D inlevering zeepbonnen. adelaar zeepfabriekeï; ABDIJSIROOP Bijeenkomst der N. s. B. in Den Helder. DE WEEK De Heer's KRUSCHEN Vice-admiraal Lijnslager 175 jaar dood. in Feiten en Fantasieën. PREDIKBEURTEN. E MAN UIT DE WILDERNiS DE HEER SUS 1895 0// MOLESTVERZEKERINGEN ACHTMILUARO -By'GRIEPen INFLUENZA AKKER'S bon 452 Eenheidstoilefzeep de bonnen P en Q Toiletzeep Propaganda-rede van den heer Buitenhuis. Donderdagavond heeft in het Rialto-theater te Den Helder een bijeenkomst plaats gevonden van de plaatselijke afdeeling der N.S.B. der Nederlanden, alwaar door den heer Buitenhuis, bur gemeester van Schagen, een propaganda-rede gehouden werd in het kader van de campagne, die momenteel gevoerd wordt tegen het communistische ge vaar. Het was de groepsleider, de heer ötam, die een woord van welkom sprak en zijn spijt te kennen gal over de opkomst: hieraan zullen ze ker schuldig zijn de droeve voorval- jen in Den Helder, die nog versch in de herinnering liggen en het feit, dat er zoo weinig reclame voor de vergadering gemaakt is. Vervolgens gaf hij het woord aan den spreker, den heer Buitenhuis. De heer Buitenhuis spreekt Deze ving zijn betoog aan met het citeeren van gedeelten uit een rap port, dat op 6 April 1919 uitgebracht werd door den toenmaligen Neder- lanaschen gezant in Betersburg en dat voorgelegd werd kan de Britsche regeering. De laatste had n.1. in dien tijd geen eigen gezant in Rusland en liet haar belangen door Neder land waarnemen. Welnu, in dit rap port werd de Sovjet-regeering een „misdadige, waanzinnige horde" ge noemd, waartegen het noodzakelijk was, dat terstond de scherpste maat regelen genomen werden. Deze maatregelen achtte men toen reeds van wereldbelang, aangezien de Sovjet-macht er zonder eenigen twijfel naar streefde de wereld-orde te verstoren. Het rapport culmineer de in het advies, dat er een geza menlijke actie der geheele wereld gevoerd diende te worden teneinde dit ontzaglijk kwaad te breidelen. Deze gezant, aldus spr., was géén nationaai-socialist. Vele dingen zijn intusschen ver anderd, aldus vervolgde spr* zijn be toog. Men kreeg Versailles, dat het wereldbeeld wijzigde. Eén ding bleef echter: het communisme van het Sovjet-bewind. Spr. gaf toe dat het communis me op dit oogenblik een kans heeft. Even wei, daarnaast is het zijn aller laatste kans (applaus). Te betreuren is, het daarbij, dat niet allen, die vóór het communisme zijn, in de gelegenheid zijn daarvoor in Rus land te sterven. Op het Roode Plein in Moskou staat een standbeeld, gewijd aan Judas Iskarioth, en dit is feitelijk de diepste smaad, dien men het Christendom kan aandoen. Over en kele weken gaat men den Lijdens tij d weer in. De tijd, dat de Chris tenheid zich steeds opnieuw bezint. Dat men zich dan tevens bezinnê op het feit, dat een belangrijk deel de zer Christenheid zich accoord ver klaart met het communisme der Sovjets, met de horden van Stalin, die kerken tot stallen (en erger!) deden worden, de geestelijkheid vermoordde en op ieder denkbaar gebied iedere religieuse gedachte te vuur en te zwaard uitbande. Spr. noemde dit het verraad der kerken, en sprak daarover zijn felle ver ontwaardiging uit. Tot 1940 zijn in de Sovjet-Unie 32 millioen menschen vermoord. Zou het communisme van Stalin over- winnen, dan is spr. er heilig van overtuigd dat zijn dagen geteld zijn. Evenwel, aldus merkt hij onder bij val op, ook de dagen van de domi nees, pastoors en hun volgelingen. De strijd tegen de horden komt echter in orde. Dat kan men zeggen omdat men strijdt met Hitier en An- ton Mussert. Omdat het Duitsche leger 't sterkste leger ter wereld is, omdat daar in het Oosten de ont- zaglijkste weermacht aller tijden klaar staat, en mét haar 12.000 Ne- derlandsche jongens, het