Nieuwe sterftetafels voor Nederland DE DE DIPHTHERIE De „Gijsbreght van Aemstel" Bunschoter visschers zijn de beste Nederlanders ttel jacht Kai-Kai Problemen van den dag Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Officieele mededeelingen Alle pijn verdwenen! RADIOPROGRAMMA Gemiddelde levensduur in Nederland de hoogste ter i wereld. Het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek heeft dezer dagen nieuwe „Sterftetafels voor Nederland", af geleid uit de waarnemingen in de periode 1931—1940. het licht doen zien. waaraaq we de volgende inte ressante gegevens ontleenen De sterftekansen zijn ten opzich te van het vorige decepnium ver der gedaald, terwijl die der vrou wen iets meer zijn afgenomen dan die der mannen. De veranderingen in den gemid delden levensduur in den loop van de laatste honderd jaar blijken uit onderstaande cijfers: Gemiddelde levensduur in Nederland 18401940 mannen vrouwen 1840—51 36.2 jaar 38.5 .jaar 1850—'59 36.4 jaar 38.2 jaar 1860—69 37.2 jaar 39.1 jaar 1870—79 38.4 jaar 40.7 jaar 1880'89 42.5 jaar 45.0. .jaar 1890'99 48.2 jaar 49.0 jaar 1900^-'09 51.0 jaar 53.4 jaar 1910'20 55.1 jaar 57.1 jaar 1921'30 6.1.9 jaar 63.5 jaar 1931'40 65.5 jaar 67.2 jaar Zooals bekend, is sedert het mid den van de vorige eeuw vooral de zuigelingensterfte zeer sterk ver minderd. Terwijl in de jaren 1-870 —1879 van de jongens 22 pqt. en van de meisjes 20 pet. in het eerste levensjaar overleed, bedraagt de sterfte beneden het jaar volgens de nieuwste tafels voor de jongens 4.6 pet. en voor de meisjes 3.5 pet. In de eerste levensmaand is de sterfte het hoogst; binnen één ftiaand na de geboorte overlijden 2.5 pet. van de jongens en 1.9 pet. van de meisjes De verbetering der sterftekansen blijkt ook hieruit, dat hét percen tage der personen dat een bepaal den leeftijd bereikt, thans veel hoo- ger is dan -voorheen. Terwijl b.v. volgens de sterftetafel 1870—1879 slechts 7.6 pet. der geborenen den 80-jarigen leeftijd bereikt, bedraagt dit percentage volgens de jongste tafeL 25.7 pet. De gemiddelde leVènsduur is in Nederland hooger dan in de meeste landen. Dit blijkt uit onderstaand overzicht. Gemiddelde levensduur in een aantal landen. mannen vrouwen Australië 63.5 jaar 67.1 jaar België 56.0 jaar 59.8 jaar Denemarken 62.0 jaar 63.8 jaar Duitschland 59.9 jaar 62.7 jaar Engeland 58.7 jaar 62.9 jaar Frankrijk 54.3 jaar 59.0 jaar Italtë 53.8 jaar 56.0 jaar Japan 44.8 jaar 46.5 jaar Italtë 53.8 jaar 56.0 jaar Japan 44.8 jaar 46.5 jaar Nederland 65.5 jaar 67.2 jaar Nieuw Zeeland 65.0 jaar 67.9 jaar Ver. Staten 59.1 jaar 62.7 jaar Zweden 63.2 jaar 65.3 jaar Zwiserland 60.7 iaar 64.6 iaar Zweden 63.2 jaar 65.3 jaar 60.7 jaar 64.6 jaar De postcheque- en girodienst in November 1942 De verkeerscijfers van den post cheque- en girodienst over Novem ber 1942 luiden: stortingen op reke ningen f 1.517.877. tot een totaal bedrag van 213.470.538; creditgiro's f 4.274.233. tot een totaalbedrag van f 1.194.099.055. Van de rekeningen afgeboekte- cheques f 614.546. tot een totaalbedrag van f 134.942.491. De giro- af- en overschrijvingen be liepen 88 pet. van den totalen om zet. Algemeen saldo-tegoed ultimo November 1941: f 531.809.852. ulti mo November 1942: f 623.284.317. Een'onderhoud met Cor v. d. Lugt Melsert. In een onderhöud. met den inten dant vaq de afdeeling tooneel van het gemeentelijk theaterbedrijf Am sterdam. den heer Cor van der Lugt Melsert. naar aanleiding van de op voeringen van Vondels „Gijsbreght van Aemstel". zeide de-ze o.a.: „Wanneer wij de lectuur over de Gi.isbrecht-voorstellingen in de laat ste drie eeuwen raadplegen consta- teeren wij. dat er tal van opvattin gen, .zoowel in spel als in rtiontee- ring. hebben bestaan. Vóór Willem Royaards „Gijsbreght van Aemstel" met zijn nieuwe gezelschap in an dere banen leidde, speelde -men Vondels drama vele jaren achter een vrijwel in hetzelfde