Verduister Zware strijd aao t geheele front DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Het Oostfront bolwerk van Europa Keuringen vonr de Waffen-SS en liet Legioen sar m K|| SS Prof. dr. Coedewaap treedt af als secretaris-generaal Mr. dr.lv. Genecliten benoemd Nedcrlanilsche verpleegsters voor het Duitsche Me Kruis tot commissaris van Zuid-Holland Turkije en Casablanca Dagorder van Mannerheim NEDERL/ND berade zich Tegenstand in Stalingrad ongebroken Het duikbootwapen weert zich NOTA AAN STALIN De bijeenkomst te Casablanca 17.19 uur 8.27 uur DE HOUDING VAN DE GAULLE Distributienieuws Open brief van Caballero Uitgave: Dagblad voor Noord-Hoïhd N.V. Alkmaar - VoordamC 9. Redactie- en Administratfbureaux: Sekser editie: Schagen -aan 201. Tel. 444 (2 lijnen). Heldfsche edi- t!Ï ,?e,lder- Koninjtraat 78 Tel. 2345 (2 Innen). VRIJDAG 2* JAN. 1M3" NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12014 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. od aanvr Stalin klopt aan het geveten TL AN het Oostfront vloeit pstelijk bloed in een heroïschen siüd te gen het Bolsjewistische monste Even als verleden jaar heeft Stalin dn win tertijd aangegrepen om zijn kas waar te nemen. Hij weet, dat het zijilaatste kans is en werpt daarom, 'meschen- levens niet tellend, dagelijks zn hor den gewetenloos in het helscï vuur van het Germaansche afweerflmt, in de hoop dien besehermingswal Ier be schaving te kunnen doorbrekentn Eu ropa onder den voet te loopen. ]e ver betenheid waarmede de verboden le gers strijden en de heldenmoe van den Germaanschen soldaat waafP alle aanvallen stranden, zijn alleen e ver klaren door den geest welke sn het Oostfront leeft; den nationaal-scialis- tischen geest, die den Duitschn sol daat en zijn bondgenooten gelapr heeft te beseffen, wat Vaderland, wa bloed •n bodem beteekenen dat is et le ven waard! In schrille tegenstelling tot dezen opofferingswil voor een heilig Jeaal, staat de leuterpraat van Keuvls en Klessebessen, menschen die ma een normaal verstand toedacht, meschen die men zelfs tot het ihtellect hé wil len rekenen, meenen weer een juich toon te kunnen aanheffen. „Het gaat goed", zeggen zij, ofknip- oogen het veelbeteekenend tegen „geestverwanten". Wat zij bedoen is maar al te duidelijk. De stormloo van de Bolsjewistische horden op hetluro- peesche afweerfront in het östen heeft de „hoop" weer doen heriven; de hoop dus, dat het Sovjet-mnster het frbnt zal doorbreken en dan'... IA, dan! Dan zou geschieden zaar Stalin tientallen jaren op gzon- nen en de Sovjet-Unie op voorbreid heeft: De o/ermeestering van Evopa en daarmede de vernietiging vai de menschelijke waarden en cultur in ons oude werelddeel, om dan deive- rige wereld voor het Bolsjewism te veroveren. En de Nederlander di nu zegt: Het gaat goed, zou dan zijege vleugeld woord door Stalin zien per genomen. Maar de Bolsjewist zou leer nemen: De vrijheid, geestelijke war den, het gezinsleven, kortom alleswat den mensch dierbaar is. De Nedejan- der zou niet veel meer kunnen zegen, zelfs niet geheimzinnig of geraffinerd en binnenskamers omdat ooi de huiselijke kring verdwenen zou het bolwerk van onze samenleving, zou wanneer hij het geluk had no| te mogen rondloopen, zij het dan gelikt onder den Bolsjewistischen kqet, hoogstens kunnen zien. Zien hoe ijn geestelijken die hem nu van iet nationaal socialisme trachten af te hju- den en niet meer over een Bolsjewis tisch gevaar reppen, hoe vurig zij lat ook voor dezen oorlog deden! weg gesleept worden en gedood door ten anti-christ; zien wat hem van zijn jl- zinsleven restte, van de beschavilj», van de kunstuitingen zijner landgeno ten, en wij kunnen zoo doorgan, want een ding is zeker: Als Stalin ^r in zou slagen het Europeesche Oot- onze vrijwilligers. De top li bereikt eea handdruk bezegelt de prestatie SS PK Flnk-O H-P Het SS-Ersatzkommando deelt jriede: vrijwilligers voor de Waffen- SS en hét legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op £T#~estigd. en wel voor hen, die er bAzwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de m- zet van dit bataljon ook m Neder- land zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 1.2.'43 Rotterdam 9 uur Deut- sches Haus. Westzeedijk: 2 2. 