jSmbuUn Nieuws uit Urk Santea weet de juiste plaats voor Santé. Rijwielverhuur Sartferse v. Galenstraat 117 LANGS HET LEVEN Stadsnieuws JUTTERTÏES TEXEL RADIOPROGRAMMA De man uit de wildernis ONDERLINGE NEDERLANDSCHE Uit de natuur Bloemen van het voorjaar HOE HEET IK? teÉBÉ-prijsvraag Alléén in Musis Eï€ r steker s Siteop Als „plaatsvervangsters" van de echte thee, hooren de Santé-tabletjes in het theebusje. Dan blijven ze droog! Droge Santé is veel gemakkelijker in 't gebruik. Schaderegeling! Overal verkrijgbaar hebben succes BESCHUIT Officieele mededeel MOLEST VERZEKE RING MIJ POLITIE. Gevonden twee kinderwanten, twee portemonnaies, een zilverbon. Sneeuwklokjes door J. K. S. Vervolg namen der prijswinnaars: a f 2.50 G. Visser, P.'dam; Me|. Fliervoet, R'dam; if Mevr. Schutgens, Heer Maastricht; B. ter Smitten, A'damMevr. Deege-Jonkers Gonnch^tJ.^; I Kolk, Beverwijk; J. Mols, Venlo; H. v. Hoogtev T linqen, Vlaardingen; J. Tenty, Zwanenburg; A. I v. Lingen, Amsterdam; B. KvTar'en^mst®r,fc H. Wiersma, Kampen; Annie de Vries, A dam, B. J. Muns, Den Haag; A. v. Steensel, A dam, j. de Konina, Den Haag; Ed. Gomperts,A dam, Mei Maria Brouwer, Breda; M. van Ditmarsch, Utrecht; Mevr. M. Rietman, Deventer. Voorts zijn 600 troostprijzen verzonden. Heden waren de prijzen: karper 72 ct., snoekbaars 68 ct., blei 50 ct., 'roode baars 36 ct., groote voorn 30 ct, kleine voorn 22 ct., alles per kg. WIERINGEN. T.V. „AMICITIA." Door de plaatselijke tooneelver. ..Amicitia" is in studie genomen het tooneelstuk ..Het Gouden Kalf" voor de a.s. ledenuitvoering der mandolineclub ..O.K.K." Hét verzekerde bedrag stijgt nog dagelijks. Meer en meer wordt inge zien dat(verzekering tegen Oorlogsschade absoluut noodzakelijk is! Dekt V b(j de „Onderlinge Nederland- sche",de maatschappij met grootste risicospreiding. Voorschotheffing per half jaar voor normale risico's slechts 60 cent per f 1000.- Vraagt inlichtingen.' Bij de boerderijen en in de tuinen bengelen ze nu weer op den kouden wind, de blanke herauten, van het voorjaar. Gnde- het kale hout der heesters, uit de koude aarde en tus- schen het dorre gras boodschappen ze opnieuw de komst van Ostara, de lentegodin. Met hun dofgroene, lang werpige blad e.i witte bloempjes op ranke stelen luiden ze het lengen der dagen over de stilaan ontwakende "arde, luiden ze dc lente in. De sneeuwklokjes. Hoe ze w-' aan dien naam komen? r: legende vertelt, dat winter en lente beiden peet wilden zijn over het bescheiden bloempje. De winter durfde beweren dat het openging als hij nog regeerde; de lente zei, dat het bloeide als zij er al was. De oude winterkoning, Thialf, noemde het sneeuwbloem. Hg' nam het in zyn ijzige vingers, zoodat de bloemblaad jes wit werden ais sneeuw. Maar de lentegodin noemde het lenteklokje en tintte de bloemblaadjes met een randje en een vlekje groen- Lang hebben winter en lente toen gehar reward over den naam. Maar ten slotte zijn ze 't eens geworden: sneeuwklokje r u het zijn! De menschen hebben er nog heel wat namen Mj gemaakt. In enkele deelen van ons land heet het: vasten avondzot je, in Zuidholland: vasten avondgastje, in Utrecht: vroegopje, ook wel morgensterretje, op Goeree- Overf lakkeeFebruarigekje, in Ken- nemeiland: hanghoofdje, elders weer Februariklokje. Het vroege bloeien hc rit blijkbaar wel indruk gemaakt! Eigenlijk hrort het srieeuwklokje in ons land niet thuis. In het wild komt het bij ons us niet voor; alleen verwilderd. Het is afkomstig uit Midden- en Zuid-Europa. Daar groeit het veel in loofbosschen. En nu biijkt de doelmatigheid van dat vroege bloeien ook meteen. Wanneer alle boomen van het