ORGANISATIE POLITIE Weest zuinig met kolen, gas en electriciteit DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE r- Verduister -i Keuringen voor ile Waffen-SS en het Legioen 87ste Jaargang. No. 11984 4 pagina's Hoofdredacteur; A. R JONKER Alkmaar MAANDAG 21 DECEMBER 1942 Aanvallen der Russen op diverse plaatsen afgeslagen Brifschc fabrieks- installaties gebombardeerd Italiaansch Weermachtbericht W eermachtbencht van Zondag LAVALEN CIANO bij den Führer Tweejarig bestaan van het Technisch GiSde 1612 ia oe 713 WEEST ZUINIG is het parool Haar taak eo inrichting in de toekomst Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnieani: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Kuningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen).ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per mun. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. DU17SCH W> EERMACHTSBERICH7 Karde strijd in Noord-Afrika HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER 19 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van den Tereik eijn herl'ialde aanvallen van den ivijand, deels in verbitterde ge- veohten op korten afstand, mis lukt. In tegenaanvallen werden in gereedheid gebrachte troepen uit eengedreven en daarbij zijn 420 gevangenen binnengebracht. Duitsche en Roemeenische troe pen hebben den vijand tusschen \VoIga en Don ondanks taaien tegenstand verder naar het Noordoosten teruggeworpen. Bij tegenaanvallen verloren de Sow- jets hier 22 tanks. In Stalingrad en in de groote bocht van den Don werden vij andelijke aanvallen afgeweerd. Aan het front aan den Don zetten de Sowjets hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Duitsche en Italiaansche troepen brachten den vijand in samenwer king met luchtstrijdkrachten en batterijen afweergeschut zware verliezen toe. Op een nauwe ruimte verloren de bolsjewieken alleen ruim 50 tanks In den centralen en Noordelijken sector mislukten plaatselijke aan vallen der bolsjewieken. Stoot troepen hebben aan het, front van Kandalaksje een aantal vijande lijke gevechtsposities met haar bemanning vernield. De operaties der Duitsche en Italiaansche troepen in Libye wer den systematisch voortgezet. Daar bij werden in harde gevechten we derom 21 Britsche tanks vernield. De haven van Tobroek en het vliegveld Lucca op Malta wen en des nachts fel gebombardeerd. *en Noordwesten van Benghasi is een groot vijandelijk vrachtschip zwaar beschadigd. In Tunis hebben Duitsch-Itali- aansche luchtstrijdkrachten voort durend troepenconcentraties van den vijand bij Medjez el Bab met goed effect bestreden. Het BritschAmerik. luchtwapen heeft gisteren 18 vliegtuigen ver- Duitsche matrozen bezoeken hun Italiaansche kameraden aan boord van een Italiaanschen torpedojager. Italiaansche matrozen, die in de Middeliandzche Zee samen met hun kameraden van de Duitsche oorlogs- matine tegen de Briteen atrljden. bebben een Duitsch kommando aan boord van bun torpedojager uitge- noodigd. Het oorlogsschip wordt van boven tot onder nauwkeurig be- - -Htigd PK Essig-Atl H-P m loren, drie Duitsche toestellen keerden niet terug van hun vlucht. Gevechtsvliegtuigen en jagers hebben overdag de bestrijding van voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuiden van Engeland voort gezet. De vijand heeft in het Westen vier vliegtuigen verloren, een eigen toestel wordt vermist. ROME 19 Dec. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht van beden luidt als volgt: In het gebied van de Syrté heeft de vijand, aangegrepen door gevech ten tijdens welke hij nog eens "21 tanks verloor, gisteren geen merk baren druk uitgeoefend op de spil- troepen, die de tevoren vastgestelde bew6f?in£eii ten uitvoer legden. In Tunis zijn vijandelijke concen- traties gebombardeerd in de zone van Medjez el Bab door lucht for maties; tien vliegtuigen werden neérgeschoten door Duitsche jagers, vier andere door Italiaansche en Duitsche toestellen boven het mid den der Middellandsche Zee. Susa in Tunis is opnieuw aangevallen door vijandelijke vliegtuigen. De schade, die aan burgerwoningen werd toegebracht is aanzienlijk. 