fF.ff.ïF Een eeuw Heldersch Nukspaarbank-werk. DE WEEK f Vrouwen in de oorlogsgeschiedenis. Eerste inlage 35 cent. De helft der bevolking is inlegsterl VOEDINGSRAAD in Feiten en Fantasieën. De Berüjnsche deed altijd wonderen. PREDIKBEURTEN. Toenemende belastingdruk in Nederland. SNEL NAAR HUIS! Mijn devies houd ik hóóg! klaat is fkeueet j Die levert zijn Scheerzeep. I Men heeft het reeds enkele malen uit onze kolommen ver nomen, dat a.s. Maandag de po pulaire Nutsspaarbank 100 jaar haar bedrijf in Den Helder Uitoefent. Het spreekt wel haast vanzelf, dat wij niet aan dit feit voorbij willen gaan, zonder er wat meer aandacht aan te besteden. De Nutsspaarbank Is ten slotte een zoodanie belangrijke plaats in Den Helder gaan innemen, dat het zelfs gerecht vaardigd zou zijn uitvoerig op dit jubileum in te gaan.. Helaas maken de huidige omstandig heden dit onmogeliik. Velen onzer stadgenooten zul len er echter prijs op stellen toch iets in verband met dit eeuw feest te vernemen Hierboven schreven wij reeds: de „popu laire" Nutsspaarbank. Dit bij- voegelijk naamwoord is op zi.in plaats, wanneer men bedenkt, dat bijna de helft van Den Hel- der's inwoners bij de Nutsspaar bank spaart. Bovendien spaart men er niet, omdat het nu een maal de eenige gelegenheid in deze plaats is, doch voorname lijk, omdat men wéét, dat deze instelling zeer solide is en de be handeling uitstekend. De eerste inlage. Het is niet te doen om uit de eeuw geschiedenis in groote lijnen het le ven van de 100-jarige te reconstru- eeren. Allerlei opmerkingen zouden te maken zijn ten aanzien van de tijd perken en mentaliteiten in die ver vlogen honderd jaren. Om een voor beeld te noemen: de eerste inlage was groot35 cent. Angstige momenten. In de eerste tachtig jaren van haar bestaan leidde de bank een benauwd bestaan. Enkele malen dreigde het gevaar voor opheffing. Tot 1926 het jaar, waarin de reorganisatie be gon aangebroken was had de spaarbank het tot een aantal van 900 spaarders gebracht, een aantal, dat het bestaan ternauwernood rechtvaardigde. Reorganisatie. Dè reorganisatie was, naar spoe dig bleek, een goede greep Reeds 't jaar daarop was het aantal spaar ders tot 1000 gestegen, een vermeer dering van 11%. En van toen af ging het regelmatig vooruit. Tien jaren lang bleef het aantal spaarders met 1000 spaarders per jaar stijgen. De oorlog bracht de stijging een jaar tot staan, doch op het oogenblik is de groei weer duidelijk waar te nemen en thans is het aantal van 13.000 spaarders bereikt. Groei. Wanneer wij ons afvragen hoe zoo'n snelle en gezonde groei mo gelijk was, dan vallen enkele pun ten in het oog. De reorganisatie bracht mede de aanstelling van den heer A. A. Witsenburg tot direc teur. De heer Witsenburg bleek 'n groot goed gebruik te maken van be scheiden reclamemiddelen en cou rantenpubliciteit. Ook had hij een juist begrip van de wijze, waarop 't publiek bediend wil worden en zag hij de mogelijkheden om het ae menschen in hun financieele .zorgen lichter te maken. Behalve den naam van den heer Witsenburg zouden meer dere personen genoemd kunnen worden, die hun beste krachten aan het welzijn van de Nuts spaarbank gegeven hebben. Wij willen slechts een uit zondering maken voor wijlen den heer R. Kastelijn, die vele jaren lang een groote stuwkracht is geweest in het belang der Nutsspaarbank. Een gebouw bijeengespaard. Een groot moment in de geschie denis van de Nutsspaarbank was de opening in 1937 van het nieuwe ge bouw, op de plaats waar