Proclamatie van den Führer of net gaat ten onder Rede van Mussert Verduister DAGBLAD VOOR De N.S.B slaat hecht achter den Führer HELDERSCHE EDITIE I mi. i— M.turopa zeiiiitrt, Strijd tot de ondubbelzinnige overwinning HOE NEDERLAND OFFERDE 17.24 uur 8.22 uur Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: TV^fSï /eodl,tle: S,chaKen Laan 201 t e! of Helder. Koningstraat C78 Tel. 2345 (2 lijnen). MAANDAG 1 FEBR. 4943 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m.m. Bii contract binnen een jaar te He- bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. or aanvr Dq geest in Duitschland is onbreekbaar BERLIJN, 30 Jan. De Führer heeft de'volgende procloma- tie uitgevaardigd: Voor de tiende maal verjaart heden de dag, waarop mij de Rijkspresident, generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg, de ver antwoordelijkheid overdroeg voor de leiding van het. rijk. De veer tienjarige worsteling van de nationaal-socialistische beweging om de macht, die, zelf uit een zeer klein begin ontstaande, toen als verieweg de sterkste partij van het rijk het legale recht tot vor ming der regeering bezat, kreeg daarmede zijn succesvolle afslui ting. Dit overnemen van de verantwoordelijkheid geschiedde ech ter eerst, nadat alle partijen in min ol meer langen tijdsduur haar onbekwaamheid om Duitschland weer omhoog te leiden, had den bewezen. Duitschland leed steeds meer onder de gevolgen van de nederlaag na een oorlog, die het niet gewild heeft en waar voor het derhalve ook op geenerlei wijze was voorbereid. Na een heldhaftigen tegenstand, die ruim vier jaren door geen vijande lijke macht gebroken kon woorden, was het den van binnen en van buiten bevorderden defaitistischen elementen gelukt einde lijk over te gaan tot de openlijke revolutie. De Amerikaansche president, Wilson, had met de opstelling van 14 punten de wereld het visioen van een toekomstigen vrede voor oogen getooverd, die des te begeeriger door het Duitsche volk voor waar werd gehou den, daar het zoowel in zijn breede massa, alsook in den gedach- tengang van zijn l.eidende mannen geenerlei positieve oorlogs doelen bezat. De natie voerde den strijd voor haar zelfbehoud en was derhalve in vele lagen bijna dankbaar een vrede van ver zoening en overeenstemming aangeboden te krijgen. Terstond na de daardoor van het Duitsche volk uitgelokte overgave zijner wapens volgde het historische bedrog. Een woord breuk, zooals de wereldgeschiedenis dien tot dusverre nog niet had beleefd. Th plaats van den vrede der verzoening en overeen stemming, kwam dat dictaat van Versailles, dat de Duitsche natie ën de met haar verbonden volken tot slaven vernederde, militair weerloog maakte, politiek ontrechtte en economisch voor onaf zienbare tijden vernietigde. Dit alles echter wat sedert 1919 tot 1933 het Duitsche volk aan on recht, onderdrukkingen, economi 'sche plundering en politieke discri minatie werd toegebracht ontmoet- j>e geen natinaal-socialistisch, maar het door en door democratisch- marxisMsche Duitschland. --Iedere poging van de democratische, af- brekerige en marxistische macht hebbers, om de overige wereld door een beroep op de daar naar het schijnt vermoede gelijke geestelijke richting te kalmeeren, of zelfs te brengen tot inzicht in het onver stand dezer dictatuur van het zin- ïielooze geweld* mislukte. Met taaie Volharding, trachtte het internatio nale jodendom de natie eerst kapi talistisch leeg te plunderen, ten ein de haar aldus economisch en daar mede door de stemming voor het joodsche bolsjewisme rijp te ma ken. De dwaasheid van het z.g. vre desverdrag van Versailles leidcfc echter niet slechts tot de vernieling yan de Duitscha economie, maar in haar gevolgen tot een niet minder groote verwoesting van het econo mische leven ook in de andere lan den, met inbegrip van dat in de z:g. pverwinnaarsstaten. MILLIOENEN WERKLOOZEN. Toen 1932 ten' einde liep, bevond 'de wereld zich in een toestand van