Verduister Bo'sjewistische landingspogingen bij Noworossiisk Keuringen voer lie WaSen-SS en het Legioen DAGSLJIO VGCR Mussolini vervangt Graaf Ciano (in $ta«l SCHULDENPROBLEMEN HELDERSCHE EDITIE Mislukte geallieerde luchtaanvallen hoofdkwartier van den Italiaansch Weermachtbericht De operaties aan het Oostelijk front De sluiting der Duitsche bedrijven Langemarck studium 907 17.33 uur 8.14 uur lk 8.12 uur n verleden, heden en toekomst Schrikbarende prijzen en goede vangsten Doodelijke val van zolder Kerknieuws Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Schager editie: Schagen Laan 201 Tel. 444 (2 lijnen). Heldersche edi- ^ei ,?e,^er Koningstraat 78 Tel. 2345 (2 Innen). ZATERDAG 6 FEBR, 1843 NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12019 2 Pagina's. Hooidredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschunt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bii contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Tal rieven v. de geh. ooi. od aanvr DUIJSCfj WEERMACHT BERICHT FUEHREK, 5 Febr. (DNB). Het opperbevel der weermaoht maakt bekend: Landingspogingen van vrij sterke bolsjewistische strijd krachten in het gebied van No worossiisk zijn door terstond ingezette tegenaanvallen van Duitsche en Roemeensche troe pen uiteengeslagen. Gelande bataillons zijn ingesloten en gaan hun vernietiging tegemoet Negentien landingsbooten wer den in den, grond geboord. Sterke vijandelijke aanvallen in het mondmgsgebied van den Don en aan den Koeban werden onder zwa re verliezen voor de bolsjewieken aigeslagen. In het Zuidelijke deel van het front aan de Donets heerschte over het algemeen rust. In den sector aan de Midden-Do nets en aan de Oskol duurt de groote afweerslag met toenemende feliieid voort. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn wederom sterke, met steun van artillerie en tanks uitgevoerde aan vallen voor de voornaamste Duit sche gevechtslinies onder zware ver liezen ineengestort. In Noord Afrika en Tunis ge vechten van plaatselijke beteeke- nis. De poging van een formatie Amerikaansche bommenwer pers om overdag onder bescher ming van de wolkenlaag West- Duitsch gebied aan te vallen is mislukt. De formatie werd door de jagers en luchtafweergeschut uiteengedreven en over zee teruggedreven. Daarbij verloor de vijand acht viermotorige vliegtuigen. Door blindelings uitgeworpen bommen in het kustgebied ontstond onaanzien lijke schade. In den afgeloopen nacht hebben afzonderlijke vijandelijke bommen werpers zonder effect storingsaan- vallen op West Duitschland onder nomen. Tijdens zware afweergevechten tusschen Don en Donets hebben zich de Westfaalsche 26ste en de Silezische 320 ste divisies infante rie bijzonder onderscheiden. Machinegeweer schutters. In een dicht oerwoud vechten ze. Steeds geldt het wapen hun voornaamste zorg PK Maltry-PBZ-R-P m bommenwerpers zonder eenig suc ces onze konvooien aangevallen. Een der vijandelijke vliegtuigen werd door het vliegtuigescorte ver nield. Gisteravond laat hebben vijande lijke vliegtuigen in opeenvolgende golven Turijn en omgeving aange vallen. Talrijke gebouwen werden getroffen. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Andere vlieg tuigen drongen door tot het gebied van Spezia. zij lieten bommen val len. die geen ernstige seh'ade ver oorzaakten. Ook Trapani was het voorwerp van nachtelijke aanvallen Bij Bonagia is een vijandelijk vlieg tuig brandend neergestort. ROME, 5 Febr. (Stefani) Het 98öste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In het Westen van Tripolitanië heeft onze achterhoede met succes tegenstand geboden aan versterkte verkenningsbedri.ivigheid van den vijand, die talrijke auto5's verloor. In Tunesië plaatselijke botsingen, waarbij eenige lichte pantserwa gens door afdeelingen der spiltroe- pen werden buitgemaakt. Het aan tal gevangenen, gemaakt tijdens de operaties, waarvan het weermacht- bericht van 2 Februari gewag maak te. bedraagt meer dan 1000. Tijdens gevechten boven Tunesië hebben Italiaansche en Duitsche jagers 15 vliegtuigen neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een sterke formatie tweemotorige Bi] onxe vrijwilligers. Trouwe kameraden Atlantic- Holland-P»x m Het SS Ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de Waflen- SS en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op revestigd. en wel voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland .te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een spe'l,^?{ wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwill de in- zet van dit bataljon ook in Neder- laTiidonsb Jeze keuringen bunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche SS in Nederland W 71<Februarid'43 Amsterdam 9 uur gchool Ieoenweg 13: 8.2. 43 Utrecht 10 uur Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort 10 uur dienstge bouw Leusderweg: 10.2.43 Den Haag. 9 uur café den Hout. Bezui- denhoutschèweg. BERLIJN. 5 Febr. (ANP). De ANP-correspondent meldt: De situatie van het Zuidelijk deel van het Oostelijke front is thans zoo. dat de Duitsche strijdkrachten ten Zuiden van Rostof een bruglïe- hoofd vormen. Alle aanvallen oo dit bruggehoofd zijn tot dusver af geslagen. Aan het midden-Donfront ver plaatst het zwaartepunt van den strijd zich moer naar het Noorden, in de richting van Liwny. Hier stui ten de bolsjewieken op steunpunten die zich reeds lang in handen der Duitschers bevinden, zoodat naar men van militaire zijde in de Duit sche hoofdstad verklaart, tot dusver ai hun aanvallen op de Duitsche hoofd weerstandslinie zijn afgestuit. Aan beide zijden worden de ge vechtshandelingen- in het gebied van Woronesj belemmerd door fel le sneeuwstormen, die de sneeuw tot manshoogte doen opwaaien. De strijd is hier zeer onoverzichtelijk en het zal nog eenigen tiid duren, voor de fronten z-ich duidelijker af- teekenen. Van Dujtsc'ne zijde ver klaart men in dit gebied nog over sterke reserves te beschikken, die nog niet alle in den striid zijn ge worpen. Een ding is volgens mili taire kringen zeker, namelijk, dat de bolsjewistische voorhoeden .die op sommige punten zich diep in het Duitsche front hebben gewaagd, af gesneden en in de pan gehakt zul len worden. Ten aanzien van den strijd ten Zuiden van het Ladogameer ver klaart men te Berlijn, dat de bol sjewisten hier. afgezien van de moe rassige en vrijwel waardelooze oeverstrook, ondanks de felheid hunner aanvallen geen terreinwinst hebben kunnen behalen. BERLIJN, 5 Febr. De A.N.P.-cor- respondent meldt- Van de door het Rijksministerie van Economische Zaken uitgevaardigde verordeningen tot mobilisatie van de volkskracht is de meest ingrijpende wel die, welke de sluiting gelast van alle winkels, die voor de voorziening in "de levensbehoeften der bevolking: niet absoluut noodzakelijk zijn. Hier onder vallen in de eerste plaats zaken die luxe-artikelen verkoopen, juweliers zaken, postzegelhandels, chocoladewin kels e.d. Van andere zaken, zooals die welke meubelen, antiquiteiten, boeken, tabaksartikelen e.d. verkoopen, zal een deel worden gesloten. Ook wordt de mogelijkheid overwogen, dergelijke za ken samen te voegen. In plaatsen, waar zich verschillende warenhuizen bevin den wordt een deel hiervan stilgelegr De voorraden der gesloten zaken, die doorgaans nog maer zeer bescheiden zijn, zullen in de open blijvende za ken worden verkocht, voozoover zij niet voor bijzodere doeleinden wor den gebruikt. Het is te verwachten, dat het beeld der winkelstraten, zooals bijvoorbeeld dl Kurfuerstendam te Berlijn, waar zoovele luxezaken gevestigd zijn, zich tengevolge van de winkelsluiting aan zienlijk zal wijzigen. Hoeveel zaken on der de verordening vallen, is moeilijk te zeggen, docb het zal zeker een ge tal van zes cijfers zijn. Tot de handwerkbedrijven, die stil gelegd owrden, behooren goud- en zil versmederijen, plisseerderijen, luxe kleermakerijen e.d. Het aant&l, dat de verordening omvat, is kleiner dan bij de winkelzaken, daar reeds een groot aantal bedrijven in de bewapienngsin- dustrie ingeschakeld is. ROME, 5 Febr. (D.N.B.) Officieel is zoo juist de vol gende wijziging in de Itali aansche regeeriing bekend ge maakt: De functie van onderstaals- secvstaiis bij het bureau van den minister-president wórdt overgenomen door den natio- nalen raad Amilcare Rossi, voorzitter van den bond van frontstrijders, dt9 generaal Luigi Russo opvolgt. Het ministerie van Buiten- lar.dsche Zaken wordt door den Duce overgenomen. Giu- seppi Bastianini blijft onder staatssecretaris in dat minis terie. Graaf Ciano wordt voor drie jaar benoemd tot lid van den grooten raad van het fascisme. DE MUTATIES. ROME, 5 Febr. (D.N.B.)