Het elfjarig bestaan der N.S.B. - N.S.B. ingeschakeld in bestuursapparaat De day van den leider Verduister i DAGBLAD VOOR Mussert de leider van het Nederlaodsche volk VERBITTERDE GEVECHTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT HELDERSCHfc EüfTSE 87ste Jaargang. No. 11979 DINSDAG 15 DECEMBER 1942 Redevoeringen van Seyss lnquart en Mussert DUnSCH W EERMACHTSBERICH7 VERKENNINGSACTIE IN CYRENAICA Convooi aan de Britsche kust aangevallen lk 8.44 uur ek EEN HOOIKIST IN GEBRUIK Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebareaox: SCHAGEN; Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koninijstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties, in deze Editie 11 ct. Der m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. odI. od aanvr 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (Afw.) De plechtige herdenking van het elfjarig bestaan van de Nationaal Socialistische Be weging der Nederlanden, is Zondagmiddag in het Concert gebouw, dat tot de allerlaatste plaats was bezet, uitgegroeid tot een grootsche manifestatie van verbondenheid en trouw aan den Führer en den leider der N.S.B. Deze historische bijeenkomst in de hoofdstad van het land, waarin de N.S.JB. is ingeschakeld in het bestuurs apparaat van Nederland, en waarin Mussen is uitgeroepen tot leider van het Nederland- sche volk, kenmerkte zich door een laaiend enthousiasme van hen, die getuige waren van deze zeer bijzondere plechtig heid. Nooit is duidelijker naar voren gekomen dat inderdaad, zooals de leider zeide, de ge schiedenis van ons land de geschiedenis van de beweging is. Omstreeks een u^r stroomde de' zaal vol. De verschillende forma ties namen haar plaatsen in, ter wijl de organisatieleider den aan wezigen de laatste instructies me dedeelde. Ondertussdhen hadden verschil lende hooge Duitsche gasten, a.s- mede generaal Seyffardt, de com mandant van het Nederlandsche vrijwilligerslegioen, er hun zit plaatsen ingenomen. Met zwaar tromgeroffel en luid klaroenge schal werd de komst van dr. Seyss lnquart en Muissert aan gekondigd, die bij hun binnentre den werden begroet met een don derend „Houzee"-geroep. Voordat zij hun plaatsen innamen, songen de ongeveer 2600 aanwezigen rieH rijksminister en den leider het lied\,De Zwarte Soldaten" toe. Onder doodsche stilte werden vervolgens, terwijl alle aanwezi gen zich van hun zetels verhieven, de Nederlandsche vlag, gedragen door vertegenwoordigers van den jeugdstorm en de eerevlag der beweging, gedragen door den SS- opperstormleider Heubel, binnen gebracht. Openingswoord. Hierop spralt de secretaris-gene raal der N.S.B., C. J. Huygen, het openingswoord uit, waarin hij den leider, den rijkscommissaris, en ten slotte tal van andere hooge autoriteiten welkom heette. Voorts begroette hij de functionarissen en leden der N.S.B., waaronder spe ciaal de gewonde en met verlof zijnde strijders aan- het Oostfront. Van Geelkerken, spreekt Na den heer Huygen voerde de plaatsvervangend leider, de heer De Nationaal Socialistische Beweging des Nederlanden siert het begin van bat twaalfde (aar van haar ttrqd Rijkscommissaris. Rijksminister dt Seyse-lnquart feliciteert den leider dei N.S.B., Mussert, met fijn benoeming Polygoon-Fotodienst NSB-Oeto- Paz Holland m C. van Geelkerken, het woord. Deze herdacht de gevallen kame raden, zij, die in de Meidagen zijn gesneuveld of vermoord, als mede de dapperen, die aan het Oostfront, in Afrika, of waar ook ter wereld, hun leven hebben ge geven en gelaten. Vervolgens memoreerde spreker in het kort den elfjarigen strijd Hij wees op de nooden van ons volk. waarvan honderdduizenden in Duitschland moeten arbeiden, terwijl de evacuatie een ware be proeving is voor velen. Met den roep, om trouw te staan achter Hitier en Mussert, besloot spreker zijn inleidend woord. (Applaus). Hierna werden twee coupletten van het Oostlandlied gezongen, waarop elf vertegenwoordigers van den jeugdstorm, die uit de elf gewesten de estafette-vlaggen aan hun leider kwamen presenfeeren. de zaal binnenmarcheerden. Jeug dige vertegenwoordigers van den jeugdstorm declameerden vervol gens strijdleuzen, waarna in spreekkoor de jeugdstorm zijn trouw