Verduister Roosevelt en Churchill confereert te Casablanca DAGBLAD VOOR Keuringen voor de Waifen-SS en het Legioen Oproeping van dr. Goehbels f Winterslag breidt zich uit Stadsnieuws Kerk en zending HELDERSCHE EDITIE Ontmoetirl de Gaulle - Giraud Offensieve plannen oor dit jaar besprokl Bili Extra bericht: 16 Vijandelijke schepen verloren gegaan Verschijnen op het gewestelijk arbeidsbnreau Bejaarde lieden en ziekenfondsen Wat onze boksers presteerden De wekelijksche audiëntie Tralies 8.28 uur Woekert met uw gas- en electriciteilsrantsoen Uitgave: Dagblad voor Noord-Hoin<* N.V. Alkmaar - Voordaif 9- Redactie- en Administra£ureaux: Schager editie: Schaeen >aan 201. Tel. 444 (2 lijnen). Held?che edi tie: Den Helder. KoninF33* 78 Tei. 2345 (2 lijnen). DONDERDAG 28 JAN. 1843 NOORD-HOLLAND 87st« Jaargang. No. 12>13 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bu contract binnen een jaar te ge bruiken belangriike korting. Ta rieven v. de geh. opl. op ganvr STOCKHOLM. 27 Jan. (EP-) - Naar Reuter uit CasablancJ"eldt. is het volgende communiqu«epu- bliceerd: Sedert 14 Januari hebbeiio de nabijheid van Casablanca be^kin- gen plaats gevonden tusscW den president der Vereenigde St?n en den minister-president vanCnge- land. Daarbij waren de chl van de Britsche en Amerikaanse Ke- rierale staven aanwezig, en w voor de Vereenigde Staten gieraal Marshall, chef van den gef'alen staf. admiraal King. opperbeiheb- ber der Amerikaansche vloi en luitenant-generaal Arnold, ojerbe- velhebben van de luchtmach der marine. Voor Engeland admifd sir Dudley Pound. eerste zeeloi ge neraal Brooke, chef van denSene- ralen staf van het empire. «Por tal. die met de functie van acht- maarschalk bekleed is. Roosevelt was vergezeld vaiHar- ry Hopkins. lid van de comissie voor wapentoe wij zingen, en arri- inan. den bijzonderen vertegerjoor- diger van Roosevelt. In gezefhap van Churchill bevond zich d En- gelsche minister van Oorlogsans- port; lord Feathers. De gecombineerde generale sta ven hebben tien dagen vergierd. Twee- of driemaal per dag kwnen zij bijeen en lichtten Church. en Roosevelt in over de intusschs ge maakte vorderingen. Alle dag- stukken betreffende den «log werden behandeld. De besprin gen hadden betrekking op hetene oorlogstooneel na het andere de geheele wereld en aan de hancvan feiten werden alle hulpmidden bestudeerd, die toegepast kunen worden voor het „intensievere'ter- dere verloop van den oorlog teree. in de lucht en te land. Een zoo uitgebreide bespreing tusschen de chefs der beide gdli- eerde landen had te voren in dit kader miet plaats gevonden, „VUe- dige overeenstemming" werd us- schen de leidende mannen vaniei- de landen en hun generale stjen bereikt ten aanzien van de oorks- plannen en de operaties, die in )43 in den strijd tegen Duitschland. ta- lië en Japan ten uitvoer gebd moeten worden om zooveel mogejk voordeel te trekken van de gunsge wending in de gebeurtenissen. 10- als die zich eind 1942 voordeed.' Rtalin was vriendelijk uitgeno digd voor de ontmoeting tusscfcn president Roosevelt en minisir- president Churchill. In dat geal zouden de besprekingen gevoed zijn op eén plaats zeer veel verer naar het Oosten. Stalin was ech»r niet in staat, op dit oogenblik Rs- land te verlaten, aangezien hij ls opperbevelhebber het groote offft- sief zelf leidt. Churchill en Roosevelt wam A m. - Wm Bl| onze vrijwilligers. Her Ijzeren Kruis wordt als zichtbaar bewijs van moed en dapperheid uitgereikt SS PK Altstadt-Atl-H-P m Het SS Ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens Wordt er de aandacht op gevestigd, en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in. zet van dit bataljon ook in Neder, land zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich' ook diegenen melden die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 1.2.'43 Rotterdam. .9 uur. Deut- sches Haus. Westzeedijk: 2.2. 