DitlBJIeenk D PRODENT prodent b... b ZZ* VOORLICHTING IN OORLOGSTIJD STADSNIEUWS. LAATSTE NIEUWS PREDIKBEURTEN. De komst van Ir. Emmenes Ravitailleeringsvloot geteisterd. In drie dagen 47 schepen den grond geboord. in Duitsche berichtenpolitiek rlijk. zuiver en ee DE WEEK in feiten en fantasieën. E MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN Hi7Tuiste^aKndfacShtiS. £S°34 ^erhSièraaaSt biEef „rifL-ïïïf Sfda.*M- pedCitiebnevatteSteen"Middelkoop-ox- RADIOPROGRAMMA jk We hebben ons, naar aanleiding van het bezoek van Ir. van Emme- n?s' in „verbinding gesteld met de plaatselijke voetbalvereenigingen, om te trachten een zoo goed mogelijk Reorganiseerden middag te verkril gen. Het mag niet voorkomen, dat er pok maar één voetbjA-enthonsinst laat staan een actief voetballer van dezen bijzonderen middag wordt uitgesloten. We schrijven juist biizonderen m'ddag. omdat wij er van overtuigd znn. dat de causeur met zün sroote kennis van het snel en daarnaast zijn groote ervaring on voetbaltech- nisch en -tactisch pebied in staat ls. ons een onver ge tel ijken middag te We honen de volgende week de verdere regeling bekend te kunnen makem hoewel men nu al bij zijn vereenipin" kan opgeven, dat men Zaterdag 10 April a.s. dezen voetbal middag wil meemaken. DÏSTRIBUTÏENÏETJWS. Schoenen. - Maandag 15 en Dins dag 16 Maart 1943 kunnen aan vraagformulieren worden ingediend door hen, die dringend schoenen noodig hébben en wier geslachts naam begint met de letter A, B, C, D of E. Bonkaarten zwaren arbeid. - Uit sluitend uitreiking te Anna-Pau- lowna: Maandag 15 Maart de letters A t/m N en Dinsdag 16 Maart de letters N t/m Z. Rantsoenbonnen melk giftige ar beid. - Zij, die tijdig het aanvraag formulier voor de 4e periode 1943 hebben ingediend, kunnen de rant soenbonnen afhalen op Vrijdag 19 Maart a.s. - De distributiestamkaarten van be trokkenen moeten worden overge* 1'egd PROMOTIE. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Agema, chef de bureau ter Inspectie der Belasting te Zeist, werd met ingang van 1 Januari 1943 bevorderd tot Commies der Directe Belastingen, enz. BALDADIGHEID. Wederom zijn door de jeugd ruiten vernield, thans vier stuks van een kerk. DENK OM UW ACHTERLICHTJE! Twee personen werden bekeurd we gens het berijden van rijwielen zonder achterlicht. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. MeijstKoorn (d.) W. A. Kraakv. d. Broek (d.) R. HollanderKok (z.) E. J. Donkvan Leeuwen (d.) M. E. WalDortmundt (z.) Gehuwd: A. Holtman en W. J. R. S. v. d. Molen en 1 E. H. v. Baar en B. Le- v. Spelden J. W. Swart. K. de Boer en M G. v. Baar. gerstee. Overleden: P. Keizer (m.), 63 jaar. A. P. Thomasv. d. Kroon, 57 ja laar. WERKGEMEENSCHAP VREUGDE EN ARBEID. Toegang tegen gereduceerden prijs. Het N.A.F. heeft bepaald, dat fa milieleden, hierbij zijn ook begrepen kinderen voor zoover zij den ieeftiid van 14 jaren hebben bereikt, van in Duitschland werkende volksgenoo- ten toegang hebben tegen den prijs, welke bepaald is voor leden van het N.A.F. Dit geldt alleen bij overleg ging van papieren waaruit tewerk stelling in Duitschland blijkt. Blinden en hun geleiders. Ter completeering van het boven staande wijst het N.A.F. er op, dat geleiders van blinden op vertoon van hun geleidekaart gratis toegang hebben. Daaruit volgt, dat de blin den zich zelf tegerp betaling van den geldenden prijs van een toegangs bewijs hebben te voorzien. Tenslotte wordt er aan herinnerd, dat de uitvoering, welke op morgen Zondag bepaald is, te 14.30 uur aanvangt. TJRK. De eersten. - De twee eerste palingen en vier spieringen hebben hun kopjes boven water gestoken. De beestjes wa ren nog wat magertjes en zijn dan ook