DAGBLAD VOOR Aanvallen en tegenaanvallen aan Oostfront. het In Februari 886 Sovjei-vliegiuigen vernield. Rzjef votdens plannen ontruimd. Polen en de Sovjet-Unie Zaaipeulvruchten op bon „Algemeen 511' De luchtoorlog tegen de burgerbevolking. De Bolsjewistische verwachtingen van den wereldoorlog. NEDERLANDERS in het Oosten. Gandhi's vasien ten einde. STADSNIEUWS. Dertig Allernaarder* op de mat! Interregionale oplichter berecht. IV,. sigaren giertank. in een Uitgave: Dagblad voor Noord Holland N.V. Alkmaar, Voordam C 9. Bureau der Heldersehe éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 4 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang No. 52. 2 pagina's. HET OORLOGSTOONEEL BIJ OREL. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 3 Maart. - Het opperbevel der weermacht maakt bekend" De vijand deed opnieuw aanvallen op het bruggehoofd aan den Koeban en op de stelling man de Mioes. De I aanvallen werden bloedig afgesla- 8eP: Pe DuiJsche tegenaanval in het gebied van Isjoem heeft over een reed front den middenloop van den Donetz bereikt. Ook ten Oosten van Slafjansk en in het gebied ten Noord-Westen van Charkof zetten onze divisies den wijkenden viiand na, sneden verscheidene vijandelijke afdeelingen af en hakten hen in de pan. Terwijl ten Zuid-Westen van O rel de sterke druk van den vijand op ons front voortduurt, brachten Duitsche divisies infan terie en pantserstrijdkrachten in het gebied ten Noord-Westen van O rel een sterken aanval tot staan, versloegen de vijandelijke strijd krachten die het voornaamste ge vechtsterrein waren binnenge drongen en verdreven de Sovjets weer onder vernietiging van 16 zware en de zwaarste pantserwa gens. De stad Rzjef werd volgens de in de plannen voorziene bewegin gen ter verkorting van het front I iu~chtöorlog"tegên de ontruimd. Achterhoeden, die de king wordt verlangd, stad sinds dagen nog slechts bezet hielden, maakten zich in den nacht van 2 op 3 Maart, na het opblazen van de bruggen over den Wolga, ongemerkt van den viiand los. In de overige sectoren van 't cen trale en in het Noordelijke deel van het Oostelijke front verliep de dag, afgezien van enkele plaatselijke aanvallen, over het algemeen kalm. Inrichtingen van den Moermansk- De Bolsjewisten ontwikkelen een groote activiteit rondom het spoorwegknooppunt Orel, (zie het kaartje). De strijd duurt in dit gebied reeds verscheidene dagen. De Berliinsche pers haalt als voor' beeld voor de denkwijze van de te genstanders van Duitschland een artikei aan van den Joodschen jour nalist Sulzberger in de „lVew-York Times" waarin een onbarmhartige burgerbevoi-1 allieerden, met inbegrip der Sovjet - -v - - Unie, is vooral kenmerkend. Zij De „Deutsche Ailgememe Zei- verraadt de Turksche vrees ten op- tung schrijft dienaangaande: Wij zichte van de plannen der Sovjet- hooren niet alleen deze woorden der Unie, waaromtrent ook Churchïll te oorlogsmisdadigers, doch wij kennen Adana geen overtuigende gerust- Wantrouwen in Turkije. In Turksche kringen trekt het Poolsch —Sovjet-Russische verschil van mee ning over den loop der grenzen na den oorlog en de Engelsche verontwaardi ging over deze discussie sterk de aan dacht. In de eerste plaats ziet men in de scherpe Sovjet-Russische reactie op de mededeelingen der Poolsche emi- grantenregeering een nieuw bewijs voor den reeds altijd gevreesden drang der Sovjets naar uitbreiding naar het Westen. Elke Sovjet-Russische mede' deeling is