431 Til burg. 9 uur. Lange Schi.istraat 66. 2.2.'43 Den Bosch 15 uur. hotel Noord-Brabant. Markt 45 3.2.43 Roermond. 9 uur NSDAR bWaï meistraat 61: 3.2. 43 Ven o 15 uur. De-utsches Haus. hoek Willemstraat 4.2.'43 Arnhem. 9 uur Weverstra:at 16B 4 2 43 Hengelo" 15 uur Deut sches Haus: 5 2% Zwolle 9 uur hotel Ptters. Markt: 5.2,43^Assen, 15 uur. dienstgebouw. Vaart Zuid zijde: 6.2.'43 Groningen 9 uur Con certhuis. Poelestraat, 6.2.43 Leen 9.2.'43 Amersfoort 10 "^4?dl rien bouw Leusderweg: 10 2.43 Den Haag. 9l uur cafe den Hout. uezui denhoutscheweg. front te doorbreken, en te vernietigen, zal hij daarmede niet volstaan en tot de Anglo-Amerikanen zeggen: Zie hier, dit heb ik voor U gedaan, doe met Eu- ropa wat ge wilt, ik ga weer terug naar mijn Aziatisch Rijk' Neen, hij zou Europa in bezit nemen en daarna En geland om tenslotte de geheele wereld onder het Bolsjewisme te brengen. Hoe de werld dan zou, zijn, vertelden onze geestelijken ons reeds voor 1949. Wellicht herinneren zij zich dat en gaan zij ook nu weer hun godsdienst en de menschheid beschermen tegen dat roode monster gaan zij weer col lecteeren voor de verdrukte Christenen in de Sovjet-Unie. ELUKKIG staat Europa pal. Al mogen de menschenmassa's van Stalin onuitputtelijk schijnen, eens zal diens bevel tot massamoord niet meer gehoord worden, omdat zijn volk let terlijk doodgeloopen is op den Ger maanschen muur. Een deel van ons volk moge nu nog juichen: het bedepke echter, dat deze oorlog het vaste land van Europa tot een eenheid heeft ge maakt, waartoe ieder deel of men Sat nu prettig vindt ot niet onver- breekclijk behoort, zoodat het lot van het eene land onverbiddelijk het lot van de anderen bepaalt. Het bedenke voorts, dat er twee maanden geleden eveneens gejuicht werd, n.1. toen de geallieerden hun rooftocht in Noord Afrika begonnen. Thans is Tunis een uitvalspoort voor de spil geworden en zijn de geallieerde legers op ial van plaatsen uit hun stellingen verdreven, terwijl nadat Rommel's le^er reeds lang geleden eenige malen /erwetigd was! het achtste Britsche iegei nog steeds probeert het Duitsch-Italiaan- sche pantserkorps in de pan te hakken, echter niet kan voorkomen, dat dit Af- rika-corps meesterlijk uitwijkt tenein de zijn hoofdmacht zoo ongerept mo gelijk te laten aansluiten aan het front in Tunis.. Het gejuich om Noord-Afri- ka verstomde ook het gejuich om de. Sovjet-Unie zal verstommen, als straks het Europeesche front weer aantreedt voor het groote offensief. Het sparen (OM Rembrandt Theater te Amster dam ls door brand verwoest De voorgevel van het eene soo Iraale theater ls ineengestort Polvooon-v. Bllten-Pax m van menschen en materiaal zal nu, evenais den vorigen winter, tot front verkorting en daardoor tot „geweldige successen" van de Bolsjewisten moeten leiden; de aanvalskracht van Europa zal er echter dit voorjaar weer te groo- ter door zijn. Iedere stormloop van Stalin's horden is een klop aan het geweten van den mensch, van ons, die hier nog in betrekkelijke rust verkeeren, die ter kerke kunnen gaan. die hun gezinsle ven hebben en hun cultuur behouden. Dat is den waren mensch het leven waard en de soldaat, die aan het Oost front zijn leven/ geeft, offert dit voor Europa, voor ons. Stalin klopt aan ons geweten. Dat is hetoeënige wat het Oostfront, de ver dedigers van Stalingrad in het bijzon der, ons te zeggen hebben. Ook wie in gedachten met den Bolsjewisten is, heult met den aartsvijand der mensch heid. Hier past alleen de daad van den soldaat, om Europa te beschermen. Moge het geweten spreken. Jr. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 28 Jan. (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht deelt mede: Op de brandpunten van den afweer- slag in het Oosten houden onze legers onder uiterst moeilijke gevechts- en weersomstandigheden onwrikbaar stand tegenover den druk van den vijand. In Stalingrad is de heldhaftige te genstand der verdedigers ongebroken. Bestormingen van de Sowjets, gericht op het Westelijke en Zuidelijke front stortten onder zware verliezen voor den vijand ineen. Sterke, door slagvliegers en tanks gesteunde aanvallen der bolsjewieken in den Westelijken Kaukasus werden afgeslagen. In het steppegebied ten Zuiden van de 'Manytsj hebben pant serstrijdkrachten hevige vijandelijke aanvallen afgeslagen. De staf van een bolsjewistische divisie infanterie werd gevangen genomen. Gemotoriseerde eenheden hebben den hoek tusschen Manytsj én Don gezuiverd van de laatste resten van den vijand. De zware gevechten ten Westen van Woronesj duren in onverminderde hardheid voort. Na het afweren van alle pmsingelingspogingen trekt de troep volgens de bevelen strijdende tè- rug op haar nieuwe, verkorte linie. Vrij sterke formaties van het lucht wapen hebben ingegrepen in de ge vechten op den grond en den aanval lenden bolsjewieken zware verliezen toegebracht aan-menschen en materiaal In den centralen sector van het front slechts plaatselijke gevechtshandelin gen. Ten Zuidoosten van het Ilmenrrieer zijn de op 28 November door den vijand met numeriek superieure strijd krachten aan menschen en materiaal begonnen zware aanvallen tot dusver voor den tegenstander zonder succes gebleven. Onder leiding van de kol.- generaal Busch hebben troepen van het leger in samenwerking met forma- ROME, 28 Jan. (Stefani) Het 978ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In Tripolitanië geen bijzondere ac tie. Duitsche jagers schoten in gevech ten 5 Curtiss-toestellen neer. Levendi ge wederzijdsche verkenninigsbedrij- vigheid in Tunisië, waar vijandelijke pantserwagens door artillerievuur wer den teruggedreven. De vlootbasis La Valetta op Malta is door een onzer formaties vliegtuigen gebombardeerd. Britsche vliegtuigen verschenen boven Roccella Marina, Si- demo en Giojosa (Reggio, Calabrië). Zij lieten eenige bommen vallen en be schoten twee treinen met machinege weervuur. Er zijn een doode en 13 ge wonden, 'die allen werden getroffen door ontplofbare kogels. Een trein tus schen Cassibile en Avola (Syracuse) en het station Brolo (Messina) werden eveneens met machinegeweren be stookt. Er zijn een doode en eenige ge wonden. Op den weg naar Vittoria Aagusa loste een ander vliegtuig mi- trailleurvuur, doch het werd door het luchtdoelgeschut getroffen en viel brandend neer. Van de verschillende operatiès zijn twee onzer vliegtuigen niet teruggekeerd. Het blijkt, dat het vijandelijke koop vaardijschip van middelbare tonnage, dat volgens het weermachtsbericht van gisteren door een torpedovliegtuig ge troffen was, is gezonken. Commandant van het vliegtuig was Battista Mura." ties van het luchtwapen onder uiterst moeilijke gevechtsomstandigheden, bij ijzigen vorst en sneeuwjacht het aan stormen van de bolsjewieken in harde wisselvallige gevechten afgeslagen en overal hun stellingen gehandhaafd. De laatste gevechten