Verduister DE OP GENERML SEVfFSRDT DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Wederom 109.000 brt. vijandelijk) scheepsruimte vernietigd Keuringen voor de Men-SS en liet Legioen Vervroegd sluitingsuur in Noord- en Zuid-Holland Stadsnieuws DU1TSCH WEERMACHT BERICHT Kalme dag aan den Don Vijandelijke aanvallen overal afgeslagen Lttit.-Generaal Seyffardt gevallen als slachtoffer van revolveraanslag Gebaasde uitvoering der M.U.L.O.-vereeniging Hermes-nieuws Interessant sportpraatje op komst Voetbal 17.39 uur 20Feb o.Uo uur lk De hooikist bewaart de warmte, maakt er een nuttig gebruik van Votminqsdaq N.S.D.A.P.-N.S.B. Wat van Nederland verwacht wordt Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Redactie- en Administratiebureaux: Schager editie: Schagen Laan 201 Tel. 444 (2 lijnen). Heldersche edi tie: jPen Helder Koningstraat 78 Tel. 2345 (2 lijnen). DINSDAG 9 FEBR. 1943 NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 12923 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Priis der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m.m. Bii contract binnen een iaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. od aanvr HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 8 Febr. (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Aan het Kaukasus-front gevech ten van plaatselijke beteekenis: Bij de vernietiging van den op 5 Februari ten Zuidwesten van No- worossisk gelanden vijand wer den in totaal 31 tanks stukgescho ten. De bloedige verliezen van den vijand zijn hoog. In "het mondingsgebied van den Don, alsmede in de groote bocht van de Donetz verliep de dag over het alge meen kalm. Een bolsjewistisch regi ment, dat bij het aanbreken van den dag de Donets was overgestoken, werd ln een tegenaanval vernietigd. De bolsjewisten zetten ook gisteren aan den middenloop van den Dontes en ten Westen van den Oskólsector hun woedende aanvallen, waarbij zij sterke gepantserde strijdkrachten in den strijd wierpen, voort. Deze aanvallen werdén afgeslagen. Ondanks de slechte weers omstandigheden deden sterke forma ties gevechtsvliegtuigen doeltreffende aanvallen op marcheerende colonnes en op kwartierruimten voor de vijan delijke troepen. Ten Zuiden van het Ladogameer bleven nieuwe vijandelijke aanvallen zonder succes of werden in de kiem gesmoord. Bij een eigen tegenaanval werden voor het front van een regi ment 400 gesneuvelde bolsjewisten ge teld. In Noord-Afrika weder^ijdsche acti viteit van artillerie en verkennings troepen. Luchtdoelartillerie op schepen van de Duitsche marine in convooi varend met aanvoerschepen naar Tunesische fiavens schoot 7 Britsche gevechts vliegtuigen neer. Storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht enkele bommen neer op West-Duitsch gebied en veroor zaakten hierdoor schade aan gebou wen. Bij een luchtaanval op de Fransche kust aan den Atlantischen Oceaan wer den volgens de totdusver ontvangen berichten 3 vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. Een Zuid-Engelsche havenstad werd overdag door snelle Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. 's GRVENHAGE, 8 Febr. Op den leider van het Vrijwilligers Legioen Nederland, den voorma- ligen chef van den Nederlandschen generalen staf luitenant-generaal H. A. Seyffardt, is op 5 Februari 1943, vroeg in den avond voor de deur van zijn woning, een revol veraanslag gepleegd. Luitenant- generaal Seyffardt is op 6 Februa ri aan zijn zware verwondingen bezweken. 