EUROPEESCH FRONT rsr MAAR UW BRI_EF IS U LIEF Officisele mededeelingen van niet-commercieeie vereenigingen en stichtingen De Laiigeiiwck-opleiiiing Hel jaedt Kai-Kai Mussert over de les van N. Afrika DE POST HEEFT GEEN KATTEN00GEN MAAK NUMMER BEL EN BUS ZICHTBAAR Jarenlang rheuraatiek en ischias. Problemen van den dag Hooge boete voor fabrikant van juspoeder KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Offitieele mededeelingen RADIOPROGRAMMA Onder den titel „Europee«ch Front" geeft Mussert in Volk en Vaderland van deze week interessante beschouwingen naar aanleiding van de jong ste gebeurtenissen in Noord- Afrika. Na op de voor- en na- deele'n van den nieuwen toe stand voor beide partijen te hebben gewezen zegt de leider: De Middellandsche Zee in den loop der eenwen. „Er was een tijd, nu omstreeks 2000 jaren geleden, dat de Middel- landsche Zee het centrum was van het toenmalige Europeesche leven. Het Romeinsche rijk lag eigenlijk gegroepeerd om de Middellandsche Zee, en Noord-Afrika was toen maals zoo belangrijk, bloeiend en welvarend, dat er in onzen tijd de ruines gevonden zijn van een open luchttheater met 60.000 plaatsen, daar, waar nu nog slechts een armzalig inlander-dorp is. Mussert wijst er dan op, hoe Europa zich later terugtrok op de Nbordkust van de Middellandsche Zee, en hoe, sedert het oogenblik, waarop Frankrijk in 1830 Algiers bezette, zeer langzaam het besef groeide, dat de Middellandsche Zee een binnenzee is. De Amerikaansche inval brengt nu reeds dit goede met zich, dat wij Europeanen, ons van een en ander plotseling bewust zün gewor den. Door Hitier en Mussolini zal Noord-Afrika weer deel uitmaken van Europa als in den Romein- echen tijd. Europa's strijd om vier binnenzeeën. Europa's vrijheidsstrijd speelt zich af om het bezit van vier bin nenzeeën, n.1 de Noordzee, de Oost zee, de Zwarte Zee en de Middel landsche Zee, Europa's strijd zal geëindigd zijn en gewonnen, wan neer deze vier onomstreden in Eu- rooeesche hand zullen zijn. Met de Oostzee is het bijna gebeurd: er ontbreken alleen nog Leningrad en Kroonstad. Aan de Zwarte Zee ontbreekt nog het stuk ,Toeapse- Batoem. De strijd verplaatst zich nu naar de Middellandsche Zee, waarvan de Noordkust vast in handen is van Europa met uitzon dering van Gibraltar; dat Engelsch is. De Noordzee is aan de Oostzijde in Europa's handen. Aan de West zijde ligt Engeland als Ameri- kaansch fort tegenover Europa. Zoö is in korte lijnen de politie ke toestand van dit oogenblik, wanneer wij Spanje, Portugal en Turkije buiten beschouwing laten." De leider vergelijkt verder de nobele figuren Petain en Hinden burg en stelt tegenover hen den verrader .admiraal Darlan. Het werkwoord „darlawnen". „Wij oude nationaal-socialisten", zoo vervolgt Mussert, „hebben nu het werkwoord „darlannen" inge voerd. Dit betreft de kleine Dar lannen, die zich tot Mei 1940 keer den tegen het nationaal-sociaiis- me, omdat het zoo onvoordeelig was en die na de voltre.kking van de bezetting onstuimig „Heil Hit- Ier" begonnen te roepen en luide verkondigden, dat de N.S.B. niet nationaal-socialistisch genoeg was en niet „Duitsch-freundlich" ge noeg.. Deze Dariannetjee in spee ioopen er hier in Nederland bij bosjes rond, stijf gearmd met Duitschers, die hun spelletje niet doorzien kunnen of willen. Dank zij het in zicht van den rijkscommissaris en den commissaris-generaal Schniidt hebben zij het echter nog niet zoo ver kunnen brengen, (jat zij door den Führer werden ontvangen, zooals met den echten Darlan is geschied. Als er geen N.S.B. was geweest, dan zou misschien ook een Neder- iandsdhe Darlan den