KUNST IIETTEUIIEIEKI Gewezen marechaussee lichtte Beemster boer op Uei yxM Kal-KaL Kunstenaar, bedelaar en hongerlijder mogen nooit meer synoniemen zijn Alle pijn verdwenen! Problemen van den dag Verstrekking van iosulioe Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Heldersche inbraken KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Officieele mededeelingen RADIOPROGRAMMA De Kultuurkamer wil niet de kunst, maar de kunstenaars organiseeren en toch de kunst een beschermend schild zijn De Kultuurkamer is een Instituut, dat ten aanzien van de kunstenaars sociaal-regelend wil op treden. en tevens de bevoegdhéid heeft controle uit te oefenen op dat- fene wat in Nederland als kunst en ultuur aangediend wordt. Het eerste heeft in alle belang stellende en belanghebbende krin gen de instemming \fcrworven, 'ook al geeft men dat hier en daar in kinderlijk volgehouden verzet niet toe. Want er was zeker geen enkele kunstenaar te vinden, die opgeto gen. of zelfs maar tevreden was. over de maatschappelijke positie, die hij innam.. Een kunstenaar was een vogelvrij verklaarde, die naar het woord van een beroemd Nederlandsch tooneelspeler „niet behoefde te eten wanneer hij geen eten had". Er schuilde een gal-bit- tere kern van waarheid in het ver nederende gezegde, dat kunstenaar, bedelaar en hongerlijder synonie men waren. De terughoudendheid voor de Kultuurkamer vindt echter haar bron in het tweede, dat in breede lagen te goeder trouw en in andere breede lagen kwaadwillig onjuist geïnterpreteerd wordt. Men beweert namelijk, dat de Kultuurkamer op den duur den künstenaars zal gaan voorschrijven wat zij gvel en wat zij niet mogen scheppen. En dit nu is geenszins de bedoeling van de Kultuurkamer, want voor haar geldt in zekeren zin ook nog het be roemde doch veelal geheel ver keerd uitgelegde woord van Thorbecke. dat kunst geen regee- ringszaak is. De Kultuurkamer wil niet de kunst organiseeren. doch de kunstenaars. Zij wil verwerke lijken wat de beste onder de Neder- landsche kunstenaars reeds jaren lang begeerd hebben, doch niet be reiken konden, omdat het hun aan overheidsmedewerking en organisa tie in eigen gelederen ontbrak! De kuituurkamer wil. excessen, die met kunst en kuituur niets van doen hebben, weren. Dat is een eisch der noodzaak, want veel van wat in de latere jaren als kunst aangeboden werd. behoorde daar over zijn wij het toch allen eens in een inrichting voor geesteszie ken. In de schilderswereld beleefde men het dadaisme en het futurisme (liefst nog.met krullende hoofdlet ters geschreven!), die het worde hier nadrukkelijk vastgesteld niet slechts den waarachtigen. zich zijn edele roeping bewust ziinden. schil der een doorn in de ziel waren, maar ook en dit is wellicht nog erger het Nederlandsche publiek van de schilderkunst vervreemdden en het alle schilders over één kam deden scheren. In de muziek, de tooneelspeel- kunst en de literatuur werden de zelfde verwordingssymptomen ge signaleerd. De Nederlandsche menschheid keerde zich af van haar kunst en men kon. haar waarlijk geen ongelijk geven. En de strijders voor iets beters, iets waardigers. vonden de simplistisch; formulee ring van hun standpunt in het rijm pje van De Genestet: ..Geef ons na tuur en waarheid weer!" Ik gevoeld* ml y als herboren. Dt Heer 0 M uK icbrj/t, dd. 231'4l! „Met mijn 8S je- ren leed ik un een buitengewoon pijnlijken tanval Ivan ischias. Niets ■hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam tk Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proefI Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlneral Agentschap, Nassaukada 171 Amsterdam Boeken en verzen werden ge schreven. die. behalve de auteur zelf en zijn naaste familieleden en beste vrienden, geen sterveling an ders las. omde doodeenvoudige reden, dat zij