'Luitenant-generaal Seyffardt heeft in de beslissende Junidagen van 1941, toen Duitschland aantrad tegen het bolsjewisme, den oproep tot vorming van het Nederlandsche Legioen uitge vaardigd. Onvermoeid heeft de gene- rael sedert deze dagen voor het Le gioen in het Oosten vrijwilligers aan geworven. Met dezen man is een van de weinige ver vooruitziende generaals van- het oude Nederlandsche leger heengegaan. Van alle kanten heeft generaal Seyf fardt als commandant van het Legioen, dat zich in het Ooosten meermalen schitterend heeft gedragen en dat in het weermachtsbericht met roem ver meld werd, sympathie en achting ver- Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten enkele dagen geleden- in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan een in Ooste lijke richting varend convooi aan gevallen, dat met koers naar de Britsche eilanden - uit zwaar gela den vrachtschepen en tanksche pen van meer dan gemiddelde grootte bestond en dat overeen komstig de waarde der lading bij zonder krachtig beschermd was. De in den strijd geworpen groep duikbooten boorde van dit convooi, in hevige gevechten, die dagenlang duurden, 14 schepen, waaronder 5 tankschepen, met een gezamen- lijken inhoud van 109.000 brt. in den grond. Een ander schip werd getorpedeerd. Het SS Ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich od onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde ge- keurd te worden. Tevens wordt er de adndacht op gevestigd, en wel voor hen, die er bezwaar tegen „hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Neder, land zal blijven. Tiidens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 10 Februari 1943 Den Haag. 9 uur. café den Hout. Bezuidenhoutsohe- weg. SLUITING VAN DETAILZAKEN. BERLIJN, 8 Febr. De A.N.P.- correspondent meldt: Volgens de jongste telling bedroeg het aantal detailzaken in Duitschland rond S33.000, waarvan meer dan 417 000 op het gebied van den handel in levens- en genotmiddelen. Of schoon van het totale aantal reeds ongeveer tien procent, wegens oproeping in militairen dienst of om andere redenen verband hou dend met den oorlog, is gesiaten, zullen op grond van de jongste .verordening in elk geval meer dan 100.000 zaken tijdelijk stilge-- legr] worden. Tegen het desbetref fende besluit is geen beroep mo gelijk. Twee blijspelen op het pro gramma. De Casinozaal was Zondagmiddag bij de uitvoering van de M.U.L'.O. Vereeni- ging uitstekend bezet. En zooals dat in onze eigen schooljaren voorkwam, be merkten we ook hier bij de vele jonge menschen in de zaal, verwachting voor de prestaties, van de medescholieren, die straks op de planken hun kunnen moeten toonen en bij voorbaat reeds aan critische beschouwing, inzake het spel worden blootgesteld. Nu, we waren het grootendeels eens met de meening van een der M.U. L.O. scholieren, die achter ons zat en na afloop van deze uitvoering, verge zeld van een krachtuitdrukking, op merkte, dat het - een aardige middag was geweest. Het was de voorzitter van de ver- eeniging, die een kort openingswoord sprak, waarin hij de aanwezigen wel kom heette, in het bijzonder directeur en leeraren en tevens een dankwoord richtte tot de velen die hun medewer king hadden verleend. De le klas van de M.U.L.O., gezeten om een kampvuur en meerendeels ver kleed als cowboys, zongen hierna en kele Zuid-Afrikaansche liedjes. Dit was een aardige scène, die een dankbaar applaus oogstte. Hierna volgde het optreden van „De Krekeltjes". Het applaus dat dit optre den vooraf ging, was een bewijs voor de populariteit van deze Krekeltjes. En inderdaad, zij hebben aan de ver wachtingen voldaan. Geestig werden de aardige liedjes gebracht. Vooral „Surrogaat" en „Kermis" oogstten veel bijval. Het eerste blijspel „Caroussel", dat nu volgde, vertoonde nog al zwakke pun ten. Goed was het spel van mej. v. d. Mast, die door rolvastheid en onge dwongen optreden de rol van een Loe- ki v. Raat met overtuiging speelde. Ook de heer De Beurs toonde zich als tegenspeler op zijn plaats. De anderen, die in dit blijspel optraden konden blijkbaar hun plankenkoorts niet over winnen en waren of te bewegelijk op het tooneel of vielen in het andere uiterste en zeiden hun rol op, als een van buiten geleerd lesje. Veel beter was het tweede blijspel „Het spook van het kasteel Tournesol". Voor dilettanten, die slechts spora disch op de planken staan, werd hier uitstekend gespeeld en men heeft van dit. aardige stuk werkelijk