weg tot den Führer hebben gevonden. Frankrijk» tragiek. Het ls tragisch voor Frankrijk dat zich daar in de jaren voor 1940 geen nationaal-socialistische of fas cistische herweging heeft kunnen ontwikkelen. Betrouwbaar voor de vorming van het nieuwe F.uropa zijn alleen nationaal-socialisten en niemand anders. De Noord-AMkaaitséhe les zal ons een aansporing ztjn om nog meer dan te voren te be- seffen, d*t wfl staan ln het front der Europeesche solidari teit en dat wtj rijn getrouw tot ln den dood aan de roeping, die wij met elkander te verval len hebben: De herrijzenis van het Nederlandsche volk door het steeds sterker ln te schake len ln het Europeesche fronl. Wij waren, zijn en blijven op leven en dood verbonden met alle nationaal-socialisten en fascisten van Europa. Noord Afrika brengt ons oen stap dichter tot de Europeesche so lidariteit, de noodzakelijke voor waarde voor het voortbestaan van ons werelddeel. Thans weer nor maal aan t werk. D» Heer E. R. te D ichrijft, d<L 27-J- '40r „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig I aan rheumatiek I en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voprjaar niet werken moest ophouden. Dit jaar pro- seetde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na tnkele dagen weet normaal mijn werk loen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, can ik de Ovaaltjes ten zeerste aan- oeveien." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap, Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trtntr») Agentschap, Nsssiukids S7S, Amsterdam Naar aanleiding van des vragen, die gesteld zijn met betrekking tot de definitie van het begrip „offici- eele mededeelingen van niet-com- mercieele vereenigingen en stich tingen". die van 1 October 1942 af niet meer als tijdschrift worden be- sciiouwd. wordt nader bekend ge maakt. dat hiertoe gerekend worden de gedrukte of op andere wijze ver veelvoudigde publicaties, welke ge regeld verspreid worden, per uit gave uit niet meer dan een vel pa pier (quarto- of folioformaat) be staan en slechts den leden van de betreffende vereeniging/stichting kosteloos ter beschikking worden gesteld (een desbetreffende verwij zing in het hoofd van het blad is noodzakelijk). De tekst mag uitsluitend zakelij ke. voor de leden der vereeniging/ stichting bestemde mededeelingen bevatten, zooals bekendmakingen, personalia, convocaties, wedstrijd programma's. opstelling van elftal len enz., en die berichten, welke ter bevordering van het goede ver loop van het vereenigingsleven noodzakelijk zijn. Dus geen alge- meene of bijzondere artikelen, be schouwingen. boek-, kunst-, tooneel- en filmbesprekingen, uittreksels, of afdrukken uit andere geschriften, gedichten, advertenties. Wanneer de inhoud van een blad geheel of gedeeltelijk van dergelii- ken aard is. wordt het blad als tijd schrift beschouwd en is onderwor pen aan de daarvoor geldende be palingen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het noodzakelijk is op de mede delingenbladen. zoowel den naam van den verantwoordelijken opstel ler met volledig adres als van den drukker te vermelden. Ten onrechte beschouwen velen het Langemarck-Studium ais eeh school. Veel meer zou men het een opvoedings instituut) kunnen noemen. Waar begaafdheid en karakter als voornaamste factoren bij de toelating gelden, is het duidelijk, dat ook bij de opleiding met deze beide ten zeerste retening moet worden gehouden. Daar naast wil het Langemarck-Studium zijn leerlingen niet slechts een typische vakopleiding geven, doch veel meer een algemeen wetenschappelijke en cultureele ontwikkeling, die hen in staat