Tob nooit ROOFMOORD Marktberichten Stadsnieuws Uitsluitend blauw licht in zaklantaarns! Hedenmiddag schoenen afgeven! A.s- Zaterdag en Maandag Winterhulp - collecte Zondag zingt „Helders Mannenkoor'.' „Vreugde en Arbeid" Bij, Uan, Ïlifïw-ifli'ó iWiAjcJhziden NEYTS'RECLAME 'VERHOOGT U tl OMZET OP EEN BUITENWEG Een nieuwe komeet Kerk en zending rVaarschuwingen worden niet meer gegeven. Op verzoek der politie vesti gen wij er met nadruk de aan dacht op, dat 't streng verboden is zaklanoarns - te gebruiken, waarin zich een lampje bevindt, dat wit licht uitstraalt. Uitsluitend olauw licht is ge oorloofd, geen enkele andere kleur. Den laatsten tijd wordt tegen deze verordening steeds meer gezondigd en de laatste dagen zijn diverse bekeuringen terzake deze overtreding ge geven. Het ligt in 1-et voornemen iedere overtreding thans te be keuren, zoodat wfó de bevolking den ernstigen raad geven iedere zaklantaarn ir overeenstemming te brengen met de geldende be palingen en te zorgeh dat er uit sluitend blauw licht aanwezig te. Uiteraard geldt dit voorschrift eveneens voor de z.g. „kn^jp- lantaarns". Van 35 uur gelegenheid van de Schoenenbeurs ge bruik te maken. Zooals wij in ons nummer van J.l. Zaterdag berichtten is men in Den Helder thans gekomen tot de instel ling van een 3choanen-beurs -en zal reeds hedenmidda, gelegenheid ge boden worden om schoenen in te leveren, Voor hen, die het nog niet moch ten weten, diene het volgende: he denmiddag tusschen 35 uur kan iedereen, die in het bezit is van schoenen, die liij of zij om de een of andere reden niet meer kunnen dra gen, of die men voor ander schoen werk ruilen wil, zieh vervoegen aan de bovenzaal van het Distributie kantoor in de Spoorstraat. Jegen afgifte van de schoenen krijgt men direct een bewijs, waarop het bedrag vermei* wordt, tegen het welk de schoenen getaxeerd zijn. Men kan, wat deze taxatie betreft, rustig zijn. Deze geschiedt namelijk door een ekpert op dit gebied, n.1. den heer D. Koppen, die van het standpunt uitgaat, dat een redelijken prijs bepaald dient te worden. Dat wil zeggen-: een prijs, waarmede beide partijen zich vereenigen kunnen. Dit is uiteraard noodzake lijk voor een billijk verloop op de Beurs. Men begrijpe dus wel: hedenmid dag tusschen 35 uur worden de schoenen uitsluitend ingeleverd. Daarna zal een datum bekeiid ge maakt worden, waarop diegenen, die schoenen n o o d i g hebben, zich kun nen komen melden. Over een en ander zal nog nader bericht worden in onze krant. Collectanten gevraagd. A.s. Zaterdag en Maandag, 21 en 23 November, vindt in onze gemeente wederom eencollecte ten bate van „Winterhulp Nederland" plaats- Wel licht geen maand leent zich zoozeer tot het geven var een gift voor dit doel dan de December-maand. De cember... de maand van Sinter klaas... van de Kerstdagen... Er wordt in deze dagen veel ar moede geleden. Openlijke en... stille armoede. Van d. laatste het meest. Voor deze m nschen gaan de col lectanten van „Winterhulp" Zater dag .en Maandag de straat op.' Een ieder zal een kleinere of grootere gift gevraagd worden. Stel de collec tanten niet teleur, opdat een groot bedrag opgehaald zal worden en ter beschikking gesteld kunnen worden van hen, die bijstand hard van noode hebben. Zij, die bereid zijn zich op te geven als collectant, kunnen zich aanmel den aan het Bureau van „Winterhulp Nederland", hetw ,lk gevestigd is ln het gebouw van Sociale Zaken aan den Kanaal veg. Men gelieve dit ech ter zoo spoedi mogelijk te doen. Er wordt speciaal medege werkt door het „Toonkunst Dameskoor" en de altzan geres Jouck Cuperus. Het