Sowjet-aanvallen overal afgeslagen Verduister i ROOSEVELTS WITBOEK ZEVENDE lEKTUMI VAN DE W.A. Net Departement van Financiën DAGBLAD VOOR Stadsnieuws HELDERSCHE EDITIE Luchtaanvallen op Engeland en Duitschland Italiaansch Weermachibericht Een slechte propagandastunt Ter dood veroordeeld lk 8.43 uur ek Distributienieuws Zaterdag en Maandag Winterhulp - collecte Hermes-nieuws Vertrokken personen SCHAGEN Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Schager editie: Schagen Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). Heldersche edi tie: Den Helder. Koningstraat 78. Tel. 2345 (2 lijnen). NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advert-entie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m.m. -Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. od aanvr 87ste Jaargang. No. 12002 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar VRIJDAG 15 JANUARI 1943 DU1TSCH WEERMACHT BERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 14 Jan. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: i Na de verliêzen van den vorigen dag heeft.de vijand in net Westen van den Kaukasus slechts hier en daar zonder verband aanvallen uit gevoerd. die werden afgeslagen. Tusschen Kaukasus en Don en in het Dongebied mislukten de voortgezette aanvallen van de Sowjets met verlies van 26 tanks. In het gebied van Sta- lingrad sloegen de Duitsche troepen sterke aanvallen van infanterie en tanks in heldhaf tige. zware gevechten af. Het luchtwapen greep op de zwaar tepunten der gevechtshandelin gen op den grond in. Vijandelijke aanvallen ten Zui den van Woronesj op de stellingen van Duitsche en Hongaarsche troe pen stortten ineen. De gevechten ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en ten Zuiden van het Ladogameer duren, voort. In Libye hebben Duitsche en Ita liaansche .lagers tegenover twee Duitsqhe verliezen. 11, afweerge schut 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Herhaalde aanvallen van vijandelijke strijdkrachten in Tunis werden afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties van het luchtwapen hebben ravitailleerings- colonnes en troepenconcentraties van den vijand uiteengedreven. Op luchtsteunpunten werden aanzien lijke vernielingen veroorzaakt. Bij aanvallen overdag van Brit- sche luchtformaties op de bezette Westelijke gebieden werden 5. in het gebied van de Noordzee 2. vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. In de late avonduren deden Britsche vliegtuigen aanvallen op Westduitsch gebied, vooral ROME, 14 Jan. Het 964ste com muniqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: ..Hoewel gehinderd door zand stormen was de bedrijvigheid in de lucht in Libye gisteren aan weers kanten zeer levendig. In herhaalde gevechten werden 11 vliegtuigen neergeschoten door jagers van de Spil. en wel 5 door Italiaansche en 6 door Duitsche jagers. Ons vierde regiment jachtvliegtuigen droeg tot dit succes bij door twee viermotorige vliegtuigen te vernielen, waardoor het zijn 500ste overwinning behaal de. Voorts werden 3 vliegtuigen door den Italiaanschen en Duit- schen luchtafweer neergehaald. Vij andelijke luchtbombardementen op bewoonde plaatsen veroorzaakten verliezen onder de bevolking, de schade is niet ernstig. <1 Aan het front in Tunesië misluk ten herhaalde vijandelijke aanval len. ondernomen met steun van gepantserde afdeelingen. verschei- dere tanks werden vernield. Esca drilles van onze luchtmacht