A.S. MAANDAG 30 NOVEMBER Het bolsjewistisch offensief was geen verrassing Duizend gulden boete voor Heldersch kastelein Stadsnieuws driekwart ofniets Tuinhoekje Ernstig ongeval op den Rijksweg Openbare Leeszaal Hermes-nieuws H. A.V.-nieuws Waar Sint komt ben ik ook!" AANVANG DER 10DE PREMIETREKKING DER N.V. „HA1GHTON CO." Koelbloedige houding te Berlijn Enorme materieele verliezen van den vijand I Kleine hWari ïoor den tuin Nieuws uit Urk Boekbespreking 4 Kantongerecht Den Helder Denk om Uw fiets! Verreweg de belangrijkste zaak op deze zitting van het Kantonge recht was die tegen den Helder- schen caféhouder A. A., die terecht stond wegens het schenken van likeur, die ondeugdelijk moet fcljn geweest, daar enkele gasten er op reageerden met hevige hoofd- en maagpijn. Getuigen Verklaarden, dat het een 1'chtgekleurde vloeistof was, ruikende naar brandspiritus en aether. Verdachte hield zich alsof hij van niets wist en poogde de schuld vatt zich af te schuiven door te beweren, dat de damesbezoeksters meerdere café's plegen te bezoeken. De Ambtenaar van het O.M., noch de Kantonrechter konden echter in de onschuld van verdachte gelooven. Daar kwam bij, dat A. al meer voor een ernstig feit veroordeeld werd en bij het parket geen onbekende is. Mr. A. W... Holsteijn achte dit feit hoogst ernstig. De gezondheid van de cafébezoekers verd in gevaar ge bracht door verdachtes geknoei. Een gevoelige straf kan niet uitblij'éen en spreker vordert, tegen verdachte een boete van 1000 gulden, subsidiair 4 maanden hèchtenis. De kantonrechter, Mr. Blanckerts 't Hooft, zegt dt bevoegdheid te hebben een hechtenis te bepalen. Hij wil het ditmaal nog niet zoover door voeren, maar waarschuwt voor een volgenden keer. De uitspraak luidt dan 1000.of zes maanden hechtenis, waarop ver dachte rageert met te zeggen in hoo- ger beroep te zullen gaan. Stijfhoofdigheid lijdt tot niets. Het echtpaar M. te Callantsoog, dat vorige maal reeds terecht stond, daar zij zich niet wilden onderwerpen aangiet voorschrift een persoonsbe wijs te moeten bezitten, kwam thans weer op het matje. Van justitioneele zijde was de zaak nauwkeurig nage gaan. waarbij bleek, dat dit echtpaar niet in de termer valt, een gratis persoonsbewijs te verkrijgen. Hierop hebben zij steeds aange tuurd en nog zijn zij niet genegen het vastgestelde tarief te voldoen. Hun stijfhoofdig heid kost hen nu echter meer, want zij werden ieder veroordeeld tot 10.of 10 dagen, plus d» toezeg ging dat binnenkort nagegaan zal worden of zij zich na deze les een persoonsbewijs „bebben aan laten meten". Hieraan valt overigens nog te twijfelen, want de echtelieden wil len het „hoogerop" zoeken. Schoolverzuim zonder noodzaak. Het geval van C. G. te Texel, wiens doóhtertje veertien dagen,-niet naar school geweest is, toont weer eens aan, hoe het vechteif tegen de bier kaai is, wanneer men de wetten tracht te negeeren door zelf te be palen hoe het moet. Verdachte blijkt er vreemde meeningen op na te hou den en allerlei veronderstellingeh te opperen, die geen grond hebben. Zijn verweer is dan ook niet in staat zijn schuld te verminderen, integendeel, de heeren rechtens zijn van meening, dat G, niet de minste medewerking verleent en daa.-om wordt hij veroor deeld tot 10.