Darlan vermoord Z E SIWJET-AANVALLEI IN TEREK-GEBIED Verduister -n DAGBLAD VOOR Keuringen voet de Waffen-SS en het Legioen Giraud reeds tot opvolger benoemd Alle aanvallen van den in N.-sector verijdeld vijand De sluiting der cafés op Oudejaarsavond HELDERSCHE EDITIE. 87ste Jaargang. No. 11988 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar MAANDAG 28 DECEMBER 1942 Kerstboodschap van Goebbels Nieuwe ontmoeting Churchill-Roosevelt* Stellingen in Tnnesië geconsolideerd Radio-rede van den Paus Rijst inplaats van aardappelen n.m. o.5U uur v.m Eea hooikist maakt Uw spijzen gaar Met mioctr gas en electricitèit is Uw maa'tijd klaar. Texiislpunten b ijven geldig Serviesgoed en keukengerei Rij wiel vergoeding bij de Werkverruiming Schipbreukelingen van Nederlaodscb schip gered Uit#?.N.V. Uit#?. Mij. Hollanda Noorderkwartier. Redactie- en Administratieboreanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAH: Voordam 9. Tel. 3330 Deze^Courant verschijnt dagelijks A.d vertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. on aanvr 4 Dagina'3 Merkwaardig Reuter - commentaar Naar uit Algiers gemeld wordt, is admiraal Darlan Donderdag middag vermoord. De dader is een ongeveer 20- jarige man, omtrent wiens nationaliteit van overheidswege nog niets bekend is gemaakt, van wien men echter algemeen vermoed, dat hij een Fransch- man is. Reeds thans staat ondubbel zinnig vast, dat de dader in contact stond met Engelsche instanties. De aanslag werd uit gevoerd, kort nadat Darlan de bureaulokalen van het hoo'ge commissariaat te Algiers was binnengegaan. De moordenaar, die in We wachtkamer van Dar lan op den admiraal had ge- tvacht, loste op hem drie revol verschoten, die Darlan in het hoofd en in de borst troffen. De moordenaar scheen vastbeslo ten zich aan een arrestatie tot iederen prijs te onttrekken. Op toesnellende ambtenaren, die trachtten hem te overweldigen, loste hij eveneens schoten, waar bij hij een ambtenaar door een schot in het been verwondde. In Algiers is bekend gewor den, dat Darlan, voor hij het bewustzijn verloor, hetgeen reeds na enkele minuten het geval was, tegen een ambtenaar/ die eerst trachtte hem op een stoel neer te leggen: Ik kan niet meer geholpen worden, Engeland heeft zijn doel be reikt". Darlan overleed op weg naar Ihet ziekenhuis. Darlans levensloop. Francois Darlan werd op 7 Aug. 1881 te Nerac in het Fransche de partement Lot en Garonne geboren Hij werd adelborst en nam nader hand o.m. deel aan den veldtocht in China. Gedurende den vorigen wereldoorlog voerde hij het bevel over zekere afdeelingen van de ma rine aan het front in Europa en het nabije Oosten. In 1934 werd hij tot commandant over het Atlantisch eskader en vijf jaren later, in Juni 1939, tot admiraal benoemd. Bij het uitbreken van de vijandelijkheden nam hij de leiding van de Fransche zeestrijdkrachten op zich. In Sep tember 1940 werd hij door maar schalk Petain belast met de func tie van staatssecretaris van mari ne. Op 9 Februari 1941 volgde hij Flandin op als vice-president van den ministerraad. Een dag Tater vertrouwde men hem, als eventueel opvolger van maarschalk Petain, de leiding toe' van de ministeries van buitenlandsche zaken, marine en binnenlandsche zaken. Admiraal Darlan nam ontslag uit deze Fransche ambten op 17 April 1942 en werd toen opperbevelheb ber van de land-, zee- en lucht strijdkrachten. In deze functie knoopte de vermoorde in Novem ber 1942, tegen de instructies van het Fransche staatshoofd in, onder-, handelingen aan met de Ameri- kaansche invasietroepen in Noord- Afrika. EEN „WAARSCHUWING": De diplomatieke corespoijdent van Reuter heeft woordelijk ver klaard: „Het lot van Darlan is een waarschuwing voor alle ver raders, die getracht hebben met Duitschland samen te werken." Zijn dood heeft de groote taak den wederopbouw van de Fran- sohe strijdlkrachten in Noord-Afri- ka te vergemakkelijken en zal een einde maken aan de vrees voor verraad, die men nooit ge heel heeft kunnen uitschakelen, zoolang Darlan