DAGBLAD VOOR Massale aanvallen der bolsjewisten Stadsnieuws Marinus Flipse Het bombardement van Berlijn HELDERSCHE EDITIE Londen zwaar gebombardeerd Italiaansch Weermachtbericht Bommen op Londen Arbeidsdienst en niet-geslaagde scholieren Het ruimen van sneeuw r— Verduister -n Distributienieuws leugdleiding in de voetbalsport Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Schager editie: Schagen Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). Heldersche edi tie: Den Helder. Koningstraat 78 Tel. 2345 (2 lijnen). NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangruke korting. Ta rieven v. de eeh. odI. od aanvr 87ste Jaargang. No. 12005 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DINSDAG 19 JANUARI 1943 DU1TSCH WEERMACHT BERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 18 Januari. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijke front duurt de sedert 2 maanden aanhoudende, verbitterde winter dag met onverminderde felheid voort. De met nieuw gebruik van strijdkrachten uitgevoerde aanval len van den vijand werden in zwa re gevechten in hoofdzaak afgesla gen of in bewegelijke oorlogvoering door tegenaanvallen en hardnek kig verdedigde steunpunten opge vangen. De onder uiterst moeilijke •mstandigheden strijdende Duit- sche troepen in het gebied van Sta- lingrad hielden in taaie volharding en verbeten strijdwil stand tegen- ever sterke aanviV.en. Bij plaatselijke gevechtsactiviteit in den centralen sector van het front en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden acht tanks kapot geschoten. Door geconcentreerde aanvallen van sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en snelle Italiaansche gevechtsvliegtuigen leed de vijand op de zwaartepunten der gevechten in den Zuidelijken en cen tralen sector van het Oostelijke front weer zware verliezen aan menschen, wapens en voertuigen van allerlei aard Massale vijandelijke concentraties wer den uiteengedreven en verscheidene troepenonderkomens werden vernield. Des nachts bombardeerden gevechts vliegers de vijandelijke ravitaillee- ringslijnen ten Noordoosten van Mos kou. Tien transporttreinen bleven na treffers liggen. Ten Zuiden van het Ladogameer du ren de zware afweergevechten voort. Sedert 12 Januari 1943 zijn hier 229 bolsjewistische tanks vernietigd of bui ten gevecht gesteld. Het Duitsch-Italiaansche pantser- leger in Noord-Afrika weerde ook gisteren in bewegelijke oorlogvoe ring sterke vijandelijke infanterie- en tankaanvallen af met zeer zware verliezen voor den tegenstander. Twintig vijandelijke tanks werden vernield. Formaties van het lucht- wapen steunden de afweergevech ten. Des nachts werden ravitaillee- ringshavens in Cyrenaica gebom bardeerd. In Tunis werden hier en daar vijan delijke aanvallen van plaatselijke be- teekeriis bloedig afgeslagen. Het lucht- wapen bestreed overdag de haven van Bone en des nachts een convooi ten Noorden van Bougie. Zeven groote transportschepen met tezamen een in houd van 25.000 brt. werden hierbij zwaar beschadigd, twee daarvan, met een inhoud van rond 10.000 brt., kun nen als verloren beschouwd worden. Gisteravond en -nacht heeft het Brit- gche luchtwapen bij militair zonder ef fect zijnde aanvallen op Noord-Duitsch gebied en op de rijkshoofdstad zware verliezen geleden. Nachtjagers en af weergeschut schoten volgens tot dusver ontvangen berichten 25 vijandelijke vliegtuigen, hoofdzakelijk viermotorige bommenwerpers neer. Bovendien wer den overdag aan de kust van de bezet te Westelijke gebieden vier, in het