38 burgers werden gedood. ïer 1 eg- tuigen werden door de luchtafweer ten val gebracht. De chef van den generalen staf van het Daltsche leger, General der Infanterie Zeitzler Transocean-OKW-Fellinga-Pax m HOOFDKWABTIEB VAN DEN FUEHRER, 20 December (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den Tereksector herhaalde de vijand zijn vergeefsche aan vallen. Tusschen Wolga en Don bezetten Duitscne pantserdivi sies in samenwerking met Roe- meensche troepen bij een aan val op den zich hardnekkig ver dedigenden vijand een belang rijke riviersector. Krachtige vijandelijke aanvallen in het gebied van Stalingrad en in de groote bocht van den Don wer den na verbitterde gevechten deels in den tegenaanval, afge slagen. Bij deze gevechten ver loren de Sowjettroepen 164 pantserwagens. Afdeelingen gevechtsvliegers voor den strijd op korten afstand ope reerden tegen vijandelijke reserves, artilleriestellingen en concentraties van pantserwagens. Aan het Donfront leverden Duit sche en Italiaansche troepen nog steeds zware afweergevechten tegen sterke Sowjet infanterie en gepant serde strijdkrachten. Afdeelingen van leger en luchtmacht hebben wederom 20 pantserwagens ver nield. In den Zuidelijken sector werden 26 Sowjetvliegtuigen neer geschoten. Vijf eigen vliegtuigen gingen verloren. In den centralen sector werden gereedstaande vijandelijke troepen door de artillerie verstrooid. Ten Westen van Toropets heeft een Duitsche gevechtsgroep, in weerwil van heftigen tegenstand, verschei dene bolsjewistische stellingen stormenderhand genomen. Vijande lijke aanvallen op e'en hardnekkig verdedigd Duitsch steunpunt mis lukten met een verlies van tien pantserwagens. In den Noordelijken sector brach ten Duitsche stormtroepen geslaag de operaties ten uitvoer. Een vrij zwakke ingesloten vijandelijke ge vechtsgroep werd vernietigd. In Libye en Tunesië bedrij vigheid van verkenningsafdee- lingen aaai weerskanten. Voor de kust van Cyrenaica hebben Duitsche gevechtsvliegers twee vrij groote vijandelijke koop vaardijschepen zoo zwaar be schadigd, dat de schepen ver loren geacht moeten worden. Des nachts werd de haven Benghazi opnieuw gebombar deerd. In Tunesië zetten afdee lingen der luchtmacht de ope raties tegen vijandelijke afdee lingen, artilleriestellingen en ravitailleeringskampen voort. Op 18 December heeft een Duit sche duikboot ten Westen van Oran een Britschen torpedojager tot zin ken gebracht Bij een aanval over het Kanaal hebben snelle Duitsche gevechts vliegtuigen treffers geplaatst op belangrijke fabrieksinstallaties aan de kust. Bij een luchtgevecht werd een Britsch vliegtuig neergescho ten, een Duitsch toestel wordt ver mist. Bij de gevechten in de groote bocht van den Don heeft zich de 11e gepantserde divisie onder bevel van generaal-majoor Balck bijzon der onderscheiden. Hartelijke besprekingen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Dec. (D.N.B.) De Führer heeft op 18 Dec. in zijn hoofdkwartier ontvangen den Ko ninklijk Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Ciano, die zich met den chef van den Italiaanschen Generalen staf, maarschalk Cavallero, voor een kort verblijf in Duitschland be vindt. De Führer heeft met Graaf Ciano en maarschalk Cavallero op 18 en 19 Dec. besprekingen gevoerd over alle" kwesties der gemeenschappe lijke oorlogvoering van Duitsch land en Italië. Aan de politieke en mil. besprekingen bij den Führer namen deel de Rijksmaarschalk Hermann Goering, de Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de Weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel. De samenkomst in het hoofd kwartier van den Führer stond in het teeken van den vastberaden wil der asmogendheden, alle krach ten in te spannen voor het behalen van de eindoverwinning. In alle hesproken vraagstukken werd de volkomen overeenstemming der opvattingen geconstateerd. BERLIJN, 20 Dec. (DNB). Het DNB verneemt omtrent het bezoek van den Italiaanschen minister van buitenlandSche zaken, graaf Ciano, aan het hoofdkwartier van den Fuehrer, dat de Italiaansche gasten Vrijdagmiddag in het hoofdkwar tier aankwamen. Onmiddellijk