Olympische film pENE)( ENTRALE in veilige haven Concert Helders Mannenkoor VERZEKERT WERKEND NEDERLAND Sportmenschen zien de Buitengewoon fraaie opnamen Groot enthousiasme Aantrekkelijke en geslaagde zanguitvoering Uitvoering «Vreugde en Arbeid" Heemkunde Solide Coulant Problemen van den dag Wat arbeiders Zaterdagmiddag vond. zooals reeds was aangekondigd, in het Tivoli-theater. de vertooning plaats van de filmische reporta ge van de Xle Olympische Spe len te Berlijn in 1936. Toen de heer Van Twisk klok slag twee uur opdracht gaf. een aanvang te maken met de voor stelling. was het theater vriiwel totaal uitverkocht. Ten aan- schouwe van ongeveer 900 leden van allerlei sportvereenigingen opende de reportage met een weergave van de overblijfselen van de Akropolis. de plaats waar de Grieken de eerste Olympische Spelen hebben ge- houden. Wij zien den eersten marathon- looper van hieruit een aanvang maken met het overbrengen van het olympisch vuur. dat tenslotte in het prachtige, geheel gevulde sta dion te Berlijn wordt ontstoken. De belangstelling voor en het ge heel opgaan in de prachtige pres taties van de verschillende athle- ten was buitengewoon. Speciaal het nummer speerwerpen dames. Doch ook de 100 M. hardloopen heeren ontketende een golf van enthousi asme onder de meestal jeugdige be zoekers. Van de vele nummers waar op de Amerikaan Jesse Owens uit kwam. oogstte hij met de phenome- nale sprong van 8 meter 4. bij net verspringen, wel het grootste suc- ces. De schitterende, vertraagde op namen van het nummet hoogsprin gen heeren illustreeren op heldere wijze de techniek van den Ameri kaan Johnson, die met een geweldi ge sprong van 2 meter 5. de gouden medaille voor zijn land bemachtigt. Vervolgens de fraaie beurt die de Finnen maken op de 10.000 M. Hoe zij. zonder eenige bedreiging van anderen, de drie eerste plaatsen be zetten en onmiddellijk na dit num mer in druk gesprek gewikkeld zijn. over de bijzonderheden van dézen loop. In deze schitterende film is de weergave van ieder nummer tot in de perfectie verzorgd. Inderdaad ziet de bioscoopbezoeker de prestaties van deze beste athleten der wereld, beter, dan iemand van de meer dan honderd duizend toeschouwers in het Berlijnsche Stadion. Terecht was de Heldersche Sportwereld vol lof over het vertoonde en wij meenen te mogen veronderstellen dat de opwekking van onzen sport redacteur in de pauze tot het publiek gericht, om ook a.s. Z&- terdag het tweede deel te gaan zien. wel overbodig zal zijn. Ook voor aanstaanden Zaterdag is de voorstelling van 2 uur weer geheel voor de sportmenschen ge reserveerd. Evenals de eerste keer zullen den vereenigingssecretaris sen weer een zelfde aantal entree bewijzen worden toegezonden, zoo dat de leden van onze sportvereeni gingen weer evenals vorige week. vanaf a.s. Woensdag de kaarten kun nen afhalen bij hun clubsecretaris. Onder de genoodigden merkten wij o.m. op. Weth. Van Loo. de of ficials De Draayer en v. d. Linde, zoomede de heeren Langerak en Jogman van de Sportcommissie en den heer Winter van de Ned. Sport keuring. In ons nummer van a.s. Woensdag volgt een overzicht van de nummers welke in het tweede deel van de film zullen worden afgewerkt. Reeds jaren heeft Helders Mannenkoor er naar gestreefd om zijn concerten zoo aantrek kelijk mogelijk te maken, voor al ook door het optreden van solisten en op deze wijze het veeleischende publiek in alle opzichten te voldoen. En het is jammer, dat de Casinozaal gistermiddag niet beter bezet was, daar dit eerste wintercon- cert van het. koor zeker op een hoog peil stond. Natuurlijk is de bezetting niet meer wat de ze geweest is, m^ar de emi nente directeur heeft gewoe kerd met de krachten die hij had en het geheel maakte een prima verzorgden indiruk. Het was de heer Verwey, die een kort welkomswoord sprak, jn het bijzonder tot den burgemeester en wkthouder van Loo. Hij sprak zijn leedwezen uit over