decor en met dezelfde bezetting der hoofdrol len. ter gelegenheid van het Nieuw jaarsfeest. Er volgden dan eenige herhalingen en het bleef weer een jaar liggen. Na Royaards hebben verschillen de regisseurs hun Gijsbreght ge bracht met een veranderde rolbe zetting, in nieuwe monteeringën en al of niet met muziek. Vooral met de Reyen is sterk geëxperimenteerd En om dan tot de Gijsbreght-voor stelling van dit seizoen te komen: „Een nieuwe Gijsbreght"- dat wil zeggen een geheel nieuw gemon teerde voorstelling komt er niet. Verschillende technische moeilijk heden maken dit helaas onmogehik Wel achten Cor Hermus en ik een revisie van de vorige opvoeringen noodzakelijk. En in overleg met de heeren Karei Brueckman en Zipper de laatste zorgt voor de projec ties wordt die revisie, voor zoo ver het de decors betreft, in elk geval tot stand gebracht. Verder meenen Hermus en ik. dat de prachtige taal van Vondel moet domineeren en dat kan alleen in rustige decors en bij een minimum aan changementen. Wij hopen dat op 1 Januari 1943 in een goede voorstelling, waarfn John Gobau. Magda Janssens. 'Frits van Dijk. Louis van Gasteren en Cor Hermus de voornaamste rollen spelen, te bewijzen." FEUILLETON door HANS POSSENDORF 87. Hjj scheen geen belang meer te «tellen in zijn eigen lot en dat zijner metgezellen. Toen Eromanga hem eens vertelde dat zijn gevangenschap naar alle waarschijnlijkheid nu'spoe- dig ten einde zou zijn en er ook geen gevaar meer bestond voor zijn leven, zei hij alleen met matte stem: „Ik wil niet meer l;ven mijn levens moed is voor goed gebroken." Den 20sten September stond Per- cy McKenna voor het eerst op en deed, gesteund op Eromanga's arm, een paar passen buiten. Al spoedig kon hij kleine eindjes alleen wande len en op een van die wandelingen ontdekte hij ln het struikgewas van den oever een boot, die Nin hersteld had. Deze ontdekking wekte opeens weer zijn energie op. Hoewel het hem nu dagelijks betei ging, wendde hij een nieuwe ziekte voor, voordat Eromanga weer twee nachten bij zijn bed waakte. In den avond van den 25sten Augustus, kort voor zonsondergang HET BEZOEK VAN MUENCHEN 1860 AAN ONS LAND. Betreffende het bezoek van het voetbalelftal van Muenchen 1860. winnaar van den Tschammerpokala 1942, aan ons land. kan nog hel volgende worden gemeld. Zooals reeds is medegedeeld, zal de Duit- sche ploeg twee wedstrijden spelen, nl. Zaterdag a.s. in Den Haag /n Zondag in Amsterdam. Zaterdag middag om 2 uur komt op het ter rein van ADO in het Zuiderpark een elftal van de SS und Polizei- sportgemeinschaft tegen Muenchen uit en Zondag speelt in Amsterdam een elftal van het luehtwapen tegen de gasten. Vooraf zijn selectiewedstrijden gespeeld tusschen ploegen vah het luehtwapen. marine en SS und Po- lizeisportgemeinsehaft. Het lueht wapen won met 42 van de marine en de SS und Polizeisportgemein- schaft versloeg de marine met 20. Het elftal van de SS-und Polizei- sportgemeinschaft is een van 'de sterkste Duitsche ploegen in Neder land. Hierin zijn opgesteld de Nie- derrheindoelman Duch (Hamborn 07). Saemrk (Lufthansa-B, Berlijn). Deuchel (Sportverein. Munden- heim). Nepomuk (Dueren 99) en andere bekende Duitsche spelers. De wedstrijd belooft dus zeer span nend te worden. Temeer daar dit politie-elftal dat ih het voorjaar te gen Admira speelde, in den voor- wedstrijd tegen de marine. zijn spelsterkte heeft bewezen. De ver dediging maakt het sterkste gedeel te van het elftal uit. De toegang tot dezen wedstrijd in het Zuiderpark is vrik PLATINA GESTOLEN. UTRECHT. 