As duikbootvloot opereert Ironie van het noodlot BERLIJN Verduister -n DAGBLAD VOOR bij N.-Afrika L Slagen voor geallieerde marine- en koopvaardijvloot De overtocht der geallieerde vloot naar Algiers Arbeidsmannen heren terug van het Oostfront De geruchten rondom Darlan Waarschuwing Successen in baai van Bougie HELDERSCHE EDITiÈ Generaal Dool'ttle aan den dood ontsnapt Frankrijk bevindt zich in een wanhopige positie. Het verloor den oorlog tegen Duitsch- land bleek onmachtig den tragi- schen neergang van land en volk. zich manifesteerende in het ongun stige geboortecijfer, de corruptie schandalen en het gebrek aan zelf vertrouwen en een eigen koers, te stuiten en ziet zich thans door zijn vroegeren bondgenoot be roofd van wat zijn overwinnaar hem gelaten had: zijn eer en zijn kolo niën. Aan het blazoen van Engeland kan na China. Britsch-Indië. Zuid-Afrika etc. thans ook den naam van Frankrijk gehecht wor- Zware straffen voor misdrijven tijdens verduistering en iring Vijandelijke aanvallen bij Stalingrad afgeslagen Italiaansch Weermachtbericht OVER DEN JOESTAND „Nooit was de situatie zoo duidelijk als thans'' 15Nov. 10.5U uur Dec. 8.01 uur Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Adminlstratiebureanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 et. p. m.m Bij contract, binnen een jaar te ire- bruiken. belangrijke kortinR. Prij zen worden op aanvraae verstrekt. 87ste Jaargang. No. 11953 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar ZATERDAG 14 NOVEMBER 1942 Het ministerie van voorlichting te •Vichy publiceert de volgende offi- cieele mededeeling over den toe stand in Fransch Noord-Afrika: In Marokko en Algerije zetten onze troepen den terugtocht en de hergroepeering in de richting van het ibinnenland voort. Duitsche vliegtuigen hebben Angelsaksische troepen te Bougie gebombardeerd. Amerikaansche vliegtuigen hebben het vliegveld van Tunis gebombar deerd. GENERAAL DOOLITTLE AAN DOOD ONTSNAPT. De Londensche correspondent van Svensk'a Dagbladet verneemt, dat generaal Doolittle. commandant der Amerikaansche luchtstrijdkrachten in Noord-Afrika. als door een won der aan den dood ontsnapt is: Het vliegende fort. aan boord waarvan hij zich met eenige andere officie ren bevond, .«werd door vliegtuigen van de spil aangevallen en door zeefd met kogels, waardoor de sta biliteit van het vliegtuig bedreigd werd. Een der bestuurders werd gedood, eenige leden der bemanning gewond. Op het laatste oogenblik kon het toestel zien aan den vijan delijken aanval onttrekken. DUIKBOOTEN VAN AS IN ACTIE. De woordvoeder van het hoofd kwartier der geallieerden heeft ver klaard. dat de duikbooten van de As naar Noord-Afrika ..als door een magneet" getrokken worden en dat zit thans ..zeer talrijk en sterk in pct'ie zijn". De woordvoerder wei gerde. gegevens te verstrekken over scheepsverliezen der geallieerden. GENERAAL NOGUES IN ALGIERS. Havas-Ofi meldt uit Algiers, dat generaal Nogues per vliegtuig daar is aangekomen. Met admiraal. Dar lan neemt hij deel in^volkomen over eenstemming met laatst genoemde, aan de onderhandelingen, die sedert drie dagen met Amerikaansche in stanties gevoerd worden. U ET „offensief" der geallieerden in Noord-Afrika. dat naar zich laat aanzien louter is ingezet om de teleurstelling over de tot dusver in den oorlog bereikte poovere resul taten te verbergen tenslotte blijft de Anglo-Amerikaansche wereld niet ten eeuwigen dage genoegen nemen met „succesvolle terugtoch ten" en moet Stalin's roep om een 2e front eens eindelijk behoor ge schonken worden heeft den oor log in een nieuwe phase gebracht. De dappere geallieerden hebben ook ditmaal