Stadsnieuws Concert Zeer geslaagde uitveeriag Tweede testavond scheidsrechters Fraaie overwinning voor Helder Begrafenis vice-admiraal Ferwerda Nieuwe Duitsche chef van legerstaf Modem bladia\\ïM Ml Wieringermeer De verbouw van aardappelen Italiaansch Weermachtbericht ANNA PAULOWNA. Helders Meisjeskoor en Niedorps Amusements orkest Wat een geluk, <tet er menden zijn, die ondanks de sombere tijds omstandigheden, 7/tch vol animo geven aan dat, wat hen interesseert en die, oorlog en wat ook ten spijt, hun doel bereiken. Men kan hun streven slechts toejuichen en op rechte waardeering hebben voor hun werk. Enkele van deze menschen hebben wij in Casino ontmoet, de heeren Hoogervorst en Steinroth en mevrouw C. MoréeDol, men- schen, wien geen opoffering te veel is om iets moois te brengen, om te verrijken, om inderdaad hun gave.'te gebruiken voor het algemeen belang. Want geestelijke ontspan- njhg is een noodzakelijkheid gewor den in deze tijden van afmattende 'spanning. Het was voor een goed bezette Casino-zaal, dat dit concert van „Heldersch Meisjeskoor" en „Nie dorps Amusementsorkest" werd ge houden, o.a. merkten we burgemees ter Ritmeester op. Het programma bevatte liefst een dertigtal nummers, gelijkelijk ver deeld onder koor en orchest. Wanneer we in de eerste plaats de prestatie van het meisjeskoor be schouwen, dan kunnen we niet an ders zeggen, dan dat er uitstekend gezongen is en dat de enkele malen, waarbij het even haperde tot een minimum beperkt bleven. Mede is dit te danken aan de goede bezetting van het geheel. De zeer moderne op vatting van den heer Hoogvorst en de aparte wijze, waarop hij de prach tige liederen, die op het programma stonden, interputeerde hebben het auditorium dankbaar gestemd, in de zaal kon men een speld hooren vallen en het publiek werd bekoord door het zuivere en gevoelvolle zingen van deze jonge meisjes. Een dankbaar ap plausje oogstte het Wiegelied van Rrahms, liederen van Schubert o.a. het mooie „Zomernacht", waar van de Hollandsche tekst gebracht werd. Vooral ook de oud-Nederland- sche liederen „Nu sijt wellecome" en „Heer Jezus heeft een jhofken", de aardige compositie van J. Hertog „Zondag" werden prachtig vertolkt. De wijze, waarop de soms lang niet makkelijke composities gezongen werden, getuigen van de uitstekende leiding van den heer Hoogervorst en het zuiver aanvoelen van het ge componeerde. Het „Niedorps Amüsementsor- chest" was een verrassing. Wij weten dat de heer Steinroth een uitstekend musicus is, maar om een orchest op een dergelijk peil te brengen, daar voor is meer noodig dan muzikaliteit. De vertolking van de Spaansche Marsch van J. Rixner bracht bij het publiek direct reeds de juiste stem ming. Men voelde, hier werd iets goeds gebracht, dit was gecultiveerd en zeer verzorgd werk. Meest popu laire muziek werd gegeven als een Melodieën potpourri van Straus, Suppé en Millöcker, het lied van Haway van K. Bette, muziek van Bachman, H. Schütz en Boulanger, maar gebracht op een wijze, die het publiek bijzonder heeft gewaardeerd. Aardig was een Krontjong pot pourri, door den heer Steinroth zelf samengesteld én gezongen door twee dames en heeren, in Indische klee derdracht, terwijl het orchest achter het tooneel voor de begeleiding zorg de. Een refrein-solo van mevrouw van der Stok- -Over, die over een aardige |opraa.i beschikt, viel zeer in den smaak en het applaus nam een soort ovatie aan. •Jitstekend was weer