DAGBLAD VOO Succesvolle tegenaanvallen aan Z.O.-front. Maximum-straffen opgelegd in Vermetele sanvalsoperaties der Duitsche troepen. r Nederlanders aan het Oostfront onderscheiden zich opnieuw. Churchill's meening. Engelsche luchtaanval op Berlijn. Telegramwisseling tusschen den Fiihrer en koning Boris. Griekenland waakt voor zijn zaak VERORDENING Beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking. Nederlander geëxecuteerd. Von Ribbentrop's bezoek aan Rome. De duikbootoorlog. Alkmaarsche Oplichtings-affaire. NIEUWE ZEEPB0NNEN. STADSNIEUWS. Uitgave: Dagblad voor Noord Holland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lynen). Postrekening 449041. WOENSDAG 3 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 51. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagtl(Jks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 2 Maart - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front stond de dag van gisteren in het teeken van eigen tegenaanvallen. Vermetele aan- valsoperaties van de Duitsche troepen aan den benedenloop van de Koeban sloegen vijandelijke strijdkrachten uiteen en verijdel den aanvalsvoorbereidingen. On danks de slechte weers- en ter reingesteldheid werden in het ge bied van Isjoem opnieuw talrijke plaatsen veroverd. Enkele ver strooide vijandelijke groepen wer den vernietigd. Het aantal gevan genen en de buit nemen nog voortdurend toe. Op het slagvele werd onder de talrijke dooden de bevelvoerende generaal van het 25ste bolsjewistische pantser- corps, generaal-majoor Pawloff gevonden. In het gevechtsgebied ten Westen van Charkof tot ten Noorden van Orel en in den sector ten Zuiden van het Ilmenmeer mislukten ook §isteren overdag aanvallen en door- raakpogingen van den vijand met zware, bloedige verliezen. Het brug- gehoofd van Demjansk ten Zuid- Oosten van het Ilmenmeer, waarop de bolsjewisten veertien maanden lang met ontzettende verliezen aan menschen en materiaal tevergeefs hebben stormgeloopen, werd door de Duitsche troepen volgens de plan nen ontruimd. Het sedert lang voor bereide achteruitschuiven van de Duitsche linies geschiedde stap voor stap, nadat al het oorlogstuig en alle wapens bijtijds waren wegge voerd. De ontruiming ..zelf voltrok zich zonder dat hierbij hinder van den vijand werd ondervonden. Aan het Noord-Tunesische front behaalden de Duitsch-Italiaansche aanvalstroepen, doeltreffend ge steund door de luchtmacht, giste ren nieuwe vorderingen. De lucht macht viel spoorwegdoelen in het vijandelijke achterland, laadinstal- laties en ligplaatsen voer schenen in Bone met goede uitwerking aan. Duitsche jagers en luchtdoel- artillerie van de luchtmacht scho ten in het Middellandsche zee gebied 11 vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen drongen in den afgeloopen nacht tot Berlijn door en wierpen brand- en brisant- ibomen op de Duitsche hoofdstad en op plaatsen in de omgeving. Er ont stond schade als gevolg van de brand- en brisantbommen in woon wijken en aan openbare gebouwen. De bevolking leed verliezen. Enkele vijandelijke vliegtuigen vielen West- Duitsch gebied aan en wierpen en kele bommen. Door nachtjagers. luchtdoelart.iUerie van de lucht macht, artillerie van de marine en patrouillevaartuigen werden 19 voor "Wt meerendeel viermotorige vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied ten Westen van Noorwegen werd een Britsche tor pedojager door bommen beschadigd. „Controleert Uw gas- en eteciriciteitsverbruih geregeld." Aan den grooten afweerslag tus- schen Donetz en Dnjepr hebben ook Nederlandsche vrijwilligers weer een niet onbelangrijk aandeel ge had. Tezamen met de andere Ger- maansche vrijwilligers van de b&- divisie „Wiking" en onder bevel van luitenant-generaal Steiner namen zij deel aan het terugdrijven en omsin- gelen van vijandelijke pantserfor- maties die in den rug van het