700plaatsen "Van Vcrsche \ruchten Marktberichten Stadsnieuws Nadere bijzonderheden ever de uitvoering Concert „Helders Mannenkoor" XV1ERINGEN Nieuwe cijfers over slag bij SalomoDS-eilaoden De houding van de Gaulle Een grondstoffen- bezninigingscommissie Kerk en zending ChwkhjOndehcl in KuToJlitèot Boekbespreking Leerboek der Meteorologie voor Olympische film aangevraagd Nu de gegevens van de onder- echeicene clubsecretarissen op onze redactie zijn ontvangen, blijkt de animo voor het bijwonen van de film Olympiade Berlijn, zoo groot te zijn, dat van een volledig succes kan-wor den gesproken. Er werden niet minder ,dan 700 plaatsbewijzen aangevraagd, tenvijl nog niet alle vereenigingen een ant woord hadden ingezonden. Het stemt ongetwijfeld tot groote voldoening, dat het streven van onze sportredactie, deze voorstelling in de allereerste plaats te bestemmen voor de Heldersche sportwereld zoo goed is verstaan en blijkbaar ook wordt gewaardeerd. Mogen wij thans nog een beroep doen op allen, die het voornemen hebben de film te gaan zien, door op een gepaste en sportieve wijze uiting te geven aan de bewondering, welke men gevoelen zal voor de geweldige prestaties van de diverse alhleten. Het zal de grootste waardeering zijn, welke men den organisatoren van dezem middag zal kunnen schenken. Voor zoover de toegangsbewijzen nog niet in het bezit zijn van de diverse club-leden, volgt hieronder nog een overzicht van de namen der vereenigingen en de adressen, waar men de kaarten zal kunnen afhalen: „H.A.V.", Cornelis Ditostraat 8, voor zoover nog niet afgehaald op hedenavond. „Helder", Gravenstraat 43, heden- en Vrijdagavond. „Scheidsrechters Ver.", v. d. Hoff, Emmastraat 96, als boven. „Pro Patria", Hoogerwerfstraat 1, als boven. „K.V.H.", Mevr. De KoningGeer vliet,- v. Limb. Stirumstr., als boven.' Het Tivoli-theater zal reeds half twee gfeopend zijn. De voorstelling zal preoies 2 uur aanvangen en on geveer iialf vijf eindigen. Het uit te voeren programma. A.s. Zondagmiddag vindt in het Casino hét eerste winter-concert plaats van Helders Mannenkoor, on der leiding van den heer A. J. Lee- wens. Het koor komt met een ge varieerd programma voor den dag. Gezgngen worden liederen van Boe- dijn, Abt, De V.iegh, Gevaert en Saintis (van deze laatste op verzoek het bekende Sur les remparts", voorheen een der succesnummers van „Mannenkoor". Naast het Mannenkoor wordt er opgetreden door het Toonkunst Da meskoor, welks medewerking uiter aard op hoogen /prijs gesteld werd. Door dit ensemble wordt gezongen „Avondcantate" van Cath. v. Rennes, en „Lentesprookje'', een compositie van den dirig -nt. De pianobegelei ding wordt verzorgd door mevrouw Kousbroek. Voorts „In sterrennacht" van Cornelius en „Annius und der Servillia" uit de „Titus" van Mozart. Panorama van Tunis, waar de Duit- sche en Italiaansche troepen met volledige goedkeuring van de Fran sche burgerlijke en militaire auto riteiten aan land zijn gegaan. Pofygoon-Pax Holland m. FIETS GESTOLEN. Een bewoner van de Soembastraat deed aangifte dat zijn rijwiel ge stolen is. I AANRIJDING. Op den hoek MiddenwegSport- laan werd gisterer een botsing tus- schen een tweetal auto's veroorzaakt» Diverse beschadigingen" waren het gevolg. Een onderzoek naar de schuldvraag w-rd ingesteld. ONBEHEERD RIJWIEL. Een persoon, wonende in de Stern straat, werd vekeurd, vanwege het feit, d^t