43 Til burg. 9 uur. Lange Schi.istraat 66, 2.2.'43 Den Bosch. 15 uur. hotel Noord-Brabant. Markt 45: 3.2. 43 Roermond. 9 uur. NSDAPSwal- merstraat 61: 3.2.'43 Venlo. 15 uur. Deutsches Haus hoek Willemstraat 4.2.'43 Arnhem. 9 uur. Weverstraat 16B; 4.2.'43 Hengelo. 15 uur Deut sches Haus: 5.2.'43 Zwolle 9 uur hotel Peters. Markt; 5.2.43 Assen. 15 uur dienstgebouw. Vaart Zuid zijde; 6.2.'43 Groningen. 9 uur Con certhuis. Poelestraat: 6.2.43 Leeu warden 14 uur huize Schaaf Breed straat' 7.2.'43 Amsterdam. 9 uur school Ieoenweg 13: 8.2.'43 Utrecht 10 uur Mariapl. Wohrmachtsheim, 9.2.'43 Amersfoort 10 uur. dienstge bouw Leusderweg: 10-2.43 Den Haag. 9 uur cafe den Hout. Bezui- denhoutscheweg. zich volkomen bewust van „de enor me moeilijkheden van dezen oorlog" en kwamen overeen, dat hun eerste doel de doeltreffende ondersteuning van Rusland aan zijn geheele land- front is en de vermindering van den druk die op het Russische leger ligt. door den vijand op de meest geschikte plaatsen in even heftige gevechten te wikkelen. Stalin is vol ledig ingelicht over de militaire voorstellen. Nadat Roosevelt. Churchill en de chefs vafl hun staven de „plannen voor het offensief in 1943" hadden opgesteld, namen zij afscheid van elkander om zorg te dragen voor de „actieve uitvoering" van die plan nen. Ueheim werd béwaard. Naar Reuter uit Casablanca meldt, heeft president Roosevelt op een pers conferentie verklaard, dat de geallieer den de „onvoorwaardelijke capitulatie van Duitschland, Italië en Japan wil len afdwingen". Hij sprak voorts de hoop uit, dat „het bolsjewistische of fensief de, Duitsche reserves aan men- schen en materiaal zou uitputten". Reuter meldt verder, dat Roosevelt en Churchill per vliegtuig naar Casa blanca waren gekomen. kloof giraud en de gaulle niet overbrugd. LISSABON, 27 Jan. (D.N.B.) De diplomatieke correspondent van Reu ter bevestigd, dat het tijdens de poli tieke besprekingen tusschen Giraud en de Gaulle te Casablanca dezen beiden „voor het oogenblik" niet mogelijk is geweest de „kloof tusschen beider meenipgen" te overbruggen. EISENHOWER VERVANGEN DOOR MONTGOMERY EN ALEXANDER? Uit Londen wordt gemeld: in wel ingelichte kringen te Londen ver wacht men in verband met de ont moeting tusschen Churchill en Roo sevelt in Casablanca. dat generaal Eisenhower binnenkort zal terug- keeren naar zijn vroegeren post te Londen. Men is verder van opvat ting. dat de generaals Alexander en Montgomery in de plaats van Eisen hower zullen komen. W eermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 27 Jan. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: De groote winterslag aan het Ooste lijke front duurt met onverminderde kracht voort en breidt zich uit tot nieu we gebieden. De nog strijdvaardige deelen van het zesde leger bijten zich vast in de ruïnen der stad Stalingrad. Met inspanning van alle verdedi gingsmogelijkheden tegenover on afgebroken aanvallen der sowjets te land en uit de lucht, binden zij de strijdkrachten van verscheide ne bolsjewistische legers. Een vijandelijke groep strijdkrachten, die de stad was doorgedrongen, werd in verbitterde gevechten uit eengeslagen. In het Koebangebied verloopen de eigen bewegingen