is reeu weer lang geleden, dat onze stad goede zang te be luisteren heet gekregen en het is daarom dat velen met genoegen kennis genomen zullen hebben van de mededeeling dat a.s. Zondag middag door Helders Mannenkoor, onder leiding van den heer Lee- wens, weder >m geconcerteerd zal worden in he'. Casino. Zooals men dat van ons Mannen koor gewend is, werd ook ditmaal weder veel zor1» aan de uit te voe ren nummers besteed. Langdurig werd gerepeteerd en het zou ons verwonderen als het gebodene as. Zondag niet 'e gestelde verwach tingen overtrof. Jftn heeft een poging gedaan, dit concert zooveel mogelijk te varieeren en slaagde daarin, dank zij de mede werking van het Toonkunst Dames koor en die van Mej. Jouck Cuperus, alt-zangeres te Leeuwarden. Hoewel wij nog nader op de uit voering terugkomen, geven wij hier onder enkele bijzonderheden omtrent deze zangeres: Deze nog jeugdige soliste, die o.m. het Staatsdiploma voor piano be haalde en tevens als organiste een viertal jaren aan de kerk verbonden was, studeerde -wj bij Cornelie van Santen en verder van Theodora Ver- steegh (Bacn), bij Laurens Bogtman en Anton v. d. Korst (repertoire). Mej. Cuperus, die geregeld voor de radio te Hilversum optreedt, ver leende aan tal van concerten haar medewerking. Te Leeuwarden zong ze den afgeloopen winter de titelrol in een nieuw gecomponeerde Frie- sche opera, die negen malen voor uit verkochte zalen werd uitgevoerd. A.s. Zondag zingt zij voor de pauze een reeks Schubertliederen en na de Pauze een keur van Hollandsche composities. Ongetwijfeld za'. voor het concert a.s. Zondag groote belangstelling' zijn, temeer daar het ledental van Helders Mannenkoor, wat speciaal aan de tenoren ten goede komt, met eenige leden is uitgebreid. Cabaret-uitvoering in cAsino. De Leider Dienst „Vreugde ,en Arbeid", Den Helder deelt mede, dat a.s. Zaterdag de eerste - officieeie cabaret-voorstelling wordt gegeven in Casino. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar aan het kantnr in de Spoorstr. 112, bij de Sociale vo'mannen der groote bedrijven en aan: Bassingracht 119, Ruyghweg 113, Badhuisstraat 128, Spechtstraat 9, Dahliastraat 14, Jou- berstraat 60, Breewaterstraat v 59, Goudsbloemstraat 12, Timmer3teeg 9, Ceramstraat 25, Westgracht 80, Mid denweg 171, Proeftuinweg 4 en Zand dijk C 72, Julianadorp. INGEBROKEN. Een bewoner v<_n de Vijzelstraat deed. aangifte, dat er bij hem was ingebroken. Het wonderlijke feit had zich echter voorgedaan, dat niets vermist was. DIEF AANGEHOUDEN. Een persoon werd door de politie aangehouden, verdacht van diefstal van polshorloges, zaklantaarns en pakjes shag. GEEN PERSOONSBEWIJS BIJ ZICH. Iemand die op straat liep zonder zijn persoonsbewijs ging des wegen op de bon. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN ONTVREEMD. Een persoon werd aangehouden en in arrest gesteld, verdacht van het ontvreemden van distributiebeschei den. Voor de P.T.T.-ambtenaren te Haarlem, die uitsluitend zijn belast met de expeditie en het bestellen, is een vrijwillige cursus geopend ter be vordering van de vakopleiding. Op de eerste les wordt de postkaart van Nederland onder handen genomen. f. C. Stevens-Pax Jioll. m Onze sportredacteur schrijft: Van Rijswijk is heengegaan! H: laatste wat hij nog meeneemt is de overwinning die zyn vereeniging hem nog juist kon meegeven. Van Rijswijk de man die vanr de oprichting van H.R.C. af, dus sinds 18 Mei 1920, bestuurslid was en gedurende bijkans 21. jaar de rol van eersten penning meester vervulde. Deze man was een plichtsgetrouw bestuurder; ware dat niet zoo, men had