hij z'n rijwiel onbeheerd aan de Wesgracht had laten staan. Dat is de dieverij in de hand werken. INBRAAK IÏT SIGARENZAAK. Een sigarenwinkeiler in de Keizer straat deed aangifte van inbraak in z'n winkel. Wonder boven wonder bleek er echter niets ontvreemd te zUn. WASCHKUIPEN VERMIST. Uit een perceel In de Keizerstraat en aan den Kanaalweg werd door diefstal een tweetal waschkuipen vermist. t AANGEHOUDEN. Een persoon, die verdacht wordt van diefstal van een kachel, werd door de politie aangehouden. LICHTUITSTRALING. Proces-verba werd opgemaakt terzake lichtuitstraling uit een be drijf aan de Van Heemskerkstraat en een perceel aan de Molengracht. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER, van 16 November 1942. Overleden: A. C. Luters, m., 74 jr. A. Dienaar, m. 89 jaar;'P, v. Rijs wijk, m., 44 jaar; G. G. N. Norien, v., 7 dagen. Ondertrouwd: H. Tiessen en J. C. de Groot; J. J. Bosman en M. v. d. Goorbergh. JOUCK CUPERUS. (Foto archief.) Wat tenslotte het programma, uit te voeren door de altzangeres Jouck Cuperus, van Leeuwarden betreft, zjj zingt voor de pauze een vijftal liede ren van Franz Schubert en na de pauèe liederen van Dubois, Willem Pijper, Schouwman, Kuiler en an deren. Het geheel ziet er aantrekkelijk uit en biedt ah,. kansen op een suc cesvolle uitvoering. Vertrouwen wij, dat het Heldersche zanglievende pu bliek in voidoendt mate blijk van belangstelling geeft. In dat geval is een middag Van kunstgenot zeer zeker gegarandeerd. FIKKIES- AKERS. Een aantal jongens, die meenden, dat het gepermitteerd was een vuur tje te stoken -n een verlaten vaar tuigje, werd bekeurd. OP HET SPOORWEG EMPLACEMENT. 9 Wederom werd tegen niet minder dan 4 personen proces-verbaal op gemaakt terzake het zich bevinden op {iet spoorwegemplacement. Men houde hiermede rekening! BOVEN DE 10 JAAR. Temend, die een ander op z'n fiets verveerde die ouder was dan 10 jaar, kreeg eveneens een bekeuring. POLITIE. Verloren: een blauwe kinder handschoen met licht randje, een blauw gebreide want en een vul potlood. Inlichtingen gem. bode. In Londen is volgens een bericljt van den Londenschen correspon dent van Svenska Dagbladet be kend geworden, dat de Gaulle ge weigerd heeft een vertegenwoordi ger van de z.g. vrije Fran9che strijd krachten naar Noord-Afrika te stu ren. Voorts verklaart men te Londen officieus dat de Gaulle weliswaar een symbool is van het Fransche verzet tegen de spil, doch dat zijn politiek, eerstgeboorterecht hem daardoor niet tot universeelen ver tegenwoordiger van het Fransche volk maakt. De Gaulle heeft zich vroeger tegen de Fransche partijen gekant. Later heeft hij zijn meening eranderd, zoodat zijn aanhangers zich beschouwen als een nieuw Franseh Volksfront. De Engelsche pers verklaart dat de houding van De Gaulle niet uit gelegd mag worden als een bewijs, dat er conflicten bestaan tusschen de Engelsche regeering en de Fran sche emigrantenbeweging. De Manchester Guardian veklaart voorzichtig, dat de invasie in Noord Afrika hoofdzakelijk een Amcri- kaansche onderneming is, en dat Churchill alleen Roosevelt's ad- jurict (woordelijk: luitenant) ge weest is. Nadat Dinsdag reeds een nieuwe officieele mededeeling over den „derden zeeslag bij de Salomons eilanden" was aangekondigd, heeft het Japansche Keizerlijke hoofd kwartier bekend gemaakt, dat ter voortzetting van de op 12 Novem ber begonnen