^^JrsstssJsi Manifestatie van het Duitsche vofk Duitschland bouwt voort in Oostelijke gebieden HMSÖ? leg, ÖPS: Fj&MtaK'ga'Vklg'g; De rede van Göbbels. Bolsjewisten zonder eerbied voor Kunst en Kuituur. Een Sovjet-arts werkt met petroleum. Nederlaag der Amerikanen in Tunis. Rommel in de Mareih-linie. Vervolg van pagina 1. In Duitschland denkt thans nie mand aan een laf compromis. Het geheele volk denkt slechts aan een harden oorlog, maar als verant woordelijk spreker van het leiden de land van dit continent maak ik voor mij aanspraak op het sou- vereinde recht een gevaar gevaar te noemen, als het niet alleen ons eigen land, maar ons geheele werelddeel bedreigt. Dr. Göbbels zeide ten aanzien van zijn derde stelling, dat de verlam mingsverschijnselen bij de West- europeesche democratieën tegenover de doodelijkste bedreiging benau- -wend zijn. Het internationale Joden dom bevordert die verschijnselen uit alle macht, zooals de tegenstand tegen het communisme in onzen strijd om de macht in ons eigen land kunstmatig door de Joodsche kranten in slaap werd gewiegd en pas door het nationaalsocialisme gewekt werd Het Jodendom een onmiddellijk gevaar. Het Jodendom toont zich hier weer eens de demon van het ver val en de dragel: van een interna tionalen cultuurvernielenden chaos Men zal, om daar even gewag van te maken, in dit verband ook onze con sequente Jodenpolitiek kunnen be grijpen. Wij zien in het Jodendom voor ieder land een onmiddellijk ge vaar. Hoe andere volken zich tegen dat gevaar te weer stellen, is ons on verschillig. Maar hoe wij ons daar tegen verwaren, is onze. eigen zaak. waarin wij geen inmenging dulden Het Jodendom is een ïnfecteerend verschijnsel, dat besmet. Als het vijandelijke buitenland schijnheilig protesteert tegen onze anti-Joodsche politiek en huichelachtige krokodil lentranen vergiet over onze maat regelen tegen het Jodendom,^ kan ons dat niet beletten het noodzake lijke te doen. Duitschland althans gs niet van zins zich voor deze bedrei ging te buigen, maar veeleer bijtijds en zoonoodig met de radicaalste maatregelen tegen haar op te treden, In het teelten van al deze over denkingen staat de militaire druk tegen het Duitsche Rijk in het Oosten. De oorlog der gemechani seerde robots tegen Duitschland en Europa is op zijn hoogtepunt. Het Duitsche volk vervult met zijn bondgenooten in den volsten zin van het woord een Europeesehe zending, wanneer het met de wa penen optreedt tegen deze recht- streeksche en allerernstigste levensbedreiging. Deze strijd kan en mag slechts met een overwin ning eindigen. Het gevaar herkend De worsteling om Stalingrad is m haar tragische verwikkeling juist een symbool van dezen heldhaftigen tegenstand tegen het oproer der steppe geworden. Het had dan ook een geestelijke en moreele beteeke- nis voor het Duitsche volk, een diepe beteekenis. Eerst hier zijn onze oogen volkomen geopend voor de problematiek, die uit dezen oorlog voortvloeit. Wij zullen de feiten, al zijn zij nog zoo hard en wreed, moe dig onder oogen zien. Want steeds neg is in de geschiedenis van onze partij en van onzen staat bewezen, dat een herkend gevaar spoedig ook een overwonnen gevaar is. In het teèken van dezen heldhaftigen tegen stand staan onze verdere allerzwaar ste afweergevechten in het Oosten. In het Oosten woedt een oorlog zonder genade. De Führer heeft dien juist gekarakteriseerd, toen hij verklaarde, dat er uit dezen oorlog niet overwinnaars en overwonnenen, maar slechts overlevenden en ver nietigden zouden voortkomen. In hei Oosten strijdt het Duitsche volk om alles wat het heeft. Wij zijn in dezen strijd tot het inzicht gekomen, dat het Duitsche volk hier zijn heiligste goederen, zijn gezinnen, zijn vrou wen en kinderen, de schoonheid en ongereptheid van zijn landschap, van zijn steden en dorpen, het tweedui zend jaar oude erfgoed zijner cul tuur en alles, wat het leven waard, maakt om