bosch volop in blad stonden, wanneer ons sneeuwklokje nog groeien en bh ien moet, zou het dit niet klaar spelen in de schaduw. DAarom alleen is het sneeuwklokje, dat. z'n ware aard van boschplantje niet verloochenen kan, het groote plantenleger zoo ver vooruit. in heel zachte winters bloeit het al in December. Maar volgens den plantenkalender Loeft het pas op Maria Lichtmis (2 Februari) te bloeien, wanneer ook de eerste leeu werik weer zingt. Maria-klokje hee- te- ze daarom wel bij het volk. De leeuwerik was dit jaar keurig op tijd, en bij de sneeu klokjes scheelt 't maar 'n haar. Ze zullen op een be schut, zonnig plekje natuurlijk ook veel eerder de klokjes uit de scheede laten duikelen en e' open laten gaan, dan elders. Hoe ze aan die aardige wit en grofene teekening komen weten we nu dus al. De drie spatelvormige bloemblaadjes zijn wit; en ook de drie c .dere bloemblaadjes, die sa men een soort buis vormen. Deze laatsten hebben eeri groene vlek bij den top en groene streepjes aan den binnenkant, die als wegwijzers dienst doen naar den honing voor de vroegs bi en en eventueele andere bezoekers. Die hon'ng, en ook het oranjekleurig stuifmeel der zes meeldraden, wordt goed tegen den regen beschermd, doordat de bloem hangt als ze ge opend is. In knop staat de bloem nog rechtop. Maar ook nü het omdui kelen, van de bloem voeren de bloem blaadjes nog bewegingen uit. Als de temperatuur 10 0 C. is gaan de drie buitenste bloemblaadjes opwaarvs staan; bij 8 0 C. of lager gaan ze omlaag. Dan i.t d" bloem dicht, en haar Engelschen naam „snowdrop" waard. De temperatuur vlak boven den grond kan echter, vooral op zon nige, beschutte plekjes, heel wat plezieriger zijn dan anderhalve meter erbor en. En zoo kan het best ge- oeuren, dat de sneeuwklokjes h=vl vreugdig bloeien, terwijl wij s'aan te mopperen op het gure weer. Toevallig vinden dehoningbijtjes 10 C. ook al een aardig plezierige temperatuur. Daar komt er juist één aan. Het diertje stopt z'n kop in de buis der bloemblaadjes om bij den honing te komen. Geen wonder, dat het, bij dat gewriemel, heeler.iaal Interview met vice-admiraal Helfrich Naar Reuter uit Sydney meldt, heeft de vroegere commandant van de zee macht in Nederlandsch-Indië, vice-ad miraal Helfrich, in en interview ver klaard, dat de openbare meening van de gealieerden zich door optimistische berichten over den toestand op den Stillen Oceaan op een dwaalspoor laat brengen. Ingeval de geallieerden niet bij machte zouden zijn een groot of fensief op den Stillen Oceaan te on dernemen, zoo meent hij, zou het er vooral op aan moeten komen, voldoen de strijdkrachten te concentreeren niet alleen om den Japanschen opmarsch tegen te houden, doch ook om de Ja panners in het defensief te drukken. Volgens vice-admiraal Helfrich zijn optimistische meeningen der geallieer den over den toestand op den Stillen Oceaan niet op haar plaats. Men moet het publiek de waarheid zeggen. Tot dusver heeft mqn veel- te veel erover gepraat, dat de Japanners hun beste krachten reeds verloren hebben. Men weet echter niet, waarover de Japan ners beschikken, hoeveel schepen en vestingwerken zij gebouwd hebben en hoe groot hun bewapeningsproductie is. U kunt heerlijke soep, voedzame pap, vla, en wat al niet, bereiden met „Transparante", de eenige Nederland- sche aardappeltapio- ca. Week „Transpa- ranta" net zoo lang, tot u deze maar even behoeft te koken. Dat beteekent een fiksche besparing op uw gas- rekening veilt de bekende iralefaer D. Groet Kantoor A'dam: Kaizersar. 