Aanstaande moeders, jonge mosdefs en moeders van groote gezinnee behooren ieders eerbied Ie hebben Verduister i Groote bedrijvigheid der Duitsche DAGBLAD VOOR HELDËRSCHE EDiT.E VtrirdeÉg betreffende het - teetoenstellingswezen Vingcrafdrukkeu werden dief noodlottig 87ste Jaargang. No. 11968 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar WOENSDAG 2 DECEMBER 1942 Kwestie Darlan-de Gaulle in Lagerhuis Voorrang voor moeder Boodschap van Roosevelt aan Sultan van Marokko Distributie van zeep e.k. o.JU uur l.K. Duitsche troepen in Staliograd houden stand Waar is admiraal de Laborde? Nieuwe wijziging in Britsche kabinet? Arrondissementsrechtbank te Alkmaar autobanden gestolen. hoornsche fietsendieven RADIOPROGRAMMA tflt*.N V. UitK. Mij. Holland Noorderkwartier. Redactie- en Adminietratiebareeox: SCHAGEN; Laan 201. Tel. 444 f2 lijnen. DEN HELDER: Koniiustr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge- bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. t Pagina's. Omvangrijke scheepsverliezen van den vijand gedurende November HOOFDKWARTIER VAN DEN yUHJRER. 1 December. Het opperbevel der weermacht deelt-' me&e: Sowjet-Russische aanvallen in het eebied ten N.O. van Toeapse stort- m met groote verliezen voor den vijiand- ineen. Ook in de Tereksec- *or werd de vijand deels in tegen aanvallen afgeslagen. D« gisteren voortgezette aan- vatepogmgen der Sowtets tus- sciien Wolga en Don mislukten net buitengewoon groote ver- Netzen. De Dititeche tegenaan val sèoeg ken tot achter hnn rteUüigén van urtgsthg terug. Tal rijke gevangenen werden gemaakt en buit binnengebracht Plaatselijke aanvallen in de groo te bocht van den Don mislukten. Eskaders gevechts- en slagvliegtui gen en duikbommenwerpers onder steunden met goede uitwerking de troepen van het leger. Formaties gevechtsvliegtuigen schoten 43. luchtdoelartillerie en 8 Sovjetvlieg tuigen neer. 3 Eigen toestellen gin gen verloren. Troepen verblijf plaatsen en spoor- wegin-stallatias aan de middenloop van den Don werden overdag en des nachts gebombardeerd. Ten Z.W. van Kalinin en in het gebied rond Toropets duren de ver bitterde gevechten voort. Gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers ondernamen, deels in scheervlucht. Vernietigende aanvallen op gereed staande pentserwagens. marchee- rende kolonnes en voertuigkolon- nes van den vijand. In den tijd van 3030 Nov. ver nietigden troepen van het leger in de brandpunten der gevechten in het Oosten 1024 Sowjetpantserwa. gens, door luchtaanvallen werden nog 148 pantserwagens vernield. Aan het Cyrenaica front vonden Slechts plaatselijke gevechten plaats. ROME. 1 Dec. Het Italiaansche weermachtsbericht van heden luidt als volgt: Bedrijvigheid van vooruitgescho ven elementen aan het front in Cy renaica. Concentraties van vijande lijke gemotoriseerde strijdmiddelen werden gebombardeerd door onze vliegtuigen in de zone van den woestijn en twee toestellen werden door Duitsche jagers op den grond vernield. Gepantserde eenheden van de spil hebben, gesteund door de luchtmacht geopereerd tegen in be weging zijnde Engelsch-Ameri- kaansche strijdkrachten in de streek van Tunis. Eenige gevangenen ble ven in onze handen. Duitsche en Italiaansche jagers hebben tijdens gevechten 5 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Aan vallen op Palermo. Gela en Vita (Trapani) hebben slechts lichte gchade veroorzaakt. De afweerbat- terijen troffen 2 toestellen, waar van er één in zee stortte en het tweede neerkwam bij Stagna di Bi- viejra. Vijf der inzittenden werden gevangen genomen. Het aantal slachtoffers van het bombardement op Turijn en omgeving bedraagt 14 dpoden en 8 gewonden. Een red dingsvliegtuig is van zijn taak niet op zijn basis teruggekeerd. Toen Eden verleden week in het Engelsche Lagerhius in zijn nieu we functie van woordvoerder der regeering detouteerde, was een der vragen, welke hem werden ge steld, of Darlan dan wel De Gaulle als de eigenlijke vertegenwoordiger der Franschen en dus als bondge noot van Engeland' moest worden keschouwd, zoo meldt een der cor