— of 10 dagen. Onbeheerde fiets kost centen. Mej. A. J. S. had haar fiets even onbeheerd neergezet en niet voorzien van een slot. Zooals wij vorige maana reeds in ons blad medetieelden, wor den hiertegen zware straffen gevor derd. Mej. S. ondervond hiervan de bittere waarheid, daar zij of 15 gul den moet betalen of 15 dagen moet zitten. Men doet toch goed aan dit geval weer een voorbeeld te nemen en er van overtuigd te zijn, dat de straffen haar hoogtepunt nog niet bereikt hebben. Kleinere zaken. Th. W,. verhuisd binnen .verboden stadsgedeelte" 2.of 2 dagen. N. A. A., idem toegestaan, 2. of 2 dagen. C. G. te Callantsoog, gestorven paard niet tijdig doen verwerken. G. had een strafbare nalatigheid ge pleegd, doch "erschillende omstan digheden gaven den kantonrechter ditmaal aanleiding geen straf op te leggen. T. K., niet goed verduisterd, 6. of 6 dagen. G. G. E. te Amsterdam en G. K. te Den Haag waren in Den Helder tus- schen 12 en 4 uur op straat geweest, zonder bevoegd te zijn. Elk een boete van 10 gulden of 10 dagen. F. W. S., Walvischstraat in ver keerde richting bereden, 2.of 2 dagen. L. E .te Texelj geen licht op een met paard bespannen wagen, 2 X 15.of 2 X -5 dagen. Th. J. v. G. te Wieringermeer, fiets zonder licht 3.of 3 dagen en 2.of 2 dagen. M. L., niet goed verduisterd, zaak aangehouden. M. J. P.K. Adres niet laten ver anderen op persoonsbewijs, 4.of 4 dagen. C. M., fiets tonder licht, 2.of, 2 dagen. 'A. F. M. te Medemblik, woning verhuurd in „verboden stadswijk", 2.of 2 dagen. Geschenken: Grothe, D.: Mechani sche technologie. Metz— Koning, Ma- rie: Verzen; tweede bundel. Rodank, A. von: Das Fraulein von Trostburg: Stenhuis, R.: Practische konijnen teelt. Térwogt, W. A.: Corrie's tjisai: 2 dln. Theunisz, J.: Drie Zwolsche memoriën betreffende de Hanze. Vandérum, F..- Charlie. Zingeler, K. T. Dedi. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 24 en 25 Nov. 1942. Bevallen: H. W. v. d. Slikke— Analbers, z.; H. J. NieuwlandJan sen, d.; A. M. RaadgersPomper, z.; J. Lapv. Pel, d. Ondertrouwd: D. Falkema en D. Muller; D. Wijker en A. Veldman. Jcngeman aangereden en gedood. Woensdag heeft op den Rijksweg, even buiten de stad, een ernstig on geval plaats gehad. De 17-jarige T.d. V. werd aan gereden door ten vrachtauto en wel zondanig, dat hij op slag gedood werd. De politie heeft naar de oorzaak van deze aanrijding een onderzoek ingesteld. GERAMD. Door een vrachtauto werd een lan taarnpaal in de Hoogstraat geramd en ter aarde g weid. ONBEKEND. In de Soembastraat werd een on beheerd heerenrijtviel aangetroffen. De eigenaar kan het op het Bureau terugkrijgen. Brt.^NDSTOFDIEVEN. Twee personen kregen een proces verbaal terzake het rooven van brandstof van anderen. VERDACHT. Een vrouw, verdacht van het ont vreemden van distributiebescheiden, werd in bewaring gesteld. KAARSENDIEF. Een winkelier vermist een aantal kaarsen uit z'n zaak. Naar alle waar schijnlijkheid diefstal. DIEFSTAL UIT WONING. Uit een woning aan den Nieuwen- weg te Koegras werden ontvreemd 5 hemden, 4 broeken en 1 overall. De politie stelt een onderzoek in. De Openbare Leeszaal werd ge durende de maand October bezocht door 400 mannen en 39 vrouwen, totaal: 439 pe. fcnen. Lijst vin i.ieuwe aanwinsten, November 1942. Romans: Ayres, Ruby M.: Weer gevonden. Breuker, H.: Kinderen spelen tooneel. Fallade, H.: De man die niet geliefd 's. Forest. Ellen: Westersche harten in Oostersche tempels. Hengel, Henriëtte van: Grenzen. Nefkens, Ge.-da: De familie Baretsl voedt zichzelf. Pos, Mary: Te mogen leven Quevedo y Villegas, F. de: Don Pablo. Rover, P. A. de: Door donker en ddbd. Schaaf, Nine van der: De liefde van een dwaas. Uden, H. van: Aesculaap op zee. Vandercook, J. W.: De veertig die bleven Visser, A.: Woonschepen. Visser, J. A.: Grommetje. Buitenlandsche romans: Hoster, H.: Genesung in Graubunden. Mi- chael, F.: Fluci-t nach Madras. Studiewerken: Langendijk, P.: Krelis Louwen. Sneller, Z. W.: 19.14 1939; vijf en twintig jaren wereld geschiedenis. Zware uitwedstrijd voor Hermes I (heeren) BloemendaalB.M.H.C. 