Mussert over de gebeurtenissen der laatste weken. DAGBLAD VOOR Bolsjewisten werpen nieuwe formaties in den strijd. Belangrijke rede in volksvergadering op den Dam te Amsterdamj Herdenking Weerman Koot. Ryti herkozen. Milaan gebombardeerd. Zeven arrestaties. Rotterdamsche roofmoord opgehelderd. Wel promotie. I Geen degradatie. STADSNIEUWS. „Mottige Janus" in Casino. Uitstekende vertolking van Marius Spree's stuk. Doodelijk ongeluk te Medemblik. Sovjet-generaals naar Amerika. Aanvallen in alle sectoren afgeslagen. Rostof en Worosjilograd ontruimd. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Heldersohe éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 IQnen). Postrekening 449441. DINSDAG 16 FEBRUARI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. No. 38. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Conrant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. AMSTERDAM, 15 Febr. - Amsterdam heeft Zaterdag zijn groote betooging tegen het bolsjewisme gehad. Op den Dam is een volksvergadering gehou den, die door duizenden belang stellenden is bijgewoond en hier heeft de Leider in felle bewoor dingen zich gekeerd tegen het bolsjewistische gevaar, dat mede door de Nederlandsche volkseen heid bezworen moet worden. Reeds lang voor het aanvangsuur verzamelden zich de menschen op net middendam terrein, waar aan hooge masten het oranje-blanje-bleu en de zwarte-roode vlaggen van d beweging wapperden. Tegen het paleis waren lange zwart-roode en oranje-blanje-bleu banen aange bracht, terwijl groote spandoeken de leuzen verkondigden: „Tegen Mus sert is v o o r Moskou" en „Eenheid tegen bolsjewisme". Tegen witten achtergrond stond voor het paleis een spreekgestoelte opgesteld. Ter zijde van dit spreekgestoelte hadden strijders van het Vrijwilligers Le gioen, de Germaansche SS en leden van de N.S.K.K., die uit Stalingrad waren teruggekeerd, plaats genomen De stafmuziek van de heerban Am sterdam der W.A. zat aan de andere zijde en bracht marsehmuziek ten gehoore. Een aantal Nederlandsche en Duit- sche autoriteiten en hooge functio narissen van de Beweging bevond zich eveneens voor het paleis. Van half drie af marcheerden regelmatig troepen van de W.A. en van den Jeugdstorm op naar den Dam en tegen drie uur was het grootste gedeelte van het Damplein geheel gevuld met W.A.-mannen in un zwarte uniformen en stormers en stormsters in hun blauwe hemden en met de oranje-zwarte mutsen. Het was een vroolijk en kleurig gezicht en de wapperende vlaggen van den Jeugdstorm verhoogden nog den feestelijken aanblik. De Amsterdamsche politie had voor een goede afzetting gezorgd en burgemeester E. J. Voute, als hoofd van de politie, zorgde persoonlijk voor de ordemaatregelen. Nadat de heer Jan de Haas een kort begroetingswoord had gespro ken en de aanwezigen „Waar de blanke top der duinen" hadden ge zongen, arriveerde de Leider op den Dam Een stormachtig gejuich steeg uit de menigte op. De handen werden ten groet geheven en geestdriftig klonk het houzee-geroep. Een meeuwke en een. meeuw traden naar voren en boden den Leider een foto m lijst van den Jeugdstorm aan. Na een korte begroeting van enkele func tionarissen betrad de leider direct het podium en hield zijn rede over „Nederlandsche volkseenheid tegen bolsjewisme". Mussert stelde in het eerste deel van zijn rede vast, dat er lieden zijn. die de schuld van den oorlogstoe stand, van de mobilisatie van alle werkkrachten, het arbeiden m Duitschland, de schaarschte, de drei ging van invasie, de evacuatie en de huisuitzettingen