Verduister DAGBLAD VOOR heldersché editie Nederland BEKENDMAKING Het gas- en electriciteitsverbruik afgeslagen Pogingen Newa over te steken mislukt Nieuw Sovjet» offensief géén verrassing 87ste Jaargang. No. 11960 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar MAANDAG 23 NOVEMBER 1942 Aanvallen op Britsch- Amerikaansche etappe-vloot Weermachtsbericht van Zondag Herzog overleden Zeevarend 'MUSSERT SPREEKT 16.39 uur n8jL .15 uur v.m Extra leveriogsplicht opgelegd aan nalatige veehouders Itaiiaansch weermachtsbericht Scherpe aanval van Willkie op Churchill Rantsoenoverschrijding niet toegestaan Strenger straffen voor den overtreder 1 i Uit*.N.V. UitR. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebareanx: SCHA GEN: Laan 201 Tél. 444 f2 lijnen. DEN HELDER: KoninRStr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordara 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct. p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ne- bruiken. belanRrijke kortinR. Prij zen worden op aanvraag verstrekt Hariinekkige Sowj'et-aanvallen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 21 November (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van de Terek heeft de vijand hardnekkige aanvallen gedaan, die evenals tot dusver zijn afgeslagen onder zware, bloedige verliezen voor de bolsjewieken. Bij de succesvolle of- en defensieve ge vechten in dit gebied werden van 25 October tot 19 November 18.300 gevangenen gemaakt en 189 tapks. 283 stukken geschut en 630 zware mfanteriewapens buitgemaakt of vernietigd. Ten Zuiden van Stalingrad en in de Kalmukkensteppe is de vijand met sterke, door tanks gesteunde strijdkrachten tot den aanval overgegaan. Een gemotoriseerde vijandelijke af- deeling werd daarbij in de pan gehakt. Ook aan den benedenloop van den Don duren de verbitterde af- weergevechten van Duitsche en Roemeensche troepen voort. Een door onze stellingen heengebroken versterkt regiment Sowjet-ruiterij werd omsingeld en vernietigd. Een poging van den vijand om met talrijke booten de Newa over te steken is mislukt in het gecon centreerde Duitsche afweervuur. Bij plaatselijke gevechten aan dit front werden 60 taai verdedigde Sowjetkazematten genomen. Bij een actie van stormtroepen vernie tigde een formatie der Waffen-SS een vrij groot aantal gevechtsstel lingen en berokkende den vijand zware verliezen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in het hooge Noorden een tra ject van den Moermansk-spoorweg met goede uitwerking aangevallen. In Cyrenaica en aan de Tu- nesisch-Algerijnsche grens heb ben zich succesvolle gevechten van verkenningsgroepjes ont wikkeld. Ravitailleeringskolori- - nes van den vijand werden ge bombardeerd. In den strijd tegen de Britsch- Amerikaansche etappevloot heeft een Duitsche duikboot ten Westen van Gibraltar van een krachtig be veiligd konvooi drie transportsche pen van tezamen 15.000 ton vol oorlogstuig tot zinken gebracht en een vierde schip getorpedeerd. De luchtmacht plaatste bomtreffers op twee vrij groote koopvaarders voor Algiers en Philippeville en op de haveninstallaties van beide steden. Luchtaanvallen werden voorts nog gericht op vliegvelden en spoorweg- installaties. Hangars en geparkeer de vliegtuigen geraakten in brand. In de bezette gebieden in het Wes ten zijn 6 Britsche vliegtuigen neer geschóten. In den nacht van 19 op 20 dezer vlogen twee Britsche ge vechtsvliegtuigen, elk met een zweefvliegtuig op sleeptouw, naar Z,uid-Nl oorwegen. Een gevechts vliegtuig en beide zweeftoestellen werden gedwongen te landen. De meegevoerde groepjes saboteurs tot den strijd genoopt en tot den laat- gten man neergemaaid. In de periode van 1 tot 20 No vember heeft de Britsche lucht macht 249 vliegtuigen verloren, waarvan 120 boven de Middelland sche Zee en Noord-Afrika. Lucht doelartillerie