De Germaansche wm Levensruimte DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Geallieerde vlootverliezen bij N.-A[rika 87sie Jaargang. No. 11952 4 nagina's VRIJDAG 13 NOVEMBER 1942 door Pro/, dv. JAN DE VRIES ALo de période van de Volksver huizing voorbij is. beheerschen de Germanen geheel West-Eu ropa. In Gallië zijn de Franken, de Bourgondiërs en de Wèst-Gothen heer en meester; de Sueven en de Wandalen hebben zich in Spanje en zelfs in Noord-Afrika gevestigd; Theodorik de' Groote stichtte een Ooët-Gotisch rijk in Italië. Hoe zeer nu de Germaansche stammen naar het Wetten afgevloeid zijn, blijkt wel hieruit, dat zij het oude woon gebied ten Oosten van de Elbe zoo zeer ontbloot hebben, dat Slavische Stammen hier van Rusland uit ge leidelijk kunnen binnendring^. Rowls volledige bswsgingsvrijhsid Tempo der terugtocht zeer langzaam Tal van transportschepen tot zinken gebracht Duitsche opmarsch bereikt Middellandsche Zee De bezetting van Z. «Frankrijk i— Verduister i e k. tot morgenochtend L.K. v.m. /.Do uur N.M. ptjr Duitschers zullen Toulon niet bezetten Italiaansch Weermachtbericht Clandestiene slachtplaats in doodkistenfabriek Een zonderling fabrikant Schoolinzameling van grondstoffen Uiig.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redqctie- en Administratiebureanx; SCHAGEN; Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. DEN HELDER: Konin<str 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. mjn. Bij contract, binnen een laar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt HoofdredacteurA H JONKEP Alkmaar n V Het Oost-Gotische Rijk. De Volksverhuizing bete-ekent dus de Germaniseering van West-Euro pa. Maar zij heeft geen blijvende re sultaten. De Germaansche bevol kingslaag in het gebied van het voormalige Romeinsche Rijk was te dun om zich op den duur tegenover de inheemsche bevolking te kunnen handhaven. Zij wordt door deze langzamerhand opgebogen. De Frah- schen. de Spanjaarden, de Italianen zijn, ondanks de niet geringe bij menging van Germaansche elemen ten. toch Romaansche volkeren. De politiek van Hendrik den Leeuw. In den loop der Middeleeuwen ge lukt het den Duitschsrs Het gebied ten Oosten van de Elbe geleidelijk aan terug te winnen. De doelbe wuste politie van Hendrik den Leeuw leidt hier een, eeuwenlange taaie herovering van het verloren gebied in. Ver in het Oosten, aan den mond van de Weichsel en in de Baltische landen staat de Duitsche Orde aan het hoofd yan dezen ze genrijken arbeid. zijn waarlijk- niet alleen Duitschers die dit werk voltooien, want ook Nederlanders en Vlamingen hebben daarin een groot aandeel» Wij kunnen inder daad spreken van een Germaansche missie, die in den loop der Middel eeuwen vervuld wordt. i Maar zij is niet tot een definitieve afsluiting gekomen. Zij blijft ten slotte steken, eensdeels wegens ge brek aan Venschenmateriaal. an derdeels door allerlei politieke om standigheden. Zoo blijft het Tsjechische gebied als een doorn in het Germaansche vleesch steken, zoo vertoont de Duitsche volksgrens in het Oosten een haast onontwarbare wederzijd- sche infiltratie van Germaansche en Slavische elementen. Wanverhouding tusschen volk en akkergrond. Intusschen: de Germaansche vol keren groeiden in den loop der laat ste eeuwen'' gestadig aan. Die toena me kreeg zelfs onrustbarenden om vang. Weliswaar kon de opkomst der industrie in den loop van de vorige eeuw dien aanwas grooten- deeis opvangen, maar de wanver houding tusschen de grootte van een volk en den beschikbaren akker grond werd