stelt, later, toegerust met een per fecte beroepsopleiding, als harmonisch gevormd mensch zijn volk op een voor aanstaande plaats te dienen. Het leer plan van de Langemarck-opleiding om vat daarom naast de normale vakken als wiskunde, geschiedenis enz., een intensieve sportbeoefening en een uit gebreide cultureele en karakterlijke op voeding. Dit laatste wordt bereikt door het bezoeken van musea, concerten, opera's, enz., door het maken van rei zen, door het organiseeren van avon den, waarop de leerlingen zelf blijk moeten geven van hun artistiek kun nen en door den gemeenschappelijken omgang in het internaat gedurende den geheelen opleidingstijd. In een steeds terugkeerende afwisseling van gehoor zamen enl'eiden leert de Langemarck- student daar de gemeenschap als hoog ste levensuiting erkennen en bereidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vakspecialist, doch bo venal als mensch. Zoo zal hij eenmaal, als hij de vleugels uitslaat en zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altijd voor onverbrekelijke banden met het Langemarck-Studium verbonden blij ven, waar dit voor hem een bron van gedachten en gevoelens belichaamt, waaruit hij op elk oogenblik van zijn leven de kracht kan putteri, om zijn houding te bepalen tegenover de pro blemen, voor welke het leven hem plaatst. BESTRIJDING VAN PARA-TU- BERCULOSE BIJ RUNDVEE. De persdienst van den Neder- landschen omroep deelt mede. dat Dr. Houthuis. diredteur van het ge meentelijk slachthuis te Rotterdam, om 8.00 uur een interessante en leerzame lezing zal houden over de bestrijding van de para-tuberculose. een van de meest gevreesde vijan den van den veehouder? Deze radio-uitzending, die van het grootste belang is- voor de boeren, gaat óver den zender Hilversum 2. DE DUBBELE MOORD TE VELSEN BERECHT. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren den 41-jarigen fa brieksarbeider J. K. Heykoop uit Muiden. die wegens moord op zijn vrouw en op den man. met wie zij samenleefde, door de rechtbank, te Haarlem veroordeéld was tot twaalf jaar gevangenisstraf, in hooger be roep veroordeeld tot negen jaren gevangenisstraf met aftrek van het geheeie voorarrest. De procureur-generaal had tien jaar gevangenisstraf gevorderd. Een fabrikant van extractproduc ten te Amsterdam is wegens het verkoopen van aromablokjes, jus- poeder en soeppakjes door den in specteur voor de priisbeheersching veroordeeld tot een geldboete van f 25.000. Tevens werd t hem verbo den om gedurende eerf jaar als ver- kooper van bouillon- en extractpro ducten op te treden. De inspecteur besliste, dat de be trokken producten, hoewel van minderwaardige samenstelling ver geleken met de vooroorlogsche aro ma-, jus- en soepblokjes, toch daar mede als soortgelijk zijp te be schouwen en dus onder de algemee- ne pri.jstop vallen. Deze beslissing heeft vergaande gevolgen voor een groot aantal collega's van den Am- sterdamschen fabrikant, wier pro ducten. naar een onderzoek in deze branche heeft uitgewezen, voor het meerendeel eveneens boven den pfijs van 9 Mei 1940 worden ver kocht. zonder dat van overheids wege vergunning daarvoor gegeven is. De boete tegen den Amsterdam-^ schen fabrikant is bepaald naar de bedragen, welke boven een nor maal onder.nemersloon en boven een normale overwinst in zijn kas wa nen gevloeid. OUDERDOMSPENSIOEN. De heer G. v. P. te Den Helder schrijft ons: Voor mij is geplakt voor ouder domspensioen f 0.60 per week voor een pensioen van f 3.00 (f 3.75) per week op 65-jarigen leeftijd. Voor mijn vrouw is een vrijwil lige verzekering gesloten a f 0.39 p. week (van het begin der verzeke ring af) voor een pensioen van f 3 per week. Thans wordt nu wij bei den 65 jaar zijn een pensioen van ekeerd. Nu is mijn vraag waarom f 5.00 (f 5.75) voor ons samen uit- iervan f 1.00 wordt afgehouden. Is dit voor administratiekosten? Dat zou toch onredelijk veel zijn. ANTWOORD: Vermoedelijk ge niet U de rente ex art. 373 der In validiteitswet en Uw vrouw een rente ex art. 26 der Ouderdomswet 1919. Krachtens art. 374 der Invalidi teitswet bedraagt in ait geval de rente voor elk der echtgenooten f 130.