ze zijn er bij de vleet. Als ge er maar een beetje oor voor hebt! Cijfers over de maand Octobeij 1942. Gedurende de maand Oct. werd op spaarbankboekjes ingelegd 82.226,72 en terugbetaald 116.233,98^ der halve meer terugbetaald dan inge legd 34.007,26, Het aan inleggers verschuldigde kapitaal, op 1 Januari 1942 groot 2.381.077,64, bedraagt nu 2.639.633,40. In October werden uitgereikt 60 nieuwe boekjes, ingetrokken 36 boek jes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt nu 12.684. Onder de uitgereikte boekjes bevonden zich 13 boekjes voor jonggeborenen (cp deze boekjes plaatst de Spaarbank een.eerste inleg van 1. De lediging van spaarbusjes lever de in den loop der maand een bedrag van 834,44 aan kleine besparin gen op. Het aantal in omloop zijnde spaar busjes bedraagt nu ongeveer 2050. GROOT VARIETE-GEZELSCHAP NAAR DEN HELDER. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling as. Zondagmiddag in het Casino een uitvoering te doen geven door het bekende Haagsche variété-gezelschap „Klank en Char me"-, dat tot de beste ensembles in den lande gerekend mag wor den en dat sedert geruimen tijd een opmerkelijke belangstelling ge niet. Er bevindt zich in dit gezelschap een orkest van 8 personen, onder leiding van Cees Schouten, voorts treden op de 6 Djinny's Hawaiians terwijl Arno Klein als gast zijn medewerking verleent. Van de ove rige artisfen mogen nog genoemd worden de Oostersche magiër San Li Fo, de bekende Lia Snel en Ma- rina met de sprekende en zingende picolo. Voor Den Helder een bijzondere uitvoering. In langen tijd heeft men geen gelegenheid geh^d naar een dergelijk goed cabaret-gezel schap te gaan. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 10 November 1942. Bevallen: A. H. TrompBuurman, d.; J. H. GonggrijpHoltmant d.; A. Moriende Ruijg, d. Ondertrouwd: P. Bas en J. Ties- sen; J. M. Waltman en J. Felkers; C. van Eis en P. Ewalt. op het kerkhof de teraardebestelling. Onder de aanwezigen op de be graafplaats merkten wij op: Dijk graaf en Heemraden van het water schap „De 30 Gem. Polders", ver schillende Hoofdingelanden en Oud- Hoofdingelanden en ambtenaren van het Waterschap; ook de heer J. Rab Jz., oud-penningmeester. Verder wa ren aanwezig d- secr. dezer gemeen te, de heer Jomcer, de Directeur van gem.wérken, de heer S. de Waard, het volledig bestuur van de Coöp. Pluimvee en Tuinbouwver.j de direc teur der Texelsche Landbouwschool en de Commissie -oor Landbouw-on- derwijs en tal van familieleden en vrienden van den overledene. Een groot1 aantal bloemstukken werden op de lijkkist geplaatst, voor dat men het stoffelijk overschot van den heer Dijt aan de aarde toever trouwde. Wij mérkten daarbij kran sen op van de „30 Gem. Rolders", van de Comm. voor Landbouwonderwijs, van de Pluimvee-Tuinbouwver. en verschillende van familie en vrienden. Het woord werd eerst gevoerd door Ds. Visser, vervolgens door den heer C. Keijser Hz., Dijkgraaf van de „30 Gem. Polders". Spr. sclftetste in het kort de ijver waarmede de overledene 30 jaar lang in het Pol derbestuur a,ls Dijkgraaf is werk zaam geweest; de heer Dijt heeft daarbij een werkkracht ontwikkeld, zei spr., die voor het thans zitting hebbend bestuur nog steeds een spoorslag is om in die richting voort te gaan. Dr. Ir. M. D. Dijt, oudste zoon van den overledene, dankte alle aanwe zigen voor hun betoonde belangstel ling en sprak er zijn bizondere vol doening over mt, dat vooral ook „de 30 Polders" belangstelling