Duit sche Donetz-front stonden. Na dagenlange harde gevechten slaagden de aanvallende Duitsche SS-divisies erin, de geheele pantser armee Popoff te vernietigen en den overtocht over een belangrijke rivier mogelijk te maken. Zooals uit de jongste legerbericb- ten blijkt, hebben deze troepen ook de steden Kramatosskaja en Loso- waja heroverd. Churchill zeide op 11 April 1919: De bolsjewistische armeeën mar- cheeren voor voedsel en roof en op haar weg bevinden zich slechts kleine zwakke staten en naties, die d°°r den oorlog uitgeput en geschokt zijn. Wan neer Duitschland het slachtoffer wordt van deze bolsjewistische pest tenge volge van de internationale zwakie of tengevolge van een werkelijke in vasie, wordt het in stukken gereten. DUITSCHERS OPGELET! Volgens paragraaf 1 der Ausweis- pflichtverordnung (130/42) zijn ook alle Rijksduitschers, die het löe levensjaar hebben volbracht, ver plicht steeds een geldig, te gunnen name gesteld, van een f°to voorzien officieel bewijs bij zich te dragen e op verlangen aan eiken Duitschen en Nederlandschen politie-beambte te Rijksduitschers, die een dergelijk bewijs niet bezitten, kunnen bij den Beauftragte des Reichskommissars - Polizei-Officier yoor.de provincie, waar zij woonachtig zyn onder in levering van twee fotos (37 x mm) de uitreiking van een voorloo- pig persoonsbewijs aanvragen, zonder een geldig bew.js word be vonden, stelt zich bl00J„a/". ^etna|r vaar té worden overgebracht naar het naaste politie-bureau en aan straf' RAUTER SS-Gruppenfüher und Generalleutnant der Polizei. De harde afweergerechten aan Het Oostelijk front vormen het landschaps beeld. Door het gewar van het prikkeldraad ziet men de overblijfselen van een Sovjet-stad PK Lessmann-Transo-F-P m 19 Britsche vliegtuigen neergehaald. BERLIJN, 2 Maart. - In den nacht van 1 op 2 Maart hebben Britscüe bommenwerpers een aanval onder nomen op het gebied van de Duit sche hoofdstad, welke heeft geieid tot een zwaren nederlaag voor den vijand. Een hoog percentage van de tot boven Berlijn doorgedrongen vijandelijke vliegtuigen viel aan den Duitschen afweer ten offer. Tot dus ver werden minstens 19 bommen werpers neergeschoten, voor het meerendeel viermotorige toestellen. Op Berlijn vielen voornamelijk brandbommen, die door het krach tige optreden van den brandweer en de voorbeeldige houding der bevol king onschadelijk werden gemaakt. De aanval duurde betrekkelijk kort, daar de vijand probeerde zoo snel mogelijk uit het vernietigend vuur van de luchtdoelartillerie te komen. Met de dopr nachtjagers en lucht doelartillerie neergeschoten bom menwerpers verloor de vijand tevens meer dan 100 man vliegend personeel. Volgens een bericht van den En- gelschen nieuwsdienst is te Londen officieel bekend gemaakt, dat bij dezen aanval 19 bommenwerpers zijn verloren gegaan. BERLIJN. 2 Maart (D.N.B.) - Op den verjaardag van de toetreding van Bulgarije tot het Driemogend- hedenpact heeft koning Boris den Führer het volgende telegram ge stuurd: „Ter gelegenheid van den terug keer van den histcrischen dag, waarop twee jaar geleden Bulga rije tot het Driemogendheden- pact toetrad, zend ik IJ. Führer, mijn hartelijke gehikwenschen alsmede die van hei Bulgaarsche volk dat u innig dankbaa. is. In den geest van de jarenlange hech te vriendschap en trouwe saarn- hoorigheid onzer volkeren verbind ik daarmede in den geest de op rechte wenschen voor uw persoon lijk welzijn en voor het geluk van het heldhaftige DuPsche volk en van zijn zegevierende wapens die het gebruikt in den fieren strijd voor een betere wereldorde." De Führer heeft hierop als volgt geantwoord: „Voor de mij telegrafisch uitge sproken gelukwenscheu op den verjaardag van de toetreding van Bulgarije tot het Driemogend- hedenpact betuig ik Uwe Majesteit mijn oprechten dank. Van het vaste vertrouwen vervuld cp onze eindoverwinning en