respondenten van de „Köln. Ztg." D, Britsche linkerzijde interesseert zich ppvallend voor De Gaulle, die vroeger als streng Katholiek en re- actionnair bekend stond. Een onaf hankelijke arbeidersafgevaardigde vroeg: .Strijden wij vobr Darlan of voor de bevrijding der wereld." Hii beweerde, dat Churchill De Gaulle 'had verboden op Zondag 22 No vember een radiorede te houden, •welker tekst Eden reeds had goedgekeurd. Eden wilde hierop aanvankelijk niet ingaan maar zegde ten slotte toe de vraag zoo spoedig mogelijk te zullen beant woorden. De aanhangers van De Gaulle zijn zeer boos over de mededeeüng van Darlan, dat Fransch-West-Afrl ka zich onder zijn bevelen zou hebben geplaatst. Intusschen is generaal Catroux, de vertegenwoordiger van De Gaul le in Syrië, in Londen aangeko men, naar verluidt om een bemid delingspoging tusschen De Gaulle en Darlan te ondernemen. De „Manchester Guardian" dringt aan. op de publicatie van de over eenkomst tusschen generaal Eisen- hower en Darlan. Britsche kolonnes en luchtsteunpun- ten werden door de luchtmacht met bommen en vuurwapens aangevallen. Duitsche en Italiaansche pantsertroe pen vielen met sterken steun der lucht macht oprukkende gemotoriseerde vijandelijke formaties in .Tunesië aan en maakten gevangenen, Gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag en des nachts haveninstallaties in Bone en Algiers, o.a. werd een groot transportschip getroffen. In het Z. van Engeland vielen jacht vliegtuigen overdag verschillende mi litaire installaties aan en schoteg bo ven zee 2 vijandelijke vliegtuigen neer; 2 eigen toestellen worden vermist. Zooals in een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsche zee- ea luchtstrijdkrachten in de maand November in totaal 166 schepen van te samen 1.03.5200 brt. tot zin ken gebracht. Zwaar beschadigd werden 102 schepen, waarvan een zeer groot aantal nog als totaal verloren moet worden beschouwd. In het verordeningenblad van gisteren, 30 November, is een be sluit verschenen van den secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, be treffende het tentoonstellingswezen. Door dit besluit wordt het tentoon stellingswezen in Nederland, waar voor tot dusverre geen enkele rege ling bestond, geordend. De strekking van dit besluit is tweeerlei: In ae eerste plaats zal het depar tement er voor kunnen waken, dat niet verschillende tentoonstellingen, die binnen een bepaald gebied ge houden worden, elkander beconcur- reeren. Het departement zal dus in het algemeen coördipeerend werken ten aanzien van alle in Nederland, te houden tentoonstellingen. In de tweede plaats zal het depar tement er voor zorg dragen, dat de tentoonstellingen zullen voldoen aan de eischen. welke een goede volksvoorlichting stelt. In het bij zonder zal het departement aan dacht hebben voor de tentoonstel- lingstechnische en aesthetische kan ten. Volgens het tweede lid van art. 1 geldt "het besluit niet voor jaarbeur zen. streekbeurzen. tentoonstellin gen van landbouw- en veeteeltpro ducten en eenige andere soorten uitstallingen. Voor de voorbereidingen van elke tentoonstelling heeft men de goed keuring van den secr.-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten noodig. Het is im mers noodzakelijk, dat men zich bij den aanvang van de voorbereiden de werkzaamheden verzekert van de goedkeuring van het departe ment. opdat niet zeer belangrijke en kostbare voorbereidingen vergeefs zullen geschieden. Voor het openstellen van een/ten toonstelling voor het publiek heeft men wederom toestemming van den secretaris-generaal noodig. Voor het verkrijgen van deze toe stemming hoort men zeer uitvoerige gegevens in te zenden. De secreta ris-generaal zal ook de plannen fi nancieel beoordeelen. Van groot belang is. dat vast komt te staan, wie verantwoorde lijk is voor de uitvoering van de tentoonstelling en voor de nako ming van de terzake bij de tentoon stelling afgesloten civielrechtelijke overeenkomsten. De secretaris-generaal zal aan in Nederland gevestigde inzenders toe stemming moeten verleenen voor de deelneming aan in