Stalingrad gevallen Zware en afwisselende afweergevechten Verduister -n DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Keuringen voor de Waffen-SS en bet Legioen CHURCHILL naar Lissabon? Distributienieuws itaiiaanseft Weermachtbericht Hoe Stalingrad viel Stadsnieuws Onze evacue s in 't Noorden Verspilling van energie moet worden vermeden Harmonische Lichaams Ontwikkeling TEXEL Jaarvergadering Tt E, a CL 5f1 17.30 uur Kerk en zending op het tweetal zijn geplaatst de candidaten J. Blokland hulppredi ker te Oegstgeest en w. G. Visser, hulpprediker te Voorburg. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Schager editie: Schagen Laan 201. Tel. 444 (2 liinen). Heldersche edi tie: Den Helder. Koningstraat 78 Tel. 2345 (2 liinen). DONDERDAG 4 FEBR. 1943 NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12819 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. 1 Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bii contract binnen een jaar te ge bruiken belangriike korting. Ta rieven v. de geh. odI. od aanvr fcXTRA BERICHT x' Het roemrucht einde van het zesde leger HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 3 Febr. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De strijd om Stalingrad is ten einde. Aan hun eed op het vaan del tot de laatste ademtocht getrouw, is het zesde leger onder de voor beeldige leiding van generaal-veld maarschalk Paulus voor de over macht van den vijand en voor ide ongunstige omstandigheden bezwe ken. Zijn lot wordt gedeeld door een divisie luchtdoelgeschut van de Duitsche luchtmacht, twee Roemee nsche divisies en een Kroatisch re giment. die in trouwe wapenbröed erschap met de kameraden van het Duitsche leger tot het uiterste hun plicht gedaan hebben. Nog is het oogenblik niet daar. om het verloop van de operaties, te schilderen, die tot deze ontwikkeling geleid ""hebben. Een ding echter kan reeds thans gezegd worden: het offer van het leger was niet ver- geefsch. Als bolwerk van de historische Europeesche zending heeft het zesde leger vele weken lang de bestorming door zes S°wjetlegers weten te weerstaan. Volkomen door den vijand ingesloten heeft het in de verdere weken van den zwaar sten strijd en de hardste ontberingen sterke strijdkrachten van den vijand vastgehouden. Daarmede heeft het aan de Duitsche leiding den tijd en de mogelijkheid tot tegenmaat regelen gegeven, van welker uitvoering het lot van het geheele Ooste- lijke front afhing. Voor deze taak geplaatst, heeft het zesde leger tenslotte ook volgehouden, toen de luchtmacht, naarmate de omsinge ling voortduurde en de operaties werden voortgezet, ondanks de uiterste krachtsinspanning en de zwaarste verliezen niet in staat was een toereikende verzorging uit de lucht te garandeeren en de moge lijkheid van ontzet meer en meer en tenslbtte geheel verdween. De overgave, die tweemaal door den tegenstander werd verlangd, werd op fiere wijze van de hand gewezen. Onder de hakenkruisvlag. die op de hoogste ruïne van Stalingrad ver in den omtrek zichtbaar gehesohen wlrd, voltrok zich de laatste strijd. Generaals, officieren, onder-officieren en manschappen vochten schouder aan schouder tot de laatste patroon. Zij stierven opdat Duitschland leve. Hun voorbeeld zal, in weerwil van alle onware bolsjewistische propaganda, zijn uitwerking behouden tot in de verste tijden. De divisies van het zesde leger echter zijn reeds bezig op nieuw te verrijzen. OOK HIER TE LANDE ALLE SCHOUWBURGEN EN BIOS COPEN GESLOTEN. 