Bolsjewistische aanvallen overal afgeslagen Verduister Be taak van den Sportjournalist iemeuws DAGBLAD VOOR Wat is waarheid Keuringen voet de Wafen-SS en liet Legioen pas HELDERSCHE EDITIE DU11SCH W EERMACHTBERICH1 IN LIBYE VERSTERKTE BEDRIJVIGHEID i11, den centralen frontsector werden plaatselijke aanvallen op de Duitsche stellingen afgeslagen. Ten «Zuidoosten van het Ilmen- meer viel de vijand opnieuw aan. Hij werd1 ondanks krachtig gebruik van artillerie en pantserwagens in felle gevechten, ten deele in tegen aanvallen, verdreven. Italiaansch Weermachtbericht Wilhelmstrasse over moord op Darlan Petain desavoueert Giraud TOJO De stem der SS Vï' 8.51 uur 16.34 uur 13Jan rnmk Ons volk moet gezond zijn naar lichaam en geest Uitg.N.V. Uitg. Mi]. Hollands Noorderkwartier. Radactie- en Administratiebuiean*; SCHAGEN: Laan 201. lel. 444 <8 lijnen. DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m.m. Bij cogtract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. od aanvr 87ste Jaargang. No. 11989 4 oagina's Hoofdredacteur- A R JONKRP Alkmaar DINSDAG 29 DECEMBER 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 28 Dec. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van de Terek stortten nieuwe vijandelijke aanvallen ineen. Hierbij en tijdens de ook gisteren suc- secvolle afweergevechten tus- schen Wolga en Don en ih de groote bocht van den Don werden 59 Sowjetpantserwa- gens vernietigd. Als gevolg van hevige luchtaanvallen, waarbij ook Italiaansche en Roemeensche formaties vlieg tuigen waren opgesteld, leed de vijand eveneens zware ver liezen. Aan het front van de IJszee vie len duikbommenwerpers met goe de uitwerking de havenwerken op het Visschersschiereiand en te Moermansk aan. In Libye versterkte wederzijdsche bedrijvigheid van verkenners. Plaatselijke aanvallen van den vijand in Tunesie op 'onze vooruit geschoven stellingen werden afge slagen en in tegenaanvallen werd opnieuw terrein gewonnen. Sterke formaties van de luchtmacht heb ben den vijand in duik- en scheer- vluchten gevoelige verliezen berok kend. ROME, 28 Dec. (Stefani) In*ziin weermachtbericht no. 947 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Toenemend hevige bedrijvigheid der verkenningsafdeelingen aan het front van de Syrte. In den sector van Tunis werden eenige plaatse lijke vijandelijke aanvallen op onze vooruitgeschoven stellingen afge slagen. Duitsche jachtvliegtuigen scnoten een meermotorig vijandelijk toestel tijdens luchtgevechten om laag. De vliegvelden van Algerije en de havenwerken van Bone wer den doeltreffend door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Tijdens een vii andelij ken aanbal op de ha ven van Sfax werd een machine door het luchtdoelgeschut getrof fen en stortte branderd neer. BERLIJN. 28 Dec. (ANP). Het standpunt van de Wilhelmstrasse in zake den moord op ex-admiraal Darlan kan aldus worden samenge vat dat deze moord in het geheel niet het tusschen Engeland en de Ver. Staten in Afrika bestaande con flict heeft opgelost. Naar in Ber- lijnsche politieke kringen betoogd wordt, kunnen de begeleidende om standigheden. waaronder de politie ke misdaad bedreven werd. slechts de opvatting bevestigen, dat de po litieke tegenstrijdigheid tusschen Engeland en de Ver. Staten blijft voortbestaan. Te Berlijn gelooft men dat Giraud als opvolger van Darlan door de Ver. Staten tegen het Britsche streven zal worden uit gespeeld. zoodat het geenszins een verrassing zou zijn. wanneer ook deze wegbereider van Amerikaan- sche imperialistische belangen op zekeren dag door een Britsche ko gel zou vallen. Wlatcrvoorberclcling