steeds dreigender. Tot dat op het oogenbiik. waarin wij ,nu leven, de noodzaak van een op lossing der daardoor gerezen moei- lijheden acuut geworden is. Spreken wij van de Germaansche leefruimte, dan staat die van het Duitsche voik voorop. De Scandi- naafsche volken leven evenals het Engelsche in afgesloten geografi sche gebieden, waaraan dus de na tuur zelf bepaalde grenzen gesteld heeft. Een volk als het Engelsche bovendien vertoont een daling van het geboortecijfer, waardoor de pro blemen der overbevolking op den achtergrond geraken. Anders staat het met het Duitsche volk. dat naar het Oosten toe open grenzen heeit en hier dus de mogelijkheid tot ex pansie bezit. Maar ook liet Neder- landsche en het Vlaamsche volk lij den onder een sterke toename ge durende de laatste vijftig jaar. waardoor een normale verhouding tusschen bevolkingsaantal en grond gebied- verbroken werd. Hier staan wij voor analoge problemen als het Duitsche volk. alleen met dit ver schil. dat voor ons de expansie-mo gelijkheden vrijwel geheel ontbre ken. Wanneer een volk het probleem der levensruimte stelt, bewijst dit. dat de toestand zoo onhoudbaar ge worden is. dat er een opiossing moet worden gevonden. Een jong en krachtig volk. dat door den loop der geschiedenis in te enge grenzen be- Kneld zit. zal zich gedwongen zien om tot eiken prijs zijn voortbestaan te verzekeren. Het zal zich wellicht eeuwen lang tevreden kunnen stel len met de al te enge begrenzingen, waarin het door den gang der om standigheden geplaatst is; maar eens breekt de dag aan. waarop het ver stoorde evenwicht moet worden her steld. Wij hebben lang geléefd in den waan van de stabiliteit der ver houdingen in ons <oude Europa; wij meenden, dat ons werelddeel zijn definitieven vorm verkregen had. Maar waarom zouden niet opnieuw tijden als die der Volksverhuizing kunnen aanbreken? Hoe kortzichtig is het te wanen, dat de verhoudin gen der JEuropeesche volkeren voor alle eeuwigheid zouden zijn vast gelegd! Hij. die over de toekomst van een werelddeel na denkt. Wij willen ons echter niet aan voorspellingen wagen. De toekomst bërgt ongetwijfeld nog vele verras singen in haar schoot. Zij zal ons in elk geval het bewijs leveren, dat de levensruimte van een volk een dy namisch begrip is. dat op bepaalde tijden tot een integrale oplossing der zich langzaam aan ophoopende pro blemen dwingt. Hoe groot die Ger maansche levensruimte zal zijn. hangt af van de eischen die de hui dige situatie stelt en van de kracht, waarmede deze eischen zullen kun nen worden doorgevoerd. Maar dat hier een taak ligt voor alle Ger maansche volken, daaraan kan nie mand twijfelen, die over de toe komst van ons werelddeel nagedacht heeft. (Nadruk verboden) De Berlijnsche A.N.P.-correspon- dent meldt; De AegiP-Ameriknansche landings- strijdkrachten in het Westelijk aeel van de Middellandsche Zee worden door de duikbooten en vliegtuigen van de Asmogend heden geen oogen biik met rust gelaten. Het heeft uiteraard eenigen tijd geduurd voor de vliegtuigen en vooral de duik booten Pfer plaatse waren, doch thans worden de gevaren voor de gealli eerde strijdkrachten geleidelijk grooter. De aanvallen op de trans- portvloot en de reeds gelande troe pen nemen toe en Algiers, dat het zwaartepunt van de landingsopera- tie was. wordt thans voor de geal lieerden een bloedende wonde. De Engelschen-en Amerikanen operee- ren in Noord-Afrika ver van hun bases en zij zien zich thans voor het moeilijke probleem gesteld, de ra- vitailieering der aan iand gebrach te troepen