het buitenland te houden tentoonstellingen, zulks in verband met de verantwoordelijk heid voor een goede volksvoorlich ting. De secretaris-generaal zal ook uitstallingen van welken aard ook. van een enkelen ondernemer, kun nen verbieden, zulks in het belang van de eischen der volksvoorlich ting. Het departement van volksvóor- liehtipg en kunsten wil niet alleen coördineerend werken, doch ook. zij het op meer indirecte wijze, den organisatoren van tentoonstellingen met raad en daad ter zijde staan. Een Duitsche post aan de haven van Marseille. PK Gebauer-DV-R P H m. Komt uw geraeenschapspiicht na. Geëischt wordt, wat ware beschaving vordert IN dezen tijd van wachtende rijen voor distributie- en eva- cuatiebureaux. fruit- en tabakswin kels en vertrekkende vervoermid delen is het „Honneur aux dames" meer en meer in het vergeetboek geraakt. Wij beleven thans een tijd. waarin de individuën meer dan ooit te voren met de ellebogen wer ken om zich al dringende een plaats te verzekeren. Deze verwildering van zeden schaadt ons volkskarakter. De stu- deerende vrouw, die gaarne blijk van zelfstandigheid heeft willen ge ven en daarom vaak een plaats weigerde, die haar door een hoffe lijk heer geboden werd. is ongewild mede oorzaak geweest, dat het beetje hoffelijkheid, dat ons volk had. min of meer verloren ging. Het ruwe optreden, dat dikwijls bij ver trekkende autobussen of in volle treinen valt waar te nemen, waar bij sterke mannen zich zitplaatsen veroveren en jonge npoeders en moedgrs van groote gezinnen laten staan, is toch iets. dat op den duur de gemeenschap ernstig moet scha den. De Nederlandsche Volksdienst heeft dit begrepen en daarom een campagne opgezet om a.s. en jonge moeders en moeders van groote ge zinnen voorrang te verleenen op en in alle plaatsen, waar dit wensci^K1 lijk is. De N.V.D. heef£ voldoen® werkelijkheidszin om dien voorrang jiiet voor alle vrouwen te vragen. Hij begrijpt, dat dan het praktisch gevolg zou zijn. dat dejrtoegesjouw- de reizigers steeds zouden moeten staan en wachten ook voor de niet vermoeide vrouw, die een bioscoop- je gepakt had of een visite had ge maakt. Zooals gezegd, vraagt de N.V.D. den voorrang slechts voor a.s. moe ders vanaf het begin van de 7de zwangerschapsmaand, voor jonge moeders van groote gezinnen, wan neer ze zich in openbare gebouwen, vervoermiddelen of bedrijven moe ten ophouden en hun geen zit plaats kan worden geboden. Deze wenschen zijn redelijk. zeer TDEZE wenschen zijn wel zoo re- *-* deli.jk, dat ze door ieder wel denkend mensch zullen worden aanvaard. De N.V.D. weet echter, dat. wat redelijk is. daarom nog niet altijd aanstonds geschiedt. Hii weet. dat ook dit een kwestie van opvoeding is en wil daarom voor- lpopig beginnen met voorrangskaar ten uit te reiken aan a.s. moeders. De voorrangskaarten worden uit geschreven door het Provinciaal Bureau en geteekend door den Prov. leider en den N.V.D.-arts. Deze -kaarten zijn geldig van het begin van de 7de zwangerschaps maand tot en met 2 maanden na de bevalling. De vrouw, die een voorrangs- kaart wenscht. doet daartoe het verzoek bij het buurtschapshoofd van den N.V.D.. die haar een aan vraagformulier verstrekt en dit met een verklaring van den huisarts of den behandelenden arts. benevens een pasfoto van de aanvragende vrouw aan het Provinciaal Bureau van den N.V.D... Kenaupark 1 te Haarlem, zendt. Dit bureau zal tot alle provinciale en gemeentelijke overheidsinstanties en aan de ver- voerondernemingen, benevens aan de leiders van daarvoor in aanmer king komende ondernemingen het verzoek richten, aan houdsters van deze kaarten voorrang te verleenen. Kaarten met het opschrift ..Houd sters van geldige voorrangskaarten hebben voorrang" zullen daar. waar men aan de regeling meewerkt, verstrekt worden. Wanneer deze kaarten burgerrecht hebben ver kregen. zullen die ook verstrekt worden aan moeedrs met meer dan 5 kinderen, zonder hulp en aan zwakke vrouwen, invaliden enz. Om ons volk van de wenscnelijk- heid van deze maatregelen te over tuigen. zal de N.V.D. een propa- ganda-campaene