Nederlaodsche Oost compagnie Hei jacht Kai-Kai Aardappel gerechten Jarenlang hevige rheumatiek. KRUSCHEN Statistiek uit het jaar 1942 De inkomens en vermogens in Nederland bloemendaal de rijkste gemeente. verbod tot het te koop aanbieden, verkoopen en afleveren van schrijfma chines. vestigingsverbod uurwerk en goudsmidsbedrijven. evacuatie-hulpdienst voor bedrijven in n.-holland. zoete aardappelkoek Officieele mededeeliogen aardappelflensjes, „zoet" of „zout." (8 stuks). aardappeltaart. y RADIOPROGRAMMA Nu kan ik watr loopan. Dt Heer C C tt B. schrijft, icL 19-11-'40S .Jarenlang leed flc tan hevige rheu matiek. Soms kon .ik heelemaal niet I meer loopen en 'dikwijls alleen met behulp van een stok. Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na •nkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb Steeds Ovaaltjes bij de hand en kan *e iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken itjvloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trina ra! Agentschap, Nassaukada 373, Amstardam Bent U het eens met de Proefcommissie? Een proefcommissin, gevormd door Directrices van Huishoud scholen, heeft de Vlctoria- biscuite aan een scherp oordeel onderworpen. Smaak en bros heid werden zeer geprezen, zelfs „voor-oorlogsch" genoemd! biscuits - CHOCOU Onzuiver bloed - de oorzaek van Uwe Rheumatlsche Pijnen. Doe déérom een bloedzuiverende kuur neem de bloedzuiverende stimulans Kruschen I De dagelijk- sche dosis Kruschen heelt een wel dadige invloed op Uw heele gestel. Naarmate Uw bloed weer zuiver wordt en krachtiger gaat strooman door al Uw ledamaten, verdwijnen Uw klachten. Uw pijnen vermin deren allengs, uitputting, slapte en neerslachtigheid maken plaats voor dat prettige, montere, op gewekte gevoel. - w „Kruschen verloste mij ven ernstige en hardnekkige eenvellen van Rheumatiek. Ik had het in heenen en knieën en later in alle gewrichten Dit duurde 13 weken. Toen moest ik mijn bed houden. Nadat ik 14 dagen Kruschen gebruikt had. kon ik mijn-gewone werl weer doen" UtrvcM. 16/10 '30. Movrouw J. D. - H. Gezindheid voor een cent oer dag at) Apo!S.vs Dros. OM. OW. I.«7. N V RovntTM FEUILLETON door HANS POSSENDORF Nederlandsche vooruitzichten 's-GRAVENHAGE, 7 December. - De bedoeling van de Nederlandsche Oost Compagnie is als tusschen- persoon -ep te treden voor alle Nederlandsche instanties, die wil len deelnemen aan de economische ontsluiting van de door Duitsch- land bezette Russische gebieden. De compagnie zal dus in principe niet als een zelfstandige industri- eele en/of handelsonderneming op treden in dien zin, dat zij zich zelf toelegt op grondexploitatie, handel, distributie of transport. Deze economische functies zullen worden overgelaten aan het parti culiere initiatief van Nederland sche particulieren of ondernemin gen. Slechts waar dit particuliere initiatief faalt zal de Nedcrl. Oost Connp. de genoemde functies zelf organiseeren. De N.O.C. zal op de genoemde functies echter in belangrijke ma te invloed kunnjp uitoefenen. Zij beschitt n.1. voor Nederland over een monopolie, waarvan de bedoe ling is, alle Nederlandsche instel lingen op welk gebied ook orga nisch te leiden bij haar werkzaam heden in het Oosten. Zij treedt op als tusschensfhakel ter bevordering van «en georgani- seerden en gemeenschappeiijken inzet in het Oosten. De som van de inzetten moet, aldus deelde men een redacteur van het A.N.P. van bevoegde zijde mede, op een bepaald punt bij elkaar komen. Door een ger.ameniijken inzet gaat er voor ?