volkomen systema tisch. Vijandelijke aanvallen ten Wes ten van de Manytsj zijn deels in tégenaanvallen afgeslagen. De aanval der Duitsche divisies tusschen Ma nytsj en Don ontmoette van den vijand versterkten verbitterden tegenstand. Er werd nieuwe terreinwinst gemaakt. De poging van den tegenstander om den opbouw van het nieuwe afweerfront ten Westen van Woro- nesj te verhinderen en daarin dopr te breken met gebruikmaking van sterke infanterie- en pantserstrijd krachten, werd bloedig afgeslagen. In den slag aan het Ladogameer wer den sterke aanvallen van tanks en in fanterie, die zich op één plaats tien maal en op een andere achtmaal her- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHBBR, 27 Jan. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche chjikbooten hebben in de Middellandsche Zee en in de Noordelijke IJszee zes schepen met een gezanten lijk en inhoud van 28.000 brt., deel uitmakend van kleine, zwaar beschermde aanvoerkonvooien, in den grond geboord. In de wateren van den Atlan- tisdhen Oceaan hebben zij voorts ondanks een buitenge woon hevigen storm bussel)/i Groenland en den evenaar nog tien schepen met een ge- zantenlijken inhoud van 75.000 brt. vernietigd. Daarmede ver loor de vijand weer 16 schepen met een gezamenlijken inhoud van 106.000 brt. haalden, door onze troepen met de zwaarste verliezen voor den vijand af geslagen. Enkele kleine bressen wer den in onmiddellijken tegenaanval op geheven. Het luchtwapen ontlastte de forma ties van het leger door talrijke aan vallen op troepenconcentraties en ach- terwaartsche verbindingen van den vijand. Formaties jagers schoten in vijf dagen ten Zuiden van het Ladogameer 97 bolsjewistische vliegtuigen neer te genover slechts een eigen verlies van één tóestel. In Noord-Afrika slechts activiteit van verkenningstroepen. Snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben in Tu nis gemotoriseerde afdeelingen van den vijand uiteengedreven en op een lucht- steunpunt een vrij groot aantal stil staande bommenwerpers vernietigd of beschadigd. In de wateren van Algiers werd een groot vijandelijk transport schip in brand geworpen. Bij aanvallen overdag en des nachts in de bezette Westelijke gebieden heeft de vijand negen vliegtuigen verloren. Enkele vijandelijke bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht met schen ding van Zwitsersch souverein gebied naar Zuid-Duitschland gevlogen zonder echter bommen neer te werpen. Een havenstad aan de Zuidoostkust van Engeland en een plaatsje in het Zuidoosten van het eiland is gisteren met bommen van zwaar kaliber aan gevallen. ROME, 27 Jan. (Stefani) Het 977ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In het Westen van Tripolitanië lich te gevechten tusschen gepantserde groepen. j In Tunesië zijn een aanval, die door tanks gesteund werd, en aanvallen van pantserwagens op onze stellingen afge slagen. Onze jagers vernielden in een gevecht een tweemotorig Amerikaansch vliegtuig. Drie inzittenden werden ge vangen genomen. Andere vijandelijke toestellen geraakten op den grond in brand bij een geslaagden aanval van Duitsche jagers op een vliegveld. For maties Italiaansche bommenwerpers hebben herhaaldelijk installaties te Bo- ne en Algiers getroffen. Bij een stout moedige nachtelijke operatie in hel Westen van de Middellandsche Zee heeft een onzer torpedovliegtuigen een koopvaardijschip van middelbare ton nage, dat in convooi voer, met een tor pedo getroffen. Gistermiddag en in den afgeloopen nacht trachtten vijandelijke viermoto rige vliegtuigen