en schepen der mari ne zijn hierbij met 40 stuks betrok ken. In dezelfde periode zijn in den strijd tegen Groot-Brittannië 97 ei gen toestellen verloren gegaan. In de gevechten tegen de vijan delijke landingsvloot in de Middel- landsche Zee heeft de duikboot on der bevel van kapitein-luitenant Dommes zich bijzonder onderschei den. Zooals bekendgemaakt m een - Rijkscommissaris-rijksminister Dr. Seyss Inquart tijdens zijn rede bli de feestelijke opening van het Deut sche Theater in den Niederianden. welke Donderdagavond in Den Haag plaats vond en waarbij Rijksminis ter dr. Goebbels en de vertegen woordiger van de Wehrmachtsbe- fehlshaber in Nederland. General der Inf. Reinhardt. aanwezig waren. SS Bildberichter Fritz-Stapf- Pax Holland m. extra bericht Vielen Duitsche duik- booten in het Noorden van den At- iantischen Oceaan een convooi aan en "brachten er tijdens dagenlange hardnekkige gevechten vijftien schepen, tezamen 78.000 brt.. alsme de twee torpedojagers en een corvet van tot zinken. Vier schepen wer den door torpedotreffers beschadigd Bovendien brachten de Duitsche duikbooten bij Noord- en Middel- Amerika en ten Oosten van Kaap stad acht schepen met 42.000 brt. tot zinken. Een schip werd getorpe deerd. v Aldus verloor de vijand, behalve de genoemde beveiligingsschepen wederom 23 schepen met in totaal 120.000 brt. van zij koopvaardij ton nage. Tijdens de gevechten met het kon vooi onderscheidde de duikboot, die onder bevel staat van Kapitaenleut- nant Sqfineider. zich bijzonder. HOOFDKWARÏIE VAN DEN FUEH- RER, 22 Nov. (DNB) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Naltsjik maak ten Duitsche en Roemeensche troepen bij succesvolle aanvalsgevechten in het bergachtige terrein een groot aantal voertuigen en oorlogstuig buit. Twee groepen vijandelijke strijdkrachten werden in den Terek-sector omsingeld en vernietigd. Een eigen aanval trof den vijand in de flank en berokkende hem zware verliezen. Naar de Engelsche berichten dienst uit Pretoria meldt, is de vroegere minister-president van Znid-Afrika, Hertzog, overleden. In het gebied ten Zuiden van Sta- lingjad en in de groote Bocht van den Don duren de verbitterde afweerge- veehten voort. Duitsche en Roemeen sche troepen maakten bij een tegen aanval 600 gevangenen en vernietigden 25 tanks. 36 andere bolsjewistische tanks werden op 20 en 21 November door een gepantserde divisie stukge schoten. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkraclften steunden de eigen troepen en brachten den vijand in on ophoudelijke aanvallen op gereed staande tanks, formaties infanterie, ontladingen en colonnes van voertui gen zware verliezen toe. In Stalingrad werden bij acties van stormtroepen opnieuw zwaar versterk te steunpunten veroverd en op een an dere plaats aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Bij Woronesj werd een sterke vijan delijke stoottroep in de pan gfehakt. Plaatselijke aanvallen van den vijand ten Zuidoosten van het Ilmenmeer mislukten in Verbitterde gevechten. Po. gingen om de Newa over te steken, stortten in het geconcentreerde Duit sche artillerievuur ineen. Duikbommenwerpers zetten de aan vallen op den Moermansk spoorweg voort. In de Cyrenaica wederzijdsche levendige activitiet van verkennings troepen. De eigen bewegingen verloo- pen volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen bom bardeerden overdag en s nachts vlieg velden, Waarop vele vliegtuigen ston den in het 'Algerijhsche kustgebied, alsmede de havens van Bougie en Phi lippeville. Een Duitsche duikboot plaat ste in de Middellandsche Zee drie treffers op een formatie slagschepen, die door een vliegtuigmoederschip en kruisers beschermd werd. Dezelfde^ duikboot torpedeerde van een convooi twee vrachtschepen en een torpedoja» ger. Russen brengen cavalerie en pantser» eenheden in den strijd De Berlijnsche A.N.P.