Land- en Tuinbouw Noodlof, Zee en Dichterschap Tob nooit De tuiobouw rondom Hamburg DE SCHAGER MARKT Marktberichten Stadsnieuws Heldersche meisjes gaan zingen Donderdag a.s. de eerste Schoenenbeurs Schaakclub Morphy LANGS HET LEVEN AFSCHEID Kerk en zending A.a. Zondag concert In het Casino. Het is voor Den Helder telkens weer een gebeurtenis als e. een con cert plaats vindt van „Helders Meis- jerkoor", onder leiding van Henk Hoogervorst en Mevrouw Corrie Mo- reeDol. Een gebeurtenis... omdat men zoo langzamerhand we?t dat er op deze uitvoeringen iets goeds ge boden wordt, dat op een belangrijk/ hooger niveau staat, dan men veelal op dergelijke concerten gewoon is. Wederom was men in staat dit concert te 'cobineeren met een uit voering van „Niedorps Afnusement- orkest", hetwelk onder leiding van den heer B. Steinroth eveneens reeds eerder zijn sporen in onze stad ver diende. Wat het programma betreft, dat het koor van Hocgervorst en Corrie Moree—Dol verzorgt, 'kan men niet anders dan vaststellen, dat men ge poogd heeft een zoo breed mogelijk gebied te bestrijken, zoodat waarlijk elck wat wils geboden zal worden. Er wordt van Brahms gezongen, oud- Nederlandsche liederen worden ge bracht, moderne geestelijke liederen, klassieke nummertjes en enkele num mers, die men reeds enkele malen eerder hoorde zingen door deze Hel dersche meisjes, doch wier reprise men alleen maar hoogelijk waardee- ren kan (o.m. „O, salutaris" van Schubert, „Nu zijt wellekome" en „Zomernacht". Wat het orkest betreft, het blijkt dat dit ook thans weder in het po pulaire genre gezocht heeft. Strause en Peter Kreuder, Boulanger en Ro- bert Stolz wisselen elkander af. Ook ditmaal kan men er verzekerd van zijn, dat zeer velen Zondag Ca sino zullen bezoeken. Wij gelooven, d&t men daar niet teleurgesteld zal worden. De reputatie van het koor en die van den dirigent staan beide daarvoor borg. Zy, die schoenen Inleverden, hebben voorkeur. Wij kunnen thans mededeelen, dat het in de bedoeling ligt de eerste schoenenbeurs te laten plaatsvinden in de bovenzaal Van het Distributie kantoor op a.s. Donderdagmiddag, 17 December, des namiddags van 35 uur. Wij vestigen er de aandacht op dat diegenen, die de laatste 3 weken schoenen ingeleverd hebben en daar voor eene bewijs ontvingen, voorkeur hebben. Zvj, die geen schoenen inleverden, komen dus thans niet aan de beurt. DE VERBODEN RICHTING. De berijder van een bespanning werd bekeurd, terzake het rijden in verkeerde richting De hoeveelste...7 5 P K. i Een bewoner van Julianadorp deed aangifte, dat men hem bestolen heeft van een 5 PK electrische motor. Een onderzoek is ingesteld. GEEN LICHT. Een persoon, die zonder licht zijn rijwiel bereed, ging deswege op de bon. Uitslagen der laatste partyen. Afd. 1. KleinbloesemKuitems 01, DorréWijker 0—1. Stand: 1. J. Wijker 4 1 hangp.; 2. J. G. Nijssen 3%; 3. J. Valkenier 3; 4. J. N. Kuitems 2; 5. G. Klein bloesem 1% 1 hangp.; 6. J. Giroe- neveld 1; 7. F. Muller 1; 8. Th. As- pelman 0 2 hangp.; 9. H. A. Dorré 0. Afd. 2. KocdijkerSmit 01; De FeijterBeek 01; KolstèrLen 10; ZeilstraAdriaanse en Dolstra Bruinsma afgebroken. Stand: 1. J. Soit 4; 2. H. Lem ZV2; 3. H. Dolstra 3; 4. J. Beek 3; 5. f. A. Kolster 2; 6. Th. Adriaanse 1*4; 7. J. Bruinsma 1; 8. G. de Feij ter 1; 9. B. Koedijker 1; 10. S. Zijl stra 0. Afd. 3. v. Amersfoortv. Es 0—1. Stand: 1. A. H. Verschuur 5; 2. D. v. Es 3; 3. J. F. Steindel 3; 4. J. M. Greib 2; 5. J. v. Amersfoort 1%; 6 J. A. de Reuver 1%; 7. J. P. J. Grootendorst 0; 8. B. Roelofs 0. Afd. 4. De GrootBoon Vi, EindhovenAmersfoort Vs Prangerv. d. Horst 1—0, Leeuw Meulenberg 01. Stand: 1. W. v. d. Horst 5; 2. J. v. Amersfoort 4Uj: 3. C. de Groot 314; 4. A. C. Leeuw 2; 5. P. Meulen berg 2; 6. H. Bo .n 1%; 7. J. Pran ger 1; 8. C. A. Eindhoven 14. K.V.H.