toonde; zijn thans overleden vader Had vooral in het bestuur van het waterschap zijn beste krachten gegeven; de be langen van het polderbestuur lagen hem zoo na aan het hart, dat hij daarbij dikwijls zijn persoonlijke be langen ten .achter stelde. Ds. Visser voerde daarne nog even het woord en besloot met het 'bidden van het Onze Vader, waarna de lange stoet het kerkhof verliet. XVIERINGEN BENOEMD. Naar wij vernemen is mei. C. Schipper, onderwijzeres aan de O. L. School te Oosterland, voor den tijd van een half jaar benoemd als dominéé te Ameland. Mej. C. Schip per is godsdienstonderwijzeres. POLITIE. Verloren: een zilveren kettinkje met hangertje; een veeboekje en een portemonnaie, inh. eenig- geld en distributiebonnen. Gevonden: een glacé hqpdsehoen. Inlichtingen gem bode. CALLANTSOOG Onder buitengewoon groote be langstelling werd Dinsdagmiddag, op het lgem. Kerkhof te Den Burg, het stoffelijk overschot van den heer J. S. Dijt ter aarde .besteld. Ten huize van den overledene werd het woord, gevoerd door den Weleerw. Heer Ds. Visser, die het zeer werk zame leven van den heer Dijt in het licht stelde, zeer hartelijke woorden tot de familie n t richtte en op keurige wijze schetste wat de' over- lelene als echtgenoot en vader is ge weest. Verder leidde Ds. Visser ook In den Noord Oostpolder. Er wordt weer gevaren. Waren het vroeger de visschers op de voormalige Zuiderzee, thans varen er vrachtzeil schepen in de kanalen, welke in het nieuwe land zijn gegraven. VNP-v. Buiten-Pax Holland m ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Dinsdagmiddag te omstreeks 4.30 uur heeft op de Scheidingsvliet een ernstig verkeersongeval plaats ge had. Een vrachtauto reed van het Noordhollandsch Kanaal naar Juli- anadorp. Nabij de. brug van den Nieuwen weg kwam uit tegenover gestelde richting een wielriidster. Volgens verklaring begon dé wiel riidster toen zij vrijwel ter hoogte van de vrachtauto was. te slingeren en is zij vermoedelijk tegen het ach tereinde van de auto aangereden. Zwaar gewond en in bewusteloo- zen toestand bleef de vrouw op den weg liggen. Het Slachtoffer is de woning van den heer B. binnenge dragen. Dr. Boerma van 't Zand was spoe dig ter plaatse en achtte overbren ging naar het Noodziekenhuis te Julianadorp noodzakelijk. De identiteit van de vrouw kon niet terstond worden vastgesteld, daar zij niet in het bezit was van V. „Looze visschertjes" De „Heerlijkheid" flakkert in het vroege najaarszonnetje. Alles ademt nog rust in de prille Zondagmorgen. De twee spitse kerktorens, domi- neerend het arme landschap, ver heffen zich machtig ver de lucht in, geschraagd 'door de stoere en toch slanke bouwsels aan hun voet. Be scherming spreekt door hun vormsel. Ver beneden hen rimpelt het met weldsche naam aangeduid water, de „Haven", vol met schilderachtig gé- leef van kleuren der woonscheepjes. Rook trekt statig naar bbven, als van gezegende offervuren. De .weg naar „gindsch dorpje in het groen verscholen", vol met neer- gebeukte, thans levenlooze bladeren', slingert, groen bebermd nog, niet naar het vlek in de polder-verte. Vijf eksters strijken', blauw-wjt wiekenwaaiend heer in de boomen langs den weg. Over den weg snorren zeven man nen, op zeven fietsen. Eén man heeft een pak paaltjes achterop vastgebonden, een en ander klettert als een ratel van een amb tenaar der gemeente-reiniging. Voorts zien alle mannen eruit of ze te baggeren moeten, zóó zijn ze behangen met