de begelei ding van mevrouw MoréeDol, die dank zij haar jarenlang zich geven aan al wat met zang en muziek in verband staat, zeer geroutineerd in dit werk is geworden, maar toch ook steeds,weer blijk geeft van een zui ver aanvoelen der composities. Zoowel '.oor als orkest heeft het Heldersche publiek een middag van kunstgenot bereid, dat bijzonder ge waardeerd is. Th. Bjjlsma. GESLAAGD. Bij het examen voor opzichter- machinist btf de Ned. Spoorwegen, slaagde te Utrecht, onze vroegere plaatsgenoot de heer J. J. Mallet Jr., machinist bij d" N. S. te Utrecht. De heer J. J. Mallet wordt in zfjn nieuwe functie den 15 December a.s. te Amsterdam R.t.1. werkzaam ge steld. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 11 en 12 December 1942. Bevallen: P. d« MaatPost, d., E. RuderPurme., z., A. Boutkan— Koger, d. Overleden: D. Dikstaal, v., wed. A. Kossen, 81 Jaar. Gesteund door pet succes van de eerste maal, organiseert de plaatse lijke scheidsrechtersvereeniging a.s. Woensdagavond om half acht een tweeden tostavond. Gezien de op komst van den eersten avond ver wachten we ook nu dat de bovenzaal van Lunchroom de Boer gevuld zal zijn. Ook nu weer zullen de voetbalspel regels behandeld worden en het gaat er nu om den Watervogels de leiding te ontnemen, liet zal spannend wor den. T< Anu(cfdam werd Zondag in het kader der Trupptnbctreuung de voetbalwedstrijd T.S.V. „Müncheti 1860" tegen Luftwaffen-elf Holland gespeeld. Ben spelmoment nit deze ontmoeting Staof-Pax Hofland m 20 achterstand in overwinning. Spannend slot. omgezet Helder is er in geslaagd ook den tweeden wedstrijd tegen TYBB tot een goed einde te brengen. Na een goeden en zeer spannenden wed strijd, waarin beide ploegen zich tot het uiterste gegeven hebben, wist Helder tenslotte met 3-r-2 te winnen. Hoewel de zege Helder volkomen toekwam hebben zjj er tot de aller laatste minuut voor moeten strijden, slechts door da uiterste krachtsin spanning in he laatste kwartier van spanning in het laatste kwartier van 20 achter, w'st zij de overwinning te behalen. De wedstrjjd werd voor de rust in hoog tempo ge speeld, wat een prestatie op zich zelf was. Helder, waarbij weer Kieeewet- was Helder, waarbij weer Kiesewet- ter en Rotier meespeelden, had er kennelijk zin in en had de voorhoede wat meer schotvaardigheid getoond dan was de rust zeker met een flinke voorsprong ingegaan, doch de mooiste kansen werden gemist. Tybb kreeg ook wel kansen, doch die waren minder in aantal. Het was Tybb, die na mislukte pogingen van Gast en Krab, de leiding nam. Het doelpunt kwam tot stand na fraai spel van den linksbuiten, die Kenter met een harde schuiver passeerde 10. Meteen hierop kreeg Gast een pracht kans om gelijk te maken, hij faalde echter alleen voor den keeper staande. Het spel bleef zich zeer snel verplaatsen, want nadat Gast ge mist had zagen wij meteen weer zoo'n vliegensvlugge T-aanval, doch keurig werd deze door Kenter ge koerd. Nog voor de rust aanbrak kreeg Helder weer een tweetal kan sen, eerst miste Rottier alleen voor den keeper, terwijl even later Beek hoven, die een goeden wedstrijd speelde, een voorzet van de Leur overkopte. De tweede helft had een sensationeel slot. Nada^ het eerste halfuur een gelijk opgaanden strijd te zien gaf, en waarin Tybb haar voorsprong op 20 wist te brengen, nam Helder het laatste kwartier het spel geheel in handen en drong Tybb in verdediging terug. Er werd toen door Helder