geleefd te worden, heeft te verdedigen. Voor deze schatten van onze rijke volksgemeenschap heeft hét bolsjewisme natuurlij k niet het geringste begrip en het zou daarmede niet in het minst rekening houden. Het doet dat immers niet eens bij zijn eigen volk. De massa's pantserwagens, die in dezen winter ons front in het Oosten bestormen, zijn het resultaat van 25 jaar maatschappelijk ongeluk en el lende van het bolsjewistische volk. Daartegen moeten wii met de ver- eischte tegenmaatregelen optreden. Ik geef uiting aan mijn vaste overtuiging, dat wii het bolsjewis tische gevaar op den duur niet kunnen neerwerpen, wanneer wij het, zoo niet met gelijke, dan toch met gelijkwaardige methoden be strijden. Het Duitsche volk staat daardoor voor het ernstigste feit van dezen oorlog, n.1. het toonen van een vastbeslotenheid om alles te geven, teneinde alles wat het bezit te be- Van den ISden tocht naar vijandelijk gebied met het Eikenloof bi) het Ridderkruis teruggekeerd Kaplrin leutnant I.flth. wiens boot met 17 tot zinken gebrachte schepen met een totaal van 2I64H2 brt een der meest succesvolle Duitsche U-booten Is begeeft ilch na het melden bi) den chcl van het flottlelle met dezen na aar >tnst op ziln steunpunt naar de tet begroeting aanwezig tl|nde offi cieren en eere gasten fK Schöype DV R-P a» houden, en alles, wat het voor het verdere leven noodig heeft, te ver krijgen. De geestelijke bedreiging, die het bolsjewisme vormt, is bekend, dat wordt ook in het neutrale buiten land niet bestreden. Maar buiten die geestelijke bedreiging vormt het olsjewisme voor ons en Europa thans een onmiddellijke militaire bedreiging. Het zou bij de macht hebbers van het Kremlin waarschijn lijk een stormachtige vroolijkheid opwekken, wanneer men daartegen alleen met geestelijke argumenten zou willen optreden. Wü zijn vast besloten ons leven met alle midde len te verdedigen zonder er rekening mee te houden, of de omringende wereld de noodzakelijkheid van de zen strijd inziet of niet. Totale oorlog gebod van het oogenbhk. De totale oorlog is dus het gebod van het oogenblik. Het gevaar, waartegenover wü staan, is reus achtig. Reusachtig moet derhalve ook de krachtsinspanning zijn, waarmede wij het gevaar tegemoet treden. Thans is het oogenblik gekomen om de glace-handschoen uit te trekken en de vuist té bandagee ren. Het gaat niet langer aan, het njke oorlogspotentieel niet alleen van ons eigen land, maar ook van net te onzer beschikking staande aanzienlijke deel van Europa slechts vluchtig en oppervlakkig te gebruiken. Het moet geheel uit geput worden. Europa's toekomst hangt van onzen strijd in het Oos ten af. Het Duitsche volk stelt zun kostbaarste nationale bloed voor dezen strijd beschikbaar. Het overige deel van Europa behoort althans zijn arbeid beschikbaar te stellen. Er zijn vele ernstige critici ook in andere landen, die dezen dwingen- den plicht reeds inzien. Andere be strijden hem nog. Dat kan voor ons echter niet beslissend zijn. Wie in de rest van Europa dezen strijd van daag nog niet begrijpt, zal ons mor gen op de knieën danken, dat wij }}e[n moedig en vastberaden op ons hebben genomen. Het ergert ons niet eens, dat onze vijanden in het bui tenland beweren, dat de maatrege len, welke wij thans nemen voor de totahseering van den oorlog, tame lijk veel gelijken op die van het bolsjewisme. Tot alles besloten. .Het gaat hier niet om de me thode, maar om het doel, n.1. het uit den weg ruimen van het gevaar. De vraag is dus niet, of de metho den, die wii toepassen, goed of slecht zijn, maar of zij tot succes lei den. In ieder geval zijn wij als na- tionaai-socialistische volksleiding thans tot alles besloten. Daaroii be hoeven wij de bolsjewistische me thoden niet na te volgen, omdat wij over beter menschenmateriaal en een betere leiding beschikken en daardoor een grooten, voorsprong hebben. Maar wij moeten, zooals de ontwikkeling