Noordzeegebied drie verdere Britsche vliegtuigen vernietigd. Gisteravond en hedenochtend hebben sterke strijdkrachten van ons lucht wapen Londen met brisant- en brand bommen aangevallen en vooral in het gebied ten Westen van de groote bocht van de Theems omvangrijke vernielin gen en branden veroorzaakt. Zes vlieg tuigen keerden niet terug. Zware Plak In de winterstelling. De bedieningsmanschappen hebben hun post betrokken en de eerste granaten «liegen het doel tegemoet PK Koltzenburg-Atl-H-P m ROME, 18 Jan. Het 968ste commu niqué van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt: „In het Oosten van Tripolitanië wor den levendige gevechten geleverd, waarbij onze sterke achterhoede deta chementen den strijd aanbonden met aanzienlijke vijandelijke afdeelingen. Twintig vijandelijke pantserwagens werden buiten gevecht gesteld. In Tu nis zijn plaatselijke vijandelijke aan vallen afgeslagen,. Afdeelingen Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen heb ben herhaaldelijk Algerijnsche havens aangevallen. Twee koopvaardijschepen van middelbare tonnage werden ge troffen en moeten verloren geacht worden. Duitsche jagers hebben twee vliegtuigen neergeschoten. Ook de ba sis la Valetta is met zichtbaar resul taat door onze vliegtuigen aangeval len". In het kamp „Waterloo" van den Nederlandschen Arbeidsdienst trabij Amersfoort zijn, evenals fn alle andere kampen de jongelieden aangekomen, om hun arbeidsdienstplicht te vervullen. Nadat de nieuw aangekomenea zijn Ingeschreven en bij den dokter voor de keuring zijn geweest, gaan ze bij den fourier hun uniform halen Polygoon-Zeijlemaker-Pax m Rondom het Casino huifde zich de grijs-kille atmosfeer van het wintertij toen eenige honder den muziekliefhebbers zich naar binnen begaven, dezen Zaterdag middag. Daar binnen groepte men, wat onwennig nog, bijeen. Starend op het eenizaam brok toon nel, waarop domineerend het zwart glanzende vleugel-eiland. Dan verschijnt Flipse, jong, ener giek, gepasionneerd, ook zonder dat hij speelt. En de meester zet zich voor het instrument en men beleeft het wonder. Het wonder van het oude in strument, waarop de meester aanvangt de beroemde As uur sonate van Ludwig von Beetho ven te spelen. Een schoon en ont roerend andante, een lieflijk scherzo, dan de eindeloos melan cholieke marcia funêbre en daar na hot allegro. Dat grootsch en vervoerend allegro, gespeeld met een bezieling, een hartstocht en een meesterschap, die den geboren piairst 1' '"merken. Het contact is er. Direct en volkomen. Het audi torium luistert niet alleen, het belééft het gespeelde mee, het ondergaat dit en voelt zjch op geheven boven de troosteiooze misère van alledag en diens grauwe verveling. Flipse herschept Beethoven. Hij. speelt niet alleen de noten, doch evenzeer datgene wat er, onge schreven, t u s s c h e n de no ten staat. Het is vooral d i t, wat den grooten kunstenaar ken merkt. Na de As dur de Monschein- sonate. Bekend, duizendmaal ge speeld en gehoord, doch eeuwig- sdhoon, onvergankelijk in de waarachtige beteekenis van het woord. Muziek, die de stemmin gen des levens met muziek-woor- den vertaalt. Hoor het allegretto en besef dat men hier het schoon ste beluistert wat de muziek te brengen heeft. Voormolens „Tafereelen uit de lage landen": pure faptasie, doch ontleend aan de realiteit van Veere's pittoreske stadsschoon en sfeervolle stemming. Flipse is Zeeuw., en zóó werd het eer, de licaat genot, deze vertolking te beluisteren. Niet het minst de zoo speelsoh-weg ingelaschte me lodieën van de