willen werpen op de Duitschers en de N.S.B. en die verwachten, dat Engeland zal ko men om ze weg te vagen en het ge zellige leven te herstellen. Tegen- over zooveel domheid, welke slechts verachting verdient, stelde de Lei der de waarheid: de strijd op leven en dood van gansch Europa tegen het bolsjewisme. Een overwinning van Stalin beteekent, dat het bolsje wisme heerscht van de Japansche zee tot in het hart van Europa, en na enkele weken, maanden of jaren, ook in de weststrook: Spanje, Frank rijk en de Nederlanden. Wat dit be teekent werd in 1936 geschreven in de Maasbode: „Het communisme is steeds zonder voorbehoud absoluut verwerpelijk. Het communisme is geen menscheliik, maar een dui- velsch stelsel, is een God-hatend stelsel, zich richtend welbewust rechtstreeks tegen God. Wie het com munisme in levend beeld voor zien ziet, ziet de hel losgebroken Niemand kent den omvang van de Sovjetmacht, die in 25 jaren is pp- gebouwd. De voorloopige mislukking van het communisme tusschen 1919 en 1933 is te danken aan Mussolini en Hitier. Sedert 1931 voerde de N.S.B. een consequenten strijd tegen het communisme, dat in zijn betee- kenis vaak werd onderschat Behal ve de C.P.N. waren er echter niet minder dan vier organen, een jeugd bond, een vrouwenbond en ook ne gentien mantelorganisaties. De be strijding van de zijde der regeerders was slechts schijnbaar. Om hun ambt n en waardigheden, hun geld en hun effecten te beschermen tegen waarlijk socialisme, bestreden zij de Een stoottroep keert terug. Achter elkander passeeren de grenadiers hun eigen draadversperring PK Etzold-DV-R-P m N.S.B. In de oorlogsdagen gingen zi) *5r v,an <?00r en lieten het volk strij- aend achter, na de oorlogsdagen hits ten zij uit hun veilige schuilhoeken net volk op tot sabotage en tot sluip moord. Dat is driemaal verraad aan ons eigen volk. Sluipmoord. Wat in de laatste dagen geschied de, aldus de Leider, was sluipmoord, ^n Haarlem, op een Duitschen üeldwebel, waarvoor tien gijzelaars z«n geëxecuteerd. Verder sluip moord op h itenant-generaal Seyf tordt, op me.rouw Reydon, op een W.A.-man in Haarlem en poging tot moord ^op proc.-generaal Feitsma en op den secr.-gen. Reydon. De daders zyn nog onbekend. Als zij niet uit Londen gezonden zijn, zijn ze toch door Londen er toe aangezet, door den oranje-zender, de Nederlandsch sprekende Joden en hun handlanger Gerbrandy. Is dit Nederlandsch? Wij verafschuwen sluipmoord. Het is het bolsjewistische beest, dat hier losgebroken is, eerst N.S.B.-ers ver moorden, dan anderen. Mussert her innerde hier aan den roofmoord te Rotterdam op een dame en haar dochter. Stalin maakt vorderingen op 300 K.M. afstand, en als gevolg daarvan beginnen hier de moorden. Zij, die nu juichen, zouden een maand na den intocht der bolsje wieken dood zijn of in Siberië om komen. Gijzelaars. Er zal gevraagd worden, zoo ging Mussert voort, waarom er na deze moorden geen vijftig of honderd gijzelaars zijn doodgeschoten. Dat is niet geschied, omdat generaal Seyffardt, in zijn laatste levensuren, en ik daarna voor hen zijn inge sprongen. Wij hebben dit nog weten te voorkomen. Hoe lang nog? Ik ben voor hen ingesprongen, omdat deze gijzelaars wel tegen standers zijn, maar omdat ik niet geloof, dat sluipmoord op hun pro. gramma heeft gestaan. Ik geloof ook niet, dat uit hun kringen de sluip moordenaars komen. De bandieten zijn bolsjewisten of hun handlan- gérs. Het Nederlandsche volk zelf moet ze vinden en uitleveren. De eer van de Nederlandsche politie is er mee gemoeid. Ik zeg dit niet om dat wij bang zijn voor dit tuig. Ik heb er nog geen straatje voor om geloopen. Maar wij alien, N.S.B.