|ederland niets verloren en op die manier kan de 'grootste waarde worden gecreëerd. Over de onmiddellijke financieele vooruitzichten voor de zich in het Oosten inzettende Nederlandsche industrie kan momenteel nog niets concreets worden gezegd. Vooral op agrarisch gebied kan een ondernemer in het Oosten thans nog niet rekenen op een re gelmatigen aanvoer van grondstof fen, arbeidskrachten enz. Nog min der is er thans sprake van een bepaald prijspeil, waartegen deze productiemiddelen ter beschikking kunnen worden gesteld. Evenmin is het thans mogelijk reeds scherp te calculeren wat de opbrengst zal zijn van de vervaardigde pro ducten. Van Duitsche zijde zijn reeds vele ondernemingen in bedrijf gesteld vooral op bet gebied van de voedings- en genotmiddelen. Als Verwalter treedt óp de vroe gere ondernemer, die gedurende de aanloopperiode een vast inkomen kan genieten, dat niet afhankelijk is van de eventueele winst of van het verlies. Een dergelijke inzet van Neder landsche' zijde via de N.O.C. is op verschillend gebied mogelijk: 1. op agrarisch terrein, aangezien de opbrengst per hectare nog aanzien lijk kan verhoogd worden; 2. op verkeer-teehnisch gebied, het uitvoeren van baggerwerken. het aanleggen van' straatwegen, en®.; 3. op industrieel geibied: ver werking van agrarische en andere grondstoffen. Vooral op dit laatste gebied ligt nog een ruim arbeids terrein braak. De handel van Nederland naar het Oosten betreft momenteel hoofdzakelijk productiemiddelen. De invoer van het Oosten naar Nederland moet hoofdzakelijk ge zien worden als het resultaat van de produetieorganisatie, die thans aan den gang is. Wanneer deze organisatie een maal is opgebouwd, zal de weder- zijdsche handel een groote uitbrei ding kunnen ondergaan, zoodat ook voor den Nederlandschen han dei hier nog een ruim arbeids veld kan zijn weggeleed. waarbij de N.O.C. het intermediair vormt. De economisehe betrekkingen tus- sehen beide landen kunnen daar bij worden bevorderd, zulks ten voordeelc van de economische po sitie van Nederland. Ruim 40.000 kg. fruit in beslag genomen. De economische dienst van de Haagsche politie zette in de maand November haar controle op den handel en het verboden vervoer van groente en fruit voort. i Bij controle op het Staatsspoor- statiom werden 340 processen-ver baal opgemaakt terzake van verbo den vervoer. In beslag genomen werden daar 3545 kg. appelen. 117 kg. aardappelen. 112 kg. tarwe. 217 kg. rogge, en verder hoeveelheden rogge- en tarwemeel, peulvruohten. kaas. boter. vet. jenever, melkpoe der ondergoederen enz. Deze con trole leidde tot opsporing van di verse overtredingen van distribu tievoorschriften. Bij haar onderzoek in de stad zelf en de contróle op de toegangswe gen maakte de dienst in de maand November 340 processen-verbaal op benevens 202 voor prijsoMertredin- gen en eenige voor prijsaanduiding. In beslag genomen werden o.a.: 37900 kg. peren en appelen. 1736 kg. druiven. 600 kg. uien. 300 kg. kool. 4600 kg. peen. 1800 kg. aard appelen. duizenden scheermesjes. 2ÖÓ0 flesschen conserven, een win kelinventaris met speelgoed, pakie kauwgummi. sponzen, dweilen, zak ken kachelhout, rollen closetpapier enz. Verschenen is de statistiek der inkomens en vermogens in Ne derland voor 1940'41. bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hieruit blijkt, dat de aangeslagenen in Bloemendaal een gemiddeld inkomen van f 6.462 terwijl de aangeslagenen in Itteren (Limburg) het gemiddeld met f 1.251 moeten stellen. Ook per in woner genomen is Bloemendaal er het beste aan toe met f 1.919. waar tegenover in het Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inko men per inwoner van slechts f 65 staat. De hoogste vermogens wor den in 's Graveland aangetroffen, nl. gemiddeld f 263.000 per aange slagene. waartegenover enkele ge meenten staan met een gemiddeld cijfer van f 19.000.Per inwoner gerekend is Bloemendaal de rijk ste gemeente met een gemiddeld vermogen van f 18.000. Tot de rijkste gebieden ht Neder land behooren 's-Gravenhage en omstreken.de Hollandsche duin streken. het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provincie met het groot ste inkomen per inwoner is Noord- Holland. Groningen spant de kroon wat de vermogens betreft. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad meldt: Er is ook in dezln tijd veel meer van de aardappelen te ma ken, dan gekookte aardappelen en aardappelpuree. De recepten van van aardappelkoek en -cake ver rijzen als paddestoelen uit den grond. Veel aardappelgebak is een teleurstelling voor degenen, die er veel van verwachten omdat het vast en massief is en maar weinig op cake of zandtaart gelijkt. Een dergelijke gelijkenis is dan ook niet van een aardappeldeeg te verwachten, tenzij men er veel bloem in verwerkt. Maar al is aan de aard van het aardappelgebak niet veel te veranderen, toch kan het meer of minder smakelijk van samenstelling zijn. Men zorge er b.v. voor, dat de aarappel. die in een deeg ver werkt wordt, eenigen tijd van te voren ('bij voorkeur de vorige dag) gekookt wordt en door en door droog gedampt is. Dat is noodig omdat anders het deeg te vochtig wordt. Verder lette men erop, dat het deeg met aardappelen niet lang voor het hakken gemaakt wordt. Het wordt dan vochtig en verkleurt leelijk. De bereiding van een aardap pelkoek vraagt weinig tijd en er zijn weinig ingrediënten voor noo dig. Wat restjes aardappelen van den vorigen dag en wat smaakge- vende bestanddeelen worden door elkaar gekneed, in de koekepan mooi bruin gebakken en het ge rechtje is klaar. Lijkt het u niet iets voor dagen waarop u een voor- of nagerecht wilt geven? U kunt de koek nl. naar wensch zoet of zout bereiden. T« Rotterdam worden Jonge boeren opgeleid, om ia voorkomende gevallen de veeerteew te kannen aeelstecren. Ttydende prectfaehe les VNP Brune-Pn Holland m Volgens een publicatie in de St.- Crt. van 4 Dec. '42 is het met in gang van dien datum aan iedereen verboden schrijfmachines per ad vertentie te koop aan te bieden, ter wijl tevens het reeds voor hande laren bestaande verbod tot het ver- koopen en afleveren van schrijf machines is uitgebreid tot ieder een. tenzij verkoop en aflevering plaats vindt aan bij het Bureau voor MetalenveTwerkende Industrie Riouwstraat 174. 's-Gravenhage. in geschreven handelaren in kantoor- machines. Het verkoopen van schrijfmachi nes van gebruiker aan gebruiker is verboden. Degenen, die hun schrijf machine wenschen te verkoopen. kunnen bij genoemd bureau eeri opgave vragen van de ingeschreven ondernemingen, aan wie mag wor den verkocht. De St.Crt. van 4 December 1942 bevat een tweetal beschikkingen volgens welke de vestiging, overne ming. verplaatsing enz. van inrich tingen. bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het goud en zilversmidsbedriif en den klein handel in gouden- en zilveren wer ken. onderscheidenlijk het uurwerk makersbedrijf en den kleinhandel in uurwerken, zonder vergunning van den secr.-gen. verboden is. De voorzitter van de K. v. K. en Fabr. voor Noord-Holland heeft een evacuatie-hulpdienst der Kamer in gesteld. Mr. a. A. Bouman. secr. der Kamer te Amsterdam, is met de leiding van dezen dienst belast, ter wijl afdeelingen van dezen evacua- tiedienst gevestigd zijn in de kan toren der Noord-Hollandsche Ka mer te Haarlem (Nassauplein 46) en Alkmaar (Oudegracht 182). On dernemers. die zich elders willen gaan vestigèn. dienen zich in ver binding te stellen met den evacu- atiedienst van het kantoor, waaron der hun bedrijf tot dusver ressor teert. 450 G. gekookte aardappelen, 50 G. cuétardpoedec en wat citroen essence (of geraspte citroenschil) of 50 G. puddingpoeder met een smaakje, (2 lepels taptemelk), 100 G. suiker. De aardappelen fijnmaken en met de custardpoeder, de suiker en flink wat citroenessence of ge raspte citroenschil tot een gelijk matige massa kneden, zoo noodig wat taptemelk toevoegen. Een koe kepan heel dun met boter insme ren en wat bloem erin strooien, het deeg in de pan overdoen en met een deksel erop, op ecu zacht vuur bakken. Na een half uur de taart op het deksel schuiven, de koekepan weer met boter insmeren en met bloem bestrooien en daarna den tweeden kant op dezelfde wijze bakken. De koek voorzichtig uit de pan laten glijden en koud laten worden. Men kan het deeg ook in een beboterde en met bloem bestrooide spring vorm doen en circa uur in de oven bakken. 