PROCLAMATIE VAN HITLER. DAGBLAD VOOR Succesvol verloop der Duitsche aanvallen. Mussert's standpunt ten aanzien der protesteerende kerken. I Ter gelegenheid van de herdenking der partij-stichting. „Het resultaat moet en zal onze overwinning zijn." Noorwegen en de totale oorlogvoering. Zevende Bolsjewistische gardecorps vrijwel vernietigd. Churchill's meening. Gunstige ontwikkeling Oostfront. aan Alarm voor de zonen der rijkaards. Vermaning aan de geloovigen Weersport staalt het lichaam. NIEUW SPOORBOEKJE. Inzet van alle krachten. "tt Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Helderscbe édltie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lynen). Postrekening 449041. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 47. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagtlyks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Bij de Woensdag te München ge houden herdenking van de stich ting der partii heeft staatssecretaris Esser een proclamatie van den Führer voorgelezen, waarin o.m. wordt gezegd: De Duitsche weer macht, die, zooals ads sedert het begin van den oorlog, zich ook de zen winter voortreffelijk geweerd heeft, is gewikkeld in een verbit terde worsteling tegen het wereld gevaar, dat door de bankiershuizen van New-York en Londen is opge roepen in samenwerking met de bolsjewistische Joden te Moskou. Welk lot zou ons volk en geheel Eüropa getroffen hebben, indien niet op 24 Febr. 1920 in deze zaal de stellingen der nationaal-socialisti- sche revolutie zouden zijn verkon digd, die het Duitsche volk wisten te griipen en het brachten tot de kracht, die thans in staat is het Joodsche wereldgevaar niet alleen tot staan te brengen, maar het ten slotte te verpletteren. Joodsche wereldcoalitie zal vernietigd worden. Na een korte herinnering aan het Jaar 1920, toen hii als eenzame on bekende zijn strijd begon, vervolgt de proclamatie: „Welk een verschil met den strijd van thans. Want hoe groot ook de coalitie onzer vijanden moge zijn, als macht is zij kléiner dan de kracht van het bondgenoot schap der volkeren, die tegen de bolsj ewistisch-plutocratische vernie tiging ten strijde trekken. Altijd is de partij bezield geweest van het onwrikbare besluit, onder geen om standigheden te capituleeren en in geen geval den strijd op te geven, alvorens de samenzwering onzer te genstanders in het binnenland ver nietigd zou zijn. Dit fanatisme hebt gii van mii geleerd. Aanvaardt de verzekering, dat hetzelfde fanatisme mij thans bezielt, dat het mij nooit verlaten zal, zoo lang ik leef. Ook het geloof hebt gij van mij ontvan gen: weest ervan verzekerd, dat ook dit geloof sterker is dan ooit tevo ren. WU zullen de macht der Jood sche wereldcoalitie breken en vernietigen en de menschheid, die strijdt voor haar vrijheid, haar leven en het dagelijksche brood, zal in dezen strijd de eindzege bevechten. De partij garant voor de overwinning. De gigantische massa van 't Duit sche volk staat thans achter het nieuwe rijk. Zij is vastbesloten, on voorwaardelijk toe te stemmen in de nieuwe riiksgedachte en de Na- tionaal-Socialistische gedachtenwe- reld. welke de rijksgedachte aanvult. De partij nu is de onveran derlijke belichaming van deze macht geworden en thans de in wendige garant niet alleen van het behalen van de overwinning, maar daardoor ook van het be houd van ons volk voor de toe komst. Speciaal in deze maan den en misschien in de komende jaren heeft zij haar tweede groote, historische taak te vol brengen: het Duitsche volk on vermoeid wakker te houden, het den