van dezen afweer- slag hebben geleid tot de vernietiging .van eenige ingesloten groepen vijan delijke strijdkrachten. Sedert 28 No vember werden 515 tanks vernield, talrijke gevangenen en buit van zware en lichte infanteriewapens, benevens ander oorlogsmateriaal binnengebracht De bloedige verliezen van den vijand zijn buitengewoon zwaar. In den'slag aan het Ladogameer heeft de vijand zijn pantser- en infanterie- aanvallen op breed front hernieuwd. Hij werd, evenals de vorige dagen bloedig afgeslagen en verloor daarbij 19 tanks. In Noord-Afrika wederzijdsche le vendige activiteit van verkenningstroe pen. De haven van Algiers is door het luchtwapen opnieuw zwaar getroffen. Een koopvaarder en een benzine-opslag plaats raakten in brand. Duitsche ja gers hebben in het grensgebied tus schen Tunis en Libyë qen Britsche for matie jagers uiteengedreven en zonder zelf verliëzen te lijden 5 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een poging van den vijand om over dag onder bescherming van het wol kendek doelen aan de Duitsche bocht met bommen te bestoken, mislukte door den afweer van jagers en afweer geschut. Acht viermotorige bommen werpers en nog een vijandelijke vlieg tuig werden door jagers en afweerge schut der marine neergeschoten. Bij nachtelijke luchtaanvallen op Westduitsch gebied leed de bevolking verliezen. Aan openbare gebouwen, cul tuurmonumenten en ziekenhuizen, be nevens in woonwijken ontstond brand schade. Bij deze aanvallen werden zes bommenwerpers neergeschoten. Duitsche duikbooten hebben, naar in een extra bericht is bekend gemaakt, op de Middell. Zee en de Noord. IJs zee zes schepen met een gezamenlijken inhoud van 28 000 brt., deel uitmakend van kleine, zwaar beschermde aanvoer- convooien, in den grond geboord. In de wateren van den Atlantischen Oceaan hebben zij voorts, ondanks den buitengewoon hevigen storm, tusschen Groenland en den evenaar nog tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 brt., vernietigd. Daarmede verloor de vijand weer zestien schepen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 brt. De rijkscommissaris voor het bezette Nederl. gebied heeft prof. dr. Goede- waagen op zijn verzoek eervol ontslag verleend uft zijn functies van secreta ris-generaal van het dep. van Volks voorlichting en Kunsten en van presi dent van de Nederl. Kultuurkamer, on der dankzegging voor de bewezen diensten. De secr.-gen. van het dep. van Op voeding, Wetenschappen en Kuituur bescherming heeft prof. dr. Goedewaa- gen benoemd tot gewoon hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht. De rijkscommissaris voor het bezette Nederl. gebied heeft in zijn plaats den 'hoofdafdeelingsleider/ bij den Nederl. Landstand, mr. Hermannus Reydon, Den Haag, benoemd tot secr.-gen. van het dep. voor V. en K. en tot president van de Nederl. Kultuurkamer. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den procureur-generaal te Den Haag. mr. dr. R. van Genechten. onder gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidig ambt. benoemd tot Com missaris van de provincie Zuid- Hol land. STOCKHOLM. 28 Jan. (DNB.) Uit Moskou meldt de Britsche nieuwsdienst, dat de Amerikaan- sche ambassadeur en de Engelsche zaakgelastigde Stalin op het Krem- lin een gemeenschappelijke nota van Roosevelt en Churchill hebben overhandigd op hetzelfde oogenblik, dat het communiqué over de be sprekingen te Casablanca gepubli ceerd werd. Stalin las de nota in tegenwoordigheid der beide diplo maten. DE AANVAL OP KOPENHAGEN. KOPENHAGEN. 