DE WEEK Marktberichten Aanmcldingsp'icht voor wcrkloozcn MUSSERT OF MOSKOU? Stadsnieuws Kerstwijding Vrijz. Herv. Jeugdraad KVH-Zaandam Zuid I 3-2 Ingezonden Morphy-nieuws Hermes-nieuws Rede van den heer H. DUIN Texel Nederland en de Oekraïne De strijd aan het Oostelijk front De strijd in de yrtc Alkmaar Aardbeving in Inatolië In de Westerkerk werd op de laat ste advents-Zondag een druk be zochte Kerstwijding gehouden, welke onder leiding stond van den heer J. J. Landman, hoofdleider van de Vrijz. Herv. Jeugdgroepen. In het inleidend woord werd er op gewezen hoe, ondanks alles wat er gebeurt in de wereld, de boodschap van het Kindeke in de kribbe tot ons komt, ook nu wéér en hoe wij ons zelf moeten voorbereiden om straks Kerstmis tot een feest van Licht te maken. Hier /i werd door leden der diverse Vrijz. Herv. Jeugdgroepen een Kerst spel gegeven, afgewisseld met zang van het Ned. Herv. Kerkkoor, onder leiding van Geert de Boer, en Ge meentezang. Voor de bespeling van het orgel werd door den heer Schadée gezorgd. Het was een wijdingsvolle bijeen komst, waaraan vooral in dezen tijd bij velen zoo'n behoefte bestaat, wat wel duidelijk bleek uit de groote be langstelling die er voor bestond. Moge deze middag iets bijgedra gen hebben om de harten der men- schen bereid te maken om iets van de ware Kerstboodschap te leeren verstaan. OPENING GROEPSHUIS DER N.S.B. Zaterdag had de officieele ope ning plaats van het groepshuis der N.S.B. van de afd. der Beweging in den Helder. Na aankomst van den kringleider den heer H. L. G. Ouwerkerk uit Alkmaar, die door den heer Stam. de plaatselijke groepsleider, verwel komd werd. schouwde de kringlei der de voor het gebouw opgestelde formaties van de W.A. en Jeugd storm. Na de officieele opening, die de heer Ouwerkerk verrichtte had de overdracht in het gebouw plaats Hier waren reeds veel leden en gasten aanwezig, toen de heer Stam het welkom tot hen richtte. In zijn openingsrede zeide de heer Stam onder meer dank aan diegenen, die door hun arbeid en gaven er toe medegewerkt hadden, het gebouw dat door een Engelsch bombarde ment beschadigd werd. wederom tot een huis te maken dat aan het doel. waarvoor het bestemd is. ten volle beantwoordt. Hierna nam de heer Ouwerkerk het woord en merkte o.a. op. dat hoewel nu Den Helder van de zee is afgesnoerd. toth we der de tijd zal komen waarin Den Helder ais havenplaats een belang rijke plaats in ons vaderland zal innemen. Want. Nederland en de zee behooren bij elkaar. Dit geldt vooral ook voor Den Helder, dat zonder de zee. de dijken en de ha ven eenvoudig niet denkbaar is. Spreker zag in de opening van dit huis een lichtbaken. In de toekomst zal weer gevaren worden. Nadat op de gebruikelijke wijze de bijeen komst gesloten was. had in 't Mi litair Tehuis een kameraadschaps avond plaats. Zondag speelde KVH I haar laat ste thuiswedstrijd tegen het sterke Z.Z. op het terrein aan de Meeuwen straat. 1 Geleidelijk weet KVH het initiatief in handen te jiemen en er ontstaan gevaarlijke momenten voor de ZZ korf. Uit een dezer aanvallen weet KVH het eerste doelpunt te maken. Het gelukt evenwc' aan de Zaandam mers nog voor de rust gelijk te maken, zoodat de rust ingaat met 11. Na een korte rustperiode laat scheidsrechter Essen weer aanvan gen en er zijn ongeveer 20 minuten gespeeld als de Zaandammers de lei ding nemen. KVH zet dan even de tanden op elkaar en het gelukt haar 10 minuten voor het einde gelijk te maken. Nog zijn onze stadgenooten niet tevreden en inderdaad lukt het ze om nogmaals te doelpunten, zoo dat zij de overwinning uit het vuur hebben gesleept. Er wachten i.u nog 2 uitwedstrij den tegen Ados (Hoorn) en Roda (Westzaan). Geachte Sportredactie. Ondergeteekende zag gaarne on derstaand artikel in Uw blad opge