weer losgelaten om nog at te groeien. Het is dan ook nog wat vroeg voor de paling, nog afgezien van den wettelijken termijn. In vol bedrijf. - Zooals het zich laat aanzien zal het gemaal bij Urk spoedig geheel en bij den voortduur in werking treden. Het personeel is op volle sterkte gebracht e de heer J. Kramer is be noemd tot chef-tremmer. KOLHORN Ondervakgroep Paarden. - Tot lid van de ondervakgroep paarden is namens den Ned. Landstand be noemd de heer N. Donaberger te Waardpolder, Kolhorn. z HERMES NAAR HEEMSTEDE. Het eerste voor de laatste loodjes. A.s. Zondag komen de heeren na een lange rustperiode weer eens in het veld. Op de terreinen van de Heemsteedsche Hockeyclub „Allian- ce" vindt de wedstrijd Alliance III- Hermes I (heeren) plaats, waarbij Hermes haar uiterste krachten zai moeten inspannen, om te laten zien of ze dezelfde aspiraties hebben als hun vrouwelijke collega's. Gezien het belang van dezen wed strijd voor Hermes gelooven wii aan een kleine overwinning voor de Hel- derschen. waarbij zij hun positie niet onbelangrijk zouden veri—»?ren. Wi.i herinneren er nog even aan, dat Hermes nog drie wedstrijden te spelen heeft, die alle drie beslist ge wonnen dienen te worden. Strawberries IV-Hermes I (dames). Destijds wonnen de Helderschen den wedstrijd in den Helder met klein verschil. Ook thans zullen zij alle krachten dienen in te spannen, om een eenigszins gunstig resultaat te bereiken. Voorts staan er weer enkele wed strijden te Scha een op het pro gramma, n.1. UVO II-Hermes-iumo- ren A (dames), aanvang 13 uur en UVO II-Hermës IV (heeren). aan vang 14.30 uur. Onder de vele felicitaties, die Hermes dezer dagen ontving was er o.m. een van bestuur en leden van de Scha eer hockeyclub UVO, welke vergezeld was van een uitnoodigine voor de lcampioenen> om een de monstratie wedstrijd in Schagen te komen spelen op 4 April a.s. Nadere bijzonderheden hierover zullen nog volgen. H.R.C.-WEDSTRIJDEN. Het tweede gaat Zondag a.s. naar Q.S.C. II De opstelling luidt: P. J. Bankwater. d.; J. Stins. Weijdert, a.; J. Bijl, F. van Dok, H W. Kok. m.; J. de Graaf, P. J. Brom- lewe, R. Koster, J. Vries, J. Bais, v. H.R.C. III gaat naar Oudorp I: G. L. Does. dj C. Siersma, G. Bui tolhuis, a.; G. Post, W. Lichtenber, S. Selderbeek, m.; G. Bak. C. B. v. Poll. A. v. Veen, L. Comjn, J. Hol dorp, v. Verder ontvangt H.R.C. a om 11.30 uur op het A-terrein Wiennger waard a en H.R.C. b gaat naar Suc ces a. K.V.H. NAAR HOORN. Zondag speelt K.V.H. 1 zijn laat sten wedstrijd tegen Ados 2 te Hoorn. Thuis won K.V.H. dezen wedstrijd met groote cijfers. Wij achten naar dan ook wel in staat om ook dezen wedstrijd te winnen en zoodoende de competitie tot een goed einde te brengen. Volgende week hopen wü den officieelen stand te geven, daar er voor Zondag nog een zeer belangrijke wedstrijd op het programma staat, n.1. Roda Gr.Geel II. Van dezen uitslag hangt het af of K.V.H. de tweede plaats zal bezetten. K.V.H. II speelt Zondag thuis tegen Z.K.V. 5 uit Zaandam. Aan vang 11 uur. K.V.H. II moet zün groote nederlaag van den laatsten wedstrijd weer goed trachten te maken en Z.K.V. met een nederlaag naar Zaandam sturen. Als scheids rechter fungeert de heer K. v. d Maas. Economische rechter DUIZEND KILO AARDAPPELEN ZONDER BONNEN VERHANDELD Gevangenisstraf geëischt Vrijdagmiddag werd door den plv economischen rechter te Alkmaar een economisch misdrijf behandeld dat zich in October '42 afspeelde in de Rijp. Een caféhoudèr, H. Klop genaamd, had een kleine 1000 kg aardappelen gekocht van den veehouder J. Scher mer uit de Beeimster en natuurlijk zonder afgifte van bonnen. Mr. Feitsma vond dezen koop bui tengewoon ergerlijk, temeer, wa(ar