In Tunesië Haalt meer warmte uit uw kolen Distributienieuws Verduister DAGBLAD VOOR Landstand en landelijke ruitersport Het Staphorster boertje overleden Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte! HELDERSCHE EDITIE Sowjetaanvallen tusschen Woiga en Don afgeslagen hoofdkwartier van den Jsaac Sweers" bij Noord- Afrika ondergegaan Toenemende Ouitsch-ltaliaansche tegenstand in Tunis Dc stem der SS Land- en tuinbouw 16.28 uur (S<; 8.34 uur Dc kwestie Darlan WIE TEVENS EXTRA B0TER Stelende agenten gearresteerd Uit}?.N V. Uit*. Mij. Hollands Noordei kwartier. Redactie- en Administratiebureau*: SCHAGENj Laan 201. Vel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koniiuatr 78. Tel. 2345 (2 lijnen- ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dageliiks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bii contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. -op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11971 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar ZATERDAG 5 DECEMBER 1942 DU11SCH WEERMACHTSBER1CH1 Bedrijvigheid in de lucht Iveroverd FuHRER. 4 Dec. (U.N.B.; Het opperbevel van de weermacht deelt mede: De Sovjets vielen ten Noordoos ten van Toeapse en aan de TereÉ wederom met sterke strijdkrachten tevergeefs aan. Duitsche -snelle formaties voerden de laatste twee dagen in liet gebied tpn Noorden van de Terek succesvolle aanvals- operaiies uit. behaalden aanzien-; lijke terreinwinst en vernietignen ■verscheidene vijandelijke cavalerie en gemotoriseerde afdeelingen. 'lal rijke gevangenen en een gil>ole huil gapens en voertuigen werden binnengebracht. In tiet verloop van de gevech ten in de Kalmukkensteppe werd opnieuw een vijandelijk bataljon infanterie uiteengeslagen, acht pantserwagens en talrijke voer; tuigen vernietigd en de belang rijkste ravitailleeringsweg van den vijand verbroken'. Tijdens de voortgezette ver bitterde afweet-gevechten tus schen WolgA en Don stortten gisteren herhaalde krachtige aanvallen der Sowjets met groote verliezen ineen. Zesen dertig pantserwagens werden vernietigd. Honderden gevan genen, wapens en andere buit vielen in handen van onze troepen. In de groote bocht van den Don namen eigen aanvallen, ondanks hardnekkigen tegpnstand van den vijand een gunstig verloop. Tn den sector Kalinin-llinen- meer mislukten 'wederom krachtige pantser- en infante- rie-aanvallen der^Sowjets met groote bloedige en materieele verliezen. De vijand verloor opnieuw 49 pantserwagens. Eskaders gevpwhtevliegtiiigeti' en duikbommenwerpers kwa men met succes in de ver bitterde afweergevecbten tus- sctien'beide. Jadhtvliegers f dwongen sterkere vijandelijke vliegtuigformaties tot den strijd, en schoten 22 Sowjettoe- stellpii neer. Vier- vliegtuigen werden door- luch tdoelartillerie .van de lucptmacht vernietigd. Drie eigen toestellen worden vermist. Aan bet front in Cyrenaiea we rlerrijdscbe artilleriegevechten. In Tunesië veroverden Duitsche troe- Italiaansch Weermachtbericht ROME, 4 Dec. (Stefani). Het ïtaliaansche weeruiarbt'bericht van heden luidt als volgt: Hevig artillerievuur op ong.e vooruitgeschoven stellingen aan het front in Cyrenaiea is doeltref fend beantwoord. In Tunis hebben Duitsche afdee lingen een belangrijke positie ver overd. waarbij zij 454 gevangenen maakten, onder wie zich 18 offi cieren bevonden. Tijdens een schit terende actie .heeft éen bataillon bersaglieri ruim 300 Engelsche valmscherm jagers gevangen geno men. Lu dit formaties der spil heb ben baar aanvallen overdag en des npchts op de liavens van Franse li Noord-Afrika en voor an ker liggende schepen voortgezet. Tijdens levendige luchtgevechten hebben Duitsche jagers zestien Vijandelijke toestellen neergescho ten. In bet centrale deel jvan de iliridellendscbe Zee heeft een onz.pr verken n ingsvliegtuiugen tijdens een gevecht