— per jaar. Ingevolge Besluit van 16 Aug. 1941, Stbl. S 803. wordt alleen voor de eerstgenoemde ren te een bijzondere toeslag verleend van 50 pet. Wij geven U echter in overweging U te vervoegen bij den Raad van Arbeid, opdat U ingelicht kunt wor den omtrent de mogelijkheid van doorgaan met zegels plakken tot 1248 premiën in rekening gebracht kunnen worden. Alsdan zou elk Uwer rente weer verhoogd kunnen worden tot f 156 per jaar. Bij onze vrijwilligers. Altijd weer weten de mannen de juiste stem ming te vinden. Een meegebrachte gramophoon zorgt ditmaal voor de vroolijke muziek tijdens een korte gevechtspauze. SS PK Altstjdt-0 H-P H m. inschrijvingen in het handels register van 10 tot 17 november 1942. NIEUWE INSCHRIJVINGEN: Anna Paulowna: Firma W. de Smit en Zonen, Amsteldijk 4, visscherijbe- drijf. Schagen: N.V. Rijwielhandel Prins, Laan 208. Warmenhuizen: A. P. Mors, Oostwal 115, rietdekker. Wieringermeer: J. W. Cremers, Wie- ringerwerf, Achterom, automobiel, eh garagebedrijf. WIJZIGINGEN: Alkmaar) Th. J. Groothuizen, Verdron- kenoord 103, schilder en handel in behangpapier, het schildersbedrijf is overgegaan aan L. J. Groothuizen. Bergen: Waller H. Heinrich, Doorntjes 37,'grossierderij in ziekenverplegings- art. enz., overgegaan aan A. L. van der Schuyt. Den Helder- Firma Gebr. Kruijff, Vischmarkt 26, brandstofenhandel, fil. gevestigd te: Wieringen, Hippoly- tushoef, Beltstraat 55. Oude Niedorp; J. P. Pepping, De Weel 155, Café, restaurant en logementsbe- drijf, overgegaan aan J. T. Burger. Wieringen: J. Lont, Voorstraat 21-23-25, logement-café, annex concertzaal, overgegaan aan D. Lont Jzn. Wieringermeer: J. Kingma Midden- meer, Kanaalweg 19, aannemersbe drijf, rechtsvorm gewijzigd. Wieringerwaard: W. Uitterdijk, Mo lenweg F 54, aannemer, handelszaal verplaatst naar Vollenhove. OPHEFFINGEN: Hoogwoud: Gebr. Hinke, C 21, uurwer ken, goud en zilver. Langedijk: C. Kloosterboer, Broek op Langendijk, Dorpsweg 446, timmer man en aannemer. 's-GRAVENHAGE. 12 November. Het SS-Ersatzkommando - deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbatalion. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen, kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 21.11.42 10.00 uur Groningen. Concerthuis. Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat. 22.11.42 10 uur Amsterdam. School. Iepenweg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht. Wehr- machtsheim. Mariaplaats. 24.11.42 10.00 uur Amersfoort. Dienstgebouw Leusderweg 25.11.42 10.00 uur Den Haag. Ca fé Den Hout. Bezuiden- houtscheweg. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 75. De tweede brief moest dienen voor het geval Alfano weigerde Edith af te halen. Daarin werd over allerlei moeilijkheden gesproken die een dame zonder mannelijke geleide in Mexico dreigen. Voor het geval hij dan nog zou wei geren werd nog een derde brief opge steld waarin Edith haar man dreigde alles te verraden als hjj haar hu in den steek liet. Daar Livio Alfhno in deze brieven werd gevraagd zijn berichten „aange- teekend" te zenden, zou hjj er niet aan twijfelen, dat Edith zich werke lijk ln Tapachula bevond. Eromanga echter zou de aan mrs. E. Alfano ge richte brieven met haar pas zonder bezwaar uitgereikt krijgen. ^óór het jacht „Kai-Kai" het eiland Agrigan voor haar avontuurlijke reis naar Mexico verliet werd het kanon weer van boord gehaald, daar men met een gewapend schip geen Mexi- caansche haven durfde binnen loopen. Ook namen de vervalschingen in het logboek nog twee dagen in beslag. Casanello kreeg bevel met de „Ven detta" acht maanden op den terug keer van de „Kai-Kai" in Agrigan te wachten. In dien tijd werd het aan hem overgelaten of Hij een poging wilde doen om verdere schepen van de firma McKenna Co. te doen zin ken. Mocht de „Kai-Kai" na acht maanden nog niet zijn teruggekeerd, dan zou dit een teeken zijn, dat het jacht verloren of ia beslag genomen was en dat het plan mislukt was. Hjj moest dan naar Tschau-Yang zeilen, de bemanning betalen en ontslaan en een Amerikaansch consulaat op de hoogte stellen van de interneering der vermist» zeelieden en de werkelijke ligging der Los Jardines eilanden, op dat men de menschen zou kunnen afhalen. Eromanga drukte den Siclllaan nog op het hart voor hun welzijn en bij zonder voor dat van Percy McKenna te zorgen. Ongeveer alle zes weken moest Casanello een inspectietocht naar de Los Jardines-eilanden onder nemen en even vaak moesten de be wakers van Edith Alfano worden af gelost. Den 7den Februari kwam de „Kal- Kai" nog eenmaal voor een kort ver blijf bij de ankerplaats tusschen de Los Jardines eilanden. Eromanga liet zich onmiddellijk door zes Guadalcanar matrozen naar het eiland brengen en zocht Edith Alfano in haar kleine hut op voor het eerst sedert haar internee ring. Edith Alfano beefde over het ge heeie lichaam toen de gevreesde op eens voor haar stond, doch verzette zich toch eerst heftig tegen het schrjjven der drie brieven. Eromanga zei koelbloedig: „Die zwarte kerels daar buiten zjjn men- scheneters van de beruchte Salomon eilanden. Als je weigert die brieven over te schrjjven lever ik je aan die wilden over, dan kunnen ze je slach ten." Voor dat dreigement moest Edith Alfano wel zwichten, want er was geen onmenschelijkheid waartoe ze dit meisje niet in staat achtte. Intusschen had men Percy Mc Kenna op Eromanga's bevel van het Zuid-eiland gehaald en aan boord van het jacht gebracht. Eromanga had de verzoeking niet kunnen weerstaan hem nog eenmaal, voor haar vertrek naar Mexico, te zien en te spreken. „Ik heb een lange reis voor den boeg die me iin3t is vier of zes maanden zal kosten. Ik wilde, voor ik vertrek, graag nog even informeeren hue u het maakt, mr. McKenna." Met deze woorden ontving ze hem. „Dank voor uw fjjne tact, miss Al fano," antwoordde Percy spottend. „Ik maak het uitmuntend." „Zijn allen gezond? Ontbreekt het aan mets?" „Neen, alles is in orde." „Goed. Over veertien dagen zal ka pitein Casanello met de „Vendetta", dat is mijn tweede schip hier ko men inspecteeren en zal dat geregeld blijven doen. Hij heeft order u voor zoover het mogelijk is alles te ver schaffen wat u wenacht." „Dank u, miss Alfano, ik wil het niet -anders hebben dan mijn perso neel." „Zooals u wilt. Slecht heeft nie mand het hier, behalve mevrouw Al fano. En dan zou ik u nog iets willen aanraden, mr. McKenna, probeer niet een overval op i.ijjn stoomschip „Ven detta" of de bemanning daarvan op touw te zetten. Ik acht u daartoe best in staat. Maar ik meen het goed met mjjn raad. U en uw menschen zjjn we'iswaar ln de meerderheid maar mjjn mannen zjjn goed bewapend, er zjjn zelfs twee kanonnen aan boord van de „Vendetta". Haal dus geen domme dingen uit, u zoudt