hem op een dergelijke functie niet zóó langen tijd gehandhaafd. We kenden Van Rijswijk per soonlijk, wij hebben hem meege maakt op het veld, op reis en op vergaderingen, waar voorzitter Thijssen dan de leiding had en de penningmeester altijd en altijd rustig de zaak aanhoorde, totdat men hemt noodig had. Van Rijs wijk kende nooit oxnwegen; reso luut was zijn antwoord; geschip perd werd er niet. Was het wonder dat men hem btf- kans 10 jaar geleden als eere-lid benoemde Wij weten het, met hem gaat één van de oude getrouwen heen, één die als het noodig was op de bres sprong voor zijn vereeniging en één die in geheel Noord-Holland een geziene figuur was. Van Rijswijk was in de na-oorlogs periode, toen H.R.C. weer ging spelen, feitelijk één der weinigen waar Racing op dreef, hij en den secretaris moesten het bolwerk, dat H.R.C. heet weer op hechte basis brengen en dank zij zijn medewerking is er inderdaad weer een vereeniging gegroeid, die weer levensvatbaarheid heeft. Van Rijswijk wordt morgenmiddag om 2 uur begraven en wij twijfelen er niet aan, of velen zullen zich geroepen voelen om deze sympathieke figuur de laatste eer te bewijzen. Hij ruste in vrede! HOE LANGER HOE MOOIER. Neen, men staat voor niets meer. Dezer dagen vergreep een dief zich aan de waterleiding van een per ceel in de Breestraat. Er was niemand thui3, en het gevolg was dat er een overstrooming plaats vond. Het water liep^de straat op en zoo werden omwonenden gewaar schuwd. Hoe langer hoe mooier... GEEN OPENBARE STRAAT! Sommige lieden gaan blijkbaar nog steeds van het standpunt uit, dat het spoorweg-emplacement open bare straat is. Zij vergissen zich daarin. Middels een bekeuring werd dit een aantal personen dezer dagen bijgebracht. TEXELSCHE MARKT. De vee-aanvoer was ook ditmaal aan de markt niet groot: er werden evenwel, vooral voor swolvee, onge kend hooge prijzen betaald: de heer J. Verberne verkocht o.a. aan den heer Boerhorst een drietal prima fokshcapen, voor niet minder dan 140.per stuk. Koeien waren eveneens duur, hoog ste prijs 500.De biggen zijn een stuk in prijs gedaald; voor 28. kocht men reeds- een beste big. Ver- -der stond een mooi zwartbont veulen aan de lijn, waar 1000.voor ge vraagd werd; het dier is evenwel onverkocht gebleven. De totale aanvoer bestond uit: 2 Koeien 350500, 2 pinken 200275, 4 n. kalveren 20—28, 1 veulen, 12 biggen 2830, 7 scha pen 80110, 9 lammeren 4555. FIETS VERMIST. Een persoon, die zijn fiets vermist, deed daarvan aangifte bij de politie. WIER1NGEN WERKTIJDENREGELING VOOR DE WERKVERRUIMING. M.i.v. 30 November J942 tot 30 Ja nuari 1943 gelden voor de werkver ruiming de volgende werktijdenre gelingen; A. Voor arbeiders, die in eigen gemeente zijn tewerkgesteld en veelal tusschen den middag thuis gaan eten: Maandag Lm. Vrijdag. Aanvang: Einde: Schafttijden: Lichtverlet: Werktijd: 8.00 uur 17.00 uur 10.30—10.45 12.00-1245 15.0015.15 uur uur uur dag uur per dag uur per 7% Zaterdag: Aanvang 8 uur, einde 13.30 uur, schafttijd 10.30—10.45 u., lichtverlet ^4 uur per dag, werktijd 6*4 uur per dag. R. Voor arbeiders, die op grooten afstand van huis zijn tewerkge- stelden en daardoor 's morgens vroeger van huis moeten: Maandag tm. Vrijdag: Aanvang 8 uur, einde 16.30 uur, schafttijden 1212.30 en 15—15.15 uur. licht verlet uur per dag, werktijd 7% uur per dag. Zaterdag: aanv. 8 uur, einde 13.30 uur, schaiftijd 10 30—10.45 uur, lichtverlet uur. werktijd 5% uur. Bij regeling B kan er desge- wenscht 's morgens een extra schaft van 10.30—10.45 uur worden ingelascht. In dit geval eidigt de werktijd échter om 16.45 uur. Deze