nomen, waarvoor bjj voorbaat dank. Op de laatst gehouden testavond, deed de heer A. G. van der Linde de vraag of spelers, die gevaarlijk speel den voor zichzelf, ook gestraft kon den worden. Op die avond is toen geen positief antwoord gegeven op deze vraag, waardoor de scheidsrechters- vereeniging zich gedrongen voelt langs dezen weg hem van antwoord te dienen, zoodat de toen aanwezige belangstellenden, alsmede alle voet balliefhebbers daarvan kunnen nemen. Regel 12 van het voetbalspel zegt: ..Een speler moet worden gestraft, indien hij speelt op een wijze, welke door den scheidsrechter gevaarlijk wordt geacht." In een toelichting van deze regel schrijft de „Handleiding voor Scheidsrechters" het volgende: „De bedoeling van dit voorschrift is om spelers te beschermen tegen gevaren, waartegen zij zich zelve niet kunnen beschermen. Wanneer dus een speler een speelwijze volgt, die gevaarlijk is voor hemzelf, dan kan de scheidsrechter hem ten hoog ste daar terloops op wijzen; daar voor mag echter geen vrije schop ge geven worden." Ziedaar het antwoord op de vraag. De „Handleiding" vervolgt dan. „Een speler mag dus niet worden gestraft voor het koppen van een bal zeer laag bij den grond, evenmin als een doelverdediger, die zich voor de voeten van een tegenstander werpt." Voor de toegestane ruimte nog maals dankend, Hoogachtend, L. D. de Snaijer. Morphy speelde haar tweeden com petitiewedstrijd en wel tegen Schaak mat I uit Noord-Scharwoude. De uitslag luidde als volgt: Morphy I Den Helder J. Wijker W. Kwak J. Valkenier F. A. Muller Th. Asselman H. A. Dorré H. Lem J. Beek J. A. Kolster J. v.Amersfoort Schaakmat I N. Scharwoude K. Kaan J. Krjjgsman J. J. Kroon H. Hart C. Witsmeer D. Koorn H. Bouwens G. Goudsblom J. Kamper J. Ootjers 1—0 1—0 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 0—1 1—0 O—l Totaal 55 Hermes I en II (heeren) practisch kansloos geworden HERMES I- - VLKMAAR IV 1—1. In een uiterst vlot gespeelden wed strijd is Hermes er niet in geslaagd de verwachte overwinning te beha len. Daar dient direct aan te wor den toegevoegd, dat Alkmaar een uitstekende partij speelde en zich de derde plaats op de ranglijst waardig toonde. Weliswaar is Hermes voor de rust bijna steeds aanvallend geweest, doch de voorhoede van Ilermea faalde dit maal op enkele beslissende momen ten. V. Loon, bleek zeker geen ge lukkig greep op de toch al zeer moei lijke midvoorplaats en tot overmaat van ramp was rechtsbuiten Kers bergen er ditmaal volkomen uit. De middenlinie met Verfaille aan het hoofd verzette als van ouds bergen werk; deze speler hoede zich echter voor te ver naar voren komen, wat een opeenhooping in de slagcirkel tengevolge heeft. Van de achterhoede was Tompot ditmaal de beste, hoewel ook Bakker weer een goeden wedstrijd gespeeld heeft. Doelman Broekhuizen is er bijna niet aan te pas gekomen, doch het weinige werk verrichtte hij naar behooren. in Feiten en Fantasieën Voor 't Forum Ja er zijn er nog die niet ver sagen in onze stad. Het zijn er geluk kig velen. Ondanks de benauwenis van wereldkrijg, evacuatiedistributie en alles wat verder nu eenmaal annex is met de dingen dezer dagen. De eeuwige optimisten... we mo gen hen in eere houden. En we mogen hen plaatsen tegenover al die anderen, die in zwijgzaam pessimisme, in ini tiatiefloos afwachten Gods waterover Gods akker laten loopen en by de vakken neer blijven zitten, net zoo lang totdat de kabouter uit het won derland komt opdagen en alles weer in kannen en kruiken voor hen neer zet. Maar zoo goed als er geen kabou ters meer geboren worden tusschen 't groen, zoo goed zal men zelf de hand aan den ploeg moeten houden, om niet, hetzij moreel, hetzij zakelijk, ten onder te gaan. Ze zijn er... de optimisten En oj- schoon het ongebruikelijk is