omvang der gevaren duidelijk voor oogen te stellen, het heilige geloof aan de over winning dier gevaren te verster ken, zwakken naturen kracht te geven en saboteurs onverbid delijk te vernietigen. Al staat ook de bloei der mannen van de Nat. Soc. beweging aan het front en vervult hij daar als sol daat op voorbeeldige wijze zijn plicht, dan zijn toch de oudste strij ders thans nog altijd de sterkste fa natici voor het behoud van den Duitschen levenswil en bij hen voegt zich jaar na jaar een nieuwe lichting der Duitsche jeugd, volko men opgevoed in de Nat. Soc. be ginselen, vergroeid met de gedachte onzer volksgemeenschap en met den wil op te treden tegen ieder, die het zou wagen, zich aan onzen vrij heidsstrijd te vergrijpen. VERDUISTER GOED. Heden van 18.117.34 Maan op 0.12, onder 10.24 27 Febr. Laatste kwartier En zooals ten tijde van den strijd der partij om de macht juist de vrouwelijke partijgenooten. de Duit sche vrouwen en meisjes, de be trouwbaarste steunpilaren der bewe ging waren, zoo is ook thans weer de groote massa van onze vrouwen en meisjes het sterkste element in den strijd De wereld zal open gaan voor het nat. socialisme. Deze strijd zal dan ook niet. zooals men bedoelt, eindigen mei de vernietiging der Arische menschheid, maar met de uit roeiing van het Jodendom in Europa. Bovendien zal de ge- dachtenwereld van onze bewe ging, zelfs voor onze vijanden, dank zii dezen strijd, gemeen goed van alle volken worden. Staat na staat zal, terwijl hij zelf met ons in oorlog is, steeds meer gedwongen zijn voor het voeren van den door deze sta ten geprovoceerden oorlog, na- tionaal-socialistische stellingen toe te passen en daardoor ook zal juist door dezen oorlog het besef van het met vloek belaste, misdadige ageeren van het Jo dendom zich onder alle volken verbreiden. Door dezen oorlog wordt in de eerste plaats onomstootelijk bewezen, dat plutocratie en bolsjewisme van volko men gelijken aard zijn en dat het het eeuwig onveranderlijke doel van alle Joden is, de volken uit te plunderen en tot slaven van hun internationaal mis- dadigersgilde te maken. Dezelfde al liantie, welke indertijd in Duitschland als gemeenschappelijke vijand tegeno.er ons stond vertoont zich thans weer tus- schen de Joodsche bankiershuizen van New York, de Joodsch-plutocratische leidersgroep te Londen en de Joden van het Kremlin te Moskou. Zooals echter het Duitsche volk door dit in zicht den binnenlandschen Joodschen vijand met succes heeft bestreden en op het punt staat hem voorgoed te li quideeren, zoo zullen ook de andere volken in den loop van dezen oorlog zich steeds meer op zichzelf bezinnen en tenslotte gemeenschappelijk front maken tegen het ras, dat hen allen tracht te vernietigen. Volledige mobilisatie. Het Duitsche volk zal thans eerst goed al zijn krachten oproepen en inspannen in een omvang, als in de geschiedenis der menschheid nog nooit voor een oorlog geschied is. Wij zullen ook geen seconde aarzelen om de landen, die voor het uitbreken van dezen oorlog verantwoordelijk zijn, te betrekken bij de prestaties in dezen historischen strijd. Wij zullen het als een natuur lijke zaak beschouwen, geen vreemde levens te ontzien in een tijd, die van ons eigen leven zoo zware offers vraagt. Wij zullen in onwrikbaar trou we gemeenschap met onze bondgenoo- ten een mobilisatie van de geestelijke en stoffelijke waarden van Europa ten uitvoer leggen, zooals ons werelddeel in zijn geschiedenis van duizenden ja ren nog niet heeft gezien. Deze mobilisatie is ook noodig om geheel Europa het