393 - Tal. 30313 Hebt gij moeilijkheden op Verzekeringsgehied Vraag eerjkosteloos advies aan i ïtiuarteksncor Konincstisat Teloi 34C4 Slechts 1 gortbon voor een heel pak. Uitgebreid recep tenboekje bij Uw winkelier. ZWITSAL FABRIEKEN FAVORIET Wanneer V kinderen heeftzult U, evenals 'wij bij mij thuis, waarschijn lijk wel vertrouwd geraakt zijn met een van de moderne kinderspelletjes als Monopoly, Favoriet en dergelijke, welke spelen met zooveel succes in de plaats getreden zijn van het Ganzenbord en het Kienspel, waar mee wij ons in onze jeugd vermaak ten. Zoo'n spelletje, dat die snaken je afpersen na het eten en vóór ze naar bed gaan. Zoo ook gisteravond. Wij waren met z'n vieren volop in den strijd, toen daar plotseling tot mij doordrong dat langzamerhand bekend geworden gezoem van vlieg tuigmotoren. Eerst heel vaag, daarna voort durend duidelijker. Terwijl ik doorspeel, realiseer ik de mogelijkheden. Naderend onheil voor ons of voor anderendesondanks niets laten merken en kalm door spelen. Regelmatig verzetten wij, na onze beurt, de paarden en niemand van de overigen schenkt verder ergens aan dacht aan. Mijn gedachten zijn bij de beman ning boven ons. Ik gooi vijf, verzet m'ntweede paard en denk, wat zou hun bestemming zijn. Zijn ze en route naar een ander land of moeten ze hier zijn. s Het is opnieuw mijn beurt, ik ver gis me met een der paarden, herstel m'n fout en zie dan weer in m'n ver beelding de oorlogsvliegers in de kleine trillende ruimte, ieder volledig geconcentreerd op zijn taak. Het motorgeronk is nu vlak boven ons, m'n vrouw schijnt het nu ook te bemerken en kijkt mij aan. Ik moet op m'n beurt letten, m'n zoontje, die de bankhoudtis er met een rood hoofd van inspanning bij gaan staan. „Vader, het is je beurt weer!" Gelukkig, het motorgesoem is aan 't afnemen en verdwijnt langzamer hand. Terwijl ik gooi, volg ik de mannen, met het ontzettend gevaarlijke be roep, nog even in gedachten. Dc dood en verderf zaaiende last heeft blijk baar een andere bestemming. Verlost en opgelucht na deze drei ging van enkele minuten, werp ik me nu met alle energie op ons spel en tracht nog te redden/wat te redden is, maar ik kan 't niet meer goed maken. M'n dochtertje merkt dat en zegt: „Als je maar beter had opgelet Vader, dan had je 't wel gewonnen. Maar je zat maar te suffen!" Toean Tik-Tik, Onderlinge OORLOGSSCHADE Verzekering Moatschgppij Het beste theesurrogaat ooit vervaart voor: beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en preciosa DAGMEISJE gevraagd Adres: Crocusstraat no. Electr. ontharen en verwijderen van wratten RIA DE KORTE, Nic. Wit- senstraat 5, Amsterdam, Tel 36132. Gevraagd per 15 Maart flinke dienstbode, boven 16 jaar. Adres: Boerenleenbank, Hippoly- tushoef.' Koffie en Koffie is niet hetzelfde, en wie de Gruyter's Koffie kent, neemt thans de Gruyter's Koffie- surrogaat, want: de Gruyter blijft Meer dan 500.000 objecten zijn reeds verzekerd voor ruim Verstellen in allerlei stof fen en kleedingstukken. Vraagt gratis proefles: „IMOVA", Instituut voor schrift, onderwijs in knippen, naaien, patroonteekenen, Postbus 50, Hilversum. Te huur gevraagd naaimachine, voor 1 week of 2 X 4 dagen. Brieven onder no. 955, bureau van dit blad. Voegt daarbij ook Uw belang <sn vraagt inlichtingen bij Uw 1 Assurantiebezorgerl Te koop. gevraagd goed onderh, kinderwagen. Adres: J. v. d. Linden, v. Galen straat 27, of brieven aan: A. F. Meyer, Dorpsstraat 165, Zijdewind. Te koop aangeboden Te koop slachtkontfnen, tevens fokkonijnen. Adres: C. Oudshoorn, Crocus straat 37. Twoli-theater Geestige film met Gusti Huber Te koop prima handuaaimachine f 80.—, 1 p. rubberlaarzen,, gr. m. 25.1 gelijkrichter, laadt 1 tot 3 cellen, 2—6 volt 22.