namen te noemen, zoo willen wij daarop een uit zondering doen gelden ten aanzien van de gebroeders Burger, die naar wij. vernemen, opnieuw een bedrijf hier ter stede begonnen zijn deze week. Wie onzer herinnert zich niet meer het vermaarde en populaire Kegel huis? Het Kegelhuis in het Plantsoen, waar eens janmaat zijn koud pijpte bier verwerkte en z'n strootje van ,,ae weduwe" zat te smokenWie herin nert zich dit vroolijk bouwsel niet meer. dat vorm en sfeer gaf aan dat stadsdeel, vooral op de sehoone zomer avonden, als de roode geraniums en paarse tulpen het geheel een apart cachet gaven. De oorlog kwam en het Kegelhuis ging. f Wat eens een smaakvol gebouw was, werd nu een rookende puinhoop en vandaag den dag groeit mos en gras op de fundament-resten. De man, die dit alles liet bouwen, werd oud van verdriet en misère, vooral toen ook zijn tweede bedrijf, dat hij met dapperheid en optimisme inrichtte, door de oorlogsgeesel te niet gedaan werd. En zie, nu opnieuw zijn de zonen begonnen. Ten derden male hebben zij het gewaagd de deuren van een be drijf te openenVoor de derde maal wagen zij den strijd tegen het noodlot, dat ook nu nog loert over de tinnen der Heldersche wallen. Moed Vertrouwen en durf. Doorzetten. Steeds opnieuw aan pakken. Waarlijk, men kan z'n pet af nemen voor zooveel moed, zooveel vertrouwen en zooveel initiatief bij een zakenman. Er zyn er zoo niet velen. En omdat ze zoo zeldzaam zijn, daarom mogen wij dit wel eens voor het forum brengen. Er zijn ook andere lieden in onze stad, wier handelingen minder oir- baar. minder dapper en minder loffe lijk te achten zijn. Sterke staaltjes hoort en maakt men mee. In den trein bood me van de week iemand een siga ret aan voor wie lacht daar f 15 cent. Ik heb voor de eer en het ge not. bedankt. Iemand anders fluisterde me in 't oor dat ik een vet konijn voor de Kerstdagen kon inpikken, maar II, gulden voor een 4-ponder. Ook dat heb ik afgeslagen, eensdeels omdat dit m'n budget te boven gaat, ander zijds omdat' er iets misselijks in zit zich dermate zwaaï te laten snijden. Dan maar geen konijn van 't jaar. Vooruit maar. We moeten wel andere, en zwaardere offers brengen. Maar ik moet V eerlijk opbiechten dat ik een onzegbaar en nog steeds voortdurend en zelfs toenemend yenot heb onder- vonden bij het vernemen dat de bezit ter van dat peperdure-zwarte-handel konijn z'n Lampe door (j ie f stal is kwijt ueraakt en zoodoende op een on gelooflijke manier achter het net 'vischte. Ik geen konijnhy ook met! Te Assen vond dezer dagen de opentng plaats van het Advies- en Consultatiebureau voor Moeder en Kind van den Nederlandschen Volks- dienst. Enkele minuten na de opening had reeds het eerste consult plaats. Een tweetal moeders wordt goeden raad gegeven VNP-v. Buiten-Pax m Over het spelverloop het volgende: Hermes zit onmiddellijk voor het Alkmaardoel, doch het duurt gerui- men tijd voor er doelpunten komen. Tenslotte is het v. d. Haagen, die een prima doelpunt fabriceert en Hermes de leiding geeft (10). Lang duurt de vreugde echter niet, want de Alk- maarsche linksbinnen scoort met een minstens even mooi schot de gelijk maker (1 Uitstekend waren vooral de door Hermes genomen strafcorners, die allerwegen bewondering afdwongen. De Alkmaarsche Doelman was ech ter in een geweldige vorm en ook de hardste schoten werden door Hem ge keerd. Hoe Hermes na de rust ook zwoeg de het winnende doelpunt wilde niet komen hoewel het er schillende malen na aan toe was. Zoo kwam het einde met een gelijk spel, waardoor beide ploegen practisch uitgeschakeld zijn. HERMES H—Z.H.C. IV 0—0. Deze wedstrijd was, hoewel mis schien minder goed gespeeld, zeker even spannend als de eerste. De Zandvoortenaren zouden met een overwinning kampioen zijn geweest, nu is dit