gevechtshandelingen op 13 November vijandelijke vlieg- tuigbases zijn aangevallen, waarbij militaire installaties zeer zwaar zijn beschadigd. Een vijandelijke aanval op 14 November op een door Japansche oorlogsschepen be schermd convooi is afgeslagen. In den nacht van 14 op 15 Novem ber heeft de Japansche vloot ten Noord-Westen van Guadalcanar een versterkte vijandelijke vloot aangevallen, waartoe o.m. twee slagschepen en vier kruisers be hoorden. Na felle gevechten is het grootste deel der vijandelijke hulp vaartuigen vernield; de twee slag schepen werden zwaar beschadigd Het totale resultaat van de ge vechtshandelingen bij Guadalcanar van 12 tot 14 November luidt der halve: Tot zinken gebracht 8 kruisers, 4 of 5 torpedobootjagers en een trans portschip. Zwaar beschadigd: drie kruisers drie of vier torpedobootjagers en ïrie transportschepen. Middelmatig beschadigd: twee vijandelijke slagschepen. Bovendien verloor de vijand 73 vliegtuigen. De Japansche verliezen bedragen Gezonken: één slagschip, een kruiser en drie torpedobootjagers Zwaar beschadigd: één slagschip zeven transportschepen. Bovendien gingen 41 vliegtuigen verloren. Tot zoover het nieuwe Japansche com muniqué. De Secr.-Gen. van het Dep. van H.. Nijv. en Sch. heeft ingesteld een grondstoffen-bezuinigingscommissie, welke gevestigd is te 's-Gravenhage. Deze commissie heeft o.m. tot taak. gegevens en voorstellén, wel ke kunnen leiden tot besparing van grondstoffen, te verzamelen en te coördineeren en deze ter kennis te brengen van den door den rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied ingestelde ..Spar- stoffausscnuss" resp. „Sparstoffkom- missar". Voor de uitvoering yan de werk zaamheden en om den „Sparstoff- kommissar" bij de uitvoering van zijn taak in Het bijzonder te onder steunen. wordt een eveneens te 's-Gravenhage gevestigd bureau grondstoffenbesparing ingesteld, met het dagelijksch beheer waar van een secretaris wordt belast. De rijksbureaux voor ijzer en staal voor non-ferro metalen, voor verwerkende industrieën en voor chemische producten, datacheeren de noodige vakkundige krachten bij dit bureau. HET 75-JARIG BESTAAN VAN HET N.G.V. 15 Maart a.s. zal het 75 jaar ge leden zijn, dat het Nederlandsoh Gymnastiek Verbond werd opge- gericht, hetgeen men zal herden ken door op Zaterdag 13 Maart in het Concertgebouw të Amsterdam een bonds/keuruitvoering te geven. Deze uitvoering vormt den inzet van de plechtige herdenking van dit bijzondere jutoileuip op Zondag 14 Maart. Geconstateerd kan worden, dat er in het N.G.V.ondanks den hoo gen leeftijd, een frisschen geest heerscht en ook op gymnastiek- gebied de fneest moderne systemen worden toegepast. Onder deze^om standigheden zal men de bevoegd heid van leidinggevende organi satie naar vermogen gebruikeq tot verhoogirtg van de lichamelijke volksgezondheid. Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Neder- landschen Volksdienst. NIJVERDAL. De leden der Nederlandsche Her vormde gemeente van Nijverdal (welke gemeente geen kerkelijken omslag heeft) verhoogden bij gehou den rondgang hun vrijwillige vaste bijdragen van per jaar 2500.tot per -jaar 6400.