verzwakt HEVIGE GEVECHTEN TUSSCHEN WOLGA EN DON BE STRIJD IN HET OOSTEN Petroleum voor verliditing Onze Landarbeidersstand DAGBLAD VOOR heldersche editie 87ste Jaargang. Nd. 11964 i pagina's VRIJDAG 27 NOVEMBER 1942 In Don-bocht geen terrein meer gewonnen Italiaansch Weermachtbericht Spanje mobiliseert 111111 Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt U den juisten weg DUITSCH WEERMACHTSBERICHT r- Verduister i NM 0.66 uur V.M. Nieuwe Duitsche landbouwmachines Zijn ontwikkelingsgang en groei Groote uitbreiding in de vorige eeuw, mede dank zij de machine Uit#?.N.V. Uitg. MIJ. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureanx SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 i2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties ij} deze Editie 11 ct. per m.m. Bil contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar BERLIJN, 26 Nov. -X De A.N.P.- correspondent meldt: Het dooi; de bolsjewisten mét ibetrekkelijk sterke strijdkrachten ontketende offensief in den cen- tralen sector van het. Oostelijke front komt voor de Duitsche leger leiding niet onverwacht. Het ter rein van den strijd ligt ongeveer binnen den driehoek KalininRo- jowToropaz, doch wanneer ge zegd wordt, dat cfe bolsjewisten thans over egn breed front een of fensief hebben ontketend, betee- kent dit niet, dat zij thans overal in dit uitgestrékte gebied tot den aanval zijn overgegaan. Sedert weken hadden Duitsche verken ningsvliegtuigen achter het bols jewistische front kennelijk voor een offensief opgestelde concentra ties van troepen en materiaal ge meld, welke voortdurend door Duit sche vliegtuigen zijn aangevallen als gevolg waar\*n het offensief waarschijnlijk vertraagd is. Dit verklaringen van gevangenen en overloopers in de Duitsche leger leiding is gebleken, dat het oor spronkelijke plan was, het offen sief nog vóór dat in het gebied van de Don-bocht te ontketenen. Klaarblijkèlijfe zat hierbij de be doeling voor,— strijdkrachten uit het gdbied van Stalingrad weg te lokken, om vervolgens daar. dim Duitschers een besjissenden slag toe te brengen. Militaire kringefl alhier leggen verband tusschen de jongste aan vallen der bolsjewisten en de ge beurtenissen in Noord-Afrika. De bolsjewisten, zoo verklaart men, moesten vreezen, dat de actie op dit laatste oorlogstooneel zooveel scheepsruimte zou verslinden, dat voor de leveranties aan de Sowjet- Unie geen tonnage meer zou over blijven. Dit is iets, wat Moskou bii de nadering van den winter, waar in de vermindering van de be schikbare voorraden, vooral van levensmiddelen, zich in alle scherp te dreigt te doen gevoelen, wil vermijden, De thans ontketende offensieven moesten bewijzen, dat het nog altijd loont, het Engeisch- Amerikaansrhe materiaal naar de Sowjetunie te zenden, meer nog waar het gevaar van vernietiging nogj voor het bereiken van het doel zooveel grooter is. De eerste stoot der bolsjewisti sche pantsertroepen in het centra le frontdeel heeft geen resultaat gehad, in zooverre dat slechts op enkele plaatsen Sowjet-Russische pantserwagens een eindweegs de Duitsche pfweerstellingen konden binnendringen. Een doorbraak heb ben zij evenwel niet kunnen for- ceeren en de eerste aanvallen zijn ROME, 26 Nov. Het Italiaan- sche weermachtsbericht Van heden luidt als volgt: De militaire bedrijvigheid is gis teren toegenomen in Cyrenaica en vooral in Tunis. Tijdens gevechten van snelle formaties hebben wij eenige vrachtauto's buitgemaakt en eenige gevangenen