met vier Spitfires er één neergao<ho,ten en een tweede ernstig beschadigd. Het verken- ningsioestel keerde, doorzeefd van kogels, op zijn basis terug. - Het bosipita^Rscliip Citta ói Irapani is getorpedeerd en gezonken. Er be vond zich geen enkele gewonde aan boord. Van de 120 personen, die aan Óoord waren, zijn er 104 gered, onder wie alle Roode Kruis verpleegsters. Britsche toestellen hebben aanvallen gedaan op eetti ps plaatsjes op Sicilië, onder de burgerbevolking vielen twee ge wonden. Een vliegtuig, dat door de afweet-batterijen was getroffen, is brandend neergestort nabij Au- gtisia Een Van onze torpedobooien onder bevel Van corvetkapitcin Beniaiirino Farina beeft een vijan delijke duikboot tot zinken ge bracht. Hei verkenningsvliegtuig, waar van in 't communiqué van heden bet goede succes in de Middelland- pehe Zee behaald wordt medege deeld stond onder bevel \an ka pitein Vittorio Bitonti en bad als waarnemer den luitenanl-ter-zee tsi.e klasje Nuccio Peloni aan boord pen belangrijke stellingen. Italiaan sche troepen vernietigden een ior. matj« Britsche 'parachutisten. Er werden 754 gevangenen binnenge bracht. Formaties der Duitsche en Ïtaliaansche luchtmacht vielen in duik- en scheervluchten vijande lijke pantserwagens en voertuig- colonnes aan. Nachtelijke aanval len werden ondernomen' op de ha veninstallaties en het vliegveld van Bone en op het vijandelijke ravitailleeringsverkeer in/Algerije. Duilsche jagers schoten 16 Britsche vliegtuigen neer. Twee eigen toe stellen worden vehnist. In den tijd van 21 tot 30 Novem ber verloor de Britsche luchtmacht 111 vliegtuigen, waarvan 62 in het Middellandsche Zeegebied. In d<-n- zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 50 eig°n vliegtuigen verloren. Tijdens herhaalde aanvallen op de Britsche kust brachten Duitsehe rnotortorpedobooten den eersten December een koopvaardijschip van- 3000 brt. en een bevdiligitigs- vaartuig, den 3en December een torpedojager van de „Hunt"- klasse en twee koopvaardijschepen van tezamen 4500 brt. tot zinken. Na hevige nachtelijke gevechten met vijandelijke torpedojagers keerden alle booten op hun steun punt terug. -v De eerste lord der admiraliteit. Alexander, heeft Donderdag in het Lagerhuis volgens Reuter opge merkt. dat de Engelsche scheeos- verliezen bij de actie In Noord-Afri ka geringer zijn dan men heeft ver ondersteld. De verliezen aan koop vaarders zullen evenwel niet wor den gepubliceerd. Van de verloren oorlogsschepen noemde Alexander de torpedoja gers Brook en Martin, het korvet Gardenis. de beide kotters Walney. en HartlandT de sloep Ibes. een ra- vitailleeringsschip. de Mecla. den mijnenveger Algerienne. het lucht doelartillerieschip Tynwald en het kleine vliegkampschip Avenger bé nevens den Nederlandschen torpe dojager Isaac Sweers. Uit oude bcnziocvatcn hebben de Nedeffcodem un bet Oostelijk front een watertank, gebouwd. Het watet wordt door een filter ka de vatea ge- zomp* en ben te «tien rijdt worden 1 fijt-tart SS1 Pk Verweer-O H-P H in De Londensche bladen schrijven omtrent de gevechten in Tunis, dat de Duitsch-Italiaansche tegenstand aldaar van dag tot dag sterker wordt. Vooral in de ..lucht vinden hardnekkige gevechten plaats, doch ook op den grond is het tot enkele hevige gevechten gekomen. De „Times" meldt, dat het eer ste Britsche leger, dat inmiddels met Amerikaansche tanjes versterkt is. op steeds sterkeren vijandelijken tegenstand stuit. Het is vólkomen misleidend, wanneer een geallieerd oorlogscorrespondent verklaart, dat de luchtmacht van de spil zich van Tunis naar Sicilië heeft terugge trokken. omdat het vliegveld van Bizerta door luchtaanvallen is ver nield. Een dergelijk bericht mist eiken grondslag. Zelfs een Ame rikaansche woordvoerder in Londen heeft moeten toegeven, dat er geen bewijs is voor de eventueele juist heid