oliejassen en gummi laarzen. Maar' nee, hun verdere uitrusting spreekt voor zichzelf een woordje mee; 't zijn visschers. Zondags-visschers dan altijd. De kolcmne jakkert stilzwijgend, als in adem-nood, voort. Bij 't vlek stort men zich den dijk af, ronden als de Ronde van Pur- merend de bocht en slingeren fiet sen tegen een bruggetje én in het gras. De actie, die de zeven mannen thans ontplooien, is nog geweldiger dan het filts-gejakker. De man met de paaltjes loopt als de Reus van Klein Duimpje, met ge weldige stappen langs het slootje, scheurt om de zooveel stappen een lat uit den bundel en priempt buik- drukkend het latje in Moeder Aarde. 't Sopt ervan. Vijf" geweldige pas sen en weer sopgeluidjes. Zoo gaat het negenmaal en dan komt er ruzie, want er zijn maar zeven man nen. 1 Eén man van de zeven schreeuwt het meest. Deze man heeft een ge weldige Zondagsche kees achter z'n' kiezen en een toeter van een spoor- kees om z'n hals hangen. Om z'n middel is een gordel, van touw gesnoerd, wel van een duim dikte; op z'n buik, &é.n de kabel bungelt een blikje, waarin wurmen. Deze man wordt aangesproken als „voorzitter". 't Is voorzitter „vóór" en. voorzitter „né", de man weet alles en heeft dan ook de grootste schreeuwer tot zijn beschikking. De palenlzijn gefcuikpriemd, de hengels vischklaar. De voorzitter spreekt eenige ern stige woorden. i De zes anderen omgorden even eens de lendenen met touw en vyur- menbak. Dan komt het knaapje! Zoo'n gewoon knaapje, met klep perklompen en een kapot alpino petje over z'n ooren. 't Knaapje heeft ook zooiets als een hengel bij zich, maar niet zoo'n mooi visch- tuigie ais de zeven. Dan brult de voorzitter dat ze nog een „skrijver" moeten hebben, en z'n oogen flitsen rood;omrand van de zeven naar het knaapje. 't Knaapje blijkt wel te willen en krijgt een maatlat en een schrift. Ziezoo, thans kart de wedstrijd be ginnen. De onderlinge wedstrijd, Want het wedstrijdseizoen is ge sloten. De voorzitter steekt z'n spoor- keesen-klaroen, één korte jammer, de hengels presenteeren zich boven het slootje; nóg een schorre stoot en zeven kronkelende wurmen ver dwijnen zonder één kreet te slaken onder het kroos. De zeven staren en het knaapje -staart. Twintig minuten staar en dan wordt er weer gebuikpiiemid en een personoonsbewijs. Het geval leert ons ten duidelijkste hoe nood zakelijk het is dat men zijn per soonsbewijs steeds bij zich draagt. Hier ontstond vertraging die had* kunnen worden vermeden. Later bleek het de echtgenoote van den heer de G. uit SchagerBrug te ziin. Zij is inmiddels overleden. AUTO'S VAN* VAN GEND EN LOOS REDEN AF EN AAN. CAFé-EIGENAAR ONMIDDELLIJK GEVANGEN «GENOMEN. Alkmaar, Woensdagmiddag. Men zal zich herinneren, dat verléden week de economische rechter te Alkmaar een smokkel affaire in tarwe te behandelen kreeg: twee chauffeurs, in dienst van Van Gend en Loos, die den dienst Alkmaar Den Oever onderhielden, x hebben een jaar lang kans gezien om onge stoord tarwe uit de Wieringer- meer naar Alkmaar over te bren gen. Vanmorgen werd het tweede hoofdstuk van dezen smokkel handel berecht en thans werd als eerste verdachte voorgeleid de ca féhouder S. Zomerdijk uit Den Oever, die gge.nt was vo'„ Van Gend en Loos. Bij hem kwamen ook tal van Wieringermeerbewo- ners zaken doen, o.a. de twee vee- bandelaren P.