-nicuws Zondag speeit KVH 2 thuis tegen Roda 3 uit Wertzaan. Hierin zit voor KVH een kans om de 2 punten ln Den Helder te houden. Aanvang 11 uur, op het terrein Kemphaanstraat. Scheidsrechter de heer Koningstem. Opstelling 2e twaalftal: Aanval: R. Bosch, A. de Wit, C. Snoey, J. Steindel. Midden: A. Bommezijn, W. Peters, F. Himpes, H. Timmermans. Verdediging: J. Roobol, D. Hemel- ryk, L. Feenstr N. v. Dyk. Reserves: M. Dienaar, T. Visser, F. Grootendorst. Hoewel het U misschien onwaar- schijnlijk voor komt, bestaan er toch soms tusschen het publiek en de amb tenaren van de verschillende openbare instellingen kleine vertrouwelijke ge heimpjes. Ik zal U onmiddellijk geruststellen en er bij verklaren, dat ze van een onschuMig karakter zijn. Althans het volgende. Toen het oude vrouwtje mij de eer ste keer vroeg, of ik het postwissel- formulier voor haar wilde schrijven, meende^ ik, dat zij tot' het kleine groepje behoorde, dat het schrijven in de jeugd nimtner had geleerd. Maar deze gedachte bleek niet juist te zifn. Dat vertelde zij mij later eer lijk. Dat zij den tvissel niet wilde schrijven had een andere reden. Haar zoon, die in moeilijke geldelijke om standigheden verkeerde, had altijd met groote beslistheid geweigerd, steun van zijn oude moeder aan te nemen. Hoe zij het ook probeerde, het was haar nimmer gelukt. Toen herinnerde zij zich, dat haar zoon in zijn jeugd een schoolvriend jarenlang, geheel kosteloos, geholpen had met studie. Deze vriend was thans een welvarend man en het oude vrouwtje profiteerde van het gebrek aan waardeering bij deze man. door haar zoon elke maand een wissel te zenden, met als adres van den afzender de voornaam van den schoolvriend. Om te voorkomen dat haar zoon het handschrift van zijn moeder zou herkennen, verleende ik stille medewerking. Dat is jaren goed gedaan en ik genoot altijd als ze mij, nadat ze mij betaald had, met een vriendelijke groet en een ondeugend lachje, be dankte. Totdat een dezer dagen ons geheim vast liep. Ik meende het al aan haar gezicht te zien, toen ze binnen kwam: ,fiat wordt de laatste keer, mijnheer! Ik moet hier weg en nu ga ik naar hem toe. 't Is jammer, nu kan ik het hem niet langer ongemerkt toestoppen". Wij hebben ten aanzien van oude menschen, altijd zoo min of meer het gevoel, dat we ze met alles behulp zaam moeten zijn en dat alles even gebrekkig gaat. Toen igij vanmorgen afscheid van elkaar namen, bemerkte ik, dat dat een vergissing van ons is. Als ze bij haar zoon is, zal ze er stel lig wel weer' iets op vinden. Toean Tik-Tik. Het 3e twaalftal gaat naar Gr. Geel 4 en vertrekt om 9.30 per spoor. Oppassen KV' want Gr. Geel is sterk. Opstelling 3e twaalftal: Aanval: J. v. Straaten, M. W. Evers, P. Dekl-.er, Hr. Dirks. Midden: B. v. d. Braak, H. Schutte, P. de Koning, de Visser. Verdediging: B. de Koning, Mevr. Dirks, D. Bogert, C. Roobol. WIER1NGEN BURGERLIJKE STAND, van 