volksliedeke's „Merck toch hoe sterek" en „Daar Bevolking toonde grootst mogelijke discipline De ANP-correspondent meldt: Berlijn beleefde in den nacht van Zaterdag op Zondag en in den daar- opvolgenden nacht twee luchtaan vallen. waarmede een lange periode van nachtelijke rust in de Duitsche hoofdstad ten einde ging. Zoo uit de officieele mededeelingen blijkt en zooals men ook met eigen oogen kan constateeren, hebben de Engel- sche vliegtuigen hoofdzakelijk de woonwijken in de millioenenstad aangevallen, waardoor verschillen de branden ontstonden en eenige openbare gebouwen waaronder de Deutschlandhalle, waarin een cir cus gevestigd is. en het Urbanzie- kenhuis. door brand- en brisant bommen getroffen werden. Van officieele zijde wordt voorts nog meegedeeld, dat de aanvallen der Engelsche iuchtmacht heviger waren dan de aanvallen, die Berlijn in 1940 en 1941 beleefd heeft. De luchtdoelartillerie legde evenwel een dicht spervuur. waardpor slechts een deel van de vijandelijke vliegtuigen het centrum van de stad kon bereiken. Volgens Duitsche schattingen zijn de aanvallen van Zaterdag en Zondag met ongeveer gelijke krachten ondernomen. Het feit. dat Zaterdagnacht slechts 2 en Zondagnacht twintig viermotori ge machines werden neergeschoten, is voor een groot deel te verklaren door de weersgesteldheid. Zondag nacht werd ongeveer twintig pro cent der aanvallende vliegtuigen naar beneden gehaald. Discipline der Berlijners. BERLIJN. 18 Jan. (DNB). De Berlijnsche pers wijst er op. dat de bevolking der Duitsche hoofdstad tijdens den Engelschen luchtaanval de grootste discipline getoond en de grootste kalmte bewaard heeft. Overal in de getroffen wijken kwam de eigen luchtbescherming der be volking onmiddellijk in actie, ter wijl weermacht, politie en andere staatsorganen onverwijld hulpmaat regelen namen. Daardoor kon de aangerichte schade beperkt worden. Overigens constateert de Duitsche pers. dat ook ditmaal Churchili's hoop door een nieuwen terreuraan- val het weerstandsvermogen van het Duitsche volk en vooral van dat van Berlijn te kunnen verlammen, i.idel is gebleken. Ook deze aanval óp de hoofdstad heeft, zooals der Montag schrijft, veeleer bijgedra gen tot versterking van den weer- standswil der bevolking. De Voel- kischer Beobachter schrijft: „In het Naar ons van de zijde van den Nederl. Arbeidsdienst wordt mede gedeeld. moeten de leerlingen van een instelling voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, die thans in de hoogste klasse zitten, van plan zijn aan een der univer siteiten te gaan studeeren en zich naar aanleiding daarvan hebben opgegeven voor het vervullen van hun arbeidsdienstplicht, indien zij niet slagen voor hun eindexamen, dit uiterlijk 10 Juni 1943. dus na de keuring, door middel van een een voudige kennisgeving opgeven bij het aanmeldingsbureau van den N.A.D. Zij worden dan weer van de Uist afgevoerd tot het volgend jaar. De categorie jongelieden, die van wege hun leeftijd worden opgeroe pen en dus niet op grond van het feit. dat zij a.s. student zijn, moéten, indien zij niet voor hun eindexamen slagen, een officieel verzoekschrift indienen, waarin uitstel van de ver vulling van de arbeidsdienstplicht wordt aangevraagd. Tevens wordt er nog eens aan herinnerd, dat zli, die dit jaar eind examen doen en aan een universi teit willen gaan studeeren. zich vóór 1 Mei a.s. moeten opgeven bij den N.A.D. Wees zuinig met gas en electriciteituw spijzen in een hooikist dus bereid Westen en aan de kust. in Berlijn of in andere gouwen, welke