-correspon dent meldt: De laatste dagen valt er een toegenomen activiteit der bols jewisten waar te nemen in het gebied ten Zuiden vgn Stalingrad, alsmede, in dat van de Don-bocht. Volgens mi litaire kringen alhier zijn deze aanvallen waarschijnlijk het begin van een nieuw bolsje wistisch offensief, fnet als zwaartepunt het gebied aan den Don-bocht. Merkwaardie is, dat de bolsjewisten hier optreden met cavalerie, vei- sterkt met pantsereenheden, den, een combinatie, die tot dusver in de krijgsgeschiede nis nog niet is voorgekomen. Blijkbaar achten de bolsjewis ten het terrein voor het op treden van cavalerie bijzondei geschiktrvDe weersgesteldheid, des nachts vorst, overdag dooi en vaak regen, wérkt belem merend op de operaties, doch maakt deze nog niet onmoge lijk. GEEN AFRIKAANSCH ONTLASTINGSOFFENSIEF. De vraag, of dit nieuwe bolsje wistische offensief beschouwd moet worden als een poging tot ont lasting van de in Noord-Afrika strijdende bondgenooten, moet naar de meening van Duitsche militaire kringen ontkennend worden beantwoord. Het verlies van Stalingrad en van de controle over de Wolga- leidt tot een zoo danige vermindering van het be- wapeningspotentieel der Sowjet- Unie en van de tot haar beschik king staande voorraden een vermindering, welke door clen EngelschAmerikaanschen aan voer bij lange na niet kan worden gecompenseerd dat de bolsje wistische legerleiding wel iets moest ondernémen om te trachten, in dezen toestand verandering te brengen. Ongetwijfeld heeft Mos kou het begin van het koude jaargetijde hiervoor het geschiktste geadht, in de hoop, dat de ver slechtering van de weersgesteld heid de Duitsche troepen harder zou treffen dan hup tegenstanders. Het is echter bekend, dat de Duit sche legerleiding—van de het vo rig jaar opgedane ervaringen ge leerd heeft en maatregeleq heeft genomen om een vermindering van de gevechtskracht ook tijdens de felste koude fe voorkómen. O.a. worden tot dit doel bijzon- dene wapens in gebruik genomen, die speciaal voor de oorlogvoering in den winter bestemd zijn. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. Het Bureau van den Wehr- machtbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Het vonnis van den krijgsraad, waarbij te Arnhem 15 Ne derlanders wegens brandstichting als saboteurs ter dood ver oordeeld zijn, is door den Wehrmachtbefehlshaber bevestigd. Een gratieverzoek is afgewezen, daar dit misplaatst is tegen over gemeene, onverantwoordelijke schadelijke elementen, die bij vergeeische pogingen om de bezettende macht schade te berokkenen zich niet hebben ontzien, een heele reeks kleine Nederlandsche boeren de oogstopbrengst van een geheel jaar en ten deele ook nog huis en hoi te ontaem^i. Dergelijke ge meene handelingen zijn eerloos en eerloozen vinden geen ge nade. De doodvonnissen zijn door fusilleeren voltrokken aan de volgende saboteurs: Gerrit van 't Einde, Frans Teeten, Jan Rodert, Cornelis Lughthardt, Wilhelm van der Marten, Willem de Weerd, Frederik de Weerd, Klaas Bakker, Gerrit van Werven Jan Eekhuis, Hendrik Eekhuis, Bernard Immerzeel, Anton Siedenburg, Gerrit Nieuwenhuis, Wilhelm Lenzen. Hierbij wordt bovendien uitdrukkelijk op het volgende ge wezen: Mochten gevallen van dergelijke gemeene handelingen te gen de eigen volksgenooten zich opnieuw voordoen, of an dere misdaden, waarop de doodstraf staat, werden gepleegd, die een zoo verraderlijke, eerlooze geestesgesteldheid bij den dader doen blijken, dat een kogel voor hem zonde zou zijn, dan zullen de doodvonnissen door ophanging worden voltrok ken. Deze mededeeling is de laatste waarschuwing aan ieder, dien het aangaat. „Zoolang er een Nederlandsch volk bestaat, zoolang zal er ge varen worden." In het Colosseum-Theater te Rot terdam werd Zaterdagmiddag een landelijke bijeenkomst van