—, zulks met het oog op een te stichten tweede predikants plaats per 1 April 1943. Hiertoe ls thans inderdaad besloten. EEN OPMERKELIJKE VERKLARING. V De metropoliet der Orthodoxe kerk in het rijkscommissariaat Ostland heeft de volgende verklaring gepu bliceerd „Wij betuigen luide voor het oor der gansche wereld, dat in het geza menlijke onder onze zorg gestelde gebied de Duitschers aan de Ortho doxe kerk ten volie de mogelijkheid van een vrije ontplooiing waarborgen en onzen moeilijken arbeid in de be vrijde Russische "ebieden op dank baar te roemen manier verlichten De Duitschers gev ons de kerken die ons door de 1 lsjewisten ontno men werden, terug. In het bevrijde gebied melden .ich nu priesters aan, die zich in den bolsjewistischen tijd verborgen moesten houden en nu verzoeken hen weder tot het houden van godsdienstoefeningen toe te laten. Dit verzoek wordt hun ook toegestaan. Het volk, waarvan de relgieusiteit duor het bolsjewisme niet gebroken kon worden, het on noembaar ellend' e, geruïneerde en zwaar geteist<-de volk, stroomt in massa's naar de kerken, biecht en gebruikt het avondmaal, laat duizen den kinderen doopen en vindt zijn troost er in, dat '^et nu in een vrije kerk weer vrij. bidden mag. En nle mand hindert ons er in, om de men schen de waarheden van het geloof, Nog steeds verwerkt Hero de producten van de Natuur zelf. Versch, volrijp, geurig fruit. Nog steeds munt Hero-jam uit door vollen, geurigen smaak. Het Hero kwaliteits-begrip blijft volkomen gehandhaafd denk daaraaiv voor Gij Uw bon afstaat. „Wij" wilden eens weten, hoe inderen en vooral des kundigen over onze Victoria-biscuits dachten", zegt Victorientje. „En... ik was geweldig trots! Wat würen de Directrices van 'n aantal Huishoudscholen te spreken over de brosheid en den heerlijken smaak van onze Marietjes! Werkelijk: Wit er van Victoria is..., dat mag er zijnl" N-V-'HERO CONSERVEN BISCUITS - CHOCOLA de plichten de- vroomheid, de grond stellingen van de Christelijke moraal te prediken. Ook hindert niemand or- er in, om in de scholen gods dienstonderwijs te geven, om lezin gen van religieusen aard te houden, om een seminair* voor de opleiding van priesters te stichten, om boeken ten behoeve van de kerk en van de geloovigen te drukken. In één woord, wat in de sfeer van het reli- gieuse door de bolsjewisten verboden werd, wordt door de Duitschers toe gestaan en beveiligd Dit is slechts door de bevrijding dezer gebieden van het bolsjewisme mogelijk gewor den en slechts de uiteindelijke over winning over het bolsjewisme is ln staat om voor de kerk een nieuwe peiode van vrijen vreedzamen groei te openen." DE VIJF STELLINGEN. De vijf stellingen, waarover te V'aasenaar in een bijeenkomst van Nederlandsehe Hervormden en Gere formeerde predikanten en kerke- raadsleden werd gediscussieerd en di door de plaatselijke predikanten eerst te zamen waren opgesteld als basis voor de discussie luidden als volgt: I. Een ordelijk gesprek tusschen belijders van den naam des Heeren over de kerk zal tot grondslag heb ben de gemeenschappelijke aanvaarde Heilige Schrift en de daarop ge gronde belijdenisgeschriften der Ne- derlandsche Gereformeerde kerken. II Volgens de Schrift zijn alle leden der kerk één in Christus: (Joh. 10—16, 1 Kor. 12—13, Ef. 1 22, 23 4, Gal. 3 28, 1 Petri 2 5). Hierbij sluit zi 'h aan de Heidelber- ger Catechismus Zondag 21 „dat de Zone Gods... zich een gemeente... in eenigheids des waren geloofs... ver gadert" en de Nederlandsche Ge loofsbelijdenis art. 29... en in een eenige... Kerk" III. Hieruit vloeit /oort, dat de geloovigen allen en een iegelijk de roeping hebben deze eenigheid tot de openbaring te brengen in de wereld (Joh. 17 21, 22, Rom. 15 5—7, 1 Korr. 1 10, Philip. 