heel goed gespeeld en voord Kiesewetter, hij passeerde soms vier tegenstanders, en Rottier deden ip dat laatste kwartier van zich spreken. Toch vlotte het niet meteen in de voor hoede, want eerst moest de Leur tegen de lat kogelen en Krab net naast koppen. Maar toen ging het beter en als de Leur in de 33ste mi nuut een corner hoog voor het doel plaatste, zorgde Rottier voor het eerste tegenpunt door keeper èn bal over de lijn te werken; 21. Het hek was nu van de dam en vjjf minuten later maakte Rottier den gelijkma ker (22). Fel werd hierna om het winnende doelpunt verder gestreden. De Helder achterhoede. Kenter, Booy en Teecklenburg, kreeg het even zwaar te verantwoorden doch liet zich niet passeeren. Tenslotte wist Helder in de laatste minuten door toedoen van Krab het winnende doelpunt te scoren. Haast werd het nog 24, doch de penalty die Hel der toegewezen kreeg werd door Gast precies in de handen van den keeper geschoten. Hermes-nieuws STRAWBERRIES III- 2—7. -1IERMES Ook in den vierden achtereenvol genden uitwedstrijd is Hermes er in geslaagd de volle buit mede te nemen. Onmiddellijk, is HermeZ in den aar vat en hoewel de Jtrawb. achterspelers aanvankelijk nog stand houden duurt het toch niet lang of de doel punten komen los. Ottervanger, die door ziekte van Lastdrager thans op de midvoor-plaats speelde passeert tweemaal achtereen de vijandelijke achterhoede en brengt zoodoende de st_nd op 20. Voorloopig vindt men het blijkbaar genoeg, doch de Straw- beries vatten moed en uit eën uitval weten zij een tegenpunt te scoren (21). Dan komt Hermes echter weer onweerstaanbaar opzetten en het is de invaller linksbinnen Blan ker®, die de sc >re verhoogt. (3—1). Even later is he* v. d. Haagen, die uit een strafcorner de vierde in het net deponeert. Met dezen sfcand, 41 .dus komt de rust. Na de rust is het v. d. Plas, die er alleen Vandoor gaat en er 5—1 van maakt. Hermes vindt het nu al blijk baar mooi genoeg en de Strawber- ries weten zich een beetje los te wer ken. Zelfs weet de mldvoor met een juweel van een doelpunt den achter stand tot 2 te verkleinen. Dit wordt Hermes weer te bar en het is wederom v. d. Plas, die er al leen vandoor gaande de zesde fabri ceert. Tenslotte ir het Ottervanger, die tegen het einde met een hard schot van rechts, via de paal Je zeven de aan de reeks toevoegt, zoodat dus het einde komt met 72. HERMES 41STRAWBERRIES IV 4—0. Ook Hermes II heeft haar uitste kende kans niet verloren laten gaan en de toch niet zwakke Beverwijkers met een 40 nederlaag naar huis gestuurd. Voor de pust scoorden Koorn en Kortenhoeven en na de rust naar wtj meenen twee maal Pottinga. A.s. Zondag wordt het voor het tweede de beslissende wedstrijd voor de bovenste plaats, tegon het sterke ZHC IV. Dames. f HERMES nSTRAWBERRIES IV 1—0. In een spannenden wedstrijd zrjn de Hermes-dames er juist in geslaagd de punten hier te houden. De rust stand was 00, doch ra de rust scoorde mej. Bels een overigens ver diend doelpunt. Het plaatshouden moet bij de Hermes-dames nog veel verbeteren, doch voor het overige zullen zij hun weg wel vinden. Op Oud Eik en Duinen is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den gep. vice-admi- raal II. Ferwerda, oud-vlootvoogd in Ned.