voortdurende onafgebroken scher per wordehde economische crises, de werkloohheid drukte niet alleen op het Duitsche volk, maar ook on der ijke landen van 't Westen en In Amerika in het bijzonder op de Vereenigde Staten. In den winter van 1932 op 1933 was in Duitsch land het aantal werkloozen geste gen tot zeven millioen en dat der arbeiders, die slechts korten tijd werkten, tot ongeveer hetzelfde aantal. Het Engelsche moederland, dat ruim een kwart van de opper vlakte der aarde beheerschte, had 2i/2 millioen werkloozen. De Ver. Staten met haar reusachtige rijk dommen in den grond en een onbe grensde vruchtbaarheid hadden rond 13 millioen werkloozen. In Duitschland zelf waren de eco nomische omstandigheden in over eenstemming met den toestand van het algemeene leven. In tallooze partijen verscheurd, geremd door de egoistische vastgeroestheid der vertegenwoordigers der landen en van de belanghebhers der verschil lende beroepsstanden en partijen, leek het voor iedere regeering van den aanvang af kansloos om ook slechts aan de meest dringende ta ken tot behoud van het leven van ons volk met de tot dusverre ge bruikelijke mélhodes en de aanwe zige krachten recht te doen wettelr- varen. De innerlijke ontbind ng van het volkslichanm had zulke vorderingen gqmaakt, dat nog slechts de overgang naar den chaos als eenige uitweg voor een moge lijke oplossing scheen over te blij ven. Terwijl de joodsche partijlei ders en economische hyena s den eenen kant de grondslagen van het politieke en economische leven steeds meer vernietigden^ predik ten dezelfde joodsche agif&toren de noodzakelijkheid der sche revolutie. bolsjewisti- DE ERFENIS Het was daarbij duidelijk, dat wanneer veertien jaar marxisme, democratie en parlementarisme er in geslaagd waren Duitschland te ruïneeren, een jaar bolsjewisme voldoende moest zijn, om het Duit sche rijk volledig te vernietigen. Zoo stond het Duitsche volk, inner lijk in tweedracht en uiteengeval len, in zijn staats- en landsfinan- cien onder schulden gebukt en doorschokt voor het volslagen bankroet. Veertien millioen arbei dende menschen hadden voor de eene helft onvoldoende, voor de an dere helft in het geheel geen werk, het bedrijfsleven dolf steeds meer het onderspit, de handel doofde uit, scheepvaart en verkeer schrompel den steeds meer ineen, de hoer ver loor huis en hof, de levensvreugde begon te verdwijnen en het dalen de aantal geboorten deed het einde van ons volk bijna systematisch voorzien en berekenen. Dit wasj dus erfenis, die mij op 30 Januari 1933 verantwoor delijk overhandigd werd. In de eerste proclamatie aan het Duitsche volk verkondigde ik als kanselier van de toenrrfalige rijksregeering het besluit de na tie als voorwaarde voor iedere opkomst tot eenheid te bren gen, haar rechten naar beste weten en geweten van nu af weer te behartigen, zoowel te gen de waanzinnige hartstoch ten in het binnenland alsook tegenover de afpersingen van de omringende wereld. Vooral echter beloofde ik de werkloos heid op te heffen en den Duit- schen boer in de toekomst te behoeden voor het verdrijven van huis en hof. Ik verzocht toen het Duitsche volk mij vier jaren tijd te geven om datgene weer goed te maken, wat in een verval van veertien jaar ver nietigd of verwoest was. EEN NIEUW DUITSCH LAND. Ik heb nu, gesteund door mijn medestrijders, in rustelooze, onaf gebroken activiteit, jafir na jaar gewerkt aan de wederoprichting van liet Duitsche rijk in het bin nenland en naar huiten. Nog voor de door mij verzochte termijn ver streken was, was reeds een laatste werklooze weer aan het werk. De joodsche aanval op den grond en bodem van het Duitsche hoerendom was afgeslagen, het behoud der hof- Steden verzekerd, het handwerk en het overige bedrijfsleven begonnen weer op te bloeien, de financien van rijk, landen en gemeenten wei den in orde gebracht, het gelukte het verkeerswezen tot nieuw leven te «brengen,, wegen en spoorwegen werden verbeterd, nieuwe