gemaakt. On danks de ongunstige weersomstan digheden hebben Italiaansche\ en Duitsche gevechtsvliegtuigen mar- cheerende vijandelijke colonnes aangevallen. Duitsche jagers heb ben zes vijandelijke toestellen neer- feschoten tijdens luchtgevechten, en ander toestel stortte, getroffen .door afweervud*-. op den grond. Aanvallen op Palermo en andere taatsen op Sicilië hadden geener- :i gevolg, Een Britsch toestel vloog getroffen door afweerbatterijen. in brand en viel bij Gela in zee: de overlevende bestuurder werd ge vangen genomen. dan ook op de Duitsche stellingen doodgeloopen. In het gebied van de Don-bocht hebben de bolsjewisten niet veruer terrein kunnen winnen en de aanvallen hebben niet meer die kracht als bij het begin van het offensief. Reeds eerder heeft men bij derge lijke Russische offensieven kun nen constateeren, dat zij na enkele dagen in kracht verzwakten., Als een der oorzaken hiervan beschou wen militaire kringen in de Duit sche hoofdstad de gebrekkige lei ding van het middenkader. Bolsje wistische divisie- en regiments commandanten missen doorgaans de bekwaamheid, uit eigen bewe'- ging besluiten te kunnen nemen om den door een overwicht van pant serwagens behaalde süccessen uit te buiten. Vaak ook zijn zij hiertoe niet in staat, daar zij, als gevolg van een gebrekkig functioneeren van den berichtendienst, elk over zicht van de situatie missen. Steeds weer vertoont het verloop van de bolsjewistische offensieven het zelfde beeld: de naar voren gedron gen pahtseradeefingen blijven staan zonder te weten, wat zij moeten doen. Iets dergelijks is ook thans weer waar te nemen. Men weer houdt zich echter van Duitsche zij de nog van het trekken van paral lellen met vorige slagen, zooals die iri het voorjaar bij Charkof, waar een aanvankelijk succes der bolsje wisten in een nederlaag verkeerde. Men wil eerst nog afwachten hoe de gevechten verder verloopen, al vorens nadere mededeelingen te doen. Ook omtrent de samenstel ling der van bolsjewistische zijde in den strijd geworpen troepen kan men nog niets anders zeggen, dan dat de regimenten cavalerie die ten zuiden van Stalingrad operee- ren, uit Siberië afkomstig zijn. MADRID, 26 Nov. (D.N.B.) Op grond van het decreeet, waar door de drie Spaansche weer machtsministers door het staats hoofd werden gemachtigd gedeel telijke mobilisatie uit te voeren, heeft de minister van oorlóg, ge neraal Asensio, vandaag via de opperbevelhebber van'de Spaan sche oorlogsdistricten de Lichtin gen, welke worden opgeroepen ge publiceerd. Alle Spanjaarden, wel ke geboren zijn tusschen 1917 en 1920 moeten zich onmiddellijk in de« betreffende oorlogsdistricten aanmelden. Door dit mobilisatie bevel worden ook al diegenen ge troffen, die om bijzondere redenen met verlof van militairen dienst vrijgesteld waren. De militaire be velhebbers worden gemachtigd, voor het vlotte verloop van de ge deeltelijke mobilisatie de voor dit geval wettelijk bepaalde vorderin gen uit te voeren. Daar van de vier genoemde lichtingen reeds alle Spanjaarden onder de wapenen staan, die tijdens den burgeroor log in het roode gebied geleefd of oorlogsdiensten hebben verricht strekt de mobilisatie zicli alleen uit tot de nationale Spanjaarden van deze lichtingen, die in, den burgeroorlog minstens zes maan den aan de zijde van Franco.ge streden hebben en daaróm nu met verlof waren. De lichting 1916 zal niet zooals de overige aangevuld worden, doch blijft voprloopig slechts bestaan uit die Spanjaarden, die .tijdens den burgeroorlog in het roode gebied hebben geleefd of gestreden. De lichting 1931 staat reeds geheel onder de wapenen, terwijl de lich ting 1922 in het kader der norma le krijgsdienstbepalingen voor de keuring is opgeroepen. 