's-GRAVENHAGE, 3 Febr. De rijkscommissaris voor liet bezette Nederlandecihe gebied heeft, *in overleg met den weermachtsbevel- hebber, naar aanleiding van de verordening van den Duitschen minister voor Volksvoorlichting en Propaganda, ook voor het be zette Nederlandsche gebied voor den tijd tot en met 6 Februari de sluiting gelast van alle schouw burgen, bioscopen, variété's en dergelijke plaatsen van vermaak en elke openbare vertooning van artistiek- .of amusementskarakter voor dien tijd verboden. CHURCHILL WAS OOK BIJ KONING FAROEK. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill tijdens ziin verblijf in Egypte een bezoek ge bracht aan koning Faroek en aan den minister-president Nahas Pasja. Het SS Ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de Waffen- SS en hét legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, en wel voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in. zet van dit bataljon ook in Neder, land zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich' ook diegenen melden die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 5 Februari 1943 Zwolle 9 uur. hotel Peters. Markt; 5.2 43 Assen. 15 uur dienstgebouw. Vaart Zuid zijde; 6.2.'43 Groningen 9 uur Con certhuis Poelestraat; 6.Z. 43 Leeu warden 14 uur huize Schaaf. Breed straat- 7.2.'43 Amsterdam. 9 uur school Iepenweg 13: 8.2.'43 Utrecht 10 uur Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort .dienstge- bouw Leusderweg: 10.2.43 Den Haag 9 uur cafe den Hout. Bezui- denhóutscheweg. \\s eerrnachtbericht Hevige strijd in 7 unesië HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 3 Febr. (DNB.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: f „Tusschen Kaukasus en be neden-Don bereikten onze le gers bij de voorgenomen voort zetting hunner bewegingen de bevolen doelen van den dag! Krachtige aanvallen bij Novo- rossiisk en storingsaanvallen verder naar het Oosten werden afgeslagen. De zware en wisselvallige af weergevechten in het gebied tusschen Don en boven-Donets duren voort. Ook gisteren steun den sterke formaties van de luchtmacht de gevechten van het leger door krachtige aan vallen. Aan het Ladogameer strandden vrij zwakke aanvallen op de Duit sche linies. Een tegenaanval op een door den vijand genomen hoogte is nog gaande. In Noord-Afrika aan het front in West-Tripolitanië slechts bedrijvig heid van verkenningsafdeelingen. In Tunesië werden hevige vijande lijke aanvallen door Duitsch-Itali- aansche troepen met zeer zware verliezen voor den vijand afgesla gen. 18 pantserwagens werden ver nield. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aangevallen. In de woonwij ken van eenige plaatsen werd. in hoofdzaak brandschade aangericht. De bevolking leed verliezen. Drie vliegtuigen werden neergeschoten." Engelsche journalisten te Lissa bon spreken van de mogelijkheid, dat Churchill op zijn terugreis van Turkije een kort bezoek aan Lissa bon zal brengen. Voor dit vermoe den voeren-zij aaigLdat zij aanwij zing hebben gekrjrobn. de eerstvol gende dagen Lissabon niet te veria ten. opdat zij steeds voor bijzonder werk beschikbaayijn. NIEUWE ZEEPBONNEN. Tot en met 28 Febr. 1943 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De bonnen ..algemeen 490". „R eenheidszeep" geven recht: hetzij op een stukje van 241/, of 28 gram luchtgevulde eehheidstoiletzeep 40 of 57 pet., hetzij op een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14. 