10 Dec. HieT ter stede is Zaterdag een brutale pla- tinadiefstal gepleegd dooi—personen, die bekend zijn met het laborato riumwezen. want het platina is uit een der laboratoria verdwenen. Een hoeveelheid van 600 gram. verte genwoordigende een waarde van ongeveer f 15.000. is gestolen. Het betreft hiér voorraden, welke be stemd waren voqr wetenschappelijk onderzoek. Onder de gestolen voor werpen bevonden zich twaalf schaaltjes, vijf bekertjes, een dek seltje. een lepeltje, een gewichtje van 100 miligram. drie electroden en twee conussen. De politie heeft nog geen spoor van de daders. De heer B. te Ewijcksluis schrijft ons: „Sedert 7 Juni 1942 ls onderge- teekende onafgebroken bü een en denzelfden boer werkzaam. Onder getuigen heeft deze hem werk toe gezegd voor den geheelen zomer eri winter. Tot dusver heeft hij woord gehouden, maar nu komt hij met een verrassing. Er moest om de beurt op Zondag een arbeider ko men om het vee te voeren en de stallen te ontmesten. Wij hadden daar niet veel lust in. maar een paar dagen later heeft ondergeteekende zich met een voorstel tot den boer gewend, waarover deze eens zou nadenken. Wat is hu het geval: in dien tijd heeft de boer een knecht gehuurd en is ons komen zeggen, dat voor ons het werk afgeloopen is. terwijl er nog genoeg werk is tot einde 1942. Is deze boer nu mis schien buiten het arbeidsbesluit '42 gegaan? Zoo. ja. tot welke instantie moet ik mij dan wenden om hem op zijn plicht te wijzen?" ANTWOORD: Wanneer de werkgever met den arbeider heeft bedongen, dat de ar beider den geheelen zomer en win ter zal doorwerken, is er tusschen partijen een arbeidsovereenkomst voor bepaalden tijd tot stand geko men en wel tot het einde van den winter, dus praktisch gesproken tot einde Maart. Nu is de vraag, of bij die over eenkomst ook bedongen werd om des Zondags het vee te voeren en de stallen te ontmesten. Is dit bij het sluiten der overeenkomst bedongen dan had hij niet het recht zich hier aan te onttrekken. Is dit bij het sluiten der overeenkomst niet be dongen dan mocht de boar hem hiervoor niet ontslaan. Bij dit alles echter rijst de vraag, of onder de werkzaamheden van een arbeider op een boerderij niet eventueel het ontmesten van de stal en het voe ren van het vee valt. Inmiddels kan betrokkene zich wenden tot de Arbeidsinspectie met een schriftelijke klacht ter zake van onrechtrhatig ontslag. De Arbeids inspectie (Schouwburgstraat te Haarlem) zal deze zaak dan onge twijfeld nauwkeurig onderzoeken, en indien zulks noodig blijkt zal zij ook maatregelen treffen. Is de ar beider lid van het N.A.F. dan kan hij kosteloos rechtkundige bijstand verkrijgen bij het N.A.F. KAMERAADSCHAPSAVONDEN ORDNUNGSPOLIZEI. In December. Januari en Februari zullen in Nederlandsche steden openbare kameraadschapsavonden worden gehouden der eenheden van de Duitsche Ordnungspolizei. Deze kameraadschapsavonden behooren tot een nieuwen, door den bevel hebber der Ordnungspolizei uitge schreven wedstrijd voor het door brengen van den vrijen tijd. De eerste avonden zijn als volgt vast gesteld: op 16 December in Utrecht, Stadsschouwburg, des avonds om 7 uur. oo 19 December in Amster dam. Bellevue. des avonds om 7 uur. en eveneens op 19 December in Maastricht. Stadsschouwburg, des avonds om half acht. KIND IN ZINKPUT GEVALLEN EN VERDRONKEN. 's-Gr avenhage. 10 Dec. Gisteren is de één jaar en zes maan den oude T. K. achter de ouderlij ke woning in de Hofwijckstraat in een zinkput gevallen gn verdron ken. Het stoffelijk overschot van het ventje is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Bi) het .Deutsche» Theater tn den Nlederlanden" ging Dinsdagavond de eerste opvoering van .Parkstrasse 13" een crimineelcomedie in drie acten. Joachim Ernst (Mlander) en Josy Hol- iten (Eve' Ine Schratt) in eeo der «cfene* Sieburg-Stapf-Pax Holland m Maar lastig. ook verbazend Dr. J. C. M. Grosveld. eertijds te Spanbroek, thans, districtsschool; arts voor Midden-Kennemerland. schrijft o.m. ijl verband met de ge stadige toeneming van deze ziekte: Allen weten wel. dat het om een besmettelijke ziekte gaat. De smet stof. die wij kennen als de diphthe- rie-bacil. leeft in de keel van het patiëntje. Docr uithoesten wordt de smetstof in de