Eindhoven rouwt Verduister i Distributienieiiws DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITiE SUCCESVOLLE DUITSCHE AANVALLEN AAN HET OOSTFRONT Dehooikist bewaart de warmte Een Fransche eenheidspartij? Het Ministerie van Dr# Goebbe's 87ste Jaargang. No. 11976 VRIJDAG 11 DECEMBER 1842 PLAATSELIJKE GEVECHTEN IN TUNESIË Telegrammen van den Führer Aas Tenno ea Koning-Keizer Italiaansch Weermachtbericht TURIJN v. PNiEUW ZWAAR GETROFFEN Aan dc Betriebsführer in Nederland Begraienis der slachtoffers van het bombardement Arrestaties in Frankrijk Kijklustige raenéchen zijn geduldig J Uitg.N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Radactie- en Administratieboreaux: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 ('2 lijnen. - UEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen).ALKMAAR: Voordara 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m;m. Bij cqntract. binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. od aanvr 4 Dajfina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DUIISCH tyr EERMACHTSBERICH1 UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 Dec. (D.N. B) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het gebied van de Terek heb-' ben Duitsche troepen in een ge- concentreerden aanval, een vijan delijke afdeeling verslagen. Plaat selijke ondernemingen va<i den vijand misluktgn. Tusschen Wolga en Don werden vijandelijke strijd krachten, dien het gelukt was door te breken, ingesloten en in de pan gehakt. Overigens leden de Sovjets bij de voortzetting van hun ter- geefsche aanvallen opnieuw zware verliezen. Zij verloren op 8 en 9 December alleen in dezen secrar 104 pantserwagens. Ondanks hevi- gen afweer dreven .infanterie- en pantsertroepen den vijand in den grooten bocht'van den Don verda* terug, sloegen tegenaanyallen af en vernietigden 16 Sovjetpantser wagens. In den centralen sector van het Oostelijke front wordt de eigen aanval met succes voort gezet. Er werden honderden gevangenen gemaakt en talrij ke wapenen buitgemaakt. Te genaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers bestreden vij andelijke troepen en spoorlij nen. Een stoottroep eener veld- divisie van de luchtmacht ver nietigde 59 kazematten en ge vechtsstellingen. Bij deze ge vechten en ten Zuiden vah het Hmen-naeer verloren de Sovjets- in totaal 72 pantserwagens. In Cyrenaica vielen Duitsche gevechtsvljegers het vliegveld Der- na aan en'vefnielden 7 vliegtuigen op den beganen grond. In Tunesië Waren slechts plaatselijke gevechts handelingen als gevolg van de slechte weersgesteldheid. Een vij andelijke aanval van pantserstrij/ krachten werd ten Zuidwesten van Tebourka bloedig afgeslagen. Acht pantsergevechtswagens werden ten deele door ingrijpende gevechts vliegers in brand geschoten. Ge- veehtsvliegers troffen een koop vaardijschip van middelbare ton nage in de haven van Bougie met zware bommen en bestreden vij andelijke vliegbases met merkbaar resultaat. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten in den afgeloopen nacht, toen Britsche bommenwerpers door de bazette Westelijke gebieden naar Noord-Italië vlogen, drie Vliegtuigen omlaag. Op 8 December werd aan de mond van de Gironde een kleine Britsche sabotagetróep aangehou den en in een gevecht vernietigd. HOOFDKWART IER VAN DEN FüHRER, 10 Dec. (D.N.B.) Naar aahleiding van den dag waarop Duitschland, Italië en Japan een jaar geleden, getrouw aan den geest van het driemogendheden- verdrag, bun besluit bekend maak ten om den hun door de Vereen. Staten en Engeland opgedrongen oorlog gemeenschappelijk tot de eindoverwinning te voeren, heeft de Führer aan den Tenno en den koning-keizer Victor Emanuel, als mede aan den Japanschen minis ter-president en den Duce tele grammen geizonden. Dat van den Füher aan den tenno luidt als volgt: Naar aanleiding van den terug keer van den dag, waarop Duitschland, Japan en Italië een Jaar geleden op plechtige wijze hun besluit hebben bekend ge maakt den hun door de