15 of 21 pet., hetzij op het doen \4asschen van vijf kg. droge vuile wasch. De bonnen „algemeen 491 „R waschpoeder" geven recht hetzij op 250 gram waschpoeder of zeeppoe der (oude of nieuwe samenstelling) hetzij op het doen wasschen van negen kg. droge vuile wasch. De bon „R toiletzeep" geeft recht op één stuk van 50 of voor zoo ver voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). De geldigheidsduur van de bon nen ..algemeen 474" „Q-eenheids- zeep". „algapiéen 475" en .O wasch poeder" is verlengd tot en met 28 Febr. 1943. BOTER OF MARGARINE OP BO& 06. Van Donderdag 4 tot en met Maandag 15 Febr. 1943 is de met boter 06" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen aangewezen voor het koopen van boter. Per tweetal bonnen kan men 250 gram boter verkrijgen! Zijdie de voorkeur geven aan margarine kun nen op dezen bon desgewenscht per tweetal bonnen 250 gram margarine koopen. wanneer de handelaar deze in voorraad heeft. De wekelijksche audiëntie van den Cortimissaris der Provincie Noordholland op Vrijdag, 5 Februari a.s. wordt niet gehouden. DUITSCHE SCHOUWBURGEN EN BIOSCOPEN DRIE DAGEN GESLOTEN. BERLIJN, 3 Februari (D.N.B De minister voor Volksvoorlichting en Propaganda heeft, na het be kend worden van het communiqué van het opperbevel der weer macht over het eindé \an den heldenstrijd van het zesde leger aan de Wolga de sluiting gelast van alle schouwburgen, bio„ jnen. variétés en dergelijke plaatsen van vermaak voor den tijd van Donedrd^g 4 Febr. tot en pi et Za, terdag 6* Febr. Evenzoo wo.\'lt el ke openbare vertooning met artis tiek of amusementskarakter voor dien tijd verboden. Op den lOden Terjaardag van de overname der macht door Adolf Hitte* bezochten de Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss-Inquart en Haupt- dienstleiter Schmidt verscheidene hospitalen tn Nederland SS Bildber. Fritz-Stapt-Pax a ROME. 3 Febr. (Stefani) Het 984ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In het Westen van Tripolitanië bedrijvigheid van verkenningspa- trouilles. In Tunesië zette de vijand zijn aanvallen voort met steun van geconcentreerd vuur en aanzienlij ke gepantserde strijdkrachten. De stellingen werden doeltreffend ver dedigd door de Italiaansehe en Duit sche troepén. die den vijand zware verliezen, onder meer van 18 pant serwagens. toebrachten. In gevech ten hebben Duitsche jagers 12 vlieg tuigen neergeschoten, één toestel werd door het afweergeschut ver nield. 8 vliegtuigen werden op een vliegveld, vernield. Gisteravond laat vlogen eenige vijandelijke vliegtuigen over Cro- tone. gehinderd door het nauwkeu rige vuur der batterijen. Er ziin geen slachtoffers, er is eenige scha de aangericht. "1 .Hl-»*.™. - Tot den laatsten kogel BERLIJN, 3 Febr. (D.N.B.) Om trent de laatste gevechten van de he- roieke verdedigers van Stalingrad ver neemt het D.N.B.: Slechts korte radioberichten verbon den nog de op leven en dood worstelende verdedigers met de buitenwereld. Toen het gevaar op zijn hoogst gestegen was, seinde het zesde leger: „Heschen ha kenkruisvlag op hoogste huis der bin nenstad. Voeren onder dit teeken den laatsten strijd". Den 27sten Januari is de geheele stad een krakende vuurzee met massa's pantsers en troepen rukken de Sowjets op, doch nog bereiken zij niets. Slechts de verbinding met de tractorenfabriek gaat verloren en de munitie is zeer schaarsch. Als de laatste kogel -de loo- pen verlaten heeft, gaan de mannen van het Zaritza-front met de blanke wapens, met bajonet en spa op den vijand los. In den ochtend van den 29stfen Ja nuari