van dit bericht, en dat de vij and integendeel een van zijn beste typen gevechtsvliegtuigen naar Tu nis heeft gezonden, tegenover wel ke de geallieerde luchtmacht het niet gemakkelijk heeft. stad f.n lande verdeelt bouwgrond onder de erfgooiers. Stad en lande van Gooiland, de or ganisatie van erfgooiers, heeft in het vorig seizoen door de van overheids* wege opgelegde scheurplicht ruim hon derd h.a. van haar omvangrijk grond bezit gescheurd. Op deze gronden zijn toen aardappelen voor de voedselvoor ziening verbouwd. Thans heeft stad en lande krachtens een besluit van haar bestuur deze 100 h.a." bouwland ver deeld onder de erfgooiers. Nu de lange, donkere avonden ar weer it(n heeft de Vrij willige Reddingi- brigadt te Apeldoorn haar menseh- liavrndc taak hervat. Gewapend met reddingnlijn, signaalhoorn en zak lantaarn trekken de vrijwillige»» er ongeacht regen of koude lederen avond op uit, otn hun tnedemenschen voor een verdrinkingsdood te be hoeden. VNP-Zevlemaket-Pax Hofl. m Eenige ivenken voor het gemengd stöken van brandstoffen 's GRAVENHAGE, 4 Dec. Nu het in hpt algemeen niet. mogelijk zat zijn, dat een brandstoffenhandelaar aan al zijn afnemers precies die soort, kwali teit en afmeting brandstof levert, welke men altijd gestookt heetf, vol gen hieronder eenige wenken, waarme de een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er op gewezen wor den, dat men voorheen in kachels en haarden vrijwel uitsluitend anthraciet- nootjes 3 (20 tot 30 m.m.) stookte, doch dat men ook anthracietnoten 1 (50 tot STAPHORST, 4 Dec. Op 74- jarigen leeftijd is hier overle den Lambert Stegeman Pzn., bekend als het „Staphorsier l>oert je". Als zoodanig had Ste- gemati den verkoop van krui den overgenomen en voortge zet van zijn vader, die otn ve le frappante genezingen in het geheele land en ook daarbui ten bekendheid had verwor ven als het „Staphorsier boer tje. Een zelfde faatit heeft Lambert Stegeman zich niet eigen kannen maken. Maar toch vonden velep ook bij zijn kruiden baat. Met hem is een bekende Staphorster figuur heengegaan. Luistert op Zondag 6 December naar de stem der SS. Hilversum I. van 11.30 uur tot 11.45 uur. Onder werp: „Germaansche SS en Ger- maansch hoerendom. AAN DE FAMILIELEDEN VAN DE VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN SS EN HET LEGIOEN. De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men fa milieleden of bekenden op fo to's van de Waffen-SS en het legioen in dagbladen, tijdschrif ten of het filmjournaal herkent Een zeer begrijpelijke wénsch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige op gave waar u de foto gezien heeft aan de Germanische Frei-- williger Leitstelle. Den Haag. Plein 1. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. 8(1 m.m.) en anthracietnoten 2 (30 tot 50 m.m.) kan gebruiken, 1. Men kan anthraciet gemengd sto ken met eierbriketten, essnootjes en bruinkoolbriketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stukgrootte van de brandstoffen ongeveer, dezelfde is. Bij gemengd stoken van anthraciet met cokes dient de cokesafmeting klei ner te zijn. 2. Het mengen van cokes met an thraciet biedt het voordeel, dat het vuur beter doorbrandt, een vuur met enkel cokes gestookt, dooft eerder. 3. Als men eierbrikettten met an thraciet mengt, heeft men minder last van het pek, dat bij de bereiding van eierbriketten als bindmiddel voor het anthracietgruis wordt gebruikt. Pek heeft een hoog gasgehalte en vormt bij verbranding veel roet. Stookt men in een vuur enkel eierbriketten, dan moet men telkens kleine beetjes versche brandstof bijvullen en pas nadat de vorige verbrand zijn. Ook moet men het vuur eerst door laten branden, voordat men het tempert. ■4. Men kan ook cokes en eierbri ketten gemengd stoken, mits de stukgrootte van de cokes kl,einer is. Hierdoor brandt de cokes vlotter door en heeft men minder last van het roeten van het pek. 5. Essnootjes. ook wel keuken- of kachelnootjes of half- of driekwart- vette kolen genaamd, hebben bak kend vermogen, d.w.z. als de kolen op een vuur warm worden, bakken de enkele stukje aan elkander vast en vormen een koek op het. vuur. Men kan het bezwaar van dit bak ken voorkomen, door de essnootjes emengd te stoken met anthraciet Tan dezelfde stukgrootte of met co kes van een kleinere afmeting. 