-Indië ter aarde besteld. Aanwezig waren o.a. de oud-minis ter dr. J. J. C. van Dijk en mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, de oud-le gercommandant, gep. luitenant-ge neraal Broerstra. de gep. vi^e-ad- miraals De Graaff, I,. J. Quant en J. F. Osten, prof. mr. J. A. van Hamel, C. R. T. baron Krayenhoff en verscheidene oud-vlagofficieren en hoofdofficieren van de Ned. ma rine. Als eerste spreker trad de gep. schout-bij-nacht Warnsinck, die den overledene herdacht, met wien Hij een veertigparige vriendschap had en hem schetste als een offi cier, die het vak door en door ken de en die in alles den juisten stijl De pers publiceert de foto van den nieuwen chef van den generalen staf van het Duitsche le ger. generaal der infanterie Zeitz- ler. die eenigen tijd geleden dit hoo- ge ambt heeft aanvaard, aldus het H.bl. Generaal Zeitzler behoort tot het type van wat men in Duitschland den Generalstabler noemt, d.w.z. hii behoort tot de zeer bekwame offi cieren. die meest reeds vrij jong in de staven -worden geplaatst en daar. zonder ooit in de legerberiehten te worden genoemd, op allerlei posten het minutieuze en verantwoorde lijke werk verrichten, dat aan den opbodw van het leger en aan de voorbereiding van operaties voor afgaat. Ook generaal Zeitzler heeft als stafofficier op verschillende pos ten gewerkt. In het bijzonder heeft nii zich verdienstelijk gemaakt bij de ontwikkeling van het Duitsche tankwapen. In militaire kringen geldt hij als het prototype van den modernen nationaal-socialistischen officier. Pas in Februari van dit jaar werd generaal Zeitzler gene- raal-majoor. "In zeer korten tijd klom hij daarna op tot luitenant- generaal, generaal en chef van den generalen staf. in welke functie hii tot de directe medewerkers van den Fuehrer behoort. De Fuehrer in gesprek met den chef vnn den generalen staf van het leger, generaal der infanterie Zeitzler,. Op den achtergrond generaal- veldmaarschalk Keitel en de Rijksminister voor bewapening en mu nitie Speer. Soffmann-Stapf-Pax Holland m. Hoe de Jutters boeken lezen Wintertijd is boekentijd... De boe kenwinkels werden in dezen tijd van het jaar bestormd. Vele menschen wisten niets meer te bedenken om te geven en dan is het boek de uit komst. Wintertijd is boekentijd... ook in de leeszalen, waar het personeel de handen vol heeft om alle liefhebbers van boeken te voorzien. Alleen ls het, helaas, een groot verschil of je 'n boek van 'n kennis ter leen krijgt, of dat je 'n boek uit de leeszaal haalt. In het eerste geval wordt er er ook maar één vlekje op den band of op 'n bladzijde komt. Bij boeken uit de leeszaal wordt daar niet op gelet. Jan Publiek ontziet zich niet om die boeken met vuile vingers te lezen of er aan den etenstafel een paar vlekken op te produceeren, of er eens een kop thee over uit te gooien. En als 'n zinnetje niet heele- maal vrij 18 van „onchristelijke" woorden, wordt er niet geschroomd deze woorden met potlood of inkt weg te klassen. Het zijn immers toch maar boeken uit de leeszaal... „Schandalig", zegt U. En het is schandalig, en ik ben er van over tuigd, dat U zooiets nooit gedaan hebt. En als U wél tot de lieden be hoort, die dat deden, belooft U dan het r.ooit meer te doen. Een slagz'n van den boekhandel is: „Boeken zfln Uw beste vrienden", behandel ze dan ook daarnaar en let er niet op of het Uw eigendom is, of dat van fzn ken nis, of dat het „maar" een boek uit de leeszaal is. We zijn hier in Den Helder geluk kig een leeszaal rjjk, hoewel dit voor onze stad onmisbare instituut nog lang niet genoeg gewaardeerd wordt. Nu de lange avonden weer aangebroken