daar na vond een eerste bespreking plaats tusschen de Italiaansche en Duitsche ministers van buitenland sche zaken en een gedachtewisse ling van maarschalk Cavallero met den chef van het opperbevel der weermacht, generaal veldmaarschalk ►Keitel. In aansluiting op de eerste besprekingen ontving de Fuehrer de Italiaansche gasten in aanwezig heid van rijksmaarschalk Goering In den loop van Vrijdag en Zater dag vonden verdere besprekingen van politieken en militairen aard plaats. De Fransche ministerpresident .Laval vkrrlvèèrde Zaterdag. Hij was vergezeld van den secretaris-gene raai van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, ambas sadeur Rochat, en den Franschen minister van handel, Bichelonne. Ook de Duitsche ambassadeur Abetz was met den extra-trein van Laval meegekomen. Laval werd na zijn aankomst door den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken ont vangen, die hem naar den Fuehrer bracht, waar de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken, Ciano en rijksmaarschalk Goering even eens aanwezig waren. Na afloop der besprekingen bood minis'ter von Ribbentrop Laval een maaltijd in kleinen kring aan en laat in den avond aanvaardde Laval de terug reis. Bij onze Vrijwilligers. Alle mogelijke sporten worden tijdens de opleiding beoefend Orbii-Holland-Pa* o In het N.V. huis aan de Oude- gracht te Utrecht is Zaterdag het tweejarig bestaan herdacht van het technisoh Gilde, bij welke gelegen heid Mussent een redevoering heeft gehouden. Inleidende toespraken werden ge houden door Woudenberg, leider van het N.A.F., ir. P. F. Heerema van de Nederl. Oost-Compagnie, en dr. ing. W. A. Herweyer, leider van het Gilde. De eerste behandelde de techni sche vooruitgang sedert het lib.- kapitalistische tijdperk. In aansluiting daarvan /gewaag de hij van zijn toekomstplannen in het N.A.F., waarin hij een afdee- ling „algemeene techniek" wilde stichten. Ir. P. F. Heerema sprak over de inzet van onze technici in het Oos ten. Drè ir. Herweyer tenslotte toonde aan hoe het de allereerste taak van Nederlandsche ingenieurs is om alle krachten in te spannen om de zen oorlog te winnen. Daarna volgt de noodzaak ons volk te voor zien van de nnodige industrieele producten pp het gebied van klee ding, voeding, woning, gezondheid, cultuur. Hij gaf aan, hoe het Gilde is ver deeld in verschillende afdeelingen en belichtte de vraagstukken, wel ke hierin aan de orde kwamen. Mussert spreekt. De leider betoogde, dat de Euro- peesche techniek in dienst staat van den oorlog. Was dit anders, dan zou Rusland met zijn techni sche wals, evenals voorlfeen de Hunnen en de Turken deden, een aanslag op Europa plegen. Men heeft daar de Europeesche techniek geleerd om Europa te overvallen Indien er geen fascisme en natio- naal-socialisme ware geweest, zou Europa niet meer hebben bestaan. Wordt deze oorlog verloren, dan zal het communisme alles vernietigen. Onder lapgdurig applaus verze kerde de leider, dat de Führer hem op 10 Dec. had gezegd, dat er bij een overwinnend Duitschland geen sprake zal zijn van een overheer- schend Duitschland met vazalsta ten. Ook bij de vorming van continen ten zal Nederland het venster blij ven van de Westzijde van Europa. Spr. is van meening, dat er nog altijd te weinig Nederlanders in Europa zijn en zeker te weinig Ne derlandsche soldaten. Voor de verdediging van Euro pa zijn er honderdduizenden noo- dig. Engeland mag dan zeggen, dat ik die aan Hitier heb aangeboden, de werkelijkheid is, dat ik er niet over beschik was het maar waarl en dat Hitier ze ook niet wil hq£>ben. In de toekomst zullen industrie en verkeer een groote rol spelen. De "Nederlandsche technici moéten eendrachtig samenwerken en sa men hun kracht inzetten voor de verheffing van ons volk. Maan Maan op vanavond om onder 22Dec. 16.28 uur g jan V M tot morgenochtend N.M. 30 Dec. q AQ 13 Jan. LK o.4o uur EK. Beperkt het gas en electri- citeitsverbruik. 