16 Nov. tot 10 Dee. jl. Geboren: Antonia Maria, dochter van M. J. van Wijk en van B. Bau- man; Volkje Antje. d. v. R. Metz- lar en van G. R. Rotgans; Corne- lis Pieter. z. van A. van Koeveringe en van M. H. van Mastrigt; Pieter- zoon van K. Schat en van M. Pruim- boom; Rijkje Cornelia. dochter van M. Schenkeveld en van C. S. van der Sijs; Jan Pieter. z. van P. Pos- thumus en van J. A. Metselaar: Grietje, d. van R. v. Werkhoven en van W. Greidanus; Sjoerdje. d. van P. Kuipers en van W. Kossen: Lau- rus Jan. zoon van F. v. d. Kreeke en van "D. Hegeman; Aalzen. zoon van J. Aikema en van T. Zandstra; Andries Cornelis Pieter Leonardus. zoon van P. C. L. Poortman en van C. Weeda. In dtalingrad. Over de ruines op de industrieterreinen van een geschut- tabrlek wordt de munitie voor de Cslitsche infanterie naar voren ga- bracht PK Gehrmann-O H-P H a Ondertrouwd: L. Willeboordse en Z. Heres. Getrouwd: N. Helsloot eir H. Drenth; D. Verheul en P. de Krijger Overleden: Elisabeth Kaan. oud 71 jaren; Marianna Hester Lugt oud 5 maanden; Grietje Bonselaar. oud 86 jaren, weduwe van J. Warnar; Mattheus Johantujs Rotgans, oud 7 jaren; Cornelis Kinne. oud 80 jaren LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: A. L. J. Nater en echtgenoote van Haarlem: C. J. Bonte en gezin van Den Helder: C. E. Keijzer van Alphen aan den Rijn; J. van Keulen van Vreeswijk. Vertrokken: P. Rolleman naar Emmen; M. Weidema en gezin naar Wieringermeer; H. Huisman rtaar Amersfoort; P. C. W. Kramer naar Den Helder: J. Pijpstra naar Em men: J. M. de Waard naar IJeiloo: J. Klompstra naar Wieringermeer; Th. H. Veile naar Edam. DIERENMISHANDELING. Tegen een tweetal jongelieden uit Westerland is proces-verbaal opge maakt wegens het mishandelen van egels. Twee van deze nuttige dieren werden door de onverlaten op on- menschelijke wijze mishandeld en tenslotte gedood. Een voorbeeldige straf is hier zeker op zijn plaats. DOODSQHOUW. Als geneeskundige, belast met de doodschouw in deze gemeente, is voor het jaar 1943 wederom aange wezen de arts R. J. de Groot alhier. Het vee blijft steeds duur. vooral doordat de bonnen zoo'n vlucht heb ben genomen. Deze loopen bijna tot de halve gulden. Half October was er wel een inzinking. De handel in tijdkoeien was iets te flauw, maar zware tijdkoeien waren niet aange voerd. Nu kwam de hoogste notee ring te staan op f 450. De handel in geldekoeien kon er bij door. de ze noteerden tot f 500. De vaarzen werden duurder verkocht vergèle- ken bij de vorige week. Er waren beste aangevoerd. De handel was goed. tot f 400. Weinig handel was er in graskalveren. Er waren geen zware nu. De prijs ging tot f 175. de hoogste noteering met weinig aan voer. Veulens kalm. tot f 850. Voor de centrale aangevoerd 129 stuks rund vee. waaronder stieren en vaarzen, verder 42 graskalveren. 36 nuchtere kalveren en 98 vette schapen. Op de wolveemarkt was al heel weinig aangevoerd. De prijzen van overhöuders (ooyen) blijven bij een kalmen handel onveranderd hoog. Nu van f 7590. De handel in bokken en geiten was prijshou dend en kalm. met als hoogste noteering f 70. De prijzen van biggen waren niet lager dan de vorige week met een, matigen handel tot f 35. Er was een groote aanvoer van konijnen. ze waren heel duur en werden vlug verkocht. Men zag hier weer vreem de kooplieden. Kippen onveranderd. Verzen van