te verzekeren. Van een regelmatige ravitailleering kan ech ter in verband met de Duitsch-Ita- liaansche aanvallen op de transport vaartuigen geen sprake zijn en van Anglo-Amerikaansche zijde zal dan ook alles in het werk gesteld moeten worden om te voorkomen, dat de positie der gelande troepen binnen enkele dagen kritiek wordt. Om trent de maatregelen, die van de zijde der Spilmogendheden geno men zijn om het effect van den in val te neutraliseeren. kan men hier nog geen nadere medbdeelingen doen. aangezien het hier operhties betreft, die nog aan den gang zijn. Militaire kringen alhier zijn er van overtuigd, dat het doel der lan dingsoperatie is geweest, de strijd krachten van Rommel in den rug aan te vallen, doch. zoo verklaart men. hiervan kan geen sprake zijn, en in dit opzicht heeft de Engëlsch- Amerikaansche onderneming dan ook' volkomen haar doel gemist. De pantserarmee van Rommel heeft in het gebied tusschen Sol loem en den Halfaya-pas nieu we aanvallen te verduren gehad waarna zij zich weder in Weste- HOOFDKWARTIER VAN DEN FL'EHRER, 12 Novr (BNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Kaukasus vonden bij Ala- gir gevechten van vrij grooten om vang plaats. In den sector van Toe- apse werden verschillende belang rijke bergtoppen stormenderhand óveroverd. Gevechtsvliegtuigen vie len vijandelijke stellingen, spoor weginstallaties en vliegvelden aan de kust aan. In Stalingrad joegen stootgroepen in verbitterde aanvalsgevechten den vijand wederom uit huizenblok ken en steunpunten. Artillerie van het leger en luchtdoelartillerie der luchtmacht brachten op de Wolga vijf vrij groote schepen voor het overzetten van troepen en vracht schepen tot zinken. Artilleriestel lingen en ravitaille,eringsverbindin- gen ten Oosten van de rivier wer den door luchtaanvallen zwaar ge troffen. Aan het Doafront kwam het in den sector der Roemeensche troe pen tot plaatselijke afweergevech- ten. Xijdeiks het verlopp daarvan werd de vijand gedeeltelijk in ge vechten op korten afstand terugge slagen. Aan het geheele Oostelijke front geen gevechtsa«tie behalve krachti ge aanvallen der luchtmacht op transporten, troepenkwartiefen en ravitailleeringsopslagplaatsen van In de Zaanstreek wordt het traditio neele St. Maartenfeest door de kin deren nog steeds in eere gehouden. Met kleurige lampions trekken ze langs de huizen onder het zingen van het aloude liedje „Sinte Sinte Maarten, koeien hebben staarten" Als belooning krijgen ze dan wat snoeperij. Polygoon-Sagers-Pax Holland m den vijand. De uitwerking hiervan zal geruimen tijd merkbaar blijven. Een nachtelijke aanval ap het be langrijke verkeersknooppunt Tors kok veroorzaakte groote branden. In-de baai van Kroonstad vernie tigde een kustbatterij der marine een Sowjetduikboot door verschei dene treffers. In Nflord-Afrlka zijn de Duitsch Italiaansche troepen aan de Li- bysch-Egyptische grens in lie vig gevecht gewikkeld met sterke vijandelijke pantserstrijd krachten. Duitsche jachtvlieg tuigen schoten vijf Britsche vliegtuigen neer. Zware Britsche verliezen ter zee. Tijdens aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht op Arae- rikaansch-Britsche oorlogsschepen voor Algiers, werden een vlieg kampschip, een kruiser en een groot koopvaardijschip door bommen van zwaar kaliber getroffen. De haven van Algiers en een vliegveld in de nabijheid der stad, waar zich vele vijandelijke vliegtuigen bevonden, vormden het doel van andere bom aanvallen. In de baai van Bougie werden in voortdurende aanvallen twee transportschepen