7Hermes. A.s. Zondag speelt Hermes haar vierden ach tere envolgenden uitwed strijd tegen het wisselvallige BMHC 7. Dat de Bloemer dalers niet te on derschatten zijn, heeft Hermes reeds op eigen veld móeten ondervinden, toen men het niet verder dan 22 bracht. Gezien echter de gunstige resultaten der laatste wedstrijden is het niet» te verwachten, dat Hermes zich zal laten terrassen. Castricum: C.H.C. 2Hermes 2. Ook hier verwachten wij, dat Her mes 2 zich haar kansen niet zal laten ontnemen. Destijds behaalde Hermes 2 in Den Helder een flinke overwinning, doch vermoedelijk zal nu het krachtsverschil niet zoo groot zijn. Dames Hermes—T.H.S. Hó 2. Aanvang 12 uur. De Hermes-dames ontvangen be zoek van het Amsterdamsche THC, waarvan in den uitwedstrijd met 10 gewonnen werd. Ook a.s. Zon dag rekenen we weer op een Helder- sche overwinning, die de positie van onze stadgenoo en weer geducht zou verstevigen. Castricum: C.H.C. 2Hermes 2. Deze strijd is volkomen open en de uitslag zal vermoedelijk niet al te ver van een gelijk spel afliggen. Destijds won He mes 2 met 10, doch de verhouding was een gelijk spel. De Heldersche Athletikvereeni- ging heeft in het afgeloopen seizoen vele prijzen in de wacht gesleept. Aangezien onze athleten-club nog geen medaillekast bezit, heeft men j zich op een andere manier moeten behelpen. De oplossing is nu gevonden en wel in den vorm van de étalage van den heer Nauta in de Spoorstraat, waar dus een ieder de gelegenheid heeft de gewonnen prijzer eens te gaan zien. Afhalen kaarten bioscoop. Tevens wijst het bestuur van de H.A.V. er op, dat de kaarten voor de OlympiscHe film van a.s. Zaterdag afgehaald kunnen worden bij den penningmeester, C. van El, Keizer straat, alhier. Gas en electriciteit „En al breng ik, ter verhooging van de feestvreugde, dan niet zóó veel mee als vroeger wat ik meebreng is nog altijd een bijzondere genieting! Want de goede Bensdorp-kwaliteit b'eef onveranderd!" is Uw snoepbon goed.besteed! Voortaan zullen veel straffer maat regelen genomen moeten worden tegen de oververbruikers van gas en electriciteit. Dat is in het algemeen - dus ook in uw belang - noodzakelijk. Overschrijd dus bet voor U vastge stelde rantsoen niet; spaar gas en stroom, waér U slechts kunt, dan be spaart Ge uw gezin veel ongerief. Controleer het verbruik geregeld, t dan komt U niet voor verrassingen te staan, WHS IflL dan kunt U tijdig zelf ingrijpen. Ilaul meer warmte.uit mintlep kolen •SS&fr ifc*. -V.v. - PUBLICATIE V h. DEPARTEMENT v HANDEL. NIJVERHEID EN SCHEEPVAART tb.». HET RIJKSKOLENBUREAU De uitslagen der trekking zullen regelmatig in DIT BLAD verschijnen. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ger. Kerk te Urk (2de Predikantsplaats) Ds. Spijker te Ambt-Vollenhove. URK, 24 Nov. De prijzen -waren heden: snoek baars 68 ct., roode baars 36 et'., groote voorn 30 ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg. BERLIJN, 26 Nav. (D.N.B.) De militaire* correspondent van het D.N.B. houdt zich vandaag uitslui tend bezig met de gebeurtenissen aan het Oostelijke front Hij schrijft o.a. het volgende: De storm is gisteren ook losge broken op de plaats, waar hij door de Duitsche leiding werd verwacht op grond van nauwkeurige lueht- verkenning. Echter kan men van dit tweede bolsjewistische offen sief zeggen, dat het oorspronkelijk door Stalin bepaalde tijdstip door de bolsjewistische generaals niet in acht genomen kon worden, want. de hier in den strijd geworpen Duit sche luchtvloot heeft als gevolg van de zware bombardementen op de gereedstaande Vijandelijke troe pen en op de verkeerswegen in het vijandelijke opmarschgebied strikt gekomen dit /tijdstip