omgeving verbreid en^kdn dan den gezonde hesmetten. Van diens weerstandsvermogen hangt het nu maar af. of de nieuw besmette ziek wordt of niet. Bij de besmetting worden het eerst de amandelen in de keel getroffen. Het kind is hangerig, voelt zich niet lekker en klaagt over keelpijn. Ziek zijn met keelpijn kan door velerlei oorzaken ontstaan, maar in een tijd als deze. wanneer er diohtherie heerscht. is het van het allergroot ste belang onverwijld den dokter te waarschuwen. Want deze bezit te gen diphterie een machtig middel, dat des te zekerder helpt naarmate het eerder wordt toegepast. De diphtherie begint dus met keelpijn. De smetsof. die in de keel voortwoekert, heeft twee zeer ge vaarlijke eigenschappen. Ten eer ste vormt zij vellen of membranen, die in de keel in het strottenhoofd en in de luchtpijpen een ware hin dernis voor de ademhaling kunnen gaan vormen. Het kind wordt be nauwd. hijgt naar lucht en niet zel den sterft het den verstikkings dood. toen Eromanga van uitputting vast was ingeslapen, hield Percy het oogenblik gekomen om zijn plan ten uitvoer te brengen. H(j had op de groote zeekaart van de Stille Zuid zee, die aan den wand hing, al lang vastgesteld dat het meest nabijzijnde eiland Pagan slechts veertig mijlen verdér zuidelijk lag. Het weer was prachtig, de zee spiegelglad. Water en proviand had hjj al twee dagen geleden in alle stilte in de boot ge bracht. Als het weer goed bleef en zjjn krachten toereikend waren, kon de vlucht gelukken. Van Nin was niets meer te vreezen, die zat al uren in een boom minstens vijf minuten van het strand verwijderd, om uit te kijken naar de schepen, die dezer dagen, als alles ten minste gelukt werden terug verwacht. Ongemerkt bereikte Percy het strand en met inspanning van al zijn krachten liet hij de boot te water. Daar geschiedde echter iets dat ver andering in zijn plan bracht: in het Westen werd een rookpluim zichtbaar en toen dook een schip op dat regel recht koers zette naar de eilanden. Als het hem gelukte dat schip te be reiken w^ren allen gered. Men zou om hulp seinen misschien een oorlogsschip kunnen aanroepen, de beide zeerooversschepen bij Assong- song laten opvangen en allen Al- Ten tweede vormt de smetstof een vergif, dat het lichaam overal binnendringt en het patiëntie door en door ziek maakt. Enkele orga nen. vooral het hart en de zenuwen zijn voor dat vergif gevoelig, met alle ernstige gevolgen van dien. zooals hartlijden en verlammingen. De verlammingen kunnen nog we ken na de eigenlijke ziekte ont staan. Er is dus alle reden om de dioh therie te vreezen. Het is zaak om thans biï een kind. dat ziek is en over keelpijn klaagt, den dokter te roepen. Laat uw kinderen inenten. Maar we kunnen meer doen. Er is een goed middel om het weer standsvermogen 'tegen de diphthe rie te verhoogen. Dat middel bezit ten wij in de onvatbaarmaking. Daarbij wordt een geringe en onge vaarlijk gemaakte hoeveelheid diphtheriegif on^er de huid gesoo ten. Het lichaam verweert zich daar tegen door een overmaat van tegen gif te produceeren. welke gedurende enkele jaren in het lichaam achter blijft. Én juist die overmaat van tegengif beschermt tegen een even- tueele besmetting. Reeds 2 a 3 we ken na de volledige inspuiting (d.i. 3. maal met 2 weken tusschenpoos) kan men op een volledige onvat baarheid rekenen. Dé diphtherie is echter het ge vaarlijkst voor de nog niet school gaande kinderen, zoodat deze juist de bescherming het meest van noo- de hebben. In verschillende gemeen ten zal er gelegenheid gegeven wor den om de kleine, nog niet school gaande kinderen van 1 tot 7 jaar te laten inenten. Daarvan gebruik te maken zij in dezen tijd dringend aanbevolen. O. U dacht misschien lezer, dat U tot de categorie „aller beste Nederlanders" behoort? Dan hebt U het mis. De Bun- schoters zijn de allerbesten! Dat zeggen ze zelf en zij kunnen het natuurlijk weten. En