een recht vaardige nieuwe orde der wereld beantwoord ik Uw groeten met mijn hartelijke wenschen voor den bloei van het Bulgaarsche volk, dat met opS in jarenlange vriend schap verbonden is en voor Uw persoonlijk! welzijn." Bisschop van Satonihi wijst op Bolsjewistisch gevaar. SALONIKI, 2 Maart. - (D.N.B.) De bisschop van Saloniki, Kallim- kos, heeft in een rede gewezen op het gevaar voor Europa, dat het bolsjewisme vormt. Als theorie schijnt het bolsjewisme verleidelijk. In de praktijk vergt deze theorie echter tallooze offers in vele landen. Deze theorie en praktijk heeft het niet voor te stellen despotisme van een voor het grootste deel uit Joden bestaande kleine terroristische min derheid geschapen en millioenen menschen den dood in gejaagd. Het is het ernstigste gevaar, dat ons al len bedreigt. Het officieele orgaan van de god- loozenbeweging van den staat te Moskou, vervolgde de bisschop, heeft in November 1930 geschreven: „Wi.1 zullen alle kerken ter wereld m brand steken". Het kan niet ontkend worden, aldus spr., dat het gods dienstonderwijs in alle scholen in Sovjet-Rusland verboden is, dat in plaats daarvan Marxistisch godloo- zenonderwijs wordt gegeven en dat verder aan alle jeugdige personen beneden 18 jaar het bijwonen van godsdienstoefeningen en het bidden verboden is. van den commissaris-generaal voor de veiligheid over de wijziging van de sluitingsuren der café's en van de uren waarin men zich niet op straat mag bevinden. Krachtens de par. 44, 48, 52 en 53 der verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied nr. 1/1943 verorden ik met ingang van 2 Maart 1943 het volgende: 1. in de steden Amsterdam, den Haag en Haarlem wordt het uur van sluiting der openbare gele genheden voorloopig gezet op des avonds 8 uur en het uur waarop men zich niet meer in de open lucht mag ophouden voorloopig op des avonds 9 uur. 2. Voorts wordt in de provin cies Noord- en Zuid-Holland het uur van sluiting der openbare ge legenheden voorloopig gezet op des avonds 10 uur en het. uur waarop men zich niet meer in de open lucht mag ophouden voor loopig op des avonds 11 uur. 3. De tot dusver geldende veror deningen over een bijzondere vaststelling van. het uur van slui ting der café's en van het uur waarop men zich niet meer op straat mag bevinden, treden bui ten werking. 4. Overtredingen worden krach tens de par. 52 en 53 der hiervoor vermelde verordening gestraft. w.g. RAUTER. SS.Gruppenführer en Luite nant-generaal der Politie. APPELEN VOOR PERSONEN BENEDEN 21 JAAR. Van 3 tot en met 20 Maart a.s. zullen personen beneden den leef tijd van 21 jaar, die woonachtig zijn in het stadgebied, een kilogram ap pelen kunnen krijgen. In verband hiermede geven de bonnen „reserve 2-12", „reserve 3-12" en „reserve 4-12" met rooden opdruk van de stadkaart, elk recht op het koopen van 1 kilogram appe len in het stadgebied. Het zal, in verband met de bevoorrading van den handel, niet steeds mogelijk zijn de appelen onmiddellijk te betrek ken. VIER KINDEREN DOOR ONTPLOFFEND PROJECTIEL GEDOOD. Zondagmiddag is onder de gem. Herkingen, op het eiland Goeree Overflakkee, een projectiel ontploft, waardoor vier kinderen werden ge dood. De slachtoffertjes zijn drie kinderen uit het gezin van de Bruin van resp. 9, 12 en 14 jaar en een kind uit het gezin van Soldaat van 14 jaar oud. OPRICHTING „DEUTSCHE GES UN DHEITS AMT". Het verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommis saris betreffende de oprichting van het „Deutsche Gesundheitsamt" in het bezette Nederlandsche gebied. 