la a«n Nootd» westelijk*» Kaukasus. - Ond« de lehocneo worden glijd*» bevestigd welk* bet eoortgaea door de alep« poedersneeuw vergemakkelijken Zt W)n voornamelijk bedoeld voor bet g» keulk bij de ravitailleering» eenheder la bat hooggebergte FE UagLO H-F Deze bezit geen enkele legale macht Maarschalk Petain heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij nogmaals op scherpe wijze positie kiest "tegen de afvallige Fransche militairen in Fransch Noord-Afri ka. De verklaring die door Petain persoonlijk is opgesteld, luidt als volgt: „Alle eerlooze chefs, die Fransch Afrika aan de Engelsrhen en Anie rikanen hebben uitgeleverd, heb ben beweerd en beweren ook thans nog, dat zij in volledige overeen stemming met mij, ja zelfs op mijn bevel hebben gehandeld. Zij dur ven te verzekeren, dat zij mijn ge heimste gedachten tot uitdrukking brengen. Daartegenover stel ik het meest formeele dementi. Ik heb hun het bevel gegeven tegenstand te bieden aan iederen aanval, zij moesten vechten en hadden de middelen daartoe. Zij hebben het niet gedaan en hebben onder het breken van hun gegeven woord en met schending van hun eer de be langen van Frankrijk opgeofferd. Met het oog op zijn vroegere re- geeringsfuncties heeft admiraal Darlan, ondanks mijn herhaalde bestrijding den indruk kunnen wekken, dat hij een wettige func tie vervulde. Bij generaal Giraud is geen twijfel mogelijk. Hij beweert niet en kan ook niet beweren, welke legale macht dan ook te bezitten. In ontzeg hem en allen, die zich onder zijn bevel plaatsen, het recht uit mijn naam te spreken en te hendelen." De fotografische afdruk Van dit document zal onverwijld worden gepubliceerd. i Het ministerie van voorlich ting heeft naar aanleiding van bovenstaande verklaring een medg deeling uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: tot aan zijn dood heeft Darlan niet opgehouden te beweren uit naam van den maar schalk te handelen. Zijn hooge functies, die hij uitoefende, hebben heta in staat gesteld in Afrika een groot aantal Franschen en -in boorlingen te misbruiken, ondanks de dementi's, die men jegens hem uitsprak en de maatregelen, die tegen hem genomen werden. Der halve heeft maarschalk'Petain be sloten, teneinde eindelijk aan alle onjuiste uitleggingen, die reeds zooveel onheil hebben gesticht en zooveel verwarring veroorzaakt, ja tenslotte tot het verlies van het Afrikaansche imperium geleid heb ben, een einde te maken, opnieuw openlijk zijn gedachten duidelijk te niaken en denFranschen hun plichten te wijzen. De Japansche premier heeft voor den Rijksdag een verklaring afgelegd over het afgeloopen oor logsjaar. Na er op te hebben ge wezen dat het eerste stadium van den oorlog werd bepaald door de Japansche verrassingsaanvallen, legde Tojo den nadruk op 't feit dat de vijand op het oogenblik alle pogingen in het werk stelt, na de geleden zware nederlagen, het verloren terrein te heroveren. Deze voorbereidingen van den vijand wekken den indruk, dat thans de oorlog pas begint, Hojo schatte de sterkte der vij andelijke strijdkrachten in Br.- Indië met inbegrip van de jn- heemsche troepen, op 1 mill. man en 600 vliegtuigen; een aantal dat verder zal toenemen. Voorts ver klaarde de premier dat eenheden van het Japansche leger in Birma met deze vijandelijke troepen, als mede met tien divisies van het Tsjoengkingleger in het Westen en Noord-Oosten in contact waren Nieuwe besprekingen in hoofdkwartier aangekondigd VICHY. 