hebben in opeenvolgende golven troepen colonnes en concentraties van mo torvoertuigen met succes aangeval len, een tiental van deee voertuigen werd in brand geschoten. De havenwerken van Algiers en Bone wérden eveneens krachtig ge bombardeerd. Een vliegtuig, dat in het communiqué van 12 Januari als vermist werd opgegeven, is op zijn basis teruggekeerd." op de stad Essen. De bevolking leed verliezen. Er ontstond hoofdzakelijk schade aan gebou wen. Nachtjagers en afweerge schut van het luchtwapen heb ben vijf vliegtuigen doen neer storten. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben overdag installa ties aan de Zuidoostkust van Engeland aangevallen. des nachts vielen zij het stedelijk gebied en de werven, van Sun- derland aan. Uitgebreide bran den werden waargenomen. Sowjets lijden ontzettende verliezen De militaire correspondent van het D.N.B. stelt in een beschouwing over den toestand aan het Oostelijke front ■de vijandelijke frontberichten tegenover het weermachtberlcht. Hierbij komt hij tot de conclusie, dat de ontwikkeling van de groote bolsjewistische operaties toch heel anders verloopt dan uit de vijandelijke berichten blijkt. De toestand aan het Oostelijke front heeft zich vergeleken met de vooraf gaande dagen op geen enkel punt noe menswaardig veranderd. Evenals voor heen loopt het bolsjewfstische offensief storm tegen de voornaamste Europee- (Van onzen Haagschen medewerker.) TLÏ EN is in de Ver. Staten nu niet bepaald tevreden met den gang van zaken. Het publiek begint hoe langer hoe meer te betwijfelen, of deze oorlog wel zoo'n triomftocht voor de geallieerden is. als bij de oorlogsverklaringen verzekerd werd Een zeker symptoom van dezen arg waan was de nederlaag van Roose- velt bij de verkiezingen voor het Ccmgres in de maand November. Dit symptoom is niet aan des hee- ren Roosevelts aandacht ontsnapt en kort voordat dit nieuwgekozen Con gres voor de eerste maal bijeen kwam. heeft de Amerikaansche re geering een witboek uitgegeven on der den titel ..Oorlog en Vrede", waarin betoogd wordt, dat de bui- tenlandsche politiek van de Ver. Staten de laatste tien jaren gericht was op het handhaven van den vre de. Volgens dit witboek heeft Roose- velt de laatste tien jaren een poli tiek van goede nabuurschap en van vredesbemiddeling gevolgd. Merk waardig genoeg wordt er in denzelf- denj tekst verklaard, dat hij de tra- ditiöneele isolationistische en neu traliteitspolitiek der Ver. Staten heeft laten varen. En reeds deze verklaring logenstraft zijn overige beweringen ten aanzien van zijn vredesbemiddelingen. Vanaf het be gin van zijn eerste amtsperiode in 1932 heeft Roosevelt gestreefd naar een wereldconflict. Reeds de in 4935 vermoorde Huey Long. een der felste tegenstanders van Roosevelt. voorspelde, dat Roo- sevèlt het Amerikaansche volk den oorlog zou injagen onder het mc«n van een veldtocht tegen het fascis me. Voortdurend heeft Roosevelt dan ook stelling genomen en ge- hetst tegen de autoritaire staten. In 1937 verklaarde hij in een rede te Chicago. dat men de autoritaire sta ten onder quarantaine stellen moest In den loop van 1938 begint zijn in terventie in de Europeesche poli tiek. De Engelsche onderhandelin gen in München werden geken schetst als verraad aan de democra tische zaak. Nieuwjaar 1939 ver klaart Roosevelt in zijn boodschap aan het Congres, de totalitaire sta ten te -willen bestrijden met alle mjddelen: „all methods short of