aantoont, véél meer doen, dan wij totdusverre gedaan hebben, om den oorlog in het Oosten een beslissende wending ten goede te geven. Overigens weet ieder, dat deze oorlog, als wij hem zouden verliezen, ons allen zou vernietigen, en daarom is het volk met zijn lei ding vastbesloten thans zich op de meest radicale wijze zelf te helpen. Toen ik in mijn rede van 30 Jan. op deze plaats den totalen oorlog proclameerde, bruiste mij uit de menschenmassa om mij heen een or kaan van bijval tegemoet.'Ik kan constateeren, dat de leiding bij haat- maatregelen het volkomen eens is met het geheele Duitsche volk in het binnenland en aan het front. Wij willen liever te veel dan te weinig kracht voor het behalen van de overwinning inspannen. Met verachting wijs ik het verwijt, ons door onze vijanden gemaakt, van de hand, dat dit een nabootsing van het bolsjewisme zou zijn. Wij willen het bolsjewisme niet nabootsen, wij willen het overwinnen en wel met midde len en methoden, die tegen het bolsje wisme zijn opgewassen. De Duitsche vrouw zal dit het eerste begrijpen, want zij heeft reeds lang ingezien, dat de Oor log, welken onze mannen thans voeren, in de eerste plaats een oorlog ter be scherming harer kinderen is. Niemand mag den ernst 'van den tijd miskennen omdat de vijand zoo ver van onze gren zen verwijderd is. Er bestaat desondanks een nationaal gevaar en dat moeten wij verijdelen, het koste wat het wil. Te Lunteren heeft de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van mevrouw W. A. ReydonHaak Steenhart, echtgenoote van den secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, mr. H. Reydon, die door sluipmoord is gevallen. De stoet op weg naar de begraafplaats Polygoon-v. Bllsen-Pax m Fusies in het bedrijfsleven. Daarnaast voltrekken zich groot- scheepsche fusies in het algemeene be drijfsleven. Dit heeft in de eerste plaats betrekking op verzekeringsmaatschap pijen en banken, de belastingen, de tijd schriften en kranten, die niet van oor- logs- en vitaal belang zijn. Het heeft betrekking op partij- en bestuursinstel lingen, die voor d. oorlog niet onont beerlijk zijn, maar ook op een verdere vereenvoudiging van het leven van het volk, voorzoover de behoeften van den oorlog dat noodig maken. Ik weet, dat groote deelen van ons volk daarbij zware offers moeten brengen. Ik heb be grip voor deze offers en de leiding streeft ernaar ze tot een minimum te beperken, maar er zal een zeker ge deelte overblijven, dat gedragen moet worden. Na den oorlog zullen wij dat gene, wat wij thans ontbinden, grooter en schooner dan ooit opbouwen en de staat zal daartoe de helpende hand rei ken. Na den oorlog wordt de middenstand onmiddellijk in den grootsten omvang hersteld in economisch en maatschappe lijk opzicht. De maatregelen van thans zijn uitsluitend noodmaatregelen voor de oogmerken en 'de behoeften van den oorlog. Zij zijn niet gericht op een structureelc verandering van het econo mische leven, maar alleen op een zoo snelle en zoo grondig mogelijke over winning. Want hier ligt de weg naar de over winning. Alleen als wij voldoende sol daten en wapens hebben, kunnen wij ons met alle niddelen te weer stellen tegen de bedreiging ui. het Oosten en een door de Angelsaksische mogend heden geprovoceerde bedreiging uit het Westen of het Zuidoosten. Programma der overwinning. Men behoeft in Londen en Washington geen twijfel te hebben over de ont vangst, welke de Duitsche weermacht een invasiepoging, waar die ook in Europa zou worden ondernomen, zal be reiden. Ik ontken niet, dat ook met het- oog op de uitvoering van de zoo juist geschetste maatregelen, ons nog weken vol zorg te wachten staan. Maar daar door* krijgen wij thans definitief lucht. Wij richten deze maatregelen ge heel op de actie van den komenden zo mer en gaan thans, zonder eenige aan dacht te schenken aan de dreigementen en grootsprekerij van den vijand aan het werk. Het verheugt