eigen volk- sche leven te verzekeren, dat de grondslag is geweest niet alleen van onze groote gemeenschappelijke cultuur, maar ook van het stoffe lijke bestaan van dit werelddeel. Het resultaat moet en zal onze overwinning zijn. Het voorjaar ij In aantocht, de peli kanen in „Artis" te Amsterdam' maken toilet VNP-De Haan-Pax m Telegram van Hitier, Het signaal werd gehoord en be grepen. alle krachten voor de over winning ook in Noorwegen". Onder dit opschrift publiceert Aftonposten een telegramwisseling tusschen Rijkscommissaris Terboven, Minis ter-president Quisling en den Führer. In het door Terboven en Quisling aan den Führer gezonden telegram wordt o.a. gezegd: „De afkondiging van den totalen oorlog als ondubbel zinnig en tot alles bereide antwoord van het Duitsche volk op den held- haftigen strijd zijner zonen in Sta- lingrad, was een signaal, dat ook in Noorwegen gehoord en begrepen is." Het antwoord van den Führer luid de: „De verzekering dat de onder de Nationale regeering van Noor wegen geconcentreerde krachten zich geschaard hebben in het front der totale oorlogvoering, heeft mij met vreugde vervuld. U, mijnheer de Rijkscommissaris en u, mijnheer de Minister-president wensch ik hierbij een volledig succes. De strijd tegen het bolsjewisme beslist over het lot van alle Europeesche volken. De mannen, die na het ovrwinnen van alle ontbindende elementen de krachten van hun volk in den dienst van deze historische taak stellen, zullen eens de redders van de Avond- landsche cultuur genoemd worden. ZIJ OVERTUIGDEN ZICH. Onze mannen hebben gezien hoe het Sovjet-naradijs er uit ziet, welk een diepe ellende er heerschten, hoe het land en bewoners zijn gedege nereerd. Van de eens zoo trotsche Russen is niets meer terug te vin den. Deze aanblik, dit zelf zien, sterkt hen in hun strijd tegen den wereld vijand, het bolsjewisme. Helpt ook gij mee door te storten op gironummer 432100, Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen Neder land. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Churchill zeide op 23 Augustus 1931: Voor de aan Rusland grenzende landen is het communisme niet een „meening". Het is de vijand en niets dan de vijand. CHURCHILL HEEFT LONG ONTSTEKING. In een officieel communiqué over den toestand van ChurchiU wordt voor het eerst gezegd, dat de En gelsche minister-president aan long ontsteking liidt. OPNIEUW EEN JOODSCH LEGER. met de geallieerden zou strijaen. SLACHTOFFERS VAN LUCHT AANVALLEN IN ITALIé. opgeruimd, zm> de cijier asmval- offers van de vijandeUJke len onder de burgerbevolking als voig gMüadan::i87 dooden en 505 gewonden Cagliari en dorpen in de P* m dooden en 204 gewonden. Pawra dooden en 442 sewonden. Tauro dboden en 264 gewonden, Gioia ia (Reggio Calabria): SO dooden en wonden, Amantes (Cosen den en 20 gewonden. Trapan!14 gewouu HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Febr. (D.N.B.) - Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Terwijl de eigen aanvalsoperaties in het Zuidelijke deel van het Oos telijke front succesvol verloopen, probeerde de vijand op enkele plaat sen van den Centralen en Noordelij ken sector door veelvuldige op elkaar volgende massale aanvallen op onze verdedigingsstellingen successen te behalen. Aan de Mioes-stelling mis lukten nieuwe vijandelijke aanvallen. Het achter het front ingesloten ze vende bolsjewistische gardecorps der cavalerie werd bijna geheel in de pan gehakt en de bevelvoerende ge neraal, generaal Borrissof, werd met deelen van zijn staf gevangen geno men. Gevechten met