Vereenig- de Staten en Groot-Brittannie op- gedrongen oorlog in de nauwste wapenhroederschap tot de eind- Overwinning te voeren, wensch ik uw majesteit mijn oprechte groe ten te doen toekomen. Ik herdenk daarbij de roemrijke wapenfeiten van onze verbonden strijdkrachten, die de waarborg vormen voor enze ovewinning en een gelukkige toe- komst van onze volken. Aan Koning-Keizer Victor Ema nuel zpnd de Führer het volgende telegram: Op den verjaardag van de onder teekening van het Dojtech-ltaliaan- sche-Japansche wapenbondgenoot schap verzoek ik uWe majesteit met mijn oprechte, hartelijke moe ten mijn beste wenschen voor den strijd der Italiaansche wapens in ontvangst te nemen. Van een vast geloof in de gemeenschappelijke eindoverwinning doordrongen, breng ik tevens mijn qvertuiging tot uitdrukking, dat onzen volken, alsmede het Japanschen volk, na de zegevierende beëindiging van den strijd een gelukkige toekomst van vrede beschoten zal zijn. ROME, 10 Dec. (Stefani). In zijn weermachtshericht no. 929 if^aakt het Itajiaansche hoofdkwar' tier het volgende bekend: Activiteit van de artillerie aan het front van Cyrenaica. Tijdens een. aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op een vliegveld wer den zeven Britsche machines op den beganen grond in brand ge schoten. In Tunesië ontplooiden onze patrouilles gioote verkennings activiteit. Ten Westen van Te bourka werd een' aanval van vij andelijke pantserstrijdkrachten af geslagen. Eenige pantserwagens werden vernietigd. In den afgeloopen nacht is Turijn opnieuw door vijande lijke vliegtuigen gebombar deerd. Talrijke gebouwen wer den getroffen, stortten ineen of geraakten in brand. De totaal aangerichte schade is aanzien lijk. Het aantal slachtoffers van den vorigen aanval be draagt tot dusver 65 dooden en 112 gewonden. De verliezen van den afgeloopen nacht staan nog niet vast. Een escadrille van de 105e for matie torpedovliegtuigen, onder bevel van kapitein Unbano Manci- ni, heeft ondanks de bijzonder on- gustige weersomstadigheden, gis teren een stoutmoedigen aanval gedaan op vijadelijke schepert voor de rede van Algiers. Twee sche pen, resp. van 16.000 en 10.000 ton werden getroffen en sprongen uit elkaar. Tijdens -daarop volï»;mte luchtgevechten met vijandelijke jachtvliegtuigen, werd een Curtiss machine neergehaald. Alle eigen toestellen keerden op hun basis terug. Een oproep van den leider van het N.A.F. Mede dank zij de stappen, die het Nederlandsche Arbeidsfront heeft gedaan, is door den gemachtigden voor den arbeid aan de Betriebs- fuehrer een algemeene vergunning verleend, om hun Gefolgschaft een gratificatie toe te kennen. Hiermede is voldaan aata het verzoek, dat vele Betriebsfuehrer tot het Nederland sche Arbeidsfront hebben gericht. Als leider van het Arbeidsfront doe ik door dezen thans een beroep op hen allen om vóorzoover zij van de verleende vergunning nog geen gebruik hebben gemaakt dit in de komende dagen te dden. Het zal dan alle werkers in Nederland mogelijk zijn. ook onder de gege ven omstandigheden, de naderende Kerstdagen met hun huisgenooten tot feestdagen te maken. Bovendien echter zal de te verleenen gratifi-- catie metterdaad de bevestiging kunnen zijn van den wil van alle Nederlandsche Betriebsfuehrer. de sociale belangen te behartigen van de werkers, die a'an hun leiding zijn toevertrouwd. Met nadruk doe ik dus dit broep. zoowel op particulieren als op de openbare lichamen. H. J. Woudenberg. In Fransche politieke kringen ver wacht men binnenkort de oprich ting van de eenheidspartij, welker hoofd de chef der regeering. Laval zal zijn. De medewerking van den partijleider der Rassemblement Po pulaire. Deat. wordt als zeker be schouwd. Eveneens hebben zich de om de Rassemblement Populaire vereenigde groepen bereid ver klaard tot medewerking aan de ta ken van den chef der regeering. Tegenover dit blok van sociaal re volutionaire bewegingen in Frank-' rijk, diS' bereid zijn tot medewer king met de regeering en waartoe ook