inzetten. Eigenlijk moest deze campagne overbodig zijn Met eenig begrip van hetgeen be schaving vordert, zal men toch gaarne aan deze eischen willen vol doen. Het te lang staan wachten door eerv a.s. moeder toch kan groote nadeelcn voor moeder en kind met zich brengen. Door haar dit te besparen, bevordert men de saamhoorigheid van ons volk. Wij doen daarom reeds thans een be roep op onze lezers om a.s. moeders afgetobde moeders van groote ge zinnen. zwakken en invaliden reeds dadelijk voorrang te verleenen. Dit moet. óók' zonder kaarten, de ge woonte van ons volk worden, want dit past, bij het Nederlandsche volk. omdat dit een volk met hooge cul tuur is. KI. Naar de Duitsche bladen mélden, heeft president Roosevelt een bood schap tot den sultan van Marok ko gerichf, waarin 1/j eJn program ontvouwt voor de toekomstige welvaart der Marokkanen, waar bij ook Tangor wordt genoemd. De bladen zien hierin een nieuwe aanwijzing, dat de Amerikanen voornemens zijn zich duurzaam in Noord-Afrika te vestigen. Roosevelt slaat ook het oog op Marokko en zelfs op Tanger, dat daarvan geen deel uitmaaVt. Blijkbaar, aldus de ..Frankf. Ztg.", is het geheele Snaansche bezit in Noord-Afrika een voorwerp van speculatie der Amerikanen. Volg. Y' de „Papoio di Roma" zou de Spaansche mobi lisatie een voorzorgsmaatregel zijn, welken men als een antwoord van Franco aan den president u.oet beschouwen. Tót en met 31 December 1942 ge ven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter ver melde hoeveelheden zeep. De met ..algemeen 452" gemerkte bon van de bonkaart voor voedings middelen en de met ..P eenheids- zeep" gemerkte-bon van de aan kin deren uitgereikte kaarten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 24 1/1 of 28 gram lucht- gevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pet., hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheids toiletzeep 14. 15 of 21 pet., hetzji op het doen wasschen van vijf kilogr. droge vuile wasch. De met ..algemeen 453" en de met ..P waschpoeder" gemerkte bon geven recht hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeep poeder (oude of nieuwe samenstel ling). hetzli op het doen wasschen van neggn kilogram droge vuile wasch. De met „P toiletzeep" gemerkte bon geeft recht op het koopen van 1 stuk van 50 gram of voorzoo ver nog voorradig 75 gram toi letzeep (oude samenstelling). De kaarten, waarop de bonnen ,,P eenheidszeep", „P waschpoeder" en GSSP toiletzeep" voorkomen, zul len de distributiediensten in den loop der maand Dec. aan betrokke nen uitreiken. Tevens is de geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezert bonnen „algemgen 412". „algemeen 431". „N eenheidszeep" en „O een heidszeep" van de voor waschpoe der aangewezen bonnen „algemeen 413", „algemeen 432". „N waschpoe der" en „O waschpoeder" en van de bonnen „N toiletzeep" en „E toilet zeep" verlengd tot en met 31 Dec. 1942. Met nadruk wordt er de aandacht Maan Maan op vanavond om onder 1.55 oa 14.08 8 Dec. 16.30 uur 22 Dec. N.M. tot morgenochtend v M 14 Dec. q 30 Dec. op .gevestigd, dat n a 31 Dec. 1942 de geldigheidsduur van geen enke le zeepbon meer verlengd zal wor den terwijl na dien datum ook zooals al in het vorige persbericht gemeld de aflevering van onder scheidenlijk zeep. waschpoeder en toiletzeep op de bij den winkelier ingeleverde bonnen „algemeen 335 „algemeen 370". „L zeep". „M een heidszeep". „algemeen 336". „aig°- meen 371". „M waschpoeder". „L toiletzeep" en „M toiletzeep" niet meer geoorloofd zal zijn. Een uit zondering' zal slechts gemaakt kun nen worden voor de bon 453. als mede. wegens de uitgifte hiervan eerst in den loop van Dec.. voor de bonnen „P eenheidszeep". „P wasch poeder" en .P toiletzeep". ALLE TEXTIELKAARTEN VOL LEDIG GELDIG. Met ingang van 1 Dec. 1942 kun nen van alle textielkaarten. welke per 1 Nov. 1941 zijn uitgegeven, ook de punten 1 tot en met 20 voor den aankoop van textielproducten wor den gebruikt. Zooals reeds bekend werd ge maakt. zijn de textielkaarten voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar reeds volledig geldig, onge- ja acht het tijdstip van uitgifte. Berlijn gereserveerd Sovjet-offensief. over BERLIJN. 