valt de vijand opnieuw de Zui delijke groep aan. Schouder a^n schou der staan ^generaals en grenadiers, Duitschers, Rooemenen en Kroaten, pantsertroepen, pioniers, artilleristen en kanonniers der luchtdoelartillerie schrijvers, chauffeurs en grondperso neel in verbitterde gevechten op kor ten afstand. Den volgenden dag verdubbelt de vijand zijn/pogingen. Een hel van gra naten van/allerlei kaliber veegt' over de Zuidelijke groep. Het blanke wa pen is zwak tegenover pantsers en gra naten. Tenslotte houden nog slechts enkele artilleristen hun stelling met een straal van 300 meter rond het Ge- peoe-gebouw tezamen met hun opper bevelhebber. De weerstandskracht der mannen is ten einde. Niet wapens en overmacht, doch ontbering, koude en gebrek aan alles hebben hen gebroken. Zij seinen: „Hoorden in de kazemat de proclamatie van den Führer, hebben wellicht voor de laatste maal tijdens de volksliederen de hand opgeheven voor den Groot-Duitschen groet". Bui ten woedt de strijd voort De Bolsje wisten hameren de muren Van het hooge gebouw kapot. Op het laatste be vel van den generaal-veldmaarschalk: alles vernielen, volgen snelle ontplof fingen, waarna het gebouw met de vlag ineenstort. De mannen in het Noorden der stad weten thans het lot van de Zuidelijke groep. Ook zij houden vol. Hun on buigzame wil doet hen nog den lsten Februari in den orkaan van granaten stand houden. Hun laatste radiobericht van den 2en Februari luidde: „In den zwaarsten strijd hebben wij tot den laat sten man ojizen plicht gedaan. Leve de Führer, leve Duitschland". NIEUW TERREIN VOOR SMOKKELAARS. De smokkelaars Rebben er weer een artikel bij. nl. sigarettenpapier. Met geweldige hoeveelheden wordt dit artikel van België naar hier ge smokkeld en via de noodige tus- schenpersonen in den handel ge bracht. De prijs loopt met den dag meer op. De ambtenaren zijn ech ter actief en slagen er in vele per sonen aan te houden en de smokkel waar in beslag te nemen. Hoe gaat het hen? Eenige weken geleden vertrok jt contingent Heldersche evacue s naar Friesland, bepakt en bezakt, voorzien van de allernoodzakelijk ste levensbehoeften en... .de goe de wenschen van hen. die in Nieu- wediep achterbleven. Eenige honderden Nieuwediepers hebben zich tijdelijk gevestigd in het Friesche land. Ze hebben de stad aan het Marsdiep vaarwel ge zegd. teneinde voor den duur van den oorlog elders in het vaderland verspreid over een groot aantal dorpen en gemeenten, hun bestaan .voort te zetten. Met zorg zijn ze vertrokken en., met zorg zag men hen vertrekken. Tenslotte is het niet prettig als men huis en hof op de-ze wijze verlaten moet. ongeacht de noodzakelijkheid van de maatregel. In een lange trein zijn ze op een grijzen wintermorgen heengegaan; eenige honderden stadgenooten. uit geleide gedaan door enkele andere honderden achterblijvers. En nu zitten ze er al weer enkele weken. Hoe maken deze Jutters het? Hoe gaat het hen daar in 't „hei- telan"?, in de grazige weide van het Friesche land? Hoe zijn ze ge huisvest. lioe reageeren ze op de be volking en hoe heeft men hen ont vangen? Vragen, die de achterblijvenden hoogelijk interesseeren. omdat de Heldersche gemeenschap, ondanks het feit, dat een deel ervan tijde lijk naar andere oorden verhuisde, zich een blijft voelen, een groote fa milie. die ten opzichte van elkaar een groote mate van solidariteit koestert. Wij ziin in staat in volgende nummers van de krant bijzon derheden te geven omtrent deze Nieuwediepers. Enkele dagen geleden