afzonderlijke resteerende groepen van dit corps zijn nog aan den gang. Troepen van het leger van de Waf- fen SS bevinden zich tusschen Donetz en Dnjepr nog steeds succesvol in den aanval. Een bolsjewistisch pantserleger werd in hevige gevechten uiteengesla gen. Een der in den strijd geworpen vijandelijke gevechtsgroepen werd hier bij totaal vernietigd. Sterke formaties van de luchtmacht vielen ook gisteren marcheerende colonnes, voertuigen, opstoppingen en ravitailleeringsverbindingen der bolsje wisten met succes aan. ïn het gebied ten Westen van Charkof en Koersk stortten nieuwe, met steun van tanks ondernomen aanvallen van den vijand ineen. De verbitterde afweergevechten ten Zuiden en ten Noorden van Orel duur den met onverminderde hevigheid voort. Bij de zonder eenig succes on dernomen massale aanvallen leden de bolsjewisten opnieuw zeer zware, bloe dige verliezen en verloren zij talrijke pantserwagens. Ook ten Oosten van Gshatsk viel de vijand in verschei dene golven opeenvolgend aan zonder successen te kunnen behalen. Eskaders duikbommenwerpers en gevechtsvlieg tuigen mengden zich in den afweer- slag in den Centralen sector van het Ootselijke front. Formaties jachtvlieg tuigen bonden den strijd aan met for maties bolsjewistische vliegtuigen en behaalden in dezen sector zonder eigen verliezen 47 overwinningen in de lucht. Ten Z.O. van het Ilmenmeer zette de vijand zijn sterke aanvallen voort. Hij werd in hevige gevechten met zware verliezen aan menschen en tanks terug geslagen. in den sector tusschen Wolchof en het Ladogameer, alsmede voor Le ningrad was de gevechtsactiviteit gis teren geringer. Verscheidene plaatse lijke aanvallen der bolsjewisten mis lukten. Gisteren overdag verloor de vijand in de gevechten aan het Ooste lijke front in totaal 104 pantserwagens. Finsche jachtvliegtuigen schoten in het hooge Noorden 7 vliegtuigen der bolsjewisten neer. Aan het front in Noord-Afrika slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten gemotoriseerde afdeelingen van den vijand door verrassende aan vallen aanzienlijke verliezen toe en vielen spoorwegdoelen in het achter- waartsche vijandelijke gebied met goed succes aan. Zes vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergescho ten. Een eigen gevechtsvliegtuig keer de niet terug. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen lukraak brand- en brisantbommen op enkele plaatsen tn Noordwest- en West-Duitschland, o.a. op Wilhelmshaven. De bevolking leed verliezen. Enkele storingsvliegtuigen vlogen boven Zuid-Duitschgebied. De tendenz van consolidatie aan het Oostelijke front houdt aan, naar ingewijde kringen in Berlijn ver klaren. In het bijzonder wordt de toestand ten zuiden van Charkof als toenemend gunstig voor de Duit- schers en hun bondgenooten be schouwd. Het in den strijd werpen van nieuwe divisies is, naar hier verklaard wordt, niet alleen te be merken, doch moet tevens be schouwd worden als een symptoom voor de komende oorlogvoering in het teeken van het superieure strijd- moreel. Ten N. van Charkof is de stabili seering aan den gang, hoewel hier nog zware gevechten tusschen alle maar eenigszins beschikbare wapen- onderdeelen zoowel te land als ook in de lucht uitgevochten worden. Als verder kenmerk voor den te- genwoordigen toestand wordt te Berlijn het steeds grooter wordende optreden van de Duitsche lucht macht beschouwd. De samenwerking tusschen de luchtmacht en de troepen te land mag in het bijzonder op grond van de ervaringen van den afgeloopen winter ideaal worden genoemd. In „Volk