's-GRAVENHAGE, 1 Maart. - Het verordeningenblad bevat een veror dening van den Rijkscommissaris betreffende de beperking ten aan zien van het veranderen van betrek king. Werkgevers en werknemers met inbegrip van leerlingen en volon tairs met of .zonder toelage mogen eerst dan de dienstbetrekking op zeggen, indien het gewestelijk ar beidsbureau (in het vervolg ar beidsbureau genoemd) heeft toege stemd in de ontbinding van de dienstbètrekking. De toestemming is ook vereischt, ingeval zonder inachtneming van een opzeggingstermijn wordt opge zegd. Een opzegging zonder voorafgaan de toestemming is ongeldig. In bij zondere uitzonderingsgevallen kan het arbeidsbureau achteraf in een opzegging toestemmen. Door de toestemming van het ar beidsbureau wordt niet beslist of de opzegging rechtens juist geschiedde. Een toestemming is niet vereischt: Indien de onderneming op grond van een rechtsvoorschrift of bevel van een tot stillegging bevoegde in stantie wordt stilgelegd: b. indien de werknemer op proef of als hulp is aangesteld en de dienstbetrekking binnen een maand na het in dienst treden wordt beëin digd; c. indien de staat, de provincies, de gemeenten of andere publiek rechtelijke lichamen, dan wel de Ne derlandsche Bank hun werknemers opzeggen; d. bij ontbinding van de dienstbe trekking tusschen een privaat-rech- telüken rechtspersoon en haar wet telijke vertegenwoordigers; e. bij huishoudelijke werkzaam heden in loondienst. VERDUISTER GOED. Heden van 18.217.23 Maan op 5.39, onder 14.37 6 Maart Nieuwe Maan De 26-jarige in Rotterdam gebo ren Nederlander Jacobus Rens was naar Duitschland getogen, om te werken. Hij specialiseerde zich op de damestaschjesbranche. Beschermd door de duisternis stal hij op de Berlijnsche stations taschjes en kof fers. Een conductrice van een D- trein betrapte hem op heeterdaad. Toen men hem vast nam, vond men nog 2000 mark in contanten op hem. Het bewijs werd geleverd, dat hij tenminste 20 maal taschjes en kof fers gestolen had. De bijzondere rechtbank heeft hem ter dood ver oordeeld. Het vonnis is reeds uitge voerd. Te Roermond is een vormingsbijeenkomst der N.S.D.A.P. en de N.S.B. gehouden. De Leider van de Nationaal-Socialistische Beweging der Ne derlanden, ir. Mussert, inspecteert de aangetreden eereformaties. Links Hauptdienstleiter Schmidt. (Arbeitsber. NSDAP-Stapf-Pax m) Een duurzame vrede van rechtvaardigheid. Het bezoek van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. aan de Italiaansche hoofdstad, wordt door de Turijnsche avondbladen in de grootste opmaak gepubliceerd. In de eerste plaats constateeren de bladen, dat de Duitsche Rijksminister den Duce heeft opgezocht ais brenger van een persoonlijke boodschap van den Führer en dat de besprekingen een omvattende bestudeering van alle problemen van Europa en de oorlogvoering ten doel hadden. Voorts laten de bladen het licht vallen op de volstrekte overeen stemming der opvattingen en de her nieuwde vastbeslotenheid om den oor log voort te zetten tot de vernietiging der krachten van den tegenstander en tot de uitroeiing van het doodelijke ge vaar van een bolsjewiseering van Europa. Naar aanleiding van von Ribbentrops bezoek aan Rome wijzen dc Berlijnsche bladen op het groote verschil tusschen het te Rome gepubliceerde communi qué en dat van Gasablanca. Op duidelijke en krachtige wijze, aldus de Berliner Börsenzeitung wordt op een historisch belangrijk uur het ge meenschappelijke strijdprogramma evenals het gemeenschappelijk oorlogs doel In enkele fundamenteele zinnen omlijnd. Dat men reeds na vier dagen besprekingen tot een zoo korte, ondub belzinnige formuleering kon komen, bewijst reeds de volkomen overeen stemming van opvatting. Ook in het breedvoerige communiqué van Casa- blanca was van volledige overeenstem ming sprake, maar weldra werd bewe zen, dat de opstellers nog nooit zoo ver van eenstemmigheid verwijderd ge weest zijn. De Deutsche Allgemeine Zeitung legt den nadruk op de „nieuwe orde" als oorlogsdoel van de Spil en Japan en op het „compromislooze karakter" van de Duitsch-Italiaansche verklaring. Casa- blanca kon de wereld niets bieden ten gevolge van het gebrek aan verant woordelijkheid bij de Amerikanen en de onmacht tegenover het bolsjewisme. De D.A.Z. wijst tenslotte op solida riteit tusschen Duitschland en Italië, die tevens solidariteit met de Europee- sche volken beteekent, onverschillig of dat overal erkend wordt of niet. Hierin en in de volkomen solidariteit met Japan ziet het blad tevens den waar borg voor de overwinning in den ge- meenschappelijken strijd. Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt verklaard, dat de besprekingen van den rijksminister van buitenland sche zaken in Italië opnieuw de volle dige solidariteit en onverbreekbare ge meenschap in den strijd, door beide spil- mogendheden gevoerd voor de beveili ging der Europeesche cultuur tegen de bolsjewistische bedreiging en de Angel saksische hegemonie, hebben bewezen. Duitschland en Italië, zoo verklaart men in Rome, zijn thans de groote tradi- tioneele steunpilaren der Europeesche cultuu.'. Alleen deze beide mogend heden zql. in staat den Europeeschen volken een duurzamen vrede van rechtvaardigheid en samenwerking te garandeeren, Duitschland en Italië hebben zich in het bewustzijn van deze verantwoorde lijkheid opnieuw bereid verklaard alle offers op zich te nemen voor de verde diging van alle goederen, die op het oogenblik het waardevolste erfgoed en de garantie voor de toekomst vormen. De strijd tegen het bolsjewisme zal der halve gevoerd worden met den onwrik- baren wil tot definitieve vernietiging van dit gevaar. Ook de maand Februari is weder om gekenmerkt geweest door de groote activiteit der Duitsche duik- booten. Het aantal' der tot zinken gebrachte schepen en daarmede ook het tonnagecijfer was grooter dan verleden jaar. In dit verband wijst men te Berlijn op een uitlating van den Amerikaanschen admiraal Land in verband met de overbelasting der Noord-Amerikaansche werven. Admiraal Land zeide, dat 375 sche pen zich voortdurend in reparatie bevinden. Dit beteekent. dat 2.4 millioen ton van de geallieerde scheepsruimte beschadigd is. Meer dan twee dagen heeft de Alkm. rechtbank zich veertien da gen geleden bezig gehouden met de geruchtmakende oplichtingsaffaire, waarin eenige Alkmaarders de hoofdrollen speelden. Zij zouden een Haarlemschen Jood, Sch. genaamd, hebben opgelicht onder valsche voorspiegeling, dezen Sch. naar Zwitserland te zullen overbrengen. Sch. stortte eerst 1000 gulden als een soort waarborgsom, welk bedrag door den Alkmaarder Hoogakker in ontvangst werd genomen en door dezen aan den gewezen marechaussee Geelen werd overhandigd. Spoedig daarna werd Hoogakker door Gee len terzijde gesteld, terwijl nu de Alkmaarder Vroegop een belang rijke rol in deze oplichtingszaak be gon te spelen. Vroegop en Geelen werkten de plannen nader uit, stel den den dag en het uur van vertrek der fam. Sch. vast en toen de vlucht zou worden aangevangen, overhan digde Sch. aan Vroegop een som van 8000 gulden, welk bedrag een deel was van de „reissom". Juist stapte Vroegop en Sch. de deur uit van de woning van laatst genoemde, toen ze werden gear resteerd door een politieman, die naderhand Geelen bleek te zijn. Sch. werd echter vrijgelaten, maar Vroegop werd gearresteerd en de 8000 gulden in beslag genomen. Het bleek echter, dat de arrestatie en in beslagname gefingeerd waren en dat Geelen en Vroegop zich met die 8000 gulden hadden verrijkt. De Officier eischte twee weken geleden tegen Hoogakker een ge vangenisstraf van 3 jaar en tego Geelen een straf van 2 jaar, zulks resp. wegens oplichting en mede plichtigheid daaraan van Sch. voor een bedrag van 1000 gulden, terwijl tegen Vroegop een gevangenisstraf van 3 jaar werd geëischt, zulks we gens oplichting van Sch. voor een bedrag van 8000 gulden en eenzelf de straf tegen Geelen wegens mede plichtigheid aan deze tweede oplich ting. (De uitspraak tegen Geelen in deze tweede zaak is bepaald op Dinsdag 9 Maart a.s.) Hedenmorgen