iedereen is het met deze uitspraak eens. behalve de Spakenburgers, die zich zelf de allerbesten noemen. En deze kunnen dat natuurlijk óók het beste wetenMaar intusschen: de ambtenaren, die nog al eens met de visschers te maken hebben, denken er an ders over: zij vinden die Bun- schoters nog al lastig. Voofal Ruth de Graaf! Daar zwemt in de zee een zeker soort visch. die vroeger veel gevan gen werd. maar die nu aalglad ge worden is en door de mazen van het net heen glipt. Vandaar dat dit soort nooit meer ergens op tafel komt. Dat is de paling. Booze lieden hebben wel eerts be weerd. dat deze aal in den zwarten handel verdwijnt, maar dat is na tuurlijk niet waar. Er is geen vis- scher, die zich met dien zwarten handel bezig houdt, en evenmin is er een visscher. die ondermaatsche aal aanvoert. Dat bestaat eenvoudig niet Onbegrijpelijk dus, dat de contro leurs telkens w^r een botter aan een onderzoek onderwerpen. Maar controleurs zijn nu eenmaal niet verstandiger. Zij denken als maar. dat er visschers zijn. die de wet ont duiken. Ofhebben de controleurs mis schien wél gelijk? Hoe het zij, de Oude Zeng. een haventje in het Noorden van onze provincie is thans verbodén voor de IJsselmeervisschers, omdat er ver moedelijk te veel aal en paling van daan verdween in den zwqrten han del. Toen het nog niet zoo ver was. kwamen de controleurs op zekeren dag een bezoek brengen aan de ha ven aldaar en legden beslag op een zak aal die een jangen had gekocht van een visscher; een onbekenden visscher natuurlijk. Dat was het begin van een drama in zakformaat. Want op een gegeven oogenblik werden de controleurs in de uitoefe ning van hun ambt bemoeilijkt door een groep visschers en het zag er een oogenblik dreigend uit. Van die gelegenheid profiteerde boven genoemde Ruth. om de zak met aal ta laten verdwijnen. Hij nam ze rrfee. hoorde duidelijk de waarschu wing van een der controleurs, dat dit onttrekken was aan het beslag, doch sloeg die waarschuwing in den wind. De zak met aal werd nooit terug gevonden. Het verhoor van verdachte en getuigen nam nog al geruimen tijd UITREIKING VEEBOEKJES 1942/1943. In aansluiting op de publicatie d.d. 7 December 1942, wordt aan alle houders van rundvee, paarden, varkens en schapen medegedeeld, dat zij zich voor het verkrijgen van een nieuw%veeboekje 1942/1943 kun nen vervoegen ten kantore van den Plaatselijken Bureauhouder, waar onder zij ressorteeren. of op de zit tingsdagen. welke gehouden wor den op de bekende plaatsen en uren. Een veeboekje wordt uitsluitend verstrekt tegen overlegging van het oude veeboekje, rundveetoewij zing. contracten en persoonsbewijs. Aangezien het oude veeboekje op 13 December 1942 niet meer geldig is. wordt een ieder aangeraden zich zoo spoedig mogelijk tot den plaat selijken bureau houder te wenden. Wanneer men na genoemden datum niet in het bezit vah een veeboekje 1942/1943 is, kan dit ernstige gevol- gen met zich mede brengen. Houders Van geiten, eenden of pluimvee behoeven voor het j'aar 1942/1943 niet in het bezit van een veeboekje te zijn. terwijl deze dier soorten ook niet opgenomen behoe ven te worden in de veeboekjes van hen. die rundvee, paarden, varkens of schapen bezitten. LEVERINGS- EN BTALINGSCONDI- TIES TABAKSPRODUCTEN. Sigaren-, sigaretten- en kerffabrikan- ten zijn verplicht aan grossiers dezelf de bctalingskortinEen te veneenen. welke zii in de periode van 9 Aoru tot 9 Mei 194U gewend waren toe te staan aan het meerendeel van hun afnemers grossiers. Ten aanzien van sigaretten en kerliabrikanten. die voor 9 April 1940 niet aan grossiers leverden en thans wel. is bepaald, dat zii de op 9 Mei 1940 algemeen gebruikelijke beta- lingskortingen behooren te verleenen. Sigarenfabrikanten, die in een dergelij ke positie verkeeren. behooren nieu wen klanten-grossiers een grossireskor ting toe te staan van lu pet. over den goederenpriis. waarin