'S GRAVENHAGE, 19 Dec. De basis van het huidige technische en economische leven wordt" ge vormd door kolen. De wetenschap en de techniek zijn er vooral in 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris, waar bij is vastgesteld een verorde ning betreffende de organisatie der politie. Hieraan wordt het volgende ontleend: De taak der politie. Omtrent de taak der politie wordt bepaald, dat de politie zorgt voor de inwendige bescherming van het volk, in het bijzonder door het af weren en opheffen van bedreigin gen en stoornissen van de openbare orde of veiligheid. De politie is een aangele genheid van staatszorg. Het politiegezag wordt, voor zoo ver de uitoefening hiervan niet aan andere instanties wórdt opgedra gen, uitgeoefend door staatsinstan- ties. Lagere politie-instanties zijn de politiegezagsdragers. Middelbare politieinstanties zijn de gewestelij ke politiepresidenten. Hoogste poli- tie-instantie is de ten aanzien van de politie-aangelegenheden bevoeg de secretaris-generaal. Onder den secr.-gen. wordt de po litietaak als een zelfstandig geheel ondergebracht bij een directoraat- generaal van politie. Het hoofd van het directoraat-generaal is persoon lijk en rechtstreeks ondergeschikt aan den secr.-gen. Hij is, behalve ten aanzien van de slechts den secretaris-generaal toekomende wet gevende bevoegdheid diens eenige en algemeene vertegenwoordiger en draagt den titel van „airecteur- generaal van politie." In de gemeenten Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Groningen, Eindhoven en Arnhem treden staatspolitiegezag- drageis op als leiders der staatspo- litie-instanties. Zij dragen den ti tel van politiepresident. De staatspolitiegezagsdragers in Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Eindhoven en Arnhem nemen te vens de taak der gewestelijke poli tiepresidenten waar. In deze hoe danigheid voeren zij den titel van gewestelijke politiepresident Ter vervulling van hun taak op het ge bied der gewestelijke politie ma ken zij gebruik van het hun in hun hoedanigheid van politiegezagsdra gers ter beschikking staanue perso neel. In de gemeenten zonder rijkspoli tie-instanties wordt het politiegezag opgedragen aan de burgemeesters als politiegezagsdragers! Voor den uitvoerenden dienst der politie staan den burgemeester de gemeentelijke ordepolitie en de ge meentelijke recherche of op grond van een bijzonder voorschrift de marechaussee (gendarmerie) ter beschikking. De politiegezagsdragers zijn be voegd voor het gebied van de ge meenten, waarin zij huri stand plaats hebben (politieressort). De secr.-gen. kan de plaatselijke bevoegdheid van een staatspolitie- gezagsdrager tot het gebied van naburige gemeenten uitbreiden. De secr.-gen kan in plaats van de burgemeesters van alle of van bepaalde gemeenten dan wel van bepaalde groepen van gemeenten, de staatspolitiegezagsdragers belas ten met bepaalde politie-aangele genheden. De gewestelijke politiepresident is belast met de politietaak binnen zijn ressort, welke de territoriale bevoegdheid van een politiegezags- drager overschrijdt. Aan hem zijn ondergeschikt de staatspolitiege- xagsdragers binnen zijn ressort. Aan den gewestelijken politie-, president is de marechaussee (gen darmerie) binnen zijn ressort on dergeschikt Hij draagt zorg voor de doelmatigheid van haar organi satie overeenkomstig de door den secr.-gen. uitgevaardigde voor schriften en houdt toezicht op de uitoefening van haar dienst. Dit is van overeenkomstige toe passing ten aanzien van andere krachten, welke den gqwestelijken politiepresident voor bijzondere het plaatselijk gebied overschrijdende taken ter beschikking staan. De gewestelijke politiepresident kan de uitvoeringsorganen der po litie van zijn ressort met taken bui ten hun eigen bevoegdheidsgebied belasten én beveelt hun gemeen schappelijk optreden. Territoriaal bevoegd zijn de ge westelijke politiepresidenten: 1) te Rotterdam voor de provin cies Zuid-Holland en Zeeland; 2) te Amsterdam voor de provin cies Noord-Holland en Utrecht; 3) te Eindhoven voor de provin cies Noord Brabant en Limburg; »4) te Arnhem voor de provincies Overijssel en Gelderland; 5) te Groningen voor de provin cies Groningen, Friesland en Dren the. De secr.