28 Jan. (DNB). Het aantal slachtoffers van den Engelschen bomaanval op Kopen hagen van gistermiddag is volgens de in den nacht bijeengebrachte be richten grooter dan eerst werd aan genomen. Voor zoo ver tot heden ochtend nagegaan kon worden, zijn zeven personen gedood en ongeveer 70 gewond, van wie 15 zwaar. Eerste transport vertrekt s-GRAVENHAGE, 28 Jan. Verle den week is het eerste transport van Nederlandsche verpleegsters Uit Den Haag naar een „Landesfuebrerschule" van het Duitsche Roode Kruis vertrok ken. In deze school zullen zij ongeveer drie maanden opgeleid worden, om dan als volwaardig verpleegster in de lazaretten aan het front of in zieken huizen ingezet te worden. Het afscheid geschiedde in het ge bouw van het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijyerberg 5, waar de commandant van het SS-Ersatz kommando een toespraak hield. In zijn rede wees de commandant erop, dat in September van het vorige jaar de Reichsfuehrer-SS de mogelijkheid gé- schapen heeft, dat ook Germaansche vrouwen zich als verpleegster daad' werkelijk in kunnen zetten. Zich ten volle bewust van de groote taak, die hen wacht, in den strijd voor een nieuw Europa, meldden zich, naast een groot aantal Noorsche en Deensche meer dan duizend Nederlandsche vrou wen voor het Duitsche Roode Kruis. 'Helaas was het niet mogelijk om al len, die zich zoo spontaan gemeld had den, ook inderdaad op te roepen. Maar thans kunt u, naast de vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen, uw deel bijdragen voor onze toekomst en door de "daad deel nemen aan den vrijheids strijd van de Germaansche volken. Op het station bevonden zich een vertegenwoordiger van het SS-Ersatz kommando en een Oberfuehrerin van het D.R.K., die de vertrekkende ver pleegsters een goede reis en veel succes bij hun nieuwe taak toewenschten. Na een hartelijk afscheid van familieleden en bekenden vertrok de trein om jdeze flinke Nederlandsche vrouwen 'naar hun nieuwen werkkring te brengen. ERNSTIG ONGELUK MET DORSCHMACHINE. TERSCHUÜR, 28 Jan. Bij den landbouwer B. is een ernstig on geluk tijdens het dorschen ge beurd. In de pers van de dorsch- machine was de landbouwer van R. aan het werk. Toen d'>or ren misverstand cle machine in wer king werd gezet, liep van R. zoo danige verwondingen op, dat hij in zorgwekkenden. 'toestand naar het ziekenhuis tè Amersfoort is overgebracht. Vermoedelijk zal hij een been moeten missen. Beslissende dagen op komst? Uit het door Reuter gepubliceer de communiqué over de ontmoeting in Casablanca halen de kringen in Turkije, die zich voor buitenland - sche politiek interesseeren. in de eerste plaats den zin naar voren, volgens welken de Angelsaksische geallieerden besloten hebben den druk. waaraan de Russische legers zijn blootgesteld, te verzachten door oen vijand in gevechten in de bij- zonder daarvoor geschikte gebieden te verwikkelen. Deze opmerking is in staat de thans in de kringen der Turksche hoofdstad heerschende hoogspanning nog te vergrooten. Al le waarnemers zijn het eens over het Angelsaksische voornemen om juist in Ankara de tot dusver be haalde rdesultaten van het bolsje wistische winteroffensief maximaal uit te buiten. Men is derhalve in Turksche kringen er on voorbereid in den eerstvolgenden tijd aan zeer vergaande Amerikaansche eischen te worden -blootgesteld. Turksche kringen houden een Amerikaansch initiatief, dat van Turkije het op geven van zijn neutraliteit zou eischen met propagandistische ge bruikmaking van de oorlogsgebeur tenissen in het Oosten en in Noord Afrika, niet voor uitgesloten. In af wachting van zulke aanvallen, die Turkije overigens reeds aan het GENEVE. 