,VAN DEN Afweerslag in het Oosten duurt voort. Hoogtepunt van den winterslag overschreden. Nieuwe bepalingen voor het bezoldigen der politie Aanvallen storten onder groote verliezen ineen. 104.000 brt. tot zinken gebracht Gandhi's toestand iets beter De Sovjet massa moord Engelsche bedoelingen in Turkije. Turkije's positie. Teraardebestelling van den heer Kottman Churchill's meening Ook gas is kostbaar. Bij onze evacue s v. Geeft gehoor aan de stem van Uw geweten. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lflnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1943. DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 46. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. j °PPerbevel yagde weermacht deelt mede: Bij het Koeban-bruggehoofd wer den nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen, ten deele reeds geslagen PS dtr Uoepen uiteen Aan het Mioes-front zetten de Sovjets hun doorbraakpogingen, on der concentratie van sterke infante rie- en pantserstrijdkrachten voort zonder successen te behalen. Verder naar het Westen werd tijdens dagenlange verbitterde gevechten het achter het Mioes- front ingesloten vierde gemoto riseerde Sovjet-gardecorps ver nietigd. Onder de dooden be vindt zich de bevelvoerende ge neraal van het korps, gencraal- majoor Danastisjin. Meer dan 1000 gevangenen werden bin nengebracht, 44 pantserwagens en talrijke tot nu toe nog niet getelde wapens, alsmede vele voertuigen en gereedschap buit gemaakt. Tusschen Donetz en Dnjepr heb ben troepen van het leger en van de Waffen-SS de aanvalsoperaties te gen den Sovjet-Russischen omsinge lingsvleugel voortgezet en talrijke vijandelijke strijdkrachten ingeslo ten. Doorbraakpogingen en ontlas- tingsaanvallen der Sovjets stortten onder groote verliezen ineen In het gebied ten W. van Charkof en Koersk mislukten talrijke vijan deliike aanvallen. Afzonderlijke for maties der Sovjets en de staf van een infanterie-divisie werden opge- rold. De afweerslag ten Z. en ten N. van Orel duurt voort. De Sovjet-Russische aanvalsforma- ties leden daarbij zeer zware verliezen. Alleen in den sector ten Noorden van Orel bleven bij de vergeefsche aanvallen van de laatste drie dagen voor onze stellingen meer dan 10.000 doo den en gisteren 47 vernietigde pantserwagens liggen. Ten Z.O. van het Ilmenmeer ging de vijand over een breed front met sterken steun van pantserwagens en artillerie tot een nieuwen aanval over. Tijdens deze gevechten, die nog niet zijn geëindigd, werden 37 pantserwagens kapotgeschoten, waarvan alleen 32 door een gemoto riseerde divisie infanterie. Ook ten Z. van het Ladogameer zette de vijand na sterke artillerie' voorbereiding onder gebruik makirig van talrijke slagvliegtuigen zijn aan vallen voort. Hij werd ook gisteren weder onder zeer zware bloedige verliezen afgeslagen. Formaties der luchtmacht kwamen in nauwe samenwerking met de troepen van het leger in de aanvals- en afweergevechten tusschenbeide. Troepenconcentraties en colonnes der Sovjets, alsmede het ravitaillee- ringsverkeer in het achterwaartsche vijandelijke gebied werden ernstig Reuter heeft omtrent den gezond heidstoestand van Gandhi het volgen de bulletin uitgegeven: De algemeene gezondheidstoestand van Gandhi geeft een kleine verbetering te zien. Gandhi is goed gehumeurd en er zijn geen verdere teekenen van verval van krachten. De persoonlijke verte genwoordiger van Roosevelt in Indië, Philipps, heeft voor de tweede maal in vier dagen tijds den toestand besproken met den gematigden Indischen leider Rad j ah Gopalachare. VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. De Britsche consul te Chicago heeft onlangs in een interview ver klaard, dat Engeland tot einde Ja nuari 1943 bij luchtaanvallen op Duitschland in totaal 2759 bommen werpers heeft verloren. Tegenover deze Britsche mededeeling, staan