geen «iiiecten aan val tegen de asmo^endheden ge waagd en wederom liever hun langzamerhand, bij buiten den oor log staande volken beruchte werk wijze toegepast, welke minder risi co brengt en anderen offers kost de, weg-van den minsten weerstand die „willige" hülpvolken leven en vrijheid beneemt. ZOO is Frankrijk, de vroegere bondgenoot der Engelschen, het kind van de rekening gewojden Het arme land schijnt den gifbeker tot den bodem te moeten ledigen. Ruim twee jaar geleden moest het. na een moedigen maar hopeloozen strijd bloedend uit ontelbare won den en smadelijk in den steek gela ten door zijn bondgenoot Engeland, in doodsnood de wapenen strekken om nog van het land te redden, wat er te redden was en thans, ter wijl de overwinnaar den overwon- Ïiene geen stroobreed in den weg egde. integendeel, trachtte het ge nezingsproces van den zwaargewon de te bevorderen, thans krijgt het van den vroegeren bondgenoot als dank voor deze bloedoffers den doodsteek in den rug. ^De democratische „kampioenen voor de vrijheid der volken' jui chen over hun éclatante successen maar achter hun democratische vreugde verbergen zij.' o ironie van het noodlot, den tragischen onder gang van.... het eerste .land der democratie. Jft DE WESTKUST VAN MAROKKO. kaart van Patt Op het kaartje zijn verscheidene plaatsen aangegeven, die. momen teel. zooals het Fransche Ministe rie van voorlichting'mededeelt, door Amerikaansche troepen zijn bezet, o.a. Casablanca. Port Lyautey. Safi. Mehdia en Saboe. Verder zijn nog de volgende kust plaatsen in de berichten genoemd, nl. Rabat. Mazagan, Mogadir en Fedala. DE GERUCHTEN RONDOM DARLAN. De meest uiteenloopende geruch ten doen in Tanger de ronde betref fende de omstandigheden waaronder admiraal Darlan zou zijn gevangen genomen. Volgens cfe lezing, die het meest geloofwaardig schijnt en die overigens bevestigd wordt door het relaas van een Franschman. die er in geslaagd is te ontkomen uit het Algerijnsche gebied, hebben de fei ten zich als volgt afgespeeld: De admiraal bevond zich aan het ziekbed van zijn zoon die aan kin derverlamming leed en inmiddels overleden is toen een Amerikaan sche patrouille,onder bevel van een luitenant de kamer binnendrong. De admiraal werd terstond naar het Amerikaansche hoofdkwartier ge bracht. waar men hem verzocht zien aan het hoofd te stellen van de be weging der dissidenten. Het schijnt dat Darlan de voorstelen van den Amerikaanschen bevelhebber van de hand heeft gewezen, waarna hü onder scherpe bewaking werd ge- Elaatst. General Eisenhower zou evel gegeven hebben hem volko men afgezonderd te houden. Zelfs zou Darlan geen berichten over zijn zoon gekregen hebben. De Amerikaansche autoriteiten hebben overigens besloten de ge vangenschap van Darlan uit te bui ten door berichten te verspreiden of orders uit te vaardigen, die zg. van hem afkomstig zijn. Volgens de verklaringep van den Franschen uitgewekene is de toestand te Al giers allesbehalve normaal en heb ben zich reeds tal van incidenten voorgedaan. Steeds weer trachten a-socia le elementen van de oorlogsom standigheden gebruik'te maken voor hun misdadig optreden. Zooals reeds onlangs is be kend gemaakt, is het berechten van dergelijke misdadigers door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied opgedragen aan de Duitsche rechtbanken. Tot voorlichting van de be volking wijs ik eens en voor al op het volgende: Wie onder gebruikmaking van verduistering of andere buiten gewone oorlogsomstandigheden iaden van geweld uitvoert of, leven en eigendom van ande ren schendt begaat een buiten gewone laagheid. Rij is iemand die het volk schaadt, waarvan de gemeen