de bewoners van het platteland er nog altijd veel beter voorstaan dan de stedelingen en hij meende dan ook, dat hier geen plaats kon zijn voor een geldboete. Deswege eischte hij tegen Klop een gevangenisstraf van één maand. Mr. Krabbe zag nog eenige hoop en meende, dat Klop door een gevoelige geldboete weer op het rechte pad teruggebracht kon worden. Hij veroordeelde hem daarom tot 300 gulden boete. De verkooper, tevens teler, was er nog slechter aan toe. Weliswaar had hij de aardappelen tegen marktprijs verkocht, maar de Officier kon niet aannemen, dat Schermer nooit ge lezen had, welke straffen er opge legd zouden worden voor telers. Wii zelf wijzen er in dit verband nog eens op, dat wü meer dan eens de uitlatingen van den Officier gepu bliceerd hebben, n.1., dat hij voortaan slechts gevangenisstraf zou eischen in dergelijke gevallen. 't Bleef dus dezen keer niet bij een waarschuwing, want de eiscb luidde zes weken. Mr. Krabbe ging ook in dit geval niet met den Officier mee en ver oordeelde Schermer tot 400 gulden waarna de Off-uer opmerkte dat hij van dit vonnis in appèl wilde gaan. ROGGEDIEVEN OP DE MAT. De landbouwproducten moeten veilig on het veld kunnen staan, is het oordeel'van mr. Feitsma, en als er dan eens onverlaten zijn, die koren of andere producten van het veld stelen, dan moeten de daders voorbeeldig gestraft worden. Zoo gebeurde het verleden na jaar in Schoorl. dat. A. P. v. Over- meeren en G. Middeljans, beiden in woners van dit duindorn, elk een 30 H.L. rogge weghaalden van het land van een boer aldaar. Eerstge noemd en meenden een excuus te hebben ontdekt: hij verdiende bij den L.B.D. zoo weinig, dat hij wel op de een of andere goedkoope wij ze aan bijvoeding moest zien te ko men De Officier eischte tegen beide verdachten resp. 2 en 3 weken ge vangenisstraf en zij waren wat blij het vonnis te hooren van mr Krab be: elk 100 gulden boete! KOE BRENGT DRIELING TER WERELD. Bij den veehouder De Jong, Zuid- dijk 260 te Zaandam, heeft een/koe het leven geschonken aan een drietal kalveren, hetgeen een groote bijzon derheid beteekent. De drie kalveren maken het alle uitstekend. PSEUDO-RECHERCHEUR AANGEHOUDEN. De vrees welke de bedrijvers van zwarten handel voor. de politie ple gen te koesteren, weerhield een hunner gisteren niet, het hol van den leeuw, i.c. het bureau Warmoes straat te Amsterdam, te betreden. De man koesterde eenig wantrou wen tegen een jongeman, die op de Nieuwemarkt aldaar een centrum van clandestienen handel met groote vrijmoedigheid als. recher cheur optrad. Bedoelde jongeman tQonde een identiteitsbewijs met het woord „Politie", fouilleerde de men- schen en nam de bonnen, die zü bü zich hadden, in beslag. Een echte politieman ging eens kijken en spoedig moest de „recher cheur" een 23-jarige bewoner van Haarlem zijn rol voor dien van arrestant verwisselen. ZOO'N KLEIN LICHTJE KOST VEEL STROOM. Het komt veelvuldig voor. dat in gezinnen met kleine kinderen, zie ken of ouden van dagen, gedurende den nacht op het portaal of in de gang een lamp brandt om bü onver wachte gebeurtenissen direct eenig licht te hebben. Meestal zal dit slechts eer, klein lampje zijn van bijvoorbeeld 15 watt. Het energie verbruik is in zoo'n geval iet groot n voor den verbruiker zal dit in den regel geen nadeelige gevolgen hebben, maar als in één maand elk van de twee millioen verbruikers eens één keer eon dergelijke lamo een nacht laat branden, dan wordt een hoeveelheid energie verbruikt, die overeenkomt met 2140 mud ko len. En men weet, dat de kolenposi- tie geen verspilling toelaat. Laat dus nimmer onnoodig een lampje al is het ook nog zoo klein bran den. Zuinigheid met electrische ener gie