Geerten Gossaert en Buddingh doqr W. KOK In de schaduw der zwellende zeilen verborgen Voor de maan, die de mast op de water^p mat, In den slaap van het 1'cht, tusschen avond en morgen, Stond ik, slaaplos, ter reeling van 't zeilend fregat. Hierboven lees je de eerste strofe van een gedicht van Geerten Gos saert, getiteld: „Het brandende wrak" dat we kunnen vinden in de eenige door dezen Calvinistischen dichter uitgegeven bundel verzen: „Experi menten". De bundel verscheen reeds in 1911, doch z^ bevat gedichten, die tot op den huidig-m dag kunnen wor den gerekend tot het mooiste van wat onze literatuur heeft voortge bracht. De veel voorkomende vergelijkin gen in zyn gedichten zyn bijzonder treffend door hun buitengewone uit beelding. Ik denk hier o.a. ook aan zijn gedicht: „De stervende pelgrim". Je behoeft niet al te veel verbeel dingskracht te bezitten om je van het door den dichter bedoelde een voorstelling te «vormen. Laat ik ech ter. om het beeld volledig te maken, eerst nog de tweede en derde strofe citeeren. Toen verblindde myn' blik, naar den einder ontloken, Tusschen wolken en water een vuren kolom, Als van magischen morgen, in 't zuiden ontstoken De bloedige bloesem midn&cht- ïyker zon. t Een wrak, verlaten, ten halve bedolven In het maanlichtbeglansd emeralden azuur Dat in laatste agonie, boven 't graf van de golven Naar den hen el verviucht in een passie van vuur. Ver en eindeloos is de zee onder den nac I lijk er. hemel en onzicht baar de cirkelvormige horizon. Met „zwellende zeilen"- let hier op de goed gekozen alliteratie zoekt het f -gat zich een weg door den nacht. Het golvenpad wordt beschenen door de maan, die „de mast op de wateren mat". Het moet een indrukwekkend be leven zijn, zoo'n tocht over de maan- beschenen golvende zee! Boven Je geweldige wolken, d'f als een troep steigerende zwarte paarden langs de l.emelvlakte snellen. Rondom: wol- kenschaduwen door het mysterieuze zilveren licht van de maan geworpen op de groote golving van hgt water Het zeilenbeeld zelf met het schtp meeglijdend over de golven. Een schouwspel, dat door haar voort durende verandering elke mir.uut op nieuw blijft boeien. En bovendien de geluiden van den wind: het ge- zwiep van de touwladders, die tegen de nu en dan kreunende masten slaan en her geklots van de golven, die uiteenspatten tegen de steile boeg. Een symphonie van onwerke lijke kleurèn en woeste klanken. Is het wonder dat die eenzame passa gier in sti'le ontroering door dit machtige tooneelbeeld als aan het dek gekluisterd blijft toezien in de veilige schaduw der groote zeilen en er niet toe kar komen zyn kool op te zoeken Plotseling is, daar de verandering. De verre scheiding van wolken en water wordt nu duideiyker zichtbaar in het grillige roode licht van een vurige massa.'... De gloed kaatst terug Van Nederlandscbe tuinbouw- autoriteiten op excursie 's-GRAVENHAGE, 10 Dee. De landstandspersdienst schrijft: Eenigen tijd geleden maakten eenige Nederlandsehe tuinbouw autoriteiten een excursie naar het uitgestrekte tuinbouwgebied rond om Hamburg. Den, ochtend van den eersten dag werd het gezelschap welkom geheeten door burgemeester Krog- mann ifi een der zalen van het prachtige Hamburgsche raadhius. waarna een bezoek werd gebracht aan het fruitteeltbedrijf vin den heer' Jac. Rieper, voorzitter van den Obstbauversuchrhig