-gen. heeft de opperste leiding van alle bestuurs- en uit voeringstaken der politie. Aan hem zijn de staatspolitiegezagsdragers, die tevens gewestelijk politiepresi dent zijn, ondergeschikt. Hij is de hoogste staatspolitieinstantie. De staatspolitie, alsmede haar bureaux, inrichtingen en eenheden worden ten aanzien van de begroo ting als een zelfstandige organisa- tie-eenhei^aangemerkt. Inrichting der recherche. Onder den secr.-gen. wordt een recherchecentrale ingesteld. De recherchecentrale is territori aal voor het geheele rijksgebied, zakelijk ten aanzien van volgende taken bevoegd: a) Diensttoezicht op de staats- en gemeenterecherche, alsmede op de marechaussee (gendarmerie), voor zoover deze recherchewerkzaamhe den verricht; Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bii de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht oo gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljón. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetre den. 4.1.43 9.00 uur: Rotterdam. Deutsches Haus. Westzee- d;ik. 15.00 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66. 5.1.43 9.00 uur: Roermond. NSDAP. Swalmerstr. 61. 15.00 uur: Den Bosch, ho tel Noord-Brabant Markt 45 6.1.43 9.00 uur: Arnhem. Weverstraat 16b. 15.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus. - 7.1.43 9.00 uur: Zwolle hotel Peters, Markt. 16.00 uur: Assen. Fries landkazerne. Vaart Zuidzij de. 8.1.43 9.00 uur: Groningen. Concerthuis. Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, huize Schaaf. Breedstraat, 9.1.43 9.00 uur: Amsterdam. school. Iepenweg 13. 10.1.43 10.00 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plclcltS 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort. dienstgebouw. Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. de laatste twintig jaar in geslaagd belangrijke ontdekkingen te doen en aan de hand daarvan doeltref fende practische toepassingen tot stand te brengen. Daardoor ia echter ook de behoefte aan kolen zeer gestegen. Zij zal bovendien steeds grooter worden. Men dënke slechts aan de vervaardiging van diverse syntetische producten. De steenkool staat, tengevolge van deze abnormale eischen, niet in zoodanige hoeveelheid ter beschik king, als ter bevrediging van alle levensbehoeften wel noodig is. Daarom dient een bijzonder zorg vuldig en economisch gebruik er van te worden nagestreefd. In nauw verband daarmee staat een even economisch en zorgvuldig ge bruik van electriciteit en gas, zoo wel in de huishouding als in de be drijven en op kantoren. „Weest zuinig!" is het parool, Wie zijn rantsoen overschrijdt, be nadeelt niet alleen de gemeen schap, maar ook zichzelf, want hij loopt kans van den toevoer te worden afgesneden. b) oprichting van een bureau tot het verzamelen en verwerken van meldingen der recherche met be trekking tot strafbare feiten; c) behandeling van zware mis drijven of van zoodanige strafbare feiten, welke wegens hun vertakt heid een centrale behandeling nood zakelijk maken; d) uitvoering van de taak van een centralen opsporingsdienst; e) uitvoering van de taak van een centralen identificatiedienst. Bij de staatspolitie-instanties in Rotterdam, Amsterdam, Eindho ven, Arnhem en Groningen worden recherchehoofdafdeelingen inge steld. De recherchehoofdafdeeling is binnen het gebied van den gewes telijken politiepresident bevoegd ten aanzien van de genoemde ta ken. Ten aanzien van het gewest van de politie-instantie, bij welke zij is opgericht vervult zij de taak van een recherche-afdeeling. Bij de staatspolitie-instanties te s-Gravenhage, Utrecht en Haarlem worden rechercheafdeelingen inge steld. De rechercheafdeelingen zijn be voegd ten aanzien van alle politio- neele taken op het gebied der re cherche. Overgangs- en slotbepalin gen. Hieruit citeeren we; Artikel 7, lid 1, tweede volzin, der luchtbeschermingsverordening wordt gelezen als volgt: „Plaatselijke luchtbeschermings leiders zijn de politiegezagsdragers Tot nader order wordt de op den secr.-gen. rustende taak waargeno men door den secr.-gen. van het Dep. van Justite. Deze verordening treedt in wer king op 1 Maart 1943. - «9 t

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1