- Met betrekking tot cie wijziging van het kabinet wordt verder officieel medegedeeld: Umberto Albini, tot nu toe pre fect van Napels neemt, in 1 plaats van Buffarini Guidi, het ondér- staatsseerqtaraat van het minis terie van binnenlandsehe zaken waar. Alfredo de Marsico neemt, de leiding over van het ministerie van justitie De ''Heiige functio naris, graaf O 'i, blijft voor zitter van de ka t van fasces en corporaties. In plaats van Thaon di Revel is tot minister va-- financiën be noemd baron Giacomo Acerbo. tot nu toe voorzitter van het in ternationale landbouw instituut. Giuseppe Botai wordt, al? mi nister van opvoeding opgevolgd c!o:r dep rector der universiteit van Pisa, Carlo Biggini. Het ministerie van onenbare zaken wordt door den nat'onalen raad Zenone F"nini overgenomen van Givseppi Gnrla. Host Venturi wordt als minis ter van verkeer afgelost door C'ni. Carlo T'er.grt neemt de functie van minister ven corporaties over van senator Ricfo. Aan bet min'sterie voor volks ontwikkeling wordt Alessandro Pavolini opgevolgd door Pnlve- relli, tot nu toe onderstaatssecre- tpv's aan dit ministerie. Tot rmn-cfQi- veer deviezen is benoemd Ore=fi Bonomi. r's o*>- vniger van minMer Riccardi. TT Pt onTprstpatïeprretapan.t voor oorlo"i~nrod"ctve wordt tot mi- iv'5|pj«-'p T'fb-pl"» pvrj-q (~l t? geos=a. rHe tot nu toe dpsr onder- ofpptc-cserrptrris was. is tot minis ter benoemd. PARIJS, 5 Febr. (D.N.B.) De ochtendbladen maken melding van een nieuw Britsch luchtbom bardement op de burgerbevolking van Noord-Frankrijk. Zij berich ten, dat Britsche bommenwerpers Woensdagmiddag een reeds eerder geteisterde stad hebben aangeval len en van zeer groote hoogte 1 ommen hebben laten vallen, die geen militajr doel troffen. In een week heeft men tot dusverre 21 dooden en 00 gcwori'nn «»eteld. Tot de slachtoffers behooren vrouwen, kinderen, ouden van dagen en uit Duitschland tarue gekeerd e k rij sge van ge n en 's-G raven hage. 2 Febr. Op de Veluwe op een open veldje zijn een paar jongens van 17 of 18 jaar aan het boksen, een twintigtal anderen kijkt toe. Even later wordt er een wedstrijd in hardloopen gehouden, dan gaat het troepje naar binnen, drinkt koffie en plotseling zitten ze in een kring rond een examinator, die hun vragen stelt van allerlei aard. over dingen, die je niet uit een boekje kunt leeren. Ze moeten geleerd hebben uit hun oogen te kijken en zelf na te denken, als ze deze vragen beantwoorden willen, denk ik zoo en ik vraag: is dat nu het examen? Ja. dat is het examen voor het Langemarckstudium. De voorwaarden om tot dit exa men te worden toegelaten blijkeh al even nieuw als het examen zelf en de heele opleiding. Want hier wordt een poging gedaan om be gaafde jonge mannen van 16 tot 22 jaar. die door bijzondere omstandig heden op den achtergrond dreigden te geraken, in de gelegenheid te stel len door hard werken de plaats te, veroveren in de maatschappij, waar zij door karakter en aanleg recht op hebben. Het is een eisch van so ciale rechtvaardigheid, zoo zeggen de leiders van dit instituut, dat el ke jonge Nederlander, ongeacht zijn afkomst, zijn stand of zijn fi- nancieele omstandigheid een oplei ding ontvangt, die met zijn, aanleg overeenkomt. En het, is een eisch van den nieuwen tijd, dat de lei dende posten in handen komen van menschen, die daarop door hun ka rakter en hun begaafdheden de meeste aanspraak kunnen maken. Een begaafde timmermansleerling