30 Januari 1933 FELLE STRIJD BI) WORONES) Bij den lOden verjaardag der machtsovername IN NEDERLAND HERDACHT stam?- H°fc"""s"p,-p"m Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen DAGBLAD VOOR Waarom bleef Stalin thuis? r- Verduister -h Stichting voor het onderhouden van de Duitsch-Nederlandsche HELOERSCHE EDITIE Redevoeringen van Rijkscommissaris en Mussert IB1JEBNKOMST IN HAAGsCHEN DIERENTUIN! Speer en Ley spreken DUITSCH WEERMACHT BERICHT Verdedigers van Stalingrad blijven stand houden Geen nieuws uit Tunis De stem der SS 17.20 uur E K o.2o uur L.K. Mr 17.21 uur 8.25 uur Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: editie: Schagen Laan 201. Hm' ni u l2en Heldertche edi- Tei. 2345 (2 Uinen)*0™231™*1 78 ZATERDAG 30 JAN. 1943 NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12015 6 Pagina's. Hooldredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m.m. Bii contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. od aanvr Aan een van de 'Vele herdenkingsbijeenkomsten, die in verschillende plaatsen van ons land worden ge houden ter gelegenheid van het feit, dat de Führer van het Duitsche rijk heden tien jaar geleden tot Rijkskan selier werd benoemd, hebben de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart en Mussert bijzondere be teekenis verleend door het uitspreken eener herden kingsrede. liet was de bijeenkomst, die gisteren, op den vooravond van den dertigsten Januari, werd gehouden, in de groote Dierentuinzaal in Den Ilaag, en welke werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij, Nederlandsche autoriteiten en vertegenwoordigers der Nederlandsche nationaal- socialistische formaties. De zaal, waarvan de balcons waren ingenomen door het vroolijke wit en blauw van de blouses der natio- naal-socialistische jeugd, was met rood vlaggedoek, gouden adelaars, bladslingers en witte seringen omge- tooverd in een imposante ruimte. Eenige duizenden Duitsche en Nederlandsche na- tionaal-socialisten hebbeij daar geluisterd naar woor den, die getuigden van ifceren vastberadenheid en een onwrikbaar geloof in deitoekomst. Uitgesproken, rus tig en waardig op een moment waarin het harde heden van den stijd rond Stalingrad de. herdenking van den glorieusen fakkeloptocht, tien jaar geleden in de Wil- helmstrasse te Berlijn, laast op den achtergrond dringt. Als zoodanig hadden zij specifieke beteekenis. Zij legden getuigenis af van de verantwoordelijkheid, die beide nationaal-socialistische leiders weten te dragen op dit historische oogenüik, waarin een worsteling zonder weerga zal beslissen over de toekomst van ons continent, en van hun vertrouwen in den Führer, in wiens handen het lot vari Europa en van de Germaan- sche landen in het bijzonder is gelegd, Mussert schetste hoe de Volkek- (bond niet bij machte was na d<b eersten wereldoorlog orde te schei pen en het geheel dreigde uit i Joopen op een worsteling tusschel kapitalisme en communisme. Ii het land, dat men vernederd hal en waarvan men dacht dat daar geen kracht meer wa.s, ontstoni echter een nieuwe factor: het na-- tionaal-socialisme. Een nieuw ide«, geboren uit innerlijke kracht na 1)1 proeving, die het volk iets beterj bracht, den wil namelijk tot diei nen en offeren ten bate der ga meenschap. Hij schilderde de phasen waarin het groote nationaal-socialistischa opbouwwerk zich voltrok, de pe< riode 1920/1933 waarin Adolf Hit-I Ier met zijn aanhangers alles trot-t seerde, de periode 1933/1939 waarin men zich gereed moest, maken om den dreigenden stormloop van communisme en reactionairen te trotseeren. Nadat hij den afweer van den bolsjewistische kolos de historische roeping van den Führer had genoemd en op nieuw getuigenis had afgelegd van de solidariteit van de Ne derlandsche met de Duitsche nationaal-socialisten vooral op dit moment, zette hij uiteen hoe zijns inziens de verhou ding van volk tot volk, van partij tot partij en van Duit- schen tot Nederlandschen na- tionaal-socialist dient te zijn. Hij vroeg daarbij onder meer erkenning van de offers, die Nederland thans hoewel voor een deel niet vrijwillig brengt. Aan het slot van zijn rede dank te hij den Führer voor hetgeen hij reeds thans voor Europa en daar mee voor Nederland heeft gedaan. DE RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscomimissaris zette in zijn rede uiteen hoezeer het lot van Europa steeds verbonden wan en ook zal zijn met dat van Duitsohland. in 1918 heeft men dat wederom niet ingezien en het overwonnen Duitsehland bloot ge steld aan economische plundering, het toeganigelijk gemaakt voor den jood en den weg geopend tot een uiteindelijke bolsjewiseering. Hij schilderde hoe het Duitsche volk stap voor stap naar de ont reddering werd gedreven en het haast ten prooi zou zijn gevallen aan het communisme, ware het niet. dat Adolf Hitier een weg naar de wederopstanding had ge baand door onvoorwaardelijke of ferbereidheid en geloof in zijn volk, naast het stellen van den arbeid tegenover het goud en de bloedverbonden volkseenheid als basis voor een gemeenschap te maken tot de grondslagen van zijn nationaal-socialistisme. Uit de historie won hij de levenswet voor den Duitsohen, voor den Germaan sdhen mensch. Nadat hij tegenover de vage wereldlhervormingsplannen, die de geallieerden Europa willen op- i dringen en de doeleinden van Stalin de klare plannen van bet nationaal-socialistische Duitseh land bad gesteld, schilderde bij 't geweldig karakter van den strijd, aan het Oostfront. Alile offers, die (hans gebracht worden, moeten getoetst worden aan die welké de soldaten daar brengen. Dienovereenkomstig stel de bij eenige algemeene voor waarden, waaraan hier te lande minstens zal moeten worden vol daan opdat de strijders ginds niet in den rug worden aangevallen. De nationaal-socialisten bier zijn bereid dezelfde hardheid te toonen v#n 3o»t«nrljV met het Duitsche Rijk Wet over de hereenig «9de oyernarn> van Oostenrijk door het van 13 Maart 1938. ©p d»n Heldenplatz in Weenen Rijk vond op 15 Maart p-oepenparade plaats. Een afdeeling De Führer tijdens zijn rede gedurende de historische Rijksdag zitting van 1 September 1939 HoHmann-Stapf-Pax m als de strijders aan het Oostfront, Ook hij sprak zijn onwrikbaar vertrouwen uit dat de nationaal- socialisten tot de uiteindelijke zege zullen blijven optrekken ach ter hem, die het lot van ons allen in de hand heeft genomen. 30 Januari 1933. De Führer groet uit het venster der Rijkskanselarij te Berlijn de hem toejuichende menigte Hoffmann-Stapf-Pax m DE DERTIGSTE JANUARI. Ter gelegènheid van den tienden ver jaardag van het overnemen der macht zal de Groot-DuitSjche radio op 30 Ja nuari de volgende'betoogingen uitzen den: Om 9 uur spreekt Reichsjugend- fuehrer Axmann tot de Duitsche jeugd. Om 11 uur spreekt de rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche rijk, Hermann Goering, tot de Duitsche weermacht. Om 16 uur spreekt rijksminister dr. Goebbels op een openbare betooging, Aan het slot van zijn rede leest dr. Goebbels een proclamatie van den Führer voor. Over de intensiveering van den arbeid BERLIJN, 29 Jan. (DNR). Op de vergadering van de Reichsar- beitskarnmer ter gelegenheid van den tienden verjaardag van de machtsaanvaarding heeft de Duit sche minister vóór bewapening en munitie, Speer het woord gevoerd. De Fuehrer heeft, zoo zeide de minister o.a., in zijn nieuwjaarspro clamatie verklaard, dat hij in 1943 een buitengewone productieverhoo- ging van Duitsche bevapeningsin- dustrie verwacht en moet eischen. Wij hebben in 1942 dank zij de be kwaamheid en het onvoorwaarde lijke overgave van onze arbeiders, technici en bedrijfsleiders de pro ductie aanzienlijk kunnen verlioo- gen. Op vele belangrijke gebieden is in de laatste maand van 1912 het tien- en twintigvoudige van de pro ductie in dezelfde maand van het vorige jaar bereikt. Hierdoor is de productie van December 1912 op al le gebieden tot een in de Duitsche bewapeningsgeschiedenis totdusver niet bereikt peil gestegen. Tegelij kertijd hiermede, zoo verklaarde de minister, zijn echter ook in het laatste jaar in onvermoeiden arbeid door het oprichten van zeer groote fabrieksinstallaties, de reorganisa tie en de uitbreiding van bestaande fabrieken, het vervaardigen van nieuwe werktuigmachinerieën, door talrijke verbeteringen in de bedrij ven en door rationalisatie de voor waarden geschapen voor een ver dere nog belangrijk hoogere stij ging van de Duitsche bewapenings industrie in 1943. De productiedoelstellingen zijn buitengewoon. Het is thans voor alles noodig, zoo verklaarde de minister verder, dat de geheele volksgemeenschap de bewapeningsindustrie met alle middelen steunt, dat de fabricage van alle nog eenigszins te missen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 29 Jan. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „In harden, vastberaden afweer sloegen de legers aan het Oostelijke front alle massale aanvallen der bolsjewisten af en brachten zij hun voorgenomen bewegingen al strij dend ten uitvoer. In Stalingrad zijn tegen het Zuidelijke front woeden de vijandelijke aanvallen gaande, waartegen de verdedigers in weer wil van de grootste ontberingen en de veelvuldige meerderheid van den vijand stand bleven houden. De massale vijandelijke doorbraakpo gingen in den Westelijken Kaukasu:- stortten voor de Duitsche en Roemeen- sche stellingen ineen. In het Koeban- gebied en in de steppe ten Zuiden van de Manytsj werden vijandelijke pant- seraanvallen tot staan gebracht. In een tegenaanval verstrooiden Duitsche ge pantserde afdeelingen een divisie bol sjewistische gardecavalerie en een in- fanterieformatie. Aangevoerde reserves wierpen tusschen de Donets en het ge bied van den Midden-Don de bolsje wisten naar het Oosten terug. Tegen de Westelijke flank van het gevechstgebied bij Woronesj voerde de vijand sterke strijdkrachten aan, die in vastberaden afweer bloedig werden teruggeslagen. Ten Noordwesten van Woronesj duren de zware, heen en weer-golvende gevechten voort. Ten Zuiden van het Ladogameer vie. de vijand slechts in den sector van één divisie aan. Na harde gevechten werd hij met zware verliezen teruggeslagen In Afrika zijn vijandelijke strijd krachten, die onze stellingen in het Westen van Tripolitanië aanvielen, te ruggeslagen. In Tunis alleen gevechts actie van plaatselijke beteekenis. Snel le Duitsche geve-.htsvliegtuigen vielen vijandelijke gepantserde verkennings- wagens cn spoorwegdoelcn aan Duit sche en Itrrierrr.ci-.e jagers n afweer geschut vernielden 9 vijandelijke vlieg tuigen". Volgens den Amerikaanschen be richtendienst wordt de afwezigheid van Stalin tijdens de conferentie in Casablanca inkrlngen te Was hington in dier-voege van comnien taar voorzien, dat Stalin waar schijnlijk niet voornemens is ge weest op het oogenblik politieke problemen met Roosevelt en Chur- chill te bespreken. De motieven van Stalin zijn nog steeds geheel en al onduidelijk. Misschien wenscht Moskou ten aanzien van de bijzondere problemen, die zon den kunnen voortvloeien uit de toekomstige betrekkingen van de Sowjet-Unie met Finland, de Oost zee en Balkanlanden, alsmede met andere landen de handen vrij te houden. Misschien koestert Moskou naar in genoemde kringen verder verklaard wordt, ten aanzien van de na-oorlogsche vraagstukken der democratische mogendheden een zekere verdenkig. Wat ook de re den moge zijn, een dUg staat vast. nl. dat door de conferentie van Casablanca nog lang niet de alge heele politieke eenheid en harmo nie onder de geallieerden, waarna reeds zoolang gestreefd wordt be reikt is. INSPECTIEREIS GENERAAL-VELD- MAARSCHALK VON RUNSTEDT. De opperbevelhebber West, generaal- veldmaarschalk von Runstedt, heeft de laatste dagen een inspectiereis door Nederland gemaakt. Bij deze gelegen heid woonde de veldmaarschalk oefe ningen van alle wapens der in Neder land staande troepen bij en overtuig de hij zich van de voortdurende pa raatheid en gevechtskracht der voor de kustverdediging bestemde weermachts- onderdeelen. Voorts inspecteerde gene- raal-veldmaarschalk von Runstedt op zijn reis nieuwe kustverdedigingswer- ken. producten wordt gestaakt en dat onze geheele levenshouding nog meer dan totdusver zich aanpast aan de noodzakelijkheden van den oorlog. Wij allen weten, zoo besloot mi nister Speer, dat het Duitsche volk üe hiërdoor noodzakelijk wordende offers gaarne draagt, want hier door zal onze bewapening haar tot dusver geweldige - prestaties nog verre overtreffen. In aansluiting hierop sprak Reichsorganisationsleiter Dr. Ley. Deze verklaardg o.a.; Het is de laatste dagen iederen Duitscher duidelijk geworden, dat deze strijd een strijd is op leven en dood en dat het gaat om het zijn of niet te zijn van de natie. Onze parolen, zoo zeide Dr. Ley, moeten luiden: „lot, verlang van ons wat ge wilt, wij weten, dat wij de kracht bezit ten aan alles het hoofd te bieden.