een aanval te doen op Messina. Het luchtdoelgeschut verhin derde de aanvallers over de stad te vliegen en dwong hen hun bommen in zee of op plaatsen in de omgeving te laten vallen. De schade is niet ernstig Twee toestellen, door het afweervuur getroffen, stortten neer, het eene ten Oosteij van San Ranieri, het andere ten leesten van Pellaro. Van ochténd, even voor het aanbre ken van den dag, vloog een vliegtuig over Napels, Het liet van zeer groote hoogte eenige bommen vallen, die te rechtkwamen in de omgeving van Tor- re del Greco. Twee boerderijen wer den getroffen. Er zijn twee gewonden onder de boeren. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Rijksminister dr. Goehbels geeft iin het weekblad „Das Reich" on der het opschrift „De blik naar voren" het parool van de totale oorlogsinspanning. De oorlog, al- 'dus de minister, heeft het hardste stadium bereikt en vraagt derhal ve een reserve, die niet te over treffen valt. Het Duitsche volk iieeft veel meer kracht dan het op het oogenblik schijnt te weten, in elk geval meer dan het thans gebruikt om den oorlog den beslis senten keer te geven. Het is der halve slechts een eisch van natio nale moraal wanneer thans iédere manlijke en vrouwelijke Duitscher van respectievelijk 16 tot 65 en 17 tot 45 jaar door de wet gedwongen wordt door eigen arbeid en pres tatie een persoonlijke bijdrage te leveren tot den oorlog en aldus" ook tot de overwinning. In andere oorlogvoerende landen is dit reeds lang tiet geval. Wij moeten den Ffihrer een ope ratieve reserve geven, die ten vol le opgewassen is tegen alle moge lijkheden van den oorlog en in de plaats der soldaten, die den oorlog ingaan, moeten o.a. onmiddellijk de nog buiten het arbeidsproces staande mannen en vrouwen tre den, In dit verband wijst de mi nister op ,de millioenen vrouwen, die sedert jaar en dag op de meest verschillende plaatsen van het Duitsche economische proces staan, hoewel haar mannen aan het front strijden en zijzelf boven dien thuis nog een aantal kinde ren moeten verzorgen. Zij hebben het recht van ons te eischen, dat zij ni?t alle lasten alleen dragen doch, dat degenen, die tot nu toe nauwelijks iets voor den oorlog hebben gepresteerd, op overeen komstige wijz,e daaraan zulien deelnemen. Indien de reeds getroffen en nog te nemen mataregeleri al diep ingrijpen in het leven, vaak ook in het gezinsleven, van elk indi vidu, zoo herinnert de min. daar tegenover aan de enorme offers, die het front dagelijks moet bren gen. Wij in het vaderland', aldus dr. Goehbels verder, vervullen slechts een primitieven plicht van dankbaarheid, Wanneer vvii daarbij de soldaten aan het front ter ziide staan en al les doen om naar beste krachten ons deel tot bespoediging van de overwinning te leveren. Wii willen orrfe vijanden overwinnen en ons niet door hen laten overwinnen. Wii willen hen niet alleen evenaren, doch hen met alles overtreffen. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken. Von Rlbbentrop en de keizer lijk Japansche ambassadeur. Hlros)i Osjima, hebben den 20sten Januari in het Hoofdkwartier van den Führer een .verdrag tusschen Duitschland en Japan inzake de economische samenwerking" onderteekend HofFmann-Stapf-Pax m 's-GRAVENHAGE, 27 Jan. Her haaldelijk is gebleken, dat bij velen de meening heeft postgevat, dat degenen, die een oproepingskaart ontvangen om op het Gewestelijk Arbeidsbureau te verschijnen, niet gehouden zijn daar aan te voldoen. Met klem zij er daar om op gewezen, dat aan iedere oproe ping, die men van of namens het Ge