zelf voorge schreven. Van Duitsche zijde verneemt men natuurlijk niets over de tegenmaat regelen, Men kan zich echter voor stellen,' dat zij veelomvattend zijn. Uitlatingen van deskundige Duit sche militairen laten niet ten on rechte éen bepaalde Vergelijking met de veldslagen bij Kertsj en Charkof toe. Het kan zijn, dat niet allepn door het feit dat zij kennis dragen van de Duitsche plannen, doch ook op grond van deze vergelijking "e wel haast frappante koelbloedigheid te verklaren is, waarmede men in alle militaire kringen in de Duitsche hoofdstad den toestand beoordeelt Interessant is, dat men hier ook wat betreft den slag om StHlingrad nog steeds dezelfde houding aam neemt. Thans is het mogelijk een bepaald overzicht van dezen slag te krijgen. Na den zevenden dag van de bolsjewistische operaties blijkt uit den overvloed van berichten, dat de bolsjewisten hun groote offen sief in dit gebied van vier hoofd centra uit begonnen zijn en nog voortzetten: 1. Van^de Kalmukkensteppe uit in Noord- en Noordwestelijke rich ting. Dezen aanval kan men over het algemeen als tot staan ge bracht beschouwen. 2. Vanuit het achterland ten Noorden van Stalingrad met aan- valswiggen naar de bocht in den Don en de vorming van een zwaar tepunt in dezen sector van het of fensief. Alle aanwijzingen duiden er reeds op, dat ook dit mislukt is. 3. Vanuit het terrein, dat onmid dellijk ten Noorden van de Duit sche grendelstelling voor Stalin grad tusschen Don en Wolga ligt. Hier worden op het oogenblik nog gevechten gevoerd met een zooda nige hardnekkigheid en pïj een dus danig onoverzichtelijk verloop van het front, dat hier voor beide par tijen nog geen overzicht kan wor den gegeven. 4. Van den smallen Noordelijken sector van Stalingrad zelf uit. De ze operatie is strategisch gezien zonder edhige beteekenis en wordt alleen volledigheidshalve opge somd. Welke verwachtingen de bolsje wisten van hun groote offensief in dit gebied koesteren, blijkt alleen reeds uit het feit, dat zij steeds weer nieuwe troepencontingenten in den strijd werpen. De materiaalverliezen van den vijand zijn enorm. Hierbij is het opmerkelijk, dat de groote hoeveel heid buiten gevecht gesteld oor logsmateriaal geen spoor van En gelsch of Amerikaansch fabrikaat vertoont. n. In het vorige tuinhoekje heb ik geschreven, dat in kleine tuinen geen groote heesters mogen staan. Het ia mijne bedoeling in dit artikeltje eenige heesters" te bespreken, die daar wel mogen voorkomen. In onze tuinen groeien naast heesters, die altijd groen zijn, ook heesters, die hun bladeren verliezen in den wintel. In een kleine tuin behoort men beide te kweeken. De eene heester geeft mooie bessen; een andere kweekt men om zijn bloeiren. Nog heeft men er, die om de bladeren worden ge houden. Beschouwt men ze afzonder lijk, dan zijn ze alle even mooi. Wat heeft men vele soorten Berberis. Zijn deze niet stuk voor stuk sieraden voor den tuin? Koopt nooit één hees tertje, maar steeds een drietal. Een groepje van drie vormt altijd een eenheid. Ekele soorten Berberis wil ik U doemen. De bladverliezende eigenen zich gewoonlijk meer voor grootere groepen. De groen blijvende passen meer in den kleinen tuin. Berberis wilsonae. Deze struik is I meter hoog. De twijgen zijn rood bruin; ze zijn zee- scherp gedoomd. De dorens kunnen wel tot 2 cm lang worden. In het najaar heeft zij een mooie herfsttint. De vruchten zijn ovaal en zalmkleurig tot oranje rood. De bladeren vallen in het na jaar af. Berberis concinna. Deze Iaat het blad alleen bij strenge winters val len. De vruchte zijn 1% cm lang en rood gekleurd. Enkele soorten van groen blijvende Berberissoorten zijn: Berberis