te Jork. Het bedrijf ligt midden in den Al- tenlandenpolder, die een aaneen gesloten gebied vormt van uitge strekte fruitteeltbedrijven met een. gezamenlijke oppervlakte van 8000 HA. De eerste nederzettingen hier zijn van Hollandschen en Neder- saksischen oorsprong, waaraan de oorspronkelijke terpen en dijken- bouw en plaatsnamen nog herin neren. Hierna werd het fruitteeltproef station te Jork van de T.arrdes- bauernschaft Niedersachsen bezich tigd onder leiding van den direc teur, dr. Loewel. Het proefstation bezit een eigen boerderij vfm 220 morgen, In totaal beschikt men over 400 morgen proefterretn. Naast het verrichten van proeven worden ook adviezen gegeven. Des middags werd een bezoek gébracht aan een Altenlaender huis en een moderne fruitschuur in Wisch. De volgende dag was geheel ge wijd aan de groententeclt. Des voormiddags werden twee kweeke rsen bezocht. Het groententeeltcentrum van Hamburg, .de Vierlandenpoldérs. telt een 5000-tal bedrijven van in doorsnee 1 A 2 H.A. groot. Het meerendeel bestaat uit groenten- teelt in den vollen grond met eenige warenhuizen en wat pint glas. De bedrijven waren vanzelf sprekend niet op zijn mooist, daar de meeste producten reeds geoogst waren. Hiertia volgde bezichtiging van den proeftuin te Fuenfhausen. Dit proefstation, dat van de stad Hai i burg is, houdt zich in hoofdzs:ak bezig met het kweeken van nieu we soorten en het winnen van zaad. Wat hier in het bijzonder de aandacht trok, was een hooge kas waar de bodemtemperatuur o£ 21 —20 gr. C. werd gehouden en de luchttemperatuur op nl.m. 20 gr. C.., hetgeen wprd^ bereikt door warme lutht door den g-ond te persen. De kas was beteeld met snijboonen, var. Schlachtschwert. Een andere variëteit, waar men veel waarde aan hechtte, was Im perator, een draadvrije soort, die zich ook uitstekend zou leenen voor de bpitencultuur. Het hoogtepunt van dezen lsat- sten dag werd gevormd door een bezoek aan het rijksinstituut voor koloniale boschbouw te Reinbck Van het vele, dat te zien is, wil len we alleen vermeiden, dat men hier een houtrollectie bezit van ruim 8000 stuks. ALKMAAR AMSTERDAMSCIIE ZWIJNTJES JAGER AANGEHOUDEN. Nadat Dinsdagmi<4ag j.1. op het Bureau van Politie, alhier, aan gifte was gedaan van diefstal van een rijwiel, heeft, het door de Poli tie ingestelde onfderzoek tot resul taat gehad, dat de dader kon wor den gearresteerd. Een der rechercheurs begaf zich per motor naar het station der Nederlandsche Spoorwegen te Hei- loo en ontdekte, dat het bewuste rijwiel daar even te voren door een onbekende, wiens signalement bekend was, ten vervoer naar Am sterdam was aangeboden en in middels reeds naar zijn plaats van bestemming onderweg was. De Amsterdamsche Politie werd on middellijk gewaarschuwd en door het rijwiel te „schaduwenkon reeds den volgenden dag de niets vermoedende rijwieldief, die het door hem gestolen karretje aan het Centraal Station te Amster- Ylam kwam afhalen, worden gear resteerd. Het bleek te 'zijn de 23- jarige Amsterdammer P.' M. G. M. S., die reeds meerdere rijwieldief stallen op zijn geweten heeft. Hij is naar Alkmaar overge bracht en alhier ingesloten. KERSTBOUTJES UIT DE HOUT. Nu Kerstmis nadert trachten ve len zich van een extraatje te voor zien. Zoo werden door een onbeken de eenige dagen geleden uit de Alk- maarsche Hout 5 kalkoenen en 1 konijn