28 Jan. (DNB). Naar de chef van het Amerikaansche Bu reau van Voorlichting Elmer Davis heeft verklaard, beteekent Roose- velts uitlating over de ..onvoor waardelijke capitulatie" van Duitsch land. Italië en Japan, dat de Ver- eenigde Staten niet zullen ingaan op een vrede door onderhandeling. Dat Churchill en Roosevelt elkan der in Noord Afrika ontmoet heb ben beteekent. dat zij de benoeming van Peyrouton tot gouverneur-ge neraal van Algerije goedkeuren. Voorts verklaarde Davis ..niet te ge- looven. dat de afwezigheid van Sta lin aanleiding tot ongerustheid geeft." Maan «P 1.09 5 Febr N.M 12 Feb EK Vanavond om tot morgenochtend Maan onder 11.53 20 Feb. V M 27 Feb L K STOCKHOLM. 28 Jan. (DNB). Stockholms Tidningen meldt uit Londen, dat te Casablanca geen al- gemeene politieke overeenkomst tot stand is gekomen, die de vereeni- ging van alle Fransehe militaire commando's en de instelling van een Fransch civiel bestuur in Afrika zou mogelijk maken. De Gaulle heeft namelijk beslist geweigerd in het bestuur van Giraud samen te wer ken met ..mannen van Vichy". Hij wil niets uitstaande hebben met Peyrouton en met Lemaigre-Du- breuil. den eersten civielen adviseur van Giraud. hij heeft eenvoudig ge weigerd hen te ontmoeten. De eeni ge Franschman.#met wien hij zich te Casablanca heeft onderhouden, was Giraud. HELSINKI, 28 Jan. (D.N.B.) Vijfentwintig jaar geleden heeft maarschalk Mannerheim het bevel op zich genomeft over de Finsche troepen, die in den strijd tegen de r o oden de vrijheid voor Finland verwierven. Ter gelegeruteid hier van heeft Mannerheim een dag order uitgegeven, waarin hij onder meer zegt: „Vijfentwintig jaar zijn verloopen sedert de gebeurtenis sen, die tot de zelfstandigheid van ons volk hebben geleid. Als eerste volk der wereld hebben wij toen paal en perk gesteld aan de pest van het Oosten. Sindsdien zijn on der voortdurende bedreiging door het bolsjewistische reuzenrijk de oude wonden door gemeenschappe lijke inspanning geheeld; de tijd heeft, het Finsche volk de wonder baarlijke kracht van biimenlarid- sohe eenheid en nationale offer vaardigheid gegeven. De eendracht van dit kleine volk kwam duidelijk tot uiting in de moeilijke maanden van den win- teroorlog, en dezelfde kracht be zielt ons, nu wij voor de derde keer den heiligen vrijheidsoorolg voor bestaan en toekomst voeren. Onze oorlog duurt voort; het lót van het land staat nog steeds op het spel. Zijn toekomst gelden al onze gedachten, ons werk, onze inspanning en onze gebeden. In eendracht ligt onze kracht." MARGARINE EN RUNDVEI. Boterbon 07 uiterlijk Zaterdag a.s. inleveren. Op de bonnen „Boter 07" van de bon kaart vooé voedingsmiddelen, welk# geldig zijn van Dinsdag 16 tot en met Zaterdag 27 Febr. 1943, zal naar keuze rundvet of margarine verkrijgbaar zijn Per twee bonnen zal men 200 gram rundvet of 250 gram margarine kun nen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvan gen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Donderdag 28 tot en met Zaterdag 30 Jan. a.s. WeAcht men margarina te ontvangen, dan moeten de bonnen in hetzelfde tijdvak bij den detaillist in Margarine worden ingeleverd, even eens desgewenscht tegen ontvangstbe wijs. 'Zij, die de inlevering bij hun slager of margarineleverancier verzuimen, zullen niet zooals een vorige maa] in de gelegenheid worden gesteld later nog van hun bonnen gebruik te maken. Een uitzondering op het bovenstaan de geldt slechts voor schippers, woon wagenbewoners, e.d., Deze categorieën van verbruikers zullen de in hun be zit zijnde bonnen „07" t.z.t. bij de plaat selijke distributiediensten kunnen rui len voor rantsoenbonnen. Een nadere mededeeling hieromtrent volgt nog. Wie geregeld gas- en electriciteitsverbruik controleertkan tijdig zelf ingrijpen Teneinde de Twentiche industrie aan geschoolde arbeiders te helpen, is kort geleden in Enschede een zgn. lagere textielschool opgericht, die