d. officieele Duitsche cijfers, volgjns welke de Engelschen in 1942 Tbij aanvallen op Duitschland en het be- yptte crebied. door don Duitscnon si weer meer dan 3300 bommenwer pers hebben verloren, waarbij meer dan 600 viermotorige toestellen. Cijlers van Churchill In het kader van den ,strj3 tegen het communisme herinnert het Spaansche weekblad „El Espagnol de verklaringen van den i n s ton gclschen minister-president Winston Churchill in zijn boek „De Wereld- CIDe Russische wereldrevolutie kostte aan 28 bisschoppen, 121S 6e'st f2 95o' 6000 onderwijzers, 9000 r grootgrondbezitters, 54.000 officieren; 70.000 politieambtenaren, *9H9+öllprtll_ ders, 260.000 soldaten, 355 250 mtellectu- eelen en leden van de vrije beroepen en aan 815.000 vrouwen het leven. Tevens herinnert het blad zijn aan het feit, dat tijdens de bezetting van het oostelijke deel van p°len doo Sovjets bijna l1/, millioen Polen loos zijn verdwenen. De nieuwe Italiaansche ambassa deur bij het Vaticaan, graaf Ciano Zaterdag door den Paus ontv®"g®g,oofs. den ter overhandiging van zijn gel brieven. - Domei meldt, dat de Japansche operaties in de Baai van Kwangtsjou groote ontsteltenis hebben veroorzaak bij de regeering van Tsjoengking. De opperste verdedigingsraad is P' bijeengekomen om over tegenmaaires len te beraadslagen. Installaties der Moer- manskspoorlijn en veel rollend ma- aa5 de ba,ai. van Kandalaksja ??r.. duikbommenwerpers Duitsche jagers schoten .m tallooze luchtgevechten terwijl zij slechts zes toestellen ver- „°r„e_n' Tm totaal 99 Sovjetvliegtuigen i?c Aoelartlllerie der lucht- nmcht bracht nog 19 toestellen ten Van het front in Tunis werd gis- c^is Pl?atscliike gevechts- Eemeld. Duitsche vliegerf orma- i sloegen door duik- en scheer- -,n vijandelijke ravitaillee nngscolonnes uiteen. een, e,xtra bericht is rmuf v^ej !i i- formaties Duitsche duikbooten op den At- lantischen oceaan een krachtig beschermd convooi aangevallen. In zeer zware gevechten brachten zij iriv,™£iepen ®®n, eezamenlijken inhoud van 104.000 brt. tot zinken. deerdre epen werden getorpe- Huidige steUingen uit gangspunt voo komende operaties. te De A.N.P.-correspondent Berlijn meldt: Men kan thans zeggen, dat de groote winterslag aan het Ooste lijke front zijn hoogtepunt heeft overschreden. De bolsjwistische aanvallen, die vooral in de zui delijke sectoren een dreigend karakter hadden aangenomen, nemen steeds meer in hevigheid af en de groote doorbraakpogin gen ten Z. van Charkof kun nen als mislukt worden be schouwd, evenals de pogingen de Duitsche troepen in het Donetz- bekken door flankbewegingen in den rug aan te vallen. Voor het geval de eerste dezer be wegingen zou mislukken, hadden de bolsjewisten meer naar het W. een tweede op touw gezet, tot welk doel verscheidene divisies in de richting van Dnjepropetrowsk oprukten. In beide gevallen hebben de Sovjet- Russische colonnes zich blijkbaar te ver binnen de Duitsche linies ge waagd, zoodat zij door aanvallen in de flank en in den rug vernietigd konden worden* Dpjepropetrowsk ligt thans nog ver achter het front en militaire kringen te Berlijn ne men aan, dat de bolsjewistische aan val deze stad niet meer zal berei ken. Aan de monding van de Koeban zijn Duitsche en Roemeensche troe pen tot een tegenaanval overgegaan, waarbij zij drieduizend gevangenen maakten. De bewegingsoorlog is hier tot een loopgraafoorlog gewor den. In dit gebied is thans de mod- derperiode aangebroken, zooals trouwens aan het geheele front tot Leningrad toe de thermometer tot ongeveer tien graden boven nul is gestegen. Weermacht niet vernietigd. Het Duitsche weermachtsbe- bericht van Dinsdag weerspiegelt den geest van optimisme, waar mede het Duitsche opperbevel de komende ontwikkeling tege moet ziet. Reeds thans meent de Duitsche legerleiding te kunnen verklaren, dat het bolsjewisti