—. Adres: Verweij, Schagenstr. 99. In ons nummer van Donderdag 11 dezer \yerd een recensie opgenomen over de film „De Bruidegom uit Bra zilië", die in de Tivoli draaide. Abu sievelijk werd verzuimd de naam van den recensent te vermelde, dit was Th. Bijlsma. GKSLAAGD, Onlangs slaagden voor het Mercu- rius diploma machineschrijven bij een Instituur hier .ar stede de heeren A. de Groot en A. C. Baak. Tc koop een p. zw. satijnen damesschoenen, m. 36, h. h. 4. een p. witzijden dameskousen a 2.50 en een paar witzijden D.- hardschoenen, 2.50. Adres: Biersteker, W. Beuken kampstraat 10. Te koop een flinke party sloop hout opgeslagen op het terrein v. J. Stolk, Gravenstr. 42. Prysopg. Ingewacht tot 20 Febr. o.a. bU E. Woud, Oudesluis H 55. Personeel gevraagd Spoed! Terstond gevraagd dameskapper (ster), intern. Adres: J. Beenken, dames- en heerenkapper, B 67, Noord-Schar- woude. Gevraagd, voor spoedige Indienst treding, ervaren gedipl. BOEK HOUDER. Eigenhandig geschreven sollicitaties met uitvoerige inlich tingen te richten onder no 954 bureau van dit blad. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 6 t/m 12 Februari 1943. Geboren: Neeltje, d. v. M. Zegel en S. Drijver; Grietje, d. v. L, van der Zee en T, Timmer; Jan, z. v. J. Bruyn en K. A. Boon. Ondertrouwd: P. Boon en A. C. Roos. Getrouwd: J.- N. Rootlieb en A. Griek, J. Grit en,S. van Tatehove. Overleden: Anna Cornelia Beers, oud 61 jaar, geh. m. C. Suijkerbuijk; Jacob Kalis, oud 71. jaar, geh. m. E. van Hert; Jan Koning, oud 87 jaar, ongehuwd. oranje gepoederd wordt door de meel draden, die het allicht aanraaat. Bo vendien is het stuifmeel kleverig. Als het beestje nu straks op een an dere bloem komt, raakt van dit stuif meel gemakkelijk wat op, den stam per. Zoo heeft de bestüiving plaats. Maa.r als er geen visite van insec- tei komt? En dat kan in dezen tijd van het jaar gemakkelijk gebeuren. Geen nood dan zorgt de bloem ze" voor bestuiving. Dat wordt dus zelf bestuiving: hoe ouder de bloem wordt hoe meer wijken de meel draden uiteen; tenslotte gaat dit zoover, dat er stuifmeel op den eigen stamper kan vallen. We zouden dus eigenlijk ongeveer moeten kunnen zien hoe oud een sneeWklokje is. Maar dat gaat slecht, omdat ze in een mooi voorjaar al in twee dagen zijn uitgebloeid, maar in een guur soms wel vijf weken mee gaan. Maar dat is wel het maximum. Ondanks die riogeiykheic van zelf- bestuiving komen de sneeuwklokjes bijna nooit tot zaadvorming. Maar zelden zijn dus de besachtige doos vruchten te /inden. Toch groeit uit een alleenstaand exemplaar als regel in een paar jaar een heel bosje. Dat komt alleen door het vormen' van nieuwe bollen. Wanneer er eens wèl zaden komen, zyn de mieren eij als de kippen bij. De zaden vertoonen op de plaats, waar ze vastgehecht waren, een uit steeksel, dat met een geleerd woord ela'.osoom heet. Het ryk aan olie en daar zijn nu d mieren verzot op. Vandaar, dat ze met de sneeuwklok- jeszaden gaan slepen. Ze eten het vet op en smijten het zaadje weg. Dat doen ze met de zaden v?n heel wat planten, en zoo werken die mie ren de verspreiding van heel wat planten in de hand. DINSDAG 16 FEBRUARI. Hilversum I. 414.4 m. 7.15 Koorzang (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsbe richten. 7.40 Raadseltitels als tooverspreuken (gr.). 8.05 Duitsche taalcursus. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 WU brengen U heden.. 8.50 Beroemde Instrumentalisten en een be roemd orkest (gr.). (9.30—9.37 Spiegel van den dag lopn.l. 10.00 Willy Kok en zyn orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Wllly Kok en zyn orkest. U.15 Sylvestre Trio. 12.00 Almanak. 