het oude gebouwtje eens stond. Dit zeer fraaie en solied gebouwde pand, dat, ook wat het innerlijk betreft, zeker een der mooiste gebouwen in 'Den Helder genoemd kan worden, was de kroon op een 10-jarige periode van vooruitgang en een nieuw bewijs voor de belangrijke plaats, welke de bank in die tien jaar veroverd had. Wanneer men bedenkt, dat éérst 't gebouw geheel bijeengespaard was, vóór het gezet werd, dan blijkt ook daaruit'de gezonde positie, waarin de Heldersche Nutsspaarbank ver keert. Aardig is het in dit verband op te merken, dat de methode: „éérst sparen, dan koopen" door de Nuts- WAT ARBEIDERS INTERESSEERT Op Zondag 14 Maart a.s.. des mid dags 2.30 uur vindt een cabaretvoor- Deze middag zal tevens de slui ting zijn van het Winterseizoen dat Vreugde en Arbeid" hier ter stede heeft gebracht. De bezoekers zullen zich kunnen amuseeren met een cabaretprogram ma onder motto „Vroolijke uren". Dat het „vroolijke uren" zullen zijn, daar staat het gezelschap, dat mede werking verleent, borg voor. „Vreugde en Arbeid" rekent op een volle zaal. Bovendien hoopt de gemeenschap in het volgende sei zoen nog meer te kunnen geven. Reeds zijn de plannen hiervoor in bewerking. Ook maakt het NAF nog bekend, dat een aantal kaarten beschikbaar is voor familieleden van de „Oost frontstrijders". HRC-NIEUWS Van bondswege is het aanvanke lijk aangekondigde programma ver anderd. Thans speelt Zondag a.s. HRC 1 tegen QSC; opstelling: J. Dijkshoorn, d„' J. Stins, D. Bot, a., L. de Jong, G. Stolk, W. Romeyer, m.; J. Bijl, J. de Schipper, R. Koster, C. Bakker, C. Heeres, v. Het tweede ontvangt,OSV 2; een wedstrijd die voor OSV 2 niet zon der belang is. De opstelling luidt: P. Blank water, d.; C. Siersma. D. Weüdert, a.: S. Selderbeek, F. v. Dok, H. Kok, m.; J..de Graaf, W. Lichtenberg, G. de Vries, J. Vries, J. BHRC' 4—Alk. B. 3 11 uur Bios Boys terrein. spaarbank steeds gepropageerd wordt, vooral ten aanzien van het sparen op de scholen. Wij wijzen nog op de vlotte en gemakkelijke uitkeeringen der pen sioenen, ouderdomsrenten, e.d. en de betaling der belastingen, waar door men zelf van veel rompslomp ontslagen is. Ook het „doel-sparen" voor bijv. zomerreizen, wintervoor raad, overlijden, enz. vond de laat ste jaren voor den oorlog meer en meer ingang. PRAKTIJK-WINTERAVOND CURSUS „AMBACHTSSCHOOL". Uitslag overgang en getuigschrif ten v. d. Praktijk-winteravondcursus van de Ambachtsschool voor Den Helder en omstreken. Getuigschrift ontving: J. J. Bruin (alleen praktijk afd. schilderen). Afd. schilderen: be vorderd van le naar 2e klasse: G. J. de Loos, R. Nieuwenhuizen. Niet be vorderd 1, aangehouden 1. Bevorderd van 2e paar 3e klasse: G. v. d. Wal. Niet bevorderd 1. Bevordérd van 3e naar 4e klasse: R. Kramer (alleen praktijk). Bevorderd van 4e naar 5e klasse: P. J. Fernee (alleen praktijk). BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A v. d. Meer-Heii- blok d. Ondertrouwd: G. v. Leeuwe en A. Steinhauer. L. Vader en M. v. Wolf eren. F. Pronk en A. D. Brandjes. Getrouwd: J. H. Rietvink en A. Duin. Overleden: J. C. Kraak, wed. C. Veenstra, 55 j. J.. W. Clowting, m.,< 75 jaar. W. Schoonhoven, m.. 72 jaar. M. Hoogeterp, m., 50 j. GESLAAGD. Bij de op 20 Febr. j.1. te Amster dam gehouden examens voor de Fe deratie voor S nografie „Groote" slaagde mej. E. Bels, voor het diplo ma kantoorstenograaf 130 lettergre pen Nederlandsch. „FRISSCHE MORGEN"-NIEUWS. Na veel moeite is het „Frissche Morgen" gelukt aan de wintercom petitie deel te nemen. In verband met het gevorderd winterseizoen zal slechts een halve competitie worden gespeeld, waaraan de volgende zé ventallen zullen deelnemen: De Wa tertrapper te Haarlem, DAW II te Alkmaar, Neptunus III te Zaandam en Frissche Morgen te Den Helder. De wedstrijden -worden op de vol gende data om 12 uur in de over dekte zweminrichting te Alkmaar gespeeld: 7 Maart: F.M.