volkomen ontoegan kelijk waren. De dames en heeren. die in stampafé's bij elkaar kwamen, hielden wel quasi-diepzinnige be- toogen. waarin zij (in alle beschei denheid!) beweerden, dat zij „voor de toekomst" schreven en pas door hooger-georganiseerd nageslacht be grepen zouden worden, maar ver blind en vol hoogmoed als zij wa ren zagen zij niet in. dat hun exta se slechts brooddronkenheid en hun hemelbestorming niet anders dan een slakkegang was. Zeker, ik weet het: kunst is niet voor alle menschen. Maar zij is in efk geval ook niet voor één man. Een jaar of wat geleden stond, in het letterkundige tijdschrift ..Groot- Nederland" een bijdrage in proza, die mij volkomen onbegrijpelijk was. En anderen allen bezield met een uit het hart gewelde liefde voor de literatuur verging het net zoo. Ik wendde mij schriftelijk tot een der verantwoordelijke re dacteuren met de vraag of hij de plaatsing van dergelijke stukken gewenscht en gerechtvaardigd vond. Ik kreeg daarop ten antwoord: „Wij behoeven toch geen rekening te houden met de omstandigheid, dat U en anderen de beteekenis van der gelijke bijdragen niet bevatten kunt; wij hebben het in elk geval zeer goed begrepen." Ik verzuim hierbij niet te vermelden, dat de schrijver van het onbegrijpelijke verhaal een der allernaaste intimi was van de, redactie van „Groot- Nederland". Na ontvangst van deze apodictische verklaring, heb ik er nog een postzegel aan geofferd en de redactie den raad gegeven haar abonné's voortaan te verzekeren van de voorlichting van een arts voor zielsziekten, opdat deze hun de geestesproducten van een krankzin nige. verschijnend in Groot-Neder land. althans eenigermate zou kun nen duidelijk maken. Wij behoeven er eigenlijk niet lang over te praten: kunst moet be grijpelijk zijn en niet de pathologi sche uiting van een op de spits ge dreven individualisme. Kunst moet verbroederen en geen slagboomen neerlaten. En op dit gebied vindt de Kul tuurkamer een deel van haar taak. Ten voordeele vooral van den kun stenaar zelf. H. P. van den Aardweg. HET BESCHUIT-PROBLEEM. Eenigen tijd geleden behandelden wij de vraag van een huisvrouw, hoe'zü haar beschuitbonnen gehono reerd kon krügèrr. Naar aanleiding van ons antwoord schrijft Mej. C. B. te Noordscharwoude ons nu het volgende: „Ik heb wekelijks ook 8 beschuit bonnen. doch kan daarop hoogstens voor 2 bonnen beschuit krijgen. Ver. scheidene malen heb ik het gepro beerd bij een anderqn winkelier, maar wanneer je geen klant bent. krijg je niets. Is de winkelier echter verplicht, als je weet. dat< hij be schuit heeft, voor 8 bonnen te ge ven ook wanneer je geen klant bent?" ANTWOORD: In aansluiting op ons vorig bericht over beschuit kun nen wij U mededeelen. dat de dis tributie van dit artikel zoodanig is geregeld, dat iedere bakker, die de van zijn clienten ingenomen be schuitbonnen bij den distributie- dienst tegen een toewijzing-beschuit heeft ingewisseld waarbij een ze ker minimum aantal is vastgesteld van de Nederlandsche, Meelcen trale een toewijzing voor zgn. B 2 bloem kan verkrijgen. Bakkers, die regelmatig de be schuitbonnen voor een toewijzing inleveren. zuHen dus steeds in staat zijn hun klanten beschuit te leve ren. Bakkers, die het vastgestelde mi nimum niet halen, alsmede andere winkeliers zooals kruideniers, zijn voor het betrekken van beschuit op de fabrieken aangewezen. Daar deze laatste wellicht in de eerste plaats hun oude afnemers bedienen, kan het voorkomen, dat sommige afne mers wel eens moeten wachten en De restauratie van de kerk te Waal- re. de oudste in Brabant, is onder leiding van architect Valk uit 's-Her togenbosch nagenoeg voltooid. Schimmelpenningh-Stuvel- Pax Holl. m Met ingang van 1 Dec. 1942 zal insuline uitsluitend verstrekt wor den tegen inlevering van bonnen. Deze insulinebonnen worden