moet architect kunnen worden, een oe- gaafde monteur ingenieur op zijn ge bied. Maar onder de gewone jongens, die door geldgebrek of andere bijzon dere omstandigheden niet in de gele genheid zijn geweest te gaan studeeren zitten zeker ook goede artsen, leeraren, mannen van wetenschap, Wij willen die jonge menschen opsporen en ze in de gelegenheid stellen zonder kosten en uit eigen kracht de hun toeko mende plaats te verwerven. Ik kijk de jongens uit den kring eens aan. Het zijn meest arbeidersjongens, die al weten wat werken en geldver- dienen is. Knappe koppen zijn er bij dat zie je aan hun heldere oogen en de belangstelling, waarmee zij het vraaggesprek vólgen, dat hoor je ïan de soms verrassende antwoorden. Maar het zijn ook jongens, die weten wat zij willen, geen intelligente slappelingen, maar kerels uit een stuk. Dat merk je aan de manier, waarop zij vechten, aan hun taaiheid en uithoudingsvermo gen bij den wedstrijd. Gezond naar li- i - am en geest moeten onze jongens want het Langemarck Studium stelt zware eischen, zegt de leider. Prachtig werk, zeg ik. En hebt u al succes^ O ja, we hebben de mooiste'ontdek kingen gedaan. Vele Nederlands'che jongens zijn reeds in opleiding. TeGelsenaar. gemeente Borculo. vindt men nog een ouden mandenmaker, die van boerderij tot boerderij trekt en ter piaatse zijn handwerk uitoefent. Hij maakt de manden van het twijg- hout. dat door de boeren zelt ver bouwd wordt Hartgennk-Pax m Zoo bespaart U gas en eet U smakelijk. De hoeveelheid water be- noodigd voor het kooken van 2 Kilo aardappelen or vaste groenten behoeft niet meer te zijn dan 1 beker. De pan moet dan echter gesloten blijven en de gasvlam wordt kleiner gesteld zoo dra de inhoud kookt Niet alleen be spaart men op'deze wijze gas. maat het voedselgehalte blijft hooyer door het gebruik van minder water Schlmmelpenningh-Paz m UITSTEL VAN OPKOMST VOOH DEN ARBEIDSDIENST. Blijkens een rondschrijven van den secr.-gen. van het Dep. van Opv., W. en K. kunnen de in 1925 geboren mannelijke leerlingen van scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, die ar- beidsdienstpüchtig zijn ingevolge art. 4 van het arbeidsdieristplichtbe- sluit. teneinde hun studie ononder broken te kunnen volbrengen, een verzoek om uitstel van opkomst voor het vervullen van arbeids- dienstplicbt indienen. Dit zou dan ten spoedigste moeten geschieden. Er wordt de aandacht op geves tigd. dat deze rrfogeliikheid ook openstaat voor de oudere leerlin gen van ULO-scholen, die onder ge- noèmd besluit vallen. Belangheb benden kuunen zich voor inlichtin gen wenden tot den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie, waarin hun schooi is gelegen. OMSLAG NED. LANDSTAND. Krachtens een dezer dagen ver schenen uitvoeringsbesluit zullen alle tot den Nederiandschen Land stand behoorende natuurlijke en rechtspersonen, die bedri.ifshoofd zijn met betrekking tot het gebruik van cultuurgrond of vischwater. over 1942 een bijdrage verschuldigd zijn aan den Landstand en wel f 1 per hectare voor cultuurgronden; waarop akkerbouwgewasschen. boomgaarden, kunstweiden, braak land, blijvend grasland en uiter waarden. f 10 per hectare voor war- moezerijgewassen, vroege aardap pelen en klein fruit in den vollen grond en f 20 per hectare voor pit- en steenvruchten in den vollen grond, warmoezerij gewassen en fruit onder glas. bloembollen en bloem- en boomkweekerijgewassen. Voor gedeelten van een hectare is een evenredige bijdrage verschul digd. Voor vischwater is f 5 per be drijf shoofd verschuldigd. Is het be- driifslfoofd pachter, dan draagt de •verpachter V- deel der bijdrage. De staat en andere publiekrechtelijke lichamen of instellingen zijn vrij gesteld. LVlaan Maan op vanavond om onder 12 Feb tof morgenochtend ,V M E K. o 1/4 27 Feb Zondagavond om Maat. 17.35 UUr Maan op onder 9.35 tot Maandagochtend 21.05 Kellner nam goederen in beslag Een kapper uit de Bakkerstraat te Amsterdam had goederen van joden in bewaring genomen. In zijn woning in de Pieter van der Does- straat