schap moet worden bevrijd. Hij lehoeft derhalve niet op ver- schooning te rekenen. De Duitsche rechtbanken zul len zonder acht te slaan op het /erleden van den dader met iware tuchthuisstraffen of met ien doodstraf antwoorden. Wie zich vergrijpt aan het jigendom der bewoners, dat de ze hebben achter gelaten bij de ontruiming van bepaalde zónes in de gebouwen of op vrijwillig ontruimde stukken grond, wie dus plundert, wordt zonder uitzondering met den dood gestraft. De wet kent hiervoor geen andere straffen. De ordelievende bevolking moet weten, dat haar leven en eigendom onder bijzondere be scherming staat. Wie meftnt dc orde te kunnen minachten zi; hiermede gewaarschuwd. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederl. gebie. De Commissaris-generaa voor Bestuur en Justitie Dr. Dr. Wimmer. MGR. MUTSAERTS DIENT WIJDINGEN TOE. In verband niet de ziekte van ingr. dr. J. de Jong, aartbisschop van Utrecht, zal mgr. W Mut- saerls, coadjutor-bisschop van het bisdom Den Bosch, Zondag aan de theologanten van bet aartsbis schoppelijk groot-seminarie te Laag-Keppel de H.H. Wijdingen toedienen. FRANSCHE MINISTERS BIJ PETAIN. VICHY, 13 Nov. Naar de Fransche radio meldt, heeft maar schalk Pétain Vrijdagochtend met Lava] verschillende diingenae kwesties besproken. Heden werd geen ministeriaad gehouden. De ministers werden achtereenvolgen? door Pétain ontvangen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Nov. Het opperbe vel van de weermacht maakt be kend: Aan het front in het Weste lijk deel van den Kaukasus werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Een In het gebied van Alagir tijdelijk afgesneden eigen pantserformatie heeft on der het afslaan van talrijke vij andelijke aanvallen de verbin ding met de naburige strijd krachten al strijdend herspeld en daarbij verscheidene hon derden gevangenen gemaakt. Roemeensche troepen sloegen ten Zuiden van Stalingrad vij andelijke aanvallen ter sterkte van een bataljon af. In Stalin grad werd het den vorigen dag veroverde terrein van uiteenge slagen vijandelijke groepen ge zuiverd. In den centralen en Noor del ij ken sector slechts plaat selijke gevechtsactie. De luchtmacht viel de vijandelijke ravftailleering aan op spoorlijnen en wegen. Tijdens de aanvalsoperaties van Duitsche duikbooten tegen de Britsch-Amerikaansche landings strijdkrachten in Fransch- Noor d-A f r i k a werden gisteren aan de Marokkaansche kust van den Atlantischen Oceaan een B/it- sche kruiser van de Birminghanr klasse door vijf torpedotreffers, een torpedojager der K-klasse, en op de reede van Fedhala drie transport schepen van tezamen 22.500 brt tot zinken gebracht. In het Westelijk deel van de Mid- delland^che Zee brachten andere duikbooten een transportschip van 7000 brt. tot zinken en torpedeerden twee andere schepen, waaronder een groot passagiersschip met twee schoorsteenen. In de Golf van Bougie brachten formaties Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen tijdens voort durende aanvallen overdag en des nachts een transportschip van meer liaii 10.000 brt. tot zinken, alsmede een klein koopvaardijschip en be schadigden veertien koopvaardij- vaartuigen, waarvan enkele zoo ernstig, 'dat verwacht mag worden, dat zij zullen zinken. Bovendien werden tijdens duik- en scheer- vluchten ernstige' bomtreffers ge plaatst op twee groote oorlogssche pen, een kruiser en drie torpedoja gers. Snelle gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag de haven werken van Bougie en het vlieg veld Maison Blanche bij Algiers. De bezetting van de Zuid-Fran sche kust is in feite voltooid. Verder maakt het opperbevel del- weermacht «bekend: k De commandant van de Fran sche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee en de be velhebber van de kustverdedi ging van Toulon hebben een plechtige verklaring afgelegd, dat zij de Fransche oorlogs schepen en de zeevesting Tou- De heer Ernst Voorhoeve, leider derhoofdafdeeling Pers en Propaganda van de Nationaal Socialistische Bewèging der Nederlanden, thans bij het Vrijwilligers Legioen Nederland in opleiding voor den strijd aan het Oostelijk front, is op het oogenblik met een speciale opdracht in ons land. Wij zien hem hier bij een bezoek aan Amsterdafh op de tentoon stelling „Herlevend Nederland." Polygoon-fotodienst NSB-Cino-Pax Holland m. Weersomstandigheden belemmer den Duitsch-ltaliaansche aanvallen BERLIJN, 13 Nov. Daar Gi braltar geregeld vanuit de lucht door Italiaansche vliegtuigen werd gecontroleerd, was de samen stelling van het vijandelijk con- vooi, dat voor den aanval op. Fransch Noprd-^efrika gereed lag, reeds lang 'geen geheim en de controle werd dienovereenkomstig versterkt. Den 6en November kon worden nagegaan, dat het convooi de haven van Gibraltar in Ooste lijke richting had verlaten. Juist op dat tijdstip werd de controle der Duitsche en Italiaansche pilo ten door dikken nevel belemmerd, zoodat men zich gedwongen zag zeer laag te vliegen en men ge vaar liep niet vijandelijke vlie gers in aanraking te komen. Niet temin slaagde men er in de bewe gingen van het convooi te volgen. In tegenstelling met vroegrèe convooien. die hun route meestal door het kanaal van Sicilië na men, voer dit concooi niet in ge sloten formatie, doch in verschil lende afdeelingen en met een op vallend langzaam tempo. Boven dien werd lrct voortdurend door Engelsche jagers en Amerikaan- sohie bommenwerpers geëscorteerd Toen de schepen na zonsonder gang op den 8en November in de actieradius der Italiaansche en Duitsche bmimenwerpers kwamen, kon de aanval beginnen en in den nacht op 9 November werd deze dan ook tegen de schepen, die op dc reede van Algiers lagen, ondernomen. Ondapks (je tegenaanvallen vanuit de lucht, en de pogingen, van den vijand zich. door kutist- matigen nevel aan het, zicht te onttrekken, had deze aanval het beoogde surres, hetgeen uit meer dere branden viel af te leiden, Zoo werd vastgesteld, dat een kruiser half gezonken in de haven lag. Aan deze aanval varj 9 No vember werd ook door DuiNcbe bomemverpers deelgenomen. Dóór de Amerikanen is inmiddels reeds het verlies van twee Amerikaan sche torpedobooten en een Engel schen torpedojager toegegeven De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Voor de be oordeeling van den algeheelen toe stand is het niet van belang ont bloot- te weten, dat een Lonnen- sche zen-der dezen geenszins dui delijk, doch eerder verward noemt. Hiertegenover kan de Duitsche beoordeeling van den toestand gesteld worden, welke zich in de volgende woorden laat samenvat ten: Op geen enkel tijdstip in de af- geloopen drie maanden is de stra tegische toestand zoo helder ge weest dan thans. Terwijl de vij and niet het oog op de propagan distische uitbuiting van zijn acties Ion tegen eiken aanval der An: gelsaksische mogendheden zul len verdedigen. De Führer en de Duce hebben derhalve bepaald, dat van een bezetting van het vestinggebied van Toulon door Duitsche of Italiaansche troe pen zal worden afgezien. 