11191 - DE PAKKETPOST MET SINT NICOLAAS. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. Als het publiek dit jaar tot verzending van Sint Nicolaaspakketten per post overgaat, moet het deze reeds thans verzenden en voor bijzonder deugdelijke verpakking zorgdra- gen. Verzending van bederfelijKe waar wordt ten zeerste ontraden. EINDEXAMENS HBS. EN GYMNASIUM. In de Ned. St.Crt. van gister wordt bekendgemaakt, dat het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der openbare H.B.S. met 5-jarige cursus en de ingevolge art. 45 tredecies der M. O.-wet aangewezen bijzondere H.B.S.- en met 5-jarigen en 4-jari- gen cursus zullen worden gehouden op 6. 7. 8. 10. 11 en 12 Mei a.s. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der openbare en inge volge «rt. 157 der H.O.-wet aange wezen bijzondere gymnasia en af- deelingen gymnasium van lycea zullen worden gehouden op 20 en 21 Mek JONGEN STAL MOTORFIETSEN VAN DOKTERS. De politie te Amsterdam heeft een 16-jarigen jongen aangehou den, die zich, kort na elkaar, twee motorrijwielen had toegeëigend, welke daar door de eigenaars in Ijeide gevallen dokters tijde lijk onbeheerd op straat waren achtergelaten.- Bij zijn verhoor zei- de de jongen, dat hij de beide mo toren verkocht had aan een stal linghouder in de Woubruggestraat. Inderdaad werden ze daar aange troffen, doch laatstgenoemde be weerde. de motorrijwielen Slechts in stalling te hebbert. Ook werd er nog een fiets gevonden, welke eveneens kort geleden, ten nadesle van een arts was ontvreemd. De drie voertuigen zijn in beslag ge nomen en de stallinghoilder is, verdacht van heling, voorloopig in arrest gesteld. - Bij onze vrijwilligers. Bij een deel van den oorlogsbuit, door onze mannen tijdens de jongste gevech ten gemaakt, bevonden zich ook kameelen. Andere foto's hebben ons getoond, dat de mannen uitste kend van deze dieren gebruik weten te maken. SS PK Altstadt-O-H-P H m. V" In het kader der troèpenverzorging bezocht de Rijkscommissaris Rijks minister dr. Seyss-Incfuart een herstellingsoord van de VVaffen-SS in Nederland. SS Fritz-Stapf-Paz Holland m Te Barneveld-Voorthuizen werd de zer dagen een groote konijnenten toonstelling gehouden. Een kijkje tüdens de drukte bij het bezoek van duizend schoolkinderen. VNP-Zeijlemaker-Pax Holl. m. Vijandelijke aan.allen teruggeslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 26 Nov. (D.N.B. Het -opper, bevel van de Weermacht maakt.be kend: Tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don duren de hevige pantser- en infanterie-aan'val- len van den vijand voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen. De vijand verloor opnieuw talrijke pantserwagens. Eigen luchtaanvallen veroorzaakten bij deif vijand groote verljezen aan menschen, zware wa pens en voertuigen van allerlei aard. Iri Stalingrad stortten ook gisteren vijandelijke aanvalspogingen ineen. In den centralen sector is de vijand den 25sten N.vember in het gebied ten Zuiden van Kalinin en in dat ten Zuid oosten en ten Westen van Toropez5" hver een breed front den verwachten aanval begonnen. In deels hevige ge vechten werden gisteren alle aanvallen met groote bloedige verliezen afgesla gen, tijdelijke plaatselijke doörbraken in een