de betalingskor tingen (uat zijn kortingen bij betaling binnen zekeren termunl zijn begrepen. Wat de verzendkosten betreft, is aan fabrikanten, die in de periode 9 April tot 9 Mei 1940 gewoon waren aan gros siers franco te leveren, de verplichting opgelegd dit te blijven doen of anders hun priis te verminderen met de ge oorloofde vrachtkosten eener levering. Indienzii in genpemd tijdvak niet aan grossiers leverden en dat tegenwoordig wel doen dienen fabrikanten de ver voerkosten voor hqu rekening te ne men of den prijs te verminderen met de geoorloofde vracht. Voor verpakkingskosten behooren dezelfde regele'n te worden gevolgd. Werd voor 9 April 1940 niet aan gros siers geleverd, dan komen de verpak- kings- en verzendkosten voor rekening van de fabrikanten. Voor de verhou ding grossier-winkelier gelden over eenkomstige voorschriften. Overtreding van deze voorschriften is overtreding van de Priizenbeschikking 1940 no. 1 en valt derhalve onder de strafbepa lingen van het Prlisbeheexschingsgbe- sluit 1941. AANKOOPVERGUNNING HANDELS- VOEDERAARDAPPELEN. De P.I.C.A. voor Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hoeveelheden hanaelsvoederaard- aüpelen. welke den laatsten tijd ter oescnwtKing komen, niet toereikend ziin om oo de tn omloop zijnde aan- koopvergunnmgen van aardappelen via aen hanael. voederaardappeien te leveren. Hoewei uiteraard van te voren nim mer de garantie kan worden gegeven dat de uitgereikte aankoopvergunnin gen ook inderdaad zullen worden ge honoreerd. wordt er zooveel mogelijk naar gestreeld het evenwicht tusschen dete verwachten hoeveelheden voeder- aardappelen en de uitgereikte aankoop- vergunningen te bewaren. Waar thans dat evenwicht niet meer aanwezig is. is besloten om een detrl van de uitgereikte aankoopvergunnin- geu van handelsvoederaardappelen te laten vervallen en wel d i e aankoop- vergunningen. welke vóór 1 October il. ziin gedateerd. Dit ziin nl. in het alge meen de aankoopvergunningen, welke voor aanzienlijk hooger hoeveelheden ziin uitgeschreven, dan volgens de hui dige normen toelaatbaar is. Een en an der stond nl. in verband met het feit. dat in Augustus en September groote hoeveelheden aan snel bederf onder hevige zieke aardappelen ter beschik king kwamen, met name in de groote steden en waarvoor een zoo spoedig mogelijke afzet vereischt was. Het is thans onmogeliik deze aan koop vergunningen nog te honoreeren. Mochten er veehouders ziin. die hier door gedupeerd worden en die niet Ik gevoelde ml els herboren. De Heer O M te X tchrijft, dd. 23-1 '411 „Met mijn 83 j». ren leed ik i»n een buitengewoon pijnlijken tanval Jvan ischias Niet» ■hielp, zoodat ik tenslotte «Heen oog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Vaa slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjesreeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgende* morgen als herboren en reeds na 8 dage* bemerkte ik niets meet. Uit voorzorg neem ik %jok verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid,griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTtineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proefl Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlntral Agentschap, NassaukaM 171 Amsterpani in beslag en erg duidelijk waren de yerklaringen niet. Maar hoofdzaak was dat verdachte ontkende, de zak te hebben laten verdwijnen: hij had ze een paar meter verder weer neer gezet. Zulks bestreden de getuigen. De Officier achtte het bewijs ge leverd en vroeg zes weken gevan genisstraf. Mr. Westera uit Amersfoort meen de. dat verdachte heelemaal niet de bedoeling had gehad, om iets aan een beslag te onttrekken. Spr. zette het gebeurde nog eens uiteen, wees op het karakter der Bunscho ter visschers en vroeg tenslotte vrijspraak, subs. een zeer lichte boete. Uitspraak over een week. fano, Edith, de gevangen kapiteins en manschappen bevrijden. De