mij, dat ik dit program ma der overwinning mag voordragen aan een Duitsch volk, dat deze maat regelen niet alleen bereidwillig draagt, maar ze zelfs e i s c h t, en dat wel drin gender dan ooit in den loop van dezen oorlog het geval is geweest. Ik spreek mijn diepe overtuiging uit, dat het Duit sche volk door den maglschen slag van het lot te Stalingrad innerlijk ten diep ste gelouterd is. Het heeft den oorlog in zijn hard en meedoogenloos gelaat gekeken. Het weet thans de gruwelijke waarheid en is vastbesloten met den Führer door dik en dun te gaan. Aan onzen kant staan trouwe en betrouw bare bondgenooten. Het Italiaansche volk zal met ons onder leiding van zjjn grooten Duce zonder afdwalen den weg naar de overwinning voortzetten. De fascis tische leer heeft het rjjp gemaakt voor alle groote lotsbeproevingen. In Oost- Azië brengt het dappere Japansche volk de Angelsaksische oorlogsmacht slag na slag toe. Drie groote mogend heden en wereldmachten tezamen met ha^f bondgenooten voeren den strijd tegen de plutocratische tyrannie en de bolsjewistische bedreiging. Wat kan ons gebeuren, wanneer wij ons met hechte vastberadenheid onder werpen aan de harde beproevingen van dezen oorlog? Aan de zekerheid van onze overwinning bestaat bij ons geen twijfel. De vijand zal ons in den aanstaanden zomer weer in oude offensieve kracht leeren kennen. Het Duitsche volk is vastbesloten den Führer daarvoor met inspanning van al zijn energieën de noodige mogelijkheid te verschaffen. De houding van het Duitsche volk. In deze dagen heeft, ging dr. Göb bels voort, de Engelsche en Ameri kaansche pers zien zeer uitvoerig met de houding van het Duitsche volk in de huidige crisis bezig ge houden. De Engelschen kennen het Duitsche volk, naar zij beweren, veel beter dan wij, zijn eigen lei ding. Zij geven óns schijnheiligen raad omtrent hetgeen wij te doen en te laten hebben. Steeds in de on juiste opvatting, dat het Duitsche volk van thans gelijkt op het Duit sche volk van November 1918, dat het slachtoffer werd van hun ver leidingskunsten. Ik behoef geen tegenbewijs te leveren tegen deze veronderstelling. Het tegenbewijs wordt door het strijdende en wer kende Duitsche volk dagelijks op nieuw geleverd. De minister richtte in dit verband tot de volksgenooten. die de verga dering bijwoonden een reeks vra gen. Toen mij, zoo zeide hij, miin toehoorders op mijn eischen van 30 Januari spontaan de verzekering gaven van hun instemming, be weerde de Engelsche pers den vol genden dag, dat het een propagan. davertooning was geweest en geens zins in overeenstemming met de ware stemming van het Duitsche volk. Voor mij zitten thans in reek sen Duitsche gewonden van het Oostelijke front, met afgezette ar men en beenen, met stukgeschoten ledematen, oorlogsblinden. die met hun ftoode Kruiszusters zijn geko men, mannen in den blcei hunner jaren, die hun krukken voor zich hebben staan. Tusschen hen tel ik tegen de 50 dragers van het eiken loof en het ridderkruis. Een schit terende delegatie van ons strijden de front Achter hen verheft zich- een blok van bewapeningsarbeiders en -arbeidsters uit de Berlijnsche parteerfabrieken. Achter hen weer zitten mannen uit de partij-organi satie, soldaten uit de strijdende weermacht, artsen, geleerden kun stenaars^ ingenieurs en architecten, onderwijzers, ambtenaren en be dienden, een trotsche vertegen woordiging van ons geestelijke le ven. Rondom in het geheele sport paleis zie ik verdeeld duizenden Duitsche vrouwen. De jeugd is hier vertegenwoordigd en de grijze ouderdom. Geen stand, geen beroep en geen levensjaar is bii de uitnoo- digingen over het hoofd gezien. Maatregelen in het binnenland. Ik heb reeds, aldus vervolgde dr, Göbbels, openlijk verklaard, dat de voor den oorlog beslissende taak van het oogenblik nierin bestaat, dat wij den Führer door de meest ingrij pende maatregelen in het binnen land een operatieve