en Vaderland" van 26 de zer bespreekt Mussert in een uitvoe rig artikel de vermaningen der pro testeerende kerken, van de kansels uitgesproken op Zondag 21 Febr. LI Hij zegt o.a.: ....Tot het Kanaal „Wij staan in vast vertrouwen, dat God aan Europa nog juist bij tijds het nationaal-socialisme en het fascisme gegeven heeft, Hitier en Mussolini, om hun historische roeping te vervullen, Europa te behouden voor de vernietiging door het communisme." Ook in Engeland werd diezelfde dag er een van plechtige herden king. Ook daar bejubelde men het feit dat het Roode leger op marsch is naar Europa. De koning, lords, geestelijken en geldmagnaten wilden dezen gedenkwaardigen dag niet on opgemerkt laten voorbijgaan. In hune gebeden smeekten zii God, dat het Hem zou mogen behagen de bolsjewistische wereldpest over Europa te doen komentot aan het Kanaal. Niet over het Kanaal in Engeland, God beware dierbaar Old England daarvoor! Op dien dag richtten de kerken van Nederland, in overleg met el kaar, zich tot het Nederlandsche volk. Mussert schrijft hierover: Het recht en de plicht der Kerken. „Op zichzelve hebben naar mijne meening de kerken volkomen het recht, ja den plicht om de wereldlij ke overheid te vermanen, wanneer zij meenen, dat handelingen worden gedaan die in strijd zijn met de na tuurlijke en bovennatuurlijke orde, of die de grondslagen aantasten van het christelijk volksleven: gerechtig heid, barmhartigheid en vrijheid van geloofsovertuiging. Dat daartoe aanleiding bestaat in Nederland wil ik niet ontkennen; in derdaad is het ons Nederlanders al lesbehalve aangenaam als in univer siteiten en hoogescholen invallen worden gedaan en daar aan het werk zijnde studenten worden ge vangen genomen. Indien ik daarover geraadpleegd was, zou ik natuurlijk getracht hebben dit te voorkomen. Er zijn in Nederland veel meer din gen in dit tijdsgewricht, die ons, na- tionaal-socialisten, tenminste even zeer hinderen als onze volksgenoo- ten, die nog tegenover ons staan. Maar het gaat er om, om de noodzakelijke lasten blijmoedig te dragen, positief mede te helpen het bolsjewisme te overwinnen en daaraan het recht te ontleenen te pogen handelingen, die men als verkeerd ziet, te doen ophouden of te verminderen in hardheid." Tachtig leden van den „Na tionale Jeugdstorm" hebben een onvergetelijke maand doorge bracht in een weersportkamp in Duitschland. Gestaald en ge spierd zijn zij teruggekomen, na een maand, die volop besteed is aan sport, ordeoefeningen, veldwerk enz. Op 14 Maart a.s. begint een tweede kamp. En thans niet al leen voor den Jeugdstorm, maar voor de geheele Nederlandsche jeugd, die door de Hitier-Jugend uitgenoodigd wordt vier weken in dit kamp door te brengen te zamen met jongens uit Noorwe gen, Denemarken, Duitschland, Vlaanderen en Wallonië. Iedere jonge Nederlander van 16 tot 18 jaar en ouder kan zich melden voor dit kamp aan het adres: Koningslaan 9 te Utrecht, De duur van het kamp is vier weken. Kosten zijn er niet aan verbonden, terwijl eventueele loonderving wordt vergoed. UTRECHT. 