kanalen aangelegd, begonnen met den aan leg van dd rijksautobaan. Met de saneering van het econo mische leven ging de ontwikkeling van het culturele hand in hand. Bouwkunst, theater, muziek, film,, radio, zij beleefden een opbloei als nooit tevoren. Daarbij stond bovciH al één gebod: steeds meer het bree de volk te doen deelnemen, niet alleen aan de materieele, maar ook aan de cultureele goederen en scheppingen der natie. Daarmede waren in overeenstemming de ne-i Zonder rekening te houden met af- gin-selen der nieuwe opvoeding, komst, stand of beroep der ouders, moest,ieder bekwaam kind van ons volk op kosten van de volksgenieën schap de studie en daarmede de sociale opkomst mogelijk worden gemaakt. Wat op de gebieden van de eco nomische cultureele en sociale ont wikkeling sedert 1933 in het Duit sche rijk onder de nieuwe leiding gepresleerd werd, is uniék, .het is zoo uniek, dat vooral in de demo cratische landen niets evenwaar* digs daarnaast geplaatst kan wor den. Alleen het fascistische [talie heeft door zijn Duce in zijn inwen- digendigen opbouwarbeid vergelijk bare daden volbracht. Dit alles echter kon slechts ge^ lukken door een concentratie van alle krachten der natie en door haar eensgezinde oriènteering op de als noodzakelijk erkende doel stellingen. Zoo zijn in enkele ja ren tallooze verschijnselen van ons innerlijk verval opgeheven. In plaats van het in confessies, par tijen en klassen verscheurde en derhalve in onmacht vegeteerende rijk van Weimar, was het Düitsc'h land van de concentratie der na tionale krachj getreden. In plaats van de algemeene partij-wantoe standen was een enkele volksver bonden beweging gekomen. De parlementen der landen werden vervangen door een gemeenschap pelijke vertegenwoordiging yan het Duitsche volk in den Rijks dag, werknemers- en werkgevers organisaties werden samengevat in het Duitsdie Arbeidsfront, pers, film en radio hielden op ele menten der ontbinding van ons voliksliebaam te zijn en werden in plaats daarvan in dtienst gesteld van de nationale eenwording. Ben geweldig werk van wetge ving sohiep de grondslagen voor een nieuw Duitsoh rijk, zooals dit in dezen vorm in de geschiedenis tot dusver nog niet heeft be-, staan. STRIJD TEGEN DE. HAAT. Uit de daarmede verworven in nerlijke kracht van ons volk vloeide pas 'de mogelijkheid van dp oplossing der buitenlandsohe taken voort. Ik heb in deze lange jaren de wereld steeds weer prac- tische aanbiedingen gedaan voor een verstandige begrenzing der bewapeningen, voor een loyale sa menwerking. Latere geschied vor- schers zullen eens constateere», dat echter nooit de vreedzame voorstellen van een man met meer baat ontvangen werden als de mijne. De belanghebhers der "kapitalistische en bolsjewistische voikerehpkindering begonnen het nieuwe Duitschland evenzeer te haten als het aanving een voor beeld te worden voor de vreedza me oplossing van aanwezige te genstellingen, sociale problemen of economische moeilijkheden. Vooral het intêrnationale joden dom deed zijn opruiing tegen het nieuwe Duitschland toenemen, dat noch bereid was zich te buigen voor de internationale beursbe- langhebbers, nooli zich te laten in ti.mideeren door bolsjewistische bedreigingen. Ondanks deze vij andschap gelukte, het telkenjare steeds grootere vorderingen te be reiken, ook op den weg van de vreedzame herziening van het dictaat van Versailles en het herstel der Duiitische levensrech ten. Eerst na de afwijzing van al mijn "voorstellen voor een gemeen schappelijke b e vv a p en i ngobep cr- king heb ik bevel gegeven tot den opbouw van de nieuwe Duitsche weermachten die ten uitvoer ge legd. Thans op den tienden verjaar dag na ,het overnemen van de macht zien wij eerst geheel, wat van Duitschland en Europa zou zijn geworden, wanneer op 30 Jaai 1933 de voorzienigheid door den 1 ijkspresid'ent, generaal-veldmaar schalk von Hindenburg, niet de .macht zou hebben overgedragen aain het nationaal- socialisme. Want