- ers en niet-N.S.B.-ers, moeten ons mooie vaderland er voor bewaren, dat het een land wordt van moord en doodslag. Grijp de ellendelingen, vernietig ze en veracht de aansto kers in Londen. Als het doorgaat met sluipmoorden, komt er een oogenblik, aldus de Leider, waarop in Den Haag niet meer naar mij ge luisterd zal .worden. Dan geef ik voor het leven van de gijzelaars geen cent meer. Bewapening der N.S.B. Aan mijn verzoek de N.S.B. te bewapenen, wordt met spoed gevolg gegeven De N.S.B. wordt bewa pend in-duizenden mannen, o.m. in de hulppolitie, en in de nieuw op te richten landwacht. De verhaal tjes over een bijltjesdag moeten nu maar eens uit zijn. De heeren van de bijltjes moeten begrijpen, dat, als zij met alle geweld ruzie willen hebben, onze revolvers eerder zul len schieten dan zij hun bijltjes kunnen opheffen. Wij Nationaal- Socialisten voelen echter onze ver antwoordelijkheid tegenover het ge heele volk, wij willen, geen land van moord en doodslag, maar een volk, vereenigd in het besef, dat iedere directe of indirecte ondersteuning van de bolsjewieken verraad is aan Europa, verraad aan eigen volk. Komende tot het oppakken van honderden studenten door de Sicher- heitspolizei, zeide de Leider, dat, tei- wijl tienduizenden Duitsche en an dere studenten aan het front staan en Europa met hun leven bescher men, hier studenten denken onge stoord te kunnen partijkiezen tegen de bezettende macht. Het geheele universitaire leven wordt hierdoor bedreigd. Ik heb gisteren gedaan gekregen, dat bona fide studenten, die zich behoorlijk aan hun studie wijden en geen streken uithalen in den rug van het front, hun studie zullen kunnen voortzetten. Zuivering is echter noodig van de ophitsers en saboteurs, om onze hoogescholen en universiteiten in stand te houden hetgeen van groot belang is voor ons volk, juist in dezen tijd. Nu zoovele tienduizenden behoor lijke, flinke arbeiders hun gezinnen moeten verlaten om in Duitschland te werken, zie ik niet in, dat jonge kerels van 20 tot 26 jaar, die den godganschen dag niets te doen heb ben dan hun vaders -geld opmaken, hier zouden blijven rondlummelen en ophitsen tegen het nationaal-so- cialisme. Die gaan ook in Duitsch land werken en dat zal hun goed doen. Men moet de zaak ook eens van Duitschen kant bezien. Zij bescher men Europa, zij bloeden er voor. Hun jongens vallen aan het front en kunnen niet studeeren. Zij zijn als bezettende macht hier zoo grootmoe dig de universiteiten niet te sluiten. Op ons rust dan de plicht er voor te zorgen, dat de slechte elementen daar verdwijnen. De bona fide stu denten, de hoogleeraren, zij moeten er zelf voor zorgen, zoo noodig hel pen wij een handje. In het laatste deel van zijn toe spraak zette Mussert uiteen, dat het onze taak is hier te helpen de orde en rust te verzekeren, mede te hel pen in fabrieken en werkplaatsen, hier en in Duitschland, de oorlogs lasten zoo bereidwillig mogelijk te dragen en mede te helpen aan het front. Huidebrengend aan het le gioen, dat voor de tweede maal eer vol is vermeld, herdacht de Leider 300 NSKK-mannen van Nederland- schen stam, die mede in Stalingrad zi.in gevallen. De keus tusschen soldaat of slaaf geldt ook nu nog. Het is de eer van iederen man tegen het bolsjewisme te strijden. Het is de eer van het geheele volk de misdadigers uit te roeien, opdat niet het geheele volk1 de dupe wordt van de misdaden der sluipmoordenaars. Laten wij ons, al