gevaar te keeren. Het komt in orde, ondanks radio-Oranje, die het tegendeel be weert. Spr. zegt geloof in het Nederland- sche volk te hebben. Hij weigert aan te nemen dat het zoo doortrapt en gemeen is als thans beweerd wordt na de moorden op de Reydons, op NSB-ers en op generaal Seyffardt. Dit is trouwens niet het Nederland- sche volk, dat deze daden pleegt. Dat is Moskou, het is Stalin en zijn geest. Was dit niet het geval, dan ware de strijd van 11 paar der NSB in Nederland om niet geweest. Dan was al het vergoten bloed voor niets vergoten geweest. Nu zal het echter duizendvoudig gewroken worden. Oog om oog, tand om tand, zal de leus zijn. Geen compromis zal meer mogelijk zijn en het geldt thans al leen nog maar: Mussert of Moskou. Moge deze keus echter zeer spoedig gedaan worden, want niet véél tijd rest er meer. Het zesde Duitsche le ger vocht zich tot den laatsten man dood in Stalingrad en deze bloed- fanaal is het, die ieder denkbaar compromis al Bu voorbaat uitsluit. Nóg knalt in Nederland de revol ver doch wii gaan terugknallen, al dus' spr. en men houde er rekening mede, dat we raak knallen. (Ap- plAls ^de muur der Duitsche weer macht zou instorten, aldus vervolgt de heer Buitenhuis, dan zal het com munisme niet stoppen bii Olden- zaal en Zevenaar. Simpele zielen zeggen: wii hebben Engeland en Amerika. Zij zullen ons, als het zoo ver komt, wel beschermen. Als dit echter inderdaad waar is, waarom komen ze dan reeds thans niet? vraagt spr. zich af. En wat Engeland betreft, dit zal straks de handen vol hebben om de schamele resten van zijn berooid imperium te verzorgen. Overigens ziin in dit opzicht de Mei dagen van '40 leerzaam, toen de be volking van dit land eveneens wachtte op de Britsche hulp. Die ook toen op zich liet wachten. Voor het overige ga men de historie na. Met tal van voorbeelden toont spr. de rol aan. die het communisme ach ter de schermen speelde en nog speelt in Nederland. Een roL duis ter en gevaarlijk, bijna altijd in een onschuldig kleed gehuld. Wii vragen begrip voor onze zaak 't gaat om het hoogste wat er in dit bestaan eeldt. Ik geloof in onze zaak, omdat ik geloof in de stem van het bloed. En omdat ik dit volk veel te goed vindt, om het aan het commu nisme op te offeren. Het is thans niet meer vijf minu ten voor 12, doch het is klokslag 12 uur. Het is jammer, aldus spr., dat nog zoo weinigen in Den Helder met ons meegaan.Moge de tijd spoedig komen, dat ook hier onze rijen ge vuld worden. Thans heeft men tegenslag aan de fronten in het Oosten. Niemand, die het ontkent. De tijd van het licht nadert echter, de zonnewende staat voor de deur. Dat is de tijd, dat het ontzaglijke Duitsche leger en de met deze armeeën verbonden legers zich opnieuw zullen keeren tot de com munistische horden, om deze voor goed te vernietigen en de wereld te verlossen. (Applaus.) Nadat de wnd. groepsleider, de heer Duinker. den spr. heeft be dankt voor ziin rede, volgt een col lecte, en tenslotte wordt de bijeen komst dan besloten met een „Wo- chenschau". BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. A. v. d. Hooft- Stom d. KL Ballema-Wolf z. D. Vos-Dekker d. L. Zijp-Schen kels z. Ondertrouwd: E. Jansen en H. M. Verhorst. Overleden: E. Crouwel, v, 65 j., echtg. van M. Schilperoort. G. van der Luit, m, 45 j. H. Dam, m, 33 j. G. Jordens, m, 25 j. J. D. Mahieu. m, 39 j. C. M. de Groot, m, 39 P. Kramer, m; 54 j. P. Renooij, m, 17 j. N. Gauw, m, 30 J A. J. Klaassen, m, 37 j. A. N. Leemans, m, 47 j. J. M. Snapper, m, 38 j. C. J. de Roode, m, 64 j. J. J. Bal jé, m, 41 j. P. Bruin, m, 58 j. H. Bakker, v, 48 j., echtg. van KL Heerkens. A. G. Schille- mans, m, 31 j. J. Guliker, m, 22 j. J. M. A. de Groot, m, 34 j. A. Beers, m, 48 j. D. H. Bromlewe, m, 