sche winteroffensief niet tot een beslissende overwinning heeft geleid. Van de beoogde vernie tiging van de Duitsche weer macht is geen sprake. Eén leger, het zesde, is bij Sta- lingrad verloren gegaan, doch se dert dien is zelfs geen divisie meer omsingeld, aldus verklaart men te Berlijn. Van gebiedsverovering door de bolsjewisten is thans geen spra ke meer en mén meent dan ook te Berlijn van een keerpunt in den strijd te kunnen spreken. Een be vestiging hiervan ziet men in de vij andelijke berichtgeving, die aan zienlijk bescheidener is geworden. Bij het betrekken der nieuwe stellingen heeft de Duitsche leger leiding niet alleen rekening gehou den met de eischen der verdediging; deze stellingen vormen in vele ge vallen waardevolle bruggehoofden voor komende operaties. Van Duitsche zijde ziet men de ontwikkeling met vertrouwen tege moet. Dit geldt ook voor de nog zeer hevige gevechten in het gebied van Orel en ten W. van Koersk welke stad de Duitschers ontruimd hebben en Charkof. Een weg naar de Sovjet- Russische grens In aansluiting op het communiqeu over de Éngelsch-Turksche bijeen komst te Adana en over de verkla ring van Churchill in het Lagerhuis over de uitbreiding van het Turk- sche verkeersnet, dat van Engelsche zijde onvoldoende werd geacht, ver neemt men de volgende bijzonder heden: Met betrekking tot de spoorlijnen werd van Engelsche zijde de wensch te kennen gegeven, dat van het IraakschTurksche grensstation Djivv1- naar Diarbekir een spoor- wo>;£Wrdt aangelegd, waardoor een doorgaande verbinding van Irak via LatijaSiwasKaisseriAnkara tot stand zou worden gebracht. Do tweede Engelsche wensch betreft de uitbreiding van de reeds bestaande spoorlijn KoetahijaBalikesir naar Tsjanakkale aan de Dardanellen. In Adana werd afgesproken, dat van Engelsche zijde een straatweg zal worden aangelegd, uitgaande van Mersina via KaramankoniaAfion- karahisarBalikesir naar Tsjanak- kala. Het strategische karakter van deze projecten is duidelijk. Zij omvatten spoorwegen en voor het autoverkeer geschikte wegen van oost naar west. In Andana werd echter ook het aanleggen van een weg van MersinKaisseriiSiwas Ertseroem dus in de richting naar de TurkschSovjet-Russi sche grens besproken. Reeds thans is de zuidelijke punt van Turkije met de steden Adana, Mersin en Alexandrette een gebied waarin de Engelschen en onlangs ook de Amerikanen, een levendige activiteit hebben ontwikkeld en waarin zij voortdurend versterkin gen ontvangen. President Inönu heeft een procla matie gericht tot het Turksche volk, waarin hij wijst op de groote moei lijkheden, die Turkije de laatste vier jaar heeft moeten overwinnen. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide Inönu: Vier jaar gele den heeft niemand kunnen voorzien, dat Turkije tot dit oogenblik niet aan den oorlog zou deelnemen. Nooit hebben wij voor de natio nale verdediging van ons land ons zoo groote inspanningen getroost ais tijdens de laatste vier jaar. Het aan tal onzer zonen, die wij onder de wapenen moesten roepen, is niet in het geringst verminderd. Deze of fers aan den eenen kant en aan den anderen kant de afwezigheid van alle begeerten tot een invasie, houdt onze politiek loyaal en hecht. Turkije koestert wrok tegen geen enkele natie en houdt slechts zijn Woorden van erkentelijkheid en troost Hoe beter het keukengerei wordt onderhouden, hoe langer het meegaat. Poetsuurtje ln een der gemeentelijke huishoudscholen te Amsterdam VNP-De Haan-Pax m veiligheid en de verdediging van zijn rechten en belangen in het oog. Wij weten echter, dat het niet al leen van ons afhangt in dezen oor log behouden te blijven. Hij sloot met de bede om vertrou' wen en met de belofte al zijn kracht te stellen in dienst van het land. CHURCHILL ZEIDE OP 23 AUG. 1931 Langs de grenzen van Rusland, van de Oostzee tot aan de Zwarte Zee