gestolen, welke dieren bin nenkort wel op den disch van den onrechtmatigen eigenaar zullen prijken. Door de recherche wordt een onderzoek ingesteld. •t HET RHYTMISCH ZINGEN. Jn de Gereformeerde kerken wer den sine's lang pogingen gedaan hg het zingen tot de oorspronkelijke rhytmische zangwijze terug te kee- den. Dit pogen heeft niet overal_ suc ces. Onlangs werd gepubliceerd, dat de kerkeraad van Loosduinen van een dergelijke poging teruggekeerd was en de gemeente wederom alle noten even lang liet zingen. Prof. dr. H. H. Kuijper schrijft terzake thans in de Heraut o.m.: „Ons volk is nu eenmaal gewend an de tegenwoor dige zangwijze en vindt deze, omdat men alle noten ge'ijk* lang zingen kan, niet alleen gemakkeiyker te onthouden, maar ook statiger en plech'tiger dan het rhytmisch zingen. Vooral is echter hef bezwaar, dat deze melodieën vervaardigd zyn voor Franschen tekst der psalmberijming, zooals deze door Clement Marot en Beza gemaakt was en de Fransche prosodie geheel andere wetten volgde dan de Nederlandscbe, zoodat de af wisseling in de melodie door het zingen van de heele en halve Tioten niet altgd op onze berijming klopt. Metterdaad ligt hier dan ook een vraagstuk, waarover we het liefst het oordeel overlaten aan onze mu ziekkenners. Al dénken wy er niet aan de wijze waarop door onze ge meenten de spalmen en gezangen ge zongen worden, te discrediteeren, zooals somtijds wel geschiedt, toch is verbetering in ons kerkgezang zeer gewenscht. Ii dien herstel van de oorspronkelijke zangwijze moge lijk was, zou dit zeker uit muzikaal oogpunt aanbeveling verdienen. Wil men daarvan een voorbeeld, dan spele men de oude melodie van psalm 23 en hoort dar hoeveel schooner de zang wordt, wanneer deze aan de melodie zi h houdt." HET FINSCHE BIJBELFEEST. Uit Finland ontvangen wij thans be richt over de viering in de Domkerk te Abo op 14 October j.1. van het 300- jarig bestaan der Finsche bijbelver taling. De rijkspresident Ryti was daarbij aanwezig, ook de ministerpre sident Rangeik de minister van on- derwijs, de voorzitter van den rijks dag, enz. Veldmaarschalk Manner- heim was verhinderd, doch liet zich vertegenwoordigen door zijn veldbis- schop en zond aan de vèrgaderden een warm gesteld telegram. Gesproken werd door den Finschen aartsbisschop dr. Erkki Kaila en door afgevaardig den uit Zweden, Hongarije en Duitsch- land. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. De Nederlandsche Protestantenbond belegt van 27—30 December a.s. te Amersfoort in hotel Birkhoven een winterconferentie over het thema „Noodlot en geheimenis", sprekers: ds. E. J. van den Brugh te Tiel over „Noodlot en geheimenis", door dr. K. F, Proost te Hem over „Ibsens Spo- h»n", prof. dr, H. T, Fischer te de wolken op de bewegende water vlakte. Men krijgt den indruk of daar in den nacht de zon opkomt, groots en machtig... Je schijnbare zonnebol stggt echter niet hooger, maar blijft drijven op de zwa-te zee. Het fregat mei den snellen wind in de zeilen nadert en dan verandert het beeld. Het is geen middernach telijke zon, die den hemel in gloed zet, maar het zyn de laaiende vlammen van een tot hulpeloos wrak gewor- der schip. Hoe dieper het wrak weg zinkt in de golven, hoe hooger de vuurtongen in den zwarten nacht grijpen als smeeke ze de sterren om redc'ing. Het wh niet ten onder gaan in de peillooze