reserve ter be schikking stellen, die het hem mo gelijk maakt, in het komende voor jaar en in den zomer het offensief te hervatten en te trachten, het bolsjewisme der Sovjet-Unie den be- slissenden slag toe te brengen. Wij moeten in het Oosten weer offen sief worden. Wij moeten daartoe de noodige krachten, die in het land nog rijkelijk voorhanden zijn. mobilisee- rén. De tijd dringt, spoed is gebo den. De óffers, die de individueele burger daarbij moet brengen, zijn vaak groot, maar zij beteekpnen maar weinig in vergelijking met de offers, die hij zou moeten brengen, wanneer hij deze offers weigerde en daardoor het grootste nationale on geluk over ons volk zou oproepen. De chirurg snijdt niet om te dooden, maar om net leven van den patiënt te redden. Met nadruk verklaarde de mi nister, dat de offers rechtvaardig verdeeld moeten worden. Het land moet in zijn geheel ordelijk en in tact blijven, niets mag zijn beeld van oorlogvoerend land vertroebelen. Na den oorlog willen wij gaarne weer handelen naar het beginsel: leven en laten leven. Gedurende den oor log echter geldt het principe: strijden en laten strijden. Men voere hier tegen niet aan, dat het behouden van een lieflijk en vreedzaam voorkomen het buitenland imponeert. Het bui tenland wordt slechts geïmponeerd door een Duitsche overwinning. Wanneer i wij hebben overwonnen, zal ieder onze vriend willen zijn. Zouden wij echter eens het onder spit delven, dan zouden wij onze vrienden op de vingers van een hand kunnen aftellen. Wii willen liever een paar jaar verstelde kleeren dragen, dan dat wii een toestand oproepen, waar in ons volk een paar eeuwen in lompen zou moeten Ioopen. De minister legde er den nadruk op, dat de regeering anderzijds alles doet om in dezen moeilijken tijd de noodige ontspanningsmogelijkheden voor het werkende volk te behou den. Schouwburgen, bioscoopthea ters, concertzalen blijven onvermin derd open. Wij hebben, aldus de mi nister, in het geheel niet de bedoe ling, over ons volk eefi grijze win- terstemming te doen dalen. Wat het volk dient, wat zijn gevechts- en werkkracht in stand houdt, staalt en doet groeien, is goed, en belangrijk voor den oorlog. Wat daarmede in strijd is, moet worden afgeschaft. Ook de Duitsche vrouw vast besloten. Dr. Göbbels sprak in dit verband ook over eenige practische maat regelen van den totalen oorlog, die reeds getroffen zijn. Het vraagstuk waarom het gaat, is het vrijmaken van soldaten voor het front en van arbeiders en arbeidsters voor de wa penindustrie. Aan deze beide doelen moeten alle andere behoeften onder geschikt gemaakt worden. Dat moet niet een definitieve stabiliseering van onzen levenstandaard zijn, maar slechts een middel tot het bereiken van het doel, de totale overwinning. Hierbij sprak de minister de over tuiging uit, dat de Duitsche vrouw Vastbesloten is de plaats, welke de map, die naar het front gaat, vrrj- iriaakt, zoo spoedig mogelijk volledig in te nemen. Wij behoeven ons daar voor in het geheel niet op bolsjewis tische voorbeelden te beroepen. Ook in de Duitsche oorlogseconomie wer ken sedert jaren reeds millioenen van de beste Duitsche vrouwen met het grootste succes. Honderddui zenden zijn reeds gekomen, honderd duizenden zullen nog komen. In zeer korten tijd hopen wij daardoor legers van werkkrachten vrij te ma ken, die op haar beurt wederom legers van strijdende frontsoldaten beschikbaar zullen maken. Tien vragen. Ik kan dus met het volste recht zeggen: Wat hier voor mij zit is een vertegenwoordigend deel van het geheele Duitsche volk, aan het front en in het vaderland. Is dat juist? Ja of noen? (Donderend ja- geroep. Gij dus, zoo g^nfi: dr. Göb bels verder, vertegenwoordigt in dit ooffenblik de natie. En tot u zou ik tien vragen willen ncn- ten, die gij met het Duitsche volk ten aanhoore van de geheele we reld moet beantwoorden. Geloof aan de totale