zijn functie be kleedde. De tragedie van admiraal Darlan, aldus de comanenlaar- schrijver zal nergens groote teleur stelling wekken. Korten tijd later verklaarde Reuter dit commevtaar op den moord op Darlan jn» te trekken. Darlan voelde zich reeds lang bedreigd. TANG ER, 25 Dec. (D.N.B.) Naar uit Algiers bekend wordt, zou admiraal Darlan eenige dagen geleden den opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in Noordafrika, generaal Eisenhomver om bescherming hebben gevraagd. Hieruit wordt geconcludeerd, dat Darlan zich reeds eenigen tijd be dreigd gevoelde. Ook een andere uitlating van Darlan, dat hij niet lang meer op zijn post zou blijven, wordt in dezen zin uitgelegd. Naar verder wordt vernomen, heeft de admiraal tot het laatste toe volhardt in zijn bekende anti- Engelsche houding en heeft hij zich evenals vroeger, reeds vele mafen tegen Engeland uitgelaten. Na den moord. In Gaullistische kringen te Lon den hoort men nog steeds geen en kel woord van spijt over den moord op Darlan, zoo meldt Inter national News Service. Men ver klaart, daf Darlan zelf schuld heeft aan zijn lot. Een of andere officieele Brit- sche verklaring over deze kwestie is nog steeds niet ontvangen en zal waarschijnlijk nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Benoeming van Girand. Uit Tanger wordt nog gemeld, dat de „Raad van het Fransche Rijk" Zaterdagmiddag is bijeenge komen om Darlans opvolger te kiezen. Na afloop van de bijeen komst werd medegedeeld: „Wij, leden van den raad; bepalen, dat generaal Giraud gekozen is voor het bekleeden van de functie van hoogen commissaris in Noord- Afrika en opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht." Een Duitsche Feldwebel In gesprek met Toerkmeniérs, die de Duitsche troepen vriendschappelijk tegemoet komen Pk Broek-Transo-P-P m Aan het Oostelijk front. Munitie wordt met bijzondere sleden aan gevoerd PK v. d. Becke-O-H-P n> VERVOLGING VAN LEDEN DER FRANSCHE VOLKSPARTIJ. PARIJS. 24 Dec. (D.N.B.) De ,.Cri du Peuple". het blad van Jac- ques Doriot. meldt uit Tanger. dat de Amerikanen in samenwerking met de instanties van Darlan. leden der Fransche volkspartij systema tisch vervolgen. De redacteur van de „Echo d'Öran'. Paul Mannoni. is gefusilleerd. Tot de slachtoffers be hoort mede de plaatselijke leider van de Fransche volkspartij te Oran. Gaston Vidal. 25 INZITTENDEN VAN AUTOBUS OMGEKOMEN. MADRID. 24 Dec. Naar uit Aliquippa in de Ver. Staten gemeld wordt, is een autobus van dé Penn- sylvania lijn bij een bergstorting door neervallend gesteente verplet terd. Alle 25 inzittenden vonden den dood. BERLIJN, 24 Qec. (D.N.b.) Evenals andere jaren heeft ook ditmaal minister Dr. Goebbels zijn traditioneele kerstboodschap tot het Duitsche volk gericht. Ter inleiding schrijft hij, dat de Duitschi soldaat nog nooit met Kerstmis zoover van zijn vader land is geweest als dit jaar. De zoon bevindt zich in het Oosten, de man in het Westen, de broer hoog in het ijzige Noorden en de vriend in de zandwoestijnen van Afrika. Op alle zeeën kruisen Duit sche oorlogsvaartuigen met Duit sche soldaten om ver van het va derland den strijd voor het Duit sche leven te voeren. De oorlog, aldus de minister,' is een hardvochtige aangelegenheid. Hij wordt voor een groot doel ge voerd, dat men slechts kan berei ken, als men al het andere daar aan ondergeschikt maakt. Hij ont slaat ons geen dag en geen mi nuut van onze plichten. En dat is ook goed. Als plichten der natie roepen, fnoet men bukken, hoe moeilijk dat ook menig maal mo ge vallen. Dat doen onze soldaten aan het front, dat doen onze vrou wen en mannen, ja zelfs al onze kinderen. Na den soldaten dank te hebben, gebracht, die door het veldheerge nie van den rijkskanselier hun 'successen konden behalen, her denkt Goebbels degenen, die hun Jeven op het veld van eer hebben gelaten en de levenden voortdu rend aansporen hun plicht te do ené De minister verklaart met klem, dat het vaderland het front nooit in den steek zal aten. De Duitsche soldaat is