86. Eindelijk besloot Eromanga toch het laatste te beproeven. De kleinste der drie sloepen van de „Kai-Kai" werd ujtgekozen, omdat die het ge makkelijkste te besturen was en zich altijd bijzonder goed had gehou den in de branding. Bezet door Ero manga Casanello en vier Chineesche matrozen werd ze zonder groote moeite te water gelaten en daarrta liet men in een hangmat den zieke neter. Het, was een gevaarlijk expe riment doch het gelukte. Men had bijna een uur noodig om den korten afstand van het schip naar het strand af te leggen. Ero manga en Casanello zelf moesten vaak mee naar de riemen grijpen. Aan boord van de „Kai-Kai" ^werd de zware tocht met spanninr ge volgd en een tweede boot gereed ge houden, hoewel in geval van om slaan een poging tot redding weinig succes zou hebben. Ook op het strand had zich een troepje opgewonden meqschen verzameld. Enkele Guadal- canars en Maleiers en de vrouwe lijke bewoonsters van Agrigan. De meesten der op Agrigan achtergela ten lieden waren aan boord der „Vendetta, die om den storm haar ankerplaats verlaten had en d.e min der gevaarlijke open zee had opge zocht. s Eindelijk gelukte de landing. De kleine boot werd daarbij zwaar be schadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. Eromanga liet den zieke in haar hut brengen, waarvan de ni- richting in den loop der tijden zeer comfortabel geworden was en op haar eigen bed leggen. Voor zich zelf liet ze een tweede bed opslaan en week van nu af aan nauwelijks meer van Percy's zijde. Na twee dagen ging de storm lig gen. De „Vendetta" en de „Kai- Kai", die om het weer ook open zee gekozen had, keerden naar hun ge wone ankerplaats terug en Casanello nam weer het bevel over zijn oude schip op zich, dat hij niet meer had gezien sedert hij van Swatao naar Macao vertrokken was om kennis te maken met Livio Alfano. Tegen den avond kwamen Robin- son en Casanello bij Eromanga vra gen of men niet den volgenden mor gen naar Los Jardlnes terug zou varen. Eromanga wees op den zieke, die nog altijd niet geheel bij bewustzijn was, doch voor het eerst vast sliep. „Ik kan mr. McKenna onmogelijk overlaten aan fhijn zwarte of gele matrozen, we moeten het vertrek nog een paar c' gen uitstellen." Robinson schudde nadenkend zijn grijze hoofd: „Als we morgen weg zeilden, zouden we den negenden 's avonds, of den tienden 's morgens, voor Los Jardines zjjn. Dan heeft de luisterdienst tien dagen geduurd en als die ooit succes moet hebben, dan zal dat In die tien dagen wel be reikt zijn, en iet wegbrengen van de geïnterneerden naar Assongsong zou dus dadeljjk kunnen beginnen. Ik vind het verkeerd om ook maar één dag langer dan absoluut noodig is te wachten. Als op het laatste nippertje..." „Je hebt gelijk," viel Eromanga hem in de rede. „Het zou misdadig zijn alles op het spel te zetten..." Ze had willen zeggen „om dien mijnheer McKenna," doch ze kon het niet over de lippen krijgen en besloot in plaats daarvan: „...om een sentimenteele opwelling." „Het gaat hier minder om gevoe lens dan om zeer reëele dingen, miss Alfano," zei Casanello. „Als mr. ,Mc Kenna sterft, krijgt u later de schuld van zijn dood. Ik stel dus voor, dat u hier blijft en dat Robinson en lk morgen met de beide booten naar Los Jardines gaan. Heeft Foster dan de noodigé bewijzen al in handen dan beginnen we dadelijk met het transport der geïnterneerden. We moeten natuurlijk voorzichtig zijn en zorgen, dat onze manschappen niet op het laatste nog overvallen wor den. Meer dan vijftien of twintig ge- interneerden mogen we niet tegelijk aan boord nemen. Beide schepen moeten dus drie maal den tocht van Los Jardines naar Assongsong ma ken. Als alles goed gaat, kunnen we dan het laatste transport den..." Ca sanello telde de dagen op zrjn vingers af... „den 25sten September in As songsong aan land zetten en dien zelfden avond of in den morgen van 26 September met beide schepen en met de Alfano's en de tien getuigen aan boord, weer hier zijn." In het vuur van de besprekingen had geen van drieën naar den zieke gekeken. Eerst nu, nu Casanello zweeg, viel het Eromanga plotseling op, dat de diepe, regelmatige adem haling van den slapende verstomd was en ze wendde bijna verschrikt he thoofd naar