betuigde aan den leider. Rede dr. Rfdterbusch. De volgende spreker was dr. Ritterbusch, namens de N.S.D.A.P die namens de Duitsche partij, met welke de N.S.B. ten nauwste is verbonden, de>hartelijkste geluk wenschen overbracht. Onze ver bondenheid, aldus spreker, is niet ontstaan door de een of andere constructie, maar door een natuur lijke gemeenschapelijke idéé. Dat gij, Mussert. uw zware strjid .be gonnen zijn in een tijd, dat bijna niemand van uw voll^ u l>egreep. is uw' onsterfelijke verdienste. Vervolgens nam de rijkscommis saris, rijksminister Seyss Jnouart het woord, die als volgt sprak: Rede van den Rijkscommissaris - Mijnheer Mussert, Nederlandsche nationaal-socialisten. Wij, Duitsche nationaal-so cialisten, verheugen ons, dat wij dit uur met u, Nederland sche nationaal-socialisten, kun nen doorbrengen, dat onze weg en onze strijd gemeen schappelijk is en dat onze overwinning gemeenschappe lijk zal zijn. Daarom verheu- 'gen wij ons, als thans na elf jaar arbeid en strijd uw ge talsterkte in Nederland dus danig is en wij deel kunnen nemen aan dit feest. Maar in bijzondere mate neemt aan uw lot en uw werk de man deel, op wiens schou ders thans niet alleen het lot van Europa rust, maar die als wel nauwelijks ooit een mensch de gebeurtenissen in de geheele wereld voor de toekomst in de hand heeft en vormt. Leider, u kon u im mers enkele dagen geleden overtuigen met welk een be langstelling de Führer de toe standen in Nederland volgt. (Bijval). Ik kan derhalve u, mijnbeer Mussert, en u, Neder-, landsch-e nationaal-sociajistische kameraden op dezen elfden ver jaardag van Uw strijd vooral en in de eerste plaats de groeten en gelukwenschen van onzen Führer overbrengen. (Groote bijval). Gij verkeert in een strijdsituatie van een omvang als totdusverre niet heeft bestaan. Wij leven allen in dezen tijd met zijn spanning en met den last der verantwoor delijkheid. Zoolang nog om de be slissing wordt geworsteld en alles onzeker is, zullen wij ons niet aan deze verantwoordelijkheid ontrekken. Maar ik acïït het voor al mijn taak u met politieke erva ring en met politieke raad terzijde te staan. Ik hen uit de oude Oos- tenrijksche monarchie gekomen waar de staatsvorm, waarin wij leefden, in een crisis was geraakt Toen het oude Oostenrijk in derf oorlogstijd van 19141918 was he zweken, 'kwamen wij in den klei nen staat van zeven millioen mensdhen, die men ons heeft aan gepraat. Weldra werd algemeen ingezien, dat deze kleine staat slechts een speelhal in de handen der groote mogendheden was, dat vrijheid, zelfstandigheid en onaf hankelijkheid slechts een voor wendsel waren om ons in onze zwakheid des te meer in bedwang te houden. Bovendien verkommer Rijkscommtssarii Rijksminister dr. Seyss-Inquart tijdens rijn rede bij de viering van het begin van het twaalfde jaar van den strijd der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holland m den wij in onze levensomstandig heden en daarom was het een volkomen rechte en onvermijde lijke weg, dat wij het Groot-Duit- sche^rijk binnengetrokken zijn. In dezen tijd verwierf ik het inzicht en dat zou ik u willen mee iee- len dat wie zich en zijn lot in handen van onzen' Führer heeft gelegd, zeker kan zijn van succes en overwinning (levendige bijval). En zoo liep de weg destijds van Maart 1938 verder en in ons leef de reeds een voorgevoel, dat het tot een groote worsteling zou ko men. Want wij zagen, dat het geen, dat wij hier thans volgens den wil van den Führer mede konden oprichten, te zeer haat en nijd zou opwekken bij de machten van bolsjewisme, van grootkapita lisme, jodendom en vrijmetselarij Het was eind Augustus 1930. Toen «was ik boven in Dant- zig en ik beleefde weer, hoe Duitschers terugkeerden tot het rijk, tot hun moeder. 