in den rug gedekt door een millioenen leger van arbei ders, boeren en hoofdarbeiders en vooral ook van Duitsche vrouwen Men heeft ons tot dezen oorlog ge noopt. Wij zullen hem met de kracht van de geheele natie tot het zegevierende einde doorstaan. De groote leermeester „oorlog" heeft ons in de afgnloopen 3K> jaar veel geleerd. Zij weten, dat liet leven van ons volk boven al het andere gaat en dat wij daar voor moeten strijden en werken als we het willen behouden. De Amerikaansche correspondent van de Daily Express meldt dat de mogelijkheid van een nieuwe ont moeting tusschen Churchill en Roosevelt in diplomatieke kringen te Washington druk besproken wordt. Dit groote offer van ons volk wordt niet tévergeefs gebracht en het is eerst ten einde, als wij het doel hebben bereikt. Goebels bracht daarop aan alle Duitschers op de geheele wgreld de groeten en dank van den Führer over. De Führer, zoo be sluit hij, zal ons door strijd en ar beid brengen tot de overwinning en den vrede. Dit zij onze over tuiging op Kerstavond 1942. DUI7SCH W EERMACHTBERICH7 HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 27 Dec. Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „In het gebied van den Te- rek waren de Sowjetaanvallen zwakker dan de voorgaande da- ven. Gereedstaande vijandelij ke troepen werden verstrooid, ten deele reeds door artillerie vuur. Vijandelijke aanvallen tus schen Wolga en Don en ip het gebied van Stalingrad werden afgeweerd. In de groote bocht van den Don hebben infanterie- en gepantserde afdeelingen in voortschrijdenden tegenaanval de bolsjewisten verder naar het Noorden teruggeworpen en een aantal, plaatsen genomen. Een vrij sterke vijandelijke groep, voorzien van pantserwagens, werd ingesloten. Duitsche, Italiaansche en Roe- meensche luchtstrijdkrachten gre pen op de belangrijkste punten op doeltreffende wijze in de gevechten op den beganen grond in. In den centralen en den Noorde lijken sector mislukten plaatselij ke aanvallen en ondernemingen der bolsjewisten. Overdag en des nachts werden gereedstaande vijandelijke troepen en spoorwegdoelen door de Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Bij de voortdurende zwa re gevechten om het steunpunt We- likije Loeki leed de vijand gisteren door de hardnekkige Duitsche ver dediging ongewoon zware verlie zen. In Lapland werden de spoor wegemplacementen van Kanda- laksja^in scheer vlucht aangevallen, waarbij groote verwoestingen wer den aangericht. In Tunesië consolideerden de Duitsch-Italiaansche troepen de veroverde stellingen en maakten bij geslaagde stormtroepacties gevan genen en buit. Bij luchtgevechten aan het Tunesische front en bij zware aanvallen van afdeelingen Duitsche vliegtuigen op vliegvel den in Algarije werden op 26 Dec. 17 vijandelijke vliegtuigen, waar onder een aantal zware bommen werpers, vernield. Bovendien ver loor de vijand 5 vliegtuigen bij luchtaanvallen op Bizerta en Tunis Bij een nachtelijken aanval van een afdeeling gevechtsvliegers op de Algerijnsche kust kreeg een groot vijandelijk transportschip zware treffers," ROME, 24 Dec. (DNlB). DNB geeft de volgende samenvatting van de radiorede van den' paus: Pius XII behandelde in zijn toe spraak het vraagstuk derirtwendige sociale orde van den staat. Sociale vrede in de afzonderlijke staten, die ook leidt tot beter begrip tusschen de staten onderling, eischt orde en rust. De sociale orde moet gegrond vest zijn op de ethiek, niet op zuiver economische overwegingen of poli tiek. De werknemer heeft recht op zijn aandeel aan de goederen der aarde. Hij heeft recht op particulier eigen dom. Hij mag noch door den staat, noch door particulieren tot econo miscihe slavernij gorden gebracht. Vervolgens spoorde de Paus aan tot een kruistocht voor den socia len wederopbouw. Zooals in de Mid deleeuwen dg kruistochten de ver overing van het heilige land ten doel hadden, zoo streeft deze kruis tocht naar de verwerving van het geestelijke heilige land op het ge bied der organisatie van de maat schappelijke samenleving. De weg naar dit doel is lang. Evenals ook op ander gebied'zijn de eerste stap pen bfjzonder moeilijk. Pius noemde het bereiken van de volgende punten de eerste vijf mijl palen op dezen weg: 1. handhaving van de menschelijke waardigheid bescherming van de menschen tegen uitbuiting, bescherming van de rech ten der persoonlijkheid in gezins zoowel als godsdienstig leven. 