hoop op redding schonk Percy, ondanks de pas doorstane ziekte, ongekende kracht en onder zjjn snelle riemslagen verwijderde de boot zich van het land. Eromanga schrok, door Nins han den wakkef geschud,: uit haar slaap op. „Blanke mister weg met sloep. Schip komt. Gauw! Gauw! Anders alles verloren" riep de zwarte. Eromanga sprong op, greep, on danks haar slaapdronkenheid, den verrekijker en rende, gevolgd door Nin, naar het strand. Percy was reeds een paar honderd meter van dep oever verwijderd. „We moeten hem nazwemmen", riep Ero manga en maakte zich gereed in het water te springen. „Dan wij allen gevangen door het schip. Schip vaart heel snel" riep Nin waarschuwend. Eromanga bracht den verrekijker voor de oogen en zag tot haar schrik dat het een oorlogsschip was. Tege lijkertijd stootte Nin haar aan en riep: „Daar, daar!" en wees naar het Noorden, waar twee punten aan den horizon verschenen. Eromanga keek in die richting: het waren twee sche pen, de Kai-Kai en de Vendetta, die met de beide gevangenen en de ge tuigen aankwamen. Als het oorlogs schip McKenna bemerkte en hem apn boord nam, was alles verloren. „Hier, Eromanga, hier gauw!" schreeuwde Nin en drukte haar iets zwaars in de hand: Eromanga's ge weer, dat de zwarte uit de hut had meegenomen. Niet langer dan enkele seconden duurde de ontzettende strijd die zich in Eromanga's hart afspeelde: nu moest zé een van beiden offeren haar vader of den man, dien ze lief had. Want in dit ontzettende oogen blik werd het haar duidelijk, dat ze Percy McKenna liefhad en van het begin af had bemind. Eromanga legde het geweer aan, mikte en haalde den trekker over. Toen werden haar oogen dof, zoodat ze niets meer kon zien. Nin echter, die de uitwerking van het schot door den verrekijker gade sloeg riep opgelucht: „Dood!" Twintig minuten later het was reeds donker geworden, voer het oorlogsschip op een afstand van naqwelijks een mijl voorbij Agrigan. Men had niets van het drama dat zich had'afgespeeld bemerkt. XXVIII. Het doel bereikt. In den morgen van den 20sten October 1916 komt het jacht „Kai- Kai" in de haven van Numea, de hoofdstad van Nieuw-Caledonië, aan. Het is de ergste reis geweest die het schip ooit heeft meegemaakt. Drie ontzettende orkanen heeft het moe ten doorstaan. Zes dagen lang heeft het westelijk van de Bankeilanden als een speeltuig van wind en golven rond gezwalkt, de masten zijn gebroken, alle zeilen over boord geslagen, het stuur zwaar beschadigd. Niemand heeft meer geloofd aan redding, doch als door een wonder is de motor van het wrak onbeschadigd gebleven en op den orkaan' is het prachtigste weer gevolgd zoodat men vijf en twintig dagen na vertrek van Agrigan het doel bereikt. Eromanga Alfano zat weer ln de kale wachtkamer in het gebouw van de administration pénitentiaire, de directeur was nog niet op zijn bureau. Het was bijna drie jaar geleden dat Eromangahier in dit vertrek had zitten wachten tot ze bij den directeur zou worden toegelaten om hem over het lot van haar vader te spreken. Nu is het haar te moede of het slechts enkele weken geleden is geweest. Ze herinnert zich zelfs nog heel goed de drie mannen die destijds tegelijk met haar hier gewacht hebben en vergeefs trachtten een gesprek met haar te beginnen. Wordt vervolgd. reedson andere wiize in de behoefte' aan saoriike ruwvoeders habben kun nen voorzien, b.v. door aankoop van voederbieten, natte pulp. enz., dan kunnen zi1 zich wenden tot hun Plaat- seliiken Bureauljpuder. met het verzoek om een nieuwe aankoonvergunning op basis van de huidige normen! Aan bonafide aanvragen zal dan worden tegemoet gekomen. BETREKKEN VAN MARGARINE OP BOTERTOEWIJZINGEN. In aansluiting od het bericht, dat oo den bon. welke Der 18 Dec. 1942 voor boter zal worden aangewezen, alsmede dat op den voor het extra-Kerstrant soen aangewezen bon „446 Algemeen" in beperkte mate en* voornamelijk in het