26 j. R. Meijer, m, 51 j. A. J. Santink, m, 38 j. O. D. Vloet- graven, m, 22 j. J. H. Nebbeling, m, 40 j. J. Veldhuijzen, m, 39 j. G. Leeflang, m, 19 j. J. H. j. van Eldijk, m, 16 j. N. Been, m, 26 j. K. C. Dekker, m, 48 j. P. Nieuwstad, m, 37 j. L. van Es, m, 38 j. L. J. de Leeuw, m, 38 j. H. P. Kottman, m, 63 j. A. j. A. Grotens, m. 23 j. A J. Kramer, v, 6 j. J. Bakker, m, 54 j. M. Kroon, v, 57 j„ echtg. J. Bakker. J. Bakker, m, 26 j. J. Schuijer, m, 46 j. A. Sinjewel, m, 36 j. LI. J. Boskamp, m, 27 j. Bevallen: H. C. Tuithof—Hoog kamp (d.) J. C. Reus—Burghardt (z.) M. de Vries—Vader (z.) J. Kuut— Wal (d.) Getrouwd: J. A. de Boer en H. C. Bakker. I. Kroon en M. C. Corne- lissen. Overleden: J. K. v. Hartingsveld lm.), 39 jaar. M. M. Kamp (v.), 17 dagen. J. G. Blok (m.), 78 jaar. P. v. d. Kuijl (m.), 57 jaar. G. Baas (v.), 21 jaar. T. G. Baas (v.), 22 jaar. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Januari bezocht door 350 mannen en 13 vrouwen, to taal: 363 personen. Uitgeleend werden: 2952 romans, 1895 studiewerken, en 3223 jeugd boeken, totaal: 8070 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten Febr. 1943: romans: P. van Andel: Daarom ruisen de bomen; W. Deeping: Bal lingschap; A. Doyer: Desseh-leven; H. J. Heynes: Noord-Hollanders in de streek en in de stad; Joanne Kop pen: Soet-Heem; Maria Kreitner: Ontmoeting op de weg naar school: H. Loens: Helmond Hagenrieder; C. F. Meyer: Angela Borgia; Sally Sal- minen: Op zand gebouwd; Buiten- landsche romans: H. F. Blunck: Frauen im Garten: E. Schnabel: Nachtwind; Studiewerken: J. A. Al- berdingk Thijm Karolingsche verha len; H. Frieling, Groszstadsvogel; J. van Lennep: Nederland in den goe den ouden tijd; Verschillende hand- werkboekjes; Geschenken: C. H. de Boer: De schilderkunst; H. Bruning: Het goede boek; Jaarboek v. d. Ne- derl. protestantenbond 1942 II; J. de Kloet F. Sampimon: De radio; M. van Lokhorst: Cultuur en ontspan ning; W. J. Merckens: Ambachts- en nijverheidskunst; Beila Mueller: Me disch handboek voor het huisgezin; F; Primo: Theater en dans: J. Teu- nissen; De film; G. van Dijk: Hon derd jaar; 1828-1928; eeuwboek der firma C. J. van Houten. Op 28 Februari zal het 175 jaar geleden zijn, dat vice-admiraal Hen drik Lijnslager overleed. Lijnslager heeft overal naam p, maakt door zijn optreden in de Mid- dellandsche zee. In de 18e eeuw wa ren de Algerijnsche zeeroovers hier vrijwel heer en meester. Met hun snelle schepen wisten zij maar al te vaak aan de zware oorlogsschepen, welke de koopvaart wilden beveili gen, te ontkomen. Hendrik Lijnslager zag op 13 Mei 1693 het levenslicht. In 1715 werd hij luitenant van de admiraliteit van Amsterdam, vijf jaar later extra-ordinair kapitein en in 1722 kapitein. Als zoodanig kreeg hy het commando over de „Maarsen" in de Noordzee. Drie jaar later ving zijn optreden in de Middellandsche zee aan, waar hij voor Algiers op de „Heemstede" vlaggekapitein van vice-admiraal Francois van Aerssen van Sommelsdijk was. Nadat in 1726 met Algiers de „Ge- schenken"-vrede was gesloten, be hoorden de Algerijnsche rooverijen weliswaar tot het verleden, maar mén hield die der Marokkanen, die zich vooral in Tanger en in Sale hadden genesteld, over. Kapitein Lijnslager gelukte het tusschen 1732 en 1735 een Saletijn op het strand te jagen. Dit is het eenige treffen in die jaren. Overigens mag niet wor den voorbijgegaan, dat onze snelle roeifregatten de Marokkanen bin nengaats hielden. Lijnslager trachtte in Mei 1735 met Marokko tot vrede te komen, doch twee jaren van onderhandelen leverden geen succes op. In 1743 trad Hendrik Lijnslager op als algemeen chef van de scheepsmacht in de noordelijke wa teren tijdens de verwikkelingen in de Oostzee. Schout-bij-nacht