dus besloot de Leider, als volksgenoo- ten vinden in ons Godsvertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en onzen eerbied voor den arbeid, en als Nederlandsch volk een een heid vormen tegen het menschont- eerende bolsjewisme. Europa zal leven, ons Nederland zal herrijzen, dood aan de bolsjewieken. Aan het einde van de rede braoht de menigte den Leider een ware ovatie. Na hei zingen van de zesde strophe van het Wilhelmus begaf Mussert zich naar de gewonde Ne derlandsche strijders van het Oost front, met wie njj zich eenigen tijd onderhield. Daarna vertrok hij, on der stormachtig hoezee-geroep en kon zich met moeite een weg banen door de menigte. Het was een voortreffelijk ge slaagde massabetooging en een veel belovend begin van de groote be tooging tegen het bolsjewisme. MUSSERT EN VAN GEELKERKEN SPRAKEN. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft de W.A. Zaterdagavond den op 13 Febr. 1941 vermoorden wachtmeester Hendrik Evert Koot op plechtige wijze herdacht. Nadat de Leider onder enthousiast „Houzee"-geroep was binnengetreden, sprak banleider J. J. van der Hout een kort openingswoord, waarna de plaats vervanger van den Leider der N.S.B. Van Geelkerken, een rede hield. Hij wees er op, dat thans weerkeen vloed golf van moord en terreur door ons volk gaat, zooals de N.S.B. er reeds ver scheidene heeft meegemaakt zonder van haar plaats te wijken. Hij keerde zich met scherpe woorden tegen de paniek zaaiers buiten, doch ook binnen de be weging. Tot de W.A. en vooral tot de hulp politie keerde spr. zich met de woor den: heb geduld met onze volksgenooten, wij strijden niet tegen hen, doch voor hen, doch wees ook hard, des noods keihard, waar dit noodzakelijk blijkt Wie thans zijn plicht verzaakt en den strijd schuwt, is een driedubbel ver rader. Dat zal niet worden vergeten, zoomin als geheim zal blijven, wie zich aan dezen oorlog buitensporig zal heb ben verrijkt. Na den oorlog zal het bankgeheim worden opgeheven en zal rekening en verantwoording moeten worden afgelegd. Rede van Mussert. „Wij hebben allen slechts één doel, zoo zeide hij, dat is de bevrijding van ons vaderland. Er botsen thans twee werelden op elkaar, zooals wij altijd hebben voor speld: het gaat tusschen het nationaal- socialisme of bolsjewisme; een derde mogelijkheid is er niet v» Dankbaar maakte de leider ge wag van de prestatie en offers der W.A.. die na haar zwaren strijd voor de beweging in de jaren vóór 1940, vervolgens net leeuwendeel leverde van de troepen aan het Oostfront, in de SS., het N.S.K.K., het Legioen, de hulppolitie. Het is vrijwel alles W.A. Wanneer dan ook de moorde naars denken deze mannen te kun nen imponeeren, zullen zij lang moeten wachten. De W.A. staat pal en volbrengt haar taak ons volk te beschermen en naar de herrijzenis te leiden. Tegen de Joodsch-commu- nistische samenzwering zullen zij saamhoorigheid bewerken. Aan het einde van zijn rede werd de Leider, wiens woorden herhaal delijk door luid applaus waren on derbroken, een ovatie gebracht en spontaan zongen de aanwezigen hem het lied der zwarte soldaten toe. Wie mei zijn stroom niet zuinig is, zit weidra in de duisternis. Foto archief. HELSINKI, 15 Febr. - Met overweldigende meerderheid van stemmen is de tegenwoor dige president van Finland, Risto Ryti, voor een periode van twee jaar herkozen. Aan het Italiaansche weermacht- bericht van Maandag ontleenen wij: Gisteravond laat hebben vijandelijke vliegtuigen in verscheidene golven bommen van verschillend kaliber en brandbommen laten vallen op de