regeling is niet van toe passing op arbeiders, die per trein naar de objecten van werkverrui ming worden vervoerd of die in kampen zijn gehuisvest. Parijs protesteert tegen de Amerikaansch-Britsche bezetting van Fransch Noord-Afrika. Een overzicht tijdens een der vele te Parijs gehouden protest-demonstraties tegen den arglistigen overval van Amerikaansch-Britsche strijdkrachten op Fransch Noord-Afrika. Hoffmann-Stapf-Pax Holland m EEN WARME HAP. Aan arbeiders, tewerkgesteld bij het sneeuwruimen, kan voortaan warme voeding worden verstrekt op de wijze en onder de voorwaar den, welke momenteel gelden voor de voedselverstrekking aan werk verruimingsarbeiders, die op groo ten afstand van hun woonplaats werken. FILMS VOOR DE JEUGD. Op 3 December a.s., vermoedelijk 's morgens, zal voor de kinderen van de O. L. School te Hippoiytus- hoef, een voorstelling worden gege ven met een smalfilmaoparaat, in Cinema de Haan. Vertoond zullen worden eigen opnamen van den heer H. Wilms. Dit belooft weer een prettigen morgen voor de schooljeugd te worden. 65 JAAR GETROUWD. UTRECHT, 17 Nov. Op 21 Novem ber a.s. zal het echtpaar M. Atteveld en A. de Kruyff den dag herden- waarop het 65 jaar geleden in den echt trad. Het echtpaar bezit a'cht kinderen, 17 klein- en 20 achterkleinkinderen. Zij gehieten beiden" nog een goede gezond heid. KERKNIEUWS. Twintig jaar geëischt In den vooravond van Donder dag 19 Februari, tegen zeven uur, tusschen licht en donker, werd op het onbebouwde gedeelte van den Bilderdijkiaan, onder Voorburg, een roofmoord bedreven. De onge veer 60-jarige typograaf C. van der Leek, die van Den Haag op weg naar zijn woning in Voorburg was, werd op dat tijdstip aange sproken door een man van circa 4(i jaar, die geld vroeg of eischte De aangesprokene, die zich be dreigd achtte, gaf wat hij bij #ich had, een portemonnaie met enkele zilverbons, doch daarmee nam de aanrander geen genoegen. Een korte worsteling tusschen.de beide mannen volgde, waarbij de aan rander een slagersmes, dat hij bij zich droeg, voor den dag haalde en daarmee den typograaf in den bovenrug een steek toediende, die het lichaam doorboorde en kort daarop den dood van het slacht offer tengevolge had. De dader werd spoedig achter haald en heden had hij de 39- jarige loswerkman P. Louwenaar zich- voor de Haagsehe recht bank te verantwoorden wegens doodslag, subs. diefstal met ge weldpleging. Nadat een zestal getuigen was gehoord, eischte de officier van justitie op grond van art. 28 W v. Str. (doodslag» de maximum straf van twintig jaren gevange nis. Op 6 November is een nieuwe ko meet aan den hemel gesignaleer, die naar haar ontdekster den naam Oterna heeft gekregen. Zij staat nabij het ster renbeeld de Stier, is van de dertiende grootte en dus voor het ongewapende oog onzichtbaar. De komeet, die een wazig, onscherp beeld zou vertoonen, is slechts met een zeer stérken kijker te zien. De sterrenwacht te Leiden, die deze mededeelingen verstrekt^, is er zelf nog niet in geslaagd de komeet te ontdekken. SYNODAA.E VOORSTELLEN GOEDGEKEURD. Door de provinciale kerkbesturen werden de synodale voorstellen in zake de predikSrtstractementen. ver plicht emeritaat enz. goedgekeurd. Deze treden nu 1 Jan. 1943 in wer- Ck> 65-jarigen leeftijd en bij 40- jarige ambtsvervulling is men thans verplicht, met emeritaat te gaan. Het gevolg hiervan is dat meer dan 100 predikanten binnenkort emeri taat moeten nemen. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. In den ouderdom van 57 jaar is A. J. C. Melchers. deken van Haarlem en pastoor der St. Jozefparochie, al daar. overleden. HET GEREFORMEERDE STANDPUNT. Prof. dr. H. H. Kuyper schrijft in De Heraut der Gereformeerde ker ken, na. waardeering te hebben uitge sproken voor de pogingen in de Ne derlands^ e Hervormde kerk om de „evangelisaties" ender kerkelijk dak te brengen, o.m. het volgende: „En toch zijn we dankbaar, dat verschillende kerkeraden, (zooals nu weer, om slechts dit ééne voorbeeld te noemen, de KerkeraaJ van 's-Gra- venh^ge) beslist geweigerd hebben aan den wensch der Synode te vol doen, toen ook daar door de vrijzin nig- vereeniging opname in het kerk verband werd verzocht. Het belijdend karakter der kerk zou daardoor op zeer ernstige wijze worden geschaad. Niet de eenheid der kerk, hoe begee- r nswaard deze ook zijn moge, maar de waarheid bovenals, zooals Calvijn schreef, toen ook in zijn tijd pogingen werden aangewend om de eenheid der kerk, die door de reformatie ge broken was, wee: te herstellen. Als de ark des verbonds in den tempel van Dagon wordt binnengebracht, storten de afgoden der Philistrjnen ineen. En nog veel minder kan ln den tempel Gods, dat is zijn gemeen te, leugen en waarheid saam worden geduld. Belial en Christus kunnen niet samengaan; waar de een komt, moet de ander wijken. Dat een or thodoxe kerkeraad aan den voorgan ger der 'vrijzinr Ten een wettige plaats schenkt in de kerk, doo» hem tot hulpprediker te beroepen en daarmede zijn prediking sanction- neert, is in strijd met den eisch der waarheid, doet aar. het belijdend ka rakter der kerk te kort en rooft Christus van zijn eereplaats, die Hem en zijn Woord alleen toekomt. Waar ?77, kaart van Relt DL BEZETTING VAN ZUID-FRANKRIJK. Op de kaart is de demarcatielijn tusschen het'onbezette en bezette ge bied van Frankrijk aangegeven zooals deze door het wapenstilstands verdrag van September 1940 was vastgesteld. Op 11 November werd deze grens door de Duitsche troepen overschreden en op 13 November werd de Middellandsche zeekust bereikt. Te zelfder tijd zijn ook Itali- aansche strijdkrachten op het.Fransche eiland Corsich aan land gegaan om dit te bezetten. De bezetting van Zuid-Frankrijk en Corsica is van de asmogendheden een tegenactie in de Middellandsche zee voor de Amerikaansche landingen in Noord-Afrika. VERWACHTING EN VERVULLING Welhaast alle jonge menschen heb ben bepaalde verwachtingen van het leven, ze stellen zich bepaalde din gen voor, en hopen daarop. Maar heel zelden komt het leven precies zóó voor ons, als wij het in onze jeugd hebben voorgesteld. Toch hangt ons geluk 'et, of tenmin ste slechts in zeer geringe mate af va - dc vraag, >f ons leven al of niet verloopt zooals wij ons dat voorge steld hadden. Maar wél hangen onze kansen op geluk nauw samen met het antwoordfop een andere vraag, n.1. deze: hoe reageeren wij, wan neer wij zien, dat ons leven een heel andere wending neemt dan wij ons voorgesteld hadden. Wanneer wij dan volstaan met ons verongelijkt te voelen, omdat onze verwachtingen niet vervuld worden, dan verminderen wij door eigen toe doen onze kanseh op geluk. Wij win nen nooit iets, door ons misnoegen af te keeren van het leven dat nu een maal voor ons in petto heeft. Al neemt het leven een heel anderen* loop, dan wij gedacht en gehoopt hadden, dan wil dat nog niet zeg gen, dat er vóór ons geen geluk meer mogelijk is. Maar dan moeten wij ons anders gedragen dafi een verwend kind, dat een ander stukje speelgoed krijgt dan het gevraagd had, en er zich nu pruilend van afkeert en zich ver beeldt, dat het nu heelemaal niet spelen kan. In dat opzicht handelen jvij maar al te vaak als kleine kinderen, en keeren ons