Westen des lands. margarine ver krijgbaar zal ziin. wordt bekend ge maakt. dat met ingang van 11 De cember 1942 de toewijzingen voor bo ter ook recht geven od. het koopen van margarine. In verband met het bovenstaande diehen de in het Westen gevestigde de taillisten zich ten spoedigste in ver binding te stellen met het Plaatselijk Verkoopkantoor of den plaatseliiken leverancier van margarine, teneinde zich ervan te verzekeren of. en in wel ke mate zii margarine op hun boter- toewiizingen kunnen betrekken. ZATERDAG 12 DECEMBER. Hilversum L 415.5 m. 7.15 Georg Freundorfer speelt cither (gr.), 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Vlot begin (gr.). 8.05 Duitsche Taalcursus. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8?50 Vrooltfke Ochtepidklanken (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 •Vroolijke ochtend klanken (gr.). 10.00 Disco Variété. 10.30 Je kunt niet alles zelf lezen. 10.45 Orkest Ma- lando en solist. 11.30 Fluit en clavecimbel. 12.00 Almanak. 12.05 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Omroeporkest. 13.40 Schouder de Schop! Reportage van de rede van den leider der Nationale Socialistische Beweging der Neder landen, Mussert, na den terugkeer van het Oostfront van de Gruppe „Niederlande" van den' Reichsarbeitsdienst. 14.00 Orgelconcert. 14.30 Europeesche tljdschriftenschouw. 15.00 Bonte middag.^ 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 16.53 Marschen (gr.). 17.00 Cabaretprogram ma. 17.30 Heling, luisterspel. 18.00 Orgelspel. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Ra-ra-ra, raadsel-rubriek. 19.00 BNO: Politiek week overzicht. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio- Centralès, die over een l{jnverbinding met de studio beschikken. 19.15 De Melodisten, sbliste en gramofoonmuziek. 20.15 Beethovenconcert (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Zuid Amerikaansche klanken (gr.). 22.20 Capriolen (gr.). 23.00—24.00 Tot sluitingstijd: Dansmuziek (gr.). Hilversum II. 301.5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Brandende kwesties, lezing (opn.). 8.05 Vlot tusschenspel (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Piano-Etudes (gr.). 9.00 Uit Theater en concertzaal (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Uit Theater en concertzaal (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzen ding. 10.30 Kamermuziek (gr.). 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Meisjeszangklasse van het blin deninstituut te Bussum (opn.). 11.30 Vroolljk orkestconcert (gr.). 12.30 VisscherUkwartier. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Program ma-overzicht. 13.05 Sfeng met pianobegeleiding, Pianovoordracht en lezing. 14.00 Godsdien stige uitzending. 14.30 Vaudeville orkest, soliste en mannenkoor (opn.k 15.00 Concert gebouworkest (opn.). 16.00 Liederen van Johannes Brahms en Hugo Wolf (gr.). 16.15 Voor de Jeugd. 16.45 BNO: Nieuwsberichten en spiegel van den dag. 17.00 BNO: Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.30 Gemengd koor „Pro Musica" en gramofoonmuziek. 18.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Landsmans Lust 18.30 In de Zeepbel, cabaret revue. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een "lijnverbinding met de studio beschikken. .19.15 Kamermuziekconcert (gr.). 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Kamermuziekconcert (gr.). 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Actueele be schouwing. 32.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R Jonker Plaatsverv van den hoofdred. buitenl en stadsnieuws Den Hei ier A C van Kampen Binnen- 'and alg report en streeknieuws Eriks Haagsrhe redacteur P E H M Verbejne. Den Haag Verantwoordelijk voor de ad ver-' tenties. Schager editie G Schoorl. Schagen Verantwoordelijk voor de advertenties Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2