geschikt het Turksche wan trouwen jegens de politieke en mili taire doeleinden der Sovjets te ver sterken. Tegelijkertijd wordt in Turk sche kringen telkens de vraag naar de meening der Angelsaksische geallieer den hoorbaar. Kenmerkend is een artikel in de „Ulus", waarin de afgevaardigde Esmer wijst op de onvereenigbaarheid van de Sovjet-Russische en Poolsche ziens wijzen en het stilzwijgen der Engelsche pers ten aanzien van dit onaangename thema. De schrijver wijst op de moeilijk heid der toepassing van het Atlantic Charter ten aanzien van de toekom stige gebiedsvorming van Polen en de Sovjet-Unie in geval van een overwinning der geallieerden. De Turksche afgevaardigde voegt hier aan voorzichtig en beperkend toe Turkije heeft, zooals bekend, aan het Atlantic Charter groote betee- kenis gehecht, in de hoop, dat daar door ook een einde kon worden ge maakt aan de traditioneele aspira ties der Sovjet-Unie. Het schijnt echter, dat men in politieke kringen in Turkije geen onvoorwaardelijk vertrouwen heeft in de draagkracht van dit manifest. De sceptische mee ning van Turksche beoordeelaars over den vorm van het naoorlogsche Europa onder de voorteekenen van een eventueele overwinning der ge- ook hun wandaden uit de praktijk van bommennachten, zooals, na an dere Duitsche steden, ook Berlijn weer heeft meegemaakt. Het Duit sche volk, in het vaderland, dat juist tegenover dergelijke gebeurtenissen zijn inwendige discipline en zijn standvastige houding bewaart en de Jtelling kon geven. RAZZIA TE VALENCIA. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de politie te Valen- cia een razzia gehouden. Zij ar resteerde veertig personen, die col porteerden met het door de Britsche propaganda uitgegevenpamflet over de gebeurtenissen aan het front over Duitsche soldaten, die ginds aan dt spoorweg werden door duikbommen-1 fronten in voortdurenden striid ge- werpers stevig vernield. wikkêld zijn, zullen zich goed in 't, In de maand Februari hebben de geheugen houden, wie de lieden zijn, I 5e 5eD6urtemssen aan i Sovjets 886 vliegtuigen verloren. I ^je 0p meest gewetenlooze wijze e houding van Spanje, Hiervan werden er 701 in luchtge- reeds vóór den oorlog de hongerblok- vechten en 118 door luchtdoelartiiie-1 K.ade tegen onze vrouwen en kinde- rie van de luchtmacht, alsmede 30 ren verkondigden en thans den on door troepen van het leger neerge- gebreidelden luchtoorlog propagee- schoten. De overigen werden op den ren. Hun haat maakt den wil van 't beganen grond vernield. Duitsche volk al hun vernietigings- Aan het front van Noordelijk plannen onmogelijk te maken en Tunesië werden, ondanks krachtig henzelf voor hun raisdaden ter ver antwoording, te roepen, nog fanatie ker. KNOX OVER DE JAPANSCHE VLOOT. vijandelijk verzet, nieuwe plaatselii ke successen behaald. De luchtmacht bestookte batteriistellingen en ge motoriseerde formaties van den vijand. Gevechtsvliegers vielen de haven van Tripolis aan. Enkele vijandelijke storingsvlieg tuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op West-Duit- sche plaatsen. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten, twee andere toestellen werden aan de Kanaalkust neergehaald. In den nieuwen wereldsmelt kroes zal de geheele bourgeoisie in vlammen opgaan, precies zooals de Russische bourgeoisie door het vuur vernietigd werd. Worosjilof op 1 Mei 1938. Voor de Senaatscommissie van bui- tenlandsche zaken heeft de Amerikaan- sche minister van Marine, Knox. vol gens den Britschen berichtendienst ver klaard: „Vóór het einde van den oor log zullen wij de Japansche vloot ge heel vernietigen. Als zij vernietigd zal zijn, zullen wij er voor zorgen dat Ja pan nooit weer een vloot krijgt. Japan heeft bewezen, dat het niet waardig is een vloot te bezitten." DE ITALIANEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT ROME, 2 Mrt. Naar aanleiding van den terugkeer van Italiaansche afdeelingen van het Oostelijke front, die' in Italië een tijd van rust zullen doorbrengen en zullen worden aan gevuld, heeft Mussolini een dagor der tot de officieren, onderofficieren en manschappen van het achtste Italiaansche leger gericht, waarin hy hulde brengt aan hun dapperheid en opoffering. Hij zegt voorts in zijn dagorder: „Ontberingen en emde- looze marschen hebben uw lichame lyk en geestelijk weerstandsvermo gen op een buitengewoon zware proef gesteld. Slechts door verheven plichtsbesef en met het alomtegen woordige beeld van het vaderland voor oogen, konden deze moeilijk heden worden overwonnen. Niet minder zwaar waren de verliezen, die de strijd tegen het bolsjewisme U heeft toegebracht. Maar het ging en het gaat om de verdediging van de duizendjarige Europeesche cultuur tegen het Moskovietische barbaris me. Gy hebt zonder twijfel gevoeld, met hoeveel bewogenheid en met welk een verheven en onwrikbaar geloof aan de eindoverwinning het Italiaansche volk de fazen van de geweldige worsteling heeft gevolgd en hoe trotsch het op U is ST. HEDWIGS KATHEDRAAL VERWOEST. Berlijn heeft me het verlies van de oude eerbiedwaardige Hedwigs- kathedraal een van zijn mooiste kerken verloren. Het verlies van de ze kathedraal heeft vooral verbitte- r'ng onder de bevolking gewekt, om dat het hier de voornaamste kerk der katholieken in Berlijn betreft. De cirkelvormig gebouwde kerk uit den tijd van Frederik den Groote is tot op de buitenmuren afgebrand. Van de kostbare reliquieën, die door de katholieke bevolking, bijzonder vereerd werden, kon niets gered worden. De Berlijnsche bevolking is er van overtuigd, dat de aanval op. deze kerk met voorbedachten rade is uit gevoerd, daar kerken volgens de tot dusver opgedane ervaringen tot de meest geliefkoosde doelen be-1 varieerden van 1 tot 10 kg v.,, hooren voor bombardementen der boeten van 15 tot 125 gulden. Gemid- Britsche luchtmacht. deld moest ongeveer 15 gulden boete per kg gekocht vleesch betaald wor- GANDHI ZWAK MAAR IN In enkele gevallen was het ge- GOEDE STEMMING. middelde vrij wat hooger, omdat de Radio Delhi meldde gister, dat de klanten niet alleen vleesch, doch artsen van Gandhi over diens ge- ook vet gekocht hadden en in enkele andere gevallen werd rekening ge houden met vroegere overtredingen van de distributiebepalingen door de „cliënten", waardoor het gemid delde steeg! In aansluiting op hetgeen reeds vroeger over het beschikbaarsteilen van zaaipeulvruchten werd gepubli ceerd, wordt meegedeeld, dat zij die zaaipeulvruchten wenschen te ontvangen, van 4 tot en met 13 Maart a.s. de bonnen „algemeen 511" van de bonkaart voor voedings middelen, aangewezen voor het koopen van consumptie-peulvruch ten, bij een handelaar in zaaipeul vruchten moeten isawveren. Slechts handelaren, die in het be zit zijn van de „overeeenkomst zaai peulvruchten 1941". en agenten van dezen, mogen bonnen 511 in ont vangst nemen. De hoeveelheid zaaipeulvruchten, die op bon „algemeen 511" beschik baar wordt gesteld, alsmede