- Hekkema en E.' Dam. Met deze werd afgesproken dat de beide kooplieden tarwe zouden koopen, dat Z. deze zou laten weghalen bij de boeren, die tarwe in zakken aan den kant van den weg zetten. In^zijn requisitoir wees mr. Feit&ma er op, dat met kracht stelling moet worden genomen te gen personen als dezen verdachte, die tot de ergste volksvijanden gerekend moeten worden. Spr. vroeg dan ook een gevange nisstraf voor den tijd van 10 maan dén met onmiddellijke gevangen neming. Mr. Buiskool uit Schagen wees er op, dat verdachte slechts nis fusschenpersoon werkzaam was geweest, terwijl hij het onbillijk vond, dat verdachte direct gevan gen zou worden genomen. Mr. Meijer was er van overtuigd, dat bij verdachte thuis het cen trum van den zwarten handel in tarwe 1 was geweest en verhoogde de eisch van den Officier zp'fs nog met een geldboete van 200 gulden. DE VEEKOOPLIEDEN BERECHT. De beide veekooplieden stonden vervolgens op de verdachtenmat. Allereerst P. Hekkema, die vertel de dat hij persoonlijk nooit met Zomerdijk zaken gedaan had. In totaal zou Dam plm. 4 of 5 Hl. tar we aan Z. verkocht hebben. y Hier vroeg de Officier een gevan genisstraf van drie maanden, waar na mr. Buiskool tot vrijspraak concludeerde, omdat dezfe verdach te aan den handel zelf geen enkel aandeel heeft gehad. Desondanks werd H. veroordeeld tot drie maanden. E. Dam, als laatste der drie ver dachten ontkende alles. Waar ech ter uit getuigenverhooren genoeg zaam bleek, welke rol Dam in de ze zaak gespeeld had. werd hij con form den eisch tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. HARDLEERSCHE SLACHTER. De Texelsche slachter J. Slikker nad in 1940 frauduleus geslacht en kreeg toen zes weken gevangenis straf. De les vergat hij spoedig, want in September 1941 slacinte hij weer en werd gesnapt, maar ook toen sctirok hij niet erg, want in Maart van dit jaar keelde hij nogmaals een varken. Acht maanden vroeg de Officier; tien maanden en directe gevangen neming luidde het vonnis. N. Dros van Texel kreeg een maand, omdat hij voor zich en zijn vrouw een stukje vleesch clandes tien gekocht had. 't Bleek echter een 35 Kg. te zijn, terwijl Dros de idee huldigde, dat men eerst om zich zelf moet dertken Zijn naamgenoot A. Dros, moest 250 gulden betalen voor het ver- koop'en van een 'zak tarwe. Deze Texelaar hoorde 300 gulden tegen zich eischen. weer geklaroend en weer gewurmd onder het kroos. Zeventig meter slootje en geen baars. Weer twintig minuten wedstrijd- staren. Het knaapje verveelt zich kenne lijk. Hij legt schrift en maatlat achter meheer de voorzitter. De zeven visschers visschen staar- oogenend. 't Knaapje neemt z'n eigen hen geltje en wurmt een wurm aan z'n haakje. Hij plompt aan den anderen kant van den weg z'n dobbertje in het neven-slootje. Baars 't Is vo.or het knaapje een kwestie van d'r in en d'r uit. Veertien malen legt hij in en jiaalt ie op! De baars varieert van 23.8 tot 25.9. Klaroengeschal klinkt weder op. Twintig minuten staar! Weer zeven maal vijf reuze-stappen, buik- priemerij met latjes. Weer klaroen geschal en hengelgepresenteer. Weer staren Z 't Knaapje verdwijnt sippe-sappe- sompe in het vlek. Z'n baars in het kapotte alpinotje! J. M. HET GEVAAR VAN NATTE HANDEN. i Het is' weinig bekend, .dat be smettelijke ziekten bijzonder ge makkelijk van den eenen mensch op den andere worden overge bracht door middel" 'van vocht. Vooral natte doeken en natte han den vergemakkelijken het besmet ten. Wanneer namelijk de voor werpen, waaraan de ziektekiemen kleven of het nu gebruiksvoir- werpén zijn dan,wel tichaamsdeelen van den