werd Lijnslager in 1748, het jaar van den Vrede van Aken, welke een eind maakte aan den Oostenrijkschen successie-oor log. Zoodra deze vrede was geslo ten, bleek de noodzakelijkheid de Barbarij sche piraten weer aan te pakken. Het was nu eenmaal ge bruik geworden den Dey van Al giers zoet te houden met geschen ken en door den successie-oorlog was een achterstand ontstaan, welke zoo spoedig mogelijk ingehaald moest v/orden. Daartoe zeilden twee smaldeelen onder de schouten-bij nacht Lijnslager en Frensel naar Algiers én Tripoli. Zij kwamen hier bijtijds aan om hun opdracht te ver vullen. In 1750 werd Lijnslager vice-admiraal. CONCERT VER. HELDERSCHE ZANGERS. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling zeer binnenkort het uitge stelde concert van de Vereenigde Zangers te doen plaats vinden. Over enkele dagen volgen hierover nadere mededeelingen in dit blad. Er moge nog de aandacht op gevestigd worden, dat de gekochte plaatsbe wijzen en de bespreekbriefjes hun geldigheid behouden. JUTTERS IN 'T GOUD. De heer en mevr. StuckJonker hopen op 9 Maart a.s. hun gouden bruiloft te vieren. Het echtpaar is geëvacueerd uit Den Helder en woont thans aan den Rijksstraatweg 191 te Heemskerk. Voor de woning is een eerepoort geplaatst. OOK ALKMAAR NIET VRIJ VAN HYENA'S. Het was den Economischen Dienst van de Politie te Alkmaar ter oore ge komen, dat ook in onze gemeente per sonen waren, die hun medemenschen meenden te moeten heipen door het in pand nemen van distributiestamkaar ten. Deze personen die zeer zeker een gevaar voor onze samenleving ge noemd mogen worden haalden daar na op die stamkaarten de levensmid delenkaarten en verkochten die dan weer voor hooge prijzen. Een uitge breid onderzoek werd ingesteld en te gen de pandnemers, de koopers, zoowel als tegen de pandgevers, met elkaar een 20-tal personen, zal procesverbaal worden opgemaakt. Uit dit onderzoek kwam verder vast te staan, dat enkelen van diegenen, die hun distributiestam kaarten in pand gaven, ook hun overi ge distributiekaarten, zooals brandstof- fenkaart en textielkaart, verkochten. Dezer dagen heeft men zoo het een en ander kunnen lezen over de wijze, waarop de Noord-Oosielijke beivo- ners der elf provinciën de Jutter- bevolking hebben ontvangen, die hun have en goed voor een deel moesten pakken en naar de evacuatie-oorden afreisden. Die evacuatie was, is en zal wel altijd blijven een prikkel, dat menig Nieuwedteper grijze haren bezorgde en no g bezogrt. Men kan deze lie den aandoen wat men wil: men kan hun maanden cellulair geven, men kan hun korten op salarissen en pensioen, men kan hun bombar deeren en men kan ze in de armoede dompelen. Het ergste wat men hun echter aandoet ishen weg te voeren van eigen erf en te planten in den vreemde. Een deel der bevolking is geëva cueerd en het kan niet anders, of deze maatregel van de overheid was noodzakelijk. Dat zij ondanks die noodzakelijkheid bitter was, is iets wat iedereen spijt, óók de overheid, die echter in dit opzicht wel hard moest zijn. En de treinen vertrokken, en zij die gingen en zij die bleven waren beiden even triest gestemd. Daarom doet het thans dubbel ge noegen te ervaren, dat de Hollanders in het Noordoosten des land hei hart op de ware plaaits blijken te hebben. Dat ze de Jutters niet be schouwen als een noodzakelijk kwaad, doch dat ze hun die gast vrijheid hebben geboden, waarop een mensch die evacueert aanspraak mag kunnen maken. Laat ons eerlijk zijn: wij hadden anders verwacht. De eerste be richten waren niet optimistisch stemmend, doch ook in dit geval bleek het gerucht ijdel te zijn. Er was wel degelijk reden tot optimisme en nu de heeren van de commissie thuis gekomen zijn, nu blijkt dat het weggeleide deel der Heldersche