28 Dec. (Interinf). De na het bezoek van Laval aan het hoofdkwartier van den Fuehrer aan gekondigde voortzetting der bespre kingen door deskundigen zou. naar men in bevoegde kringen alhier verklaart, in de eerstkomende da gen beginnen. Namen van Fran sche personen, die aan deze bespre kingen zullen deelnemen, waren tot op heden niet te bemachtigen. (Van onzen Berlijnschen correspondent). STANLEY HIGH behoorde vroe ger tot den intiemen vrien denkring van president Roose\elt. Hij was één der mede-oprichters van het New Deal, maar op den duur bleek hij het met de werk methode van Washington niet eens te zijn. Sedert dien oefent hij met toenemende scherpte kritiek uit op het huidig bewind. De of- ficieele berichten, die geregeld oVer het verloop van den oorlog gepubliceerd worden, typeert Stan ley High als „leugens,* halve waar heden of uitgezochte waar heden". Hij ondernam een reis naar Honoloeloe om voor den her denkingsdag van Pearl Harbour materiaal te verzamelen over het tekort aan samenwerking, dat er tifsschen het oppercommando van leger en vloot heeft bestaan. „Bal- timore Post" noemt de kritiek van Stanley High buitengewoon scherp en citeert van hem de vol gende uitlating: „Het is helaas een feit, dat de Amerikanen zich bij een redevoering van Roosevelt dienen af te vragen: „Heeft hij ons nu de volle waarheid verteld of alleen maar, wat in zijn' poli- tieken kraam te pas komt?" Dat geldt voor oorlogsberichten, voor politieke mededeelingen, voor lo cale berichten en wat dies meer zij. Een typisch voorbeeld van zulke uitgezochte waarheden was Roosevelt's verslag over Pearl Harbour. Hij deed alsof hij de volle waarheid vertelde, maar tot op de huidigen dag heeft hij die verheimelijkt Hooge officieren der marine hebben het gewaagd, te Washington den wernsch uit te spreken, dat het Amerikaansche volk op den jaardag van Pearl Harbour eindelijk den vollen om vang van de catastrophe der Amerikaansche marine zou ver nemen." C TANLEY HIGH, die zelf uit- gever van een krant is, zegt verder: „De radio maakt een moei lijke periode door. Met allerlei voorschriften en bepalingen laat dé regeering goed voelen, dat zij ook op dit gebied de leid'ing in handen heeft. Ook de fiim s.aat tegenwoor dig onder directe controle van het Witte Huis. Roosevelt is woedend op de kranten, die nog niet onder zijn directen invloed staan. „Vol gens Stanley High zijn alle verbe teringen op militair en strategisch gebied onder den druk van de pers tot stand gekomen. Hij noemt als voorbeelden de oprichting van 't bureau van oorlogsproduclie, de regeling van het rubbervraagstuk en de versterking van den militai ren invloed op alle regeeringsbe- sluiten. „Maar vergis u niet! zoo besluit hij zijn betoog tegen zijn v^oegeren vriend Roosevelt verheugt zich daar hoegenaamd niet over. Zijn ijdelheid laat het nu eenmaal niet toe, dat iemand hem het heft uit handen neemt!" SCHOOLONDERWIJS PER RA DIO IN ITALIË. ROME, 28 Dec. In de periode waarin de Italiaansche scholen gedurende het winterseizoen zijn gesloten, wordt per radio les ge geven. De eerste uitzending is vanmorgen om 10 uur geopend door een rede van den minister van onderwijs, gevolgd door les sen van leeraren van vermaard heid. De scholen worden 15 Febru ari weer geopend. Luistert op Vrijdag 1 Januari van 11.30 tot 12.00 uur over de zender Hilversum 1 op golflengte 415 me ter naar de soeciale uitzending van de stem der S.S. Onderwerp: ..Front en vaderland in het nieuwe jaar", o.a. een belang rijk vraaggesprek met SS-Gruppen- fuehrer Rauter. In de Duurtschap Oud Kamerik btj Woerden heeft zich het biologisch uiterst merkwaardige geval voorge daan dat reeds begin Dccembei lammeren werden geboren, terwijl dit normaal eerst geschiedt In Maart De lammereo