stad Milaan, waarbij aan tal van woonhuizen ernstige schade werd aangericht. Het tot dusver getelde aantal slachtoffers bedraagt: 16 doo- den, 224 gewonden. Twee vijande lijke viermotorige bommenwerpers werden door het luchtdoelgeschut neergehaald, één kwam terecht op den weg naar Roffalora en één tus schen Mercallo en Inveruno. Een vijandelijke officier, die per val scherm uit zijn toestel gesprongen was, werd gevangen genomen. Voorts werd nog een aanval gedaan op Laspezia, waarbijéén persoon werd: gedood en twee gewond wer den. Stad in Tunesië veroverd. In militaire kringen te Berlijn verluidt met betrekking tot de ge vechtshandelingen in Tunesië, dat aanvallen van een mobiele Duitsche gevechtsgroep hebben geleid tot de verovering van de stad Iboe Zid, het De politie is er in geslaagd bin nen drie dagen den dader van den roofmoord in de Oranjeboomstraat te Rotterdam, waarbij de 49-jarige mevrouw M. van D.-D. door twee re volverschoten werd getroffen, ten gevolge waarvan zü onmiddellijk overleed, te arresteeren, en met hem vijf medeplichtigen. De dader, de 27-jarige zetschipper G. J. O. uit Rotterdam, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. De tasch, welke mevr. van D. ont rukt was, en ongeveer 3300, distri butiebescheiden en een spaarbank boekje waarop ongeveer 1000, heeft hij in de Koningshaven geworpen -en is nog niet teruggevonden. Op de plaats van het gebeurde vond de politie drie patroonhulzen. De dader moest dus gebruik gemaakt hebben van een 9 mm automatisch pistool. Men kwam een flinken stap verder toen een der getuigen meende van een drietal jongemannen, die zich tegen den tijd waarop de overval ge b.eurd is, ophielden bij de Nassauha- ven, één herkend te hebben als een sportbeoefenaar. Toen de politie in deze richting het onderzoek voort zette, leidde dit tot de aanhouding van den vuurwerker C. de D., die bekende. Hiermede kwam men op het spoor van een complot van zes personen. De D. noemde de namen van den 27-jarigen zetschipper G. J. O., die de revolverschoten had gelost, en den 18-jarigen G. J. de B„ melkbe zorger van beroep, beiden eveneens uit Rotterdam. Vast kwam hierna ook te staan, dat nog drie andere personen mede plichtig waren geweest, die eveneens gearresteerd konden worden, waren de 29-jarige P. M., Naar wij vernemen, zal het bondsbestuur van den N.V.B. hoogstwaarschijnlijk dezer da gen het besluit nemen, dat dit seizoen de kampioenen der ver schillende klassen wel zullen promoveeren, doch dat nergens een club zal degradeeren. Hieruit volgt, dat overal groo- tere klassen zullen worden inge steld, wat ^natuurlijk geen be zwaar is, aangezien de degrada tiewedstrijden zijn verdwenen. De bezoekers van Casino hebben Zondagmiddag genoten van een zeld zaam goede opvoering van het be kende tooneelstuk „Mottige Janus". Deze greep uit het zeemansleven, van karakteristiek Hollandsche in houd, weergevend den echten geest van het Hoilandsche zeemzinsleven, kan bij goed spel een boeiend en ontroerend geheel wezen. En de Haghespelers, onder leiding van Charles Braakensiek hebben kans gezien om ons te doen verge ten, dat dit slechts spel was. Met rea liteit werd dit stuk gebracht. Geestig is het eerste bedrijf, de verjaardag van moeder Grietje en de verloving van Janus met Lena. Het De prachtige figuur van de rond- zonder borstige rooie, met zijn onopgesmuk- r, lr 1 r I, 1 beroep, diens broer M. M„ bakker, en een 18-jarige costuumnaaister G. E. M. de B. Zaterdagmiddag is mevr. Kok, echtgenoote van den chef -machinist --- - - - van het