het ver trek van den heer Valkenburg, die jarenlang een van de eerste krach ten van het koor geweest is. De jjiverse liederen, die ten ge- hooue werden gebracht, zoowel voor als na de pauze werden met bezieling gezongen en op enkele intermezzi na, die minder geluk kig uitvielen, zuiver en geculti veerd naar voren gebracht. Voor al' het Ave Maria van Abt met tenpr en bariton soli viel een ver zorgde vertolking ten deel en het was speciaal de bariton solo, die prachtig tot zijn recht kwam. Ook de compositie van G. H. Boedijn „Oogst" werd: uitstekend gezongen. Het Toonkunst-dameskoor heeft een belangrijk deel van dit concert op zich genomen en we- kunnen niets dan lof hebben voor de wijze waarop de „Avondcantate" van C. van Rennes en het „Lentesprook je" van den heer Leewens zelf werden gezongen. Ook hier echter een uiterst zwakke be zetting van de diverse partijen maar eveneens de meer dan goede verzorging ervan. Hei prachtige werk van F. A. Gevaert „De Nornen" werd voorts nog voor de pauze door het man nenkoor ten gehoore gebracht en uit dit zware werk bleek duide lijk het kunnen van dezen lieder- tafel De soliste. De altzangeres, mej. Cuperus, bracht voor de pauze liederen van Schubert, terwijl daarna enkele liederen van Th. Dubois. K. Kuiler o.a. „O jubel mijn hart" van H. Schouwman „Het Wuf die spon" en nog enkele andere ten gehoo re werden gebracht. Mej. Cuperus beschikt over een prachtige, volle alt. Ilaar warm, volumerijk stemgeluid heeft het publiek bekoord. Zij heeft echter niet alleen zanggave, maar tevens vertolkte zij de liederen van den grooten Schubert op voortreffelijke wijze. Het was juist dit aanvoelen van deze composities, die haar soli tot een kunstzinnig genot maakten. Buiten het technisch kunnen bleek haar stem over de gave te beschikken om de vertolking van de door haar gezongen liederen tot een bijzonder gebeuren te maken. Het is vooral ook het op'reden van deze zangeres geweest, die dit concert van Mannenkoor tot een geslaagde heeft gemaakt. Na de pauze trad zoowel Helders Mannenkoor als het Toonkunst-Da meskoor op. Van het laatste werd vooral het „Annius und der Servilia van Mozart zeer zuiver gezon gen. Reeds diverse malen hoorden wij- van het Mannenkoor „Sur les Rem parts" van A. Saintis, dat ook nu weer op verzoek op hot programma stond vermeld. En dit werk van breeden inslag werd met gloed en overtuiging gebracht. Het was een gelukkige finale van een concert waarop door de medewerkenden goed is gezongen en waaruit ge bleken is, dat ondanks de vele moeilijkheden van den laatsten tijd, het koor onder de uitstekende lei ding van den heer Leeuwens op een hoog plan staat. Vermelden wij. nog, dat 1 mevr. Kousbroek diverse malen voor een bijzonder goede pianobegeleiding zorgde. Th. Bijisma Jr. De orgaisatie „Vreugde en Arbeid" heeft Zaterdagmiddag in Casino een Cabaret-Variété programma voor de bezoekers afgewikkeld, waarvan direct gezegd moet worden, dat het uitstekend verzorgd was. Voor de organisatoren was het bo vendien prettig, dat Casino be hoorlijk bezet was. De heer P. H. L. Maas heette de bezoekers met enkele woor den welkom, en zette in het kort uiteen, wat Vreugde en Arbeid bedoelt en wil. Ook ging hij in enkele vluchtige trekken na wat reeds bereikt was en waaróp het streven voor de toe komst gericht is. Aan het programma werkten me de: Max van Laarhoven, conferen-. cier; Tilly van Vliet, de zingende voordrachtkunstenares; Lou Marti, de muzikale clown: Charles, emi nent jongleur op den rollendeh ko gel en tenslotte de bekwame pia- nist-accoi'deonnist Bep Petersen. Wanneer wij deze namen hier noe men, dan is het de volgorde, waar op zij op het programma vermeld staan en is hiermede niets gezegd. Misschien is 't een vooroordeel van me, misschien is er werkelijk reden voor, maar zeker is, dat ik niet gaarne zou cvacueeren naar Schagen. Hoewel ik me dus persoonlijk zoo lang mogelijk zou verbetten, heb