-' Deze oorlog, zoo besloot Dr. Ley, is in dieperen zin een strijd van het geloof, doch niet van een geloof in een mystieke kracht, doch in de na tuurlijke wet en het natuurlijke recht.. Luistert op Zondag 31 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I. op golf lengte 415 meter, naar de stem der SS. Onderwerp: „Het rijk -•n wij." Maan Maan op vanavond om onder N M. tot morgenochtend V M 12 Feb q OA 27 Feb Zondagavond om 3.29 tot Maandagochtend 12.53 's-GRAVENHAGE. 29 Jan. De „B. Z. am Mittag" geeft, ter gele genheid van den lOden verjaardag van de machtsovername in Duitseh land door Adolf Hitier, een speci aal nummer uit. waarin de leiders der verschillende Europeesche ver- nieuwings-bewegingen hun waar deering en vertrouwen uitspreken in den arbeid van den Fuehrer. Van de hand van den leider werd de volgende boodschap in de bla den opgenomen: „Wij weten met volstrekte zeker- heid>. dat er zonder nationaal-socia- lisme en fascisme nu geen Europa meer zou zijn. Terwijl in Europa, na den gruwelijken strijd van 1914- 1918. de democratie en de ontwape ning werden gepredikt door de aan hangers van Moskou, werd van 1917 af in het hermetisch afgesloten Russische continent het grootste wapenarsenaal gevormd, dat ooit ontstaan is. met het doel Europa te veroveren, de volkeren in bolsje wistische slavernij te voeren en de Europeesche cultuur te vernietigen. Indien, nu tien jaren geleden, de macht in het Duitsche rijk niet overgegaan was in de handen van Adolf Hitier en zijne mannen, in dien het democratische regime in Duitsehland zou hebben voortge duurd. zou er in 1941 geen macht geweest zijn in staat om het bolsje wisme te keeren uit Duitsehland en daarmede uit Europa. Eens zal geheel Europa dit erken nen en met die erkenning zal komen de dank van allen, dat God nog juist bijtijds aan Europa geschon ken heeft Adolf Hitier en B^nito Mussolini met allen, die trouw om hen heen geschaard zijn. dragende de roeping Europa te bewaren en tot nieuw leven te wekken. In deze dankbaarheid en erken ning staat de herdenking van de tien jaren 1933 tot 1943 en ons ver trouwen. dat de gebrachte offers niet tevergeefs zijn. Mussert." 's-GRAVENHAGE. 29 Jan. De rijkscommisaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft bij de creet van 27 Januari 1943 een stich ting voor het onderhouden van de Duitsch-Nederlandsche betrekkin gen opgericht. Bij de taken van deze stichting gaat het om de oprichting van in stellingen van algemeen belang, zoo als b.v. moedertehuizen en kinder- vacantiehuizen e.d. benevens van wetenschappelijke instellingen, die dienstig zijn voor het onderhouden en bevorderen van de Duitsch-Ne derlandsche overeenstemming. De taken worden de stichting door den rijkscommissaris naar behoefte van geval tot geval opgegeven. Bij onze vrijwilligers. Bedrijvigheid tijdens het poetsuur Atlantic-Holland-Pax i Het SS ErsatzKommando deelt mede: vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich op onderstaande data bii de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, en wel voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst huiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in. "et van dit bataljon ook in Neder- land zei blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. L2.'43 Rotterdam. 9 uur. Deut- sches Haus. Westzeedijk; 2.2.'43 Til burg. 9 uur. Lange Schijstraat 66: 2.2.'43 Den Bosch. 15 uur. hotel Noord-Brabant. Markt 45: 3.2.'43 Roermond. 9 uur. NSDAP Swal- merstraat 61: 3.2.'43 Venlo. 15 uur. Deutsches Haus hoek Willemstraat: 4.2.'43 Arnhem. 9 uur. Weverstraat 16B: 4.2.'43 Hengelo. i5 uur Deut sches Haus: 5.2.'43-Zwolle 9 uur hotel Peters Markt; 5.2.'43 Assen' 15 uur. dienstgebouw Vaart Zuid zijde: 6.2.'43 Groningen. 9 uur Con certhuis Poelestraat: 6.2.'43 Leeu warden 14 uur huize Schaaf Breed straat: 7.2.'43 Amsterdam. 9 uur school Ieoenweg 13: 8.2.'43 Utrecht.' 10 uur. Mariapl. Wehrmachtsheim; 9.2.'43 Amersfoort 10 uur dienstge bouw Leusderweg; 10.2.'43 Den Haag. 9 uur café den Hout. Bezui- denhoutscheweg.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1