dartelen thans levenslustig en gezond Is de winterschc weide Sehimmelpenningh-Stuvel-Pax at LONDEN JUICHT BENOEMING VAN GIRAUD TOE. LISSABON, 28 Dec. (DNB) De benoeming van generaal Giraud tot opvolger van "admiraal Darlan als „hooge commissaris in Fransch Noord- en West-Afrika" wordt door de Engelsche pers algemeen toegejuicht. De Daily Mail spreekt de verwachting uit, dat de Gaulle en Giraud binnenkort elkander zul len ontmoeten. Het blad deelt me de, dat beiden onlangs reeds hun bereidheid tot samenwerking heb ben betoogd. Wat het geval Darlan betreft, toont de Engelsche pers neiging, daarop niet verder in te gaan. De Times schrijft: de voor naamste fout van Darlan was, dat hij weinig vertrouwen bezat in Frankrijk en nog minder in Enge land. Maan op 23.48 30 Dec. LK Maan vanavond om >nder o a 12.13 tot morgenochtend E K 21 Jan. V M P.T.T. BIJ DE JAARWISSELING. Postcheque, en girodienst 3 dagen gesloten. 's-GRAVENHAGE. 28 Dec. Op Zaterdag 2 Jan. a.s. is het centrale postgirokantoor te 's-Gravenhage gesloten. Opdrachten, ook die met spoedbehandeling. worden dus niet geboekt. Op de postkantoren worden dien dag geen girostortingen aan genomen. uitbetaling van cheques vindt echter op de gewone wijze plaats. De postkantoren zullen op Nieuw jaarsdag dienst als op Zondag hou den. Sommige telegraaf- en telefoon kantoren zijn bovendien nog een uur in den middag geopend. In het geheele land zal één brief postbestelling worden uitgevoerd, alleen in de groote steden zal een tweede volgen. Het SS-Erzatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor dé Waf- fen-SS en het legioen zich op on derstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten ein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen die er bezwaar tegeiv hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans- de mogelijkheid be staat. om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toe treden. 4 Jan. 9 uur: Rotterdam Deutsches Haus. Westzeedijk; 15 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66 5 Jan. 9 uur: Roermond. N.S.D.A.P.. Swalmerstr. 61; 15 uur: Den Bosch, hotel Noord- Brabant. Markt 45. 6 Jan. 9 uur: Arnhem. Weverstraat 16b. 15 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 7 Jan. 9 uur: Zwolle Hotel Peters. Markt 15 uur: Assen. Frieslandkazerne. Vaart Zuidzijde. 8 Jan. 9 uur: Groningen Concerthuis Poelstraat. 14 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf. Breed- straat. 9 Jan. 9 uur: Amsterdam, school Iepenweg 13. 10 Jan. 10 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plaats. 11 Jan. 10 uur: Amersfoort. Dienstgebouw. Leusderweg. 12 Jan. 10 uur: Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. .1 Bij onze vrijwilligers. Tijdens de opleiding 4n het veld Orbis-Holland-Pax i De rijksgevolmachtigde voor de sport de heer H^van Groningen a Stuling heeft op iüen Woensdagmid dag op het Departement van Volks voorlichting en Kunsten gehouden bijeenkomst van sportjournalisten gesproken over de taak van den sportjournalist. Spreker wees hierbij op het groote belang van de lichamelij ke opvoeding en de sport voer ons volk. Wij hebben, aldus spreker te kampen gehad met veel conservatisme en weinig vooruitstrevendheid. Dit komt geenszins ten goede aan onze positieve arbeid. Hiermede dient dus radicaal gebroken te wor den. De sportjournalisten heb ben in dit opzicht een groote taak te vervullen. Zoowel de lichamelijke opvoeding als de sportbeoefening dient ge steld te worden in dienst van ons volk. Hierbij is absoluut een goede samenwerking noodig tusschen de overheid en de sportjournalisten. Passiviteit