19 Geallieerde bommenwerpers boven Sardinië neergeschoten ROME. 13 Nov. Het 901ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „De van te voren vastgestelde be wegingen van onze troepen in Frankrijk en op Corsica duren voort. De commandant van de Fran sche Middellandsche-Zeevloot en de commandant van de kustverde diging te Toulon hebben plechtig verklaard, dat zij de Fransche oor logsschepen en de zeevesting Tou lon tegen iederen aanval van de zij. de der Angelsaksische mogendheden zullen verdedigen. De Führer en de Duce hebben derhalve bevel gege- vten. dat het gebied van de vesting Toulon niet wordt bezet door Ita- liaansch-Duitsche troepeh. In de Marmarische woestijn heb ben Britsche gepantserde afdeelin gen opnieuw hevige aanvallen ge daan. De luchtmacht deed herhaal delijk aanvallen met bommen en machinegeweervuur op vijandelijke colonnes. Italiaansche torpedo- en bom bardementsvliegtuigen hebben in opeenvolgende golven aan vallen gedaan op Engelsch-Ame- rikaansche vlootformaties in de baai van Bougie en nieuwe suc cessen behaald. Een kruiser van de Leander-klasse. een groote torpedojager en twee koopvaar dijschepen. waarvan een meer dan 10.000 ton meet. werden door torpedo's getroffen en zwaar beschadigd. Een trans portschip. geladen met munitie, vloog in de lucht na te zijn ge troffen. Twee schepen geraak ten, na door bommen te zijn getroffen, in brand, terwijl ook aan de' havenwerken zware schade werd toegebracht. Majoor Carlo Emariuele Buscaglia die zijn roemrijke groep torpedo- in Noord-Afrika bezig is over winningsfanfares te blazen, merkt men in het kamp der spil een concentratie op, welke men onge veer vergelijken kan met de in alle stilte uitgevoerde maatregelen tijdens den winter van 1939—'40 Natuurlijk bestaat volgens het oordeel van deskundige militairen nog een groot verschil tusschen nu en drie jaar geleden, daar toen alle troeven in handen van Groot-Brittannië en zijn 'Europee- sdhe geallieerden schenen te zijn. Dit verschil blijkt duidelijk wan neer men den toestand op de zeeën eens bestudeert. Hier schijnt ook het punt te liggen, waardoor de vijand zich niet ver heugen kan over zijn zoogenaam de beginsuccessen in NoordAfrika. Zij weten, dat iedere groote con centratie van schepen als een magneet werkt op het duikboot wapen en dat dit vvaji^n van de soi] een omvang e'n uitrusting heeft, die tot dusver nog in het geheel niet volledig in den strijd is geworpen. De rede van Smuts /is in dit verband zeer verhelderend. Deze -en de stijgende afweer- successen van de spil in den strijd tegen het avontuur van Washington en Londen vor men het beste bewijs voor hel feit, dat hier een nieuwe wonde voor de geallieerde scheepsruimte is ontslaan, die. om met Smuts te spreken, bloedt, zeer bloedt, uitermate ernstig bloedt. De bescherming van de ravi tailleering voor den vijand is het probleem, waarvan de afloop van ziin avontuur afhangt. Schepen, schepen, schepen is niet alleen de roep van Smuts. doch ook de strijdkreet van het Difitsche, Ita liaansche en Japansche duikboot wapen. Maan Maan op vanavond om onder 13.31 y* g/\ 23.04 E.K. tot morgenochtend L.K 22 Nov m g«Q 8Dec. V.M. .3" uur N.M, Zondagavond om Maan 16.49 UUT M^an op onder 14.05 tot Maandagochtend vliegtuigen in den strijd had aange voerd. en die door een nieuwe over winning in totaal meer dan honderd duizend ton vijandelijke scheeps ruimte tot zinken had gebracht, is niet op zijn basis teruggekeerd. Ook twee andere vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Een Britsch toestel werd neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben met succes vijandelijke schepen in de Algerijnsche wateren aangevallen. Zij brachten een transportschip van 10.000 ton tot zinken, troffen twee kruisers en drie torpedojagers en beschadigden talrijke andere koop vaarders. Aan boord van verschei dene dezer schepen deden zich ont ploffingen voor. Een van onze duik booten. die