aan insuline verbruikers verstrekt door het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, nadat een volle dig ingevuld aanvraagformulier, in te zenden door den behandelenden medicus, door dit bureau is ontvan gen. Insulineverbruikers. die nog geen blancokaart met stamblad in ont vangst hebben genomen, wordt aan geraden zich ten spoedigste te wen den tot hun apotheker om genoem de formulieren aan te vragen en. deze zoo spoedig mogelijk den be handelenden geneesheer ter hand te stellen. De directeur van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, van'wien in,overeenstemming met den geneeskundig-hoofdinspecteur van de volksgezondheid bovenstaan de regeling afkomstig, wijst boven dien, patiënten van apotheekhouden: de geneeskundigen er op. dat zij zich onverwijld met deze in verbin ding dienen te stelleij. die dan voor verdere afwikkeling zorg dragen. Van aanvragen die na 21 Nov. '42 het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen bereiken, kan niet worden gegarandeerd, dat zij tijdig in behandeling worden genomen. Patiënten, die aan de hier ge noemde verplichting reeds hebben voldaan, behoevei) niets meer aan te vragen en krijgen vóór 1 Dec. a.s. hun bonnen thuis gestuurd. derhalve tiidelük niet over den ge- wenschten voorraad beschikken. Over de verplichting tot afleve ring een der moeiliikste proble men bij de huidige distributie het volgende: In het betreffende geval zal de winkelier, daar hij waarschijnlijk zijn voorraad in de eerste plaats voor zijn vaste klanten reserveert, moeilijk tot aflevering aan niet- klanten kunnen worden gedwongen en zeker niet wanneer voor acht bonnen tegelijk beschuit wordt ge vraagd. Men zal elk geval dus afzonder lijk moeten bezien, daar in bepaal de omstandigheden zfeer zeker een afleveringsplicht bestaat. COUPONBOEKJES VOOR ZIEKENFONDSPREMIE. C. J. te 't Zand vraagt ons: „Ik betaal voor mijn knecht zie kenfondszegels a f 0.50 per week aan den fondsbode en per half jaar aan den Raad van Arbeid in ver band met het Ziekenfondsbesluit f 17.40 en voor Ziektewet f 7,40. Waar moet ik nu de omslagen van de couponboekjes (20 x 50 ct.) inleveren, opdat ik het teveel be taalde terugkrijg? Ik heb deze om slagen én naar den Raad van Ar beid én naar het Ziekenfonds ge zonden. doch kreeg ze van beide in stellingen terug. Waar moet ik nu wel zijn? Ik betaald aan beiden, dus moet er een abuis zijn." ANTWOORD: De schutbladen der couponhoekjes voor ziekenfondspre mie flienen eens per half jaar. tege lijk met de betaling der zieken fondspremie ingeleverd te worden bij den Raad van Arbeid of de Be- drijfsvereeniging. waarbij de werk gever is aangesloten. De op de schutbladen vermelde bedragen worden dan in mindering gebracht van de verschuldigde ziekenfonds premie. waarbij het eventueel te veel betaalde wordt gerestitueerd. Kon paarden koopen, maar had geen geld genoeg PERSOONSBEWIJS BLEEK NIET JUIST TE ZIJN. Alkmaar, Dinsdagmiddag. De 25-jarige gewezen maréchaus" see H. L„ thans wonende te den I!p, heeft in September j.1. kans gezien om een Beemster boer op te lichten voor 000 gulden, waar bij L. misbruik maakte van zijn persoonsbewijli, dat nog altijd als beroep „maréchaussee" vermeld de, ofschoon L; al in Augustus als zoodanig ontslagen was wegens oplichting. ép zekeren morgen in Septem ber werd de landbouwer J. Jonk te de Beemster opgebeld door iemand, die hem médedeelde, dat hij 15 legerpaarden kon koopen en\ verknopen met een winst van een 7000 gullen. Helaas had de onbe kende handelaar gee.n contanten genoeg, weshalve hij den boer verzocht, hem 1000 gulden te lee- nen. Jonk had daar wel ooren> naar, omdat hij dan natuurlijk in de winst deelen zou. In den loop van den middag kwam de onbekende per auto bij de boerderij, liet zich netjes aan dienen, vertelde daarna omstan