hem om. Percy Mc Kenna lag met wijd open oogen op z(jn bed en keek hen yecht In het ge zicht. Zijn oogen stonden helder, hij was klaarblijkelijk volkomen bij be wustzijn voor het eerst nadat hjj HIJ SLACHTTE EEN „HERT". De economische recherche te Hil versum werd gister gewaarschuwd, dat zekere D. van V.. wonende aan den Eemnesserweg. clandestien slachtte. Edh onderzoek bii den man. die reeds lang hiervan ver dacht werd. leverde tot resultaat, dat een juist geslacht schaap werd aangetroffen. Eie man beweerde, dat het geslachte dier een hert was. Toen een ontboden keurmeester van het abattoir ten overvloede had vastgesteld, dat- het geslachte dier een schaap was. zeide de slachter, dat hij er dan zelf ook ingeloopen was. Hij had het beest voor een hert gekocht. Niettemin is de man gearresteerd en ter beschikking ge steld van de rijksrechecrhe te Den Haag. EEN DURE BOEMELNACHT. Een 41-jarige meubelfabrikant te Amsterdam had tal van cafe's be zocht en hij was zoo onvast ter been dat hij per ponytaxi naar huis vervoerd moest worden. Toen hii in zijn woning was aangeland, bemerk te hij. dat hij' ziin portefeuille met f 4000 kwijt was. Het staat vast dat de bestuurder van de ponytaxi niets met het geval te- maken heeft. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. I5t. De nriis van zeevisch. Voor zeevisch gelden de prijzen en marges, vermeld in de Prüzenbeschik- king 1942 Zeevisch. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt echter mede. dat in het volgende geval niet tot vervol ging zal worden overgegaan: In plaatsen, waar vischafslagen zijn gevestigd, welke hun aanvoer niet rechtstreeks van den visscher ontvan gen. mag de kleinhandelaar, indien door hem afslagrechten betaald zijn, deze afslagrechten tot een maximum van 2 pet. van zijn inkoopsprijs exclu sief vracht aan den consument in re kening brengen boven de voor hem vastgestelde marge. DARMEN. Bii de op 25 November 1942 in wer king getreden .Verordening op het be werken. voorhanden en in voorraad hebben van darmen is een verbod ge steld od het slijmen, sorteeren en op andere wijze bewerken van darmen, tenzij vergunning is verleend tot het verrichten van deze handelingen. On der het verbod valt niet het spoelen en onbewerkt verzorgen van darmen. Een vergunning als voormeld wordt verleend door het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch. gehoord de vak- of qn- 400 G. gekookte aardappelen, 100 g. bloem, zout. Voor hartig vulsel: gesmoorde tomaten, champignons of groenten of vleeschresten, visch, garnalen of mosselen in een, dik sausje. Voor zoet vulsel; jam, stroop, honing, kleingesneden en besuikerde vruch ten. vruchtenmoes, custardvla. De oude gekookte aardappelen zeer fijn maken, de bloem eraan toevoegen en de massa kneden tot een soepel deeg verkregen is. Het deeg dun uitrollen. Tafel en deeg- rol met bloem bestrooien. Van de deeglap 8 vierkanten snijden. Hier van een helft met vulsel bedekken tot op 1 cm. van den rand. De an dere helft erover vouwen. In een koekepan wat boter of vet heet laten worden en daarin de flensjes aan beide zijden goudbruin bakken De flesjes op een warme schaal oyerdoen en er een takje peterselie bijleggen of er wat suiker over strooien. 500 G. gekookte aardappelen, 80 g. havermout pf vlugkokende gort- mout, 100 g. suiker, 2 zure appe len, 2 theelepels bakpoeder, zout De aardappelen fijn wrijven en met de havermout of gortmout, de suiker, de geraspte appelen, poeder en zout vermengen. De massa zoo lang kneden, totdat zij gelijkmatig is. Een koekepan heel dun met bo ter insmeren en met wat bloem of jjaneermeel bestrooien. Het deeg in de pan overdoen en met het deksel erop, op een zacht vuur bakken. Na een.half uur de taart op een deksel schuiven, de koekepan weer met boter insmeren en met bloem of paneermeel bestrooien en de twee de kant op dezelfde wijze bakken De koek voorzichtig uit den vorm laten glijden en koud laten worden Naar verkiezing de koek met wat jam bestrijken of met wat suiker bestrooien^ ziek was «geworden. Casanello, die Eromanga zag schrikken en haar schrik begreep, zei in het Italiaansch: „Het doet er niets toe of hij alles gehoord heeft, hjj kan er toch niets aan verande ren." Den volgenden morgen voeren de „Kai-Kai" en de „Vendetta" naar Los Jardines, alleen Percy McKenna, Eromanga en Nin bleven op Agrigan achter, want alle mannen waren noo dig om de geïnterneerden gedurende de transporten naar Agsemgsong té" bewaken. Men had ook de twaalf meisjes aan boord genomen, die zou den ook naar Assongsong gebracht worden en haar verder transport later aan dé Amerikaansche over heid worden overgelaten. Percy's gezondheid ging de eerst volgende dagen langzaam vooruit. Er werden slechts zelden eenige woorden tusschen hem en Eromanga gewisseld. Een zijner eerste vragen was, waar hjj zich bevond. Eromanga vertelde het hem. Dat hjj zjjn leven alleen aan Eromanga's zorgvuldige verpleging te danken had, was hem al spoedig duidelijk geworden, doch ook hierover sprak hij niet. Slechts eenmaal stak hjj haar plotseling de hand toe en zei: ^Dank je, Ero manga ondanks alles." (Wordt vervolgd). dervakgroep. waartoe de aanvrager van de vergunning behoort, en kan worden aangevraagd door hen. die hun hoofd- of nevenbednif maken van het verrichten van voormelde hande lingen. alsmede door hen. die deze handelingen verrichten ter voorziening in hun normale bedrtifsbehoeften aan op voormelde wijze bewerkte darmen, waarbii b v. is te denken aan vleesch- warenfabrieken. die darmen voor de worstfabricage bewerken. Het Bedrijf- schap voor Vee en Vleesch kan aan de vergunning voorwaarden verbinden, waarvan er eenige zijn ongesomd in de verordening. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch is bevoegd andere dan in de verordening genoemde voor waarden bii verleenine der vergunning te stellen. Verder houdt de verordening voor henv die darmen voorhanden of in vooftaad heeft, alsmede voor hem. die runderen, varkens, schapen en paar den slacht of doet slachten, de ver plichting in. de voorhanden of in voor raad gehtÜiden respectievelijk de bii slachting verkregen darmen ter be schikking van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesclj te houden en deze dar men te verkoopen aan een bedrijf, dat bevoegd is tot het bewerken van de darmen. Van gemelde verplichting ziin vrijgesteld zij. die de darmen ten ge- bruike voorhanden of jn. voorraad heb- den. alsmede zij. die. door het Bedrijf schap voor Vee en Vleesch, gehoord de desbetreffende vak- of ondervak groep. als handelaar in darmen aange wezen. de darmen ten verkoop voor handen en in voorraad houden. De verordening voorziet in moge lijkheid tot verleening van een onthef fing van een of meer harer bepalingen. Een ieder, die meent, voor een vergun ning tot het bewerken van darmen en/of voor een aanwijzing tot hande laar in darmen in aanmerking te kun nen komen, dient zich daartoe onver wijld te wenden tot het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch. Laan van Meer- dervoort 53. 's-Gravenhage. DROGE BATTERIJEN. Met ingang yan 4 December 1942 is het aan fabrikanten verboden zonr der vergunning droge batteriien voor hand- en zaklantaarns te verkoopen en af te leveren. Tevens is aan ieder het koopen van bedoelde batteriien bil fabrikanten zonder vergunning ver boden. Het koopen bii grossiers, im porteurs en den détailhandel blijft vrij. Bij circulaire zullen aan fabrikanten enkele algemeene vergunningen tot verkoop en alfqvering van droge bat teriien voor hand- en zaklantaarns worden verleend. Koopvergunningen zullen uitsluitend worden verstrekt aan belangrijke over heidsdiensten en aan bedrijven van vi taal belang voor de samenleving. Voor zoover deze belangrijke verbruikers hun behoefte nog niet kenbaar hebben gemaakt bii het Bureau voor de Meta- ienverwerkende Industrie. Riouwstraat 182. 's-Gravenhage. door middel van een aanvraagformulier HG. kunnen zi1 dit alsnog doen. Het formulier HG is op aanvraag gratis verkrijgbaar bij hét genoemd Bureau. AANMELDINGSPLICHT SCHRIJF MACHINES. Alle natuurlijke of rechtspersonen, die tien of meer werknemers in dienst hebben, ziin verplicht vóór 18 Decem ber 1942 aan het Bureau voor de Me- talgn ver werkende Industrie. Riouw straat 174. 