1 Dec.. In bevoegde Duitsche militaire kringen worden de Sovjet-berichten over groote successen, die de bolsjewisten de laatste dagen bij de herovering der industriewijken in Stalingrad zou den hebben behaald, met stellig heid ontkend. Verder volhardt men te Berlijn in een gereserveerde hou ding ten opzichte van Sovjet-offen sieven in den centralen en den Zui delijken sector van het Oostfront. Men verklaart, dat van Duitsche zijde geen nadere mededeelingen te verwachten zijn. zoolang de opera ties voortduren. De algetneene si tuatie kenschetste de militaire woordvoerder te Berlijn Maandag avond in dien zin. dat de posities der Duitsche en Sovjettroepen een vasten vorm beginnen aan te ne men. Hieruit valt echter nog niet af te leiden, dat het offensief der bolsjewisten ten einde zou zijn. Niet met „Strassbourg" om ingegaan. BEiRtLIJN, 1 Dec. Ten aanzien van de vele geruchten, die de Britsche en Amerikaanscthe beiïch tendienst hebben verbreid over admiraal De Laborde, marine- commandant van Toulon, vérklaart men te Berlijn momenteel niet niet zekerheid te kunnen zeggen, waar de admiraal zich bevindt. Vast staat echter, dat hij nog in leven is. Admiraal De Laborcte had aanvankelijk aan boord van de „Strassbourg" willen blijven en met het schip willen ondergaan, toen d- bemanning het in de lucht liet vliegen. Op uitdrukkelijk ver langen van Pétain liet hij dit plan echter varen en begaf hij zich aan land voordat de „Strassbourg" in de lucht vloog. GENEVË, 1 Dcé. (D.N.B.) De politieke medewerker van de „Dai ly Herald" spreekt van een nieu we wijziging van het Britsche ka binet, in verband met de aanstaan de benoeming van een nieuwen onderkoning van Britsch-Indië. Churchill overweegt volgens het blad een lid der regeering voor deze functie te benoemen, hetgeen een nieuwe wijziging noodig zou maken. Overigens moet de premier ook zorg dragen voor de vertegenwoor diging der regeering in het Hoo- gerhuis, waar een gebrek aan sprekers der regeering over rijks aangelegenheden begint te komen. De eenige, die op het oogenblik als woordvoerder der regeering voor deze aangelegenheden kan optreden, is de hertog van Devons- hire, onderstaatssecretaris op het ministerie voor Britsch-Indië. De „Observer" acht het mogelijk dat als onderkoning van Indië een Indiër wordt gekozen. In dat geval heeft Sir Tejbahadoer Sap- roe de meeste kans. Een zeer groot aantal jeugdstorraers en -stormsters bracht Zondag een hezoek aan de tentoonstelling „Herlevend Nederland" in het Rijksmu seum te Amsterdam, bil welke gelegenheid zij het publiek vergast ten op verschillende demonstraties als: zang. dans. muziek en EHBO. Een overzicht tijdens het zingen. Polygoon -Sagers-Pax Holland m DESONDANKS BLEEF HIJ ONTKENNEN. De inbraak bjj de fa. Lind. Op een nacht in Juli van dit jaar is een der vitrinekasten van de firma Lind in de Langescraat te Alkmaar ge kraakt én een kostbare zilvervos er uit verdwenen. Natuurlijk werd rla de ont dekking van deze inbraak een onder zoek ingesteld en rechercheur van de Burg had het geluk, om eenige vinger afdrukken te kunnen maken. De ver- groote reproducties werden opgestuurd naar Den Haag en daar ontdekte men dat een zekere A. uit Amsterdam een linker ringvinger had, die niet m n der dan 28 overeenkomsten vertoonde met de afdruk! En aangezien 12 over eenkomsten reeds voldoende zijn, om zekerheid te hebben van den werke- lijken bezittèr van den vinger, was er aanleiding genoeg, om A. V. te arres. teeren. Deze ontkende natuurlijk, iets met den inbraak te maken te hebben, zelfs toen er nog een tweede stuk van over tuiging gevonden werd. Want de heer Lind overhandigde den rechercheur daags na den diefstal een bruine knoop en merkwaardig genoeg vond de re chercheur in de woning van V. een jasje van bruine kleur, waaraan de knoop ontbrak! V. wist op de rechtzitting van niets, gaf toe eens in Alkmaar te zijn geweest op een Vrijdagmorgen, maar verder ook nooit. t Hielp hem niet. want de