mokkend van het levens spel af. Jonge menschen verwach ten gelukkig te worden; en dat niet alleen, zij verwachten dat geluk ook in een bepaalden vorm. Blijft het geluk in dien bepaalden vorm uit, dan zijn ze geneigd tot de haastige conclusie, dat ze nu ook heelemaal van geh k versteken zullen blijven. En dit laatste is alleen d&n waar schijnlijk, als zp zich, onwillig om uit ander materiaal hun leven op te bou wen, van het leven afwenden in een passief mokken. Dat zijn t vee dingen, die wij moe ten nalaten, als w\j van ons leven ie willen maken, dat de moeite waard is: mokken en zich van het leven afkeeren. Wij moeten Integendeel scherper opletten, naartuUe ons „levensmate- riaal" meer verschilt van hetgeen wjj ons hadden voorgesteld. We zullen sommige van onze plan nen moeten wijzigen, en soms van een «plan, waarvan de uitvoering door de omstandigheden onmogelijk blijkt, voorloopig afzien. Dót hebben wij niet in eigen hand. Maar wèl ligt het in onze macht, om er ons 'niet door uit het veld te laten slaan, om met deh wil tot slagen het nieuwe materiaal te overzien en te denken: „wat zullen we hiervan maken, hóe zullen wij het nu inkleeden?" Gemakkelijk? Neen, dat willen wij voltrekt niet beweren, dat het altijd gemakkelijk zal zijn. Maar een ge makkelijk le"en is niet synoniem met een gelukkig leven. Iets, wat wij met veel zorg, moeite en vindingrijkheid hebben opgebouwd, zal meestal meer voldoening verschaffen, dan hetgeen ons, zonder eenige inspanning in de schoot werd geworpen. Want het is minder dat, wat wjj ervaren, dat onze mate van- levens geluk bepaalt, als wel de wijze waar op wii er tegenover staan en erop reageeren. Het komt dikwijls voor, dat bejaarde menschen zeggen: „Mijn leven is heel anders verloo- pen, dan ik mij in mijn jeugd had voorgesteld, en toch is het een ge lukkig leven geweest. Dr. Jos de Cock. (Nadruk verboden.) de synode der Hervormde kerk in haar zendbrieven tot de gemeenten juist zoo sterk den nadruk er op legt, dat Christus alleen koning in zijn kerk moet zijn, toont ze in de practijk van >at kerkelijk leven al zeer weinig voor dit koningschap van Christus te gevoelen. Want door dezen maatregel geeft z. aan hèt modernisme een wettige plaats in de kerk. Wie een ander evangelie brengt heeft de ipostel gezegd, die is anathema, d.w.z. vervloekt. En al kon zelfs de apostel niet verhinderen met zijn hoog gezag, dat in de ge meente van Galatië leeraren optra den, die een ander Evangelie brach ten dan hij gedaan had, hij heeft ze nooit als wettige leeraren erkend, laat staan dan in de kerk een wet tige roeping geschonken,maar de gemeente tegen hen gewaarschuwd als verdervers van het evangelie en gezegd: och dat zij afgesneden wer den, die u onrustig maken! Uit den mond der l^e/k. die door hare diena ren tot de gemeente spreekt, om haar den weg des levens aan te wij zen, mag niet ter eljjk waarheid en leugen worden verkondigd." PURMEREND, 17 Nov. Gem. kaasbeurs: verhandeld 8 partijen, wegende 1100 Kg., handel vlug, hoogste prijs 20 plus f 43 50, Kaasmarkt: l stapel Goudsche I 62.50. 1 stapel volvette f 62.50 p. 50 kilo. gewicht 512 Kg,, hjandle Vlug. Runderen, totaal 785 stuks: 397 vette koei&n voor de levering, 204 geldekoeien f 360—'490, 96 melk koeien f 500—840, 18 stieren voor cV levering. 5 veulens f 450—650. 65 pinken f 100—245. 74 nuchtere kalveren, levering; 31 vette varkens voor de slacht, leve ring; 225 biggen f 15—32, 724 scha pen. _350 voor levering, overige f 68 —145; 181 hokken en geiten f 25 110, kipeieren f 1.32' p. kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3