candidula. Dit is wel een van de mooiste onder de laag-blij- vende soorten. De bladeren zijn glan zend groen, lancet^ormig en aan de onderzijde blauw-wit berijpt. De h Tester draagt groote gele bloemen, Kooplieden van den Keizer. Bjj de uitgeverij „Westland" te Amsterdam verscheen zoo juist het boek „De kooplieden van den Kei zer", van de hand van H. H. Hollen- bach. Dit boek heeft diverse goede eigenschappen: in de eerste plaats leert men. er een flink brok Hanze- historie uit en in de tweede plaats is het een spannend werk geworden, dat men met plezier van de eerste tot de laatste pagina leest. De auteur vergat de romantiek niet, zoodat het geheel een kleurig, zelfs een fei- kleurig, relaas vormt van een tijd perk in de historie, dat even roerig als interessant mag heeten. Het epos van een taaien strijd. Een strijd, veelal gevoerd met alle hulpmiddelen en alle mogelijkheden. Een strijd van harde kerel», die niets ontzagen als het er op aan kwam hun zin door te drijven. Dit boek werd prima uitgegeven. Het is verlöcht met diverse mooie kaarten en prenten. Een compli ment voor de typografische samen stellers is hier o.i. wel op'z'n plaats. A. C. van Kampen. de vruchten zijn blauw-zwart. De twijgen zijn eerst geel-bruin en later grijsbruin. Dit heestertje is voor ons doel zeer aan te bevelen. De ,groenblijvende soorten verme nigvuldigt men door afleggen. Dit dc-et men door scheuten om te bul gen in den grondden deze door een ijzerdraad "e bevestigen. Ze gaan dan wortelen. In het voorjaar neemt men het gewortelde stuk er af. Naast de Berberis kunnen ook de Hypericums genoemd worden. Deze heesters bloeien zeer rijk. In borders doen ze het ook zeer goed. Enkele soorten volgen hiei. Hypericum lycinum wordt on geveer 30 cm hoog. Zij bloeit van Juli tot September met groote gele bloemen, welke meest alleen staan. De bladeren zijn kort gesteeld. De bloemen kunnen groot worden (wei 6 cm in doorsnede als ze open zijn). Er zijn veel neeldraden, die mooi recht op staan. Hypericum patulum. Dit soort komt niet zooveel voor. Het is toch een mooi heestertje. Spirea's. Dit zij - nu ecljt heester tje" voor kleine tuinen. Spirea japo- nica wordt voer kleine tuinen te groot. Beter is Spirea buliata met rozeroode bloemen. Zij wordt onge veer 60 cm hoog. A. v. d. Lijn. De molen „Jan van Cuyk" te Cuyk. die gerestaureerd werd onder auspi ciën van de vereeniging „De Hol- landsche Molen", is thans weer In gebruik genomen. J. C. Stevens-Pax Holland m. WIERINGEN POLITIE. Gevonden: blauwe dameshand schoen. Verloren: een portemonnaie met inhoud, w.o. tabaksbonnen, zeep- bon en textielpunten.; een porte feuille inhoudende persoonsbewijs, rijbewijs enz. Inl. gem.bode. AARDAPPELSUHEPEN VERDWE- NEN IN HE? SCHEMERDONKER Woensdagnamiddag werden na bij het gemaal Leemans te Den Oever aardappelen fraudeleus gela den in een tweetal Bunschoter vis- schersbooten. Deze aardappelen waren afkomstig uit de Wieringer meer. Het betrof hier een hoeveel heid van ongeveer 20 mud. De schepen wisten in het schemerdon ker te verdwijnen, doch de num mers der booten alsmede de plaats van herkomst der aardappelen zijn bekend. Wij vermoeden dat over deze aardappelen nog wel niet het laatste woord gesproken zal zijn. IJMUIDEN, 26 Nov. Prijzen: kl. tarbot f 53.50, tong .f 7—2.50, kl. schol 2e srt. f 2, 3e Vrt. 80 ct., 4e srt. 50 ct., ar. griet f 5, ;kl. griet f 2.50, schar 60 ct., pufsohar 30 ct., vischpuf 10 ct„ wijting gestript 88 ct„ wijting dicht 80 ct., kabeljauw f 2.202, zetachol f 2.50, gr. gul f 1.65-M.50, kl. gul f 1.20—1.35, kl. gul 2e srt. 88 ct., bot f 1. alles per Kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3