overwinning. De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk het geloof inde over winning heeft verloren. Ik vraag u: gelooft gij met den Führer en met ons aan de uiteindelijke, totale overwinning van het Duitsche yolk. Wederom antwoordde een „ja van vele duizenden stemmen. Ik vraag u, zijt ga vastbesloten dén Führer in het bevechten van de overwinning door dik en dun en met aanvaarding van ook de zwaar ste persoonlijke lasten te volgen? Een veelvuldig, vele malen her haald „ja" was het antwoord der Ten tweede: De Engelschen be weren, dat het Duitsche volk den .strijd moe is. Ik vraag u: zijt gij bereid met den Führer, als phalanx van uw vaderland achter de strij dende weermacht staande, dezen strijd met wilde vastberadenheid en zonder afdwalen voort_ te zetten door alle lotsbeschikkingen heen tot de overwinning in onze han den is? Een stormachtig „ja' van alle aanwezigen was het antwoord. Ten derde: De Engelschen bewe ren, dat het Duitsche volk geen lust meer heeft zich te onderwerpen aan den hand over hand toenemenden oorlogsarbeid. dien de regeering eischt. Ik vraag u: zijt gil en is het Duitsche volk vastbesloten, wan neer de Führer het beveelt, tien, twaalf en zoo noodig veertien en zestien uur per dag te werken en het uiterste te geven voor de over winning. Wederom antwoordde de menigte met een donderend „ja Ten vierde: De Engelschen bewe ren, dat het Duitsche volk zich ver zet tegen de totale oorlogsmaatre gelen van de regeering. Het wil niet den totalen oorlog, maar de capitu latie. Ik vraag u: wilt gij den tota len oorlog? Wilt gij hem zoo noo dig totaler en radicaler dan wij hem ons thans ook maar kunnen voor stellen? De deelnemers aan de be tooging antwoordden met een geTenlrvijiê'e:"ife' Engelschen bewe ren, dat het Duitsche volk zijn ver trouwen in den Führer heeft ver loren. Ik vraag u: is uw vertrouwen in den Führer thans grooter, geloo- viger en onwrikbaarder dan ooit? Is uw bereidheid hem op al zijn wegen te volgen en alles te doen, dat noodig is om den oorlog tot een zegevierend einde te brengen vol strekt en onvoorwaardelijk? De me nigte betuigt haar instemming met stormachtig heilgeroep op den Füh rer en roept in spreekkoren: „Füh rer beveel, wij volgen". Ik vraag u ten zesde: Zijt gij be reid van nu af aan uw geheele kracht te geven en het Oostfront de menschen en wapens ter beschik king te stellen, die het noodig heeft om net bolsjewisme den doodelijken slag toe te brengen? Wederom weerklonk een onvoorwaardelijk „ja" van vele duizenden stemmen. Eed aan het front. Ik vraag u ten zevende: Legt gij met heiligen eed aan het front de gelofte af, dat het vaderland met sterk moreel achter het front staat en het alles zal geven wat het noo dig heeft om de overwinning te be vechten? Ik vraag u ten achtste: Wilt gn, in het bijzonder gij vrouwen zelf, dat de regeering er zorg voor draagt, dat ook de Duitsche vrouw geheel haai kracht ter beschikking stelt van de oorlogvoering en overal, waar dat slechts mogelijk is, inspringt om mannen voor het front vrii te maken en daarmede haar mannen aan het front te helpen? Ik vraag u ten negende: keurt gij het goed. wanneer zoo noodig de meest radicale maatregelen genomen worden tegen een kleinen kring menschen, die zich onttrekken, en oplichters, die midden in den oorlog vrede spelen en den nood van het volk willen uitbuiten voor zelfzuch tige doeleinden? Gaat gij er mede accoord, dat, wie zich aan den oorlog vergrijpt het hoofd verliest? De ge weldige zaal brak ten antwoord uit in donderenden bijval. Ik vraag u ten tiende en ten slotte: wilt gij, dat, zooals het na- tionaal-socialistische program het eischt juist in den oorlog gelijke plichten en gelijke rechten heer- schen, dat het vaderland de zware lasten van den oorlog solidair op zijn schouders neemt en dat zq voor hoog en laag en arm en rijk op ge lijke wijze verdeeld worden. Het antwoord was een heil-geroep, waar aan geen einde