daarmee u zelf en uw mannen in levensgevaar brengen." „Wat is u bezorgd voor mjjn leven, miss Alfano. Aandoenlijk! En mag men vragen wat u in het schild voert? Vier tot zes maanden, geen kleinigheid!" ,,Ik ga Livo Alfano halen." Percy McKenna's gezicht werd plot seling zeer ernstig en zjjn stem klonk nu niet meer spottend: „Miss Alfano, is u krankzinnig? U zult door de po- litks in Frisco gearresteerd worden. U stort u sielf in het ongeluk, het zal u uw vrijheid, misschien uw leven kosten." „Wat gaat u dat aan, mr. Mc Kenna? dat kan u toch zeker niets schelen Of is u bang, dat u hier alle maal zult moeten verhongeren als ik er mjjn vrijheid bjj inschiet?" Doch het was met PerCy's zelfbe- heersching gedaan. „Verduiveld, ik kan niet langer comedie spelen," riep Hjj hartstochteljjk. „Ik ben bang voor uw leven, zoo, nu weet u het!" „Laat dat," zei Eromanga hard. Ze was vuurrood geworden. „Denkt u me op die manier te kunnen vangen Wilt u me misschien een liefdesver klaring doen, zooals lndertjjd in Frisco? Neen, mr.McKenna, daar vlieg ik niet in. Toen is het u mis schien ernst geweest, nu is het een doorzichtige list. U denkt op die ma nier makkeljjk met me klaar te ko men. Geen nobel wapen voor een man!" (Wordt .vervolgd). geldigheidsduur bewijzen overdracht „c" De geldigheidsduur van de bewijzen van overdracht „C" voor het vierde kwartaal 1942 voor walserij en gieterij producten, is met een maand verlengd. Deze bewijzen van overdracht kunnen bij de handelaren tot en met 7 Januari 1943 en bij de Nederlandsche producen ten, alsmede voor bestellingen in het buitenland bij het Rijksbureau voor IJzer en Staal tot en met 15 Januari 1943 worden aangeboden. INLEVERING WITLOFWORTELEN OOGST 1942. De bestuurder van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale heeft bepaald, dat iedere trekker van witlof verplicht is tot inlevering bij de daarvoor aange wezen drogerijen van een hoeveelheid witlofwortelen, overeenkomende met anderhalf maal de hoeveelheid door hem aan 'de peiling aangevoerde wit lof. Het tijdstip, waarop de inlevering dient plaats te vinden, zal door de vei ling of door den bij de veiling aanwe. zigen gemachtigde van bovenvermelde drogerijen worden vastgesteld. De le vering moet geschieden, franco aange voerd bij de veiling of op door den gemachtigde van de drogerijen aange wezen laadplaats, weike voor den des- betreffenden trekker gunstiger zal zijn gelegen dan de betrokken veiling. De prijs, waartegen de Rineming zal ge schieden, zal nader wordèn bekend ge maakt. Bij overtreding zal worden overge gaan tot inbezitneming van de witlof wortelen en tot tucht- en strafrechte lijke vervolging. TEELT VAN GROENTEN IN 1943. Telers van fruit in den vollen grond, van bloembollen, alsmede van bloe misterij- en boomkweekgewassen, mo. gen de oppervlakte van hun bedrijf in 1943 geheel met groenten en/of vroege aardappelen (met of zonder nateelt van groenten) betelen, mits zij in het bezit zijn van een tuinbouwteeltver gunning van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale, welke zoo noodig kan worden aangevraagd bij de Aïdee- litig Tuinbouw van de Landbouwcri sis-Organisatie in de provincie, waarin het bedrijf is gelegen. GROENTENTEELT IN LANDBOUW BEDRIJVEN. In 1943 bestaat voor landbouwers de mogelijkheid om in hun bedrijf groen ten en of vroege aardappelen (met of zonder nateelt van groenten) te telen. Men kan bij de AfdeeJing Tuinbouw van de Landbouw-CriSis-Organisatie een aanvrage indienen om een teelt vergunning voor a. groentengewassen in den vollen grond, b. vroege aardap. pelen met of zonder nateelt van groen ten. Bovendien kunnen landbouwers bij voornoemde organisatie een aan- vra ge indienen om een vergunning voor het telen van groenten als na teelt na een landbouwgewas, dat vroeg tijdig wordt geoogst of mislukt is. Veel beloven, weinig geven» De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit U aan als Ud. ZATERDAG *1 NOVEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Oramofoonmuziuk. 