genoten. Mej. v. d. Wal, die een lang niet ge makkelijke rol was toebedeeld, heeft deze vlot vertolkt. Maar ook de heer Pieterse,' als schrijver, gaf door zijn rustig spel een goede creatie van deze Parcival Thomas Geestig in zijn optreden was de heer Dirkzen, die de rol van overdreven dichter op een alleszins origineele wij ze bracht. Een dialoog tusschen den heer Pie terse en mej. Augustin gaf blijk, dat de jongelui dit stuk op zeer serieuze wijze hadden ingestudeerd. Er viel prac tisch geen hapering te bespeuren. Ook de andere rolvertolkers in dit blijspel hebben het hunne er toe bijgedragen om van deze éénacter een aantrekke lijk geheel te maken De M.U.L.O. Ver- eeniging kan terugzien op een geslaag de uitvoering. Th. Bijlsma. Bij onze vrijwilligers. Een verkenningstroep zoekt verbinding met den vijand Orbls-Holland-Pax m Slechte oag vo:r de Hermes- reserves. Voor j.1. Zondag vonden alechts een tweetal wedstrijden doorgang en wel allereerst de dameswedstrijd: Alkmaar IIHermes II 60. Zooals we reeds an het begin van he. seizoen voorspelden zijn de Alk- maarsche dames er in geslaagd -on bedreigd het ampioenschap van de eerste klasse van het District Noord- Holland te behalen. In dezen wedstrijd bewezen zij weer eens te meer, dit ook ruim schoots te verdienen. Hermes II werd dan ook geheel op eigen helft terug gedrongen en mocht zich tenslotte nog tevreden achten er zoo afgeko men te zijn, want de schitterend op gebouwde en afgewerkte aanvallen der Alkmaarders waren steeds een nieuw gevaar. Met 4e rust was de de stand dan ook reeds 30, terwijl na de rust het halve dozijn volge- maakt werd. Alkmaar VHennes H 42. In dezen wedstrijd, die op hoog peil stond, heeft Hermes haar laatste theoretische kans op de eerste plaats moeten prijsgeven. Zandvoort heeft hier beslag gelegd op de eerste plaats met de uitstekend spelende ploeg ZHC IV, die ook het kampioen schap zeer zeker verdient. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de Helderschen geslagen zou den worden, want reeds spoedig na men zij door toedoen van v. d. Poll en Kruyff de leiding (10). Lang duurde de vreugde echter niet, want met een schitterend doelpunt maak ten de Alkmaarders gelijk. Niet lang hierna werd het zelfs 21 voor de Alkmaarders, waarna de rust in trad. Na de rust was Hermes het meest in den aanval, maar hoewel het voorhoedespel snel en open was. raakte men voor het doel hopeloos de kluts kwijt en zoodoende kwam het niet tot doelpunten. De Alkmaarders deden het beter en maakten van elke kans gebruik, zoodat het spoedig 41 was. Tegen het einde werd de bal met vereende krachten over de Alk- marrsche doellijn gewerkt, waarbij naar wij meenen, v. Loon het laatste zetje gaf. Zoodoende kwam het einde met een mogelijk iets geflatteerde, doch volkomen verdiende overwin ning voor Alkmaar. Onze plaatselijke scheldsrechters- vereeniging heeft het initiatièf geno men voor het organiseeren eener causerie op het gebied van „Voetbal en Spelregels". Deze voor voetballers unieke^gelegenheid om zich nog meer te bekwamen in de spelregels, zal plaats vinden op Maandag 15 Febr. a.s., 's avonds half acht, in de boven zaal van café Nypels. De spreker van dien avond zal zijn de heer C. A. van Asperen, bondsvoorzitter van het Centraal bestuur van Voetbal scheidsrechter uit Den Haag. Daar de heer Van Asperen zelf een eerste klasse fluitist is en reeds meerdere malen veel succes heeft ge oogst met zijn gekozen lezing, kan het niet am.e-s of de Heldersche voetbalwereld zal een prettigen avond beleven. Uitgenoodigd zijn officials, clubbesturen en leden van onze plaatselijke vereenigingen, alsmede vanzelfsprekend ons scheidsrechters- corps. BKC KLOPT ATLAS. Felle strijd om het winnen de doelpunt. De strijd tusschen BKC en Atlas, had een fel karakter. Linksbuiten van der Woude hield na 10 min. spelen het hoofd koel bij een koene doorbraak en gaf BKC met een kei hard schot de leiding. Na de doel- wisseling wist Atlas gelijk te