westelijk Arbeidsbureau ontvangt, ge volg moet worden gegeven. Degene, die niet voldoet aan i een ontvangen oproeping, stelt zich aan de daaraan verbonden gevolgen bloot. In geval van verhindering sture men tijdig bericht aan de op de oproepingskaart vermel de afdeeling. Een tweede veel voorkomend misver stand bestaat hierin, dat men in de meening verkeert, dat de werknemer, die voldoet aan een oproeping van het Gewestelijk Arbeidsbureau, daardoor aan loonderving is blootgesteld. Zulks is niet het geval. Behoudens bijzondere omstandigheden is de werkgever ver plicht het arbeidsverzuim, ontstaan door het gevolg geven aan een oproep om op het Gewestelijk Arbeidsbureau te verschijnen, normaal do'or te beta len, terwijil hij den werknemer, op ver toon van dien oproepingskaart in staat moet stellen om op den daarop aange geven tijd op het Gewestelijk Arbeids bureau aanwezig te zijn. De commissaris belast met het toe zicht op de ziekenfondsen heeft tot de algemeene ziekenfondsen een rond schrijven gericht, waarin hij met klem verzoekt bejaarde vrijwillig verzeker den, die, wegens hun ouderdom niet in aanmerking zouden komen voor een nieuwe inschrijving bij een ziekenfonds in het oord, waarheen zij geëvacueerd zijn, toch als lid aan te nemen. Slechts in bijzondere gevallen acht de commissaris het gerechtvaardigr een verzoek om toelating tot de vrij willige verzekering van tot de hier be doelde groep behoorende personen af te wijzen,- f Wie geregeld gas- en electriciteitsverbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen actie ten bate van arme jeugdstormertjes. Max Blokzijl sprak in zijn radio praatje van Maandag 18 Jan. jl. de hoop uitj dat velé landgenooten hem zouden hélpen om jeugdstormertjes, die uit arme gezinnen komen, in de blauwe uhiform te steken. Deze hoop is niet ijdel gebleken, want velen of ferden reeds voor dit mooie doel. Er is echter veel geld noodig om aan alle aanvragen té voldoen. Wij mogen daar om nog eens de aandacht er op vesti gen, dat bijdragen gestort kunnen wor den op gironummer 401004 ten name van Max Blokzijl te Wassenaar. Geen succes, maar een goede les. Bij de gehouden nieuwelingen-kam pioenschappen in Krasnapolsky te Amsterdam, hebben onze boksers geen succes kunnen boeken. Onze middengewichten waren zwaar ge handicapt, doordat zij allen iets te zwaar bleken, waardoor zij in het ha zwaargewicht moesten starten. De wedstrijden. In het weiter bokste Isakson tegen Keuserok (Hilversum), welke partij, na een moedig gevecht van Isakson, in een puntenzege voor Keuserok ein digde. Een buitengewoon hard en span nend gevecht le/erde Bambach tegen Pietersen, eveneens uit Hilversum. Twee ronden gingen gelijk op, doch in de 3de ronde wat Pietersen ster ker en w >n verdiend pp punten. Bam bach had een ware ovatie in ont vangst te nemen "oor zijn zeldzame taaiheid. Bijl bokste in het halfzwaar tegen Smit van de vereeniging D.O.S. van den Commissaris der Pro vincie Noordholland zal met ingang van 1 Februari 1943 in plaats van Donderdags, Vrijdags ■•er Provinciale Griffie, Dreef 3 te Haarlem, worden gehouden van 10)411)4 uur. De Ihof van het Kabinet van den Commissaris der Provincie Noordholland, E. E. VAN DER«VOO. uit Amsterdam. Ondanks zijn jeug digen leeftijd (li jaar) en gewichts- verschil heeft Bijl de zege niet ca deau gegeven. Smit werd winnaar op punten. Van dezen bokser zullen we in de toekomst wel meer hooren. Bijzonder mooi en spannend was dè strijd tusschen Van Leeuwen en Zwart van de vereeniging D.