van tezamen 16.000 Brt. tot zinken gebracht en 12 groote koopvaardij- en passa giersschepen ten deele zwaar be schadigd. In hetzelfde gebied wer den een vliegkampschip, een zware kruiser en twee torpedojagers *ge- troffen. Alle vliegtuigen keerden van deze aanvallen op hun steun punten terug. Duitsche duikbooten brachten in een aanval op AmerikaanschBrit sche transportschepen in het Wes telijk deel van de Middellandsche Zee een troepentransportschip van 19.600 brt., een transportschip van de Blue Funnel lijn van 12.000 brt. -en een vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Van een formatie oorlogs schepen, die bestond uit een vlieg; kampschip en beveiligingsvaartui gen werden twee oorlogsschepen, waaronder een torpedojager van de Tribalklasse door torpedotreffers beschadigd. Voor Algiers werd een beveiligingsvaartuig getorpedeerd. In de wateren van Casablanca plaatstlen duikbooten torpedotref fers op een vrachtschip en twee andere schepen van een convooi. Het in het weermachtbericht van 11 November genoemde vij andelijke schip, dat in hej Noordelijk deel van den Atlan- tiscllen Oceaan door een duik boot beschadigd was, is naar uit een aanvullend bericht met Köpemckiade Dinsdagmorgen zou George Eyndhoven door den waar nemend burgemeester van Groningen worden gehuldifd voor de dappere redding van twee kleine kinderen uit het Oosterhanunerikkanaal. In derdaad vervoegde zich dien morgen iemand ten stadhui-; ze, zich uitgeyende voor George Eyndhoven. Hij werd gehuldigd, ontving; de Came- gie-medaille en tien gulden voor bedorven kleeding. Achteraf is gebleken, dat dit niet-de redder was, doch iemand, aan wiens pdres de brief voor George Eyndhoven abusievelijk was bezorgd. Toen de eigenlijke redder des avonds het bericht van,, ziin huldiging in de krant las. begaf hij zich den volgenden morgen direct naar het bad huis, waar het bedrog uit kwam. De pseudoredder. heeft, toen hij eveneens het bericht las, zich naar het politiebureau begeven om aldaar de me daille en de tien gulden terug te brengen, aangezien hij nog juist op tijd gewetens wroeging hqd gekregen. lijke richting terug heeft ge trokken. Een omsingeling, de eenige manier, waarop een be slissing kan worden afgedwon gen. is het Britsche leger tot dusver niet gelukt. Rommel al dus militaire kringen alhier heeft npg steeds volledige be wegingsvrijheid en hij bepaalt het tempo van den bewegings oorlog. In tegenstelling met vroegere Engelsche terugtoch ten op dit oorlojKtoorleel. trekt Rommel zeer lantaarn terug en neemt hij iedere gelegenheid tegenstand te bieden, waar. Van toonaagevende Italiaansche zijde wordt medegedeeld: De Duitsch-Italiaansche operaties zijn op het oogenbiik in vollen gang. Zij bevinden zich echter in het beginstadium, zoodat bijzonder heden niet kunnen worden mede gedeeld. Omtrent den intocht der troepen op Corsica en aan de Fransche Zuidkust worden geen incidenten gemeld. De Italiaansche openbare meening volgt met groote kalmte en in vast vertrouwen de verdere ontwikkeling van den toestand. Dè Duitsche luchtdoelartillerie heeft de beveiliging van alle be langrijke vliegvelden en strategisch belangrijke punten in Zuid-Frank rijk zonder wrijving overgenomen. VICHY OVER DARLAN. PARIJS, 12 Nov. (Iiltermf.) -r- In Parijs en in Vichy krijgt men steeds meer den indruk, dat de on der den naam van admiraal Dar- lan verspreide verklaringen en be velen niet van hem afkomstig zijn. De Engelschen en Amerikanen ma ken blijkbaar gebruik van het feit, dat zij den Fransehen admiraal