zijn is er een talrijk publiek, dat boeken haalt en leest, en bij het lezen van bladwijzers ge bruik maakt. Bladwijzers, waar voor soms de gekste dingen gebruikt worden. Dezer dagen sprak ik een assi stente van de Openbare Leeszaal. Al pratende over boeken en derzelver inhoud, kwamen wjj er over te spre ken wat de menschen in hun boeken laten zitten. Wat zij mij vertelde, klonk mij eerst fantastisch in de ooren, hoewel ik 't toch later wel gelooven moest. Het is diverse malen voorgekomen, dat boeken teruggebracht werden, w-aarin later een persoonsbewijs bleek tt zitten, dat loor iemand bij wijze van bladwijzer tusschen de bladen was gelegd. Briefjes van tien en an der kleiner bankpapier zijn heel nor maal voorkomende gevallen. Meestal wordt dit bankpapier wel weer gauw teruggehaald, maar het is toch mo gelijk, dat het boek direct weer wordt uitgeleend, zoodat er op de eerlijk heid van den nieuwen lezer moet worden vetrouwd. Het is voor het leeszaal-personeel natuurlijk onmo gelijk om alle terugkomende boeken dloor te bladeren of er bijgeval een meestal zorgvuldig voor gewaakt dat persoonsbewijs of een briefje van tien itti zit. Wat men nog wel meer in boeken Haat zitten? Vorig jaar heeft éen assistente drie weken met een ver- bionden hand rondgeloopen, die had zli opengehaalc aan een scheermes, dat iemand in 'n boek had laten zlt- t en. De conciërge van de leeszaal Icoopt tegenwoordig geen lucifers meer, omdat het lezend publiek er genoeg in de boeken laat zitten, 'n Paar brillen en een brillenkoker izijn er ook al eent gevonden...' enfin, altemaal dingen, die een „gewoon .mensch" toch niet in z'n boeken zou laten zitten. En nu we het toch over ver geten hebben. Hoeveel actetasschen en portemonnaies er wel al niet „ver geten" zjjn in de leeszaal in den loop der tijden, ze zijr ontelbaar. Kort voor St. Nico'aas dacht het perso neel een mee 'allertjc te hebben, er "werden achtereenvolgens een specu laaspop en een groote ontbijtkoek vergeten, die, jammer genoeg, al weer gauw teruggehaald werden. Ik had hen anders geen ongelijk kunnen .geven, als ze na een paar dagen hadden willen voorkomen dat de koek en de pop oudbakken Werden. We kunnen ei om lachen, maar uit dit alles blijkt toch wel, dat het lezende publiex nog wel wat „opge- 'voed" moet worden. Als dat lukt, blijven de boeken in de leeszaal ten- *ninste netjes. Op enthousiaste wijze wordt Mussert begroet bij zijn vertrek na afloop van de viering van het begin van het twaalfde jaar van den strijd der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden Polygoon-Sagers-Pax Holland in toonde. Hij was niet alleen deskun dig, maar bovenal.' eerlijk. Hij heeft voor de zeemacht gedaan wat men- schelijkenVijs mogelijk was om haar reputatie hoog te houden. Ir. W. A. C. Vreede sprak namens de Indische Vereeniging voor Lucht vaart,waarvan de heer Ferwerda eerevoorzitter was. Ten slotte ver tolkte een oudgediende der zee macht, II. Braun, de gevoelens van degenen, die beneden den officiers rang bij de marine onder vice-ad miraal Ferwerda werkzaam zijn geweest. Terwijl het orgel het Wilhelmus speelde, werd de kist grafwaarts gedragen. Mededeelingen van de Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting ENKELE ALGEMEENE OPMERKINGEN. In verband met de te verwachten uitbreiding van de aardappelënteelt in 1943 kan het zijn nut hebben en kele opmerkingen over de rassen- keuze te maken. Hoewel ook een zeer