het Duitschland van don systeem,tijd zou niet zijn gebleven zooals het was, maar zijn poli tieke en economische verzinking in ellende en militaire hulpeloos heid zouden noodzakelijkerwijze geleid hebben tot een steeds groo tere onmacht tegenover de om ringende wereld. In ditzelfde tijdsbestek heeft echter reeds vanaf tien jaren te voren het bolsjewisme voor den overval op Europa een systemati •sclhe bewapening van waarlijk reusachtigen omvang nagestreefd Wat zou van het Duitsche volk en van Europa geworden zijn, wan neer op 2 Juni 1941 niet op het laatste o ogenblik de nieuwe Duitsche weermacht haar schild Mr. W. f. Schönhard, bestuursraad dei provincie Noord Holland. Is benoemd tot burgemeester van Leeuwarden Polygoon-Noske-Pax m voor het vaste land had gehouden Wie wil gelooven, dat de belaelie lijke garanties of even onbelang rijke papieren verklaringen van Angelsaksische staatslieden de wereld zouden hebben gered van den overval door een macht, die, naar thans Amerikaansche corres pondenten rustig uitspreken, se dert 20 jaren slechts éém doel had, om, zooals eens ten tijd'e van de volksverhuiuzing of van de Mongolenstormcn, Europa te over vallen, zijn cultuur te vernietigen vooral echter zijn menschen uit te roeien om slavenarbeiders voor de Siberische toendra's te krijgen, welke staat behalve Duitschland zou dit gevaar hebben kunnen, tegemoettreden? En honderdvoudig razen de pneuma tische boren van den RAD. Evenals aan den Westwal, aan Het Kanaal en aan de Atlantische Kust tooveren de mannen van de Rijksarbeldsdlensten een ondoordringbaren, met wapens bezaaiden wal uit het door de branding bespoelde harde gesteente aan de kust der Mlddellandsche Zee Deutscher Verlag-Recla-Pax m Ende desespereert niet! Omstreeks half acht betraden Vrijdagavond de rijkscommissaris en Mussert met hun gevolg, luide toegejuicht door de aanwezigen, tle zaal van den Dierentuin, in ver band met de Viering van den 30sten Januari 1933. Nadat onder het spelen van een vaandelmarsch de vaandels hun plaats haddon ingenomen, en de bijeenkomst was geopend,- staken trompetters hun instrumenten, zeg den twee partijgenooten toepasselij ke spreuken en zong het op het po dium bpgestelde kjor een strijd lied. Vervolgens betrad Mussert het spreekgestoelte. Reichskommissar. Meine Deut- schen Kameradcm. Mijn Nederland- sche kameraden en^volksgenooten Vandaag herdenken wij het, tijdperk, dat voor 10 jaren, op 30 Januari 1933, begon en dat vandaag eindigt. Het heden staat thans bóven het verleden. Wanneer wij hier niet zoo stonden in dezen moei lijken tijd, zouden onze gedach ten nu uitgaan naar dien fak keloptocht, nu tien jaar gele den, door de Wilhelmstrasse Wij zijn met onze gedachten echter niet daar vandaag. Wij zijn vandaag met onze gedach ten in het Fuehrerhauptquar- tier en in Stalingrad. Dat kan niet anders. Deze dag staat in het teeken van de ijzeren .vast beradenheid en een onwrikbaar geloof in de toekomst. Wij weten allen, dat nog nooit een groot en een grootsch doel be reikt is, gezeten op een tapijtje en naar beneden glijdend langs een rutschbaan, die met zeep is inge smeerd. Zoo is het leven niet. Wan neer iets groots bereikt moet wor den. Toen onze Nederlandsche voor ouders 330 jaar geleden met kleine zeilschepen hun weg zochten naar Indië via koop de Goede Hoop, zoo'n halven aardbol rond, 20.000 K.M. ver, duurde hun reis in eer ste instantie, toen wij het nog loe ren moesten, een langen tijd. Het was toen mooi als zij na drie jaar thuis kwamen. Soms was dan 2/3 gedtelte van de bemanning omge komen op reis en keerde slechts 1/3 terug. Het begin was altijd een voudig. Het was wachten op een goeden wind, waardoor je uit kon zeilen van de reede van Texel of van den monden van de Maas of van Vlissingen vandaan. En dan was men blij wanneer men hv.t En gelsche kanaal gepasseerd was met zijn zeeroovers uit Duinkerken. E11 wanneer men eenmaal de Golf van Biscaje heelhuids voorbij was dan kwam de zone van de windstilte, waar men ook weer doorheen moest Eindelijk kwam men dan bij de Kaap de Goede Hoop, waarmede dan het ergste voorbij was, wout hier kon men versche groente in nemen tegen den scheurbuik. 