diepten van den grauwen oceaan; nog eenmaal komt een groot deel van het wrak boven de golven als een laatste krachts inspanning, een laatste streven n^Ür omhoog... maar het Noodlot wilde anders... En het fregat snelt verder der nieuwen morgen tegemoet. Zóó ons hart: Naar den droom van ons leven begeerend, Boven diepten de* doods pog in purperen pracht, Van laayend verlangen zich langzaam vreterend In de eenzame uren der eindlooze nacht. In deze laatste strofe saamgevat vinden 'we de vergeiyking met het werkelijke leven. De droom, .het groote verlangen van ons leven, wordt hier vergeleken met een bran dend wrak, hetgeen Je ln het begin wel wat vreemd voorkomt, maar je bg eenig nadenken toch duidelyner zal worden. Elk mensch koestert ln zijn leven een of meerdere idealen. Sommige gaan in vervulling, maar het groote verlangen naar het vaak onbereik bare ideaal blijft en eindigt nooit, pok al heeft men het naderend einde voor oogen en is men er zich helder van bewust, dat men dat ideaal niet zal bereiken, toch blijft men verlan gen koesteren. Gelukkig maar, want de hoop en het verlangen vormen voor menigeen de ruggesteun ln moeilijke oogenblikken. Die verlangens zyn voor een ieder verschillend, IKjou er veel van kun nen vertellen, maar laat het hier achterwege. In deze dagen is er echter één ver langen. dat bij ons allen hetzelfde is: het verlangen naar vrede, het ver langen naar de opheffing van de nm. in getallen Veer te geven d-uk, d'e de gansche wereld omvat. Door C. Buddingh, een onzer moderne dich ters, werd dit verlangen tot uitdruk king gebracht in de volgende woor den: Zouden wy alles waar wij prat op gaan niet gretig en met belde handen geven om voor één enkel uur te zjjn bevryd van deze doem, die en hoe lang nog aan het laatste knaagt dat ons iet dat nier is gebleven VOLDOENING. Er bestaan velerlei scorten van voldoening. Het besef b.v. dat wij een moeilyke opdracht behoorlijk vervuld hebben, geeft ons voldoening. Even eens de vervulling van een lang ge- koesterden wenscb hetzij dat de om standigheden die .vervulling brengen of dat deze het resultaat is van eigen inspanning. Alles waarin wy van ganseher harte belang stellen, zal ons op een oogenblik voldoening ge ven, al moet Je een er langer op wachten dan den -r.der. Menigeen klaagt over weinig vol doening in zijn leven; zeer dikwijls is de oorzaak daarvan gebrek aan geduld. De meest /oorkomende oorzaak van voldoening is een eigen presta tie. en noemenswaardige prestaties bereikt men m°t een, twee, drie. Iemand, die b.-.wol animo aan mu- ziek-studie begint, zal geduld moe ten hebben alvorens hij zoover is, dat hij welluidende muziek aan zijn instrument kan ontlokken. Wie geen of -e weinig geduld heeft, zal d eene liefhebberij na de ander® ter hand nemen en. in geen van all® bevrediging vinden, omdat hij z® weer ontmoedig i neergooit, nog voor dat hij tyd heeft gehad om te ont dekken of hy iets kan bereiken op dit gebied. Zonder geduld ca volharding valt niets te bereiken, op geen enkel ge bied. Iedereen, ule een moo schilderij ziet, heeft weieens gedacht: ,.ik wil de, dat ik zooiets kon maken." Maar voor hij zich gaat toeleggen op tee kenen of schilderen, doet hy goed met aan een deskundige te vragen, of hy eenig LJcnt in die richting heeft. Luidt "iet antwoord bevesti gend, dan reali^eere hy zich wel, c'at hem een