kwam. Manifestatie van het Duitsche volk. Ik heb u gevraagd, zoo ging de mi nister voort, en gij hebt uw ant woord gegeven. Door uw mond heeft zich dus het standpunt van het Duit sche volk gemanifesteerd. Gij hebt onzen vijanden toegeroepen, wat zij moeten weten, opdat zij zich niet overgeven aan illusies en valsche voorstellingen. De machtigste bond genoot, die er ter wereld bestaat, het volk zelf, staat achter ons en is vastbesloten met den Führer, het koste wat het koste en met aan vaarding van ook de zwaarste offers de overwinning strijdende te bevech ten. Welke macht ter wereld zou ons thans nog kunnen verhinderen alles door ta zetten en te vervullen, wat wij ons als doel hebben gesteld. Wij leggen voor het front de gelofte af en wij leggen voor den Führer de gelofte af, dat wij het vaderland tot één blok van willen aaneen willen smeden, waarop de Füh rer en zijn strijdende soldaten onvoor waardelijk en blindelings kunnen ver trouwen. Met vurig hart en koel hoofd willen wij de oplossing der groote problemen van deze phase van den oorlog ter hand nemen. Wij betreden daarmede den weg naar de definitieve overwinning. Zij ligt gefundeerd in het geloof aan den Führer. De Führer verwacht van ons een prestatie, die alles, wat tot dusver bestaan heeft, In den schaduw stelt. Wij willen zijn elsch niet afwijzen. De natie is tot alles bereid. De Führer heeft bevolen, wij zullen hem volgen. Wanneer wij ooit trouw en onver brekelijk aan de overwinning ge loofd hebben, dan op dit oogenblik van nationale bezinning en Innerlijke oprichting. Wij zien haar in tastbare nabijheid voor ons liggen, wi) moeten slechts toegrijpen. Wij moeten slechts de besluitvaardigheid toonen om al het andere ondergeschikt te maken aan het dienen der overwin ning. Dat Is het gebod van het oogenblik en daa-om luidt het pa rool: Thans, volk, sta op, en storm, breek los. BERLIJNSCHE PERS OVER DE REDE .AN GÖBBELS. Leven of sterven. De Donderdag gehouden massabe- tooging in het Sportpalast te Ber lijn, in welker middelpunt de groote rede stond van minister dr. Göbbels, beheerscht volkomen het beeld der Duitsche Vrijdagochtendbladen. De bladen noemen deze betooging gen volksstemming voor den totalen oorlog en schrijven, dat de herhaal de instemming der massa met de uiteenzettingen van dr. Göbbels de rotsvaste zekerheid der Duitsche fla- tie in de overwinning overtuigend tot uiting heeft gebracht. De Völkischer Beobachter schrijft, dat het lot het Duitsche volk voor de vraag stelt of het wil leven of sterven. „Wij hebben gisteren geant woord!" Terwijl aan het Oostelijke front de winterslag wordt geleverd, waardoor de bolsjewisten nog een maal de grenzen van hun militaire en economische insnoering hopen te verbreken, stokken de opbouw- werkzaamheden in de bevrijde ge bieden in het Oosten geen oogen blik. Systematische Sovjet-brand stichting. De bolsjewisten hebben bij hun terugtocht in de Europeesehe cul tuurgebieden de zwaarste vernie lingen aangericht. De architecto nisch beroemde „Altstadt" van Riga viel ten offer aan de svstematische bolsjewistische brandstichting. In Dorpat werden het Instituut van den Veterinairen Dienst en de Maria- kerk, in Reval het gebouw van het Duitsche gezantschap met waarde volle archieven en kunstschatten in de asch gelegd. De ridderburcht Weissenstein werd opgeblazen, de ridderburcht Rositten werd voor een deel gesloopt, de ridderburcht Oberpahlen brandde geheel uit. De Poolsche en Litausche kasteelen werden van alle kunstschatten be roofd. De Duitsche weermacht slaagde erin nog tijdens de krijgs operaties het historische stads archief van Mitau te redden. Het stadsarchief van Dünaburg, dat naar Minsk was weggevoerd, werd terug gebracht. Alle beschadigde gedenk- teekenen in het Oostland werden door de Duitsche autoriteiten in be scherming genomen. Hoe een geneesheer zijn taak verstond. In het Noorden heeft het histori sche