groot aantal andere factoren de keuze van een ras kunnen en moe ten bepalen is de productiviteit veelal toch wel een van de allerbe langrijkste. Vooral onder de huidi ge omstandigheden is het streven naar een groote hoeveelheid kilo grammen per ha. veelal het doel. De overheid leidt de produc tie ook in deze richting door haar prijzenpolitiek, waarbij de kwantiteit hoofdzaak wordt en de kwaliteit meer en meer op den achtergrond wordt gedron gen. Het laat zich daarom aan zien dat er velen in 1943 aard appelen zullen gaan verbou wen. die dat in voorgaande ja ren weinig of niet deden. Deze omschakeling in het bedrijf brengt natuurlijk haar bijzon derheden mee. De aardappelcul tuur eischt heel veel kennis en ervaring! Er ligt ook voor de assistenten van de Vereeniging in dezen nog een groot gebied open, waarop zij hunne krach ten kunnen beproeven. Het ligt dan ook in de bedoeling hieraan in de naaste toekomst de noodige aandacht te besteden. Wij stellen ons voor gedurende de win termaanden door de assistenten ge gevens te laten verzamelen betref fende de aardappeloogst van het afgeloopen jaar. Deze enquête zal in zooverre van de voorgaande ver schillen dat door het persoonlijk contact van degenen die haar ver werken met de landbouwers, de uit wisseling van ervaringen en gege vens op de meest effectieve wijze zal kuhnen geschieden. De vrij in gewikkelde materie van de aardap- pelverbouw leent zich voor een sta tistische verwerking-zonder-meer niet zoo goed. Wij verzoeken dan ook den landbouwers-aardappelver bouwers hun oogstresultaten nauw keurig te willen bijhouden wat be treft de verkregen opbrengsten, sorteering. poot- en rooidata enz. enz. De verbouw van consumptieaard appelen staat thans eigenlijk op het punt zijn intrede in de Wieringer- meer te doen. In voorgaande jaren werden eigenlijk alleen pootaard appelen verbouwd. Voor een deel werd dit veroorzaakt door de zg. Aardappelteeltverordening. welke verbiedt om in de Wieringermeer aardappelerf uit te zetten welke door den N.A.K. lager zijn geklas- sificeerd dan A. of B. Men is dus in de Wieringermeer gedwongen al leen goedgekeurde pootaardappelen van de klassen A of B te verbou wen en de aanschaffingsprijzen daarvan vormde vermoedelijk voor velen een beletsel om met den ver bouw van'aardappelen te beginnen. Dat is alfhans een reden geweest waarom hier in den polder nog weinig of geen consumptie aardap pelen werden verbouwd. Thans is de zaak echter anders. Door de hoo- gere prijzen van de consumptie aardappelen belooft dit gewas, ook voor hen die niet aan selecteeren (kunnen) doen. een goede financi- eele opbrengst. Wij willen hierbij op het volgen de de aandacht vestigen: Ie. Voor de pootaardappelentelers. Door uitbreiidng van de pootaard- appelteelt zal deze gedeeltelijk kun nen geraken in handen van hen die niet voor de volle 100 pet. poot- aardappelverbouwers zij*. Het ge vaar van teleurstelling van den kooper van nootaardappelen uit de Wieringermeer neemt daardoor zon der twijfel toe. De goede naam welke het pootgoed uit de«Wieringermeer heeft, zou daardoor in gevaar kunnen worden gebracht. De bovengenoemde verordening biedt slechts gedeeltelijke be- HEVIGE LUCHTAANVALLEN OP DE HAVEN VAN B6NE» ROME, 14 Dec. In zijn weer- machtsbericht no. 933 maakt het Italiaansche hoofdkwartier liet volgende bekend: In Cyrenaica blijft de bedrijvig heid te land en in de lucht beperkt tot het optreden van patrouilles