had hij een doos met tapijten en een doos met kleedingstukken verstopt. Zijn boezemvriend en diens zwager waren op de hoogte van dit feit. en zij meenden, dat zij van die wetenschap gebruik konden maken. Zij probeerden de goederen in hun bezit te krijgen en zij na men daarom een bekend recidivist, een kellner. in vertrouwen. De kellner wist wel raad. Hij ging naar den kapper, in gezelschap van een man. die zich in een Duitsch uniform had gestoken en zelf sprak hij Duitsch. om den indruk te ge ven. dat hij in opdracht van Duit sche instanties handelde. De kap per wees de goederen aan en de kellner begon toen te dreigen met arrestatie. Hij zeide. dat hii de doos den volgenden dag zou laten weg halen. Inderdaad verscheen hij den volgenden dag per taxi en nam de goederen mee. Later kwajn de kap per te weten, dat in de voering van een der kleedingstukken, f 2000 was genaaid. Hij vertelde dat weer aan zijn boezemvriend, die niet aarzelde het geld uit de jas te halen. Hij deelde de f 2000 met zijn zwager. De kellner, die te loslippig was. raakte aan-Jiet praten en het duur de niet lang of het complot werd ontdekt. Vandaag stonden de mannen te recht voor de rechtbank te Amster dam. De Officier van Justitie. Mr. Dr. P. Kleene. eischte tegen den kellner wegens oplichting een jaar en zes maanden gevangenisstraf en tegen den boezemvriend en diens zwager wegens heling reso. een jaar en drie maanden en twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank eischte de onmid- delijke gevangenneming van den kellner. die niet verschenen was. Uitspraak Vrijdag 19 Febr. WINSTON CHURCH1LL NOG TE KAïRO. STOCKHOLM, i Fe.br. (D.N.B.) Uit een bericht van den Brihschen nieuwsdienst blijkt, dat de Brit sche premier, Churrihill, zich gis teravond nog te Kairo bevond. Churchill heeft daar ook een bezoek gebracht aan koning Fa- roek en aan minister-president Nahas Pasja. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom Voor een talrijk publiek hield Dr. Ir. M. D. Dijt Maandagmiddag in het NIH. Koflie.iuis een inleiding over bovenstaand onderwerp, waarbij hii de kwestie bekeek in verband met ae groote oorlogsuitgaven. Hoezeer er sprake is van een „pro bleem" moge blijken uit den enor- men omvang, welke de schulden der diverse landen langzamerhand heb ben aangenomen. In Engeland b.v steeg de schuld van ca. 80.000.000 in 1801 op ca. 875.000.000 in 1815. Tot 1913 bleef deze schuld ongeveer stabiel, waarop ze gedurende den eersten wereldoorlog weer steeg tot ongeveer het 10-voudige. In 1923 bedroeg ze ca. 8.075.000.000. De hoogte van thans is niet nauwkeurig bekend, wellicht bedraagt ze onge veer het dubbele vaa».1923. De Nederlandsche schuld, die ge durende de geheele'vorige eeuw on geveer 1 millTard gulden bedroeg, beloopt nu alles bijeengenomen, ca.- 8 milliard gulden. In andere landen was de gang van zaken overeenkomstig. Hoewel terugbetaling van soortge lijke enorme sommen practisch on mogelijk is. moet men bij een en ander bedenken, dat terugbetaling ook niet zoozeer gewenscht is. Waar het om te doen is. is de rente en inleider rekent uit. dat de betaling daarvan nog nergens een onoverko melijk bezwaar oplevert. De gedachte der regeering dient Inleiding van Dr Ir. M. D. Diji voor de Ver. v. Oud-leerlingen der R.L.W.S. lan ook meer te zijn: hoe kunnen ,ve de productie verder opvoeren. Jelukt dit. dan zal de last op den luur minder zwaar drukken. Overigens is het niet doenlijk de oorlogslasten geheel uit de belastin gen te financieren. Doordat de belastinglechniek sterk is verbeterd, is het percentage der oorlogsuitgaven, dat uit belas ting kan worden geheven, opgeloo- pen tot ca. 40 pet., tegen in den vo- rigen oorlog nog geen 10 pet. Spr. toont aan. hoe het echter niet juist zou zijn indien alles uit de belastingen werd gevonden aan gezien men te doen heeft met ach teruitgang van kapitaal. Inleider behandelt dan de vraag, tot hoever de staat kan doorgaan met het leenen van geld. Hierbij kan een inflatie ontstaan die echter weer kan worden