maken Hoewel tegen wind spelend kwa men de Helderschen geruimen tijd achtereen in den aanval en hun midvoor scoorde uit een schermut seling. In den strijd om de leiding, die zich hierna ontspon, zegevierde BKC. Rechtsbuiten Post schoot uit een snellen aanval, voorbereid door van Loon. ferm raak (21). Afwis selende kansen deden zich over en weer voor met A. iets in de meer derheid. De verdedigingen bleven echter de baas. De Schipper verving bii BKC den afwezigen Paardekoo- per op de spilplaats naar behooren. MaanMaan op vanavond om onder 10.26 \mf r%23.34 12 Feb tot morgenochtend V M e k. Q 27 Feb Der hoehere SS.- und Polizeifueh- rer Nordwest und Generalkommissar fuer das Sicherheitswesen deelt mede: Met onmiddellijke inwer kingtreding wordt voor de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland het sluitings uur voor café's en restau rants e.d. van 23.00 uur op 21.00 uur en het tijdsip, waar na men zich niet op straat mag bevinden, van 24.00 uur op 22.00 uur gesteld. Verder gaande plaatselijke bepalin gen, die reeds genomen zijn, worden hierdoor niet aange tast. w.g. Rauter, der hoehere SS- und Polizei- fuehrer Nordwest und General kommissar fuer das Sicher heitswesen. Den Haag, den 8en Februari 1943. Generaloberst Paulus, de opperbevel hebber van het heldhaftige éde leger, werd .tot Generaalveldmaarschalk be noemd PK Hahle-Atl-H-Pax m DE INDISCHE GEÏNTER NEERDEN. 's-Grav'enhase.9 Febr. De gemachtigde van den leider voor Indië deelt mede: Aan familieleden en kennissen van Indische geïnterneerde N.b.B.- 'ers wordt medegedeeld, dat er aan wijzingen zijn. dat itezeniet of niet allen naar Britsch-Indie geeva- cueerd zijn. - Van vier hunner althans is in den laatsten tijd langs verschillende we; gen hier bekend geworden dat zij zich nog op Java in vrijheid en in welstand bevinden. In overeenstemming daarmede is. dat verschillende aan geïnterneer den. geschreven en naar Ramgarn (Br. Indië) geadresseerde brieven door de afzenders als onbestelbaar zijn terug ontvangen. Ook zijn ons geen gevallenbe kend geworden, dat door familiele den hier te lande antwoord op hun naar Ramgarh geschreven brieven ontvangen is. BARS EN NACHTLOKALEN IN BERLIJN GESLOTEN. BERLIJN, 28 Febr. (D.N.B.) Het economische bureau Berlijn heeft alle hars en nachtlokalen gesloten, daar zij niet voor den oorlog van belang zijn. Het woord ..nauwere aaneenslui ting" is voor allen, die aan den we deropbouw van dit land meewerken, een aanvurende leus geworden. Zoo stond ook de vormingsbijeenkomst, die de ambtdragers van NSDAP en NSB in de provincie Zuid-Holland gisteren te Leiden bijeenbracht, in het teeken der onverbrekelijke ka meraadschap. Dat geen offers te groot zijn om de nationaal-socialistische gedachte ter overwinning te voe ren. demonstreerde de plaats vervangend leider der NSB. van Geelkerken, aah den offer dood van den commandant van het Nederlandsche vrijwilligers legioen, luitenant-generaal Seyf fardt die tot zijn laatsten adem tocht als soldaat leefde en viel. in zijn laatste oogenblikken slechts het welzijn van zijn volk voor oogen had. daar hij de laf fe daad van een sluipmoorde naar niet door het bloed van zijn landslieden vergolden wil de hebben. Dat evenwel de sfeer, waaruit dergelijke laffe daden kunnen ontstaan.\ moet worden gezuiverd, stelde van Geelkerken als onvoorwaarde lijken eisch. hetgeen alle nat.