gemaal ,.De Lely", toen zij door het vertrek van Janus en den naar Medemblik fietste, in botsing 1 rlr,ot""1 v,ot",Ho gekomen met een vrachtauto. Mevr. Kok is Zondag aan de gevolgen van het ongeluk overleden. OVERMAKING VAN LOON UIT DUITSCHLAND. In vele gevallen is de overmaking van loon aan gezinsleden van in Duitschland werkende Nederlanders vertraagd, doordat de geadresseer- te rauwe zeemansmanieren. zijn geestige, maar innerlijk fijnbesnaar de karakter van onbehouwen zee man, past zoo volkomen in dit Recht door Zee"-milieu. Dan de val van Lena, overgehaald door den gewetenlooze schurk Mo rel, die haar eenzaamheid, ontstaan dood van moeder Grietje benutte voor zijn eigen oneervolle bedoelin gen en tenslotte de dood van Lena en het pleegvaderschap van Janus. Realistisch gespeeld zonder senti mentaliteit. Prachtig weergegeven de smart en ellende van Lena en het gebroken leven van den mottige. Hierna de laatste drie bedrijven, die 25 jaar later spelen. De dochter van Lena, die naam gemaakt heeft in de tooneelwereld, maar ondanks eindpunt van de spoorlijn van Sfax den geëvacueerd waren en het nieu- haar grootheid, haar pleegvader aan- m I TITA iHAT'An T 4-TtHrt TTOM /IA n I "U A** «4* Wl A4 nl JI A I -I /~*4-/-l A A A A A V. naar Midden-Tunesië, Volgens berichten van buitenland- sehe persagentschappen is een mis sie van Sovjet-generaals van Dakar komend in Natal (Brazilië) aange komen en naar de Ver. Staten ver trokken. Tot deze missie zou ook de Sovjet-maarschalk Timosjenko be- hooren. In Duitsche politieke kringen wordt dit bericht, wanneer het juist zou blijken te zijn, zeer belangwek kend beschouwd. Naar men te Ber lijn van meening is, kan deze reis er alleen op duiden, dat Stalin door middel van bijzonder vertrouwde persoonlijkheden contact zoekt met we adres ten tijde van de overma king nog niet bekend was. Het is daarom noodzakelijk, dat geëvacueerde gezinnen hun nieuwe adres onverwijld mededeelen aan het postkantoor, waar zij tot dusver hun loon ontvingen, opdat dit postkan toor voor doorzending zorg kan I dragen. Bovendien is het gewenscht, I dat de in Duitschland werkende Nederlanders in alle gevallen het nieuwe adres van hun gezin aan den Duitschen werkgever mededeelen, zoodat deze het verschuldigde loon rechtstreeks aan het gezin kan doen toekomen. AFLEVERING VAN RUNDVET OP BOTERBON „07' 's-GRAVENHAGE, 15 Febr. - Wel licht ten overvloede wordt er de aandacht op gevestigd, dat van Dins- Roosevelt, achter den rug van de En- dag 16 tot en met Zaterdag 27 Febr. gelschen om. Als oorzaak voor het 1943 op bon „boter 07 aan hen, die verschijnen van Sovjet-generaals in dezen bon, bij den slager hebben in de Ver Staten kan voorts de be- geleverd, per bon 100 gram rundvet hoefte van Litwinof beschouwd wor den om de Amerikanen juist nu te overtuigen van de onschuld van het bolsjewisme. REIZEN NAAR BELGIE EN FRANKRIJK. De ,PassierscheinStelle" (thans van zal worden afgeleverd. AFLEVERING VAN MARGARINE BOTERBON 07. 's-GRAVENHAGE. 15 Febr. - Van Dinsdag 16 tot en met Zaterdag 27 Februari 1943, zal op de bonnen .Boter 07", welke van 28 tot en met 30 Januari jl.. bij den detaillist in .Prüfstelle") bevindt zich van 22 margarine zijn ingeleverd, per bon februari 1943 af te Amsterdam, op j25 gram margarine worden afge- het Jan Willem Brouwersplein no. 27. ieverd. ACCU'S VERVANGEN ZAKLANTAARNBATTERIJEN. Een Hagenaar, electro-technious, is op 't idee gekomen om kleine accu's te maken voor zaklantaarnbatterijen die 8 uur hranden, een gelijkmatig I licht geven en met een