Ö.S. te Amsterdam. Fel aanvallend bracht Van Leeuwen gn tegenstander keer op keer in het nauw, maar deze kvam de harde stopstooten van zijn tegenstander steeds weer te boven. De uitslag luidde onbeslist, maar in de beslissingsronde bleek, dat Van Leeuwen iets te veel van zijn krach ten gevergd had. Na aanvankelijk het initiatief geno. en te hebben, moest hij in de laatste minuut eeriige hoe ken incasseeren, welke hem de zege kostten. Bij iets betere verdeeling van zijn krachten had hij de partij zeer zeker gewonnen. Nadat Kuitems vrijgeloot had, bokste K. de Wit nog tegen Vries (D O.S.). Het gewichtsverschil bleek ook hier den doorslag te geven en Vries werd verdiend winnaar. Al met al heeft het moedige en taaie boksen van onze jongens een goeden indruk achtergelaten en zal bij intensieve training nog heel wat bereikt worden. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER, van 25 en 26 Janüari 1943. Bevallen: H. C. OostendorpHaak, d.; A. C. KaterPluijmers, d.; G. L. van LeeuwenGchouten, z.; J. Bon- tesOost, d. Ondertrouwd: K, de Boer en M. G. van Baar. Misschien kent U uit ervaring de moeilijkheid,1 welke zich soms kan voor- doen, wanneer je in een vreemde om geving met totaal vreemde menschen, door iets of iemand wordt getroffen en daar graag iets over zou willen zeggen. Dit gebeurde mij onlangs in een der stampvolle electrische treinen tusschen Haarlem en Amsterdam. Gelukkig be wees het toeval mij, naar ik hoop, een goeden dienst. Tegenover de vele moeilijkheden, waarmee het reizen in den laatstèn tijd gepaard gaat, staat, althans voor 1 mij, altijd nog het genoegen, stilletjes te luisteren naar de wijze, waarop sommi gen hunne medereizigers doot hun ge sprekken aantoonen, in welke klasse pan het leven ze thuisbehooren. ]e hebt dan een uitgebreide stalen kaart van menschentypen om je heen en dat is meermalen zeer interessant. En fin, U kent dat wel. Zoo ook jongstleden Zondag. Ze kwamen met z'n zessen bij Haarlem met veel lawaai naar binnen. Ik be merkte al spoedig, dat de jongste van het gezelschap de belangrijke figuur was en dat de overigen, waaronder een dame, de gezamenlijke invité's waren voor een uitstapje naar de hoofdstad. Er wérd druk en luidruchtig gepraat over fuifjes van vorige avonden, waarbij door den hoofdpersoon uit dit verhaal verteringen waren betaald, waar 11 en ik een halve maand voor moeten werken. Aanvankelijk maakte 't geval mij een beetje wrevel, maar toen ik 't slacht offer 's wat beter ging opnemen, viel 't mij op. dat z'n oogen dien zachten war men glans hadden, die zoo prettig aan doet. M'n tegenzin veranderde in sym pathie, ik zag in hem een medemensch in moeilijkheden, iemand die hulp noo dig had. Gelukkig was het toeval mij gunstig. Bij onze aankomst in Amsterdam was het op het smalle perron een heel ge drang om den uitgang te bereiken. Wij moesten daarbij een stalen lift passee- ren, die omgeven was door een raam van stoffige, vuile tralies. M'n reisgenoot liep juist voor me. Dat was m'n kans! Ik tikte hem op den schouder, wees hem op de lift en zei: „Denkt U om de tralies, ze zijn meestal zeer onaange naam!'' Ik heb het goed bedoeld lezer, moge hij het ook goed hebben verstaan. Toean Tik-Tik. TEXEL BENOEMD. Benoemd tot onderwijzeres aan de P.K. School te Den Burg mej. C. Vinken, thans te Weesp woonachtig. WIERINGEN POLITIE. Verloren: een donker blauwe gabar dine ceintuur en een geldbuideltje, inh. f 1.62, dichtgeknoopt met een bandje, waaraan twee sleuteltjes zijn bevestigd. Inlichtingen gem.