Nowgorod door de bolsjewisti sche brandstichting zwaar geleden. O*) aanwijzing van den geneesheer- directeur van het ziekenhuis te Now gorod, dr. Sjatoenof, werd het zie kenhuis met petroleum overgoten en aangestoken. De bibliotheek van het Staatsmuseum te Nowgorod werd door de Duitschers gered en duizenden oude bijbels en hand schriften konden aan de orthodoxe kerken worden teruggegeven. In het beroemde Pogankinhuis werd van Duitsche zijde een nieuw Stedelijk Museum te Nowgorod opgericht en voor het publiek open gesteld. In Pleskau werd de door de bols jewisten in een godloozenmuseum veranderde Trotzki-kathedraal ge restaureerd en aan de kerk terug gegeven. Twee miUioen boeken vernield, Smolensk is door de systematische brandstichting en de hevige straat gevechten voor twee derde ver woest. De stedelijke bibliotheek van Smolensk en twee millioen waarde volle banden werden door de bols jewisten verbrand. Het Catharina- kasteel in Zarskoje Selo werd door de bolsjewistische bommenwerpers verscheidene malen met brand- en brisantbommen bestookt, niettegen staande de Duitsche troepen bij wijze van voorzorgsmaatregeglen er van hadden afgezien het kasteel te bezetten en zich in de buurt van het kasteel geen enkel militair object bevond. De Duitsche autoriteiten hebben de zalen van de bibliotheek te Go- mel hersteld, terwijl in Smolensk talrijke gebouwen gerestaureerd werden. In Orel verhinderden de Duitsche troepen door snel in te grijpen de1 totale verwoesting van het Toer- genjef-museum. Duitschers stichtten nieuw museum. In de Oekraïne en ,aan de Zwarte Zee probeerden de bolsjewisten bij hun terugtocht zooveel mogelijk té vernielen. De Lawra-kathedraal in Kief werd o.a. door hen opgeblazen. Drie theaters en het beroemde cir cus van Kief met 5000 zitplaatsen werden in de asch gelegd. De Duit sche autoriteiten wisten het Lenin- museum te Kief te redden en ver anderden het in een museum voor de vroege Oekrainische geschiede nis. De theaters te Kief werden door de Duitsche pioniers in bescherming genonien en «aven onmiddellijk na den Duitschen intocht weer voor stellingen. BEDENKT U. De zege der bolsjewistische stomp zinnige, ziellooze massa zou de we reldheerschappij der ontaarden be- teekenen met als gevolg: rassen- chaos, volksdood en de diepste el lende. Natuur- en kuituurkracht, de wet ten des levens, verzetten zich daar tegen. Wanneer gij dit beseft, dan mïï stor-t op: fiironum- w tr - ?v' Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland Volgens berichten uit Manilla heeft de nederlaag der Amerikaan- sche troepen in Tunis leedvermaak verwekt in Engelsche en Fransche kringen van Marokko. De Engel schen verheugen zich er over, dat de „moed" van de hoogdravende Amerikanen in Tunis gevoelig is be koeld. Ook de Franschen uiten openlijk hun voldoening omdat da Fransche troepen aan het front van Tunis pas twee weken geleden door het Amerikaansche opperbevel wer den teruggetrokken en* door Ameri kaansche eenheden vervangen zijn, omdat de Franschen z.g. „onbetrouw bare slechte soldaten" waren. Tegen de Duitsche aanvallen houden de Amerikanen nu echter nog minder stand dan de Franschen. De Amerikaansche autoriteiten hebben zich genoodzaakt gezien, de mlandsche bevolking wegens haar „houding" met zware straffen te bedreigen. Voor de bevolking van Casablan- ca blijft het uitgaansverbod van des avonds negen uur tot den volgenden ochtend zes uur gehandhaafd. On danks herhaalde Amerikaansche be loften mzakae groote aanvoeren van overzee blijft de levensmiddelen voorziening altijd nog zorgwekkend. O SOkm Gabes naar betere stellingen 8 De eigenlijke Mareth-linie is ver der gelegen ten Zuiden van Gab£ btl het plaatsje Mareth, de eerste linies beginnen bij Gardana tot Met demne in een zeer woest l-mri waren. n^GAfHvt'Pde udez„e versterking ook „De Afrikaansche Maginot-linie.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2