2 2, Petr. 3 8, Nederlandsche Geloofsbelijdenis art. 28... dat zij allen schuldig zijn. Z'ch- zelven daarbij te voegen en daarmede te vereenigen, onderhoudende -de een heid der Kerk"). IV. Met deze uitspraken is ons leven als belijders des Heeren te Waas spaar in strijd, aangezien wij ons naar buiten openbaren als twee heid er. tot dusver daarin berust hebben. V. Bekeering van deze zonde be- teekent, dat wij ook in de zichtbaar heid de eenheid van het lichaam van' Christus beleven. Dharvoor is noodig, dat van beide zijden na biddend on derzoek worde uitgesproken, welke verhindering er bij elk der beide be staat om deze eenheid te beleven; dat gemeenschappelijk die beletselen aan Schrift en- Belijdenis worden ge toetst; indien zij ongegrond worden bevonden, bekeere degene die ze op geworpen heeft zich in gehoorzaam- zaamheid des geloofs tot de eenheid der kerk. Nederlandsche Hervormde kerk. Beroepen: te Wieringermeer (2e ipredikantsplaats) ds. H. A. van Loc n te Grijpskerk, te Zaltbommel ds H. Kreb te Hoogwc. id, te Oldebroek (va cature ds. B. G. Of Steenbeek) ds. J. de Lange te Wilsum, te Nerrbosch- Hees ds. G. J. Geurtsen te J'iVaas Aangenomen: naar Engelen ca cand. G. van Noorsel, hulpprelikei te Hilversum, naar Odoorn (stand plaats Valthermond( (2e predikans- plaats) cand. Is. J. Reedijk te Oegst- geest, naar Wezep, ds. J. C. Terlow te Garderen, naar Brakel ds. A. G. Haring te Goedereede. Leerboek der Meteorologie in 3 deelen, door Dr. W. Bleeker, Direc teur der afdeeling „Weerdienst en Luchtvaart Meteorologie" van het Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut te De Bilt, Privaat-docent aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Uitgegeven bij W. J. Thieme en Cie. te Zutfen. 1942. Door het verschijnen van het werk van Dr. W. Bleeker, bestaande uit 3 deelen, achtereenvolgens Deel I, Synoptische meteorologie; Deel II. Meten en schatten van meteorologi sche grootheden en Deel III, Het opstellen en het ontcijferen van weerberichten, wordt door velen die, hetzij door hun werkkring of uit be langstelling, studie moeten of willen maken van de n.eteorolog5 mogelijk gemaakt kennis te nemen van de nieuwste inzichten op dit gebied. Ook voor-de le.raren aan zee- en en luchtvaartscho.en zal het nieuwe werk een zeer be'angrijke leiddraad blijken te zijn bij hun onderwijs. Dr. Bleeker s er in geslaagd deze omvangrijke stof zoo eenvoudig mo gelijk te behandelen zonder ingewik kelde wiskundige en physische theo- riën. Hoewel het geen werk is, dat ineens van begin tot einde gelezen zal worden, maar wel degelijk gron dig zal moeten worden bestudeerd, gelooven wij toch, dat het hem, die zich werkelijk ernstig moeite geeft dit tee doen. een duidelijk inzicht zal geven vandatgene wat de moderne zeeman en luchtvaarder van de me teorologie behoort te weten. Het eerste, hoewel het laatst uit gekomen deel, behandelt op zeer overzichtelijke wijze de theorie van het verticale evenwicht in de atmos feer, het ontstaan en de omvorming van luchtsoorten, alsmede de classi ficatie daarvan. De invloed van ho rizontale en verticale bewegingen op atmosferische gr. otheden, de oor zaken van wolkenvorming, mist, ijs- aanzetingen, neerslag, buien, onwe- ders e.d. verschijnselen. Frontale sto