de da tum, waarop met de aflevering een begin zal worden gemaakt, zal nog nader worden bekend gemaakt. .Zij, die de meergenoemde bonnen b;j een handelaar in zaaipeulvruch ten of een agent van dezen inleve ren, moeten door middel van hun registratiekaart aantoonen, dat zij volkstuicder zijn. Zij die niet in het bezit zijn van een registratiekaart als volkstuinder, moeten den hande laar hun naam en adres, alsmede de ligging van hun tuin opgeven. De handelaar zal een lijst van deze ge gevens aanleggen, welke hij dient toe te zenden aan de P.I.C.A. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bon „algemeen 511" uit sluitend ingeleverd behoeft te wor den. door hen, die groene erwten, bruine boonen e.d. peulvruchten wenschen te ontvangen. TOELATING EN BEVORDERING VAN GEEVACUEERDE LEERLINGEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. Ten gevolge van evacuatie moeten in den loop van den cursus 1942-1943 tal van leerlingen de school tot welke zij bij den aanvang van dien cursus waren - toegelaten, voor een andere verwisselelen, In verband daarmede •.vordt er de aandacht op gevestigd, dat leerlingen, komende van een andere hoogere burgerschool, oplei dende voor hetzelfde eindexamen, door den directeur der hoogere bur gerschool voor welke zij zich aan- meldert, zonder nader onderzoek moe ten worden toegelaten tot dezelfde klasse waarin zij, volgens een schrif telijke verklaring van dea directeur der schooi die zij verlieten, hadden kunnen plaats vinden, indien zij daar gebleven waren. De secretaris-generaal acht het wenschelijk, dat dezelfde gedragslijn wordt gevolgd ten aanzien van leer lingen van alle andere scholen, in dien het geldt overgang van een over eenkomstige school, opdat op deze wijze de nadeelen der evacuatie zoo veel mogelijk worden beperkt. Voorts is verzocht bij de beslissing omtrent bevordering naar een hoo gere klasse, zoowel van de in den 'oop van den cursus 1942-1943 tot de school toegelaten leerlingen, als van hen, die bij den aanvang van dien cursus reeds leerling der school waren, ten volle rekening te houden met de bijzondere omstandigheden. Zij strijden met Duitschers, Noren, Denen en Vlamin gen in één compagnie. Een uiterst spannend frontbericht schildert de enorme strijdkracht, waarmede een compagnie Duitsche, Noorsche, Deensche. Vlaamsche en Nederlandsche soldaten nog op den zelfden dag een dorp heroverden, als waarop dit door een sterke bol sjewistische overmacht ingenomen was. Voorzichtig werkten onze mannen zich, zoo luidt het bericht, tot aan de eerste huizen van het aorp naar voren, alvorens tot een open aan val over te gaan. In een zwaar af- weervuur namen zij een kleine brug in het midden van het dorp en dron gen tot aan den Zuidelijken dorps- rand door, terwijl hun uit alle hui zen, tuinen, straatversperringen en zelfs vanuit de boomen, een gecon centreerd vuur tegemoet sloeg. De vijand was in een doodelijken ring volkomen omsingeld, echter nog lang niet aan het einde van zijn krachten, maar het dorp was in ons bezit. Nu moesten de omsingelde strijdkrachten nog vernietigd wor den. Overdag hadden zij al gepro beerd om uit te breken, maar de poging werd afgewezen, onder bloe dige verliezen van de bolsjewisten. De nacht ging ongestoord vóorbii en pas in den vroegen morgen onder namen zij een tweede poging om den stalen ring te verbreken. Ver twijfeld vielen zij aan, steeds op nieuw en steeds weer liep de aanval te pletter op