geregeld goede arbeiders en arbeidsters st ieren. Eenige meisjes bezig aan de weefmachlne. VNP-H. Brusse-Pax m MADRID, 28 Jan. (Interinf.) De president van de Europeesche auteui'svéreeniging in Spanje,, de nationale raad Gimenez Caballe ro,». winnaar van den litteratuur- prijs „Francisco Franco" voor 1042, heeft in een open brief onduQbel zinnig een standppnt bepaald te genover de .houding van een nog Marxistisch denkende volksvreemd de minderheid van zekere Spaan sche kringen, die cocquetteeren met de Anglo Amerikanen. In het schrijven motiveert hij zijn wegblijven van een banket, waarbij hij er op wijst, dat het hem onder den indruk van den unieken heldenstrijd van Stalin-' grad onmogelijk is te tafelen aan een rijkvoorziene disch in den kring van zorgelooze vrienden. „Ik zou een luiden kreet van wanhoop willen uit.stooten", zoo schrijft Ca- ballero o.m., „opdat alle Spanjaar den het zouden hooren en ons einde van het vorige jaar verwacht te heeft minister president Sara- djogloe niet alleen nogmaals met vaste besluit van Turkije tot neutra liteit. maar ook zijn bereidheid tot afweer tegen iedere overweldiger van zijn eer en integriteit door een interview in het blad de Times be kend gemaakt. In Ankara gelooft rrfen, dat het wel licht beslissende sjiel om de neutrali teit van Turkije is begonnen. Zoowel president Inönii als de minister-presi dent en de minister van buitenlandsche zaken van Turkije hebben in herhaal de openbare toespraken en verklarin gen het standpunt van Turkije ter ken nis gebracht, dat bestaat in loyale en duidelijke buitenlandsche politiek van een naar alle ka,nten neutralen, maar ook tot afweer bereid zjjnden en onaf- hankeljjken staat. vaderland zich er bewust van zou worden, dat wij heden ten twee den male aan een vooravond van 1898 staan. Toen danste men in Spanje, richtte feestmaal na feest maal aan en vergat daarbij ge heel, dat voor Cuba en de Philip1 pijnen de oorlogsschepen der-Yan kees lagen. Het huidige oogenblik' is voor Spanje echter nog ernsti ger dan toen. Voor de havens van Spanje lig gen thans reeds Amerikaansche schepen. De bolsjewistische revolu tie staat dreigend in Rusland. Alle bastaarden van Amerika zijn in Yankee uniform over zee gekomen en hebben tegen ons stelling geno men. De moordenaars van onze grootvaders willen Spanje nogmaals aan den rand van den afgrond bren gen." Caballero noemt het vervolgens „een nationale schande", dat in Ma- drileensche luxe lokalen op neger- muziek gedanst wordt op een tijd stip. waarop dappere Spaansche vrij willigers in de Sowjet Unie strijden. Een schande is het ook. zoo besluit net open schrijven, wanneer men schen zich moreel verbroederen met de bolsjewisten, die nog enkele ja ren geleden onbarmhartig hun fa milieleden vermoordden. Even on gelooflijk is het. wanneer menig Spanjaard politiek en economisch nog sympathiseert met die demo cratie. die de Spanjaarden uit Ame rika heeft verdreven, hun Gibraltar heeft ontroofd. Teruel en Belchite heeft gemaakt tot helden graven der Spaansche natie en die. zonder blik ken of blozen bereid is Spanje voor altijd uit de geschiedenis te doen verdwijnen. VOOR f 15.000 WOL IN BESLAG GENOMEN. I De economische recherche te Hil versum heeft bij een razzia, welke gericht was tegen den sluikhandel in wol gisteren op verschillende plaatsen niet succes een inval ge- daan, waarbij belangrijke partijen wol. wollen goederen en spinnewie len in beslag werden genomen. Zoo werd in een woning in de Constan- ziastraat een partij van niet minder dan 574 slipovers van schapenwol in beslag genomen, hetgeen een zwar te waarde van omstreeks f Ï5.000 Deteekent.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1