de lucht- terreur van Churchill geldt, overal is de hardheid van dezen oorlog een aansporing om het uiterste te ge ven. Het thuisfront draagt dezen last als een even natuurlijke zaak als het strijdende front zijn onver gelijkelijk veel zwaarderen plicht vervult. De Duitsche luchtaanval op Londen. Naar het DNB. verneemt, hebben in den laten avond van den 17den Januari sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen brisant- en brandbommen laten vallen op het stadsgebied van Londen. Bij goed zicht drongen de zware gevechts vliegtuigen tot boven de city door. Volgens de mededeelingen van de verkenners braken er aanzienlijke branden uit. Tezelfdertijd opereerden andere afdeelingen Duitsche gevechtsvlieg tuigen tegeh eên havêft San dê Eh- gelsche Zuidkust en doelen aan de Oostkust. Vele tonnen brisant- en brandbommen richtten bij deze aan vallen groote verwoestingen aan. 's-GRAVENHAGE. 19 Jan. In verband met de sneeuwruimveror dening van 29 October 1942. die des tijds in de Staatscourant 211 afge kondigd en door de dagbladen ge publiceerd is. wordt met grooten nadruk op het volgende,gewezen: De bevelhebber der weermacht en de rijkscommissaris verwachten, dat de bevoegde instanties de noo- dige voorzorgsmaatregelen zullen nemen voor de sneeuwbestrijding op grond van deze verordening, op dat zoo noodig aanstonds kan wor den ingegrepen. Om redenen van voedselvoorziening en verkeer en op strategische gronden moeten de verkeerswegen steeds berijdbaar worden gehouden. Onder alle om standigheden moet er zorg voor worden gedragen, dat de misstan den van den vorigen winter zich niet herhalen. In de eerste plaats worden de hoofdbewoners en -gebruikers van bebouwde erven er op opmerkzaam gemaakt, dat sneeuw en ijs od de voetpaden voor de huizen moeten worden verwijderd en dat bli glad heid gestrooid moet worden. De sneeuw moet van het voetpad ver wijderd worden of zóó od den uitersten rand van het voetpad ge bracht worden, dat het rijverkeer geen hinder kan ondervinden. Iedere betrokkene moet zich aan deze regeling, die in het belang der geheele bevolking is. op de meest nauwgezette wijze houden. Over tredingen geven aanleiding tot strafrechtelijke gevolgen en poli tiemaatregelen. Maan Maan op vanavond om onder 15.37 i<y #\i 6.54 21 Jan. 17.UI UUr 5 pebr. V M tot morgenochtend N.M. 29Jan Q Arï 12Feb lk o.4U uur ek Ia dc warenhuizen In de omgeving van Hoorn is men druk bezig met het snoeien van de druivenboomen. Alleen de Stammen blijven over. Al bet andere wordt weggeknipt Polygoon-Kuiper-Pa* m WIE ALSNOG VOOR EEN BRANDSTOFFENBON IN AAN. MERKING KOMEN. Allen, wien gedurende Januari 1943 een „DV"-kaart voor vaste brandstoffen is of wordt uitgereikt, waarop de bonnen „01 BV" tot en met „05 BV" ongeldig gestempeld zijn. komen, naar van bevoegde zij de wordt medegedeeld, alsnog voor een rantsoenbon „brandstoffen een eenheid" in aanmerking. DE GELDIGHEIDSDUUR VAN KAARSENBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de met „22 verlichting" en „34 verlichting" gemerkte bonnen der petroleum- kaarten. resp. S 108 en S 208. wel ke van 3 Jan. 1943 af recht geven op het koopen van één rantsoen kaarsen, is voor onbepaalden tijd verlengd. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMERVERHUURDERS MET MINDER DAN TIEN GASTEN. Kamerverhuurders en pension houders. die aan minder dan tien gasten huisvesting verleenen. kun nen van 1 tot en met 13 Febr. 1943 een aanvraag indien ter verkrijging van brandstoffenbonnen. Deze aan vragen moeten worden gesteld op formulieren MD 33311. welke van 18 tot en met 30 Jan. verkrijgbaar zijn. BETERE ANTHRACIET VOOR DE GENERATOREN. Maximum 3.5 pet. asch. Van bevoegde zijde vernemen wij. dat ingaande 18 Jan. j.1. een betere generator-anthraciet op de markt gebracht is. Dit beteekent zeer waarschijnlijk een einde van de moeilijkheden, welke zich tot nu toe vaak voordeden. Deze nieuwe ge nerator-anthraciet ondergaat een speciale behandeling, waardoor een lager asch-gehalte (maximum 3.5 pet.) verkregen wordt. Daardoor zal in de anthraciet-gasgeneratoren de zoo hinderlijke slakvorming in belangrijk mindere'mate optreden. was laatist 'n meisje loos". Vóór de pauze dan nog drie composities van Debussy. Muziek van geiheel eigen karakter, eigen stemming en eigen stijl. Sterk expressionistisch, geladen met muzikaliteit. Flipse doorgre ndt Debussy. Hij speelt hem reeds vele jaren en maakte een speciale studie van het oeuvre van dezen grooten Franscïien componist. Hij hèrsohept het werk, bezielt het met leven, doordrenkt het met zijn eigen geest en zoo hoort men Debussy: eindeloos gevarieerd, grootscb van allure en rijk van variatie. Was het wonder, dat de aandacht der toehoorders tot een welhaast hoor- en voelbare span ning steeg en dat men den mees ter aan het einde een spontane ovatie bracht voor zijn voortref felijke prestatie? Na de pauze: uitsluitend Cho- pin; As dur ballade, twee mazur ka's, het impromptu fis dur, de onsterfelijke valse in as dur en de polonaise in As dur. Brillant en virtuoos, rijk-gescha keerd en niet een couleur, zooals slechts weinigen Chopin vermogen te spelen. Géén poëtische en weeke Chopin; geen etherische en rêverieke Chopin, doch Chopin: machtig en robuust, vervoerend aangrijpend. Vóór alles: diep- mensohelijk en ontroerend, aan grijpend en volmaakt. Een in duizend fat? tten fonke lend gamma van kleur en klank, de muziek, in puursten, edelsten vorm. Nu eens lieflijk en bemin nelijk, dan weer laaiend en bran dend, een vuur, waaruit de vlammen opstijgen of een klate rende waterval van klanken. Mu ziek, die den luisterenden mensch gelukkig maakt, hem opheft, hem veredelt en., een wijdere horizon schenkt. Annlaus voor den meester breekt los en het is als een bevriidine uit een ondraaglijke snannine. Er wordt tot een todgift gedwongen en wéér SDeelt Flinse. Wéér een ova tie: rlan parelt de fenomenale „Dan- se du feu" van Mamiel de Falla on. een schier-ongeloofliike' technische nrestatie. nog eens een. zii het haast overbodig, accent on het tech nisch meesterschap van Flipse. En dan.' als de laatste klanken ver storven ziin. weet men het héél ze ker: deze middag bracht een groot kunstenaar naar Den Helder, die iets van ziin talent overdroeg on hen. die luisterden en het zoo zeer van noode hadden. Want het leven in deze stad is zonder schoonheid, zonder bekoo ring. Het werd lang geleden ont luisterd. Vergeten wii niet. dat Flin se ons in deze dagen geschonken heeft uit de rijkdom van ziin groot talent, Laat ons daarvoor zeer. zeer dankbaar ziin. A. C. van Kamoen. TI VOL1-THEA TER Wij geloofden onze ooren niet, toen we gedurende het weekeinde in het Ti- voli Theater zaten. Gewend dat door de geluidsinstallatie geluiden werden voortgebracht, die veel overeenkomst vertoonden met het tot stilstand ko men van den sneltrein de KooijDen Helder, en nu, inplaats daarvan, een verrassend zuivere en heldere weergave We hebben den heer van Twisk tekst en uitleg van dit wonder gevraagd en d^ze deelde mede, dat hij een nieuwe en moderne geluidsinstallatie had aan geschaft. Een