lange en geduldige studie wacht, voordat er onder zijn handen iets moois op papier of doek ont staan kan. Dit voorkomt teleurstel ling. Dan zijn er nog twee soorten vol doening, die, vreemd als het moge klinken, dikwijls met elkaar in strijd zijn; dat zyn de oogenblikkelyke vol doening en de voldoening op den duur. Wanneer wy een onaangenaam gesprek voeren, dan zit er een oogen blikkelyke voldoening in om een doel treffende hatelijkheid te plaatsen, maar dikwijls een lang zelfverwijt achteraf, wanneer doo onze venij nige „pijl" de verwijdering ernstiger en langduriger wordt, dan de aan leiding eigenlyk waard was. Heel blijvender is de voldoening van het besef: „ik had genoeg kunnen ant woorden, maar ik ben de wyste ge weest en heb r ezwegen." Hetzelfde geval doet zich voor, wanneer wij een onaangenaam werk je uitstellen; maar heel even duurt de voldoeiiing- van het vandóAg maar niet te doen, en volledig is zy niet. Hoeveel echter en blijvender is de voldoening van „er van af" te zijn, nadat wy even door den zuren appel hebben heengebeten. In het leven krygt men zelden iets voor niets en voor een biyvende vol doening, op welk gebied dan ook, moeten wy iets over hebben. Nadruk verboden. Dr. Jos. ie Cock. Utrecht over de vraag „Waar vindt een mensch dan cjpn moed om te leven?", ds. H. A. Enklaar te Den Helder over „Het geheimenis der drie feesten" en ds. A. L. Broer te Hilver sum over „Géons drama Genesius". De conferentie staat onder leiding van, ds. E. D. Spelberg en ds. J. Zuurdeeg, die tevens de avond- en morgenwydin- gen houden, en wordt besloten door een godsdienstoefening onder, leiding van dr. N. A. Bruning.. Het adre® voor informaties enz. is ds. E. D. Spelberg, 's Gravelandscheweg 65 te Hilversum. EEN LANDELIJKE REGELING De kerkeraad der Nede.rlandsche Hervormde gemeente te 's-Graven- hage verzond blijkens publicatie ln het Hervormd Weekblad De Gerefor meerde Kei;k, naar aanleiding van besprekingei. in den kerkeraad over het mogelijke v^rleenen van „kerke- ïyk onderdak" an de vreeniging van Vrijzinnig Hervor, den een schrijven aan d< algemeene synode der kerk, waarin de kerkeraad het verwerpen van een desbetreffend voorstel mo tiveerde en aan de syn >de verzocht om een algemeene regeling te ma ken, waarby de vangeliastiea" btj wyz van noodmaatregel zich zouden kunnen aansluiten by den Hervorm den Raad voor inwendige zending, respectievelyk diens subcommissie. Op deze wyze zou bereikt worden, aldus de kerkeraad, dat van geen enkelen kerkeraad een princip'sel offer werd gevraagd en dat mede daardoor een algemeene landelyke regeling doorgevoerd zou kunnen worden. De synode heeft dit voor stel echter verworpen. Dr. G. P. van Itterzon voert D'ans ln het Hervormd Weekblad voornoemd nogmaals het pleit voor deze „nevenoplossing". SCHAC&N 10 Dec. 2 Veulens f 700850. 26 gelde koeien (magere) f 400500 129 idem (vette) centrale: 10 tijdkoeien f 350450. 12 vaarzen f 350400 42 graskalveren voor de Centrale: 4 graskalveren f 130175: 36 nuch tere kalveren centrale 98 vette schapen centrale. 15 overhouders f 7590. 9 bokken en geiten f 25 70 42 biggen f 10—35 356 konijnen f 110 11 kippen f 2.504. URK. 8 December. De prijzen wa-en heden: snoek baars 68 ct„ roode baars 36 ct., groote voorn 30 ct., kleine voorn 22 ct., alles per kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3