1I(K- na ging het dan weer voorwaarts, duizenden mijlen ver naar een on bekend vreemd gebied. Men ging daar dan onderhandelen en soms moest men er vechtenf En als men dan weer naar huis terug ging moest men dikwijls omvaren om de Noord, om Engeland heen, omdat TWEE ALTERNATIEVEN. Wanneer sedert 1941 het groot ste deel van Europa zich om Duitschland schaart in den strijd tegen de gevaren van het Oosten, kan dit slechts geschieden omdat dit Duitschland in 1933 de politie ke, moreele en materie ele voor waarden heeft gekregen voor de leiding in een strijd, die thans over het lot van de wereld beslist. Evenals toen in het binnenland slechts twee mogelijkheden heston den: de overwinning der nationaal socialistische revolutie en daarme de een systematische sociale nieu we opbouw van Duitschland, ofwel. t*e bolsjewistische omwenteling en daarmede de verwoesting en knechting van allen, zoo zijn er ook thans slechts deze beide alter natieven: ofwel Duitschland, de Duitsche weermacht en de met ons verbonden landen en dus Europa zegevieren of er breekt uit het Oosten de binnen Aziatisch- bolsjewistische golf los o.ver het oude cultuurcontinent, even ver- woestenrt en vernietigend als dit in Rusland zelf reeds het geval was. f Alleen van de wereld afgekeer de fantasten kunnen ernstig ge loof hechten aan de Joodsche pocherij, dat een of andere Brit- sche of Amerikaansche papieren verklaring een dergelijke volkeren catastróphe tot staan zou venmo gen te brengen. Toen in 1939 Frankrijk en En geland zonder eenige reden Duitschland den oorlog verklaar den en daarmede den tweeden we reldoorlog deden uitbreken, heb ben zij onbewust slechts dit eene goede tot stpnd gebracht, n.1.: het grootste conflict der geschiedenis te doen uitbreken juist op het 00- genblik, waarop de hoogste kracht van Duitschland was bereikt, een strijd, waartoe, zooals wij thans weten, door de machthebbers van Maan op 4.41 5 Febr N.M 12 Feb EK vanavond om tot morgenochtend Maan onder 13.45 20 Feb. V M 27 Feb L.K. het Kanaal versperd was door den Engelschen of de Duinkerkers. Zoo ging dat jaar in jaar uit en iedere reis beteekende een eindelooze rij van moeilijkheden. Maar tenslotte kwam de vaderlandsche kustl in zicht en daarmede, de groote vol doening: het is volbracht! En. mijne kameraden, ditzelfde karakter vertoont de strijd van het nationaal-socialisme, uw strijd, mijn strijd, onze strijd. Precies het zelfde karakter in onzen tijd. Een grootsch werk is begonnen, uit innerlijken drang. Niemand was er, die ons daartoe drong. Er was een stem in ons-binnen ste, een redelooze stem, zoo gij wilt, maar daarom ook een stem van bo ven de menschen, die zeide:: „Gij moet dat doen. Wij gaan beginnen. Hoe lang de weg was en hoe steil de helling was, hebben wij nooit gezien. Wij hebben nooit geweten, hoe diep de afgrond was en hoe hoog de top. Wij weten( dat de top nog niet bereikt is, maar wij weten wel, hóe ver wij zijn op dezen ein deloos schijnenden weg van zorg en moeite, dien wij moeten gaan. omdat het onze roeping is. Wij weten nu in 1943 precies wat het verleden beteekend heeft Wat wij niet wisten, toen het verleden n gang was en dat wisten eigen- ijk ook de onderen onder ons van den oorlog van 19141918, niet waarom daar was de ineenstorting van Duitschland en de triomf van anderen. (Zie vervolg pag. 7) 1 het Kremlin al lang was besloten en die e'.k jaar nog slechts zwaar der zou hebben moeten worden. Voor de grootte dezer reusach tige worsteling verbleeken alle andere gebeurtenissen, want wan neer de nieuwe bestorming van binnen Azië naar Europa succes zou hebben, zou de tegenwoordige wereld precies zoo stukbreken als eens de oude uiteengebroken is door de bestorming der Hunnen. Een