tegenaanval ongedaan gemaakt. Achttien sowjetpantserwagens werden vernietigd. In de Cyranaica en in Tunesië wer den tijdens gevechten van vooruitge schoven mobiele afdeelingen vijande lijke auto's buitgemaakt en gevange. nen gemaakt. Marcheerende colonnes, tentenkampen en batterijstellingen in het Westelijk deel van Cyrenaica wer den gebombardeerd. In het hoogland van Tunisië vielen formaties der luchtmacht vijandelijke pantserwagens, gemotoriseerde afdee lingen en troepen kwartieren aan. In de Middellandsche Zee en aan de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren acht vliegtuigen. Zes eigen toestellen worden vermist. GROOTE MOEILIJKHEDEN BIJ DE RAVITAILLEERING. BERLIJN, 26 Nov. (D.N.B.) Het omslaan van het weer in den Kauku- sus stelt op het oogenblik aan de ra- vitailleeringsdiensten der bij Toeap- sa en ten Zuiden van Alagir strijdende Duitsche troepen bijzonder hooge eischen, zoo verneemt het D.N.B. De onverharde bergwegen zijn zelfs met lastdieren door den ijzel niet meer te gebruiken. Ook de deels gladde, deels moerassige voornaamst? ravitaillee- ringswegen bieden groote moeilijkhe den. De ravitailleering van de in het gebergte strijdende troepen geschiedt bijna uitsluitend door dragerscolonnes, die echter ook vaak op moeilijk te overwinnen hindernissen stuiten. Voor het oversteken van de gezwollen rivie ren moesten vouwbootveren worden in gericht. In de hoogere bergstreken ver- eischt het lawinegevaar uiterste voor zichtigheid. De door den vorst hard geworden grond leidde ook ten 'Zuiden van het Ilmenmeer tot grootere gevechtsactie. J£r werd hevig gevochten om de zooge naamde spoordijkstelling. De bolsjewis ten poogden daar tijdens twaalf aan- valsdagen met vijf regimenten artille rie, jeen brigade infanterie en twee ba taljons pioniers, tezamen meer dan 10.000 man, gesteund door minstens dertig batterijen en tallooze granaat werpers de Duitsche stellingen te door breken. Desondanks sloeg de numeriek zwakkere groep Duitsche grenadiers den vijand met groote bloedige verlie zen steeds weer terug. Maan Maggi op vanavond om onder 20.41 ia oe 11.45 1 Dec. 16.35 UUr nDec. TT.K tot morgenochtend E K. 8 Dec- q 00 '42 Dec. De termijn voor het indienen van aanvragen om peroleum voor verlichting is in het aigenTeen op 28 jNov. a.s. gesloten, terwijl voor schippers de sluitingstermijn voor het indienen van bovenbedoelde aanvragen op 15 Dec. a/s. is ge steld. Het betreft hier de aanvragen van personen, die in het seizoen 1941/1942 een petroleum kaart S of S en T ontvingen. Ten aanzien van aanvragen om petroleum voor verlichting in bij zondere gevallen, t.w.: 1ste zware ziekten, bevalling é,d, en 2de nieu we v .vestigingen, gelden bovenstaan de sluitingsdata niet. In voorkomende gevallen kan men zich tot iden plaatéelijken dis- tributiedienst wenden. Verhoogde prestatie bii min- der menschelijke arbeids krachten. BERLIJN. 26 Nov. Den laat- sten tijd konden in den Duitschen landbouw verdere verhoogde pres taties worden bereikt door ëen doel matige mechaniseering van het be drijf. In dit verband wordt vooral gewezen op de nieuwe landbouw werktuigen. welke in Duitschland worden gebruikt en die een stijging der productie bij een besparing aan arbeidskrachten teweeg brengen. Terwijl men tot dusverre van mee ning was. dat voor een zoo gunstig mogelijk gebruik van den grond zoo diep mogelijk geploegd moest wor den. hebben de nieuwste weten schappelijke onderzoekingen bewe zen. dat'het voldoende is wanneer