ge vangen houden om misleidende be richten over dien toestand in Fransch-Noord-Afrika te versprei den. Bij onze vrijwilligers. Tijdens den opmarsch wordt een korte pauze gemaakt en de wagen van het erg ste vuil ontdaan. De mannen kun nen best met de bevolking opschie ten. SS PK Lüttmer-0 H-P H m bijzonderheden omtrent den aanval blijkt, niet een slagschip van de „Queen Elizabeth-klas- se", doch het passagiersschip „Oueen Elizabeth" van 85.000 brt. Duitsche pantser- en gemotori seerde troepen hebben ln de vroege ochtenduren de Fransche Middel landsche Zeekust bereikt De be wegingen in Zuid-Frankrijk verlie pen zonder wrijving. PETAIN EN LAVAL LOYAAL VICHY, 12 Nov. (Interinf.) Naar hier van betrouwbare zijde vernomen wordt, zouden zoowel maarschalk Pétain als de chef der rggeering Laval o^^-ondubbelzin nige wijze verklaard hebben, dat zij in functie willen blijven en hun tot dusver gevolgde politiek willen voortzetten. Maan Maan op vanavond om onder 12.48 ffo 21.51 15Nov. 16.52 uur j Dec 22 Nov. - cq 8Dec. De heer J. Roozendaal, winnaar van den wedstrijd in de vrije schilder- kunst om den Prix de Rome. bij zijn schilderij, dat vanaf 15 November a.s. in de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam wordt tentoongesteld. VNP-De Haan-Pax Holland m DE AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT ERNSTIG ONGESTELD. De Aartsbisschop van Utrecht, mgr. ör. J. de Jong, is ernstig on gesteld. Üit voorzorg zijn hem de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Gistermorgen was de toestand iets verbeterd. (Tijd) ZIJ LATEN FRANSCHE OOR LOGSSCHEPEN MET RUST. VICHY, 12 Nov. (D.N.B.) Het ministerie van voorlichting publi ceert het volgende communiqué: „Nadat de commandanten der Fransche marine in Toulon de verplichting op zich hadden ge nomen zich tegen iederén aanval ler te verdedigen, hebben de Duit sche autoriteiten besloten, de v'er- sterkingsvverken van Toiilon niet te bezetten en de Fransdhe oor logsschepen met rust te laten." Naar aanleiding van de door Rieuter verspreide bewering, dat de Fransche vloot Toulon heeft verlaten om zich aan te sluiten bij de Engelsche zeestrijdkrachten, verklaart Havasf Geen schip heeft de haven van Toulon verlaten. ONDERHOUD VAN LAVAL MET HITLER EN VON RIBBENTROP? BERLIJN, 12 Nov. (Ipterinf. Betreffende het door het agent-, schap Ofi verspreide bericht, dat de Fransche minister-president Laval Maandag voor besprekingen met den Führer en den rijksmi nister van buitenlandsche zaken naar München is gekomen, is in Berlijn geen enkel officieel bericht ontvangen. Het feit zelf wordt in politieke kringen alhier echter niet ontkend. ROME, 12 November. Het 900e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Om de kust van Zuid-Frankrijk tegen Engelsch-Amerikaansche oht- schepingspogingen te beschermen, zijn gisteren troepen van het vierde leger het niet-bezette Frankrijk bin nengetrokken. Na door Nizza te zijn getrokken, bereikten zij de Rhóne. De houding der bevolking is rustig. Tezelfdertijd gingen gepantserde af- deelingen. na op Noord- en Zuid- Corsica gelijktijdig twee landingen te hebben ondernomen, over tot de bezetting van het eiland. Ook op Corsica bewaart de btevolking de grootste kalmte. Aan de grens tusschen Libye en Egypte heeft de vijand hevige aan vallen ondernomen met aanzienlij ke gepantserde Strijdkrachten. Zwa re gevechten zijn gaande. Door Duit sche jagers werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Afdeelingen Italiaansche vliegtui gen hebben opnieuw met succes vij andelijke vlootstriidkrachten aan de kust van Fransch Noord-Afrika aan gevallen. Een vliegkampschip en twee groote schepen werden door tonpèdo's getroffen. Ten Noorden van Kaap Bon heeft'een onzer ver kenningsvliegtuigen in een gevecht met twee jagers er een neergescho ten. In het Oosten der Middellandsche Zee werd een groote Britsche tor pedojager door onze torpedovlieg tuigen getroffen, hij werd zinkende gezien. Nachtelijke bomaanvallen ziin ge daan op de vliegvelden op Malta. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der afgeloopen twee dagen." Te Oss heeft de politie een onder zoek ingesteld in een lijkkistenfa- briek aan de Walstraat, daar men vermoedde, dat hier regelmatig clan destiene slachtingen werden ver richt. Inderdaad bleek dit vermoe den juist. Er werd een compleet in gerichte slachtplaats gevonden en tusschen de doodkisten hingen ham men in menigte te drogen. Doch hierbij bleef het niet. Men vond na melijk ook een clandestine maalin richting en een drooginstallatie voor granen. De fabrikant G. KI. werd na deze verrassende ontdekking di rect in arrest-gesteld. Tevens werd een notitieboekje gevondeiv. waaruit bleek dat de fabrikant voor het clan destiene vleesch en de andere goe deren talrijke afnemers had. Talrijke in het boekje voorko mende „klanten" zijn reeds door de politie gehoord, terwijl nog twee personen, die de meeste clandestie ne slachtingen voor den fabrikant hadden verricht, in arrest zijn ge steld. Overigens bleek de fabrikant er nog meer zonderlinge praktijken op na te houden. Hij blijkt de dader te zijn van een oliediefstal, welke eeni ge tijd geleden bij de firma Tempel te Oss werd gepleegd en die tot dus verre niet tot klaarheid kon worden gebracht. De fabrikant was des nachts over de scheidingsmuur ge klommen. die zijn bedrijf van de op slagplaatsen der firma Tempel scheidt en had een gat geboord in een groot olievat, waarna hij de olie in bussen omving en tegen zeer hoogen prijs verkocht. Ook is gebleken, dat de gr arres teerde debet is aan enkele rijwiel diefstallen. Men verwacht, dat in deze zaak. welke te Oss groot op zien heeft gebaard, nog meer arres taties zullen volgen. Eereprijs van f 50.voor school in Dinteloord, De schoolinzameling van oud pa pier en andere afvalstoffen ver heugt zich in toenemende belang stelling. Zooals men weet, worden' elke maand geldprijzen toegekend voor de scholen, die het meeste in leveren. Het geld wordt in de „schoolpot" gestort. Voor de maand October is de eereprijs, een premie van f 50.toegekend aan de O. l. school te Dinteloord, hoofd de heer P. j. Noom. Deze school, die 80 leer lingen telt, heeft niet minder dan 2160 Kg. oud papier verzameld, d.w.z. 27 Kg. per leerling. Vijf andere scholen ontvingen premies van f25.f 10.en f 5. KNOX: „DIT IS HET TWEEDE FRONT". Naar uit New York gemeld wordt heeft de minister van marine, Knox, te Pittsburgh het woord ge voerd en verzekerd, dat het Twee de Front thans geopend is. Knox merkte o.a. op: een harde strijd staat ons nog te wachten en alvo rens de oorlog teneinde is, zullen de meesten van ons dramatische veranderingen in hun' leefwijze op den koop toe moeten nemen. MARTINIQUE, GUADELOUPE EN FRANSCH GUYANA. VICHY, 12 Nov. Het bericht, dat Amerikaansche troepen Marti- nique, Guadeloupe en Fransch Gu- yaha bezet zouden hebben, kon Donderdagmiddag in bevoegde krin gen alhier niet bevestigd worden. Men verklaarf geen kennis te heb ben van eenigerlei gebeürtenissen in genoemde gebieden.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1