ringen, depressies, Hooge-drukgeble- den en verdere belangrijke synopti sche verschijnselen. Leden vau den Nationaleii jeugd storm ijverig bezig met het opknap pen van het speelgoed, dat door hen is ingezameld en waarmede aan ve le minder bedoelde kinderen een gelukkig Sint Nicolaasfeest zal wor den bezorgd. VNP-Brusse-Pax Holland m Het geheele werk is geïllustreerd met zeer duidelijke teekeningen en diagrammen. Het tweede deel behandelt niet alleen het meten en schatten van meteorologische grootheden, maar bevat ook duidelijke en eenvoudige beschrijvingen van de instrumenten, die daarbij worden gebruikt. Een enkele maal treedt de schrij ver in herhaling, roo bijvoorbeeld ln deel II op bid. 35 en deel II op blz. 45 en het is jammer, dat bjj de schaal 'van Beaufort, waarin o.m. de snel heid van den wind in km/h of m/sec., ook niet een tabel van den winddruk per m2 is vermeld. Deel III behandelt de waarnemin gen voor het samenstellen van weer berichten, alsmede de organisatie van de weerbc 'ichtgeving, de letter- symbolen, afkortingen en kenletters, alsmede de omschrijving van de ge bruikelijke codes. Alles buitengewoon belangrijk voor den zeevaarder, die immers zulk een belangrijke schakel vormt in de weerberichtgeving. Een groot aantal geanalyseerde weerkaarten in Deel I maken den aandachtigen bestudeerder duidelijk hoe deze moeten worden gelezen en hoe een volledige weerkaart behoort te zijn geteekend en welke gegevens daarvoor noodig zijn. Het geheele -verk kan niet anders worden genoem 1 dan een uiterst be langrijke aanwinst bij het onderwijs in de meteorologie en met de uitgave daarvan is zeker de meteorologie een een grooten dienst bewezen. Niet alleen zij, die nog in opleiding zijn, zullen dit 3-deelige boek noodig heb ben om de zoo noodige kennis te vergaren, maar ook de alreeds afge studeerden zullen het zich moeten aanschaffen, willen zij op de hoogte blijven van dit onderdeel van hun vak. Zooals de titel van Deel I, Synop tische Meteorologie, alreeds aan duidt, behandelt het werk niet alle problemen, die voor zee- en lucht vaart noodig zijn. Het geheel is zeer overzichtelijk gehouden. In sommige opzichten is dat wel eens jammer, want bijvoorbeeld, missen wij er een uitvoerig ingaan op het ontstaan en de ontwikkeling van tropische orka nen. Dit is toch voor den zeeman en ook voor den luchtvaarder wel zeer belangrijk Maar tenslotte kan men niet alles verlangen en zij, die daar meer over willen of moeten weten, kunnen de gegevens daarom trent ln vele andere en meer uitge breide werken over Meteorologie, ruimschoots vinden. Zoowel den schrijver, Dr. Bleeker, als lijn staf van wetenschappelijke medewerkers ën de uitgevers van dit zeer belangrijke boek, verdienen den dank van allen, die zich voor hun werk interesseeren. 'J. H. Coolhaas. URK, 16 Nov. De prijzen waren heden: snoek baars 68 ct., roode baars ?6 ct groote voorn 30 ct., kleine voorn 22 ct., alles per kg. IJMLTDEN, 18 November. Kleine tarbot f 6.00— f 3.50; groo te tong f 7.50; kleine tong f 3.50— f 2.50; kabeljauw f 2.20—f 2 00 groote gul f 1.65—f 1.50: kleine gul le soort f 1.35f 1.20; 2e soort f 0.88f 0.80; kleine schol 2é srt. f 2.00; 3e .soort f 0.80; 4e srt f 0 50 vispuf f 0.10; bot f 1.00: se*ar le soort f 0.60, 2e soort f 0.30; wijting gestript f 0.88; wijting dicht f 0.80. Alles per Kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3