6. Turf moet voor het gebruik in haarden of haardkachels verkleind worden tot stukken van ca. 40 mm. in het vierkant en slechts met kleine hoeveelheden tegelijk op goed doorbrand vuur worden ge bracht. Bovendien verdient het. als men turf stookt, aanbeveling het vuur pas te temperen als de versch opgebrachte brandstof flink doorge brand is. Turf verbrandt sneller dan anthraciet. Menging met an thraciet. eierbriketten of bruinkool briketten heeft weinig zin. Het brandend houden gedurende den nacht kan het beste geschieden door uitsluitend anthraciet. eierbriketten of bruinkoolbriketten te stoken. In een centralen verwarmingsketel kan men cokes gemengd met pers- turf stoken. De persturf behoeft dan niet verkleind te worden. EINDELIJK ÉÉN orfGANISATIE. 's-G r a v e n h a g e. 4 Dec. r- Een der organisatievormen ten plattelande, die van dezen tijd niet te lijden heeft gehad, is die der landelijke ruitersport, zooais die vertegenwoordigd wordt door de Nederlandsche Federatie van Landelijké Rii- vereenigingen. Alleen voor het Zuiden geldt dit niet. Daar toch werkte men in confessioneel georien teerde bonden en deze zijn in den storm van dezen tijd ontworteld. Eén organisatie. Zoo kon men eindelijk komen tot één organisatie voor de landelijke ruitersport. Bij besluit van 20 juli j.1. van het Deo. van O.. K. en W. werd de Nederlandsche Federatie vap Landelijke Rijvereenigingen er kend als adviserend orgaan bii het gesubsidieerd onderwijs in paarden kennis in den vorm van cursyssen voor de landelijke bevolking. Dit besluit werd aan de federatie ter kennis gebracht via dén Nederland schen .Landstand. waaruit duidelrij bleek, dat de secr.-gen. zich op hè' standpunt stelde, dat bet hier een zaak betrof welke ressorteert on der de nieuwe boerenorganisatie. Een standpunt, hetwelk volkomen te begrijpen is en moet'worden toe gejuicht, omdat de landelijke rui ters jaren achtereen pogingen in het werk hadden gesteld, bii de voormalige lahdbouworganisaties belangstelling voor het landelijk rijvereenigingswezen te wekken. Povere resultaten bij de voormalige landbouworga nisaties. Hoe poover de resultaten bii deze organisaties waren, weet ieder, die van het landelük riivareanlgingswe- zen op de hoogte is. Thans, ziin deze oigarisaties opgevolgd door den Nederlandschen Landstand. De T.apdstand wees erop dat on d" f? deratie thans de taak rust de bo~ renbevthking tot Kst voter-ri va- onderwiis op poerden gebied meet in het bijzonder het mcnonderricht. op te wekken, waarbij tevens werd gezegd, dat het de wensch van den directeur-generaal van den land bouw was. dat een en ander in vol ledig overleg met den Nederland schen Landstand, die de federatie volledig, zoowel moreel als finan cieel wenscht te ondersteunen, zou geschieden.' Hoe de Landstand zich de taak van de federatie voorstelt, is duidelijk geworden door den rondschrijven van den leider van, de arbeidsgemeenschap „Landelijke Ruitersport" van den Nederlandschen Landstand, waarin precies de verhouding werd geregeld van de landeliike ruitersport tusschen den Land stand en de federatie. Bij' de hoofdafdeeling I van den Landstand is nl. een dienst of on- derafdeeling „Landelijke Ruiter sport" gevormd. Deze dienst krijgt den naam „Arbeidsgemeenschap" en staat onder een leider, waarvoor de secretaris der federatie, de heer W. Slob. te Hoofddorp is benoemd. De arbeidsgemeenschap