en tot intensieve beschieting door de artillerie. Tijdens felle lucht gevechten hebben Duitsche jacht vliegtuigen negen vijandelijke toestellen werden vernield doof het luchtdoelgeschut. In het gebied van Tunis her nieuwde de luchtmacht van de as haar hevige aanvallen overdag en des nachts op de achterwaartsche centra van den vijand en in het .hijzonder op de haven v*m Bön§, waar ontploffingen en branden werden waargenomen op de doe len, die herhaalde malen getrof fen werden. Twee vijandelijke vier motarige vliegtuigen werden in een luchtgevecht getroffen en vielen brandend omlaag. Vijande lijke vliegtuigen ondernamen aan vallen op Dugga in Tunesië en veroorzaakten zware verliezen on der de burgerbevolkine alsmede lichte materieele schade. scherming tegen dit gevaar. In hoofdzaak moet het komen van kunde en kennis van den boer op het gebied van selecteeren. en de verdere behandeling van het pootgoed en de ernstige wil om als Wieringermeerbewoner niet anders te willen leveren dan pootgoed dat „af" is. 2e. Voor de telers van consumptie, aardappelen. De neiging zal bestaan om op de uitgaven voor pootgoed te willen bezuinigen „omdat men toch maar alleen consumptie aardappelen ver bouwt". Deze redeneering is ge vaarlijk om twee redenen. Niet al leen plaatst men de pootaardappel- telers voor grootere moeilijkheden, wanneer men minderwaardig popt- goed gebruikt, maar bovendien zal men zichzelf schade berokkenen omdat de opbrengst bij diverse ras sen bij gebruik van ongezond poot goed. aanmerkelijk lager is. Hoe groot de opbrengstdalingen tengevolge van virusziekten kun nen zijn. zullen wij dedonstreeren met cijfers welke door Dr. J. Oort wijn Botjes werden verkregen. Deze vergeleek de opbrengsten van vol komen gezond en van ziek poot goed. Hij onderscheidde nog ziek pootgoed van kunstmatige en van natuurlijke besmetting. De opbrengstvermindering in pro centen bedroeg bij: Kunstmatige Natuurlijke besmetting besmetting Thorbecke Eersteling Matador Industrie Magneto Z. Blauwe Bevelander Iduna Gloria Koopmans Blauwe Roode Star Ultimus Voran Duivelander Bintje Record Noordeling Eigenheimer Wilpo Mep ziet hieruit dat de opbrengst daling bij gebruik van ziek poot goed dus zeer groot is en bovendien dat dit per ras nog weer kan ver schillen. Zonder meer is het duidelijk dat alleen het beste pootgoed dus nog maar nauwelijks goed genoeg; is. Eigenlijk is het zoo dat men bij het koopen van pootgoed niet moet vol staan met genoegen te nemen met een hooge klasse, maar bovendien een vertrouwensadres moet eischen. Het is bijv. heel goed mogelijk, dat bij gelijke klasse (dus beide b.v. A of beide B) de opbrengsten nog zeer verschillend kunnen uitvallen. Dat kan nog wel eens 5 pet. schelen. 80.6 70.9 i 61.2 53.2 55.9 52.9 48.3 44.8 i 44.4 32.2 43.4 45.7 41.7 60.0 38.1 47.8 35.4 31.2 24.7 21.4 32 5 21.4 19.6 i 19.5 6.2 14.7 DE SLUIKHANDEL IN OLIE. Het blijkt dat het in ons blad van Zaterdag onder bovengenoemd hoofd voorkomend bericht eenige verbeteringen behoeft. De vonnis sen van Rezelman. Dekker, de Graaf en Borst waren gevangenis straffen van resp. 1'A jaar, 9 mnd, 9 mnd. en 6 mnd.. welke door den Weermachtbevelhebber in Neder land bij wijze van gratie alle vier tot 1 mnd. gevangenisstraf zijn te ruggebracht. Daar Rezelman even- we! reeds vanaf het vonnis in hech tenis zat ruim 7 weken werd deze meteen in vrijheid gesteld.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3