is immers in uw eigen belang. EXTRA BERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER% 12 Maart - Het opper bevel van de weermacht deelt mede: „Onze duikbooten hebben de laatste 24 uur op de Middelland- sche Zee, de Noordelijke IJszee en den Atlantischen Oceaan op nieuw buitengewone successen geboekt. Elf groote schepen met een gé- zamenlijken inhoud van 75.000 ton, deel uitmakende van de ra vitailleeringsvloot voor Noond- Afrika, de Sovjet-Unie en Enge land, eindigden hun tocht op den bodem der zee. Vier andere schepen werden getorpedeerd. Aldus is in drie extra berichten op drie opeenvolgende dagen het in den grond boren van 47 schepen met een tptalen inhoud van 282.000 Ion door onze duikbooten gemeld". POGING TOT VERGIFTIGING DOOR MIDDEL VAN ARSENICUM. De Rotterdamsche politie is een afschuwelijk misdrijf op het spoor gekomen. De 27-jarige gescheiden vrouw P. E. T. had namelijk haar pleegouders om het leven willen brengen dcor arsenicum in de pap te doen, die het gezin op een avond in Januari jl. heeft genuttigd. Op dien avond bleek, dat het gezin, bestaande uit vader, moeder, een pleegdochter en haar dochtertje, na het eten van pap onwel was geworden. Na onderzoek bleek, dat de pap een groote dosis arsenicum bevatte. Doordat de familie had gebraakt, waren er geen erntsige gevolgen. De politie nam de zaak in handen er, daarbij rees meer en meer ver denking tegen de pleegdochter. Na een streng verhoor gaf zü eindelijk toe, arsenicum in de pap te hebben gedaan, die thuis op het fornuis stond te koken. Naar haar motieven die nog niet duidelijk zijn, wordt een nader onderzoek ingesteld. De arse nicum had de vrouw enkele dagen tevoren bij een drogist gekocht. Veel beloven, weinig gevenDe Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. De hoofdredacteur der buiten- landsche diensten van het D.N.B., dr. Rau, heeft een opmerkelijke le zing gehouden, waarin hij een schil dering gaf van de Duitsche berich tenpolitiek. Dr. Rau wees er o.a. op, dat ook in Duitschland de berichtenpolitiek in vredestijd zich onderscheidt van die in oorlogstijd. In vredestijd heeft zü tenslotte slechts gediend voor één doel: het behoud van den vrede. In oorlogstüd daarentegen moet zij wel dienstbaar gemaakt worden aan dezelfde taak, die alle maatregelen van Duitschland thans beheerscht, n.1. de overwinning. Hierbij kan niet nadrukkelük ge noeg worden vastgesteld, dat wij hierbü de methode der tegenstan ders van Duitschland afwijzen, daar wü die voor onwaardig en valsch houden. Engeland heeft reeds in den vori- gen wereldoorlog den leugen, voor al die welke de belastering van den vijand geldt, de doeltreffendste me thode der berichtenpolitiek geacht. Van Engelsche zijde is dit openlijk toegegeven. Het bekende Engelsche Lagerhuislid, Arthur Ponsonby, heeft in 1928 een brochure geschre ven: „Leugens in oorlogstijd", waar in hij zegt: „De leugen is in de oor logvoering een erkend en uiterst doeltreffend wapen. Elk land maakt ervan gebruik, om zijn volk te be driegen, neutralen aan te trekken en den vüand te misleiden". Het Duitsche standpunt. Wü erkennen den leugen niet als geoorloofd wapen, omdat wij het zuivere en eerlijke wapen van hen, die aan het front bloeden en ster ven, niet kunnen gelijkstellen met zulk een smerig en oneerlijk wapen als den leugen. Wii achten den lem gen echter oqk onbruikbaar, want wij verwachten er, niet veel van, met leugens 'n vijand te willen mis leiden. Het ligt voorts niet in onze bedoeling neutralen aan te trekken. Wii verlangen slechts, dat zü ons in de oorlogvoering niet storen en den vijand «iet bevoordeelen. De bedoe ling is verre van ons, onze bondge- nooten te willen