waarschijnlijk nog een week uitgesteld. Inderdaad toonde ZHC zich een uitstekende ploeg, die inderdaad wel het beste spel vertoonde van wat we tot nu toe in deze afdeeling hadden gezien. Een kleine Zandvoortsche overwinning zou dar ook niet on verdiend geweest zijn. H.ermes heeft hen echter danig dwars gezeten en mag zich zeer tevreden voelen met het behaalde resultaat. De Hermes- voorhoede wist zich echter slechts zelden door de uitstekend spelende Zandvoortsche achterhoede heen te werken. De Zandvoortsche doeiman heeft dan ook heel wat wat minder werk gehad, dan doelman v. Wolfe- ren aan de andere zijde. Deze laat ste kweet zich echter uitstekend van zijn taak. Trouwens de achterhoede van Hermes II is dit seizoen nog slechts eenmaal gepasseerd, wat wel op haar kracht wyst. Hermes I (dames) speelde niet wegens evacuatiemoeilijkheden van Strawberries III. Het kan zijn nut hebben nog eens ie herinneren aan het besluit van de secretarissen-generaal van de Dep. van Soc. Z. en Just. inzake den aanmeldingsplicht voor werk- loozen. De betreffende verordening be paalt, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche natio naliteit of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar, die hun woon plaats of gewóón verblijf in Neder land hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voorzien, verplicht zijn zich bij het voor hun woonplaats of hun gewone verblijfplaats bevoegde ge westelijk arbeidsbureau ter in schrijving als werkzoekende aan te melden. Van deze algemeene verplichting zijn slechts uitgesloten: a. Personen, die zich* bij het voor hun woonplaats*. of gewone ver blijfplaats bevoegde arbeidsbureau als werkzoekende hebben aange meld; b. Personen, die in een dienstbe trekking staan, wanneer zij niet minder dan vier gulden per week verdienen en hun arbeidstijd niet minder dan 24 uur per week be draagt; c. Personen, die, wegens weten schappelijke of vakstudie, niet of niet volledig in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien en nog geen 24 jaar oud zijn; d. Personen, die, wegens geeste lijke of lichamelijke gebreken, niet of niet volledig in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien; e. Personen, die uit eigen mid delen, doch op andere wijze dan door arbeid volledig in hun le vensonderhoud kunnen voorzien. Als eigen middelen worden be schouwd inkomsten uit eigen Ver mogen, waarover de betrokkene reeds op 1 Maart 1942 de beschik king had. Voorts houde men goed in het Wat het bolsjewisme gebracht heeft In de bijeenkomst, dia in het Groepshuis van de N.S.B. te Den Burg werd gehouden, sprak de heer H. Duin uit Amsterdam over bovengenoemd onderwerp. Het openingswo rd werd gespro ken door den heer C. Wonder, die den wensch uitsprak, dat dezen avond zoo goed zou slagen, dat bij een volgende Propaganda- vergadering de zaal geheel be zet zal zijn. De heer Duin begon zijn rede met de woorden: „De opbouw van het nieuwe Europa is in vollen gang". Onze taak is de menschen in Hol land bij te brengen welke plaats zij daarin moeten innemen. Velen hier gelooven nog maar steeds niet dat de oude wereld met haar vele fouten onherroepelijk heeft afgedaan. Ze heeft ons gebracht verwildering op allerlei gebied. Ondermijning van het gezag, werklo. sheid, steuntrekkers, zedelijke verwildering, enz. De Nieuwe Wereld, die van het Nat. Soc. en Fascisme, daarentegen brengt een wereld van opbouw, arbeid en een krachtige jeugd, die bereid is zich te handhaven en b'j het oude stelsel ten ondergang wa. gedoemd.. Ons volk moet wakker worden geschud om het bolsjewisme te bestrijden. Wat het bolsjewisme bracht Spr. behandelde uitvoerig, wat het Bolsjewisme Rusland heeft gebracht. Het heeft een einde gemaakt aan de overheersching van adel en Geeste lijkheid, maar de arbeiders