ge meenschap het niet alleen goed heeft zonder meer, maar zelfs best. Iets, waarover wij ons oprecht ver heugen. Wij hopen straks, ais deze oorlog tot het verleden behoort, iets terug te kunnen doen. Dan zal er wellicht nog een tijd komen, dat we onze dankbaarheid kunnen toonen en niet alleen met het schenken van een glas-in-lood raam, of met een bank in het stadspark. Er zijn nog wel andere middelen om z'n erkentelijk heid te betuigen. Beseffen ze daar in het Noord oos: en dat ze ook hun deel moeten bijdragen in de algemeene misère? Blijkbaar. Blijkbaar heeft men er begrip voor, dat niet alleen de kust bevolking metde gebakken peren moet ziftten en blijven zitten, doch dat ook daar, waar men tot nu toe weinig of niets van den krijg be merkte een steentje zal hebben bij te dragen. Zoo is het. Wij in Nieuwediep zitten leelijk in de vuurlinie. Met de Rotterdam mers en de Vlissingers hebben we reeds al te vaak de spits moeten af bijten en wie weet wat ons nog te wachten staat. De laagte dagen zijn in dit op zicht niet tot verheugenis-stemmend. Dat er dan een deel van het vader land is, dat liefdevol diegene tege moet treedit, die in moeiten en zorg verkeeren, dat is niet alleen loffe lijk, doch het is tevens een demon stratie van praktische naastenliefde en waarlijk humanisme. En dat in een wereld, waarin men vreesde, dat de gelijke geesteswaarden reeds lang verdwenen waren.... Deze week was een week van in tense droefheid, van onpeilbaar ver driet in menig gezin. Hoe ontzaglijk moeilijk is het hieraan één enkel woord te wijden. Hoe prof aan klinkt iedere betuiging van deelname, als men beseft hoe zwaar thans leed geleden wordt. De mensch wordt in deze tijden zwaar bezocht Heft zijn duistere dagen en de eenige troost, die gege ven kan worden is gelegen in het feit, dat ook na deze duisternis ten slotte het licht zal gaan klaren. Dat straks ook hier de zonnewende uit komst zal geven en dat een nieuwe wereld gegrondvest zal worden. Zwart was deze week. Een week van tranen en misère. Nimmer tevoren waren wij, bur gers van deze stad, zoo vereend in smart en zoo één in mede-leven. Als gemeenschap sluiten wij ons ook hierdoor nog hechter aaneen en wenschen tezamen hun, die vielen, een laatst en welgemeend „Rust zacht" toe. Zoo zij het'. KINDERUITZENDING VAN DEN N. V. D. In 1942 zijn er uit de provincie Noordholland 1317 kinderen door den Nederlandschen Volksdienst gezon den naar tehuizen in Nederland. Deze kinderen hebben daar een heerlijke vacantie doorgebracht, .waarvan zij gezond en gesterkt zijn teruggekeerd. Dat deze zes weken hun goed hebben gedaan, blijkt wel 'hieruit, dat de gemiddelde gewichts toename 8 pond per kind bedroeg, terwijl sommige kinderen zelfs 12 tot 14 pond waren aangekomen! Dit is vooral in dezen tijd een factor van belang. Hier zult u 't allen wel over eens zijn. Bovendien doen de kinde ren een schat van geestelijke erva ringen op in de' mooie streken, waarheen zij worden gezonden en waar zij anders misschien nooit wa ren gekomen. In 1943 kunnen er uit onze provincie 3000 kinderen worden uitgezonden. Laten ook uw kinderen hierbij ziin! U zult er geen spijt van hebben. Geldelijke bezwaren behoe ven er niet té bestaan, want alle kosten worden door den N.V.D. be taald. Indien de kleeding .niet volle dig is, kan de N.V.D. ook in de kos ten hiervoor bijdragen. Indien u de kinderen liever in de vacantie wilt zien uitgezonden, kan hiermede re kening worden gehouden. Wilt u hen omstreeks Augustus uit laten sturen, dan moeten zij nu reeds op gegeven worden, daar zij vóór hun uitzending moeten worden jngeent tegen roodvonk en diphtheritis en eerst twee maanden na hun laatste enting kunnen worden uitgezonden. Verdere inlichtingen kunt u ver krijgen bii