25 Febr. - Naar wij vernemen zal op 1 Maart door de Ned. Spoorwegen een nieuwe reisgids worden uitgege ven. die in vele opzichten van de thans geldende zal afwijken. HONDEN- EN KATTENBROOD Van 1 tot en met 31 Maart 1943 wordt op bon no. 2 van de voeder- kaart voor honden volgens dezelfde normen als voor de voorafgaande periode hondenbrood beschikbaar gesteld. Op bon no. 2 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor bovenbedoelde periode 114 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart 1943 zijn de bonnen no. 2 van bedoelde kaarten ongel dig; zii mogen nadien niet meer aan genomen worden. LOGIESGELEGENHEID. Het verbod om in eenzelfde hotel, logement of herberg langer te verblij ven dan 10 nachten in eén kalender maand en meer dan 8 opeenvolgende nachten gedurende twee opeenvol gende kalendermaanden, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, is, naar de secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverh. en Scheepv. thans heeft bepaald, tot 1 April 1943 niet van toepassing op diegenen, die voor het in werking treden van het besluit „beperking logiesgelegenheid no. 1 een overeenkomst tot verblijf in een onderneming hebben aangegaan. CURSUS OP BOERENSCHOOL. Van 17-24 Maart wordt op de Boe- renschool te Rijs een cursus gege ven in volksdansen, zang en licha melijke opvoeding. Uit elke provin cie kunnen vier deelnemers ge plaatst worden, namelijk twee jon gens en twee meisjes. Na de opsomming der daden der overheid, welke de kerken als „zon den" aanduidden, volgt dan het standpunt van den Leider in deze aangelegenheid: „Wanneer het den kerkeli.iken overheden te doen is om de chris telijke grondslagen van ons volk te beschermen, is dit haar goed recht, mits zij uitgaan van het standpunt, dat zii onvoorwaarde lijk met haar geestelijk gezag steu nen alle maatregelen der over heid, die ten doel hebben de bolsjewisten buiten Europa te houden. Nu het plutocraten zoontjes betreft. Overigens is het velen opgeval len, dat er nu geprotesteerd wordt, nu plutocratenzcontjes in Duitsch land moeten werken en gezwegen werd toen tienduizenden arbeiders reeds maanden geleden naar Duitschland moesten. Wat het ter dood brengen van gij zeiaars betreft, hier zou een woord van dank aan den Rijkscommissaris meer van pas geweest zijn. De moor den op generaal Seyffardt, mevrouw Reydon en den weerman Bannink, zijn n.1. niet vergolden door het exe- cuteeren van gijzelaars. Ik heb dit den Rijkscommissaris verzocht, de beslissing lag bij hem en hii heeft beslist in overeenstemming met mijn gevoelens. Van de kerkelijke overheden zou verwacht mogen worden, dat zij haar afschuw uitspraken over de gepleegde politieke moorden, zij hebben geen woord daarover gezegd. Wat den Arbeidsdienst betreft, dit is een van de middelen om „arbeidS' slavernij" te voorkomen. Ik zie onze jongemannen veel liever als ar- beidssoldaat in geordend Neder- landsch verband, dan dat zij zonder meer naar Duitschland worden ge zonden. Dientengevolge is het in het belang van ons volk, dat dit insti tuut wordt uitgebreid en daarmede de ongeordende uitzending wordt verminderd. Het ware mij als Nederlander heel wat aangenamer als de kustverster- kingen waardoor ons land voor een Engelschen inval moet worden be hoed, gemaakt zouden worden mede door den Nederlandschen Arbeids dienst, dan door Duitschers, die hier te werk worden gesteld, terwijl de Nederlandsche jongens naar Duitsch land worden gezonden. Wat het opjagen, het gevangen ne men en de rechteloosheid betreft, waartegen de Kerken protesteeren, spreekt het vanzelf, dat geordende, rechtvaardige toestanden ons allen lief zijn, de bezettende overheid waarschijnlijk niet het minst. Een gehoond plan. Tenslotte de Jodenkwestie: het Joodsche volk is in oorlog met Duitschland, staat achter Stalin en achter Roosevelt. Toen het nog tijd was, heb ik in 1938 een wetsontwerp doen indienen om de Joden uit Ne derland te doen verhuizen naar Su riname. Ik ben er om gehoond, niet het minst door de Joden zelf en kerkelijke personen, die