ligt een gordel van nieuwe of herboren staten, die hun ontstaan of vergrooting te dan ken hebben aan den ondergang van Rusland in den wereldoorlog. Zij vormen de keten van voorposten in Europa tegen .de denkbeelden van het Aziatische communisme. Voor al deze staten is het Russische stelsel een verslindend monster, aan welks wraak zij ternau wernood zijn ontsnapt. BIJNA UITVERKOCHT. Zes millioen loten met meer dan millioen gulden aan prijzen, ziedaar het schefna van de Winterhulp-loterij 1942, die thans vrijwel uitverkocht is. Reeds staat een nieuw project op stapel, dat zoo spoedig mogelijk na beëindiging van deze loterij uitgevoerd zal worden. Eer het zoover is, moeten echter nog circa 1 millioen loten verkocht worden en daarvoor is het, dat wij gaarne een be roep op U doen. Ofschoon de verkoop der Winterhulploten met groote snelheid gebeurde, bracht de wintertijd eenige vertraging. Ook dit laatste millioen loten moet spoedig verkocht zijn. Als dit gebeurd is, kan deze loterij worden af gesloten en de baten zullen dan weer ten goede komen aan het Winterhulp- werk. Daar is het dan ook om begonnen en daarom ook zal zeker een nieuwe loterij op deze volgen, die nog aantrek kelijker zal zijn. In hei hader van de reorganisatie der Ned. politie Op 1 Maart 1943 treedt de Verorde ning Organisatie Politie nr. 147/42 in werking, die voorziet in een reorga nisatie van het Nederlandsche poli tiewezen. In verband met deze her vorming van de politie-organisatie is thans door een op hetzelfde tijd stip van krachtend wordende ver- srdening van den Rijkscommissaris nr. 18/1943 ook een nieuwe regeling voor de bezoldiging van de geheele Nederlandsche politie opgesteld. De verordening is in het laatste num mer van het Verordeningenblad ge publiceerd. De nieuwe regelingen beoogen in de eerste plaats de groote verschillen in het bezoldigingsapparaat voor de Neder landsche politie en de hierdoor ontstane verschillen bij de betaling der politie ambtenaren in de afzonderlijke politie- afdeelingen en in da afzonderlijke ge meenten uit den weg te ruimen. Daar enboven zullen de meest verschillende in de afgeloopen jaren opgedoken pro blemen op het gebied der bezoldiging en de als rechtvaardig erkende klachten en bezwaren, rekening houdende met de positie, de beteekenis en de taak der politie, worden opgelost. De uniformi teit in de bezoldiging moet er eveneens toe bijdragen den gemeenschapsgeest, het saamhoorigheidsgevoel der Neder landsche politie, alsmede het bewustzijn van haar verantwoordelijkheid voor de op de schouders der politie rustende ta_ te versterken en te consolideeren. Gebaseerd op het algemeene bezoldl- gingsrecht, dat principieel voor de poli tie blijft gelden, wordt door de bij zondere voorschriften der verordening voor de politie voorzien in een in vele opzichten andere behandeling, waar het de bezoldiging betreft. Gewaarborgd wordt den politie-ambtenaren een ge middeld gelijkblijvend grondsalaris op T „,,)sche front - Goede verzorging der wapens geeft den Aan het Tunesisch 3u<;cesvollen ,nzet Pantsergrenadiers op hun wagen waarborg voor ccd het schoonmaken van hun wapen. PK Meyer-Wwkk-O H-P m grond van par. 1 der verordening, dat ingedeeld is overeenkomstig den dienst- rang en het aantal dienstjaren. Hierbij komt een, naar maatstaf van de gezins omstandigheden en vooral van het kin deraantal en voorts naar de klasseering der gemeente opgestelde woningtoelage (bijlage 2 van de verordening). Ook dient er op gewezen te worden, dat de verordening een iets andere hand having voorschrijft van de bepalingen inzake het pensioenfonds en inzake het fonds der nagelaten betrekkingen der politie-ambtenaren. Ongewijzigd blijven de volgens de algemeene beginselen ver strekte toelagen voor gehuwden en kin deren. De op het Duitsche recht geba seerde schalen voor de grondsalarissen