w&r." Bemoeiingen met Europa. TENGEVOLGE van Roosevelts A instructies aan zijn gezant te Parijs. Bullitt, mislukten de Duit sche onderhandelingen met Polen en werd de Fransche regeering gestijfd in haar voornemen Duitschland den oorlog te verklaren. Het ligt een ieder nog versch in het geheugen. hoe de Amerikaansche regeering op alle mogelijke wijze materieelen en moreelen steun verleepde aan En geland en Frankrijk. De in Maart 1941 onderteekende Leen- en Pacht wet is er het meest karakteristieke voorbeeld van. Amerikaansche oor logsschepen patrouilleerden. lang vóór het uitbreken van den oorlog tusschen Amerika en Duitschland. ten gunste van Erigeland; kortom. AmerikfP-heeft met alle ter beschik- king staande middelen getracht in te grijpen in het conflict. Totdat dan eindelijk na alle mogelijke pro vocaties op 8'Dec. 1941 de feitelijke oorlogstoestand tusschen de Ver. Staten eenerzijds en de Asmogend- heden anderzijds een feit werd. De Deutsche Dipl.-Pol. Korres- pondenz schrijft dan ook zeet- te recht. dat het methodisch slechte en in zijn argumentale ondocumentai re verdedigingswerk van Roosevelt punt voor punt te weerleggen is. Waar is. dat Roosevelt zooals hij in zijn Witboek toegeeft de tra- ditioneele isolationistische politiek heeft laten varen en de openbare meening in de Ver. Staten tot een willoos object maakte van zijn oor logspolitiek. J-ÏIER komt dan nog de gerucht- makende verschijning bij van het boek van den voormaligen ge zant der Ver. Staten te Tokio: ,,Re- ports from Tokio". Uit dit boek blijkt zonneklaar, dat Rodsevelt vol komen op de hoogte was van het Japansche oorlogspotentieel. lang vóór het uitbreken van den oorlog. De bewering, dat men in negentig dagen Japan liquideeren zou. is dus een bewuste verdraaiing der feiten geweest. Men vraagt zich in Ameri ka nu opgewonden af. hoe de oor logsverklaring aan Japan mogelijk geweest is. Ongetwijfeld heeft dit boek de toch al groeiende ontevre denheid in de Ver. Staten in heyige mate doen toenemen. Hierin, èn in het bijeenkomen van het nieuwe Congres, moet men derhalve de re denen zien van deze slechte propa ganda-,.stunt". Ve. Een best braadje MADRID, 14 Jan. (D.N.B.) Aan ae kust van de Middelland- sche Zee bij Almeria is een dol fijn van 1800 kilogram gevangen. Je ongewoon groote visch is naar Madrid gebracht, waar zij in een nuseum tentoongesteld zal wor den. sche gevechtslinie, evenals voorheen ligt het zwaartepunt van flen strijd in het uitgestrekte gebied van den Zuide lijken sector. De verliezen van den vijand zijn precies zooals in den vo rigen winter ontzettend hoog, ja zij overtreffen de verliezen van het vori ge jaar nog aanzienlijk als gevolg van de nieuwe Duitsche automatische snel- vuurwaperis, die speciaal voor den oor log in wintertijd gefabriceerd zijn. De operaties zelf echter bevinden zich in een fluctuearenden toestand, die zeer duidelijk door de opperste Duitsche lei ding begunstigd wordt. Huismoeder! controleert op gezette tijden uw geweckte winterprovisie. Mocht het deksel van een der flesschen tljn losgegaan en dit wordt tijdig be merkt, dan is wellicht nog de geheele nhoud of een gedeelte ervan voor consumptie te gebruiken Schipper-Pax a MEER WALVISSCHEN IN DE ZUIDE LIJKE IJSZEE. Eep merkwaardig nevenverschijnsel van den oorlog wordt uit Santiago de Chile gemeld. Er valt nl. een sterke vermeerdering van het aantal wasvis- schen in de Zuidelijke IJszee waar te nemen, Zoo werden