uw buurtschapshoofd en bij het Provinciaal Bureau te Haar lem, Kenaupark 1, alwaar u ook uw kinderen kunt opgeven. De aandacht wordt er op gevestigd dat het in verband met diverse ge wijzigde omstandigheden noodzake lijk is dat voortaan de predikbeurten vóór Donderdagmiddag 5 uur in ons bezit zijn. Opgaven, die wij na dien tijd ontvangen, kunnen niet meer meege nomen worden in de wekelijksche lijst, die in het Zaterdagnummer ver schijnt. De predikanten en andere be langhebbenden houden hiermede reke ning. ZONDAG 28 FEBRUARI 1943. Ned. Herv. Gemeente. Westerkerk. 10.30 u. ds. H. Cramer. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 10.40 u. ds. C. C. G. Visser v. R'dam. Ned. Herv. kerk, Westplein. Dienst. Geref. kerk, Julianapark. 10 u. en 4 u. ds. Tollenaar. Evangelisatie Palmstraat. 11.30 uur, cand. Dun. Oud Kath. kerk. (Tijd. Herst. Ev. Ugth. kerk, Weezenstr.) 2.30 H. dienst. Evangelisatie Vijzelstraat. Zaterdag 7 uur ds.- v. d. Flier. 10.30 en 4 uur ds. v. d. Flier. Leger des Heils (Spoorgr. 35.) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Ver- lossingsdienst, 12 u. Zondagsschool; Maandag 2.50 u. Vrouwenkrans; Dins dag 7.30 u. Schriftlezing. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 10 u. ds. Visser. FEUILLETON DOOR B. REEN 34 Hij zei zooiets dat hii zich in moeilijkheden bevond en dat hij behoefte had aan een vertrouw de lijfgarde. Dat heeft mij waar schijnlijk uit mijn evenwicht ge bracht want het was heelemaal niets voor Joop Henneman. In elk peval haastte ik me naar mijn auto ën ging op weg door den mist. Die mist was, zoo dik als ik ze nog nooit heb meegemaakt en al spoedig moest ik de auto laten staan. Toen slaagde ik er maar al te best in den weg kwijt te raken en urenlang doolde ik in den mist rond, totdat deze wat opklaarde en ik ontdekte, dat ik mij len van de rivier verwijderd was. Ik was doodop en nam daarom een taxi naar huis, met de bedoeling de Maatschappij op te bellen, want ik veronderstelde niet anders of Joop Henneman was daar al op zijn een tje aangekomen. Dat is alles wat ik weet. Wat dat verhaal van Dikkers betreft, die zegt te ziin aangevallen door iemand die een smoking-jasje in ziin handen achter liet: ik ben erg gesteld op kleeren en bezit ver schillende smokings. Ik kan alleen veronderstellen, dat iemand mijn flat is binnengedrongen en zich in miin kleeren gestoken heeft. Ik zou geen enkele reden kunnen noemen, waarom mijn woning zoo zorgvul dig doorzocht is en miin bediende vermoord." Wat den dood van Joop Henne man betreft behalve de toezeg ging, dat ik alle medewerking zal verleenen om den moordenaar te vinden en den besten vriend te wre ken, die iemand ooit kon bezitten heb ik daar niets over te zeggen. Ik weet niets. Joop Henneman heeft er tegenover mii nooit bliik van gege ven, dat hii ook maar één vijand had en den eenigen keer, dat hii over moeiliikheden sprak, was tij dens dat telefoongesprek, wat mis schien nog niet eens van hem af komstig was." Deze verklaring werd aan Dikkers voorgelezen, die ziin schouders op haalde. De inspecteur was er nog steeds van overtuigd, dat Van Dalen loog en een bleeke, nerveuze Lucy geloofde hetzelfde. Maar Van Dalen vermeed hen bei den, zoowel als ziin andere vrien den. Hij gaf de politie den sleutel van zijn flat en betrok een kamer in een klein hotel, maar hij was nooit aanwezig als er iemand voor hem kwam. Onderwijl zetten Van Dongen en De Kort het onderzoek in alle rich tingen voort Zij ondervroegen alle passagiers van de Indrapoera voordat een van hen vergunning kreeg oh» aan land te gaan, maar de verklaringen brachten weinig méér aan het licht, dan zij reeds van den kapitein had den vernomen. „Henneman kwam op het laatste oogenblik aan boord," vertelde de politie-ambtenaar van Borneo. „Hii ging regelrecht naar ziin hut en kwam den eersten dag heelemaal niet aan dek, wat volkomen tegen ziin gewoonte was. Gewoonlijk is hii na een lange aanwezigheid in de wildernis erg gebrand op gezel schap." (Wordt vervolgd.) Oosterend 10 u. ds. Kok. Den Hoorn 10 u. ds. Wesseldijk. De Cocksdorp 10 u. ds. Salm (maand- collecte.) Koog 10 u. ds. v. 