wees de recht bank vonnis in de drie eerste za ken. Hoogakker werd overeen komstig den eisch veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met be vel tot onmiddellijke gevangenne ming, Geelen wegens medeplich tigheid tot twee jaar, eveneens met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming en Vroegop we gens oplichting van Sch. voor 8000 gulden tot een gevangenisstraf van drie jaar. In haar overwegingen wees de rechtbank op de lafhartige wijze, waarop de verdachten getracht heb ben zich te verrijken met het geld van iemand, die daarmee in .groot gevaar werd gebracht en die als een weerloos slachtoffer in handen viel van eenige oplichters, waarvan één op schromelijke wijze misbruik heeft gemaakt van zijn functie als mare chaussee. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. -Tot §n met 31 Maart 1943 geven de vol gende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoe veelheden zeep. De met „Algemeen 514" gemerkte bon van de bonkaart voor voedings middelen en de met „S Eenheids- zeep" gemerkte bon van de aan kin deren beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van één stukje van 24!/£ a 28 gram luchtgevulde eenheids-toiletzeep 40% of 57%. óf het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21%. De met „Algemeen 515" gemerkte bon van de bovengenoemde kaart en de met „S-Waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereik te kaarten geven recht op het koo pen van 50 gram waschpoeder of zeeppoeder. De met „S-Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereik te kaarten geven recht op het koo pen van een stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toilet zeep (oude samenstelling). Voorts geeft de bon „Algemeen 514" recht op het doen wasschen van vijf kilo gram droge, vuile wasch, en de bon „Algemeen 515" op het doen was schen van negen kilogram droge, vuile wasch. De geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „Algemeen 490" en „R-Eenheids- zeep" van den voor toiletzeep (oude samenstelling) aangewezen bon „R- Toiletzeep" en van de voor wasch poeder aangewezen bonnen „Alge meen 491" en „R-Waschpoeder" is verlengd tot en met 31 Maart a.s. ERGERLIJK. Ter gelegenheid van haar 5-Jarlg bestaan organiseerde de athlctiek- vereenlging „Lycurgus" te Krommenie een „molenloop" dvrars door dit aardige Zaansche plaatsje GN F-Zeij lenaaker-Pax m Was het aanvankelijk nog wel eens genoeglijk om „tusschen de wielen" te verkeeren als evacué, zoo langzamer hand is de kwaliteit van het meeren deel der 3e klasse wagons afgedaald tot een stadium, dat niet zoo heel ver meer staat van dat der vroegere beesten wagens. Met alle begrip voor het feit dat onze N.S. onder de huidige omstandigheden niet meer d i e zorg aan het materieel kunnen besteden die voorheen normaal was, worden de coupé's ontluisterd op een wijze, die meer dan ergerlijk is. Ais wij daarbij dan schrijven dat dit goeddeels op rekening van de reizende jeugd geschreven moet worden, dan is dit geen gemeenplaats, maar werkelijk heid. Als men ziet hoe door jongelui de beest wordt uitgehangen in de treinen, dan behoeft men zich er waarlijk niet meer over te verwonderen dat de wa gons in 'n dergelijken staat van ontred dering gekomen zijn. Het wordt lang zamerhand moeilijk een coupé te vin den waarin alle ruiten nog aanwezig zijn, waarin een deur behoorlijk sluit en waarin men het raam (zoo nog aan wezig) kan openen en sluiten. De wan den zijn volgeklad, de vloeren worden bevuildkortom, op allerlei moge lijke manieren maakt men de comjpar- timenten „onbewoon! -.ar." Wij meenen uit naam van alle reizi gers te spreken als wij hier een beroep doen op de reizende jeugd om haar op treden terstond te staken. Mede mo gen wij hier dan een beroep doen op de onderwijzers en de leeraren der diverse scholen, om de aan hun hoede toevertrouwde leerlingen te wijzen op