verrassing, die het Hel dersche publiek zeer zeker zal waar- deeren, temeer omdat dergelijke instal laties tegenwoordig niet voor het op scheppen liggen. GASPARONE. Georg Jacoby heeft weer eens een film geregisseerd, die behoort tot de amusementsproducten bij uitnemend heid. Een genoeglijken rolprent, met tal van komische scènes. „Gasparone" maakt geen diepen indruk en is zeker geen film, die men kan betitelen als „geweldig". Men vermaakt zich er ech ter uitstekend bij en het is een genot om het goed in scène gezette geheel, met vele aardige shows en vlot amu sant spel te aanschouwen. Het is een film in het operette-genre. Goede zang en muziek, uitstékende dansscènes, schitterende tooneelopnamen en een geestig, zeer verdienstelijk scenario. Johan Heesters geeft voortreffelijk spel te zien. Hij past volkomen in dit vlotte geheel en zijn charmante per soonlijkheid is 'n beheerschende factor in dit filmwerk. Een bijzonder goede rol is Marika Rökk toebedeeld. Een, die haar volko men ligt en haar spelcapaciteiten ten volle tot hun recht doen komen. Een film, zonder pretenties, maar een, die als amusementsproduct uitstekend ge slaagd is. BENJAMINO GIGLI IN „MOE DERLIEFDE". Over deze film kunnen wij kort zijn. Dank zij de inderdaad uitstekende ge luidsinstallatie heeft men kunnen ge nieten van den zang van den wereldbe- roemden tenor. Hoewel goed van regie, en met hoofdrolvertolkers, die behoo- ren tot de prominente figuren van het witte doek, is deze film toch hoofdza kelijk gebaseerd op het optreden van den meesterzanger Gigli. Zijn prachti ge stem is van een ontroerende schoon heid en vergoedt volkomen zijn gebrek aan spelcapaciteit. De wijze waarop Gigli zijn liederen vertolkt zijn een aangrijpend gebeuren Op zichzelf. En deze zang van Benjamino Gigli maakt deze film tot een indrukkend geheel. Th. Bijlsma. Bekende klucht van Henk Bakker in Casino Hij, zij en de kouseband. In een goed verwarmd Casino heeft men Zondag kunnen genieten van de opvoering van een komische klucht door het ensemble „De klei ne komedie". En men heeft gezellig kunnen lachen om dit vermakelij ke tooneelstuk van den bekenden auteur Henk Bakker. De komische verwikkelingen, waarin iemand kan geraken, wanneer hem door pen on bekende een kouseband wordt toe gezonden. die natuurlijk in handen van de vrouw des huizes komt. leert ons deze klucht. En wanneer daar bij dan nog een alleszins manhaftige schoonmama een rol in het kapittel wordt toebedeeld, die als tegenhan ger een man heeft, geknipt voor pantoffelheld, dan wordt de geschie denis inderdaad vermakelijk. Een aaneenschakeling van dwaze scènes, waarin de eene onmogelijke situatie na de andere voorkomt, en waarbij het uitstekende spel der ar- tisten. het geheel goed tot zijn recht deed komen. Het was vooral het spel van Pe- tro Beukman. als schoonvader, dat opviel. Een rol. die hem volkomen lag en waarbij nadruk werd gelegd op de geestige en rake gezegden. Vrij van overdrijving speelde hij het spel van echtgenoot, die reeds 30 jaar zucht onder de opmerKingen van een kribbige en wantrouwende vrouw. Riek Berkhout, die deze rol van schoonmama vervulde, was even eens uitstekend op dreef. Ook hier een natuurlijk spei en een bijzonder goede creatie van een kattige, niet op haar mondje gevallen vrouw. Minder goed voldeed ons het spel van Willem Faassen. waarschijnlijk omdat hij het te goed wilde doen. maakte het een eenigszins slordigen indruk, niet afgewerkt, niet fijn. Daarentegen was Jerry Kitz als Pietersen. de loodgieter, weer beter op dreef. Deze geestige rol van den onbehouwen loodgieter, die als de tective optrad, werd door hem zeer verdienstelijk weergegeven. Ook de diverse bijrollen hebben er toe meegewerkt, dat deze klucht volkomen geslaagd is en dat men zich hierbij uitstekend heeft ver- mscikt Het hartelijk applaus, dat tot drie maal toe. de spelers voor het voet licht terugriep, was alleszins ver diend. Th. Bijlsma. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 16 Januari 1943. Bevallen: G. SchippersBacker, z.; J. H. de LeeuwOosterhuis, d. BRUTAAL. Een Wieringer deelde de politie mede, dat uit een auto, staande aan de Keizersgracht, een pakje bene vens een klokje was ontvreemd. BRANDJE. Tengevolge van het niet goed functionneeren van een schoorsteen ontstond een begin van brand in den houthandel van de Firma Vinken aan. de Spoorgracht. Door snel in grijpen van de brandweer kon groote schade voorkomen worden. SLORDIG. In de Koningstraat werd een da mesrijwiel, dat vermoedelijk door een nonchalante eigenares onbeheerd was achtergelaten, aangetroffen en naar het Hoofdbureau van Politie over gebracht. Lezing van Dr. Spoelders. Op uitnoodiging van de jeugdcom missie van de afd. N. Holland van den NVB. hield dr. Spoelders. rec tor van het Haarlemsche Lyceum. Zaterdagavond in Alkmaar een causerie over de jeugdleiding in de Voetbalsport. Spr. wees er op. dat in het begin het voetbalspel echt jongenswerk was. spoedig echter een groote vlucht nam en toen moest aan de jeugd een zekere zorg worden besteed. Eerst gebeurde dat. door de jongeren het spel te leeren en technisch te bekwamen. Spr. stelde de noodzakelijkheid van jeugdleiding in het licht en gaf vervolgens enkele punten aan. wel ke de aandacht der jeugdleiders moeten hebben: 1. De jeugd moet zelfbeheersching bijgebracht worden; zij moet be grijpen. dat de tegenstanders even veel recht hebben op de winstkans: 2. de sportiviteit moet aangekweekt worden: 3. de eerlijkheid op het veld en buiten het veld moet be vorderd worden: 4. de eenvoud moet nummer een zijn; een speler moet begrijpen, dat hij slechts een deel is van het raderwerk: 5. de speler moet er aan herinnerd worden, dat wij slechts amateurs kennen, dat het spel nummer twee is en het maatschappelijk werk nummer een. Dr. Spoelders zette deze.vijf pun ten uitvoerig uiteen en gaf vervol gens vijf punten aan welke een jeugdleider moet voldoen: 1. De jeugdleider moet niet te oud zijn. zelf gespeeld hebben en het spel goed kennen (wat niet zeg gen wil. dat hij zelf een uitblinker geweest moet zijn): 2. hij moet we ten hoe de bond werkt; hij moet niet alleen de reglementen kennen, maar ook weten, hoe verschillende formaliteiten worden behandeld, enz.: 3. hij moet een voorbeeld zijn voor al de jongeren; 4. hij moet kijk op de jongeren hebben en deze kunnen begrijpen; 5. hij moet met hart en ziel leider ziin en nooit vergeten, zelf jong te zijn geweest, ia hij moet zich met de jeugd jong voelen. Dr. Spoelders heeft aldus getracht eenige wenken te geven aan hen. die de jeugdleiding in hun clubs od zich hebben genomen: hij bleef zelf met beide beenen op den beganen grond en gaf een aantal punten aan. die elke jeugdleider kan toepassen. De heer Delvaux, voorzitter van de afd. Noord Holland van den NVB. dankte hem aan het slot voor zijn belangwekkende lezing, die ze ker haar nut zal afwerpen. - De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige me dewerkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander, slnit U ook aan.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1