dig, wat er gebeuren zou en toen het puntje bij het paaltje kwam en hij een leening van 161*) gulden zou krijgen, ja toen moesf hij met bewijzen komen, waaruit zou kun nen blijken, dat de onbekende be trouwbaar was. En snej kwam 't persoonsbewijs te voorschijn: de koopman was eigenlijk maréchaus see in de buurt van Utrecht, zoo als dat bewijs duidelijk aangaf. Waar het persoonsbewijs niet ver- valscht was en waar het hier een ambtenaar betrof, geloofde Jonker dpn onhekende en stuurde hem met zijn zoon naar de boerenleen bank, om 1600 gulden te halen, direct daarp telefonisch order gë- vende aan deze boerenleenbank, om die 1600 gulden uit te betaicn. De koopman-maréchaussee kwam dus heel gemakkelijk aan zijn geld, teekende zelfs een kwitan tie.. voor 2200 gulden en ver dween. De boer hoorde langen tijd niets meer. Totdat de zaak aan het rollen kwam en tenslbtte op de rol kwam van de meervoudigo straf kamer te Alkmaar. Hoewel L. alles bekende, ver liep het verhoor niet vlot, want L. wilde geen afdoende antwoorden geven op verschillende vragen. Zoo bijvoorbeeld waarom hij zijn persoonsbewijs niet na zijn ont slag bij de marérhaussee had la ten veranderen. En dan: waarvoor had hij het geld eigenlijk noodig? Om schulden te betalen, was het antwoord. Wat voor schulden?, vroeg de president. Ik had kleeren gekocht.. Voor 1600 gulden? Voor 1100 gulden. Nee vader, dat is te mooi. meende de president, die riairon vroeg, wat hij met het geld gedaan had, dat hij als maréchaussee had opgelicht. Deze vraag deed hier niet ter zake; hij zou zich ,t.a. daarvan wel verantwoorden voor de rechtbank in Utrecht. Zoo ging het vragensnel g» rui men tijd voort, totdat de officier vroeg, of verdachte misschien zoo goed wilde zijn hem te vertellen, hoe groot het bedrag was, dat hij in Utrecht had verduisterd. 4000 gulden, was het ant- word. Het requisitoir was niet malsdh; de eisch ook niet: 21/-» jaar gevan genisstraf. Uitspraak a.s. week. Verschillende zaken berecht. De (echtbank te Alkmaar behan delde hedenmorgen verschillende Heldersche zaken en steeds weer wees de Officier er in zijn requi sitoir op, dat er in Den Helder tegenwoordig zeer losbandig ge leefd wordt door een bepaalde groep van menschen, die profijt trekken van het feit, dat door de tijdsomstandigheden tal van hui zen leeg staan of gemakkelijk te betreden zijn. Zoo had P. S., varensgezel al daar in den nacht van 6 op 7 Oc- tober j.1. een groot aantal diverse artikelen gestolen als koffiesurro- gaat, fruit, snoepartikelen, leeren jas, polshorloges, sleutels, zeep, gordijnen enz. Jammer voor hem werd hij op heeterdaad betrapt. De Officier eischte 1 jaar, waar na mr. Scholten clementie pleitte. A. S. uit Den Helder had .van collega een aantal goederen ge kocht, wetende dat deze Van dief stal afkomstig waren. Hoewel Ver dachte nu trachtte duidelijk te maken, dat hij bij den koop van diefstal niets af wist, lukte hem dat niet en hij hoorde 6 maanden tegen zich eischen. Mr. Sluis meen de, dat vrijspraak moest volgen. De gebr. J. A. F. en H. G. F. hadden uit een winkel in Den Hei- Bij onze vrijwilligers. Zijn goed hu meur heeft hij niet verloren. Een arm vol met druiven, die zullen hem best smaken. SS PK Altstadt-0 H-P H m 's-GRAVENHAGE. 12 November. Het SS-Ersatgkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatalion. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kqnnen zich ook diegenen melden, sdie tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 19.11.42 10.00 uur Deventer. NSDAP. Parkweg 2. 19.11.42 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 20.11.42 10.00 uur Zwolle. Hotel Peter Markt. 20.11.42 16.00 uur Assen Fries- landkaserne. Vaart. Zuid zijde. 