het vuur van onze ma chinegeweren. Uiteindelijk hebben de resten zich overgegeven en was het strategisch gunstig gelegen dorp vast in ons bezit. In de velden en tuinen vonden wij valschermen met goed verpakte munitie voor de Sov jet-batterijen, een bewijs voor de waarde van dit punt voor de bolsje wisten. Menig vrijwilliger uit Nederland en Noorwegen, uit Denemarken en Vlaanderen heeft deel gehad aan dergelijke aanvallen, vertelt de com pagniechef. Men ziet het niet meer, of net, een Duitscher is of Nederlan der, Noor, Deen of Vlaming. Zij marcheeren in de compagnie als menschen van één volk, in hun rijen wordt een grootsche gedachte wer kelijkheid. Hier aan het front wordt Deze Courant verschijnt dagtljjks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. een nieuwe mensch geschapen. Hier in den verbitterdsten oorlog aller oorlogen. Men deelt ons mede, dat thans naast deelneming aan den front- strijd in Waffen-SS en Legioen, ook de mogelijkheid bestaat tot oplei ding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wacht-batal- ion. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten: gelde lijke ondersteuning, kostelooze zie kenverpleging, extra levensmidde len toe wijzing enz. Voor den wapen- dienst in de drie formaties: Waffen- oS, Legioen en SS-wachtbataljon worden alleen volkomen gezonde mannen van 17-45 jaar aangesteld. .Voor inlichtingen wende men zich tot het SS-Ersatzkdmmando Den Haag, Korte Vijverberg 5. Gandhi heeft Woensdagochtend zijn 21-daagsche vrijwillige vasten beëindigd. De Mahatma vertoont sporen van inspanning en verzwak king. Als eerste voedsel heeft hij eenig sinaasappelsap gebruikt. De Indische regeering had verboden, dat wie dan ook de laatste uren van de vastenperiode bijwoonde. in de raadzaal van het Rotterdam- sche stadhuis is de tentoonstelling „Herlevend Nederland" geopend. De burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Muller (rechts), wordt tijdens zijn rondgang op de expositie, welke in de burgerzaal en in de daarheen leidende gangen is ingericht, voorgelicht door den heer M. Dijkstra, zakelijk leider der aldeeling pers en propaganda CNF-Fotodienst NSB-Cino-Pax m Allen clandestien geslacht schapenvleesch gekocht. De economische rechter te Alk maar liet Woensdag niet minder dan 30 Alkmaaraers voor het voetlicht verschijnen, allen beschuldigd van overtreding van de vleeschdistribu- tiebeschikking 1940. Zij hadden vo- rigen zomer van den clandestienen slachter Korver schapenvleesch en -vet gekocht zonder afgifte van bon nen. De hoeveelheden gekocht vleesch en de zondheidstoestand tevreden zyn. De mahatma is thans zwak, maar in goede stemming. In een mededeeling van heden ochtend van de Britsch-Indische re geering wordt gezegd, dat met het einde van Gandhi's vasten thans de verordeningen inzake de hechtenis van Gandhi en van de overige con gresleiders weer in werking treden, zooals vóór de vastenperiode. „De Indiërs in alle deelen der we reld zijn zeer verheugd over het be richt uit Poona, dat de mahatma zijn vastentijd goed doorstaan heeft", zoo verklaarde Ras] Behari Bose. Lichtte honderden Nederlanders, w.o. tientallen Alkmaarders, op. In de jaren na de Meidagen van 1940 heeft de zich noemende foto graaf Jan v, d. M. uit Amsterdam het heele land afgereisd en honder den goedgeloovige menschen opge licht voor kleine bedragen, om ein delijk in Alkmaar tegen de lamp te vliegen, v. d. M. had vóór den oor log relaties met een Berliinsche fir ma, die fotootjes plaatste in man- chetknoopen, broches, madaljons, uit Washington meldt, worden m de enz. Hoewel de relatie na het uit- Ver. Staten met ingang van 1 April breken van den oorlog geheel ver- vleesch, kaas, boter, spijsolie en vet broken werd, ging v. d. M. toch den RANTSOENEERING VAN VLEESCH, KAAS ENZ. IN AMERIKA. Naar de Engelsche nieuwsdienst - gerantsoeneerd. Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis. VOORKOMT VERKWISTING VAN ELECTRICITEIT. Iedereen zal moeten toegeven, dat boer op, vertelde de goedgeloovigen dat h;j fotograaf was en verkleinin gen van foto's plaatste in allerlei sieraden en dat een en ander slechts 1.50 kostte, welk bedrag vooruit gestort diende te worden. Had me neer eenmaal het geld in ziin zak, dan liet hii zich niet meer zien. De verd. trachtte de rechtbank te overtuigen, dat hij een reëelen han del had, doch dat de Berliinsche firma hem in den steek had gela ten, hetgeen echter niet wegnam, dat de Officier 1 V, jaar gevangenis straf eischte, daarbii rekening hou- en deelde het op zekeren dag mee aan zijn vriend G. D. en beiden be sloten, de iertank leeg te halen. En toen de boer een dag of wat later zijn voorraad geurige rookertjes eens wilde controleeren, deed hij de ontdekking, dat alles verdwenen was. Hij deed echter geen aangifte bij de politie, maar ging naar een kennis in Graft. die blijkbaar bijzon dere speurderstalenten bezit. Deze zou trachten de sigaren terug te vin den en zou als belooning duizend gulden krijgen. De Graftenaar snoot zijn sneus, stak die vervolgens in den wind en rookterwijl zijn geoe fend oor luisterde. En hii had geluk: G. D. ging er een beetje prat op, dat hij goede sigaren had en was boven dien wat royaal met het weggeven van Havanna's. Dat vernam de Graftenaar, die toen weinig moeite meer had om het geheele geheim te ontsluieren. En weer ging men niet naar de politie, doch Buren kon zijn gestolen sigaren terugkoopen a 27 cent per stuk. Wat de Schermer boer deed!!!! Totdat de politie er zich toch in mengde, zoodat de sigarendieven terecht moesten staan. De Officier eischte tegen D. één jaar, tegen C. S. 8 en tegen J. S. 7 maanden ge vangenisstraf. W. C. VAN BREDA TER AARDE BESTELD. Woensdagmorgen heeft op de R.K Begraafplaats alhier de teraardebestel ling plaats gevonden van wijlen den heer W. C. van Breda, oud-wethouder dezer gemeente, bij velen onzer oudere stadgenooten wel bekend. De heer Van Breda werd te Zaltbom- mei geboren en vestigde zich in Den Helder als banketbakker. Zijn politieke loopbaan beleefde een mijlpaal toen hij op 4 September 1923 tot wethouder werd benoemd. Hij bleef dit tot 1 Aug. 1929, met ingang van welken datum hij het burgemeestersambt van Bovenkar- spel aanvaardde. Dezen post bekleedde hij tot 1935, zoodat de heer Van Breda nog een aantal jaren van zijn pensioen heeft genoten. Bij de begrafenis was als vertegen woordiger van de Gemeente Den Hel der aanwezig de heer A. Dokter, direc teur van Gemeentewerken. Voorts was de opvolger van den heer Van Breda als burgemeester van Bovenkarspel, de heer J. Elders, bij de plechtigheid te genwoordig. 