onduldbaar! Een passieve houding ten aanzien van de oplossing van de problemen, zooals deze thans voor ons liggen kan niet worden geduld. Het doel van de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening is het kweeken van een volk. dat gehard is om de moei lijkheden van dezen tijd en van Aet- geen nog te wachten staat, met suc; ces te overwipnen. Wij moeten komen tot een volk. dat gezond is naar geest en lichaam. Alleen dan kan mén goede geestelijke prestaties ver wachten. indien de lichamelij ke gesteldheid goed is. Het le vensgeluk en goede gezondheid van ons volk moet beschermd worden. Wij zullen angstvallig moeten waken tegen de verspil ling van de volkskracht. Sport geeft het lichaam de noo- dige gehardheid, noodzakelijk om de moeilijkheden te overwinnen. Spre- ker dankte voor de medewerking om tot het gestelde doel te komen ondervonden van de zijde- van 'het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Tal van goede maatre gelen zijn inmiddels genomen om te komen tot een gezonde steun aan onze nationale sport. Zoo zijn o.§. tal van subsidies reeds verstrekt, welke ongetwijfeld zullen bijdragen tot het gestelde doel. een juiste ge zonde sportieve ontwikkeling van ons volk. De taak op internationaal gebied. Op internationaal gebied is in het afgeloopen jaar ook reeds veel bereikt. Toch kan men zich nog de vraag stellen: waarom kunnen sportleiders elkaar wel op interna tionaal terrein ontmoeten daarbii getuigenis afleggend van een goede onderlinge verstandhouding m waar om zouden sportbeoefenaars dat niet kunnen? Om ten aanzien van dergelijke problemen het volk een gezond oordeel bij te brengen heeft de sportjournalist een mooie taak een goede missie te vervullen. Spreker besloot zijn rede, met erop te wijzen, dat het den plicht is van iederen sportjour nalist deze taak te begrijpen en overeenkomstig deze taak te handelen in het belang van de volkgemeensehap. Ingeschakeld in het politieke leven. De heer M. Blokzijl wees vervol gens op het feit. dat het werk van den sportjournalist in vergelijking met het verleden veel belangrijker is geworden, omdat het zich nu niet meer uitsluitend beperken kan en mag tot de technische zijde, doch zich meer heeft uitgebreid, doordat de sportjournalist ook is ingescha keld in het politieke leven. Het na tionaal socialisme stelt deze eisch. omdat het bijzonder prijs stelt op een betere harmonie tusschen een gezond lichaam en een gezonden geest. In verband hiermede achtte spreker het zeer belangrijk dat meer en, meer de aandacht wordt gevestigd pp het werk. dat de nationale ieugdstorm in dien geest verricht. Spreker was zich bewust van de groote moei lijkheden. waarmede de soort journalisten in dezen tijd bij de oublicatie te kampen hebben, doch verklaarde, dat het De oartement een ooen oog heeft voor deze moeilijkheden en gaarne bereid is in het belang van het gestelde doel alle me dewerking te verleenen. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM EN KAARSEN. De Sec.-Gen. van het Dep. van H„ N. en Sch. maakt, in verband met de distributie van petroleum bekend, dat de geldigheidsduur van de met „04 verlichting", „05 verlichting", „06 verlichting" en „07 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 108, van de met „26 verlichting" en „27 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 208 en van de met „03" genummer de bonnen der bonkaart „EA" voor kookdoeleindën, verlengd is tot en met 16 Jan. 1943. In het tijdvak van 3 Jan. 1943 tot en met 16 Jan. 1943 geeft voorts elk der met „22 verlichting" der bonkaarten S 108 en elk der met „34 verlichting" der