zijn tot de diepste slavernij van het proleta- risme gebracht; den Boerenstand, die vrijheid was leloofd en eigendoms recht van de door de landbouwers bebouwde gronden, hebben alles, en ook letterlijk alles moeten afstaan aan de z.g. Coöp. bedrijven. En als slaven moeten zij nu den grond be werken. De godsdienst heeft men uit willen roeien, de kerken zijn afgebroken of tot schuren, danszalen of erger om gebouwd. Inplaats dat allen iets bezitten heeft niemand eenig bezit, men gaat allen gebukt onder 't wreede gezag van de Gepoe. De jeugd is er verwilderd, doordat de huwelijken zijn verkracht zwerven er milliocnen jeugdige stumpers rond, die zoo diep zjjn gezonken dat men nieuwe jeugdwetten heeft moeten maken. Spr. behandelde verder de Volken- bondspolitiek, na den onrechtvaardi- gen vrede van 1918, waarbij een poli tiek werd gevoerd, die uitstekend paste bij de politiek van de Russen, die naar wereldoverheersching streef den. Duitschland kwam (faarbij op den rand te staan van het commu nisme, waardoor het laatste bolwerk tegen dit gevaar in Europa zou zijn bezweken, indien Adolf Hitier in 1933 niet had ingegrepen. Besproken werd verder het con flict Italië-Abessinië; waarbij onze toenmalige regeering verontwaar digd de zijde ko >s van den Negus, al leen Mussert gaf hier toen blijk van een helder inzicht en koos de zijde van* den Duce. Duitschland trad uit den Volken bond toen gebleken was dat dezen bond alleen werk >.am was om het kapitalisme staande te houden. Hitier besloot zich -oen zelf te helpen. Polen begon een tartende houding aa te nemen, die Duitschland nood zaakte militair in te grijpen, hetgeen ook een oorlog met de a,ndere mo gendheden tengevolge had en ten slotte toen Holland zich te hecht aan Engeland aansloot, ook leidde tot be zetting van Nederland. De Emigranten regeering in Lon den begon een isdaad door Japan den oorlog te verklaren, waarbij in een duidelijk te vi ren zichtbaren on- gelijken strijd or ze prachtige kolo niën verloren «ringen, die met bloed en arbeid onzer voorvaderen zijn ge kocht. Wij zullen daarmede tardege rekening moeten houden, zeer wei nigen hebben maar idee van het vreeselijk verlies da* hierdoor aan ons land is gebracht. Onze bevol king van 9 millioen zielen zal nu door eigen bodem moeten worden ge voéd en eigen industrie zal voor de verdere behoeften moeten zorgen; koopkracht hebben we echter niet meer omdat ons goud is meegevoerd en omdat daarvoor oorlogsbenoodigd- heden worden gekocht. Wanneer wij ons evenwel willen aansluiten bij Duitschland ligt in die richting onze redding. Hit'er heeft gezegd dat de Hollanders als een gelijkwaardige Germaanschen stam zullen worden oog, dat wiens dienstbetrekking een einde neemt, zonder dat on- middelijk daarop een nieuwe dienstbetrekking wordt aanvaard, zich binnen 48 uur bij ,'t gewe-tc lijk arbeidsbureau moet aanmel den. In alle twijfelgevallen wende men zich, torvoorkoming van moeilijkheden, om inlichtingen tot het meest nabij zijnde geweste lijk arbeidsbureau. Berlijn. 21 Dec. De ANP correspondent meldt: Met een stam kapitaal van 1 millioen karbowanze is onder den firmanaam Werkdienst Holland GMBH. met zetel te Rowno een onderneming opgericht, welke zich de verzorging van alle in de Oekraine werkzame Nederlanders ten doel stelt. Verder de inschake ling van Nederlanders en Neder landsche firma's in de Oekraine en tenslotte de medewerking bij de overplaatsing der bedrijven van Ne derlandsche firma's naar het Oosten B e r lij n 21 Dec. De ANP- correspondent meldt: Met betrekking tot de door het opperbevel der weermacht toegege ven doorbraak van Sovjet Russi sche pantserstrijdkrachten aan het midden-Donfront verklaren Duit- sche militaire kringen hun oordeel nog eenigen tijd te willen opschor ten. Het