offi cier vond het bewijsmateriaal ruim voldoende en rekening houdende met het feit. dat V. al eens was ver oordeeld voor een kleederdiefstal, eischte hij een jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Mr. Spandow meende, dat het be wijs niet geleverd was. wees op de dj verse verklaringen, welke verd. had afgelegd en die tot in de klein ste puntjes klopten en vroeg vrij spraak. De Alkmaarder C. A. de G.. met selaar van beroep, heeft in den herfst van dit jaar vier keer dief. stal gepleegd van autowielen. waar bij het uitsluitend te doen was om' de binnen en buitenbanden. Verdachte bekende en hoorde 1 jaar en 3 maanden tegen zich ei schen. Mr. Spandow vroeg clemen tie. Twee Hoornsche fietsendieven. C. de W. on W. de H. hoorden na hun volledige bekentenis elk een jaar tegen zich eischen: nog al mild. waar de Officier hier reden had. om soepel op te treden. Uitspraken a.s. Dinsdag. 1 DONDERDAG S DECEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.16 Kinderkoren zingen (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Prisch begonnen (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Otto Dobrindt en zijn orkest (gr.). 9.05 Orgel en zang (opn.), 9.30 Spiegel yan den dag (opn.). 9.37 Robert Gaden en zijn orkest (opn. en gr.). 10.00 Orkest Carlo Car- cassola. 10.30 Zoo Is Katwijk, klankbeeld. 10.45 Orkest Carlo Carcassola. 11.15 Verkorte opera „Ernani" (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Orkest Malando en solist. 12.45 BNO: Nieuwsberich ten. 13.00 De Melodisten, soliste en gramo; foonmuziek 14.00 Melodieën uit een uitstalkast (opn.). 14.45 Zigeunerspel (gr.). 15.00 Voor dracht. 15.15 Richard Strauss programma (gr.). 16.15 Rossini's Barbier van Sevilla, door het „Deutsche Theater ln den Niederlanden", voordracht met muzikale illustraties. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Orgelconcert. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Amusëlhentsorkest en solist. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Berlijnsch Philharmo- nisch orkest (gr.). 19:00 Brandende kwesties. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 19.15 „La damnation de Faust", opera. 21.10 Planovoordracht (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Lichte vloolsoli (gr.). 22.20 Dansmuziek nlt Artis (gr.). 23.2024.00 Nachtmuziek van klassieke meesters (gr.). Hilversum II. 301,5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum L 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Gesproken binnenlandsch overzicht (opn.). 8.00 De landelijke ruitersport ln den nieuwen tijd. 8.15 Twee ouvertures van Franz von Suppé (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsbe richten. 8.40 Pro Arte kwartet (gr.). 9.00 Gitaren en violen bezongen (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Citaren en violen bezongen (gr): 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Sopraan met pianobegeleiding. 11.00 Sint Ni- colaasleest ln de 17e eeuw, luisterspel. 11.20 De Wiener Sangerknaben (gr.). 11.30 Orkest Jack der Kinderen en gramofoonmuziek. 12 30 Zeil tuinieren. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Het Utrechtsch Stedelijk orkest en solist (opn.). 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Qregor Serban en zijn RQemeensch orkest en gramo- foonmuziek. 15.30- En hier ls de koffergramo- loon Igr.i. 16.45 BNO: Neiuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Lezing „Handelsagenten in het nieuwe Europa" 17.30 Wals en tango (gr.). 17 45 Spiegel van den dag en BNO' Persoverzicht. 18.00 8paansche marschen (gr.l. 18.15 Een kwartier bij de Motor-W.A„ reportage. 18.30 Omroepsymphonie-orkest Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 19.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. ,19.55 Met z'n drieën (gr 20.15 Trio Jan Hofmeester, Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmu.-.elk. 2145 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO' Actueele beechouwlng. 22.10 Avondwijdlnr 22.3024.00 Zie Hilversum L

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1