zeiden: Neen, niet de Joden moeten gede porteerd worden maar de NSB-ers. Na nog te hebben gewezen op het standpunt van het Belgisch episco paat, waarin tot uitdrukking wordt gebracht dat alles zich tegen het bolsjewisme heeft te richten, besluit Mussert met de vermaning, dat de geloovigen zich tot God wenden met de bede, dat de verblindheid van allen weggenomen zal worden, opdat begrepen worde, dat de eenheid van gansch ons volk tegen het bolsj'e- wisme gebiedende eisch is, ook voor het voortbestaan derKerkgenoot schappen. NEDERL. VRIJWILLIGERS VOOR HET OOSTFRONT. In den Haag hebben gisteren we derom eenige honderden Neder landsche vrijwilligers afscheid ge nomen van het vaderland om met de wapenen in de hand deel te ne men aan de bescherming van Europa tegen de bolsjewistische Mongolen. Eenige officieren hebben de mannen toegesproken en zij hebben hun ge wezen op de taak, die thans op hun schouders is gelegd. Verder hebben deze officieren doen uitkomen, dat het deel van ons volk, dat zich nu nog afzijdig houdt, later zal begrij pen, hoe belangrijk en eervol hun inzet voor het welzijn van Europa is geweest. Het getuigt van den goe den geest van het Nederlandsche volk; dat flinke kerels nog steeds bereid zijn de eer van het vaderland aan de fronten in het Oosten te ver dedigen. Vroolük en opgewekt, vol goeden moed, hebben de mannen afscheid van hun familieleden ge nomen en zich op reis begeven voor de eerste grondige opleiding. GEMEENTELIJKE DIENST FRONTINZET. De gemeente 's-Gravenhage heeft besloten, naast het Gemeentelijk So ciaal Bureau een gemeentelijken dienst „frontinzet" in te stellen. Deze dienst bedoelt d verzorging ter hand te nemen van hen (en hun gezin nen). die zich vrijwillig totaal in zetten in den strijd tegen het bolsje wisme. VERGUNNING VOOR VERPLEE GHUIZEN. Het kortelings uitgevaardigde Zie- kenhuisfo.sluit 1943 verbiedt om het zonder vergunning in bedrijf stéllen of in bedrijf houden van een ver pleeghuis. Belanghebbenden moeten voor 15 April a.s. een aanvrage tot vergunning richten tot den genees kundig hoofdinspecteur van het Staatstoezicht ip de Volksgezondheid te s-Gravenhage. Wie hieraan niet voldoet .stelt zich aan strafvervol ging bloot. De paus heeft Donderdag den aartsbisschop van New York, mgr. Spellman in particuliere audiëntie ontvangen. - I HET doodeliike gevaar, waarir. Europa door Stalin's bedoeling de wereld te bolsjewiseeren, is ko men te verkeeren, is stüaan een ieder duidelijk geworden. Sommige kringen trachten het nog wel voor te stellen dat Stalin bij Winters wijk of Oldenzaal halt zal hou den en ons goede landje bü de zee met rust zal laten, doch er is zelfs geen kind meer. dat dit nog gelooft. Als Stalin ten koste van zooveel offers het tenslotte klaar speelt de Duitsche weermacht te vernietigen, zal hij zeker tot het uiterste probeeren ook zooveel mo gelijk munt uit zijn succes te slaan. Het gevaar voor de Europeesche landen is derhalve niet denkbeel dig, maar zeer dreigend. Het e i s c h t optreden en van ieder mensch een ondubbelzinnige uit spraak. Wie vóór het bolsjewisme is, zal even onschadelijk gemaakt wor den als de Sovjet-horden en de Sovjet-beschouwing. En wie tegen het bolsjewisme is zal desnoods met terzijdestelling van alle andere argumenten moeten samen gaan met allen die te dezen opzichte van dezelfde gevoelens zijn en alle krachten moeten inspannen om den wereldviiand te vernietigen ter bescherming van onze Westersche beschaving. Göbbels heeft het in zijn jongste groote redevoering onomwonden ge zegd: het gevaar