't Hooft. Oudeschild 10 u. ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg 7.30 u. ds. Knot. Waal 10 u. ds. v. d. Veer. Oosterend geen dienst. Den Hoorn 10 u. ds. Knot. Geref. Kerk H.V. Oosterend 10 en 3 u. ds. v. d. Plas. Schagen, 10 u. ds. Képteyn. Doop. Veenhuizen, 10 u. ds. de Mooy, 11 uur Zondagsschool. Anna Paulowna, 10.15 u. mej. D. van Vliet. Noordscharwoude, 10 u. ds. Nell. Winkel, 2.30 u. ds. de Mooy. Burgerbrug, 10 u. mej. J. v. d. Veen. Oudesluis, 10 u. ds. Vorstman. Barsingerhorn, 10 u. ds. van Bfemen. 9.15 en 11.15 Zondagsschool. Kolhorn, 11.30 u. Zondagsschool. Schoorl, 10 u. ds. Tuinstra. Hippolytushoef, 10.30 u. ds. Beek. Den Oever, 2 u. ds. van Beek. V7ieringerwerf, 10 u. ds. Meijer Drees. Slootdorp, 2.30 u. ds. Oosterbaan van Barsingerhorn. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, 10.301 ds. Oosterbaan. Broek op Langendiik, 3 u. ds. Prinsen Geerlings van A'dam. Hippolytushoef, 2.30 u. ds. Lugt, Don derdag 4 Maart jongerenkr. Geref. kerk. Schagen, 9.30 u. cand. Th. Oostra, hulppred. te Alkmaar; 2.30 u. ds. J. v. d. Mije. Kolhorn (in de Ned. Herv. kerk), 10 en 3 u. ds. Visch. Noordscharwoude, 9.30 en 3.30 u. cand. A. de Bruin van Dordrecht. Evangelisatie. Schagen, 10.15 u. de heer v. d. Kaaij van Amsterdam. Breezand, 10 en 3.30 u. de heer Boon. Schagerbrug, Evangelisatiegebouw, 2 u. de heer E. L. de Witt. Hippolytushoef, 10 u. de heer Broek man van Alkmaar. Den Oever, 3 u. de heer Broekman. Schagerbrug, Woensdagav. 8.30 uur bijeenkomst Chr. Jongemannenver. Bergen (E.V. „Maranatha"), 10.30 u. ds. Dönszelman van Amsterdam. Vrije Evang. Ger. Gem. Alkmaar (Doelenstraat 15). 10 u. ds. A. L. Ruys Sr., Em. pred. te Zeist. Woensdagav. 7 u. St. Jacobstraat 22. Evangelisatie (Vijzelstraat). Zaterdagav., 7 u. ds. v. d. Flier; Zon dag 10.30 en 4 u. ds. v. d. Flier, 12.15 en 2.30 u. Zondagssch.; Woensdagav. 7.30 u. Bijbellezing: Vrijdagavond 7.30 u. Zangdienst. Chr. Geref. Kerk (a. d. Steengracht). Zondag 28 Febr. 10 en 4 u. Gods dienstoefeningen, leesdienst. Geref. kerk (Bethel). 10 en 4 uur ds. F. Tollenaar. Anna-Paulowna, 10 en 2.30 u. ds. S. Idema van Alkmaar. Doopsgezinde Gem. 10.45 u. ds. Banga van Purmerend. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN, Wijziging melkprijzen. De Directeur-Generaal van de Voed selvoorziening maakt bekend, dat op grond van het bepaalde in art. 11 van de Prijzenbesch. '42 (Consumptiemelk II), in overeenstemming met den Ge machtigde voor de Prijzen, met ingang van Zondag 28 Februari '43 een afwij kende melkprijsregeling van kracht wordt voor de navolgende gemeenten, resp. gedeelten van gemeenten, welke hierop neerkomt, dat deze, als hier onder aangegeven, worden overge bracht naar een andere prijsklasse. I. Van klasse IV naar klasse lila. De gemeente Breda met de daaraan aansluitende gemeenten Teteringen en Nieuw-Ginneken de gemeente Groningen, met uitzon- during van dat gedeelte van den Pei- zerweg. gelegen ten Zuiden van de spoorlijn Groningen/Leeuwarden; de gemeente Haren: de gemeente Renkum, met uitzon dering van de plaatsen Heveadorp en Oosterbeek; de gemeente Wageningen; de gemeente Ede, voor wat betreft de plaatsen Ede, Bennekom en Gel der sch Veenendaal; de gemeente Veenendaal; de gemeente Wieringermeer. De marge voor den détaillist wordt dientengevolge voor gestandaardi seerde-, tapte- en karnemelk, los en