gelijkrichter neele werd gebracht en dat het van een radio-apparaat, mits men stormachtig applaus volkomen ver hangt met al de liefde van haar aan hankelijke en onzelfzuchtige natuur. Een dóchter ook, die haar moeder wreekt op den man, die haar eens tot wanhoop en ellende bracht. En dit diep aangrijpende stuk werd zoo prachtig gespeeld, dat men het ge beuren beleefde, dat men de vreug de zoowel als de droefheid deelde. Charles Braakensiek gaf een prachtige vertolkirig van „Mottige Janus". De zeeman in hart en nie ren. Eenvoudig en oprecht, eerlijk en trouw. Leelijk van uiterlijk, maar groot van karakter, zoo werd de mottige uitgebeeld. Uitstekend was Alex Hoek, in de creatie van „De Rooie". Goed was deze figuur door hem aangevoeld. De spontane, rond borstige zeeman, die weet wat vrien dentrouw beteekent. Geestig in ziin opmerkingen en zijn uitbundige wij ze van optreden. Fijn aangevoeld ook de rol van moeder Grietje, die hoewel maar kort toch treffend door Roosje Kohier voor het voetlicht werd gé bracht. Nelly Gjjswijt als Lena de Zwart was eveneens volkomen op haar plaats. Deze rol paste haar. Zonder overdrijving gaf zij de diepe smart van deze Lena weer. Vooral ook de scene van den dood van Lena, die licht tot sentimentaliteit aanleiding kon geven, werd treffend en ontroe rend weergegeven. Tenslotte willen wij nog noemerr Bram Boelé als Henri Morel, de man die zonder gewetensbezwaren, dit eenzame menschenkind, Lena, ten val bracht. Hij gaf een juiste uitbeel ding van dezen schurkachtigen en onsympathieken figuur. Een prachtig stuk, dat op bijzon der verdienstelijke wijze ten too- HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER. 15 Febr. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De vijand probeert aan het Oostelijke front met steeds nieu we formaties, die hij ter vervan ging van zijn zwaar geteisterde troepen in den strijd werpt, door o ms in geinigs- en doorbraak- operaties tot een beslissend suc ces te komen. De Duitsche legers verijdelen door onwrikbaar ver zet, elastische oorlogvoering en vastberaden tegenaanvallen de plannen der bolsjewisten en brengen den vijand steeds weer opnieuw zeer zware verliezen toe. De bij Noworossiisk en op enkele andere plaatsen van het Koeban- bruggehoofd uitgevoerde aanvallen van den vijand werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen. De winterslag tusschen de mon ding van den Don en het gebied ten N. van Koersk nam weer in hevig heid toe. De aan den middenloop van de Donetz in het eigen achterwaartsche terrein opgerukte vijandelijke for matie cavalerie werd van haar ach terwaartsche verbindingen afgesne den en gaat haar vernietiging tege moet. In het kader van de troepen verplaatsingen uit de bocht van de Donetz naar de vooraf vast gestelde verkorte verdedigings stelling werden, volgens de plan nen en zonder door den vijand gehinderd te worden, de steden Ros tof en Worosjilofgrad ont ruimd. Aan het front tusschen Wolchof I enkele lampjes tusschenschakelt, bijgeladen kunnen worden. Zijn er in onze stad geen technici, I die met deze fabricage onze stadge- nooten van dienst kunnen zijn? DE VOORRANGSKAARTEN VAN DEN N.V.D. In een bericht, waarin melding werd gemaakt van het feit, dat de Ned. VolksdienstSwan 6 Januari tot I diende. Wij willen nog vermelden, dat door hetzelfde gezelschap eerder op den middag „Dik Trom", het too neelstuk voor de jeugd werd ge speeld. Bijna 800 kinderen hebben hier veel vreugde aan beleefd. Th. Bijlsma. WILLEM NOTTELMAN OVERLEDEN. Het was met groot leedwezen dat directie en t personeel van de N V Drukkerij Uitgeverij v.h. C. 