de leider van de Francisten. Marcel Bucard. behoort, staat alleen de Fransche volkspartij met haar leider Doriot. Kenmerkend voor zijn isolement is. dat Deat noch Bu card of andere op den voorgrond tredende politici zich bereid hebben verklaard tot onderteekening van het door Doriot voorgestelde mani fest van het Fransche volk als ant woord op den oproep van den' Fuehrer. Tijdens den opmarsch over de Laplandfront onbegaanbare wegen aan het PK Gabel DV R-P H m De stad Eindhoven stond vanmor gen in het teeken van rouw over de bij het bombardement om het leven .gekomen slachtoffers onder de bur gerbevolking. In de verschillende parochieker ken enin de kerk van de prote- stantsche gemeente werden de uit vaartdiensten gehouden, waarna on geveer honderd slachtoffers ter aar de werden besteld. Een der meest treffende plechtig heden was die in de St. Antoinus- kerk. Gisteren waren in de Johan- r.es Berchmanschool. waar een klei ne chaoélle ardente was ingericht, negentien lijken opgebaard. die thans uit de St. Antoniuskerk wer den begraven. Vanochtend ongeveer tien uur stelde de begrafenisstoet, die onge veer een kilometer lang was. zich op. waarop onder een doodsche stil te de kisten met de stoffelijke res ten door vrijwilligers van den lucht beschermingsdienst naar het voor plein van de kerk werden gedragen Tal van autoriteiten bevonden zich in den stoet, onder meer de burge meester van Eindhoven, de Orts- gruppeleiter der N.S.D.A.P.. verte genwoordigers van de Philipsfabrie- ken, van den Nederlandschen Volks- dienst?, Bata. enz. Voorts sloten familieleden van de slachtoffers zich bij den stoet aan. Binnen de hekken van het kerk plein werden de kisten afgehaald door de geestelijkheid met misdie naars. In het bedehuis, waar het altaar met rouw was omfloerst, terwijl de vele brandende kaarsen nog bijdroe gen de gewijde stemming te ver diepen. werd de requiemmis opge dragen door pastoor van Dijk. Buiten de overvolle kerk ver drongen zieh duizenden belangstel lenden. die niet meer tot het gods huis konden worden toegelaten. Na de heilige mis begaf de stoet zich naar de begraafplaat? aan den Boschdijk. De wegen waren afgezet met duizenden belangstellenden, terwijl marechaussee en politie de orde handhaafden. Op het kerkhof, waar eveneens verschillende Nederlandsche en Duitsche autoriteiten aanwezig wa ren. zong het kerkkoor het ecce quomodo moritur van Handel. In de Sint Gerardus Majellakerk te Stratum werd vanochtend even eens een der slachtoffers begraven. In de St. Trudokerk werden vier slachtoffers ter aarde besteld. Hier werd de afzetting verzorgd door politie en W.A. In de St. Antoniuskerk in Phi- lipsdorp werd de requimmis opge dragen voor zes slachtoffers, die werden bijgezet op het kerkhof van de Trudoparochie. In de St. Petruskerk te Woensel was eveneens de belangstelling in en cm de kerk zeer groot. Tien lijk kisten werden in het voorportaal af gehaald door den pastoor der paro-' chie. In de parochie van het Heilig Hart te Gestel werden eveneens 10 slachtoffers begraven, waaronder de slachtoffers van de St. Catharinapa- ro'chie. De' uitvaart en begrafenis van de slachtoffers in de parochie St. Geor- gius te Stratum droeg een uitzonder lijk karakter, omdat het hier uitslui tend onherkenbare slachtoffers be trof. De achttien lijkkisten werden in de kerk gedragen door leden van de E.H.B.O. en van den lucht beschermingsdienst. In de Pastoor van Arskerk wer den twee slachtoffers begraven, evenals in de Paterskerk van Tivo- li. terwijl in de St. Martinusparo- KERST- EN NIEUWJAARS TELEGRAMMEN. Van 14' December 1942 af tot en met 6 Januari 1943 kunnen aan de Rij kstelegraaf kantoren binnenland - sche Kerst- en Nieuwjaarstelegram men worden aangeboden. De inhoud is vrij. doch mag alleen Kerst- en (of) Nieuwjaarsgelukwenschen be vatten. De prijs bedraagt de helft van dien der gewone telegrammen, met afronding naar boven. Nadere bijzonderheden verstrekken de te legraafkantoren. Aan het front In den