aan de Chileensche kust onlangs enorme walvischscholen waargenomen. Zondag 17 Januari zal het de ze vende maal zijn. dat door de W.A. de Kerstmarsch wordt gehouden, een marsch waaraan vooral voor de leden der oude garde vele schoone 'herinneringen zijn verbonden. Want bij deze marsch kwamen de weer mannen uit alle streken van ons vaderland naar Utrecht, om daar tezamen te getuigen, dat de W.A. leefde en dat de nationaalsocialis- tische revolutie verder ging. on danks de terreur in die dagen en ondanks de bepalingen en verboden der overheid. De W.A. is blijven le ven en werken, en groeide tegen de verdrukking in. Want telkens wer den de zwarte vendels grooter. zoo groot, dat de weerafdeelingen te sterk en zoodoende verboden wer den. A.s. Zondag zullen wederom de weermannen marcheeren. door de heide en de velden om Utrecht, tezamen met de leden van de ande re organisaties der bewegirtg. met politie en brandweer en met de Duitsche kameraden. De zevende kerstmarsch is een bewijs, dat de W.A. heeft gewerkt in de jaren van haar bestaan, en dat de marsch naar het licht ook nu niet heeft op gehouden. maar met een onver traagd tempo zal worden verder ge- loopen. De hooikist maakt uw spijzen gaar, met minder gas en electri- citeit is uw maaltijd klaar 's-Gravenhage. 14 Jan. De Nederlander Bob Hellenberg. uit Amsterdam, is bij vonnis van het Deutsche Obergericht van 6 Nov. 1942 wegens moord en verboden be zit van wapens ter dood veroordeeld Hellenberg heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van wapens een pistool met scherpe munitie en een cylinderrevolver in zijn bezit gehad en een 71-jarigen man dood geschoten. Het vonnis is na bestu deering der kwestie van gratiever- leening voltrokken. Maan 1 Maan op vanavond om onder 13.11 y/L je 3.00 21 Jan. 16-55 uur 5 Febr. V M tot morgenochtend N.M. 29 Jan q a o 12Feb KEUZE TUSSCHEN SINAASAP. PELEN EN MANDARIJNEN. Bon reserve 4-03. waarop men 350 gram mandarijnen of sinaasappelen kan verkrijgen, geeft met ingang van heden desgewenscht recht op sinaasappelen. Men moet genoegen nemen met hetgeen de handelaar voorradig heeft, daar het niet mo gelijk is. de bevoorrading zoo te doen geschieden, dat aan een ieder mandarijnen of sinaasappelen naar keuze kan worden geleverd. 's-G ravenhage. 14 Jan. De generale thesaurie van het dep. v. Financiën, werkt, voor zooveel de afdeelingen begrootingszakèn. geld wezen en rijksbetalingsdienst be treft. van Woensdag 13 Jan. 1943 al zeer beperkt in verband met ver huizing. De afd. begrootingszaken en geld wezen zijn van 14 t.m. 18 Jan. 1943 gesloten. Te beginnen met 19 Jan. 1943 is bet adres voor correspondentie, waarvan de behandeling tot een van die afdeelingen behoort: De partement van Financiën te Deven ter. De afdeeling rijksbetalingsdienst is gesloten \san 22 t.m. 25 Jan. '43. Te beginnen met Dinsdag 26 Jan. 1943 is deze afd. eveneens te Deven ter gevestigd. Omtrent de afdeeling algemeene zaken zal een nader bericht volgen De correspondentie voor die afdee ling bestemd, kan voorloopig ge richt blijven aan: het Departement van Financiën te 's-Gravenhage. Links: De zware afweerslag in het Oosten: het Terekfront. Een stad onder de stad. Vroeger stonden hier aan de Terek de hutten der kozakken. Sedert lang zijn ze door de artillerie der Sovjets met den bodem gelijkt gemaakt. Het bouwmateriaal echter, bestaande uit harde steenen, die gevormd zijn uit slib. is door de Duitsche pantsergrenadiers, die