100-JARIG BESTAAN DER NUTSSPAARBANK. Naar men ons mededeelt, zal het be stuur der Nutsspaarbank op Maandag 8 Maart, den datum van het 100-jarig bestaan der spaarbank, in haar gebouw van 2—3 uur een receptie houden. Dien dag worden geen spaarbankzaken be handeld. DIEFSTALLEN. Een bewoner van de Van Galenstraat deed aangifte, dat eenige meubelen uit zijn woning ontvreemd zijn. Een bewoner van de Krugerstraat vermist een bedrag aan geld. VERDVISTER GOED. Heden van 18.23—7,21 Maan op 6.23. onder 15.55 6 Maart Nieuwe Maan het verkwisting is om het electrische dend met de acht veroordeelmgen licht overdag te laten branden. Het cue v. d. M. al-achter den rug heeft, ook verkwisting, wanneer lampen en melTiet feit dat geen der bewe- worden gebruikt op plaatsen, waar ringen van verd. bevestigd kon wor- weinig of in het geheel niet wordt den, zoodat geen enkele verzachten- I gewerkt of waar lampen van ge- de omstandigheid kon worden aan- 'lichtsterkte voldoende zou- gewend. n. „ompmachinUt W. Kou.«n uit Heerten. d'« tengevolge van een Storting Ineen schacht van de Laura" bijna tian dagen van d buitenwereld wa, atge.loten en daarna uit ilin netelige positie kon worden uJlé. wordt thul. doorrijn vrouw Iteldertjk verpleegd CNF-W Zeljlemaker-Neubauer-Pa* ringere deDikwijls is het voldoende gebruik Duizenden te maken van een bureaulamp, een schemerlamp, een hoeklamp]e of an derszins. Elk lid van 't gezin dient er steeds op bedacht te zyn het ver bruik van energie tot het hoogst noodzakelijke te beperken. Het is ieders eigen belang, want wie zyn rantsoen overschrydt. krygt boete of wordt van den toevoer afgesne- den. Jan S. uit de Schermer wist een geheimpje: bij boer Buren zaten een dikke 5000 sigaren, verpakt in kist jes, verstopt in een iertank! En het waren allemaal sigaren van vóór- oorlogsche kwaliteit Zijn broer hoorde het verhaaltje STAMSLABOONEN OF WITTE BOONEN? De economische rechter te Alk maar had Woensdagmorgen te be slissen, of stamslaboonen al dan geen witte boonen zijn; d.w.z. of stamslaboonen onder de peulvruch- tendistributiebeschikking vallen of niet. De zaak zat zoo: zekere Th. Broer- sen uit Harenkarspel had verleden jaar 350 kg stamslaboonen verkocht, gedroogd en gedorschen en hij had tengevolge daarvan een procesver baal gekregen terzake overtreding van bovengenoemde distributiebe schikking. Toen de zaak eenige we ken geleden behandeld werd, be- strééd mr. dr. J. Buiskool de dag vaarding, opmerkende, dat stamsla boonen geen witte boonen waren en daarom Duiten de bepalingen vie len. De zaak werd toen aangehouden tot het hooren van een getuige-des- kundige. Woensdag werd de behan deling voortgezet met het hooren van dezen getuige en deze verklaar de, dat de stamslaboonen zeker niet als witte boonen beschouwd kunnen worden, dat de in beslag genomen boonen geschikt waren als pootgoed en dat zij veel minder zetmeelgehal: te bevatten dan witte boonen. Zy zouden wellicht in gedroogden vorm als consumptieboonen gebruikt kunnen worden, maar in de praktijk gebeurde zulks nooit. Bovendien is er een enorm prijsverschil tusschen stamslaboonen en witte boonen, wel ke laatste aan een bepaalde maxi mum is gebonden. Op erond van een en ander vroeg de Officier vrijspraak en luidde het vonnis van mr. Meijer conform. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. E. v. DijkenVeis, z. J. de GraafBlaauboer, d. M. M SeegersLooij, d. A. Nieuwland Koopmans, d. Overleden: G. Baas (v), 21 jaar. T G. Baas (v), 22 jaar. J. de Vlieg (m) 41 jaar. L. Koster (m), 58 jaar. VISSCHERIJ. URK, 2 Maart 1943. De prijzen waren heden: Karper 72 ct.; Snoekbaars 68 ct. Blei 50 ct.; Roode baars 36 ct.; Groote voorn 30 ct.; Kleine voorn 22 ct., alles per kg. Italiaansche snelbooten begeleiden een In de Mlddellandsche Zee varend convooi Orbl«-Luce-Hol!and-Pax m Neem nooit meer bonnen mee dan U noodig hebt. Wat U verliest wordt niet vervangen l HULPPREDIKERS BENOEMD. Tot hulppredikers in de Wieringer- meer zijn benoemd cand. F. Bloemhof en cand. J. Riemstra. WIERINGEN. Polder Waard Nieuwland. Vergadering van hoofdingelanden. Voorzitter de heer J. Breebaart. Wanneer is geopend, worden de ge loofsbrieven van den nieuwen hoofd ingeland, den heer W. Snooy, onder zocht en in orde bevonden. Na lezing der notulen deelt de voorzitter mede, dat het riet is ver kocht aan den heer Slump voor Ingekomen stukken. 1. Sneeuwruimen en gladheidbestrij ding der wegen onder toezicht der Grondmij. 2. Ontslag van ambtenaren, die zich op strafrechtelijk gebied hebben mis dragen, kan eerst plaats hebben na rechterlijke uitspraak. 3. Plaatsing overheidspersoneel in Duitschland. 4. Schrijven van den Cultuurtech- nischen Dienst betreffende het uitma ken van Kavelslooten. Daar de tijd hiertoe reeds dringt, wordt besloten zoo mogelijk het zelf maar onder han den te nemen. 5. De keur. Verschillende artikelen kunnen weggelaten worden, waardoor de keur zeer vereehvoudügd wordt. Geen op- of aanmerkingen. 6. Commissaris van de Prov. Noord- Holland betreffende de archiefruimte en verlaging v. d. jaarwedde van den secretaris-penningmeester. Een en an der zalnader besproken worden. Verzoek tot overname van den Nieuw- landerweg van het Rijk, door den Pol der. De onderhoudskosten zijn begroot op 280 per jaar. Voor de overdracht is fen bedrag toegezegd van 7000. waaruit de onderhoudskosten betaald moeten worden. Vóór de overdracht zal de straat in orde gebracht worden. Verschillende heeren zijn bang dat door het later in gebruik stellen van den nieuwen Rijkssnelweg no. 7 de verbinding verbroken zal worden van den polder met den loswal bij het ge maal Leemans. Het is van groot belang, dat men de verbinding met den loswal behoudt. De hoofdingelanden besluiten hun goedkeuring aan deze eventueele overname te hechten. Tusschen het Heemraadschap en de polder Waard Nieuwland moet nog een overeenkomst gesloten worden over het gezamenlijk gebruik van de kluis- ruimte. Dit zal door de dagelijksche be sturen nader geregeld worden. Volgde rondvraag. De heer Mulder vraagt, of men riet kan koopen bij Slump. Het bestuur denkt van wel. De heer R. Lont vraagt of de weg berm v. d. Nieuwlanderweg weer ver huurd wordt. Deze zal verhuurd wor den aan den ouden pachter, als deze aan de verplichtingen voldoet, mi.s de, weg natuurlijk aan den polder komt. De hoopjes grond aan den Burgeweg en elders zullen a.s. zomer bij het maaien veel hinder opleveren. Zij zullen tijdig opgeruimd worden. Wijziging bijzonder visscherijre- glement voor de afgesloten Zuider zes. - Door den Secr.-Gen. van het Dep. van L. en V. is t.a.v. de vissche- rij op het IJsselmeer het volgende verbod afgekondigd. Het is verboden te visschen met spierin.gnetten van 1 tot 31 Mei en met den dwarskuil, den kwakkuil en het aalkornet van October tot 30 April. Groot partij snoekbaars aange houden. - Door de ambtenaren van den C.C.D. is op den Rijksweg alhier aangehouden 'n partij van 1200 pond snoekbaars, waaronder een groote partij ondermaatsche. De visch was afkomstig van den Afsluitdijk en werd vervoerd met een Friesche auto. Een en ander is 'in beslag ge nomen. Politie. - Gevonden.' een zilveren armband, een benzindop.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1