menschelijke arbeid van meer dan duizend jaren zou daarmede weer vergeefsch zijn geweest, over de continenten der aarde zou de chaos komen, in plaats van de cultuur ondankbaar barbarisme. Wat derhalve sedert 1933 gepres teerd werd, op economisch, cultu reel of op politiek gebied, treedt ondanks alle grootheid op den. achtergrond tegenover de taak, die ons thans gesteld is. Wanneer het nationaal-socialisme niets tot stand zou hebben gebracht daii datgene, wat achter ons ligt, zou het reeds een der geweldigste verschijnselen der wereldgeschiedenis zijn, maar Europa zou desondanks verloren zijn. - Neen, de wonderbaarlijke weg onzer beweging van de enkele man nen uit den eersten tijd tot op den dag der overneming van de macht en v.an toen lot heden is slechts denkbaar en begrijpelijk als een uitdrukking van den wil der voor zienigheid om het Duitsche volk en bovendien geheel Europa de mogelijkheid te geven met succes - het hooi'd te kunnen bieden aan de grootste bedreiging van alle tij den. Het zal derhalve slechts aan ons liggen den zin van dezen Oor log te begrijpen, dén ons opgedron gen strijd zoo vastbesloten en zoo lang te voeren, tot dit vasteland kan worden beschouwd als defini tief gered. Wat ons daarbij in het bijzonder aan noodlotslagen moge treffen, is niets' vergeleken met wi allen zou.lm li.nl11. mui 11 -r de horden der barbaren van het Oosien over ons wereldeel zouden vermogen te rollen. Eens trokken Duitsche ridders naar wijde verten 0111 te' strijden voor het ideaal van hun geloof, thans strijden onze soldaten in de eindeloosheid van liet Oosten 0111 Europa te behoeden voor de vernietiging. Ieder afzon derlijk menschenleven, dat in de zen strijd valt, zal aan generaties der toekomst het leven verzekeren. Ik heb zoolang ik het op eeniger- lei wijze mogelijk achtte, de ove rige wereld steeds weer de hand toegestoken tot verzoening. In Ju li 1940, na de verwerping van mijn laatste vredesaanbod, werd het ech ter duidelijk, dat iedere herhaling slechts als zwakheid zou worden uitgelegd, aangezien de verant woordelijke opruiers voor dezen oorlog onder geen beding den vre de wenschten. De samenzwering van internatio naal kapitalisme en bolsjewisme is daarbij geenszins een krankzin nig verschijnsel, maar_een natuur lijk feit, aangezien de drijvende kracht in beiden dat volk is, dat dopr zijn haat sedert duizenden jaren de menschheid steeds weer opnieuw verscheurd, innerlijk tot ontbinding gebracht, economisch geplunderd en politiek vernietigd heeft. Het internationale joden dom is het „ferment der ontbin ding der volken en staten", thans nog precies zoo as in de ouden tijd en zal het zoo lang blijven als niet de volken de kracht vinden om zich te ontdoen van dezen ziekteverwekker. DADEN VAN UNIEKE GROOT HEID. I11 dezen geweldigsten strijd al ler tijden mogen wij niet verwach ten, dat de voorzienigheid de over winning cadeau geeft. «Ieder Indi vidu en ieder volk wordt gewogen en wat te licht bevonden wordt, 1 ct vallen. Ik heb derhalve reeds o 1 September 1939 verklaard, dat v.lkomen onverschillig wat er ook omen, ->och wanente- weld de Duitsche natie zullca be dwingen. De achter ons liggende tien ja ren zi.in derhalve niet slechts vol geweldige prestaties op alle gebie den van vreedzamen arbeid, van cultureelen vooruitgang en sociale saneering, maar ook van militaire da.mi van n'nip' e grootheid. Naast de overwinningen, die de Duits"Ue weermacht en haar bondgenooten in 'i oorlog hebben bevochten staat |ot dusverre historisch niets evenwaardigs. Met het oog op het inzicht, dat er in dezen oorlog geen overwin naars en overwonenen, maar al leen overlevenden of vernietigden kunnen zijn, zal derhalve de natio naal-socialistische staat den strijd voortzetten met dat fanatis me, dat de beweging van het eer ste oogenblik af bezat toen zij be gon de macht in Duitschland te veroveren. (Zie vervolg pag. 2)

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1