in flesschen, met Vs ct. per liter, voor pap en yoghurt met 1 ct. per liter verhoogd. Voor den consument beteekent bovenbedoelde wijziging een prijs- verhooging voor de gestandaardi seerde melk, los en in flesschen, pap en yoghurt met 1 ct. per liter. Voor room, voorzoover deze nog mag worden afgeleverd, tapte- en karne melk, blijven de huidige verbruikers- prijzen gehandhaafd. II. Van klasse V naar klasse IV. De gemeente Doetinchem. De marge voor Ren détaillist wordt dientengevolge voor gestandaardi seerde-, tapte- en karnemelk, los en in flesscben, met f 0,35 per 100 liter verhoogd; voor den consument be teekent de onderhavige wijziging een prijsverhooging voor de even vermelde artikelen met 1 ct. per liter. Voor de prijzen en verdere bij zonderheden worden belanghebben den verwezen naar de Prijzenbeschik- king 1942 (Cons. melk II). Geldigheidsduur botertocwijzingen. De geldigheidsduur van de Toewij zingen voor Boter met een vervalda tum, gelegen tusschen 1 tot en met 28 Febr. is verlengd t. e. m. 31 Maart 1943. Distributie van Boter en Margarine. Detaillisten kunnen de van hun klan ten ontvangen bonnen „Boter 03" nog tot en met 6 Maart a.s. bij de Plaatse lijke Distributiediensten inleveren ter verkrijging van Toewijzingen voor Margarine. Voorts kunnen zij van 1 tot en met 5 Maart a.s. restantbonnen „Boter 05" tot een maximum van negen rantsoenen en restantbonnen „Boter 07" eveneens tot een maximum van negen rantsoe nen bij de diensten inleveren, ter ver krijging van een Toewijzing voor Mar garine. Ten einde een veelvoud van tien rantsoenen te verkrijgen, dient aanvulling te geschieden met de bon- m i. welke met Ingang van 28 Febr. a.s. worden geldig verklaard voor het koo- pen van boter of margarine naar keuze. Op een afzonderlijk opplakvel dienen zij verder van 1 tot en met 5 Maart a.s eventueele restantbonnen „Boter 06" bij de Diensten in te leveren ter ver krijging van een Toewijzing voor Boter. Teneinde het minimum van tien rant soenen te bereiken, dient ook in dit ge val aanvulling plaats te hebben met de bonnen, welke op 28 Febr. a.s. worden aangewezen voor het koopen van boter of margarine naar keuze. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kru- schen zuiveren Uw bloed en voe ren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe, waardoor de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Gezondheid voor een cent per dag; Bij Apoth. en Drog. 0.41, 0.76,1.47 IC tijd van toen komt niet weerom^ maar wel Bonbons en Biscuits mm.en zonder bont Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov.: D. A. Klomp, Alkmaar; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; Stadsnieuws: A. C. van Kampen, Den Helder; Advertenties: C. Boogaard, Alkmaar. Onderlings OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij voort beschadiging van gebouwen. Inboedels, inventarissen, voor tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld. geldswaarden eri preciosa Halfjaarlijksche Schaderegeling!1 Meer dan 500000 obiecten zijn reeds verzekerd voor ruim Voegf daarbij ook Uw belang «n vraagt inlichtingen bij Uw Assurantiebezorgerl zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd bii hoest, griep, bronchitis, asthm». Ei Werelds befte Hoestsiroop Zet voortaan thee van Keg's T.T.T. tabletten. U schenkt 100 koppen uit één zakje van 12 tabletten a 20 ct. Koop vandaag nog een zakje! H.H. IJétaillisten maken wij er op attent, dat kan Utnrdnn de nog kan worden ingeleverd bij Plaatselijke Distributiediensten van 1 Maart t.e.m. 5 Maart. Voor H.H. Grossiers bestaat nog ge tegenheid in te leveren bij de Plaatselijke Dis tributiediensten, gedurende dezelfd termijnen. AM. Boaacnvoorlichttng.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2