bolsjewistische herfstoffen sief. aldus deze kringen, is in den sector Kalinin-Toropez tot staan ge bracht en. daar geen enkel doel is bereikt, als mislukt te beschouwen. Evenmin zijn in het gebied van Sta- lingrad operatieve doelen bereikt, op vele plaatsen zijn de Duitsche en verbonden troepen zelfs tot een tegenoffensief overgegaan. Van Sovjet Russische zijde heeft men het thans voor de derde maal op een andere plaats geprobeerd, name lijk aan den midden-Don. Inder daad zijn bolsjewistische pantser wagens en verdedigingslinies bin nengedrongen. doch de ervaring heeft geleerd, dat dit omtrent den afloop van den strijd nog niets zegt. zoodat men zich vooralsnog van Duitsche zijde zeer terughoudend toont. BERLIJN, 21 Dec. De A.N.P.- correspondent meldt: In Libye hebben de Engelschen, naar thans ook door Londen wordt toegegeven, de voeling met de strijdkrachten van de spil verloren. Van Engelsche zijed wordt' tevens erkend, dat. het niet mislukt is, een deel der strijdkrachten van Rommel af te snijden, daar de achterhoede te sterk met pantser wagens wafen uitgerust. Rommel beweegt zich stelselmatig iti de richting van nieuwe stellingen. LUCHTAANVAL OP RANGOON. TOKIO, 21 Dec. (D.N.B.) Zondag middag is Rangoon door zes Engelsche vliegtuigen aanbevallen. De aanval was alleen op woonwijken gericht, bijna 300 personen werden gedood of gewond. In een tempel werden 7 priesters ge dood en 13 gewond. Een geschilderd portret van den Führer van J. Mahainz op de groote Duitsche Kunsttentoonstelling, welke in het Haus der Deutschen Kunst in München is geopend Hoffmann-Stapt-Pax m behandeld en nu Duitschland in Rus land een groot en vruchtbaar rijk heeft gewonnen zullen wij ook daar van ons deel Jyannen bekomen. Over het standpunt dat de N.S.B. tegenover den godsdienst inneemt, zei spr. dat niemand in zijn gods dienstige overtuiging wordt tegenge werkt, zoolang men 't algemeen be lang niet schaadt, indien evenwel met bijgeloovigheid en kruisjesdra- gerij 't algemeen belang wordt tegen gewerkt zal men rekening hebben te houden met 't gefcag. Spr. wees /erder pp de voordeelen, die een groo r.ermaansch rijk, waar- bjj alle staten in afzonderlijk ver band kunnen bestaan (Nederland, Duitschland, Denemarken, Zweden en Noorwegen) kunnen brengen, waar in alle tolmoeilijkheden etc. zijn op geruimd en sloot ten slotte zijn zeer duidelijke uiteenzetting met er op te wijzen dat een keuze „Mussert of Moskou" voor ons Nederlanders niet moeiljjk zal zijn. Hierna werd eenigen t(jd pauze gehouden, waarin de W.A. een uit voering gaf van eên'ge ingestudeer de strijdliederen onder begeleiding van accordeonmuziek. Daarna be stond nog gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door nie mand gebruik werd gemaakt. De heer Wonder sloot de vergadering, waarna vele der aanwezigen nog lan gen t(jd gezelliB bjjeenbleven. L. H. OBDAM t Op den leeftijd van 71 jaar over leed alhier de heer L. H. Obdam. Met den heer Obdam verdwijnt een populaire persoonlijkheid uit het Alkmaarsche leven. Ais publicist, met een eigen stiil. heeft hii den tijd gekend, waarin hij in ons ge west veel werd gelezen. Vóór 40 jaar stichtte hij het weekblad ..De Alkmaarder", dat hij door de be handeling van de rechtsrubriek en de wijze waarop hii het Alkmaar sche ieven behandelde, tot bloei wist te brengen. In dien tijd waren vele kleine burgers bevreesd door Lou" onder handen te worden ge nomen. Toen van R.K. zijde vóór 30 jaar een driemaal per week ver schijnend blad tyerd opgericht hief Obdam zijn weekblad op. om het andere een goede kans te geven. Als rechtbankverslaggever voor verschillende bladen ook voor het onze bleef hii. tot het uitbreken van den oorlog, journalistiek werk verrichten. Vele jaren redigeerde hii ook het gratis weekblad ..De Ba