het „Zee vaartfront" gehouden. Toespraak vaneen leider van het zeevaartfront. De leider van het zeevaartfront, de heer A. Hessing. verzocht de aan wezigen staande de zeelieden te willen herdenken, die als gevolg van dezen oorlog een zeemansgraf hebben gevonden. De heer Hessing betoogde dat het front wil werken op eik 'terrein, dat ook maar iets met de zeevaart uitstaande heeft. Daarom werd sa menwerking gezocht met verschil lende instnties: rederijen, overheids diensten, scheepvaartinspectie stoom wezen, meteorologie, de erkende on- derzoekingsbureaux. het reddings wezen. de radio-instanties en de verschillende fronten en gilden van de beweging, waarmede tal van spe ciale aangelegenheden behandeld werden. De zeemansstand zal daadwerke lijk moeten toonen dat hij aanspraak wil blijven maken op een deel van de zeevaart in en voor het nieuwe Europa en dat kan alleen düor< zich in samenwerking met Duitschland zoo intensief mogelijk in te zetten. Het nageslacht zal ons da"nkbaar zijn. zoo besloot de heer Hessing. dat wij. de pioniert van den nieu wen tijd. de Nederlandsche zeevaart voor Nederlanders behouden heb ben (applaus). Mussert spreekt. Hierop volgde het hoogtepunt van de bijeenkomst, n.1. de rede van Mussert. die begon met een te rugblik op den eersten wereldoor log van 1914 tot 1918. toen de Ne derlandsche scheepvaart meer en meer ineenschrompelde, eh tenslot te van tijd tot tijd slechte een kon vooi binnenkwam. Het „Brittannia Rules de Waves" gold toen nog. al was de duikboot reeds een machtig wapen geworden. De zorg voor den zeeman liet echter veel te wenschen over. De leider herinnerde aan het on derzoeken van onze schoen in de Duins in 1939 en zeide: Nederland was gemaakt tot een Engelsch bas tion op het vasteland en dat moest door Duitschland bezet worden. Stoommachine en motor. Het Britsche imperium is opge bouwd door de Engelsche marine en handelsvloot. fGezien van het stand punt van den technicus en den zee man is het Britsche imperium een product van de stoommachine. De motor bracht daartegenover de on- derzeeëer. het vliegtuig en de radio, waardoor de heerschappij van het slagschip werd gebroken. De Engelsche kustvaart brokkel de af door het kleine motorzeeschip, dat in Nederland werd gebouwd. Het Amerikanisme wil de onder gaande Britsche wereldmacht thans overnemen. Kapitalisme en commu nisme zijn loten van denzelfden stam. die wortelt in het Joodsche streven naar de wereldheerschappij. De vier Europeesche binnen zeeën. De leider besprak vervolgens den stand van den oorlog vari zeemans standpunt en betoogde dat Middel landsche Zee. Zwarte Zee. Noordzee en Oostzee feitelijk de vier Europee sche binnenzeeën zijn. Wanneer de ze vier zeeën geheel door Europa w orden beheerscht is de oorlog voor ons afgeloopen. Wanneer het zoo ver is zal er bin nen Europa vrijhandel, vrij verkeer en vrije scheepvaart zijn. Een vliegfuigverkeersnet en een geheel gemoderniseerd en op veel grooteren leest geschoeid spoorweg net dienen. De Europeesche rivie ren worden met elkaar verbonden en op de vier binnenzeeën zal een toenemend verkeer plaats vinden. Indië, Amerika en Afrika. Omtrent de vaart op Indië en Oost- Azië weten wij niets. De tijd zal ko men dat Canada weer graag zal willen gaan leveren aan Europa. Waarschijnlijk komt dan het ant woord: het behoeft nu niet meer want wij varen op Odessa! Bij de vaart op Afrika hebben wij Neder landers een bijzonder belang. De •oude banden met het Kaapland, met Transvaal en Oranje-Vrijstaat zul len weer aangeknoopt worden. Komènde tot den scheepsbouw be toogde Mussert, dat wij daarvoor staal noodig hebben dat wij in het Roerge bied moeten verkrijgen, b.v. in ruil voor onze groenten. De positie van hen, die thans op zee zijn, is verschrikke lijk, maar voor hun vrouwen en kin deren nog erger. Daarmede kunnen de