-D.W.T., 14 Maart: F.M.-Neptunus III, 28 Maart: F.M.-D.A.W. II. Het zevental is als volgt samenge steld: G. Flameling W. Uiileman P. Bandt G. Kruisdijk G. v. d. Berg H. Wildenberg C. Tiisen SCHAGEN. 225.boete voor slager. - De overtreder van prijsvoorschriften voor distributie-artikelen in het bijzonder voor voedingsmiddelen, behoeft als hij voor den Inspecteur voor de Prijsbeheersching staat niet op veel clementie te rekenen. De eerste le vensbehoeften moeten nu eenmaal voor allen verkrijgbaar blijven, ook voor de menschen met een kleine beurs. Wat deze bij den een en winkelier te veel moeten betalen, kunnen zij bij een ander niet meer besteden en 'n paar dubbeltjes te veel betaald bij slager of groentenboer kan betee- kenen een brood minder koopen bij den bakker. Deze opvatting van den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amster dam was de oorzaak van een boete van f 225,,die aanslager D. J. Kok kelhoorn, Heerenboschstraat E71 te Schagen werd opgelegd, toen hij de prijsvoorschriften had overtreden. Ook openbaarmaking van het vonnis werd gelast. Benoemd. - De heer J. de Vries, gemeentebode alhier is benoemd tot deurwaarder der plaatselijke belas tingen met ingang van 3 Mrt zulks ter vervanging v. d. heer Flapper, die is overgegaan naar de marechaus- sée. De beëediging heeft inmiddels reeds plaats gehad. WIERINGEN. Afgesneden. - Wegens te hoog stroomverbruik zijn verscheidene personen enkele dagen afgesneden van electrische energie. Dit zal hun nu wel geen tweede maal overkomen. VISSCHERIJ. URK, 4 Maart. - De prijzen der visch waren heden als volgt: karper 72 ct„ snoekbaars 68 ct., blei 50 ct., roode baars 36 ct., groote voorn 30 ct en kleine voorn 22 ct.. alles d. kg. ADVIEZEN"^^, VAN DEN KRUIDKOEKJES. Om kruidkoekjes zoowel in den oven als in de koekepan te bak ken, neme men' 125 gr regeerings- meel of gemengd meel of gorte- bloem, 60 gr suiker, liefst bruine gasterd suiker of 30 gr suiker en y, pakje zoetstof, 20 gr boter, 3/4 dl water of taptemelk, 100 gr bakpoe der, 4 theelepels koekkruiden of ka- neelsurrogaat, iets zout. Het meel, de suiker, het zout, het bakpoeder en de kruiden droog dooreenmengen. De boter in het water smelten en aan het meel toe voegen. Het deeg vlug met de hand dooreenkneden tot een samenhan gende bal. De deegmassa zoo dun mogelijk uitrollen op een met bloem bestoven tafel of aanrecht. De lap deeg met een mes in ruiten verdee- len van 4 cm lengte. De koeltjes op een vetgemaakt bakblik leggen en in een warme oven licht bruin pak ken. Of een groote koekepan of eenige deksels van biscuitblikken dun met boter besmeren. De deeg lap er op uitspreiden en er met een mes voorzichtig ruiten op teekenen, zóó, dat de deeglap niet doorgesne den wordt.