21.11142 10.00 uur Groningen. Concerthuis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 22.11.42 10 uur Amsterdam. School. Iepenweg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht. Wehr- machtsheim. Mariaplaats. 24.11,42 10.00 uur Amersfoort. Dienstgebouw Leusderweg 25.11-42 10.00 uur Den Haag. Ca fé Den Hout. Bezuiden- houtscheweg. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 73. „Vertel me dien droom," verzocht Eromanga. Percy aarzelde, vVas het niet dwaas om met dit schepsel, dat hij toch alle reden had om te haten als met een goede kennis te zitten babbelen? Maar toch vertelde hjj haar zjjn droom steeds op ironischen toon sprekend en er telkens een hatelijke opmerking doorheen vlechtend Eromanga was zichtbaar getroffen door het varhaal van den droom en het samenvallen daarvan met haar aanval op het jchip en op geheel an deren toon zei ze: ,,Mr. McKenna, ik geef u de verzekering, dat het me niet gemakkelijk valt onschuldige menschen te laten lijden. Maar wat beteekent het eigenlijk om een paar maanden op een afgelegen eiland te moeten luieren, vergeleken bjj het lot van mijn vader." Op dat moment kwam de zwarte matroos terug en bracht Eromanga de zeekaart, die ze hem had laten halen. De wind woei te heftig om de kaart staande te kunnen open vouwen, daarom knielde Eromanga neer en spreidde haar op de planken van het dek uit „Kijk, deze eilanden zijn het. Heeft u er wel eens van gehoord?" Percy knielde naast Eromanga neer, zoo dicht, dat de wind haar haren tegen zjjn wang blies. „Loa- Jar-dl-nes..." ontcijferde hij met moeite den kleinen druk. „Jleen, ik herinner me niet er ooit van gehoord te hebben. Zijn ze bewoond?" „Alleen door mijn gevangenen en de ligging zooals op deze kaart aan gegeven klopt niet ook niet bij be nadering. Anders zou lk ze -u niet aanwijzen. Ze liggen ver van elke scheepsroute af. U ziet dus, hoe lk mijn gevangenen daar in mijn macht heb het zijn er tot nu toe negen en tachtij. Daar komen nu twintig man van de „Pélawan" bij, maakt hon derd negen gevangenen. En u zult het getal waarschijnlijk afronden tot honderd en tien, mr. McKenna." Ero manga vouwde de kaart weer dicht en stond op. „En als lk weiger aan land te gaan?" vroeg Percy McKenna met onderdrukte woede over zijn belache lijke positie. „Dan zou lk geweld moeten gebrui ken. Ik zou u dankbaar zijn als u me dat wilde besparen. Ik laat u dus eerst naar het Noordeiland brengen zoodat u met uw nicht kunt spreken. U kunt er den heëlen dag blijven, want ze zal er wel niet zoo licht toe komen u de waarheid te bekennen." „En dan?" vroeg Percy met moei lijk verholen spanning. „Wat er dan van u zal worden, bedoelt u? Dat hangt er van af of Edith Alfano den schurkenstreek bekent, of niet. Als ze het doet wilt u immers mijn trouwste hel per zijn bij de bevrijding van mijn vader? Dat zei u immers?" „Dat heb ik gezegd en daar bl(jf ik bij. Maar als Edith nu eens niet een dergelijke „bekentenis" aflegt? Als ik bij de overtuiging moet blij ven dat u zich vergist en die vrouw groot onrecht hebt aangedaan." „Dan wordt u geïnterneerd als alle anderen en wel op het Zuid eiland waar u althans in goed ge zelschap is, in gezelschap van uw kapitein, officieren en de beman ningen der „Califopnia", „Minda- nao", „Charles King", „Samar" en „Palawan". Al een flink gezelschap, hè? Er zullen er nog meer bijko men, naar lk hoop. Excuseer me nu, ik moet den kapitein spreken." Eromanga knikte Percy vriende lijk toe en ging met vasten, wiege lenden tred heen. Om negen uur des morgens werd Percy McKenna op het Noord eiland aan waK gezet en eerst kort voor zonsondergang weer aan boord van het jacht teruggehaald. Hij was zeer opgewonden toen- hij Eromanga, die hem weer ln het kleine salon ontving, zag. „Je bent een misdadigster, een moordenares," riep hij haar, bevend van verontwaardiging toe. „Het is onmenschelijk wat u met die vrouw doet. Ik herkende