deelnam aan de opera ties aan de kust van Fransch-Noord- Afrika onder bevel van den luite nant ter zee le klasse Pasquale Gi- gli. heeft in een enkelen aantal twee vijandelijke vrachtschepen met een gézamenlijken inhoud van 25.000 ton tot zinken gebracht. Bij de recente aanvallen op Sar dinië heeft de vijand, zooals hii zelf meldt, negentien bommenwer pers verloren. De wrakstukken van talrijke vliegtuigen werden langs de kust gevonden. Een onzer duikboo ten heeft door kanonvuur een vier motorig vijandelijk vliegtuig neer geschoten. Na een werkzaamheid van ruim vier maanden achter de linies aan het Oostfront keerden eenige weken geleden een vierhonderd arbeids- dienstmanneri. afkomstig uit den Ned. Arbeidsdienst, terug in het va derland. Om de beteekenis van de daad. die deze jonge mannen geheel eige ner beweging hebben gesteld, nog eens nadrukkelijk te onderstreepen en hun tevens hun dank en erkente lijkheid daarvoor te betuigen, brach ten gistermorgen rijkscommissaris rijksminister Steyss Inquart en de leider der N.S.B. Ir. Mussert een bezoek aan het kamp. „Waterloo", bij Amersfoort, waarin ze voorloo- pig zijn ondergebracht. Rond de vlaggemast op het bin nenplein s,tonden de manschappen der Arbeitsdienstgruppe „Nieder- lande" in hun grauwe uniform met helm en geweer in carré opgesteld. Nadat de rijkscommissaris de ge lederen had geinspecteerd. begroette hij de mannen met een: Heil Ar beidsdienst der Niederlande. General-Arbeitsführer Bethmann las vervolgens een boodschap voor van den Reichsarbeitsführer Constan tin Hierl. waarin den mannen dank werd gebracht voor' hun vrijwillig optreden aan het Europeesche ge vechtsfront tegen het bolsjewisme. Nadat Arbeitsführer Hekman de autoriteiten had gedankt voor het in de Nederlanders gestelde vertrou wen. die waardig waren gekeurd zelf een arbeidsdienst te mogen or- ganiseeren. sprak de rijkscommissaris. Als vertegenwoordiger van het Rijk bracht hij de teruggekeerden dank voor de krachten, die zij ge heel uit eigen beweging hadden ingezet. Uit eigen ervaring konden zij thans beoordeelen. wat het bolsje wisme in werkelijkheid is. Tevens echter hebben ze zich een beeld kunnen vormen 'van het Duitsche volk. dat het Oosten eeuwèn lang ten koste van zijn bloed van Euro pa heeft moeten afhouden.'' Tegen over den kolos van bolsjewisme en jodendom is het niet voldoende met geestelijke wapens te strijden. Het geheele gewicht van de beschikbare macht moet er tegenover worden geplaatst. Wat te verwachten van een volk. dat in de jaren 19171925 30 mil- lioen menschen heeft laten omko men. fusileeren. verbannen? Waar echter de middelen van gansch Europa ter beschikking staan, geeft dit een gevoel van ze kerheid en rust. dat ons nimmer verlaat en dat ons de komende ge beurtenissen met vertrouwen tege moet doet zien. Ir. Mussert wees er op hoe de Arbeidsdienst een logische consequentie is geweest van den wil de schotjes af te breken en een volk te zien. Ver van het vaderland verwijderd hebben de nu teruggekeerden gevoeld, wat het be- teekent zoon te zijn van het Neder landsche volk. 1 Hij herdenkt degenen, die daar ginds hun leven hebben gegeven en die zijn gevallen vóór dit volk. Tegenover bolsjewisme en Ameri kanisme zijn gelukkig nationaal-so- cialisme en fascisme verrezen met mannen als de Führer en de Duce Het Nederlandsche volk zal eens ?un plaats kunnen innemen als het nu zun plicht doet. Nadat General-Arbeitsleiter de Bock nog een korte toespraak had gehouden, 'werd besloten met den roep: Adolf Hitier. Sieg heil! een roep. die door alle aangetreden man nen werd beantwoord.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1