* De pan of het deksel op een asbest plaatje of treefje plaatsen en gedu rende één minuut flink verwarmen. Daarna het vuur temperen (gas op klein draaien en desnoods een as best plaatje gebruiken, de electri sche plaat op 1 schakelen). Het deeg 20 mm. zachtjes laten bakken. De pan of het blik zoo nu en dan ver schuiven opdat alle koekjes even veel warmte krijgen. Het deeg om- keeren, in 10 mm. bruin laten bak ken en volgens de met het mes aan gegeven lijnen in stukjes breken. Economische rechter. CENTRIFUGE WAS GEOORLOOFD. De veehouder A. Brak uit Sijbe- karspel had zich enkele weken gele den voor den economischen rechter te verantwoorden gehad wegens het althans volgens de dagvaarding ten onrechte in ziin bezit hebben van .een centrifuge. De zaak werd toen aangehouden teneinde de verbalisanten te hooren, en deze waren beide verschenen op de zitting van Vrijdagmiddag j.1. Zij handhaafden hun procesverbaal, waarin o.m. voorkwam, dat verd. wel een vergunning had tot het ver werken van schapenmelk. De raadsman mr. dr. J. Buiskool merkte op, dat volgens de officieele instantie, welke daarover te beschik ken had, het hebben van een ver gunning tot het verwerken van schapenmelk tevens inhield, dat de vergunninghouder 'n ontromingstoe- stel mag hebben. Waartoe dit wordt gebruikt staat er buiten, doch de be doeling is natuurlijk alieen voor de melk, waarop de vergunning doelt. Waar de Officier deze stelling ge heel overnam, vorderde hij vrij spraak, zooals ook het vonnis luidde. FRAUDULEUZE KAASMAKERS VEROORDEELD. Steeds zijn er nop boeren te vin den, die hun taak in de groote ge meenschap maar niet kunnen (wil len) begrijpen. Teneinde zich een kleine winst te kunnen verschaffen, of om er een of anderen ruilhandel mee te drijven, houden rij van de producten, welke zij moeten afleve ren, hoeveelheden achter, om die te gen grof geld van de hand te doen. Melk is wel een zeer gewild artikel, met het oog op de kaasmakerii. P. van Stralen uit Heerhugowaard had 10 kazen vervaardigd. Dit kost hem nu 100 gulden of 20 dagen. Een zelfde lot onderging J. Appel man, ook uit Heerhugowaard, die er zes had gemaakt. De kroon spande echter N. Hoebe uit Schagen, die er niet minder dan 59 had gemaakt en op die manier bijna 900 liter melk aan de consumptie had onttrokken. Overeenkomstig den eisch werd hij veroordeeld tot 500 gulden of 2 maanden hechtenis. VELDSTROOPERS VEROORDEELD De arbeiders H. Bultman en G. Lonkhorst uit Doornspijk hadden het bij 'hun patroon niet al te nauw genomen met de eerlijkheid. Op ze keren dag verdween uit de schuur van den landbouwer Spaans te Bar- singerhorn een zak met 80 kilo erw ten, welke de mannen gezamenlijk hadden verkocht. Als eenig verweer voerden zij thans aan, dat de boer hun die erw ten reeds langen tijd tevoren had aangeboden, doch de rechter meen de dat dit nog geen reden kon zijn om te stelen. De officier vorderde 6 weken ge vangenisstraf. Het vonnis luidde conform. Na de gebeurtenissen, die Vrijdag j.1. twee weken S/eleden ptaats non nen m Den Helder, waren er tal van burgers, die zich in enkele minuten beroofd zagen van letterlijk alles, wat men voor het normale leven «oo- dig heeft. Wat eens hun bezit was, dat bestond enkele oogenblikken later uit een chaos van puin en stof en onherkenbare restanten. Hierover wilden we het echter niet hebben: w l over het feit, dat alle menschen, die zoo zwaar getroffen werden, op voorbeeldige wijze door den Distributiedienst geholpen zijn. Wij spraken deze week enkele slacht offers, die hun enthousiasme over deze ambtelijke voortvarendheid niet onder stoelen of banken staken, in tegendeel, die genoemden dienst een pluim op-de hoed prikten, die er zijn mocht. Aldushier nu eens géén ambtenarij. Hier dus eens een ver blijdend voorbeeld van een mensche- lijke streven in de ambtenarij. Het had Anders kunnen zijn: er had een commissie benoemd kunnen worden voor Algemeen Onderzoek, daarna een zelfde als Sub-Commissie en tenslotte zou er een derde instan tie als Raad van Toezicht en Advies in het leven geroepen kunnen zijn. Het had geen dagendoch weken en maanden kunnen duren, terwijl in- tusschen de slachtoffers hun ziel in lijdzaamheid zouden bezitten en niet wisiten hoe ze van den eenen dag in den andere moesten komen. 