Kaukasus. Rid derkruisdrager S S-Sturmbanntührer Mühlenkamp op de markt van een Kaukasisch stadje PK Eckert-OvH-P H m chie de plechtige uitvaartdienst voor één persoon gehouden werd. Tenslotte kan nog vermeld wor den. dat in de Ned. Herv. kerk in de ten Hagestraat om half tien een dienst werd gehouden, voor de pro- testantsche slachtoffers, in totaal 8 personen. Ds. Nijholt leidde den dienst,. Van de ten Hagestraat begaf de lijkstoet zich naar de begraaf plaats te Woensel. Bij alle plechtigheden kwam het medeleven der bevolking tot uiting in de groote belangstelling in de kerken en in de straten, waar de stoeten passeerden en in de vele bloemen, die als laatste groet wer den meegedragen. Bij alle plechtig heden waren vertegenwoordigers van landelijke en plaatselijke in stanties aanwezig. Maan Maan op vanavond om onder Tl.30 ryj 20.47 14 Dec. *0«27 uur 30 Dec. E K. tot morgenochtend L.K. 22Dec. q iA linL 6 an- V.M 0.4U uur N.M. Een zeldzaam buitenkansje Reiziger ontvangt 20.000 in beslag genomen sigaretten terug. Op 25 November heeft voor het Bossche Hof terecht gestaan de rei ziger J. C. uit Maastricht, die op 20 Februari 1941 te Maastricht 20.000 sigaretten had gekocht met de be doeling deze weer «te verkoopen. zooals de dagvaarding aannam. De verdachte, die door de recht bank te Maastricht was vrijgespro ken. voerde aan, dat hij de sigaret ten voor eigen gebruik had gekocht en van plan was af en toe een doos je cadeau te géven aan zakenrela ties. De rijksadvocaat; die in-jdeze goe de bedoelingen maar matig geloof de. had 200 gld boete geeischt. met verbeurdverklaring der 20.000 in beslag genomen sigaretten. De advocaat-generaal echter acht te het bewijs niet geleverd en tooeg opnieuw vrijspraak. Het Bossche Hof heeft thans in deze zaak uitspraak gedaan en hej vrijsprekend vonnis der rechtbank bevestigd. De'gelukkige reiziger zal zijn 20.000 sigaretten thans weer te rug ontvangen. Een buitenkansje, nu inmiddels de tabaksdistributie is ingevoerd. Naar te Parijs vernomen wordt, wordt bevestigd, dat binnen het be stek van de zuiveringsmaatregelen, die Laval ter hand heeft genomen op grond van zijn nieuwe volmach ten. de vroegere Fransche verte genwoordiger bij de wapenstil standscommissie. generaal Doyen. is gearresteerd, evenals generaal La- zare. De vroegere medewerker van Deat. Deloncle. wiens beweging, de. Mouvement Social Revolutionaire, reeds eenigen tijd geleden door hem zelf was "ontbonden, is op grond van zijn nauwe betrekkingenmet Dar- lan en den vroegeren minister van Binnenlandsche Zaken Pucheu. ge arresteerd. Voorts wordt vernomen, dat bevestigd is. dat Borotra. de vroegere commissaris voor de sport, is gearresteerd wegens Gaullisti sche gezindheid. ANTI-JOODSCHE MAATREGE LEN IN FRANKRIJK. Te Clermont-Ferrand zijn Woens dag alle joden van buitenlandsche herkomst tusschen de 18 en 55 jaar in hechtenis genomen en naar een werkkamp gebracht. In welingelichte Fransche kringen verwacht men dergelijke maatre gelen ook in andere departemen ten van het onbezette gebied. NIET-COMMERCIEELE VEREENI- GINGEN EN STICHTINGEN. 's-Gravenhage. 10 December De commissaris voor niet-cqm- mercieele vereenigingen en stich tingen brengt ter kennis, dat zijn kantoren met ingang van heden ziin verplaatst van Waalsdorperweg 72 te 's-Gravenhage naar Amaliastraat 13 t.e 's-Gravenhge. Het locale telefqonnummer is hierdoor gewijzigd in: 183570. Het interlocale telefoonnummer blijft onveranderd: letter F. (Van onzen Berlijnschen correspondent). P R ligt iets waars in de bewe- ring. dat de Wilhelmstrasse en bnter den Linden het belangrijk ste deel .van Berlijn uitmaken. Niet slechts, omdat het de straten zijn. die het meest genoemd worden en daarom door de vreemdelingen het eerst bekeken worden, maar min stens evenzeer omdat hier vrijwel alle ministeries liggen, die het be stuur van het Rijk en den Pruisi- schen staat omvatten. Voor velen was zulk een eerste kennismaking een grondige teleurstelling want men had zich beide