-bode. MaanMaan op vanavond om onder 11.28 29 Jan 17.17 UUr 12 Feb L.K tor morgenochtend F. K 5 Febr. N.M. 20 Feb. V.M Wanneer er in elke huishouding op wordt toegezien, dat het licht niet on- noodig brandt, het radiotoestel niet on- noodig blijft ingeschakeld, het daglicht zooveel mogelijk wordt benut, de fluit ketel niet onnoodig lang de buren hin dert, wanneer het water aan de kook is, kortom wanneer met overleg te werk wordt gegaan bij het gebruik van gas en electriciteit, kan het niet anders of het resultaat ervan zal zijn een nut tiger gebruik van het toegewezen rant soen. Het is nu eenmaal zoo, dat met de rantsoenen moet worden gewoekerd. Bezuiniging is noodig. Het is ieders eigen belang, want hoe minder .ver bruik van energie in den vorm van kolen, gas en electriciteit, des te lan ger komen wij met onze rantsoenen toe. Weest dus spaarzaam! Jupp Besselmann sloeg in Hamburg zijn uitdager om het Europeesch kampioenschap middengewicht, Luc van Dam. in 15 ronden op punten en behield daardoor zijn titel. Voor zichtig bespieden de tegenstanders elkaar in de eerste ronden Schirner-Recla-Pax m i DE SUAHELITAAL. Het Zendelingsblad huldigt dr. Karl Rohl, die den ganschen hijbei in de Suahelitaal overbracht, de pionief van den Protestantschen zen- dingstarbeid in Afrika en een der bekendste taalgeleerden op het ge bied der Afrikaansche talen is. De Suaheli-taal wori'1 door ongeveer 30.000.000 Afrikaanders gesproken en wordt gehouden voor de toekomstige algemeene taal der inheemschen van tropisch Afrika. Dr. Röhl kon in 1930 het Nieuwe Testament laten verschijnen en in 1937 den ganschen bijbel in de Suahelitaal. Hij volgde bjj zijn arbeid het voorbeéld van Luther, die zich ook bij zijn bijbel vertaling aansloot bij de volkstaal. Daarom koos clr. Röhl zich zijn mede arbeiders voornamelijk uit de meer ontwikkelde inheemschen. Behalve den bijbel verzorgde hrj de uitgave der vier evangeliën in de Sahambala- en Ruandataal en die van den Luther- schen Catechismus en van de Lu- te rsche geloofsbelijdenis in de Sua heli-taal. Bovendien verschenen van zijn hand verschillende Studies over vo'ksgebruiken enz. betreffende de Afrikaansche volken, te midden waarvan hij geleefd heeft. TIBET. De zendelingen van de Broeder gemeente zijn aanvankelijk geslaagd met hun pogingen door te dringen in het ontoegankelijke Tibet. Zij bedien den zich daarbij van practisch-sociaal werk, dat evenwel toch een sterke tegenwerking der lama's had te ver duren. Directe "angel isatie bleef daarom des te meer een moeizaame arbeid, maar de Evangelisten gaan voort, systematische prediktochten te ondernemen, en zij zpn voor kort verder in het eigenlijke Tibet door gedrongen. NYASSA-LAND. Uit de jaarverslagen in het Deen- s e Zendingsblad der Evangelische Broedergemeente blijkt, dat de in- heemsche gemeenten in het Nyassa- land den schok, veroorzaakt door het uitbreken van den oorlog ten gevolge waarvan zoovele Europeesche zende lingen moesten vertrekken, hebben weten door te -taan. Het werk ging overal rustig door; de inheemsche broeders namen de plaats van de blanken in. Wij hebben mogen be leven, dat niet alleen de voorgangers, maar ook de ouderlingen en vele Christenen de volle verantwoorde lijkheid beseffen, die ze te dragen hebben gekregen ten opzichte van de instandhouding en den groei der gemeenten. Dc Nyassa-gemeenten tellen thans ruim 20.000 zielen. MIDDEN-AMERIKA. In Midden Amerika staat voor het eerst een vrouwelijke dokter gereed, medisch werk te gaan verrichten on der haar eigen volk, de Quiche- Indianen.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1