't Ging anders'. Ér werd begonnen, let1 wel lezer, met hè lp en. Alle menschen, die getroffen waren, kregen direct, zon der eenig verwijl, distributiekaarten en speciale rantéoenen. Daarna wer den de instanties ingeschakeld, zon der wier hulp een effectieve hulp verleening niet mogelijk zou zijn: het C.D.K. in Den Haag. het „Districts", dat voor de textiel zorgt, en de Com missie voor HerbevoorradingHet resultaat was, dat binnen tweemaal vier-en-twintig uur twee grooite vrachtauto's met goederen in Den Helder arriveerden en de getroffenen reeds geholpen konden worden. Daarna kwamen er andere voor raden en thans kan gezégd worden, da\t de gedupeerde bevolking een schoohe kans maakt om goeddeels datgene terug t'e krijgen wat zij ver loren heeft. Natuurlijk, men kan beter z'n oude spullen houden, maar hier heeft de Distributiedienst in het algemeen en de Heldersche in het bijzonder weer eens bewezen voor zijn taak te staan en paraat te wezen als de nood aan den man is. pampieren wereld, geen duizend en één bepalingen en voorschriften, die in acht genomen moeten worden al eer men iets krijgt toegewezen; in tegendeel, een vlot verloop, in enkele dagen, van de schaderegeling. Zie daar, wat mogelijk is bij den Distri butiedienst. Dat daarbij de leider en in niet mindere mate het personeel zware dagen achter den rug hebben, dat er veel en constant is „overge werkt', dat zijn dingen die de bui tenwacht niet weet en waarmede zij feitelijk ook nieits te maken heeft. In ieder geval is het echter volledig heidshalve het vermelden waard. 'k Heb van de week m'n oogen uit gewreven bij het lezen van het be richt, dat de Nutsspaarbank Maandag haar 100ste verjaardag gaat vieren. 100 Jaar Nutsspaarbank in Nieuwe- diep Dat zégt wat. Natuurlijk bent U óók Nutsspaar- bank-spaarder, net als ik, en natuur lijk bent U het roerend, eens met schrijver dezes, dat de naar den Pol derweg gebrachte gelden daar in veiliger handen zijn danbij Uzelf. Dat klinkt vreemd, maar het i s zoo. Ik moet U eerlijk ver tellen, dat deze instelling iet-te-wat ouderwets aandoet. Ze maakt geen daverende reclame, ze zegt niet dat er telken jare idem zooveel millioen bijgekomen zijn, ze gewaagt niet van haar onuitputtelijk bezit en haar on overtrefbare garanties.Neen, ze werkt stil, en ietwat beschroomd verder en beperkt zich alleen tot haar taak de Juttersche gelden te beheeren, ze te bewaren en ze te vermeerderen. Maar dat doet ze dan ook verba zend goed, zoo zelfs, dat de gelden er doorgaans veiliger opgeborgen zijn dan in onze eigen portemonnaie. Want daarin kunnen gaten zijn, men kan ze verliezen of men kan plotselig tot uitgaven komen, waar van men een paar uur la^r spijt heeft. Ik geloof dat het verantwoord is onze oude. goede, nederige en ver trouwde Nutsspaarbank een woord van hartelijke gelukwensch toe te roepén. Er is geen instelling in de >ep i stad, die men meer vertrouwt, en waaraan men z'n penningen met min der wantrouwen kan geve. Dat zegit wat in een tijd, waarin het wantrouwen zoo groot en het ver trouwen zoo klein geworden is. Het zegt nog mér, als men zich realiseert