ik opnieuw moeten er varen, dat wij zelf ons leven niet uit maken. In opdracht van mijn patroon werd ik eep paar weken te Schagen werkzaam gesteld, t Noodlot, dat me goed wilde laten voelen, dat we niet leven, maar geleefd worden, maakte de bepaling, dat ik er tijdens den nacht moest blijven. In de enkele vrije uren, die mij daar overbleven, zocht ik naar een jeugd vriend uit m'n geboorteplaats, die daar thans een plaats gevonden had bij het onderwijs. Hoewel ik mij er op verheugde hem en z'n vrouw weer 's te ontmoeten, was er toch nog een belangrijke reden, die mij er toe bracht, hem op te zoeken. Namelijk de volgende. M'n vriend had zich met hart en ziel toegelegd op een betrekkelijk nieuw leervak bij het onderwijs en wel de heemkunde. Het was speciaal dit laatste, waarover ik gaarne iets meer wilde hooren. TVe zaten echter nog geen tien minuten bij elkaar, of we genoten al van onze jeugdherinneringen. Het opnieuw voor den geest halen van de hoogtepunten uit onze jongensjaren was voor mij eenvoudiger dan voor hem. En wel voornamelijk omdat ik hier in Nieuwediep altijd nog de vriendschap aanhoudt met de zee. 0 lk_ kan haar wel niet zien, maar ik kan haar' hooren en dat is voldoende voor mijn fantasie om bij slecht weer die prachtige zware deining te zien uiteen spatten tegen de glooiing van 't Wter- hoofd. Ik vroeg hem of hij nog wist, hoe we met stormweer stonden te wachten in een oppertje bij het Havenkantoor op nieuws van buiten. Hoe we meeleefden als de „Dorus Rijkers' klarigheid maakte om er op af te gaan en dan door de „Drenthe" of de „Utrecht" als een groote broer naar buiten werd gesleept. Hoe we genoten van f prachtige schouwspel als deze krachtige sleep- booten ah steigerende paarden tegen den storm optronden en wij jongens langs den dijk de schepen zoo lang mogelijk probeerden te volgen. Hoe je soms door de geweldige windkracht bijna den adem afgesneden werd en 't rondstuivende schuim dan de fjolven je in 't gezicht sloeg. En dan tenslotte even voorbij Huis duinen, op een hooge duin uitblazen en genieten van 't prachtige 'schouwspel daar in de diepte. De kokende, bruisende zee, met de jagende wolken erboven. En dan later, als de storm aan 't af- buien was, uren langs 't strand zwerven, in de hoop iets te vinden, wat wellicht overboord was geslagen. M'n vrind, die wel wist. dat hij mij een genoegen deed met me dit alles weer te laten vertellen, had al een poos stil zitten luisteren. Tenslotte wendde hij zich tot z'n vrouw en zei: „Kijk, dat is nou je reinste heemkunde!" Toen hij mij later op den avond uit liet en de hand drukte, moest hem nog even van 't hart: „Ik dank je voor je bezoek: ik heb de zee weer gezien en de duinen en ons strand!" Op welke merkwaardige wijze ik dien avond iets beter het begrip heemkunde heb leeren verstaan, heb ik hem maar niet verteld1 Toean Tik-Tik. omtrent hun prestaties. Want in dat opzicht is mpeilijk een bepaal de volgorde te noemen. Al deze ar- tisten der kleinkunst hebben gege ven wat zij op hun gebied te geven hebben en het moet gezegd worden dat zij uitnemend werk geleverd hebben. Ten volle zijn zij er in ge slaagd de bezoekers een prettigen middag te bezorgen. Het program ma verliep in een vlot tempo het geen ook medewerkte tot een aan genaam verloop. Het is moeilijk om het gebodene eenigszins met woorden weer te ge ven. Daarvoor was het tè geva rieerd. Als wij slechts één naam noemen, die van Lou Marti, het ihu- zikale wonder, dan is het slechts hierom dat zijn nummer 't publiek het beste lag. Hiervoor toonde het de grootste belangstelling en te recht. Het was af. Echter wil het geenszins zeggen, dat de anderen bij hem ten achter bleven. Er was een eenheid bereikt op een hoog niveau en geen der, artisten be woog zich onder dat peil. Zij be- Het Deutsche Theater in den Niederlanden is Donderdagavond te Den Haag in tegenwoordigdheid van Rijksminister dr. Goebbclsi, Rijkscom