het ergerlijke van hun handelwijze. Verzuimt men dit, dan zal het zoo ver komen dat het reizen, dat toch reeds geen onverdeeld genot meer is, een totale bezoeking wordt. WAT ARBEIDERS INTERESSEERT. De werkgemeenschap „Vreugde Arbeid" van het N.A.F. organiseert op Zondag 14 Maart a.s. in „Casino" te den Helder wederom een cabaretvoor stelling. Reeds heeft zij bij vorige voorstel lingen medewerking ondervonden van een bedrijf, dat voor het personeel gra tis 100 plaatsbewijzen beschikbaar stelde. Thans verzoekt het N.A.F. de direc ties van de bedrijven eveneens plaats bewijzen van het N.A.F. af te nemen, om ook hun personeel een gratis voor stelling te laten bijwonen, in navolging van bovengenoemd bedrijf. GESLAAGD. Bij het op 27 Febr. j.1. te Den Haag gehouden examen behaalden het diplo ma kantoorstenograaf de dames W. Ran en M. Greib te Den Helder. DURE APPELEN EN PEREN. De Inspecteur voor de Prijsbe- heersching te Amsterdam veroor deelde onlangs den groentenhande- laar J. van Amerfoort, Bierstraat 1, den Helder, tot een boete van 125 wegens het te duur verkoopen van peren en het hoven den prijs koopen van appelen. Voor de peren werd 80 cent per kg berekend, terwijl zij hoogstens 0.65 mochten kosten. De grossier C. v. E., die aan v. A. 50 kg appelen verkocht a 58 H cent. had niet meer dan 42 cent mogen fac tureer en. v. E. kreeg 75 boete. Openbaarmaking van het vonnis te gen v. Amersfoort werd gelast. TEXEL. Uitvoering Kinderzang. - De zang- klasse van mevr. RoomWilkens- huis gaf een uitvoering in Pen's Schouwburgzaal voor ouders en fa milieleden der kinderen. Het ope ningswoord werd gesproken door mevr. RoomWilkenshuis, die mededeelde, dat zij dit jaar op zeer prettige wijze met haar zangklasse had gewerkt. Vooral deed 't de leid ster genoegen dat, bij de 100 kinde ren die lessen volgen, kinderen ge vonden worden van alle scholen te den Burg. Na de zangnummers werd een tooneelstukje opgevoerd. Het slaag de uitstekend; 't was een spel van kaboutertjes in een bosch, getiteld „Verdwaald". Bizonder modi was 't keurig bosch-decoratief van den heer Pen. Na de pauze kregen de toeschou wers nog een kleine toegift, be staande uit een komische gymnasti sche voorstelling. Ten slotte werd opgevoerd het tooneelspelletje met zang van Hendrika van Tusschenbroek „De Geleende Koekepan." De hoofdrol len werden vervuld door Betsie Langeveld als de vrouw, Fenje Jul- les als de echtgenoot en Martha Dros als de knecht. Mevr. RoomWilkenshuis ont ving van de klinderen bloemen en een schilderij: mej. Tiessen, die op zoo uitstekende wijze op de piano den zang had begeleid en bovendien behulpzaam was geweest bij de in studeering, kreeg als aandenken een koekoekklok en een lepel- en vorkenbak. WIERINGEN. Nanning Jan Poel t- - In den ouder dom van 83 jaar is de heer Nanning Jan Poel ten huize van zijn zoon, den heer C. P. Poel, gemeente-opzichter, over leden. Met den heer Poel Is weer een van de oude garde heengegaan. In leven was de heer Poel een der grootste aan nemers van het schiereiland; er zijn dan ook tal van huizen en boerderijen door hem gebouwd. In 't burger- en ver- eenigingsleven nam de heer Poel des tijds ook een belangrijke plaats In. Hij was o.a. lid van den gemeenteraad en ambtenaar van den burgerlijken stand, bestuurs- en werkend lid van de mu- ziekvereeniging „Harmonie" en van de Ver. tot bev. van het vakonderwijs in Westfriesland. Ook maakte hij deel uit van vele an dere colleges en vereenigingen, als: Ned, herv. kerkbestuur, Protestantenbond, IJsclub, Boerenleenbank, enz., enz., te veel om alles op te noemen. De laatste jaren trok hij zich al meer en meer uit het publieke leven terug en genoot hij bij zijn kinderen van de welverdiends rust. Kinderen en gemeente verliezen in hem een goed vader en burger. Dat hij ruste in vrede.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1