deze plaats veroverden en sedert weken tegen den vijand houden, opnieuw gebruikt. Van de steenen werden daken gemaakt, waaronder zich de woonbunkers en gevechtsstellingen der Duitsche soldaten bevinden. ..PK Bernd Lohse-DV-R-P m. Rechts: Nieuwe troe. pen in-Tunesië geland In minder dan geen tijd zijn de vliegtuigen met de aankomende troepen uitge- laden. Zii maken ziqh dadelijk gereed, om naar de operatiegebiedengebracht te worden. PK Boerner-Sch-F-P m Speldjes met vogel-embleem. Zooals door ons reeds eerder werd aangekondigd zal er a.s. Zaterdag en Zondag een collecte plaatsvinden ten bate. van „Winterhulp Neder land"-. Nogmaals willen wij er de aan dacht op vestigen, hoezeer het nood zakelijk ia, dat men zooveel en zoo spontaan mogelijk voor dit doel geeft. Tallooze mede-landgenooten bevinden zich in kommervolle om standigheden en zijn praktisch aan gewezen op de gelden, die hun door „Winterhulp Nederland" - ter beschik king worden gesteld. Van dit geld kan dus worden gezegd dat het door allen voor allen bijeen gekomen ia. Laat ook Den Helder in dezen niet achterblijven, doch haar reputatie van gulle plaats handhaven. Juist nu het zoo dringend noodzakelijk ia. Wat de speldjes betreft, die dit maal worden uitgereikt, kan nog worderf opgem rkt dat deze diverse soorten vogel-emblemen voorstellen. Het zijn fraai uitgevoerde speldjes. Tenslotte nog dit: diegerten, die ^ich beschikbaar willen stellen om als collectant deze collecte te doen welslagen, kunnen zich daarvoor op geven bij het bureau van „Winter hulp", hetwelk gevestigd is in het gebouw voor Sociale Zaken aan den Kanaalweg. M^n doe dit echter nog heden. NIET VEILIG. Het waschgoed- aan de lijn is niet veilig, zooals een bewoonster van de Heet. Treubstraat helaas moest con- stateeren. Zij -ermist verschillende stukken waschgoed. Competitiewedstrijden voor a.s. Zondag. Heeren: -Hermes IAlliance III. Aanvang 2.30 uur. A.s. Zondag zal Hermes den strijd aanbinden met het Heemsteedsche Al'iance, waartegen dit seizoen nog niet werd gespeeld. Na een uitste kende start zijn de Heemstedenaren leelijk afgezakt. We kunnen San ook moeilijk anders dan een Hermes- overwinning voorspellen. Belangrijk, zoo niet beslissend, is de wedstrijd CHCAlkmaar IV, die Zondag a.s. t Beverwijk plaats vindt. Het komt ons echter voor, da indien de Alkmaarders eenigs- zins volledig uitkomen, de strijd ui'armate spannend zal zijn. Alkmaar: Alkmaar VHermes II. In het begin van het seizoen won Hernies thuis met 60, doch zeer geflatteerd. Hoewel er ook ditmaal een Hermes-overwinning in het ver schiet ligt, zal het verschil zeer ge ring zijn. Dames: Heemstede: Strawberries niHermes I. Zouden de Strawberries-dames er ditmaal in slagen een elftal bijeen te krijgen, dan zien we voor Hermes eer. zwaren strijd tegemoet. De we tenschap, dat zjj een uitstekende kans "maken dit jaar den titel te behalen, zal.de Hermes-dames echter de kracht der ovèrwinning schenken. Hernys IIAlliance n. Aanvang 1.30. Voor Hermes II (dames) ver wachten wij niet, dat zjj er in zullen slagen de punten thuis te houden. Het kan echter meevallen. Vriendschappelijk Hermes in—U.V.O. 12 uur. Zondag komt de Schager Hockey club UVO weer een bezoek aan Den Helder brengen, waarbü o-»- op het programma staat een wedstrijd tegen Hermes III (heeren) en een gemeen schappelijke clubavond in het club lokaal van Hermes als waardig slot. G. P. van der Hulst, kantoorbed., en echttgen., naar Amsterdam, Marnix- str. 118. C. Heijblok, banketbakker, en gezin, naar Anna Paulowna, Gras weg 9. Hiltje A. Vlas, naar Hilver sum, v. Henniplaan 31. J. Kossen, ge- pens., naar Sint Pancras, Bövenweg 229. Adriana C. W. Rison, kantoor- bed., naar Zijpe, ^T.