keerde uit Friesland terug een commissie, die gedu rende een week op bezoek was in de dorpen en bij de evacue's. Óp bezoek, teneinde na te gaan op welke wijze onze stadgenoo ten zijn ondergebracht, welke hun wenschen en verlangens zijn. kortom, een bezoek in het belang van de geheele groep. In enkele artikelen hopen wij de ervaringen van de commissie hier weer te geven, ervaringen die onze lezers ongetwijfeld hoogelijk zullen intersseeren. Het gaat er thans om het verbruik van kolen, gas en electriciteit te verminderen zonder afbreuk te doen aan de arbeidsprestatie in de fabrie ken en op de kantoren, doch ook zonder afbreuk aan de prestaties in de huishouding. Zooals het de plicht ir van eiken werkman en eiken employé van hoog tot laag om zich in het bedrijf, waar hij werkt, voor deze bezuinigingsactie in te zetten, zoo dient ook elk gezin het zijne er toe bij te dragen, dat in ieders eigen belang de toegewezen rantsoenen voor de huishouding niet worden misbruikt. Men vermijde verspilling van energie. Wie dit niet begrijpt, zal te laat tot de ontdekking komen dat hem de toevoer van gas en electri citeit wordt afgesneden. Nu de diploma's en insignes in het bezit zijn gekomen van de geslaag de cancfidaten, volgt hier een kleine opsomming van de behaalde resul taten over 1942, ^Aangevraagd werden 60 kaarten door mannelijke deelnemers, waar van 1 uit de groep jeugd. Uit drie bedrijven hier ter stede werden totaal 50 kaarten aangevraagd, respectie velijk Water- en Lichtbedrijf, perso neel Rijkswerf en Administratief Personeel der Rijksboekhouding te Anna Paulowha. Geslaagd zijn van Water- en LSchtbedrijf 4, Rijkswerf 35 en Administratief Personeel Anna Paulowna 5. Jammer is, dat enkele personen na aanvrage van hun kaarten verstek lieten gaan bij ie "ehouden examens. De nieuwe pe iode H. L. O. 1943 is ingegaan, zoodat voor dit- jaar reeds kaarten kunnen worden aangevraagd aan de bekende adressen. Laten we d< wensch uitspreken, dat het aan tal deelnemers dit jaar nog grooter rpag zijn dan in het afgeloopen jaar. De buiten training, zal behoudens toe stemming, in April weder aanvangen. De Nederlandsche Volksdienst kent geen medelijden ol barm hartigheid. Hij kent alleen volksche plicht. Positie van het bedrijf zeer gunstig. De jaarvergadering van T.E.S.O. heeft plaats op Vrijdag 19 Febr. in Hotel „de Oranjeboom". Vanaf heden liggen Balans cn Verlies- en Winst rekening ten kantore van de Onder neming ter inzage. Wij ontleenen daaraan de volgende cijfers: Balans. Activa: Ongeplaatste aandeelen 23945, Kassa 733,61 Kassiers Rotterd. Bank 34563,61 Effecten 31514, S.s. „Marsdiep" 500, S.s. „Dr. Wagemaker" 500, M.s. „Voorwaarts" 36505,63 Gebouwen 11504,90 Kantoorinuventaris 1, Postvervoer 1250, Goederenvervoer 0,25 Vischvervoer 165,30 Interest 431,45 Steenkolen 900, Ma jhinekamer- en dek- behoeften 450, Assurantie premiën 1944,73 Premiën Ongev. en Ziekteverz. 516, Dienstkleeding 100, Drukwerk en Couranten. 40, Debiteuren 1039,85 Landerijen 28002,29 Postgiro 3672,98 Hypotheken 1600, Dividend-belasting 148,27 Beurtdienst Harlingen 18000, Kas Busbedrijf 2319,41 Passiva: Aandeelenkapitaal Reservefonds Crediteuren Dividend Pensioenfonds Winstsaldo 1942 Verdeeling Winstsaldo: Aandeelhouders 5 Tant. Dir. personeel Aandeelhouders 1 Reservefonds 200.375,28 1000Ö0,— 76028,81 2139,50 1796,30 3809,35 16601,32 200.375,28 3802,75 1139,93 760,55 10898,09 16601,32 Verlies- e.i Winstrekening Steenkolen Suppl. water Machinekamer- en dek- behoeften