's-Gravenhage. een opgave te verstrekken van alle hun in eigen dom toebehoorende schrijfmachines, welke tot 5 December 1942 nietmeer in regelmatig gebruik wa ren. Van dezen aanmeldingsplicht zijn ontheven alle handelaren in kan toormachines. die bii genoemd Bureau als zoodanig zijn ingeschreven. De for mulieren. waarop genoemde opgave dient te geschieden, zijn op aanvraag gratis bii het Bureau verkrijgbaar. Bii niet. of niet tijdig inzenden van boven genoemde opgave of het vers.trekken van oniuiste of onvolledige gegevens, kan vervolging op grond van het Ece- nomisch Sanctiebesluit 1941 plaats vin den. WOENSDAG 9 DECEMBER, Hilversum L 415.5 m. 7.15 Orgel met Gemengd koor (opn.). 7.J0 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Parade der in strumenten (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Melodieën revue (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Melodieënrevue (gr.). 10.00 Orkest W. Eberle 10.30 Rond de roode bus, klankbeeldenreeks over het werk van Winterhulp. 10.45 Pilm- liedjes (gr.). IVOO Orkest Willy Eberlé. 11.30 Clavecimbelvoordracht. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en zUn orkest. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 BNO: Actueele be schouwing. 13.10 Symphonieconcert (gr.). 14.00 Een Strijkorkest. 15.00 Germanen aan de Wolga, lezing. 1\20 Melodie en Rhythme, gevarieerd programma. 16.45 BNO: Nieuws berichten. 17.00 Pianovoordracht. 17.30 Luisterflits: „Een eeutt mode". 17.45 Het Omroep-Harmonie Orkest? 18.30 BNO: Nieuws berichten. 18.40 Kinderkoorzang (gr.). 19.00 Wat niet in de krant staat. 19.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 19.15 Kwar tetconcert (gr.). 19.45 Orgelconcert (opn.), 20.15 Stedelijk orkest yan Maastricht en soliste en gramofoonmuziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Otto Dobrindt dirigeert (gr.). 22.20 10 Minuten dansen 10 minuten luisteren (gr.). 23.35—24.00 Balletmuziek (gr.), Hilversum II. 801.5 m. 7-197.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Voor de plattelandsjeugd. 8.15 Twee ouvertures (gr.), 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie orkest (gr.). 9.00 Omroeporkest en solisten (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.40 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Kleuter- liedjes en -melodietjes. 11.20 Kinderliedjes (opn.). 11.30 Orkest Rentmeester en zang met pianobegeleiding (opn.). 12.30 Landbouw- reportage. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Orkest Malando en solist en gramofoonmuziek. 14.00 Gods dienstige uitzending. 14.30 Pianovoordracht en sang met pianobegéleiding (opn.). 15.30 Van vrouw tot vrouw. 15.45 Lichte orkestmuziek (gr.). 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Symphonie orkest (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Actueele be schouwing. 18.00 Mimi Thoma zingt (gr.). 18.15 Pension 't Stekeltje, luisterspel. 18.30 Het groote Omroeporkest en solisten. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15v Hawaiianklanken (gr.). 19.30 Vreugde en arbeid, gevarieerd programma. 19.46 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Vreugde en arbeid, gevarieerd programma. 20.30 Pranz Schier en het Wiener Bohème orkest (gr.). 20.55 VVeug- de en Vbeid. gevarieerd programma. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Actueele beschouwing. 22.10 Avondw^dlng. 22.20—24.00 Zie Hilyersum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv van den hoofdred. buiten! en stadsnieuws Den Hel- i r van ^amPen Binnen- and alg report en streeknieuws Eriks Haigsche redacteur P „HM Verberne. Den Haag verantwoordelijk voor de adver tenties. Sohager editie G Sohoorl Sohagen Verantwoordelijk voor dé advertenties Heldersche editie J Visser. Den Helder.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2