zuin". dat ook in de oorlogsjaren werd opgeheven en waarin hii voor namelijk in zijn eigen stijl bespre kingen over Alkmaarsche personen en toestanden hield. Geruimen tijd leverde rui bijdra gen voor de voormalige Schager en Heldérsche Couranten. Vele lezers zullen zich hem nog herinneren uit zijn vaak potsierlijke verhalen om trent $e belevenissen in Grootgort- buikenburg. alias Mbsterdstad. De paar laatste jaren ging de heer Dbdam lichamelijk zeer achteruit. Bij velen zal hij als een man met oorspronkeliiken geest, die steeds naar het goede streefde, in gedach ten bliiven voortleven. HET LAGERHUIS OVER DE KWESTIE DARLAN. STOCKHOLM, 21 Dec. D.N.B.) Naar Dagsposten uit Lissabon verneemt, wordt door aldaar ont vangen berichten over de jongste geheime vergadering van het Engelsche Lagerhuis inzake de kwestie Darlan het vermoeden be vestigd, dat zoowel van regeefings zijde als door de afzonderlijke sprekers «uiting gegeven is aan de algemeene ontstemming in Enge land over het optreden van de Vereenigde Staten in Noord-Afri- ka. De woordvoerders van alle par tijen oefenden scherpe critiek op de methoden van Roosevelt om zonder in het minst aandacht te slaan op het standpunt van de Britsche regeering, Darlan op een vooraanstaanden post te plaatsen Van de zijde der Labourpartij wees men erop, dat Dartans anti- Engclsche houding reeds voor do ineenstorting van Frankrijk be kend was en toen reeds ontevre denheid in Engeland verwekt heeft. Even scherp crjtiseert men de omstandigheid, dat de Ameri kanen in Noord-Afrika reeds hoogst eigenmachtig politieke maatregelen namen, terwijl zij aan de Engelschen de verdediging van de grenzen overlieten. Men kan derhalve niet anders verwachten dan dat Engeland volkomen ter zijde geschoven zal worden, wan neer eenmaal de politieke vorm van het Fransc.he koloniale rijk moet worden bepaald. Van regeeringszijde verklaarde men, welk een pijnlijk gevoel 'net in Engeland verwekt beeft, dat de politieke samenwerking met de Ver. Staten steeds ineenstortte op hetzelfde oogenblik, waarih men de eerste gemeensehannelijke militaire actie uitvoerde. Roose- velt's methode, om Engeland voor voldongen feiten te plaatsen, zal de komende dagen daarmede be antwoord worden, dat Engeland de Ver. Staten eveneens voor een voldongen feit zal plaatsen. ISTANBOEL, 21 Dec. (D.N.B.) Het gebied van Erba-Tokatnidat in Noord Anatolië is door een ern stige aardbeving geteieterd. Vol gens de eerste berichten zouden daarbij 600 personen gedood en verscheidene honderden gewond zijn. In Erba ontstonden groote branden die Maandagavond nog niet gebluscht waren, ondanks de hulp van brandweer uit de omge ving. Erba is het centrum van een tabaksgebied en het is te verwach ten-, dat verscheidene millioenen kilogrammen van den opgeslagen oogst verbrand zijn. Drie jaar geleden is dezelfde streek eveneens om dezen tijd van het jaar ernstig getroffen door de groote aardbeving van Ersindsjan die 40.000 menschen het leven heeft gekost. Urk, 18 Deceml *r. De prijs der karper was heden 72 ct., snoekbaars 68 ct., blei 50 ct., ropde baars 26 ct., groote voorn 30 ct., kleine voorn 2". ct., alles per kg. Aanvoer matig. IJMUIDEN, 21 Dec. Prijzen: Kabeljau\v f 2.kleine gul f 1.20, kleine schol 2e srt. f 2.- 3e srt. f 0.80, 4e srt. f 0.50, bot f 1.- schar f 9-30, wijting dicht f 0.80, vischpuf f 0.10, alles per Kg. Hoofdredacteur A R Jonker Plaatsverv van den hoofdred. huitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen- 'and alg report en streeknieuws Eriks Hnagsohe redacteur P E H M Verberne. Den Haag verantwoordelijk voor de adver- 'entles, Schager editie G Schoorl. Schagen Verantwoordelijk voor -lé advertenties Heldersche editie I Visser, Den Helder.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3