bedriegen. Het is voor ons eenvoudig een ondenkbare en onverdraaglijke gedachte, eener- zijds van onze volkeren deze offers te verlangen en hen daarbü ander zijds voortdurend te misleiden. Wij achten de volkeren van Duitschland en zijn bondgenooten niet zoo dom en achterlijk, dat zij zich voortdurend door leugens zou den laten misleiden. Wii achten het juist, dat ook in oorlogstijd onze berichtgeving vervuld blijft van dien wil tot eerlijkheid in de voor lichting, zonder welke een bericht geving haar eigenlijke karakter ver liest. Het is een principieele fout in de oorlogvoering van den vijand, zoo besloot dr. Rau. in de volkomen ver anderde omstandigheden van thans, nog altijd over die van 1914-1918 te willen droomen. terwijl deze oorlog toch volkomen van den vorigen ver schilt. Dit niet ingezien en begrepen te hebben, zal eens de diepste oor zaak genoemd worden van het feit, dat de oude, ons vijandig gezinde wereld, den oorlog verloren heeft. UITGEVERS VAN KERKELIJKE MEDEDEELINGENBLADEN GEEN LID VAN DE NEDERLANDSCHE KULTUUR KAMER. Verschenen is een verordening van den president der Nederland sche Kultuurkamer, waarbij de uit gevers van kerkelijke mededeehn- genbladen van het lidmaatschap der Nederlandsche Kultuurkamer wor den vrijgesteld, zonder dat aan dezen een bewijs van vrijstelling behoeft te worden uitgereikt. Dit beteekent dat de uitgevers van kerkelijke mededeelingenbladen (dat zün niet de uitgevers van ker kelijke bladen die niet louter mede- deeiingen bevatten) niet verplicht zijn zich bü de Nederlandsche Kul tuurkamer te melden. De voorschriften omtrent .het aan melden bij den commissaris voor niet-commèrcieele vereenigingen. en stichtingen bhjven evenwel onver anderd van kracht, evenals de ver plichting tot het inzenden van be wijsnummers aan de daartoe aange wezen instanties. Indien een uitgever echter be halve een of meer kerkelijke mede deelingenbladen nog andere tijd schriften uitgeeft, is het lidmaat schap van de Nederlandsche Kul tuurkamer (persgilde) wel vereischt. Hoe genoeglijk rolt de spoortrein Naar en van Den Helder voort Honderd, duizend Helderlingen Reizen daaglijks of 't zoo hoort.... Het gevaar is zeer groot, waarde lezer, dat u ons er van gaat beschul digen vervelend te worden. Het the ma „Evacuatietrein" hebt u meer behandeld gezien in onze kolommen en wé buigen schuldbewust het hoofd, wanneer u ons verwijt dat het nu toch wel behoorlijk afge zaagd begint te worden. U hebt vol komen gelijk, maarlaat ons nog eenmaal onze hobby streelen. 't ls heusch de laatste keer.... (voorloo- pig!) We hebben er al meer op gewe zen, dat er grondslagen zijn gelegd onder de heen en weer trekkende stadgenooten voor een bloeiend ver- eenigingsleven na den oorlog. Be houdens de uitzondering, die den regel bevestigen, zijn wii, reis- en lotgenooten, een groote kennissen kring geworden, die er hecht uitziet. Zooals het in een goeden kring toe gaat, vult ook hier de een den an der aan. Voor het meerendeel zijn wij zwijgzaam, zitten wü te piekeren „hoe lang nog" en dergelijke, waar uit weer zorgelijke trekken om onze mondhoeken en kraaienpootjes rond onze oogen ontstaan. Er is een klei ne groep, die niet zwijgzaam is, maar die elke gelegenheid aangrijpt om met onparlementaire uitdrukkingen en krachttermen, met ironische en snijdende woorden op alles en nog wat af te geven. Maar en nu ko men we waar we zijn moeten er is een nog kleinere groep, die den moed er in houdt. Die door drogen humor en sprankelenden kwinkslag het Helderlingendom behoedt voor apathische geestesgesteldheden en pessimistische mentaliteiten. Deze groep vormt de drijfkurk voor het geestelijke peil onzer reizende stad genooten