'Ik bevond mij toen in den nacht van 31 Augustus oii 1 Septem- - her in de onmiddeiljke nabij heid van den Führer. Destijds was het zoo, kameraden, dat wij in dit groote uur allen duidelijk voelden welk een ontzaglijke beslissing op de sehouders v^n dezen man lag. Want dat kan ik u zeg gen, er gebeurt niets, dat de FTihrer destijds niet als mi gelijkheid heeft vermoed. En ondanks dezen ontzaggelijken last der gebeurtenissen, die daar voor hem stonden, is hij zijn weg gegaan juist met de verantwoordelijkheid, die slechts een begenadigde, een heel groote kan bezitten. Thans weten wij het, destijds heeft hij voor het bestaan van Europa, van dit avondland en al zijn cultuur en om deze in stand te houden zijn grootste werk, zijn grootste goed, Groot-Duitschland in de weeg schaal der geschiedenis ge worpen. Gij kent den verdreen weg en ik wil slechts een gebeurtenis op den voorgrond brengen, die u in liet middelpunt stelt. Dat was destijds 'die opfnarsch hier in Amsterdam toen de Führer had aangespoord tot den strijd tegen het bolsje wisme. Dat was destijds een groote, eendrachtige belijdenis, dat was het opnemen van u, na tionaal-socialisten in het groote fropt, dat Europa heet, en dat is een gebeurtenis geweest, die een maal in de dankbaarste herinne ring van alle Nederlanders zal voorleven. Want met dezen stap zijt ge uwen trWer gevolgd" en hebt den weg tot een betere orde in Europa voor Nederland ontslo ten. Bij u was het inzicht aanwe zig, dat dit West-Europa een pa radijs is. Dat dit paradijs uiter aard de horden uit de Oostelijke steppen aantrekt, weten, we, Er imag derhalve ook in het geheel geen twijfel bestaan en dit moet ons volstrekt duidelijk zijn, dat deze horden er steeds on hebben gerekend, op zekeren dag hier heen te komen. Als niet de Duit sche solflnat het bolsjewisme te genhield, andere soldaten zouden dat niet kunnen. Het elfjarig bestaan der Natio- naal-Socialistische Beweging der Nederlanden is Zondag op indruk wekkende wijze herdacht en door de belangrijke verklaringen, welke tijdens de' grootsche bijeenkomst te Amsterdam zijn afgelegd, een mijl paal geworden, die niet slechts in de historie der Beweging, maar te vens in de geschiedenis van het Ne derlandsche volk immers de woorden van den Rijkscommissaris zijn voor de toekomst van ons land en daar draait tenslotte alles om van de allerhoogste beteekenis ziin. Elf jaar van harden strijd ziet de N.S.B. beloond met een uitbreiding van haar beteekenis als eenige po litieke partij. De logische ontwikkeling hiervan volgde Zondag door de verklaring, dat zij niet alleen de eenige partij in Nederland is. die het nationaal- socialisme aan de Nederlandsche bevolking zal brengen, maar. en dit strekt nog verder dat boven dien Mussert's woorden en daden in den vervolge maatgevend zullen zijn. Sterker uitgedrukt, dat Mussert gezien moet worden als de leider van het Nederlandsche Volk en daarom ingeschakeld wordt in het bestuur van het land. Hitier heeft opnieuw een bevesti ging gegeven van zijn vroeger ten aanzien van ons land en volk ge sproken woord: Ons volk niet als overwonnen volk te beschouwen, maar als een gelijkberechtigd en zelfstandig Germaansch volk. Ne derland zou zelfstandig blijven, mits het land medewerkte aan de bevor dering van het nieuwe Europa. Deze toevoeging is komen te verval len, omdat Nederland's medewerking duidelijk is komen vast te staan en nu ook erkend is. Zooals de Rijkscommissaris zeide hebben de Nederlandsche nationaal-so cialisten deze zelfstandigheid van Ne derland verworven. Hun strijd en hun offer en ook de verguizing die hun van kortzichtigen nog ten deel valt, zijn niet tevergeefs geweest. Voorts is onze toekomstige zelfstandigheid te danken aan al die Nederlandsche arbeiders die in Duitschland hun krachten geven en daardoor medewerken aan de tot stand- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Dec. ,Het opperbevel van d» Weermacht maakt bekend: In het hooggebergte van den Kaukasus werden verschei dene vijandelijke aanvallen af geslagen. Aan andere deelen van den Zuidelijken irontsec- tor duren de ten deele zeer verbitterde gevechten met een sterken tegenstander voort. Eigen pantserstrijdkrachten, die uit het gebied ten Zuid westen van Stalingrad door drongen, versloegen een ster ken vijand, wiens tegenaanval len onder verlies van ruim 20 pantserwagens mislukten. Bij een aanval in den rug van den vijand, die de laatste dagen in de Kalmukkensteppe werd onder nomen, werden talrijke gevange nen gemaakt en werd de aanvoer van den vijand gevoelig verstoord. Italiaansclïe troepen sloegen op nieuw