zi'ekte nat zijn. weiden de bacteriën van de plaatsen waar op zij zaten, heel gemakkelijk af geveegd en overgebracht op de hand van den ander. Raakt men echter droge voorwer pen met volkomen droge handen aan. dan is het besmettingsgevaar veel geringer, aangezien de bacte riën zich in veel geringer aantal op de aanrakende handen zullen vastzetten. Bovendien hebben natte handen nog andere gevaren dar> het be smettingsgevaar. Zoo is het im mers bekend, dat men 's winters gemakkelijk winterhanden krijgt wanneer men de handen na het wasschen niet goed afdroogt. Ook elektriciteit kan uiterst ge vaarlijk zijn voor natte handen Immers, wannéér men met natte handen het licht uitdraait, kan het licht gebeuren, dat men een zware schok krijgt, daar water een der beste geleiders van electriciteit is Al met al is het wel duidelijk, dat natte handen een veel grooter gevaar vormen, dan men eigenlijk wel denkt. LEVERING AAN VASTE KLANTEN. Schipper H. te Den Helder schrijft ons: ..In de Dagbladen heeft men dezer dagen kunnen lezen, dat de groentehandelaren verplicht zijn aan vaste klanten te verkpopen. Schippers en visschers echter die geen vaste verblijfplaats hebben, worden door deze maatregel gedu peerd. Het is al meer dan eens voor gekomen. dat schippers en visschers geen groenten konden koopen. daar zij natuurlijk geen vaste klanten zijn. Zelf varensgezel zijnde heb ik dit meegemaakt. Een collega heeft eens de politie om raad gevraagd; deze wist te bewerkstelligen dat hi.1 groente kreeg. Nu is mijn vraag: zijn menschen die op het water hun brood verdienen en daarmede de gemeenschap dienen niet in tel. of is dit een tekort van den groenten- handelaar?" ANTWOORD: Inzender gaat uit van Sdè veronderstelling, dat groen tehandelaren verplicht zijn aan vas te klanten te leveren. Dit is geens zins het geval. Groentehandelaren, die met een wagen hun klanten aan,, huis bedienen, mogen slechts aan vaste klanten leveren. De groente winkelier moet in zijn winkel aan ieder, die er om vraagt, verkoopen wat hij voorradig heeft ofschoon het begrijpelijk is. dat de meest ge- wenschte groenten bij voorkeur aan vaste klanten worden verkocht. Overigens hpbben de meeste vis-i schers ,en schippers, evenals ieder ander een vaste woonplaats, n.1. daar waar het gezin gevestigd is. Hier hebben zij gewoonlijk ook hun vaste leveranciers, terwijl zij voorts eveneens vaste leveranciers hebben in de door hen aan te leggen plaat sen. welke zijregelmatig bezoeken. Een uitzondering hierop maken de schippers in de ..wilde vaart" en visschers die in andere plaatsen dan hun woonplaats markten. Dat laatst» genoemden moeilijker groenten zou den kunnen machtig worden dan de niet vaste klanten aan den wal. is ons niet gebleken. Bovendien bestaat voor varensge zellen de mogelijkheid te koopen van de z.g. ..parlevinkers" voor wie het voorschrift om slechts aan vaste klanten te leveren niet geldt. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat klachten van schippers over moeilijkheden bij het koopen van groenten nimmer bij officieele in stanties zijn ingekomen. Schippers en visschers. die wel moeiliikhéden mochten hebben kunnen deze voor legden aan de Vakgroep- .Wilde Vaart" Pieter de Hoochweg. Rot terdam. URK, 9 November. Heden waren de prijzen van IJsel- meervisch: ljjn- of beugaal, naar ge lang de zwaarte 1 0.681.90, snoek baars 68 ct., roode baars 36 ct., groote voorn 30 ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3