missaris Rijksminister dr. Seyss Inquart alsmede van den vertegen woordiger van den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland. GeneraJ d. Inf. Reinhardt, op feestelijke wijze geopend. SS Bildberichter S. Fritz-Stapf-Pax Holland m« MOODVERUCHTfflGSLAMP .De Witte RooT Onder volle garantie Ware grootte 20*x15x10 Prijs f 29.75 Af fabr. axel. vracht en emb. ALLEEN-VERKOOP THORBECKELAAN 169 REINKENSTRAAT 51 TEL 39 52.44 DEN HAAG Ambtenaren en vast par- tic. personeel tot maand inkomen zonder borg; wettelijk tarief; vlug en discreet. MUIDER SCHANS 3G, A'dam-C. Inl. (postz. v. antw.) en afwikkeling schriftelijk. ENGELSCH. Leeraar 25 jar. ervaring Engeland, leert be ginners en gevorderden spoe dig vlot practisch Engelsch, f 3. p. m. Vraagt tal. B.E.O., Bureau v. d. blad. De stoere zeeman is eerst tevreden wanneer hij schip en lading aan zijn zorgen toevertrouwd - veilig weet. Ook op de reis door het leven moet U een veilige haven in het verschiet hebbenvoor Uzelf, maar meer nog voor hen die op Uw voorzorg vertrouwen. Sluit NU een levensverzekering bij „De Centrale" - de maatschappij voor Werkend Nederland dan zijt gij er zeker van dat, wat er ook gebeure, een veilige haven wacht.» DE CENTRALE ARBEIDERS-LEVENSVERZEKERING RUNSTRAAT 28 DEN HAAG VASTE VERKOOPPRIJZEN. heer H. S. te Harenkarspel vraagt ons of er vastgestelde- prijzen zijn voor werkkleeding, o.a. overall maat 49 en werkkiel maat 52 en zou voort gaarne vernemen waar hij voor--deze artikelen terecht kan. ANTWOORD!*' Vaste verkoopprijzen voor bedrijfs- en werkmanskleeding zijn er niet; wei dienen de handelaren ingevolge de Prijzenbeschikking Tex tielhandel No. 1 (Nederlandsche Staats courant van 17 Juni 1942) bij -verkoop een maximumprijs in acht te nemen, welke zich richt naar de inkoopprij zen en de in verband hiermede voor de onderscheidene soorten kleeding ver. schillend vastgestelde winstmarges. Dientengevolge kunnen voor een bepaald kleedingstuk bij verschillende leveranciers onderling afwijkende maximumprijzen voorkomen. hooren dus in één adem genoepid te worden. Vreugde en Arbeid kan zeker zeggen een goede greep gedaan te hebben door het engageeren van deze beoefenaars der kleinkunst. Ook voor Den Helder verwachten wij, dat deze goede middag aan leiding geeft tot plannen voor meer dere middagen, in dit génre. t Th. Verbey. DIEP STALLEN. Een bewoner van de Jan in 't Veltstraat deelde (*e politie mede, dat pijn rijwiel gestolen was. Uit de tweede Vroonstraat werden pl.m. 2 kitten kolen uit de berg plaats op een erf ontvreemd. Ln,teiieM£e\t De plaatselijk Leider van het N.A.F., afd. Den Helder maakt be kend, dat door hem in overleg met den Leider Grafische en papierver- werkende indiuStrie als plaatselijk medewerker voor deze groep in Den Helder is aangesteld de heer W. A. Erkelens, Ceramstraat 25. TEXEL BURGERLIJKE STAND TEXEL van 14 t/m 20 November 1942. Geboren: Frits, z. v. G. Plantinga en F. bij de LeijAxel Simon, z. v. S. Lap en A. Terpstra; Nanning, v. v. G. Westerlaken en M. Maat; Leentje Neeltje, d. v. H. Broekman en J. de Bruijn; Petronella Diederika, d. v. M. Dijker en M. C. Boot; Jorrit Arjen, z. v. P. Bonne en A. A. Koop man. Getrouwd: A. Lap en H. B. Schrier; K. Lap en A. Koopman. Overleden: Jacob Spigt, oud 3 we ken; Dirk Dros, oud 64 jaren, echt- gen. v. A. G. Rab. POLITIE. Gevonden: een fietstasch, een japonceintuur. URK, 19 Nov. De m-ijzen varen heden: snoek baars 68 ct., roode baars 36 ct., groote voorn 3" ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg. .nsiorie Dli.ut uewaaru. De zooge naamde Vluchttoren te Bergen in Noord Limburg, welke uit de vroe ge middeleeuwen dateert, wordt tbans onder toezicht van „Monu mentenzorg gerestaureerd. Schimmelpenningh-Stuvel- Pax Holl. m. BRANDSTOFFEN VOOR GROOTE GEZINNEN. In het tijdvak van 23 Nov. tot en met 5 Dec. 1942 wordt nogmaals de gelegenheid opengesteld, een aan vrage om extra