zijn ingesteld op bepaalde met militaire rangen overeenkomende dienstgraden, waarvan de spoedige invoering in vollen dienst is voorzien, in dier voege, dat alle politie-ambtenaren met den rang van zulk een dienstgraad, of daarmede gelijkstaande, dit salaris verkrijgen. Deze methode brengt een groote vereen voudiging in d^ nieuwe salarisregeling teweeg. Zij maakt slechts een geleide lijke verandering noodzakelijk van de dienstgraadregelingen, die elkaar op het oogenblik vaak overlappen. Wanneer men dan tot vergelijkingen overgaat, moet principieel b.v. (afgezien dus van bepaalde bijzondere gevallen, die op grond van heel speciale omstandigheden een afzonderlijk onderzoek en een af zonderlijk besluit noodzakelijk maken) de inspecteur tweede klasse gelijk ge steld worden met den luitenant, de in specteur eerste klasse met den opper- luitenant, de hoofd-inspecteur met den kapitein en de commissaris van politie met den majoor. De gewestelijke politie- presidenten zullen voorloopig den rang krijgen van kolonel en later na vol tooiing der reorganisatie den rang van generaal-majoor. De politiepresidenten zullen den rang krijgen van luitenant kolonel en ln een groote stad den rang van kolonel. Moeilijker is deze taak voor de lagere dienstgraden, daar hier de oude regeling een beeld vertoont van vrij groote verwarring. Principieel zul len b.v. gelijkgesteld moeten worden: de marechaussee, de agent en gemeente veldwachter met den wachtmeester, bij meer dan zeven dienstjaren met den op perwachtmeester. De hoofdagent, agent lste klasse, brigadier, hoofdbrigadier, majoor, brigadier-majoor en wacht meester, alsmede chef-veldwachter zul len principieel gelijk moeten staan met den opperwachtmeester en bij een hoo- ger aantal dienstjaren met den hoofd wachtmeester. Voorts de adjudant-on derofficier met den hoofdwachtmeester, bij een hooger aantal dienstjaren met den onderluitenant. Dienovereenkomstig moeten de oude dienstgraden in de nieu we regeling worden opgenomen. De verordening beteekent dus een nieuwe stap naar de uniformiteit en vereenvoudiging van de Nederlandsche politie. Na voltooiing van het moeilijke werk van uitvoering, zal zij een maat regel blijken te zijn van sociaal belang en dienovereenkomstig in den geest van het geheele politiecorps tot uiting komen. fW.V.) RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizel. Gistermiddag heeft op Westerveld de teraardebestelling plaats gevon den van het stoffelijk overschot van den heer Kottman. die enkele dagen geleden op zulk een tragische wijze om het leven is gekomen. Dat de heer Kottman een bijzon dere plaats in het hart van velen innam, bleek wel zeer duidelijk. De belangstelling was zeer groot: wij zagen behalve de familieleden van den overledene en den directeur van het bedrijf waaraan de heer Kottman ver bonden was, tal van ambtenaren uit Den Helder en Den Haag. Voorts oud collega's, vrienden, en vele goede be kenden uit de stad, waar hij zoo langen tijd gewoond heeft. Oud-Tavenu-leden ontbraken evenmin. In de aula an de begraafplaats stond het stoffelijk overschot opge baard en terwijl de organist Handels „Largo" speelde, groepeerden de aan wezigen hier bijeen en kregen diegenen der aanwezigen, die een woord van af scheid wenschten te spreken, daartoe de gelegenheid. De directeur: Velen, aldus de directeur, die als eerste het woord voerde, vonden den dag tevoren reeds gelegenheid hun heengeganen chef, collega of vriend een laatst vaarwel toe te roepen. Dat niet allen hier thans aanwezig kunnen zijn, dat in dit opzicht beperking opge legd moest worden, beteekent niet, dat de smart en het medelijden van de niet-aanwezigeo minder zijn. In vele gezinnen, aldus vervolgde spr., is thans diepe rouw door datgene, wat er ge schied is. Groot is het leed dat werd aangericht en naar al diegenen, die thans