zal. ter berei king van het doel der landeliike ruitersport zelf de noodige richtlij nen geven aan den leider. Zoo zal do landelijke ruitersport volkomen tot haar recht komen, meer dan in het verleden het geval was. Zooals reeds is medegedeeld 'i.in de plannen om vanwege len Landsjand te Hoofddorp "en rij - en menschool in het even te roepen, in vergevor- 'etd stadium. Hiermede gaat jan tevens een langgekoesterde vensch van de landelijke rui ers in vervulling. De federatie al hier een steun bii haar ar- 'eid ontvangen, welke haar foutste droomen zal kunnen vertreffen. Tot besluit zij nogmaals erop zen dat de meening als zou ér zJen w.A. ir"e~,chake!j worde" rii""re'"r,igincen of de lnrl '"'-o ri'i'Tz h"if"n hun wil in ggi'ifd worden bii de bereden W.A... volkomen er naast is. DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week zijn aan gewezen de bonnen 62 voor het koo- pen van de gebruikelijke rantsoe nen brood, beschuit, vieesch. aard appels. melk. taptemelk, en twee rantsoenen tabak voor de mannen. DE NIEUWE BOTERBON. Gedurende het tijdvak van Zon dag 6 tot en met Donderdag 17 De cember 1942 geven de met „boter G2" gemerkte bonnen van de bon kaart voor voedingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram- boter. WIE AARDAPPELKAARTEN TE- GEN RIJSTBONNEN KUNNEN RUILEN. Oosterlingen kunnen wederom, evenals gedurende de vorige distri butieperioden. gedurende de perio de van 29 November tot en met 26 December 1942 ten hoogste één aardappelkaart bij de plaatselijke distributiediensten inwisselen tegen rantsoenbonnen voor rijst. Personen, die een toeslagkaart voor aardappelen wegens bii zonde ren arbeid bezitten, kunnen boven dien nog één aardappelkaart ruilen. -De toeslagkaart voor aardappelen, welke is uitgereikt aan houders van L-inlegvellen. kan echter niet ge ruild worden. Ook personen, die behooren tot de inheemsche bevolking van Neder- landsch West-Indië kunnen van de boven omschreven regeling gebruik maken. SERVIESGOED EN METALEN KEUKENGEREI. Met ingang van 1 December 1942 valt. keukengerei, vervaardigd van gegalvaniseerd of geëmailleerd ijzer of aluminium, onder de distributie en mag mitsdien slechts gekocht, verkocht of afgeleverd worden te gen geldige bonnen. In het tijdvak van 1 tot en met 31 pecember 1942 geeft elk der bonnen 3—77. 3—78. 3—79. 3—80 en 477. 4—78. 479 en 480 van de bonkaarten voor voedingsmidde len 13de periode K 310 en K 340 (kinderen tot en met 13 jaar) bii gelijktijdige inlevering van één der punten 01 tot en met 04 van de EV. kaart voor serviesgoed tezamen het recht op het koopen naar keuze van serviesgoed of het hieronder ge noemde metalen keukengerei tot een waarde van één punt. In verband met de bevoorrading Maan Maan op vanavond om onder 4.36 i^- r\Q 15.22 «Dec 16.Zo UUr Dec. N.M. rot morgenochtend V-.M 14 Deo. q 30 Dec. EK. O.JJ UUr L.K. Mn; op 5.56 Zondagavond om tot Maandagochtend 15.55 van den handelaar moet het publiek bij de aanschaffing van de onderha vige artikelen de noodige soepelheid betrachten, met dien verstande, dat het genoegen moet nemen met de artikelen, welke de handelaar in voorraad heeft. De volgende artikelen, vervaar digd van gegalvaniseerd of geëmail leerd ijzer of aluminium, zijn op op bovengenoemde bonnen te ver- Afwaschbakken. bedkruiken. bed- kruiken voor babies, bekers, bor den. braadsleden., drinkbussen, eet ketels. emmers, etensdragers 3 afd.. idem 4 en 5 afd.. inmaakketels. ste- riliseerketels met en zonder inzet, waschketels en teilen, ketels: fluit ketels. gasketels. zakketels. koffie kannen. koekepannen. lepels (schep- soep- en saus), marmieten, melkkan nen. melkkokers, pannen, schalen en schotels met deksel (vuurvast), zonder deksel, schuimspanen, thee potten. vergieten, waterkannen, zeeften voor waschketels. geëmailL en idem gegalvaniseerde. GEWONE PEPERMUNT NOG STEEDS OP DE BON. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op. dat onder calci um pepermunt. welke volgens een kortgeleden verschenen bericht zonder bon -verkocht mag wordèn. uitsluitend calciumtabletten met pepermuntsmaak verstaan moeten worden. De gewone perpermunt- soorten zijn slechts verkrijgbaar te gen inlevering van versnaperingen- bonnen. r ONGELDIGE TABAKSBONNEN. 's-G ravenhage. 4 Dec. De bonnen 56. 58 en 61 van de tabaks- kaart en van de sigarettenkaart zul- lën niet geldig worden verklaard voor het koopen van tabakswaren. Men kan hen derhalve vernietigen. MET KERSTMIS KRIJGEN. Naar de Londensche correspon dent van Svenska-Dagbladet meldt, lokt de vorming van een soort re geering door Darlan in Londen slechts een glimlach uit. Men is daar van. meening. dat dit laatste optre den van Darian een operettekarak- ter draagt. Een onaangenaam ge voel over de geheele affaire-Darlan blijft echter bestaan. De pers ver mijdt over dit onderwerp te spre ken. terwijl de Lagerhuisleden zoo vasthoudend zijn. dat Eden zich genoopt heeft gezien, een verkla ring af te leggen. De aandacht is zeer getrokken door Roosevelts verklaring over het bezoek van de Gaulle. waarin de president ontkent, dat de Gaulle zou zijn uitgenoodigd. Te Londen ge looft men. dat de Gaulle bii de Ame rikanen niet in hoog aanzien staat. Te Bussum zijn drie agenten van politie, deel uiltnakende van het plaatselijk politiekorps in arrest gesteld wegens diefstallen. Deze agenten hebben schromelijk mis bruik gemaakt van hun vertrou wenspositie. Inplaats datzijetehyn toevertrouwde panden naar behoo ren bewaakten hebben zij, gebruik makend van de nachtelijke duister nis, diefstallen gepleegd in aard- appelopslagplaatsen en in levens middelenmagazijnen. Ook hebben zij zich «voorwerpen w.o. zeer kostbare, toegeëigend uit woningen die gevorderd \4aren, dogh waaruit de mettheiei^ npg niet verwijderd wéren. Vele artikelen uit de woningen afkomstig werden bij de agenten in beslag genomen. De wnd. commissaris van politie had reeds genigert tijd aanwijzin gen, doch de bewijzen stapelden zich op en thans heeft het hoofd van het politiekorps ingegrepen en de onbetrouwbare agenten in arrest gesteld. Zij Worden voorge leid voor den officier van justitie. J. C. W. VAN DE WIEL DEKEN VAN HAARLEM. benoemd tot deken van het deke naat HaarletR en tot pastoor der II. Josephparochie aldaar, als op volger van den op 13 November j.f. overleden deken A. J. C. Mel- chers. In verband met' de beschikbaar stelling vap het extra rantsoen boter voor Kerstmis op bon „Al gemeen 446", wordt bekend ge maakt dat arbeiders, die in het buitenland werkzaam zijn, vreem delingen en Rijnschippers, voor zoover deze personen met Kerst mis hier te lande vertoeven, één •rantsoenbon voor boter extra zul len ontvangen. Tegen inlevering van bon „Al gemeen 446" bij de plaatselijke distributiediensten zullen voorts personen, die te werk zijn gesteld bij den Rijksdienst voor de werk verruiming, bij de Organisation Todt of bij den Arbeidsdienst, yoor zoover zij tusschen 6 en 24 Decem ber weder in het bezit van hun distributiebescheiden zijn gesteld, alsmede personen, die tusschen 6 er' 24 December uit een, ziekenhuis zijn 'ontslagen deze laatsten op vcrloon van een daartoe strek kend bewijs van de ziekenhuisad ministratie eveneens een rant soenbon voor boter ontvangen. Hetzelfde geldt voctr kinderen, die in het tijdvak van 6 tot en met 24 December -1942 zijn geboren, ais- mede voor woonwagenbewoners en voor schippers en hun opvarenden. Laatstgenoemden moeten daarbij tevens het bevrachtingsboekje over leggen. j Herfst in den Noord Oostpolder. Onder zware regenbuien trekt de eerste spoortrein, bestaande iri^ materiaalwagens door het nieuwe land YNP-v. Buiten-Pax Holl. m

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1