Onderhoudskosten Arbeidsloonen Assurantiën Premiën Ongev.verz. en Ziekenfonds Belasting en havengelden Goederenvervoer Den Burg Dienstkleeding Drukwerk Couranten Onkosten Onkosten ijsgang Premiën pensioenen Gasolie Afschrijvingen op: Gebouwen 2047,75 „Voorwaarts" 2028,31 Beurtdienst 2000, Winstsald» r 16339,67 767,70 4546,90 12550,13 36986,53 4560,41 4950,54 2424,75 1534,28 539,19 1120,70 16540,71 2394,78 2975,30 1597,51 6076,06 16601,32 Mami Maan op vanavond om onder N m tot morgenochtend V M l2Feb o «o 27 Feb EK 8.18 uur l.k GIFTEN EN LEGATEN. De diaconie der Nederlandsche Her vormde gemeente te jSliedrecht ont ving van wjjlen mej. C. Bot te Slie- drecht een legaat van 1500. Voor de diaconie der Nederlandsche Hervormde gemeente te Austerlitz werd een gift van 1000 gecollec teerd. De diaconie der Nederlandsche Her vormde gemeente te Zeist ontving van wijlen mevr. Roos-Vlasman te Zeist een legaat vp 10.000 belast met vruchtgebruik. GEREFORMEERDE KERK. Blijken, de statistische gegevens in het zoo juist verschenen jaarboek der Gereformeerde kerken, telt deze ker kengroep thans 804 plaatselijke ge meenten met 871 dienstdoende predi kanten, 684.505 zielen (een stijging van goed 11.000 in 1942) en 157 eme riti-predikanten. Postvervoer 5000, Personen en Rijw.vervoer 73635,57 Goederenvervoer 38655,83 Veevervoer 1401,80 Vischvervoer 2718,92 Huis- en pakhuishuur 1179,40 Interest 1670,84 Boothuur 6710,50 Schadevergoedingen 601,68 Ziekenföndsgeldd 40,06 Effecten 891,88 132.506,48 132.506,48 Hoewel over 1942 het batig saldo ongeveer 6000,— minder is dan vorig jaar en ook voor afschrijvingen pl.m. 3000,— minder is uitgegeven, is ook nu weer de financieele positie van T.E.S.O. in dit derde uiterst moeilijke oorlogsjaar aanzienlijk ver sterkt. De eigendommen van de N.V. zijn voor het grootste gedeelte afge schreven, de „Voorwaarts komt nog op 36505,63 op de balans voor. Ook komt daarop een ni.euwe post voor, n.I, het beurtveer Harlingen op 18.000,Het busbedrijf wordt nog niet in de Balans vermeld, alleen het Kasgeld. Wij veronderstellen, dat op de vergadering nog wel eenige nadere inlichtingen zullen worden verstrekt. We verwachten, als altijd in de laat ste jaren, een druk vergaderingbe- zoek. ANNA PAULOWNA. GEREF. KERK. W1ER1NGEN POLITIE. Gevonden: een groene ceintuur en een wollen jongenswant. Verloren: een bruine portefeuille, een bruine dameswant en een por- temonnaie. inh. f 4.50. Inl. gem. bode. VER. TOT BESCH. V. DIEREN. Het voorloopige bestuur van de afd. Wieringen der Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren bestaat uit Mevr. Kolff-van Heurn en de heeren E. L. Lansink. L. Noorden. Nipperus. en Jb. Mooij. De bestuursfuncties zullen nog-, nader verdeeld worden. CALLANTSUOG. BEGRAFENISVEREENIGING. Op 1 Febr. vergaderde de begra fenisver. Callantsoog ten huize van den secr. Na opening en lezing der notulen werd de rekening van den penningmeester goedgekeurd. .Hoe wel de ver. met groote moeilijkhe den te kampen heeft gehad, doordat bestuur en dragers zijn verhuisd, konden rente en aflossing betaald worden. Aan een drietal dragers, die ver weg wonen, zal worden ge vraagd de pakken enz. af te staan aan reserve-dragers. Na invulling der jaarlij ksche formulieren, wordt de vergadering gesloten. Telefoto uit het Hoofdkwartier Tan den Führer tijdens de benoeming van groot-admiraal Rader lot admiraaL tospecteur doo» Adolf Hitier Telefoto Hr Tmann-Scapf-Pax m

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1