vermeden door pri.jsbeheersching. gelijk wij die te genwoordig kennen. Spr. waarschuwt tegen de gedach te van terugbetaling der schulden van het eene land aan het andere. In 1871 kon Frankrijk ziin oorlogs schuld nog met goud betalen, in 1918 was zooiets ten eenen male on mogelijk. Al het goud der wereld zou ontoereikend zijn geweest. I Spr. toont aan. hoe het uitge schudde Duitschland van 1918 niets kon koopen en hoe er eerst weer export naar Duitschland plaats had. toen de wereld het land credieten yerschafte. Deze export zakte in een, toen men geen geld meer leen de. Zoo zal er dus bij het sluiten van den vrede van de oplegging van oorlogsschulden geen sprake kun nen ziin. Bij een oplegging daarvan gaat de handel, ook diq van den overwinnaar, ten grondé. Ten aanzien van het probleem der terugbetaling der nationale schul den. betoogt spr.. dat geheel of ge deeltelijk .schrappen niet meer mo gelijk is. Alle polissen zouden scheef ko men te zitten. Wat dit beteekent. wordt duidelijk, wanneer men be denkt. dat er in Nederland een 12 millioen in omloop zijn. .Men be hoeft zich dan ook geen zorgen te maken. De schulden zullen niet worden geschrapt. Een vermogens heffing biedt ook haar onoverko melijke moeilijkheden. Industrie en landbouw worden er door bezwaard ten opzichte van de buitenlandsche concurrentie. Het streven zal moeten uitgaan naar productieverhooging en hoe wel hieraan eveneens schaduwzij den zijn naar rentevoetverlaging. Spr. besluit met de meening dat men zich straks bii de regeling der internationale schulden door geen enkele wraakvedachte moet laten stuwen. Indien in dit opzicht be grip bestaat, blinkt een lichtere toe komst. 's-Gravenhage 5 Febr. Da ambtenaren van de priisbeheer- sching hebben zich de laatste maan den duchtig geweerd oo verschil lend terrein. Zoo werden van een zeepproduct waarvoor de fabrikant f 23.50 per 100 kilogram rekende en dat door den winkelier voor 90 gul den werd verkocht, eenige tiendui zenden kilo's in beslag genomen. Een afvalhandelaar verkocht vet voor technische deoleinden. waar van de waarde 6 cent oer kg. be droeg. voor 22 gulden per kg. Voorts werd aandacht besteed aan de prijzen van turf' en brand hout. Is voor het baggeren van turf een prijs van f 1.15 oer roede nor maal. een ambtenaar van het fa- briekskantoor voor turf te Assen, die zelf vier veenmachines bezat, rekende daarvoor f 1.80. Duizend ton brandhout werden verder in verband met prijsopdrijving in be slag genomen. Ook de prijzen voor schoenrepa raties werden onder de loupe geno men. Hoewel niet alle verstelwerk om den schoen „levensvatbaar" te houden is na te gaan. kon toch in vele gevallen prijsopdrijving wor den geconstateerd. Vermoedelijk doordat een luik niet goed gesloten was. viel Woens dagmiddag de 66-jarige bakkers knecht J. v. d. B. te Putten van den zolder der bakkerij. Een andere knecht, die evéneens op den zolder werkzaam was. miste hem na eeni gen tijd. Hij kwam toen tot de ont dekking. dat de man. badend in zijn bloed in het achterhuis oo den vloer lag. Geneeskundige hulp werd in geroepen. waarna men v. d. B. naar zijn woning overbracht. Korten tiid nadien o-verleed het slachtoffer aan de bekomen verwondingen. MOTIE. De classes Warffum der Gerefor meerde kerken besloot, in verband met de instructies van eenige ker ken. in een schrijven aan de gene rale synode mee te deelen: dat de classis niet bevredigd is over de langdurige zitting der synode, dat de classis ook niet bevredigd is over de verklaring der synode waar in zij haar contin.ueering motiveert, dat de classis er daarom ten sterk ste oo aandringt, dat de synode er alles oo zette, het saamkomen der volgende svnode zoo sooedi® moge lijk te doen plaats vinden. De cas sis meent dat dit de rust en d~n vrede der kerken zal kunnen die nen. •jlEyc.T rF*»» ""■TTIG- DE VOOR DE PRIJZFN. De dienst van den gpmeeb^T'ja voor de prijzen is van D"i Ikc' vernlaatst n?9r Deventer, waar het telefoonnummer is 4991.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1