-so cialisten uit het hart gegrepen was naar de stormachtige bij val bewees. Deze taal van den ouden volgeling van Mussert. waaruit hardheid en strijdvaar digheid sprak, gaf op dituur aan de bijeenkomst van Duit sche en Nederlandsche natio- naal-socialisten den bijzonderen stempel en mag door het Ne derlandsche volk niet worden misverstaan'. REDE HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT. Hauptdienstleiter Schmidt wees er om te beginnen op. hoe het de gewoonte der vroegere democratisch -marxistische partijen was. slechts dan tot het volk te spreken als verkiezingen voor de deur stonden of als zii door een parlementair be sluit meenden iets bijzonders te hebben gedaan. De nationaal-socia- listen hebben het oude gebruik te alle tijde tot het volk te spreken niet verleerd. Zoo heeft de Fuehrer in October tot Duitschland gespro ken. In November tot zijn oude strijdmakkers en daarmede tot de wereld. Ook 30 Januari heeft de Fuehrer in zijn proclamatie gezegd wat hij te zeggen had. Wij hullen ons dus niet in stilzwijgen, als de tijd moeilijk is. De hardheid van den striid in het posten leert ons. dat de gevaarlijkste tegenstander der menschheid is het communisme. Op sarcastische wijze schets te spreker de gemoedsgesteld heid van de Nederlandsche krin gen. welker oogen thans door de geweldige botsing in het Oos ten voor het bolsjewistische ge vaar opengaan. Voor de nationaal-socialisten luidde de vraag sedert het begin van den strijd: „zij of wijl". Opeens zien de angstige zieltjes dat wij. nationaal-socialisten. de eenige waarborg voor hun bur ger leven zijn en beginnen te sidderen vanwege hun buikje en hun sigaren. Wij niet. kameraden, want voor ons is dit de tijd. dien wij. natio naal-socialisten. steeds hebben voor speld. Des te nauwer moeten wij ons aaneensluiten. In dergelijke tij den blijkt, wie een beproefd strij der is. Stalingrad heeft de krachti- gen voor ons doen verrijzen. Over gebleven is de groote gemeenschap der kameraadschap, die ook na den dood blijft bestaan. Spr. herinnerde in dit verband aan het woord dat de Fuehrer in 1939 eens in den intiemsten kring heeft gezegd: „Veldslagen worden niet steeds gewonnen, veldslagen worden ook verloren." Wii zijn be reid offers te brengen. Wij weten, dat er geen keus is en roepen al len volksgenooten toe: „Komt tot ons. slechts wij kunnen gestalte ge ven aan dezen tijd." Nationaal-socialisme bolsjewisme. of Als thans uit het Internationale krantenwoud heel angstie de vraag naar de oogmerken van Stalin weer klinkt, is dat voor ons nationaal- socialisten. geen vraag. Stalin wil de wereldrevolutie. Tusschen den nationaal-socialistischen eisch „werk en brood voor Duitschland en alle volken maar vernietiging van jo dendom" en den bels.iewistischen eisch omtrent wereldrevolutie is geen compromis mogelijk. De we reld moet hieruit de consequentie trekken en deze luidt: „Ondergang van het avondland of overwinning voor het nationaal-socialisme." De consequentie voor Ne- derland. Als wij op den tienden verjaar dag der nationaal-socialistische re volutie tot den'totalen oorlog zijn overgegaan, dan spreekt het van zelf. dat deze maatregelen ook /lier in Nederland stuk voor stuk moeten worden uitgevoerd. Iedere plaats, die in Duitschland vrij komt. door dat de man die haar bezet hield, het geweer ter' hand neemt, moet uit de gelederen der andere Germa nen worden aangevuld. Zoo zullen wij machines en kanonnen bouwen. De moord op generaal Seyf fardt en de krijsgevangen of. ficieren. Omtrent den moord op lui tenant-generaal Seyffardt wees Hauptdienstleiter Schmidt op het feit. dat wij geruimen tijd geleden hebben verklaard, ddt het beter was de actieve offi cieren in Duitsche krijgsgevan genschap over te brengen. Als deze heeren thans nog in het land waren, zou wellicht de een of ander in het belang van zijn eigen leven inzien: als een generaal valt. zou het recht vaardig zijn als daarvoor vijf honderd officieren van de te genpartij van het leven worden beroofd. Wij. nationaal-socialis ten. hebben evenwel als voor zorgsmaatregel deze officieren in krijgsgevangenschap ge - bracht en hun daardoor belet een verkeerden weg in te slaan. Bovendien hebben wij hen daardoor voor hun gezinnen ge spaard. Als men destijds dit be sluit van den Wehrmachtsbe- fehlshaber. dat ik eens zeer wijs heb genoemd, niet heeft begre pen. zal men het thans beter verstaan. Voor de hardheid van den oorlog moet het particuliere leven wijken. Meer dan driehonderdduizend Ne derlandsche arbeiders werken thans in Duitschland. Zij hebben