Edith nauwelijks méér zoo verschrikkelijk oud is ze geworden. U zult dat arme schep-, sel nog krankzinnig maken met die ontzettende isolatie." „Dat beteekent dus allemaal, dat Edith Alfano ook tegenover u haar leugen blijft volhouden?" „Haar leugen? Denkt u dat een men9ch, die zo o gebroken is als me vrouw Alfano, nog de veerkracht bezit om de waarheid te loochenen? Ik heb haar waarachtig hard genoeg aangepakt. En ik voelde me daarbij een schurk, wat niet iedereen zoo makkelijk afgaat als u, miss Alfano„ Maar ik heb tot mezelf gezegd, de waarheid moet aan het licht ko men. Ik ben echter nu meer dan ooit overtuigd, dat Edith en haar man onschuldig zijn. Als u Edi^h's woorden gehoord had haar wan hopige eeden dan zoudt u zelf haar misschien hebben geloofd. Maar neen u kent zoo weinig medelij den. dat u haar tot nu toe niet eens een verklaring heeft gegeven over het doel en de betéekenis van deze ongehoorde mishandeling en vrij- heidsberooving." „Ik heb haar gezegd wie lk ben, dat was duidelijk - genoeg, denk ik zoo. Maar als u van meening is, dat ik mevrouw Alfano nog verdere in lichtingen schuldig ben over haar joositie, ben ik graag bereid haar mee te deelen dat ze nooit in haar leven meer een ander plekje van de wereld zal zien dan dit eiland zoolang ik niet een bruikbare en on herroepelijke bekentenis van haar en haar man in handen heb." „U is een duivelin," brulde Percy. „Deinst u dan voor niets terug?" „In den oorlog zijn alle middelen geooi oofd, mr. McKennia,' zei Ero manga koel en met een spottend lachje voegde ze er bjj „evenals ln de liefde." „Wilt u me nog voor den gek hou den ook?" -iep Percy verbitterd. „Weet u wat Edith Alfano dacht toen ze me zag? Ze dacht.dat ik haar kwam bevrijden. Kunt u er zich een voorstelling van maken welk een te leurstelling het voor de ongelukkige vrouw as, toen ze hoorde dat ook ik"'" (Wordt vervolgd). der een aantal muziekinstrumen ten gestolen. Tegen 1- A. werd 5 maanden tuQhtschool en tegen W.G. 4 maan den gevangenisstraf geëischt» GAUWDIEVEN IN HOTEL PROOT. De eigaar van hotel Proot te Alkmaar heeft dezen zomer een paar leuke huisknechts in dienst gehad, K. B. en T. I. geheeten. Sa men ontvreemdden ze een flinke hoeveelheid tafelzilver, lieten dit naar Amsterdam brengen en ver kochten het daar. De opbrengst werd samen gedeeld. B.-had bovendien nog interesse voor persoonsbewijzen, die hij het andere personeel afhandig maakte. Tegen B. werd 2 jaar, tegen I. 1 jaar geëischt. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Aanvulling op bekendmaking No. n. Gros- Détail siers- listen- prijs prijs i p. 100 kg. p. kg. Tomaten, Jonge kas, 1, 2, 3 en 4 f 35.— f 0.42 s Bonken, jonge kas, Tomaten f 24.f 0.30 OOGSTEN DRIE- OF VIERJARIG GRIENDHOUT. Het verdient aanbeveling,, dat dege nen, die in vefband met het bepaalde in de Griendhoutverordening 1942 mee. nen in aanmerking te komen voor een vergunning tot het oogsten van drie- of vierjarig griendhout, reeds thans een aanvrage voor een zoodanige vergunning bij het Bedrijfschap voor Griend en Riet Zuid-Oost-Binnensin gel 66, 's-Gravenhage indienen. Bij de ze aanvragen dienen te worden opge geven de grootte, de kadastrale lig ging en de geschatte opbrengst van de te hakken perceelen, zoomede de hoe veelheden van elk van de verschil lende soorten griendhout, waaruit de geschatte opbrengst bestaat. Voor het snijden van teenhout is geen vergun ning van het Bedrijfschap vereischt, doch integendeel is ieder, die de be schikking heeft over teenhout te vel de, verplicht da> teenhout te snijden en daarna te koop aan te bieden aan een of meer hem door of vanwege het Bedrijfschap aangewezen koopers. VOORZIENING POOTAARDAPPELEN VOLKSTUINDERS EN NIET L.C.O. LEDEN. De P.I.C.A. voor N.H. deelt mede, dat in Januari 1943 zal worden be kend gemaakt op welke wijze de volks tuinders en andere niet L.C.O. le den het benoodigde pootgoed kunnen betrekken. Zoolang de desbetreffend* regeling niet in werking is getreden, is het dus niet mogelijk, dat door deze kleine aardappelverbouwers pootgoed wordt betrokken. DONDERDAG 1» NOVEMBER. Hilversum I. 415,5 ra. 7.15 Liederen door het Jeugdstormkoor (gr.). 