'dé - - - - Boer Jr,, Zaterdag j.1. kennisnamen luchtmacht brachten ondanks de twee maanden daarna. Dit moet zijn van het overlijden van Willem Not- slechte weersomstandigheden den yan drie maanden voor^de^bevai-1 telman, die sedert ruim 20 jaren als en Ladogameer en voor Leningrad heden reeds 30.000 voorrangskaarten viel ook gisteren de vijand over een heeft uitgereikt, werd abusievelijk breed front aan. De aanvallen stort- gemeld, dat deze bestemd zijn voor ten in het geconcentreerde vuur van aanstaande moeders van z e v e n alle wapens ineen. Formaties van de maanden voor de bevalling tot vijandeliiken aanvalstroepen gevoe lige verliezen toe en schoten boven ling tot twee maanden daarna. deze gevechtsgebieden negentien vijandelijke vliegtuigen neer. In de baai van Kroonstad sloeg een kust- batterij van de marine een vijande lijken aanval af. Aan het front in Noord-Afrika heerschte gisteren levendige activi teit van verkenningstroepen. Duik-1 MGR. DR. VAN GILS EN MGR. CLOOTS 50 JAAR PRIESTER. Op 18 Maart a.s. zal mgr. dr. P. J. M. van Gils vijftig jaar priester zijn. In 1933 benoemde de paus hem tot aanvallen van de iuchtmacht waren I geheim kamerheer; later werd hij doeltreffend gericht op vijandelijke onderscheiden door de benoeming concentraties van tanks, stukken ge- tot eerekanunnik van het kathedraal schut en auto's. In luchtgevechten kapittel van het bisdom Roermond, schoten Duitsche jagers elf Spitfires 18 Maart a.s. is eveneens de dag, neer. waarop vóór 50 jaar mgr. W. Cloots, overleden, temeer waar Wille^Not- In de Straat van Dover werd een professor en provisor aan het Groot- telman zelf steeds de hoor> bad to formatie lichte vijandelijke vloot- seminarie van het bisdom Roermond, houden op een voller! ie her«t»i strijdkrachten, die Kaap Gris Nez tot priester werd gewijd. De ter aarde bestellmv zal naderde, door het vuur yan een m 1928 werd prof. Cloots lid van vinden morgen WoenSmfddnJ 2E kustbatterij der marine verdreven. het kathedraal kapittel van Roer- de Algemeene Begraaf plaats' te Wui? Britsche vliegtu gen wierpen gis- mond waarvan hii later proost is duineSVéxtoekvanGraveLttls """r"1 nr> »nkclp nlaatsen in W.-1 geworden. De paus benoemde hem te 1.15 uur nm enstraat 38 tot geheim kamerheer. machinezetter verbonden was aan het bedrijf. Het bericht van overlij den kwam, ondanks het feit dat Not- telman reeds geruimen tijd ernstig ziek was, toch nog onverwacht en verwekte zoowel bij de directie als in de kringen van de collega's groote ontsteltenis. Met Nottelman Verliest het bedrijf een toegewijd werker, een employe, die zijn taak met ernst opvatte'en wiens werk uitstekend genoemd mocht worden. Het is tragisch dat de overledene op zoo jeugdigen leeftijd reeds is teravond op enkele plaatsen in W. Duitschland, voor het groptste deel op dorpen, brand- en brisantbom men. De bevolking, vooral in Keu len, leed verliezen. Er ontstond brandschade voornamelijk in woon wijken. Acht der aanvallende bom menwerpers werden neergeschoten Vier andere vijandelijke vliegtuigen Aan het Amerikaansche congres I is een wetsontwerp voorgelegd, waarbij alle mannen in vredestijd vallen onder den militairen dienst- plicht. Voor alle manlijke personen werden overdag aan de kust van hetj tusschen de 18 en 21 jaar wordt de Kanaal neergeschoten. éénjarige dienstplicht verlangd. VERDUISTER GOED. Heden van 17.53 tot 7.55 Maan op 14.21 onder 5.40 20 Febr. volle Maan

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1