niet meer zijn, gaan onze gedach ten uit. Jonge levens werden afgesne den, menschen ook in de kracht van hun leven en hier, op deze plaats, be treft het een mensch, gerijpt en ach tenswaardig. Ik handel in den geest van wijlen den heer Kottman, aldus spr., indien ik zijn leed niet dieper tee- ken. Hij wenschte geen uitzondering te zijn, nu niet. en in zijn leven niet. Nimmer beriep hij zich op positie of ouderdom. Dat hij juist nü, door hooge plichtsbetrachting, ons moest ontval len, teekent den waren chef. Hij was een vriend en beschermer van het per soneel en als zoodanig zal hij niet ver geten worden. Als de dir'ecteur dan woorden van troost tot mevrouw Kottman en haar zoons gesproken heeft, besluit hij met den wensch dat hem de rust moge ge worden. die hem toekomt, en tevens met een persoonlijken dank voor wat de overledene voor hem gedaan heeft. Ds. v. d.*Mey: Ds. v. d. Mey wees er op, dat et hsm een voorrecht geweest is den heer Kottman te leeren kennen. Toen spr. anderhalf jaar geleden voor de eerste maal met hem kennismaakte, begreep, hij te doen te hebben met een opge wekt en levendig mensch. Daarnaast echter met een ernstig mensch, die be sefte, dat hij in het najaar van' zijn leven stond en daarmede altijd reke ning heeft gehouden. Spr. besefte dat dit heengaan voor hen, die achterblij ven, smartelijk is. Daarvoor bad hij hun troost en kracht toe van Hem, die in dit leven alleen troosten kan: God. Wendt men zich tot Hem, dan is men niet alleen. De heer Koning: Als vriend van den overledene sprak voorts de heer S. Koning, die er op wees, hoe hij enkele dagen tevoren stond op de zelfde plaats om een vriend de laatste eer te bewijzen en nu op nieuw iemand naar zijn laatste rust plaats geleidt, die hem dierbaar was. Je mond zal niet meer spreken, aldus Bij verstandig gebruik han men met weinig gas veel doen. Gas is kostbaar en mag slechts zoo spaarzaam mogelijk verbruikt wor den. Evenals bij het electriciteits verbruik heeft de huisvrouw hier een verantwoordelijke taak. Wan neer men nagaat, hoevele gezinnen er dagelijks op gas koken, dan kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat door weloverlegde handgrepen bij het gebruik van de gastoesteilen en handig huishouden een bedui dende hoeveelheid gas bespaard kan worden voor andere gewichtige doeleinden. Trouwens, wie ziin rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afgesne den. Het is dus ieders belang zoo zuinig mogelijk met het gas om te gaan. Bij het koken met gas is het vóór alles noodzakelijk, dat het gasstel schoon is. Wie toch zou er in een vuile pan koken? Iedere nette huisvrouw zou een dergelijken eisch verontwaardigd van dé hand wijzen. Welnu, het gas stel mag dezelfde oplettendheid en zorg verwachten als het overige keukengerei. BOERENLEIDER ROSKAM NAAR DE OEKRAÏNE. Naar wij vernemen, is de boeren leider, hoofd van den Nederland- schen Landstand, een dezer dagen, vergezeld van eenige tientallen Ne derlandsche boeren, naar de Oekrai- ne vertrokken. Boerenleider Roskam zal eenigen tijd in de Oostelijke gebieden ver toeven, ten einde een bezoek te brengen aan de verschillende groe- oen boeren, die reeds eerder aldaar run krachten voor de voedselvoor ziening van Europa hebben ingezet, alsmede alle voorbereidingen te treffen tot het stichten van een Ne derlandsche modelboerderij als ook van zes groote bedrijven, welke uit sluitend door Nederlandsche boeren zullen worden beheerd. de heer Koning, en je oog niet meer twinkelen bij rake scherts. Wij hebben veel tezamen gesproken en een groot deel daarvan zal bewaard blijven. Je blijmoedig geloof sterkte mij menig maal en ook hiervoor dank ik Je. Met de getuigenis van dankbaarheid voor de vriendschap besloot spr. zijn woor den. De heer Kamp: De heer Kamp uit Den Haag sprak niet alleen voor zichzelf, doch ook namens vele