kankerende jongelieden, die onge trouwd voor 'slechts zes maanden of een jaar naar Duitschland worden uit gestuurd, zich niet vergelijken. De zes arbeidsgemeenschappen. Mussert schetste nogmaals de ko mende zes arbeidsgemeenschappen, waarin het Nederlandsche volk zal worden georganiseerd. De zeevarenden behooren bij het economische leven en dus in -het Arbeidsfront. Hij kondigde daarop aan, dat de beweging een af- deeling zeevaart heeft ingesteld, vallen de onder de hoofdafdeeling arbeidsza. ken van het hoofdkwartier. Wjj willen zoo graag, dat ook Ne derlandsche schepen deel hebben aan den oorlog, terwille van de solidari teit met Duitschland op leven en dood. Mussert besloot zijn aandachtig toe gehoorde rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, met het doopen van de nieuwe afdeeling, die zal heeten „Nieuw Zeewezen", welke naam vooral in overeenstemming is met ons onwrikbaar geloof in de over winning van Europa en de herrijzenis van ons volk en vaderland. „Zoolang er een Nederlandsch volk is, zoolang zal er gevaren worden. Wij houden zee!" De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van het volkslied. Maan op 17.36 1 Dec. L.K 8 Dec. N.M. Maan vanavond om onder tot morgenochtend E K. 81 m 22 Dec. 4 Wederom heeft de overheid zich genoodzaakt gezien op te treden tegen veehouders, die niet voldaan hebben aan hun verplichting om alle daarvoor in aanmerking ko mende op hun bedirijf gewonnen melk af te leveren. Eenigen tijd geleden is herhaal delijk melding gemaakt van den extra-leveringsplicht van rundvee, die de secr.-gen. van het dep. van L. en Vissch. op grond van zijn buitengewone bevoegdheden had opgelegd 'aan nalatige veehouders in verschillende provincies. Thans zijn het vier veehouders in de pro vincie Utrecht, die een aanmerke lijk deel van hun veestapel en een kalf boven zijn normalen aanslag moeten leveren, twee veehouders, één te Maartensdijk* en één te Vleuten, zullen drie koeien en een pink moeten missen, terwijl een andere veehouder te Maartensdijk zich extra-leveringsplicht van een koe zag opgelegd. Het moet langzamerhand duide lijk zijn, dat men niet ongestraft de voedselvoorziening van zijn volk in gevaar akn brengen. ROME, 2 Nov. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht no 911 luiudt als volgt: Aan het front in de Cyrenaica werden de wederzijdsche verken ningsacties belemmerd door de slechté weersomstandigheden. Aanvallen van de Britsche lucht macht op Tripolis veroorzaakten eenige schade. Van de Libysche bevolking werden eenige personen gedood en gewond. Formaties van onze luchtmacht hebben tijdens een nachtelijken aanval met suc ces de haven La Valetta gebom b.ardeercf. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes vliegvelden in Fransoh Noord-Afrika, die bezet zijn door den vijand, aangevallen en talrijke op den grond staande vliegtuigen in brand> geworpen fn de wateren ten Noorden van Philippville heeft een d|uikboot onder hevel van den luitenant ter zee eerste klasse Alberto Longhi een groot schip getorpedeerd en tot zinken gebracht, dat deel uit maakte van een krachtig be schermd convooi. Volgens een bericht uit New York van Folkets Dagbladet heeft W'endell Willkie in de New York Herald Tribune een zeer scherpen aanval gericht op Churchill naar aanleiding van diens jongste ver- klarigen, dat hij het Britsche em pire in zijn geheel wil laten zoo als het is. Willkie heeft terstond verlangd, dat Engeland zich bij de Amerikaansche opvatting zou aan sluiten. Daardoor zijii de scherpe tegenstellingen tusschen Willkie en Churchill over het uiteindelijke doel sterl^ naar voren getreden. In een nog scherper toon heeft Willkie zich in een artikel in de New York Forum tegen Engeland» gekeerd.' Willkie stelt hier de vraag: „hoe zullen wij duidelijk maken, wat wij door den komen den vrede