is groot en slechts de uiterste krachtsinspanning zal dit gevaar het hoofd kunnen bieden. Daarom heeft Duitschland zich thans tot het uiterste gemobiliseerd. "F OTALE oorlog is kortste oorlog, 1 zei Göbbels voorts. Dit tetee- kent, dat alle in aanmerking ko mende krachten gemobiliseerd moe ten worden en zoo noodig zelfs ri goureus ingegrepen wordt. Immers, Europa staat voor de keus: leven of sterven! Het zal daarom niemand verwon deren, dat de mobilisatie van alle beschikbare krachten óók in andere Europeesche landen wordt doorge voerd. Velen zal dit, nu nog, minder prettig in de ooren klinken, maar het is voor de toekomst van ieder mensch afzonderlijk, van zijn land en volk, gebiedende eisch. Eens zal het zelfs voldoe ning geven zich voor het nationale en Europeesche gemeenschapsbezit ingezet te hebben. Gok óns land zal zijn deel hebben bij te dragen. Er wordt niet ver langd, dat ieder zijn leven aan het Oostfront veü heeft zooals de tien duizenden Nederlandsche vrijwilli gers dit toonen. Er wordt échter w 1 verlangd, dat ook onze totale volkskracht wordt gegeven om den totalen oorlog tot een voor Europa noodzakelijk zegevierend einde te brengen. Nederland in den totalen oorlog! De maatregelen, aangevende op wel ke wijze wij ons deel hebben bij te dragen, zullen zeker niet te lang op zich laten wachten. Men behoeft echter niet in twijfel te verkeeren, wat zij zullen inhouden. Men zie hiervoor slechts naar Duitschland. dat reeds het voorbeeld geeft zoo als het steeds eerst zelf het voor beeld gaf alvorens iets van anderen te verlangen. Het zal er dus op neerkomen, dat zaken en instellingen, die niet ge richt zijn op de oorlogsomstandig heden, gesloten zullen worden, an dere beperkt, om zooveel mo gelijk werkkrachten vrij te krij gen voor de oorlogsproductie. Meisjes en vrouwen zullen niet naar Duitschland uitgezonden worden. Mussert maakte dit reeds duidelijk in zijn te Maastricht uitgesprokèn rede maar wel wordt verlangd, dat vrouwelijke arbeidskrachten de plaatsen der mannen hier te lande zullen gaan innemen. LAND en volk zullen zware of fers moeten brengen. Velen zul len het waarom nog niet kunnen of willen begrijpen de meesten on zer zal het echter duidelijk zijn, al zouden zii alleen maar denken aan de waarschuwingen die de geeste lijkheid reeds sinds jaren tegen het bolsjewisme gaf. Men bedenke voorts, dat de toe stand waarin Europa verkeert, thans geen twijfel meer laat en daden eischt op straffe van ondergang. Dat is een Europeesch belang! Inzet van alle Europeesche krachten is dus noodzaak. Het gaat niet meer om individueele offers, maar om een lot, dat wij gezamenlijk moeten dra gen. Het is beter een zaak voor kor ten tijd te moeten sluiten, geduren de eenigen tijd onder groote moei lijkheden gebukt te gaan, in de we tenschap dat straks het licht om ons weer zal stralen dan dat de Sov jets bedrijven niet alleen, maar al lereerst de kerken, in elkaar komen slaan. Luxe zaken, bars, dure res taurants en tal van banken zullen ge sloten moeten worden totdat er weer tijd is voor zulke frivoliteiten. Er wordt positieve arbeid gevraagd! Negativisme en klagen beteekenen nu zich door het noodlot laten over- loopen en verraad aan christendom en vaderland positivisme, de red ding van Europa, van Neder1 and. van cultuur en godsdienst. Jr. rZ fëtr IÜ M«t „verzorglngsbommen". welke "i parachute» worden neergelaten, wor den de strijder» van een egelstelling aan het Oostelijk front van nieuwen aanvoer voorzien PK OB' -

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 3