rantsoenbonnen vaste brandstoffen bij de distribu tie diensten in te dienen voor ben, die na 11 Juli 1912 door gezins vermeerdering t de groote ge zinnen van 7, 8 of 9 personen zijn gaan behooren, of van deze cate gorie zijn overgegaan tot de gezin nen van 10 of meer personen en vor hen, die in den tijd, toen de gelegenheid hiertoe' openstond, de aanvrage niet of te laat hebben ingediend. Bedoelde ^aanvrage dient te ge schieden op 'formulieren MD 333— 05, welke formulieren de distribu- tiediensten -ter beschikking zullen stellen. Onder geziosleden kunnen wor den medegerekend, inwonende fa milieléden en ten hoogste één inwonend lid van het personeel. Bij de inlevering van de aan vrage hiertoe moet de distributie- stamkaart .„hoofd" en de distri butiestamkaarten van alle ovrige gezinsleden worden overgelegd Voor eeh gezin van 7, 8 of 9 per sonen zullen drie bonnen, voor een gezin van 10 of meer personen zes bonnen, elk voor één eenheid, worden uitgereikt, echter slechts indien het hoofd van het gezin reeds een brandstoffenkaart_ DV heeft ontvangen. Gezinnen van 10 of meer personen ten behoeve waarvan repds eerder een extra rantsoen voor 3 eenheden brand stoffen is beschikbaar gesteld, ont vangen uiteraard slechts een aan vullend extra rantsoen voor 3 een heden. VERLAGING VAN FLECTRICI- TEITSR \NTSOEN VOOR WINKELS. Het electriciteitsrantsoen voor ver lichting in winkels is, zooals ge meld. van 75% on 65% van het ver bruik in 1940 teruggebracht. Waar de indruk mocht zijn gewekt, dat deze maatregel slechts voor beoaal- de winkels geldt zij het hier met nadruk ter vermiiding van misver- "tand meegedeeld dat de straf fere rantsoeneering zonder uitzon dering voor alle winkels is bedoeld. VEELOF AARDAPPELROOIERS. In aansluiting op het bericht, waar in werd medegedeeld, dat arbeiders dia in de werkverruiming aardap pelen hebben gerooid, aan het ein de der werkzaamheden vijf dagen verlof zullen genieten, maakt de bedrijfsgroep werkverruiming van het N.A.F. het volgende bekend. Bedoeld verlof wordt uitsluitend toegekend aan arbeiders, die tijdens deze werkzaamheden in kampen gehuisvest waren, voor zoover zij niet reeds om de drie weken drie dagen verlof hebben genoten. BRANDSTOFBONNEN 06 T./M. 08 VAN GEEVACUEERDEN. Reeds eerder deelden wij mede. dat degenen, die geëvacueerd wor den en de bonnen 06 t./m. 08 van de brandstoffenkaart bij hun leve rancier hébben in geleverd dpch daar op nog geen kolen hebben ontvan gen. tegen overlegging van een ter zake door den brandstoffenhande- laar verstrekte verklaring bij het plaatselijk distributiekantoor van hun vroegere woonplaats, rantsoen- bonnen voor een rantsoen brand stoffen in ontvangst kunnen nemen. In de eerste dagen van de evacu atie konden de plaatselijke distri butiekantoren nog niet tot uitrei king overgaan. Mogelijk hebben daardoor enkele geévacueerden hun verklaring van den brandstoffen- handelaar niet tegen rantsoenbon nen kunneh inruilen. Men verzoekt ons daarom onder de aandacht te brengen, dat de plaatselijke distri butiekantoren thans de rantsoenbon nen uitreiken tegen inname van de door den leverancier afgegeven ver klaring. DUITSCHLAND WINT VAN SLOWAKIJE. PRESBURG, 22 Nov. (ANP). In het fraaie Presburger Stadion behaal de het Dultsche nationale eltfal niet alleen de vierde overwinning op het Slowaaksche nationale elftal, doch vierde tevens de honderdste overwin ning, behaald in 198 landenwedstrijden Bovendien werd met dezen tienden landenwedstrijd in het afgeloopen jaar dit seizoen besloten met een fraaie 52 overwinning. De stand bij de rust was ree.ds 20 voor Duitschland. In de koolcentra heerscht momen teel groote drukte in verband met het „thuishalen" van de bewaarkool welke, na van de aangestoken bla deren te zijn ontdaan, gedurende de wintermaanden in vorstvrije bewaar plaatsen wordt opgeslagen. Polygoon-Kuiper-Pax-Holl. m t

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3