willen bereiken?" en hij antwoordt: „wij, Amerikanen, sgoe- ten probeeren, tegemoet te komen aan de wenschen en verwachtin gen van honderden millioenen mensehen en voor, hun belangen vechten, voor de volkehen van In dië, aan de Middellandsche Zee, in Afrika en aan de kusten van Zuid-Azië. De Amerikanen moe ten met de oplossing van deze pro blemen beginnen en wel terstond". Daarmede heeft Willkie vooral een standpunt bepaald tegen de verklaringen van Churchill van 10 November, waarin deze» zeide, dat hij bij de liquidatie van het Brit sche Imperium niet het voorzitter- Duitsche vlooteenheden in de Noor delijke IJszee. Begeleid door tor pedobooten en torpedojagers gaat de tocht door de scheren. PK Winkelmann-Transo-F-P H m schap wenscht te bekleeden. Voorts wordt gezegd, dat het duidelijk in de bedoeling van Churchill ligt, om door zulke be- driegelijke manoeuvres de Britsche machtspositie te handhaven. Daartegen is het streven van Roosevelt en zijn kliek erop ge richt de erfenis van het Britsche empire oveic te nemen. In verband met de positie van de kolen, beschikbaar vo,pr de fabricage van gas en de opwekking van electri- citeit, zal tegen hen, die meer electri- citeit en/of gas gebruiken dan hun is toegestaan, strenger moeten worden opgetreden dan tot dusver in het al gemeen is geschied. De verbruiker zal moeten begrijpen, dat elke rantsoen- overschrijding een hooger kolenver- bruik veroorzaakt en dat het totaal van alle rantsoenoverschrijdingen in den lande een ontoelaatbaar groot kwantum van de beschikbare kolen verslindt. Derhalve ziet de directeur van het Rijkskolenbureau zich genoodzaakt met nadruk over het volgende te wij. zen: Rantsoenoverschrjjding U niet toege staan. Iedere verbruiker dient zich aan zijn rantsoen te houden. Zoolang dan ook op een aanvrage tot herzie ning van het rantsoen nog niet is be slist, blijft het oorspronkelijke rant soen onveranderd gehandhaafd. Het zal derhalve niet meer voorkomen, dat een boete wordt geannuleerd of geres titueerd, dan wel een afsnijding wordt opgeheven of niet uitgevoerd, omdat de verbruiker achteraf beweert, reden tot rantsoenoverschrijding te hebben gehad Tot nu toe kon in sommige gevallen bij de toepassing der rantsoeneerings- maatregelen een zekere mate van soe pelheid worden betracht, waardoor he laas bij vele verbruikers de meening heeft postgevat, dat de boeteheffing of de verbreking van den energietoe voer niet met alle gestrengheid zou worden doorgevoerd. i Het is noodzakelijk, dat thans een ieder precies weet, wat hem te wach ten staat, indien hij er niet in slaagt, zijn gas. of electricitèitsverbruik bin nen de perken van zijn rantsoen te houden. Iedere rantsoenoverschryding wordt bestraft met een boete ten bedrage van drie maal het we gens het ongeoorloofde meeryer- bruik verschuldigde bedrag met inachtneming van een maximum van f 0.10 voor elke eenheid (M3. of KWH) voor overschrijding. Bo vendien zal de energietoevoer wor den verbroken voor den duur van bet in de desbetreffende kolom van onderstaand schema aangegeven aantal etmalen. Rantsoenoverschryding. in procenten van het rantsoen 1 tm. 25 pet.: voor de voor de voor de 3e en vol le maal 2e maal gende malen boete boete boete 1 etm. v. 2 etm. iedere volle 2 pet. overschrijding met minimum van 2 et malen. Meer dan 25 pet. boete+ 'boete 2 etm. 8 etm. boete 14 etm. De regeling geldt voor alle ener gieverbruikers. De gas- en electrici- teltsbedrijven hebben opdracht, haar zonder aanzien des persoons toe te passen. Men is dus gewaarschuwd. Een ieder drage het zijne er toe bij, opdat niet dool rantsoenoverschrijdingen, welke met eenige moeite en ten kos te van een weinig ongerief zijn te voor komen, de geheele gas. en electrici- teitsvoorziening in gevaar wordt ge bracht.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1