plaatselijke aanvallen der bolsjewieken aan het Donfront on der bloedige verliezen voor den vijand af. 25 Sovjetvliegtuigén wer den bij het verlies van vier eigen vliegtuigen neergeschoten. De gevechten iiï den sector Kali- nin-Dmenmeer duren voort. Door braak- en ontlastingspogingen van de Sovjets met het doel de ingeslo- terifc-ijandelijke troepen te ontzet ten werden verijdeld en weer wer den 31 pantserwagens vernietigd. Sinds den 25en November verloor de vijand bij zijn vergeefsche aan vallen alleeri in het bestek van een leger 15C8 pantserwagens., Bij ondernemingen varf Duitsche stoottroepen aan de Wolchof en ten Zuiden van het Ladogameer werden talrijke gevechtsstellingen van den vijand vernield. Gevechts vliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht de stad en haven van Moermansk. In Cyrenaica duurt de Ier vendige bedrijvigheid van ver kenners en artillerie voort. Duitsche gevechtsvliegers on dernamen krachtige aanvallen op het havenbedrijf in Beng- hasi. In Tunesië vernietigden Duit sche slagvliegers verscheidene vijandelijke pantserwagens: Het havengebied van Böne werd door Duitsche en Italiaansche vliegtuigen opnieuw zwaar ge bombardeerd. Er ontstonden ontploffingen en branden. In luchtgevechten werden in Noord-Afrika 12 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Het lucht doelgeschut aan boord van de Duitsche marine schoot in convooi dienst drie vijandelijke vliegtuigen neer. In den nacht van 12 op 13 De cember vielen motortorpedobooten vijandelijke convooien aan de Brit sche Oostkust aan en torpedeerden onikniks de krachtigste betcher- miifg door torpedojagers zes koop vaardijschepen. Drie schepen van tezamen 9000 brt. zonken terstond. Een tankboot van 3000 brt. geraak te met een hoogen steekvlam jn brand. Ook de twee andere sche pen zijn waarschijnlijk gezonken. Uit het hevige nachtelijke gevecht, dat hieruit met de torpedojagers ontstond, zijn alle booten behou den op haar basis teruggekeerd. Marine-artillerie, patrouillebooten en jachtvliegers schoten boven het Kanaal en aan de kust van Noor wegen vier Britsche vliegtuigen omlaag. De heer Churchill kan nog zoo vaak van het bolsjewisme snreken al$ een kwestie van verdraagzaam heid of humaniteit, naar uw dor pen en steden zouden dehorden uit de binnenlanden van Azië worden geworpen. Azië breekt Europa, los over Het gaat er weer om, of als in den tijd van Hunnen, Mongolen en Tartaren, een centraal-Aziati- sche menschenmassa over Europa losbreken kan en of zij in dat ge val Europa zal verdelgen of niet. Daarbij komt, dat als medespeler van het bolsjewisme het Ameri kanisme, de scherpste vorm van het grootkapitalisme, zich in het Westen en ginder aan de overzij van den Atlantisohen Oceaan gereed maakt om zich ^veneens op Europa te werpen. Wat thans geschiedt, Is fien de finitieve vervorming van de Jaat ste eeuwen in een nieuwe gestalte, geestelijk, politiek en op elk ter rein des levens. Door den veldtocht tegen het bolsjewisme heeft de Führer het geweten van Europa gewekt en thans, nu wij de fronten in het Oosten en in het Westen duidelijk zien afgepaald, moet ik het steeds maar weer herhalen: Hier klopt het lot aan de Iharten der Europeanen, opdat zij tot besef komen van hun gemeenschap, tot een zinrijke gemeenschap, waarin ieder af zon de dijk en elk volk zijn plaats heeft volgens zijn eultu reel vermogen, zijn militaire kracht ep zijn economische prestaties voor deze gemeen schap. En het kan niet in de bedoeline der voorzienigheid liggen, dat dit Europa, dat de uitsluitende drager en schepper van alle cultuur on aarde is, vergaat. Waar staat Nederland? Nationaal-socialisten, Oip 't oogenhlik wordt de vraag gesteld: Aan welken kant staat Nedierland im dezen strijd? Het deelnemen aan dezen strijd, komt voorname lijk tot uiting in den strijd met de wapenen. Maar het deelnemen geschiedt ook door den arbeid Deze opperste deelneming met de wapenen levert, zooals men weet. Nederland, als geheel bezien, notr niet. Maar toen de Führer den roep heeft doen weerklinken, heeft deze roep weerklank gevonden en wel zeer sterken wpr%klank in dr harten der Nederlandsche natio naal-socialisten. Dat zijn de man