7.50 BNO: Nieuwsberichten. 7 40 Vroolijk» gramofoonmuslek. I.J0 BNO: Nieuwsberichten. 8 40 Europa's wetenschap, lezing. 8.50 Zang met pianobegeleiding (gr.). 0.00 Balletschool (gr.). 9.30 Bpiegel van den dag (opn.). 9 40 Balletschool igr.i. 10.00 Strijkorkest. 1030 Luim en ernst, uit de herinneringen van een cabaretzanger. 10.45 Een strijkorkest. 11.15 Licht orkesteoncert (gr.). IJ.00 Almanak. 12 05 Frans Wouter» en stjn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Gerard van Krevelen en «i)n orkest, soliste en gra- mofoonmuziek. 14.00 „In tangoland" igr.J. 14.15 Otto Hendrlka en xUn orkest. 15.00 „De baro^ lezing. 15.15 Ter herdenking van Franz 8chubert'a sterfdag (gr. en opn.). 16.45 BNO: Nieuws-, lakelUke- en beursberichten. 17.00 Viool en piano. 17.10 Distributie-vragen- bus. 17.45 Omroep-Harmonie-orkest en gramo- foonmuzlek. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Omroepharmonle-orkest en gramofoonmuzlek. 19.00 Brandende kwesties, lezing. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Marschmuzlek (gr). 19. J0 „Schoenmaker, blijf bi) Je leest", luisterspel. 19.50 Grsmo- foonmuziek. 20.15 „Waken of droomen", bont programma. 21.00 Wllly Berklng en zijn dans- orkest en zang (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00, Sylvla Ballet (gr.). 22.20 In het rijk der operette (gr.). 23.0024.00 Densor kesten treden aan. Ter afwisseling: zang (gr.). Hilversum n. 801,5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum L 7.40 Ochtend gymnastiek. 7 50 BNO: Oesproken binnen- iandsch overzicht (opn.). 8.00 Voor de paar denliefhebbers. 8.15 Symphonle-orkest Igr.J.' 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8 40 Smetana- Slbellua (gr.l. 9.00 Amusementsorkest en so liste (opn.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Amu sementsorkest en soliste (opn.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10 30 Symphonle, Hsyds (gr 11.00 „Ons wiegeklnd Ifl de wintermaan den", lesing. 11.20 De Krekels en Merels iopn.1. 11.30 De Melodlsten en solist. 12.30 Klein# tuinbouw. 13.45 BNO: Nieuws- en za kelijke berichten. 12.00 Programipa-overzlcht. 13.05 Ooolach W.A. Koor (opn.). 13.15 Zang met pianobegeleiding en fluit, klarinet en gitaar 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 „Sorrente", Itallaanscb gramofoonplatenpro- gramma. 15.00 Orgelconcert en zang. 15.30 En hier ls de koffergramofoon. 16.00 Zang met pianobegeleiding en planoaoll. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 170° Voor de Jeugd. 17.15 „Jaap Eden", een praatje over den schaatsenrijder en wielrenner. 17-30 Theo Uden Masinan. en zijn dansorkest. 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Wat Neder land schrijft. 18.00 Theo Uden Masman en lijn dansorkest. 18.15 „Hoe de W.A. groeide", re portage. 18.30 Omroepsymphonle-orkest en so list. 19.00 Beiaardconcert. 19.18 Omroepsym phonle-orkest. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Componlstenaplegel. 20.15 Omroepsym- phonle-orkest. 20.50 Zang met pianobegelei ding en planosolo (opn.), 21.20 Sonaten (gr 21 45 BNq: Nieuwsberichten. 32.00 BNO: Mili tair overiicht. 23.10 Avondwijding. 22.20-34.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker. Plaatsverv. uan den hoofdred. buitenl en strosnieuwa Den Hel der A C van Kampén. Binnen land, alg. report en streeknleuws A. Erlks Haagsche redacteur P- E H M. Verberne, Den Haag Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2