-H., Grootsloot G 13. S. C. van Berke,Cats, en kind, naar Oudorp, N.-H., Heerenweg B 5. J. T. van der Meer, bloemistknecht, en gezin, naar Anna Paulowna, Zand- vaart 20. J. PolWieslma, en gezin, naar Kollummerland c.a., Munniken- zijl. D. Hildering, naaimachinehande laar, en gezin, naar Alkmaar, Luttik Oudorp 66. J. Krab, sturman zee reddingsdienst, en gezin, naar Bloe- mendaal, J. Verhulstweg 66. A. D. Grimme, le Arb. N.S., en gezin, naar Zwolle, Geraniumstr. 37. J. Weesies, kweeker, naar Eenrum, Gr., 207a. J. P. Ouwens, kant.bediende, naar Nieu we Niedorp, Provincialeweg A 1. J. Spijkerman, naar Amsterdam, Eland- str. 177. Wed. Valkhoff—de Kloe, naar Haarlem, Zaanenstr. 87. F. A. van Dorst, wachtgelder K.M., en ge zin, naar Alkmaar, Rochdalestr. 28. T. de Jong—Kwast, naar Terschel ling, Boomstr. 33. A. VijzelaarVer schoor, naar Medemblik, Oosterhv. 30. J. Markus, mag.bed., naar Scha gen, Loet E 133. C. G. M. Rockx— Mahieu, naar Breda, Ginnikenweg 49. J. W. J. A. Korstjens, bedrijfsleider, naar Schagen, Roosstr. C 161. C. A. Bunck, steendrukker, naar Koog a/d Zaan, Bosjesstr. 73. T. G. Beekhuq- sen, electro-monteur, naar Arrthem, Spoorwegstr. 79. J. Doorn, werkster, naar Alkmaar, Kraanbuurt 8. J. G. A. van de Geer, naar Ermelo, Uddei Groot Hedeb. T. W. van Rhenen, chauffeur-monteur, naar Amsterdam, Kerkstraat 185, J. W. Cats, gepens., en gezin, naar Oudorp, N.-H., Hee renweg B 5. A. Bonariusvan Stek, en kind,, naar Hoorn, Achterom 59. G. D. J: Kok, landarbeider, naaf Schagen, Lage Noord F 51. J. M. van Arnhem, chauffeur, en gezin, naar Jutfaas, J. v. Arkelstr. 6. W. P van der Meij—Hubbeling, en gszin, naar ^s-Gravenhage, Engelenburgstf 92. A. G. Lauritser, werkster, naar Tiel, Nieuweweg 4. A. C„ de Koster, verif. gem.fin., naar Woensdrecht, Hooger- heide, Antw.str.wj B 8c. N. K. Noor- lander, naar Eefde (Gld.), „Neder- landsche Mettray". A. F. M. Kalwij, ambt. C.C.D., en echtgcn., naar Baarn, Nassaulaan 20. S. Hei;man, gepens., en echtgen., naar Langedijk, Nrd. Scharwoude B 82 P. J. Stein- berg, opticien, en gez..i, naar Zijpe, N.-H.,. 't Zand I 147. J3. ,H. Vreij- bloedt, en gezin, naar Schagen, Mo- lenstr. C 65. W. C. Trap, zaadhande laar, aar Schagen, Rensgars F 21. GEEN OPENBARE WEG. Het schijnt bij velen niet door te dringen, dat het spoorwegemplace ment geen openbare weg is. De po litie bekeurde Woensdag wederom 5 personen, die zich aan de overtre ding van het "oegangsverbod schul dig maakten. UW FIETS OP SLOT! Er werd een fietseigenaar bekeurd, die zijn rijwiel zonder slot of voort durende bewaking ergens had neer gezet. FIETS SPOORLOOS. Een bewoner van de Sluisdijk straat moest de ontgoocheling be leven, dat zijn fitts verdwenen was. GEEN ROOD ACHTERLICHT. Een fietser, die geen achterlicht op zijn voertuig had, werd verbali- i ac -d. PUINSCHUIMER. De politie hield een persoon aan, die er van verdacht werd goederen te hebben gestolen uit de puinhoop vei een onlangs getroffen woning. De man bekende bij zijn verhoor ver schillende voorwerpen te hebben ont vreemd. Hij is ingesloten. KOEGRAS EEN ZILVEREN AMBTS JUBILEUM. Julianadorp. In het jaar 1909 gingen in het be stuur van de ver. ..Koegrasser Be