collega's. Hij noemde het geen geschied was een wreed gebeuren, waardoor allen, die den heer Kottman gekend hebben, diep getroffen zijn. Hij toch was de oudste administratieve ambtenaar, die den hoogsten rang had bereikt. De verdiensten van wijlen den heer Kottman wilde spr. niet relevee- ren, doch wel diens bijzonder aange name samenwerking, en zijn openhar tige besprekingen, die in den hem eigen amicalen toon gevoerd werden. Hij is steeds op zijn post gebleven. Juist den laatsten tijd. In dit opzicht moge hij gelden als een voorbeeld voor de jongere ambtenaren: een voorbeeld van trouw en plichtsbetrachting. De heer Kamp memoreerde eveneens het heengaan der anderen, een heengaan even smartelijk als dit. En hij besloot met het geven van de verzekering, dat allen, die thans heengegaan zijn, in eerbiedige nagedachtenis blijven be waard in aller harten. Hierna was het nog de heer de Klerk, die namens het administratieve per soneel woorden van afscheid sprak en voorts namens allen, die vroeger met hem samengewerkt hebben, hetzij in Hellevoetsluis, hetzij in Amsterdam of Den Helder. Ondanks zijn hoogen leef tijd verliet hij zijn post niet. Verslagen en bedroefd blijft men achter. Moge het zijn dat God, de Allerhoogste, ook hier kracht en troost geve. De heer Van Diest getuigde, als laat ste spreker, van zijn groote hoogach ting en warme genegenheid voor den heengegane, en dankte dien nog eens voor de vele, hem geschonken, levens lessen. Op de zachte tonen van de Marche Funèbre werd dan de baar, gedekt door vele kransen, naar de plaats ge leid, waar het stoffelijk overschot zou rusten. De familie en vrienden vereenigden zich rondom de plaats en terwijl in de verte, nauwelijks hoorbaar nog, het orgel speelde, zonk de eenvoudige kist tusschen het den nengroen weg. Hiermede was dan deze sobere plechtigheid, in den geest van den overledene, die wars van alle eerbe toon was, ten einde. Een week langs de dorpen, waar de evacué's ondergebracht zijn. Een week practisch werk voor hen, die heengegaan zijn en thans ver van huis leven. Inderdaad: praktisch werk. Want het was voor velen een pleister op een stekende wonde, te vernemen, dat hun belangen thans goed behartigd worden. Vergissen wij ons niet, dan klaren onze vrienden het daar in het noor der land wel. Met wat geven en ne men, met niet altijd op „z'n stuk" willen staan is er heusch wel wat te bereiken, zelfs met de stugge Frie zen, die echter wonderwel mee •blij ken te vallen Ze hebben maar één wensch: te rug naar Nieuwediep. Niemand die hun dat kwalijk neemt. In dit op zicht blijken ze allemaal, zonder éen uitzondering, met hetzelfde sop overgoten te zijn. Maar men be grijpt, dat dit nog niet kan en dat er eerst andere tijden, moeten aan breken, wil men den weg terug kunnen inslaan naar het Marsdiep. Een week goed werk. Niet in het minst door ds. Tollenaar, die de geestelijke verzorging der evacué's ter hand genomen heeft. Naar wij vernemen heeft hij goed en zegen rijk werk kunnen verrichten. Tal van evacué's stelden er prijs op con tact te verkrijgen met hun predi kanten en het was hiervoor, dat ds. Tollenaar zorg gedragen heeft. Zijn plaats in deze commissie van drie blijkt wel een zeer juiste keuze ge weest te zijn. Komt er nieuws binnen van onze vrienden in het noorden, dan hopen wij daarover te kunnen schrijven. Ook in dit opzicht geldt echter: geen bericht goed bericht! ANNA-PAULOWNA. Beroep aangenomen. De heer J. Blok land, cand. en hulpprediker te Oegst- geest, heeft het beroep voor predikant bij de herv. gem. alhier aangenomen. Verschillende boeren hebben thans de vlasteelt en de bewerking weer ter hand genomen. Een boerin bezig met het .braken" van het vlas. Dit ge schiedt met de zgn. .brake", een toestel, dat ruim honderd jaar oud is Hartgerlnk-Pax m Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1