nen, wien het Nederlandsche volk eens ten zeerste dankbaar zal zijn. Arbeid. Op het ruimere gebied van den arbeid hebben de Nederlanders hun taak op zich genomen. Maan Maan op vanavond om onder 13-30 nz 0.33 22Dec. '0.26 UUr e Jan. V M rot morgenochtend N.M. 30 Dec. o A a 13 Jan. HERHALING REDEVOERINGEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS EN MUSSERT. De persdienst van den Neder- landsohen omroep meldt: Over Hilversum 2 zal vandaag \an 17.30—19.00 uur, een heruit zending worJen gegeven van da redevoeringen, welke door den rijkscommissaris, rijksminister Sevss lnquart, en den leider wer den gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het' 11-jarig bestaan van de Nationaal-Sociaüs- tische Beweging der Nederlanden. koming van het nieuwe Europa. De waardeering voor het werk van deze categorie Nederlanders koiht tot uit- drukking in de door den Rijkscommis saris bekend gemaakte verordening welke bepaalt, dat hun verzorging in handen gelegd wordt van het Neder landsche Arbeidsfront en het Departe ment van Sociale Zaken. De dag van gister is vooral van be lang door de verklaring, dat Mussert de eenig leidinggevende persoon in ons land zal zijn, met andere woorden, geen ander dan de leider zal bestem men welken weg de N.S.B. en de bij haar behoorende organisaties en daar mede dus het Nederlandsche Volk zul len gaan. Mussert zal van nu af door de bezettende ^overheid ingeschakeld worden in het bestuur van ons land. Hiermede is ondubbelzinnig vastge legd dat ons land straks weer onder eigen leiding in het groote verband der Germaansche broedervolken aan da eigen grootsche toekomst zal kunnen bouwen. Jr- Ik zou hier slechts een enkel ding willen opmerken: Gelooft j u niet, dat degenen van uw volksgenooten, die thans moe- ten worden ingeschakeld in de fabrieken van Duitschland, om f dat zij daar noodig zijn en hun I krachten kunnen ontplooien, daardoor nu zullen worden ont j trokken aan het Nederlandsche volk. Dit is een zuivere oor- i logsmaatregel, die slechts zoo- lang deze oorlog duurt, gerecht vaardigd zal zijn. Hier in Nederland zullen beslist die industrieën en productiebedrij ven in stand gehouden en opnieuw opgebouwd worden, die volgens hun ligging en volgens de be-, kvvaamheden der Nederlanders hier hooren. Opdat deez taak wordt voorbereid en vervuld, heb ik ge last, dat het Nederlandsche Ar beidsfront en het departement van Sociale Zaken inzonderheid, de be hartiging van de belangen van al deze Nederlanders op zich rfemen. Taak van de partij is het aan deze organen en organisaties de inïpul- sen van politieken aard te geven, opdat zij hun taak kunnen vervul len. De voedselvoorziening. Nog een tweede belangrijke taak hebben de Nederlanders te vervul len en wel het waarborgen van hun voeding. Dit is de zwaarste taak, waarvoor in Europa op dit gebied iemand is gesteld, want gij zijt het land, dat het grootste aan tal inwoners op de kleinste opper vlakte moet voeden. Daaromtrent wil ik u in dit verband slechts een ding zeggen: Er bestaat reden voor de verwachting, dat het peil, dat wij in dit land hebben, wordt ge handhaafd tot op het oogenblik, waarop eenmaal ook de graan- stroom uit de Oekraïne Nederland bereikt. Ik ben reeds thans met de verantwoordelijke instanties in Duitschland overeengekomen, dat gij, als ge hier door extra-presta ties op het gebied van tuinbouw, cultuur van zaden enz. uw met graan bebouwde oppervlakte ver mindert, hiervoor vergoeding zult krijgen door leveranties van graan uit het Oosten. De militaire situatie. Nationaal-socialisten, het betaamt thans nog een korten blik te wel pen op de militaire situatie, waar in wij ons bevinden. Wij hebben immers zes weken geleden weer een der beroemde, maar in werke lijkheid nog nooit ingetreden „keer punten van den oorlog" beleefd. Er kwam een geconcentreerde aanval uit Egypte, over Noord-Afrika en toen ook aan het Oostelijke front. Thans zijn er zes weken voorbij en het is eigenlijk al erg stil geworden op dit „keerpunt". Rest van de rede van rijkscommis saris, rijksministers Seyss lnquart in ons no. van morgen. bespaart gas en electriciteit t

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1