12.05 Amsterdamsch Politie Stafmuziekcorps. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Lichte Orkestmuziek (gr.). 14.00 Salonorkest. 15.00 Opnamen van Alfred Cortot, piano. ,15.20 Het Stecieiyk Orkest van Maastricht en solist en zang en plano (opn.1. 16.45 BNO: Nieuws berichten. 17.00 De Lichte .Toets. 18.00 Zang en piano. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Staal is macht, Germaansch Epos. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een Ulnverblndlng met de studio beschikken. 19.15 Sopraan, tenor en piano. 19.50 Duitsche Taalcursus. 20.15 Wat de pot schaft. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Het Radio- Kwartet en het Schurlcke Trio (gr.). 22.20— 24.00 Orkestenparade. Otto Dobrindt (gr.). de erin haar tf overtuigen. De poli tieagent, die in de nabijheid was ges, bleven, bracht hen veilig naar de tramhalte en het duurde niet lang of zij bereikten de Ridderhofstraat, waar Van Dalen een flat bewoonde, Dikkers had het in zijn hoofd gezet on bij de eerste de beste gelegen heid de telefoon te gebruiken, om in contact te komen met Herman Steen, want de ambitieuse inspecteur wilde niets liever, dan zich bij commissaris Van Dongen voegen, van wien hij veronderstelde dat hij op dit oogen- blik druk gewikkeld wis in het on derzoek dat naar den dood van Hen- neman werd ingesteld. Doch toen zij bij Van Dalen's flat aanbe'den, kwam er geen antwoord. „Vreemd," begon Dikkers. „Z'n be diende is altijd thuis." Hij stak zijn hand uit naar de brie venbus om daar door *e kunnen kjj- ken en ontdekte, dat de deur open stond. „Hallo, Dik ben je Ihuis?" riep hy vroolijk uit, terwijl hy de deur verder openduwde en de vestibule binnen keek. „Dik!" riep Luc\ Er kwam geen antwoord uit de duisternis Dikkers liep de vestibule binnen en tastte langs den muur naar het lichtknopje, doch stond dan plotseling stil. Op dat oogenblik ging het licht o* het trapportaal bui ten uit. Volkomen duisternis omhul de hen. Dikkers draaide het knopje om, df t hij intusscher gevonden had, maar het werd niet licht. „Kortsluiting,." mompelde Lucy achter hem. „Dat komt er ook nog FEUILLETON door B. REEN Maar Dikkers gaf geen antwoord. Hy kneep haar in haar hand als om te beduiden dat ze stil moest zyn. Bewegingloos, tot het uiterste ge spannen, luisterden zyn. Dikkers ontdekeg dat zijn eerste indruk niet verkeerd was geweest; ergens voor hem in de duisternis ademde iemand zwaar! Hilversum II. S01.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Politiek weekpraatje (opn.). 8.05 Amusementsorkest fopn.), 8.30 BNO' Nieuwsberichten. 8.40 Orkestmuziek van Ernst von Dohnknyi jgr.i. 9:80 Licht ochtend concert (gr. en opn.). (9.15—9.20 Voor de huisvrouw I. 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Vrouwenmozaiek! 11.20 Kinderliedjes (opn.). 11.30 Zang en plano. 12.00 Orgelconcert (opn.). 12.30 Wat doet de directie van den landbouw. 13 45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma- overzieht. 13.05 Septet Jonny Ombach en soliste en gramofoonmuziek. 14.00 Godsdien stige uitzending. 14.30 Boyd Bachman en zyn orkest en "gramofoonmuziek. 15.30 Voor da zieken. 16.00 Viool en orgel. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Wordt vervolgd, Hoofdredacteur A R Jotikei Plaatsverv van den hoofdred nuitenl en stadsnieuws Den Hei ier A C van Kampen Binnen and atg report en streeknieuw Eriks Haagsrhe redacteur I B H M Verberne Den Haap Verantwoordelijk voor dë advei 'entles Schager editie G Schoor: Schagen Verantwoordelijk vooi Ié advertenties Heldersrhe editie J. Visser. Den Helder.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2