lang" stemmen op. om in „Het Koe gras" een instelling in het leven te roepen, die de werknemers in geval van ziekte een geldelijke uitkeering zou kunnen geven. Het was vooral de heer Jac. Ruyter, die rusteloos ijverde om dit doel te verwezenlij ken. Na vele voorbereidingen zij nerzijds werd op 10 Juni 1910 in het café de Blauwe Keet een verga dering belegd. Na de uiteenzetting door den heer Jac. Ruyter ver klaarden zich 11 personen bereid om als lid tot de op te richten vereeni- ging toe te treden, die den naam kreeg van „Vooruitgang zij ons stre ven".. De zaken werden zeer be scheiden opgezet, de contributie be droeg in den beginne 10 cent per week. en de uitkeering bij ziekte f 6 per week voor volle, en 5 cent per week en f 3 uitkeering per week voor halve en vrouwelijke leden. De ver. had spoedig gelegenheid haar nut te toonen en mocht zich weldra in veler belangstelling ver heugen. Na eenigen tijd werd een ledental berêikt. dat lang stabiel bleef, echter de ver. had trouwè le den. In den loop der jaren heeft de contributiebetaling en de uitkeering talrijke wijzigingen ondergaan. %e werden zooveel mogelijk aangepast aan de loonen. In 1928—-'29 verdub belde plotseling het ledental, door dat de werkgevers er hun schouders onder zetten. Dat was een prettigen tiid. De, belangstelling groeide met den dag. Toen kwam de fatale da tum 1 Maart 1930. waarop de Ziek tewet in werking trad. De helft dep leden ging heen. men was nu im mers wettelijk verzekerd! Deze le den echter vergaten dat nog steeds een vijfde deel van hun ihkomsten ongedekt bleef. Dat de vereeniging toch haar nuttig werk kon blijven voortzetten, is te danken aan een kern van menschen. die de moeilijk heden niet uit den weg gaan. Er zijn er al eenigen die naast hun zilveren lidmaatschap, ook hun zilveren jubileum als bestuurslid mochten herdenken. Op het oogen- blik jubileert als zoodanig de secre taris. de heer I. J. Gaakeer. thans tijdelijk gevestigd te Helder, Wee- zenstraat 65. Lid geworden op 15 Sept. 1915. gekozen tot bestuurslid op 26 Jan. 1917. werd hij op 18 Jan. 1918 belast met het secretariaat. Nu zal het Maandag 18 Jan. a.s. 25 jaar geleden zijn dat hij het administra tieve gedeelte van de ver. V.z.o.S. op zich nam. Hij kweet zich van zijn taak op een voorbeeldige wifee en gaf zich ten volle aan de ver. die hem zeer na lag. Aan bliiken van sympathie zal het hem dien dag stellig niet ontbreken. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen gedurende de maand December 1942: Klaas Grei- ner. Veldstraat 11 van Wieringer- waapd; Hermina Tol. 'C 96 van Den Helder; Jacob A. van Scheiien C 162. van Callantsoog; Catharina G. Smit. C 195 van Wieringerwaard' Jan Markus. E 133 van Den Helder: Joannes W. J. A. Korstjens C 161 van Den Helder: Cornèlis A. Blaau- boer. J 6 van Beverwijk: Antonius C. J. van Baren. H 62 van Scher- merhorn; Adrianus A. W. van Zuij- len. B 29 van Vleuten; Sebastianus Prins en vr. C 8 van Den Helder: Gemt van Roon en gezin E 35b van Schiedam: Eldert H. Vreijbloedt en gezin C 56. van Den Helder: Pieter Schuurman en vr. B 102 van Den Helder: Jacobus C. van As en gezin. A 109 van Den Helder: Wil helmus G. Trap. F 21 van Den Hel der; Hendrikus C. Latjes. A 17. van Den Helder: Maartje van der Wal (wed.A, C. van Dijk) D 125 var Den Helder: Gerard D. J. Kok F 51 van Den Helder: Trijntje Klik (wed. M. Pieterse) F 35 van Den Helder.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1