bonkaarten S 208 gemerkte bonnen, recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). In verband met de her bevoorrading van kaarsen aan de taillisten kan men laatstgenoemde bonnen, die recht geven op het koopen van 1 rantsoen kaarsen, reeds vanaf 2&Dec. a.s. bij den de taillist inlevei*n, waarna de afle vering der kaarsen na 3 Jan. 1943 zal plaats vinden. GELDIGHEIDSDUUR DER NIEU- WE BONNEN VERVROEGD IN VERBAND MET NIEUWJAAR In verband met Nieuwjaar zal het mogelijk zijn reeds op Woens dag 30 en Donderdag 31 Dec. 1942 te >koopen op de bonnen, welke voor de week van 3 t/m 9 Jan. 1943 zijn aangewezen. Dit geldt voor al le artikelen behalve voor vleesch, vleeschwaren en gardappelen. De bonnen 02 A en 02 B der aardappel kaarten geven eerst recht op het koopen van aardappelen op Maan dag 4 Jan. 1943, terwijl de bonnen „vleesch 02 A" en „vleesch 02 B." eerst recht geven op het koopen van vleesch of vleeschwaren met- ingang van Woensdag 6 Jan. 1943. AANVRAGEN VAN EXTRA RANTSOENEN. Aanstaande moeders hoeven niet persoonlijk naar distri butiekantoor. Aanstaande moeders, voor wie het bezwaarlijk is zich persoonlijk naar het' distributiekantoor te be geven voor het aanvragen van ex tra rantsoenen, kunnen zich, naar wij van officieele zijde vernemen, doen vertegenwoordigen door ie mand van 18 jaar of ouder, die voorzien is van een door haar verstrekte schriftelijke machtiging Bij elke verstrekking dient zoowel deze machtiging als het persoons bewijs als de distributiestamkaart van de aanstaande moeder te wor den getoond. WEDEROM RUNDVET OP DEN •BOTERBON. Op de bonnen „Boter 04" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 Jan. 1943 tot en met Woensdag 3 Feb. 1943 zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bon nen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbe wijs, in het tijdvak van Woensdag 30 Dec. 1942 tot en met Zaterdag 2 Jan. 1943. Zij, die gedurende ge noemd tijdvak bon 04 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluil^nd de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon na der zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst op 23 Jan. 1943 een begin worden gemaakt met de aflevering van het rund vet. UITREIKING NIEUWE INLEG VELLEN. De plaatselijke distributiediensten zullen, op nader bekend te maken tijdstippen, van 3 tot en met 23 Jan 1943 nieuwe inlegvellen voor de stamkaarten uitreiken. Ieder ont vangt een inegvel, waarvan letter en nummer overeenkomen met die van het inlegvel, dat men thans heeft. Men dient zoowel zijn distri butiestamkaart als het oude inleg vel mede te brengen. Zij, die geboren zijn tusschen 27 Dec. 1921 en 25 Jan. 1922, tusschen 27 Dec. 1928 en 25 Jan. 1929 of tus schen 27 Dec. 1938 en 25 Jan. 1939 en dus, in verband met het berei ken van een bepaalden leeftijd, hun oude inlegvel moeten ruilen, moe ten eerst een ander inlegvel in ontvangst nemen en dit daarna voor een nieuw inwisselen (dus tweemaal ruilen). Bij de uitreiking wordt het vak je P8 van de stamkaart afgekruist Het lichaam van het oude inleg vel wordt door den distributie- dienst in ontvangst genomen. Men kan de inlegvellen uitsluitend af halen bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het be volkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering kan Jechts ge maakt worden voor schippers, woonwagenbewoners, de vaste be volking van kostscholen e.d. en voor hen, bij wie uit een verklaring op de stamkaart en op het inleg, vel blijkt, dat zij tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk el- fiers y afblijven.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1