men de dieper gelegen lagen los werkt om een hard worden van den grond te voorkomen en het den jongen planten mogelijk te maken met de wortels gemakkelijker bij het grondwater te komen. Voor de ze gelijktijdigen arbeid van ploe gen en loswerken van deji grond heeft men een zg. trapschaar uitge vonden. welke uit twee verstelbare ploegscharen bestaat, waarbij de onderste welke een vlakken vorm heeft, den grond als een wigmes openscheurt zonder den grond ech ter omhoog of omver te werpen. Daarboven verricht dan iets meer naar vorenstaand de groote ploeg schaar het gebruikelijke ploegwerk Deze nieuwe speciale ploeg kan ge makkelijk gemonteerd worden op den nieuwen houtgastractor. Voor den verbouw van aardap pelen werd een machine uitgevon den. welke vrijwel het geheele ar beidsproces. daiTanders met men- schenhanden of verschillende werk tuigen moet worden verricht, alleen uitvoert, zooals bijv. het graven van kuilen voor de planten, het pooten en het rooien. Bovendien arbeidt deze machine gelijkmatiger dan dit door menschenhanden kan geschieden. Ons land telt bijna 400.000 land- en tuinarbeiders. Van hen zijn ongeveer 50.000 vrou wen en ongeveer 100.000 jeug digen, Het aantal gehuwde man nelijke land- en tuinarbeiders kan dus geschat worden op circa 250.000. Onze landarbei- dersstand omvat derhalve, de niet-werkende gezinsleden me- degeteld. 750.000 a 900.000 per sonen. Met de 230.000 boeren en tuinders bewerken zij onze 2V> millioen hectare bouwland tuingronden en bosch. Wanneer ontstond onze landarbeidersstand? Hoe was zijn ontwikkelingsgang? Vóór 1800 wordt nimmer of hoogst zelden van landarbeiders gerept. Begrijpelijk. Van een landarbeiders- stand was toen in de dorpen geen sprake. De totale oppervlakte cul tuurgrond was gering. Bosch, woes te gronden en hoogveen namen een groot deel van den bodem in be slag. Nog in 1833 telde Nederland ruim 900.000 ha. woesten grond te gen ongeveer 300.000 ha. nu. In het Westen en Noorden ont braken nog de vele tientallen vruchtbare polders. Deakker bouw en weidebedrijven waren niet groot. Zelfs die. toebehoo- rende aan groot-grondbezitters waxen veelal niet grooter dan 40 a 100 hectare. Bovendien in geheel ons land. ook in onze te- genwoordige akkerbouwProvin- cies, als Groningen en Zeeland, overheerschte de veeteelt met zijn weinige arbeidskrachten. Van een intensieven tuinbouw was geen sprake. De opbreng sten waren gering: naar schat ting Va aK deel van die van omstreeks 1900. Regel was ver der nog. dat van het bouwland elk jaar een flink deel onbe bouwd bleef liggen. De bperen tenslotte waren geldelijk niet in staat anderen voor zich te laten x werken. Heel dikwijls was zulks trouwens ook niet noodig. De boerengezinnen waren groot. De getrouwde zoons woonden meest bii hun ouders in. Toch ontbrak ook vóór 1800 de landarbeider niet. In de middel^uwen werd het landwerk verricht door lijfeigenen. Zelfs niet in de Middeleeuwen. Daar waren allereerst de lijfeige nen. die op en om de kasteelen woonden. Uit hen ontwikkelde zich later de groep van plattelands-be- zitloozen. die als gewapende knech ten de grondbezitters (adellike heeren en kloosters) dienden en mede als landarbeiders de niet-ver- pachte landerijen hunner heeren bewerkten. Soms waren die lande rijen uitgestrekt. Zoo bezat b.v. het klooster te Aduard (Gr.) in de 16e eeuw ruim 5500 hectare land. Voor de bewerking van het land in eigen beheer had het klooster talrijke arbeiders noodig. Het waren ge