7.30 BNO: Nieuwsbe richten. 7.40 Vlot ln den ochtend (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Kunst en hand werk, lezing. 8 50 Symphonle orkest (gr.). 9.00 Uit hei hooge Noorden (gr.). 8.30 Spiegel van den dag (opn.). «.40 Vervolg van 8.00. 10.00 Muaette-orkest en aollst (opn.). 10.30 Hoe kan het bestaan? 10.45 Orkest Wllly Kok. 11.30 Zang met pianobegeleiding en pianosolo, 12.00 Almanak. 13.05 Dick Wille- brandts en ziln dansorkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 De Melo- disten en solist. 13.45 „De Arbeidsdienst ln het Nieuwe Europa", lezing. 14.00 Planovoor dracht. 14.30 Buropeeache tijdschriftenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Amusementsorkest, solisten en de 10 Vroolilke Meisjes. 17.30 Spel met formules, beelden uit het leven van den grooten bouwmeester Andreas Schlüter. 18.00 Amusementsorkest, solisten en de 10 Vroofijke Meisjes. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18J0 Ra-ra-ra, radio-raadsel-rubriek. 19.00 BNO: Politiek weekoverzicht. Vanaf 10.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Symphonle concert (gr.). 18.50 Kunst als koopwaar, lula- terspel. 20.15 Symphonleconcert en soliste (gr.). 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Zangplaatjee (gr.). 22.20 Geliefde operamelodieën (gr.). 23.00— 24.00 aLuchtige avondkost (gr.). Hilversum II. 301,5 m. 7:15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Koor en orkest van de Ber- lijnsche Opera (gr.). 8.00 Brandende kwesties, lezing (opn.). 8.15 Voor de binnenschippers. 8 30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Instrumen tale soll (gr.). 9.00 Harmonie-orkest (opn.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Harmonie-orkest (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Strijkkwartet (gr 11.00 Voor de Jeugd. 11-20 De Krekels en dcMerels (opn.). 11.30 Sibellus- Grleg-concert (gr.). 12.30 Tweegesprek over de behandeling van onze bloembollen in huls en tuin ln dezen tijd. 12.45 BNO: Nieuws-, en zakelijke berichten. 13.00 Programma-over zicht. 13.05 Ellsabeth Schumann zingt (gr 13.15 Ooolsch Strijkorkest. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Orgelconcert. 15.00 Rotter- damsch Philharmonlsch orkegt en solisten. 18.00 „Op den steiger", door Prof. Dr. T. Goe- dewaagen (opn.). 18.15 Voor de Jeugd. 10.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Oroeten aan Nederlandsche zeelieden en Spie gel van den dag. 17.30 Hleln Vrouwenkoor „Vox Jubilana" en planosolo (opn.). 18.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Landmans Lust. 18.30 Nederlandsche volkskla^ken. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Orgelspel. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.56 Van de eene melodie ln de endere (gr.). 21.15 Oramofoonmuziek. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avond wijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum L Hoofdredacteur A. R. Jonker. Plaatsverv. van den hoafdred. buitenl. en stadsnieuws Den Hel der A. C. van Kampen Binnen land, alg, report en streeknieuws A. Eriks Haagsche redacteur P. E. H. M Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G. Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2