2. Afwijzing van het materialisme in al zijn gedaanten. 3. Herstel van deh arbeid in de eigen waardigheid 4. Waarborging van rechtszekerheid, bescherming van het recht. 5. Chris telijke staatsopvatting, wederzijd- sche achting in de maatschappelijke samenleving met als grondslag: die nen is het hoogste. ARBEIDERS MET KERSTVERLOF UIT HET BUITENLAND. De Secr. Gen. van het Dep. van Soc. Z. heeft goedgekeurd, dat aan arbeiders, die met kerstverlof uit het buitenland terugkeeren. voor zoover noodig. steun ingevolge de Rijksregeling wordt uitgekeerd. Dit geldt niet voor arbeiders, die thans hun periodiek verlof genieten aangezien deze personen door hun werkgever worden doorbetaald. Oosterlingen kunnen kaarten omruilen. hun Oosterlingen en personen, die tot de Inheemsche bevolking van Neder landsch West-Indië behooren kun- nen. evenals gedurende de vorige distributie periode, ten hoogste één aardappelkaart bij de plaatselijke distributiediensten inwisselen tegen rantsoenbonnen voor rijst. Zij. die een toeslagkaart voor aardappelen wegens bij zonderen ar beid bezitten, kunnen bovendien nog een aardaoelkaart voor rijst- bonnen ruilen. De toeslagkaart voor aardappelen, uitgereikt aan houders van L-inlegvellen. kan evenwel niet geruild worden. Bij wijze van uitzondering kun nen personen, behoorende tot de Inheemsche bevolking van Neder- landsch West-Indië. wanneer zij in hef bezit zijn van een machtiging vpor opklagaardappelen. één zooda nige machtiging ruilen tegen rant soenbonnen voor riist. Aangezien een machtiging geldig is gedurende twee perioden, zullen m dit geval rantsoenbonnen voor twee perioden worden uitgereikt. Maan Maan op vanavond om onder 2241 IA OO 11-50 30Dec lO.ösJ UUr 13 Jan. E K tot morgenochtend E.K. 6 Jan. q ezc\ 21 Jan. 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. De Commissaris-Generaal voor de vei ligheid en hoehere S.S. und Polizei- führer maakt bekend: Ter voorkoming van straffen wordt erop gewezen, dat ook op den oudejaarsavond 1942-1943 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur der café's gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het slui tingsuur streng de hand gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt gecon stateerd. dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der ver ordening no. 138/1941) vaak ern stig te wenschen overlaat. De poli tie heeft tot taak, op dergelijke overtredingen nadrukkelijk te iet ten en ervoor te zorgen, dat de overtreders gestraft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken be drijf worden genomen. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid en hoehere S.S. und Polizeiführer. w.g. RAUTER. S.S. GruDpenführer en luite nant-generaal der politie. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle thans geldige txtielpunten en bonnen (dus ook kousenbonnen), na 1 Januari 1943 tot nader te bepalen datum geldig blijven. Geldigheidsduur van de bon. nen verlengd. In verband met de distributie van metalen keukengerei en servies goed. wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de bonnen reserve 3-77, 3-78. 3-79. 3 80 en 4-77. 4-78. 4-79 en 4-80 van de bonkaarten van voedingsmiddelen 13e periode K 310 en K 410 (dus de bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar), is verlengd tot en met 31 Januari 1943. Men kan derhalve tot en met bo- vengenoemden datum op deze bon nen. bij gelijktijdige afgifte van één der punten 01 fot en met 04 van de EV-kaart voor serviesgoed, naar keuze metalen "keukengerei of ser viesgoed koopen. wielvergoeding van f 0.15, f 0.20 of f 0.25 per dag toegekend. Aan kamparbeiders en ingekwar tierde arbeiders, die hun eigen fiets moeten gebruiken om dagelijks van het kamp of kwartier naar het werk te komen. zal. behalve de laatstbe doelde rijwielvergoeding van f 0.15 f 0.20 of f 0.25 per dag. een vergoe ding van f 0.10 per week betaald worden. De vergoedingen van f 0.75 en f 0.10 worden ook ten volle uitgekeerd, wanneer minder dan 6 dager in een kalenderweek is gewerkt. AMERIKANEN IN DAKAR. LISSABON. 