dat de instelling in al die honderd jaren geen enkele maal haar reputa tie behoefde bij te veilen, noch op de een of andere wijze van „moderne" systemen gebruik diende te maken Ier verbetering van haar krediet waardigheid. En van welke geldelijke instelling kan dat gezegd worden (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Nu er aan de offervaardigheid en het uithoudingsvermogen van het „zwakke geslacht" in het algemeen belang nog hoogere eischen worden gesteld dan zuiks in den huidigen oorlog totnutoe het geval was, ligt het voor de hand, dat men de vraag hoort stellen, of de vrouwen ook in vorige oorlogen soortgelijk zwaar werk hebben verricht? Een typisch voorbeeld geeft de Zevenjarige Oor log. Berlijn telde in die dagen slechts 150.000 inwoners, maar niettemin werden de regimenten, die -koning Friedrich voor zijn belangrijke ves tingen Maagdenburg, Kustrin en Stettin dringend noodig had, door de Mark Brandenburg en de stad Berlijn bekostigd. Dit feit wint aan beteekenis, wanneer men hoort ver tellen, dat het personeel, dat zich in dienst van den staat bevond bijna zes jaar lang geduldig op zijn trac- tement moest wachten, zelfs al had men onder den invloed der vijande lijke aanvallen al ziin have en goed verloren. De historische uitdrukking van ieders „verdammte Pflicht und Schuldigkeit" dateert uit die dagen en er was geen goed gesitueerde fa milie, die toen op 's konings aan sporing niet zijn laatste zilveren lepels, messen, vorken en andere voorwerpen in het belang van den staat offerde. En toen kort daarna te Hubertusburg het vredesverdrag werd onderteekend, behoefde de be volking van Berlijn haar offervaar digheid niet te betreuren, want zii had er het algemeen belang mede gediend. Met brandende schaamte en diepe verontwaardiging moest Berlijn ech ter ook de jaren van Jena en Tilsit doorworstelen. In het hartje van Pruisen lagen de Franschen en Na poleon had aan ziin generaals en stadhouders opdracht gegeven, de bevolking systematisch uit te plun deren en té onderdrukken om zoo doende een nationale herleving on mogelijk te maken. Freiherr von Stein werd verbannen, vele gene- ruals bevonden zich buitenslands en het zag er naar uit, dat Pruisen het einde van zijn geschiedenis tegemoet ging. Maar ook toen liet de Berlijn- sche bevolking het hoofd niet han gen. Den 8sten Febr, 1813 richtte generaal York aan de zwaar bezoch te bevolking van Oost-Pruisen een oproep om zich tegen den Corsikaan te weren en generaal Scharnhorst drukte het als zijn overtuiging uit, dat een eventueele nationale herle ving uitsluitend van het volk kon uitgaan. Van 200.OOQ Berliinsche in woners meldden zich 11.000 als vrij willigers aan; studenten verlieten heimelijk de Pruisische hoofdstad, professoren en arbeiders meldden zich voor den landstorm en onder hen kon men vermaarde mannen als Fichte aantreffen. En toen de man nen voor de herovering van Prui- sen's vrijheid streden, waren het al weer de Berlijnsche vrouwen, die wonderen deden. Met de weinige middelen, die haar nog ter beschikking waren gebleven, richtten zij hospitalen in, zij zorgden voor een doelmatige verpleging der gewonde mannen en gravin Schwe- rin vertelt in haar mémoires, hoe men in het schoolonderwijs deed, wat men kon om de kinderen bij te houder). Uit de fabrieken haalde men pannen en ketels om voor de solda ten een voedzamen kost te kunnen koken. Zoo hebben ook toen de vrouwen wonderen gedaan en wat wii thans beleven is dus slechts een herhaling van vroegere gebeurtenis sen in anderen vorm. Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis. HELDENMOED Een van de vele helden daar aan het Oostfront, zoo'n 19-jarige jon gen, stelt geheel rustig 13 vijande lijke tanks buiten gevecht. En dan beweert men nog, dat wij Nederlan ders geen soldaten zijn. Kunt gil, landgenooten, het u indenken, hebt ge er eenig idee van wat het zeggen wil, alleen achter een klein kanon netje te zitten, terwijl de kolossen, dood en verderf uitbrakende, op u toerollen? Vordert deze moed niet aller bewondering en ziit ge niet trotsch dat deze knaap een landge noot van u is? Helpt mee Nederland en beschaafd Europa te verdedigen en begint met te storten op giro: 4 3 2 10 0 Verzorgingsfonds van het Vrijwilli gerslegioen Nederland. ZONDAG 7 MAART 1943. Ned. Herv. Gemeente. Gereformeerde kerk (Bethel.) 10 u. en 4 u. dienst. Evangelisatie (Palmstraat.) 10 30 uur candidaat Borghardt. Chr. Geref. Kerk (a. d. Steengracht). 10 u. en 4 u. de heer Rebel. Ned. Herv. Gemeente. Westerkerk, 10.30 u. ds. H. Cramer. Oud-katholieke Kerk. (Tijd. Herst. Ev. Luth. kerk, Weezenstr.) Geen dienst. Evangelisatie Vijzelstraat. 10.30 en 7 u. J. Sevensma, evangelist te Amsterdam, n.m. 12.15 en 2.30 u. Zon dagsschool. Woensdagav. 7.30 u. bijbel lezing. Vrijdagav. 7.30 u. Zangdienst. Anna Paulowna, 10 u. en 2.30 u. cand. Th. Oostra van Alkmaar. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 10 u. ds. Visser. Oosterend, 10 u. ds. Kok. Waal, 10 u. ds. v. 't Hooft. Koog, 3 u. ds. Wesseldijk. Cocksdorp. 10 u. ds. Salm. Den Hoorn, 10 u. ds. Wesseldijk. Oudeschild, 10 u. ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, geen dienst wegens Doop te Oosterend. Oosterend. 10.30 u. ds. Knot. Doop. (Extra collecte.) Geref. Kerk H.V. Oosterend, 10 u. en 3 u. ds. v. d. Plas. Burg, 5 u. ds. v. d. Plas. Schagen, 10 u. ds. Kapteyn. Valksoog, 9.30 u. ds. v. Biemen. Barsingërhorn, 9.45 en 10.30 uur Zon dagsschool. Heerhugowaard, 10 u. ds. de Mooy (doop.) Oude-Niedorp, 2.30 uur ds. Koole. Nieuwe-Niedorp, 10 u. de br. Lodder van Alkmaar. Anna Paulowna, 10.15 u. ds. Vorst man. Julianadorp, 10 u. de heer B. Broek man van Alkmaar. Oudkarspel, 10.30 u. ds. Nell. Dirkshorn, 2.30 u. ds. Nell. St. Maartenbrug, 10 u. mej. J. van der Veen. Schagerbrug, 10 u. ds. Witkop. Groet, 10 u. ds. van Dijk. Oosterland, 10.30 u. ds. v. Beek. Westerland.-2.30 u. ds. v. Beek. Doopsgezinde Gemeente. Barsingërhorn, geen dienst. N. Niedorp, 10 u. da. T. Rothfusz. Broek op Langendijk, 10 u. ds. P. v. d.1 Meulen. v. Wormerveer. Hippolytushoef, 10.30 u. ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, 9.30 u. ds. J. v. d. Mije. Bed. H. Doop. 2.30 u„ ds. J. v. d. Mije. Kolhorn (in de Ned. herv. kerk) 10 u. en 3.30 u., ds. Visch. Broek op Langendijk, 10 u. en 3 u. ds. Donner. Evangelisatie. Schagen, 10.15 u. dienst. Breezand, 10 u. en 3.30 u. de hr. Boon. Schagerbrug, 2 u. de heer E. L. de Witt (in Evangelisatiegeb.) Wieringerwaard, 9.30 u. de heer E. L. de Witt (in zaal Breed.) Schagerbrug, Ws.av. 8.30 u, bijeen komst Chr. Jongemannenver. in het Evang.gebouw. Bergen (E.V. „Maranatha"), 10.30 u„ de heer Dun v. Alkmaar. Hippolytushoef, 10 u. de hr. O. Deen. Den Oever, 10 u. de heer v. d. Stam. Vrije Evang. Geref. Gem. Alkmaar (Doelenstr. 15.) 10 u. ds. Ruys. Woensdagav. 7 u. St. Jacobstr. 