straten heel anders, veel imposanter gedacht. Dat valt te begrijpen, want ze heb ben haar karakter uit den vroege- ren tijd behouden en er is geen sterveling, die er ooit aan gedacht heeft, hier ook maar iets aan te ver- andereri. De stugge, harde Pruisi sche geest uit den tijd van den Soldatenkoning. den strengen va der van Frederik den Grooten. is hier blijven hangen en men hoort ook nu nog beweren, dat. de toen malige Hollandsche architectuur hierbij een belangrijke rol heeft gespeeld. Zoodoende is het stuk Wilhelmstrasse van den Wilhelm- platz. waar hotel Kaiserhof tegen over den voorgevel van het Propa ganda-Ministerie ligt. tot Unter den Linden niet veel meer dan een aaneenschakeling van ministeries en bureaüx waartusschen dan als een welkome afleiding de paleizen van den Führer en den Minister van Buitenlandsche Zaken liggen. Hier wordt dan ook het meest naar gekeken, want achter breede ijze ren hekken ziet men een welver zorgd voorpleintje, waar schild wachten en politie agenten het of ficieel karakter aangeven en nie mand zonder meer naar binnen kan stappen. Maar dat schijnt juist voor velen een attractie, althans iets bij zonders te zijn. want ook al valt er weinig of niets waar te nemen -r- op alie uren van den dag ziet men voor het paleis van den Führer en ook wel voor dat van Rijksminister von Ribbentrop kijklustige men- schen geduldig staan, wachten, op de dingen die er al of niet zullen gebeuren. \700R pns. representanten der buitenlandsche pers. zijn het twee ministeries, die den doorslag geven: het ministerie van Buiten landsche Zaken, en dat van Volks voorlichting en Propaganda. Hier vinden met uitzondering van den Zondag iederen ochtend en avond conferenties plaats, die voor al in tijd van oorlog voor den be richtgever van ingrijpend belang zijn. Hier wordt het netelig thema van den oorlog in al zijn consequen ties besproken, hier worden de be langrijkste feiten van den dag van deskundige zijde in behandeling ge nomen. kunnen vragen gesteld wor den. voor zoover zij zich binnen normale grenzen bewegen en moet dus iedere geroepsjournalist. die met zijn tijd wil meegaan, een gere geld bezoeker zijn. Zooals bekend is het Propaganda Ministerie in deskundige kringen zegt - men uit gemakzueht meestal ..Promi" pas na de revolutie van 1933 ontstaan. In het statige ..Palais Friedrich Leo- pold" zetelde voordien 't ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat se dertdien naar den overkant is ver huisd. Uit den naam Frederik Leo pold valt reeds af te leiden, dat het gebouw oorspronkelijk eigendom der Hohenzollern was. De laatste bewoner was, prins Friedrich Leo- pold. door wien het aan den staat werd verkocht. Sins 1919 zetelde hier de „Persafdeeling der Rijksre- geering" en sedertdien ziin de bui tenlandsche journalisten hier in- en uitgegaan. Terwijl het oude. statige front aan den Wilhelmplatz vrijwel onveranderd is gebleven, hebben de zijgevels in da Mauerstrasse en de Wilhelmstrasse een grondige wijzi ging ondergaan, want de beschik bare ruimte was bij lange na niet voldoende om het personeel onder te brengen, dat voor de ministeri- eele propagandaplannen noodzake lijk was gebleken. LJ ET ging er om. het bureaucra tische systeem van den staat zoo snel mogelijk in overeenstem ming te brengen met de vlötte en doelmatige werkmethode der partij. Zooals bekend, spelen, zoowel radio als film hierbij een belangrijke rol. sedert zij onder de directe controle van den staat zijn gesteld. Wij ver raden geen geheim, wanneer wij er aan herinneren, dat het journaal in onverkorten vorm iedere week voor de buitenlandsche pers in de ruime theaterzaal/wordtvertoond, wat vooral in tij<4 van oorlog voor de algemeene oriënteering van practi- sche beteekenis is. Rijksminister dr. Goebbeis iis tevens Rijkspropagan- daleider der NSDAP. een combina tie. die speciaal onder de gegeven omstandigheden van practische De- teekenis geacht moet worden, want het geregeld en voortdurend con tact tusschen