24 Dec. Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Dakar meldt, zouden aldaar Amerikaan sche troepen zijn aangekomen. De Sec-Gen. van het Dep. van boe. Z. heeft enkele wijzigingen aangebracht in de vergoedingen welke krachtens het besluit loonbe- palmg werkverruiming worden.toe- gekend. De vergoeding voor den da gelijks naar het werk oer fiets af iegsen afstand is thans bepaald op f 0.15 per dag. wanneer deze 3 10 i P: op f 0-20 per dag wanneer hij 10-15 km. en op f 0.25 per dag. wan neer hij 15 Km. of meer bedraagt. Voor afstanden van meer dan 18 Km. fietsen is de bestaande rege ling gehandhaafd. Voor het geval van den arbeider wordt verlangd, dat hij zijn fiets van huis medeneemt en bij een treinstation buiten zijn woonplaats stalt, zal hem een vergoeding wor den gegeven van f 0.75 oer week. Boven deze vergoeding wordt naar gelang den afstand, welke dagelijks oer rijwiel naar het werk wordt af gelegd. de zooeven genoemde rij- KERST. EN NIEUWJAARSDRUK- TE BIJ DE GIRO, Na Kerstmis en Nieuwjaar is. we gens de extra drukte, gedurende eenige weken vertraging mogelijk in de ontvangst van giroafrekenin gen. VAKONTWIKKELING EN SOCIA. LE JEUGDZORG. Met ingang van 1 Januari 1943 gaat de afdeeling vakontwikkeling en sociale jeugdzorg, thans ressor- teerend onder den rijksdienst voor de werkverruiming, over naar het rijksarbeidsbureau. BUENOS AIRES. 24 Dec. (D.N.B.) Naar het blad „Critica" meldt, heeft het Argentijnsche S.S. „Santa Cruz" dertig schipbreukelingen van het Nederlandsche S.S. „OMBI- LIN" enkele dagen geleden ten Noorden van Brazilië aan boord ge nomen. De schipbreukelingen zijn in Pernambuco aan land gezet. De „anta Cruz" heeft de marineprefec tuur te Buenos Aires radiografisch hiervan in kennis gesteld. (Het Italiaansche weermachtbe- richt van 16 Dec. j.1. vermeldde, dat een duikboot onder bevel van den kapitein ter zee Carlo Fecia di Cos- sato de schepen „Empire" en ..Om- bilin". tezamen metende 11.000 brt.. op den Atlantischen Oceaan in den grond heeft geboord. Het Nederlandsche S.S. „Ombi- lin" van de K.P.M.. groot 5658 brt.. is in 1915 gebouwd bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam). Het SS-Erzatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waf fen-SS en het legioen zich op on derstaande data bij .de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten ein de gekeurd te worden. Tevens vrordt er de aandacht oo gevestigd en wel speciaal voor hen die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat. om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven—Tijdens de keuringen voor de Watfen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toe treden. 4 Jan. 9 uur: Rotterdam Deutsches Haus. Westzeedijk; 15 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66 5 Jan. 9 uur: Roermond. N.S.D.A.P.. Swalmerstr. 61; 15 uur: Den Bosch, hotel Noord- Brabant. Markt '45. 6 Jan. 9 uur: Arnhem. Weverstraat 16b. 15 uur: Hengelo. Deutsches Haus 7 Jan. 9 uur: Zwolle Hotel Peters. Markt 15 uur: Assen. Frieslandkazerne Vaart Zuidzijde. 8 Jao. 9 uur: Groningen Concerthuis Poelstraat. 14 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf. Breed- straat. 9 Jan. 9 uur: Amsterdam, school Iepenweg 13. 10 Jan. 10 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plaats. 11 Jan. 10 uur: Amersfoort. Dienstgebouw. Leusderweg. 12 Jan. 10 uur: Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhontscheweg, Bij onze vrijwilligers. Da mannen nemen aan bolsjewistische stelling onder vuur SS PK Kraus-0 H-P

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1