deeltelijk kloosterlingen (broeders) gedeeltelijk leeken. Zelfs vaste en losse arbei- I ders ontbraken niet. Tot de eerste groep behoorden de stalknechts, de koe- en schaapher ders. Voor ploegen en eggen, zaaien en planten, maaien en dorschen werden daglooners (losse arbeiders) aangenomen. Dat aantal loonarbei ders werd nog beduidend grooter. toen de adelijke bezitters en vooral de kloosters overgingen tot droog legging van gronden en tot verve ning. Hollandsche boeren lieten door ..madders" (maa'iars) uit Brabant hun graslanden maaien. In de 16e eeuw was de bearbeiding van de vruchtbare gronden-, van Vlaande ren en Zeeland door ..gehuurde handen" reeds gebruikelijk, in de 17e eeuw trokken arbeiders van Ve- luwe. Overijssel en Drente, ieder jaar voor korten tijd naar Holland. In het begin van laatstgenoemde eeuw wordt al melding gemaakt van hannekemaaiers of „Holland- ganger". afkomstig uit Hannover en Oldenburg. Verder hebben in de verschillende takken van den tuin bouw. welke zich vooral in den bloeitijd van de Nederlandsche re publiek rondom de steden en in be paalde centra (Langedijk. De Streek. Westland. Bloembollen streek) begonnen te ontwikkelen, de tuinarbeiders niet ontbroken. Alles tezamen waren tot op het einde der 18e eeuw de landarbei ders in onze landen toch weinig talrijk. Het waren de boeren en hun ge zinsleden. die den grond bewerkten. Na 1800 werd het anders. De machine begint haar zegetocht. Het modern machine-kapitalisme, dat zijn zegetocht over de wereld begon, sloeg ons land niet over'en drukte eveneens zijn stempel op den Nederlandschen landbouw. De akkerbouw breidde zich uit.-de on dernemingen werden grooter. de opbrengsten stegen, de prijzen wer den hooger, de geldelijke uitkom sten voor landbouwers en tuinders werden beter. Door dat alles vermeerderde ook de vraag naar blijvende arbeidskrachten. Vooral in onze Brabantsche klei. Zuidholland- sche eilanden. Groningen en Friesland, werd langzamerhand een vrij groote pn blijvende landarbeidersstand gevestigd. Vele kinderen van de keuter boeren werden landarbeiders. Intensiveering der bedrij ven. Zóó was en zóó werd het in ge heel ons land. in den akkerbouw- en veeteeltstreken, maar vooral ook in de gebieden van, den intenaieven tuinbouw. In alle dorpen ontstond een vrij {alrijke landarbeidersstand. In 1849 en 1859. toen met de volks tellingen ook de eerste beroepstel lingen plaats vonden, oefenden resp. 311.010 en .253.845 personen een agrarisch beroep uit. Waar de op gave .meester of knecht", in het bijzonder bij den landbouwenden stand te wenschen overliet werd in die jaren van publicatie van onder verdeeling afgezien. Naar schatting moet omstreeks 1850. toen ons land 3 millioen inwoners telde, het aan tal land- en tuinarbeiders 200.000 hebben bedragen. In 1889 (aantal inwoners 4V, millioen) was dat aan tal gestegen tot 363.225. in 1899 (in wonertal 5.1 millioen) 388.078. Na dien bleef, ofschoon het inwonertal steeg tot 9 millioen. de landarbei dersstand in aantal geliik. De vol gende beroepstellingen toch gaven aan: in 1909 395.300. in 1920 424.550 en in 1930' 384.900 land- en tuinar beiders. In 1940 was vermoedelijk geen ander resultaat te verwachten geweest. De betrekkelijk weinige toena me na 1900 van de oppervlakte cultuurgrond, de blijkbaar ge stegen arbeidsprestatie, een meer rationeel teeltplan. maar vooral een steeds toanemende mechanisatie, deden hun iet- vloed gelden.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1