het juis te besluit genomen en zullen eens dankbaar denken aan den tijd. waarin zij werkten voor de verplet tering van het communisme. Wii. Duitschers. zijn hard genoeg om te gen het communisme te vechten. Weest gij zoo verstandig en zoo hard daaruit leering te trekken en het werk over te nemen, dat de Duit sche sbldaat moet achterlaten Slechts als deze geheele Germaan sche lotsgemeenschap zichaaneen sluit. blijft ons leven gespaard. m „Wie niet werkt, zal ook niet eten." Bii deze gelegenheid gaf Hauptdienstleiter Schmidt een nadere verklaring van zijn re cente aankondiging, dat de zoon t.ies der plutocraten in dit land ook eens zouden moeten wer ken. Hij zei: „Thans zou men bemerken, dat wij in den tota len oorlog aan de driehonderd duizend Nederlandsche arbei ders in Duitschland en aan de hier werkende Nederlanders verschuldigd zijn. dat ook zij eens aan de beurt komen, die tot dusver nog nooit iets hebben gedaan. De fundamenteele wet „wie niet werkt zal ook niet eten", is de harde consequentie die wij zullen trekken. Hoe dankbaar mogen wij het lot zijn. dat de almachtige ons den Fuehrer heeft gegeven, die voor ons uit marcheert en ons als stra lend voorbeeld steeds voor oogen staat. Hoe dankbaar kunnen wii ziin. dat deze groote gemeenschap groeit. In den strijd der volkeren moet al les door arbeid en strijd worden verworven. Sluit u derhalve in deze kameraadschap aaneen, reikt elkan der de hand en roept den schroom- valligen en zwakken toe: „Gij kunt zwak zijn. omdat wii sterk zijn! Stormachtige bijval ob deze rede vormde de gelofte de nationaal-so cialistische strijd- en lotsgemeen schap ook in de, toekomst tot richt snoer van alle handelingen te ma ken. VAN GEELKERKEN SPREEKT. De plaatsvervangende leider der NSB. van Geelkerken, stelde aan alle Nederlandsche mannen en vrouwen, die trouw hebben gezwo ren aan de nieuwe wereldbeschou wing. den eisch een voorbeeld van nationaal-socialistische houding ook in het dagelijksch leven te zijn. Een onwrikbaar geloof en vast vertrou wen moet den natlonaal-socialist kenmerken. HOE GENERAAL SEYFFARDT VIEL. Als voorbeeld" stelde van Geel kerken luitenant-generaal Seyffardt door laffe moordenaarshand geval len: Hij aarzelde geen oogenblik. toen hij in het late avonduur arg listig naar de voordeur werd gelokt, op de vraag van zijn moordenaar: „Bent u luitenant-generaal Seyf fardt?" met een onverschrokken „ja" te antwoorden. Zijn soldateske houding komt tot uiting in de woor den. die hij kort voor zijn dood sprak: „Dus zal ik toch nog als sol daat sterven". De edele gezindheid, die dezen waarachtigen man beziel de. kwam tot uiting in het verzoek, terwille van zijn dood geenbloed te vergieten. Dat Seyffardt tot zijn laatsten dag met zijn jongens aan het front bleef verbonden, is het schoonste getuigenis voor zijn sol dateske opvatting en houding. Als thans zekere maatregelen worden genomen, beoogen die niet den of ferdood van Seyffardt te doen boe ten. doch aan een zeker deel van het Nederlandsche volk gelegenheid te geven zich door zware offers' vrij te maken van den geest, waarmee zij zich door de gewetenlooze pro paganda van vijandelijke zijde heb ben laten besmetten. Als in deze dagen de W.A. als hulppolitie werd opgeroepen, moge men ook daaruit begrij. pen, dat de weg der Nederland sche nationaal-socialisten recht en onverbiddellijk is. Met zwak ke hand kan men geen volk van den ondergang redden. - De Germaansche stammen zijn voor de bestaansvraag gesteld: als zij zich nieta aneensluiten, als zij zich niet aaneensluiten, in hei Oosten een muur opwer. pen tegen de Aziatische horden, is het lot van het Germaansche ras bezegeld. Als het gelukt de goede krachten in het Neder. Iandsche volk te mobiliseeren. behoeven wij geen vrees te koesteren voor de toekomst van dit volk. In de volksliederen vond de bij eenkomst. die een mijlpaal in een bewogen tijd vormde, haar verhef fend slot.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1