volk en staat wordt hierdoor bevorderd. Als propagan dist der partij heeft dr. Goebbeis rijkelijk gelegenheid gehad, het hem aangeboren talent als volksrede naar tot ontwikkeling te brengen en ook nu weet hij zijn rijke phantasie en het hem aangeboren tempera ment steeds met koele, zakelijke berekening te paren. Volksvoorlich ting en propaganda zijn onder zijn persoonlijke leiding twee vaste be grippen geworden. Pers. film en radio worden in dé eerste plaats benut om het directe contact tugt schen volk en overheid te bevorde ren. Dat het hierbij voor oogen ge stelde doel voor een belangrijk deel is bereikt, valt ook voor iederen ob jectieven buitenlander af te leiden uit het onloochenbaar feit. dat het Duitsche volk in zijn regeering een onvoorwaardelijk vertrouwen stelt. DE EXTRA KERSTBOTER DES. GEWENSCHT IN JANUARI. 's-Gravenhage. 10 Dec. De termijn van 20 tot en met 31 December 1942. binnen welken het extra boterrantsoen voor Kerstmis mag worden afgeleverd, is verlengd tot en met 31 Januari 1943. Dit is gescheid. teneinde hen. voor wie het om financieele rede nen bezwaarlijk zou kunnen zijn deze boter refeds in de maand De cember te betrekken, in de gelegen heid te stellen nog in den loop van de maand Januari hun extra-rant soen te betrekken. TABAKS. EN VERSNAPERINGEN KAARTEN VAN ZIEKENHUIS- PATIËNTEN. 's-Gravenhage. 10 Dec. Patiënten in ziekenhuizen en ande re bijzondere instellingen zullen, evenals bij de vorige uitreiking van tabaks-, sigaretten- en versna- peTingenkaarten. ook ditmaal deze kaarten reeds tijdens hun verblijf in het ziekenhuis ontvangen. De distributiediensten zullen de kaarten onder waarmerking van een bon van het inlegvel en van een vakje der stamkaart aan de ad ministratie van het ziekenhuis uit reiken. die vervolgens de kaart aan den patiënt- afgeeft. Deze regeling geldt ook. indien da patiënt woont in een andere ge meente. dan die waarin het zieken- huis gevestigd is. Na ontslag uit het ziekenhuis zal men bij den distributiediensJ de overige nieuw uitgereikte beschei den in ontvangst kunnen nemen, waarbij men evenwel geen tabaks-, sigaretten- of versnaperingenkaart zal ontvangen, wanneer een der bonnen K of L 111. 211. 311. of 411 van een merkteeken is voorzien. BINNENSCHIPPERS KUNNEN HUN BONNEN RUILEN. 's-Gr a v e n/h a g e. 10 Dec. Aangezien binnenschippers niet steeds in staat ztillen zijn hun bon nen voor brood, beschuit, vleesch. aardappelen, taptemelk en melk ge durende den geldigheidsduur te ge bruiken. ter verkrijging van deze artikelen, worden zij in het vervolg in de gelegenheid gesteld deze bon nen tot een aantai. dat evenredig is met den duur der reis. bij de dis tributiediensten in te wisselen tegen rantsoenbonnen. Ten hoogste kun nen zij evenwel de bonnen van de lqopende, de voorafgaande en de komende week ruilen. De bonnen van alle opvaren den kunnen geruild worden, dóch alleen op vertoon van het bevrach tingsboekje en onder overlegging yan alle bonkaarten van alle opva renden. De distributiedienst zal een aanteekening van den ruil in het bevrachtingsboekje plaatsen. OP DEN BOTERBON OOK MARGARINE. 's-Gr avenhage. 10 Dec. Op den bon. welke per 18 Decem ber 1942 voor boter zal worden aangewezen, zal ook margarine ver krijgbaar zijn. Voorloopig zal mar garine slechts in beperkte mate en in bepaalde streken des lands. voor namelijk het Wésten, verkrijgbaar ziin. Hetzelfde geldt ook voor het op bon 446 algemeen beschikbaar" gestelde extra Kerstrantsoen. Bak en braadvet zullen dit jaar niet in den handel worden gebracht. Da verstrekking van rundvet zal ech ter op de gebruikelijke wijze blij ven geschieden. Maakt er een nuttig gebruik van Te Rhenen ls meo thans bezig met de restauratiewerkzaamheden van den middeleeuwschen ringmuur, die eens om deze stad liep. Op enkele plaatsen is reeds een gedeelte met behulp van oud materiaal opgetrokken, waar boven Rhenens nieuwbouw uitsteekt A. Ph. de Key*er-P»x holUpd m

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1