22. Warmenhuizen, Verbr. der Waarheid, Fuik 1, 4.15 u. ds. Ruys. Het Ri.jk heft 29, de gemeenten 14, en de provincie 2 opcenten belastingen. Evenals in 1941 zijn ook in 1942 een aantal wijzigingen op belasting gebied aangebracht, die van grooten invloed zijn voor het belastingbeta lend deel van onze bevolking. Het is evenwel niet gemakkelijk uit de vele mededeelingen dienaangaande een volledig beeld te verkrijgen van alle belastingen, welke in deze jaren zijn ingevoerd of ingrijpend zijn gewij zigd. Een zoo juist door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven boekje, komt echter aan dit bezwaar tegemoet. Allereerst worden bijzonderheden vermeld over elk der 27 belastingen, welke door het Rijk worden gehe ven. Eveneens zijn gegevens opge nomen over de beide provinciale en de 14 gemeentelijke belastingen. De mede-opgenomen tarieven der loonbelastiftg stellen den gebruiker in staat de door werkgevers op de loonen ingehouden bedragen te con troleeren, terwijl de tarieven der nieuwe inkomsten-, vermogens-, ven- nootschaps- en ondernemingsbelas- ting het mogelijk maken voor elk willekeurig inkomen of vermogen de juistheid van den opgelegden belas tingaanslag na te gaan. In de inleiding tot de publicatie worden voor elke belasting verge lijkingen gemaakt van den druk in het jaar 1942 met dien in enkele daaraan voorafgaande jaren. Zoo wordt m een daarin opgenomen gra fiek de totale belastingdruk op het inkomen van den gehuwde met 2 kinderen in de verschillende gemeen- rtlon °Ver *931-1932 vergeleken met dien over alle volgende jaren. Dat deze druk voortdurend is toegeno men blu kt voldoende reeds hieruit dat deze over 1931-'32 bij een inko men van f 5000 in de gemeenten met den laagsten druk nog geen 5 net 8netnhtisen Slet+den hoo2sten druk 8 pet. bedraagt, terwijl over 1940-'4l de laagste en hoogste druk resp 8 en bijna 11 pet. bedragen. Door L ver vanging van de gemeentefonds- de oude inkomstenbelasting met haar voor de gemeenten onderling afwil! kende opcenten door de nieuwe in- zi>nd«r opcenten is de totale belastingdruk voor alle ge meenten geluk en bedraaagt zij voor bRwmen van f 5000 over 1941 12 Pet. en over 1942 bijna 13 pet. In enkele andere grafieken is verder een vergelijking gemaakt dei laatste vijf jaren van den druk der belastingen» naar het in komen en het vermogen, waarbij voor- otac - va'l °P de sterke pro- der inkomstenbelasting en op den sterk toegenomen belastingdruk voor lichamen. 5 Een gehuwde zonder kinderen met een geheel uit vermogen verkregen inkomen van f 500.000 moet in 1942 aan inkomsten- en vermogensbelas ting 73 pet van dit inkomen betalen terwijl een naamlooze vennootschap met een wmst van f 600,000 en een kapitaal van f 12,5 millioen, in dit jaar zelfs num 89 pet. van het inko men verschuldigd ia. OORLOG BRENGT SCHADE I HEDEN HIER, MORGEN!DAAR. VERZEKER ONVERWIJ li UW EIGENDOMMEN. VOORSpHOTHEFFING PER HALFJAAR SLECHTS 60 CENT PER F. 1000.. Kantoor A'dam: Kolzorajracht 388, Tel. 30318 UeettysT.T.T.UMdUm net als iedere goede thee. 10 minu ten laten trekkén en intusschen even roeren, 'n Zakje van 12 tabletten voor ruim 100 koppen 8 20 cent. -THEE 'h 71a.tiuv AB LETTEN Eek goede remedie voor laatkomer! ie; dien Fino Vermfcelliioep op. Daar ie Iedereen dol op. Verkrijgbaar op Uw maizenabon. Circa 15 berden op "ff rantsoen Het devies, waarnaar bij Bensdorp steeds te werk wordt gegaan: „Kwaliteit vóór alles!" Ook in dezen tijd q BIJ is Uw snoepbon goed besteed! j N l„ bij rijn |everan. j cler. wan! hij krijgt dan nog fej ^óelaar.Scheerzeep van j »ude kwaliteit) t» «-> n ADELAAR PRODUCf primAi

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2