en werkelijk de „thuisblij vers" missen in dit opzicht iets. Hoe langer hoe meer komen we dan ook tot de conclusie, dat wij het per sal do misschien toch nog „beter" heb ben dan de Piet Heynen. Wü zijn tevreden, de winter heeft ons mild behandeld en de zomer na dert. Dank zij de groep bliimoedigen onder ons léven wii nog en worden wij niet geleefd. Een hulde voor dat groepje tot besluit. Verleden week hebben wii u reeds verteld van de „eeuw"-ige Nuts- paarbank en u zult het ons niet euvel duiden, dat wij er ook nu nog ven op terugkomen. Maandag j.1. heeft de jarige haar receptie gehou1- den en hierbij is duidelijk tot uit drukking gekomen, welke plaats de bank inneemt,- niet alleen onder de spaarders, maar ook bij zusterinstel lingen en „aanverwante vakken", alsmede bü de officieele instanties. Deze receptie was dan ook een oase in een zandwoestijn van dagelük- sche sleur. Hier kwam iets onder de aandacht neen, laten we het an ders zeggen: hier werden we ver kwikt door werkelijkheden van eroei, bloei en vrucht. Daar komt nog bü, dat het hier een instelling betreft, die allerwege sympathie heeftgekweekt en verdiend, getuige daarvan weder de bewijzen op deze eceptie. Het zal ons dan ook geens zins verbazen, indien er velen onder de aanwezigen op die receptie zullen hebben ervaren, dat zij daar weer een aansporing hebben opgèdaan om moedig voorwaarts te blijven stre ven. De Nutsspaarbank doet het óók en met resultaat! Tenslotte iets griezeligs, waarde lezer. Ik krijg er neemt u me nier kwalijk jeuk van als ik er aan denk. In het Algemeen Insectenblad, verschijnende onder redactie van Krelis Krekel en Victor Vlinder heeft onlangs een artikel gestaan, dat wij tot onze groote spijt over het hoofd gezien hebben. Ware dit niet bet geval geweest, wij hadden on middellijk en resoluut tegenmaatre gelen getroffen. Het betrof een be schouwing van een zekere mejuf frouw V. Loo, waarin zij onze dier bare stad Den Helder aanprees als een ideale woongelegenheid en waar in zij 'n krachtigen oproep tot volks verhuizing deed aan haar ras- en soortgenooten. Met allerlei ver meende en werkelijke bewijzen staafde zij haar beweringen, die hier een ruim arbeidsveld voor haar „familie" ter ontginning bloot lag. Deze oproep, gedaan van hart tot hart, heeft naar ons thans blijkt een grooten weerklank gevonden. Wij hadden Den Helder liever voor ons zelf behouden. Edoch, er zijn nu eenmaal altüd elementen, die van de moeilijke omstandigheden van een ander misbruik maken en dat is ook hier het geval. Ik heb eeri paar weken samenge werkt met iemand, die van boven bedoelden oproep en deszelfs gevol gen nog onkundig was, maar die geen oogenblik stil zat. Werk kwam er ternauwernood uit z'n handen en ik vroeg me af of hü leed aan wa terpokken of iets dergelijks. In ieder geval moest hij iets man- keeren, dat stilzitten onmogelijk maakte. Thans is mij een lichtje op gegaan, hoewel het mü laat ik zeggen tot mijn onuitsprekelijke vreugde een raadsel is, dat ik tot nu toe wél stil kan zitten. Een regel matig lezer van het bedoelde Insec tenblad echter zal kunnen weten, dat ook onder die lieden smaken verschillen, hetgeen mij zeer ver heugt. BESTALLEN VAN POOTAAL EN MONTEE. Het is van groot belang, dat de stand van de aal in onze binnenwa teren wordt verbeterd. Teneinde dit te kunnen bereiken heeft de afd. Visscherij van het dep. van Landb. en Visscherij ook dit jaar wederom voor ieder de gelegenheid openge steld pootaal en montee te bestel len. De bestellingen moeten vóór 25 Maart 1943, schriftelijk worden in gediend. VERGOEDING VERHUISKOSTEN. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. - Vergoe ding van verhuiskosten aan geëvacueer- den wordt niet alleen op vertoon van kwitantie verstrekt, doch kan ook ge schieden na overlegging van' de betref fende rekening, m.a.w. personen, die moeite hebben, de verhuiskosten voor te schieten, behoeven niet te wachten tot zij de benoodigde som zelf bij elkaar gescharreld hebben, om pas na betaling de vergoeding te kunnen ontvangen. Men kan op de evacuatiebureaux een machtigingsformulier bekomen, waarop de geëvacueerde den verhuizer machtigt, de verhuiskosten bij de gemeente te innen. ZONDAG 14 MAART 1943. DEN HELDER. Doopsgez. gem. 10.45 u. de heer Lui- kinga, proponent. Ned. herv. Wester- kerk 10.30 u. ds. v. Wichen van Juliana- dorp. Ger. kerk (Bethel.), 10 en 4 u. ds. F. Tollenaar, viering H. Avondmaal. Chr. ger. kerk (a., d. Steengracht,) 10 en 5 u. de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat.) ds. A. K. v. d. Meij, ber., predikant te Stads kanaal. Oud-kath. kerk (tijd.: Herst. Evang. Luth.: kerk (Weezenstraat,) 2.30 u. H. dienst (pastoor H. J. Verhey.) Evang. (Vijzelstraat,) 10.30 en 4 u. sa menkomst, 12.15 en 2.30 Zondagsschool' Woensdag 7.30 u. bijbellezing; Vrijdag 7.30'uur zangdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 10.30 uur de Eerw. Heer H. Heeresma v. Amsterdam. Anna-Paulowna, 10 en 2.30 u. cand. C. Glaubitz, hulppr. te Rijswijk (Z.-H.) TEXEL. Ned. Verv. Gem. Burg. 10 u. ds. Visser. Oosterend, 10 u. ds. Kok. Waal, 10 u. ds. v. 't Hooft (maandcoll.) Cocksdorp, 10 u. ds. Salm, coll. fonds noodl. K. en P. Koog. 3 u. ds. Salm. Oudeschild, 10 u. ds. Tinholt. Doopsgez. Gem. Burg, 10 u ds. Veer, doop, extra coll Oosterend, 7.30 u. ds. Knot, Avondm Gercf. Kerk (H.V.) Oosterend, 10 en 3 u. ds. v. d. Plas. Geref. Kerk. Den Burg, 10 u. cand. Pos, 3 u. ds. v. d. Leer. Oosterend, 10 u. ds. v. d. Leer, 3 u. cand. Pos. ^verminderen onmiddellijk na aebrulk van de koorts en kiespijnpoeders van 7ct.pjx-rakétui a 6st.42.ch bi! Apothekers en Drogisten N.V. PHARM.CHEfl.FABR.% EM-BRASKAMP Let óp de naam Dr. J. B.MEENK VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN Weest zuinig met de meststoffen! De hoeveelheden kunstmeststof fen, welke ten behoeve van moes- en volkstuinen voor de teelt van ei gen voedingsgewassen beschikbaar zullen worden gesteld, zijn beperkt. Bovendien zullen alleen stikstofmest en kalimest verkrijgbaar z;jn. Voor iederen gebruiker moet dit een reden te meer zijn om er mee te woekeren. Om te voorkomen, dat er ook maar iets verloren gaat, moet de kunstmest niet lukraak worden uitgestrooid, doch oordeelkundig. Men houde daarbij in de eerste plaats rekening met de behoefte, die de verschillende gewassen aan deze meststoffen hebben. Peulvruchten, zooals erwten, boo- nen en tuinboonen, behoeven slechts weinig stikstof, doch houden ■van veel kali. Bladgroenten als spi nazie, sla, andijvie, benevens kool, hebben veel stikstof en kali noodig. Wortel-, bol- en knolgewassen (wortelen, bieten, uien enz.) vragen een matige stikstofbemesting en veel kali. Hoewel aardappelen in het algemeen eveneens met een matige stikstofbemesting kunnen volstaan en daarentegen veel kali vragen kan op vroege aardappelen wel iets meer stikstofmest worden gèstrooid. Op deze wij ze- zal men de mest- ovoffen oordeelkundig over de ver schillende gewassen moeten verdee- len. Hoeveel een gewas precies noo dig heeft, is in weinig woorden moeilük te zeggen. Een eenheidsrecept bestaat er in dit opzicht niet. Bü gemis aan de noodige ervaring wende men zich tot den Assistent van don Rijkstuin- bouwconsulent. Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar-*, plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg. Alkmaar; Buitenl.: Tj. N. Adema, ëlkmaar; Bin- nenl., Prov.: D. A. Klomp, Alkmaar: Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; Stadsnieuws: A. C. van Kampen, Den Helder; Advertenties: C. Boogaard] Alkmaar. FEUILLETON 38. Zoowel Middelkoop als Steen ke ken verbaasd op. „Maar dat is verschrikkelijk," was de millionair van meening. „Was hij niet in staat door mid del van Henneman een boodschap te zenden?" vroeg Middelkoop. Van Dongen haalde zün schou ders op. „Henneman leeft niet meer om die vraag te beantwoorden." bracht de commissaris hem in herinnering. Herman Steen liet zich in een stoel vallen. Hü zag er vermoeid en zor gelijk uit. „Dat is verschrikkelijk." herhaal de hij. „Ik voel, dat wij dezen Kra mer in den dood hebben gejaagd. Ik begin dien schat te haten nog vóór dat we de jacht erop zijn begonnen, ofschoon dit 'niets te maken kan hebben met Hennemans dood in Rot terdam." De millionnair hield plotseling op. Hü had* een Vreemde uitdrukking in zijn oogen, toen hü commissaris Van Dongen aankeek. „Wacht eens een oogenblik," bracht hij uit. „Kunnen we met ze kerheid aannemen, dat onze schat niets te maken heeft met den dood van ïïerneman? Is het niet moge lijk, dat Henneman een boodschap voor ons van Kramer had iets be langrijks in verband met de plaats van den schat en dat iemand, die achter onze plannen is gekomen, Henneman daarom vermoordde? Ik dacht, dat het alleen in zün verbeel ding bestond, maar de laatste dagen zi.in er vreemde dringen gebeurd Opdrachten, die verband hielden met onze uitrusting, zijn opgehou den, naar aanleiding waarvan de be trokken firma's verklaarden, dat wii hen telefonisch zulks hadden ver zocht, ofschoon wii niets van dien aard hebben vernomen. Lieve help van Dongen, ik begin verdenkingen ie koesteren, dat iemand anders ach ter dien schat aanzit, en bezig is onzen schat te saboteeren, waarbii voorVmoord!" teruc<3eVlst- «lfs niet stilte SteevnerzHo^ken.k Z"n hand op om Middelkoop sprong overeind, maar ^Dongen liep hem voorbij op weg Ho h r' e commissaris gooi de de deur open en stormde de aan grenzende kamer binnen. Dan sprong hij met een verrasten Hi' greep zoowel Mid- hen tenig beet en duwde hü. „Naar buiten!" schreeuwde „Naar beneden vlug!" Hu sleepte de beide mannen biina de kamer uit, naar beneden de straat opl Het was maar net op tüd oJho ,vol% een d°ffe knal en het Le Kebouw trilde. Voorbijgan gers begonnen wild te schreeuwen Wordt vervolgd. ZONDAG. Nieuws: 9.12.18.30 (Hilv. I,) 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 414,4 M. 7.30 Het Zondag ochtendconcert (gr. en opn.) 8.15 Har- monie-muziek (gr.) 8.30 De zin van het boer zijn. .845 Opera-fragmenten (gr.) 9.15 Wij brengen U heden.... 9.30 Zon dagmorgen zonder zorgen. 10.30 Deut sche Stunde. 11.30 De stem der SS. 11.45 Neerlands stem van het Front. 12.BNO; Act. praatje. 12.15 Leden van het Nederl. Kamerkoor. 12.40 Uit Berlijn: 't Duitsche Volksconcert. 14.— Omroep-Symph. Ork. en solist. 14.50 Boekenschouw. 15.10 Omr. Symph.-ork. en solist. 16.Or oeporkest en solist. 17.— Zondagm.cab. 17.45 Gerard v. Kre velen en soliste. 18.30 BNO: sportber. 18.45 Sport van den dag. HILV. II, 301,5 M. 7.30—9.15 Zie Hilv. I. 9.15 De Tooverbal. 9.45 Uit den stillen bloemhof. 10.30 Godsd. uitz. 11.30 Gew. muziek (opn.) 11.45 Cyclus: „Persoonlijk geloofsleven." 12.15 Progr.-overz. 12.20 Theo Uden Masman. 12.30 Toespraak v. G. J. Zwertbroek. 12.45 Theo Uden Mas man. 13.— Wie en wat waren onze voor ouders. 13.15 Selecta. 13.35 Erna Sack en Herbert Ernst Groh zingen (gr.) 14.— Recht op geluk, luisterspel. 14.45 Licht vioolsoli (gr.) 15.— Der Bettelstudent, operette. 17.— Viool en piano en bas en piano. 17.45 Spiegel van den dag en B. N.O.: Oostlandpr. 18.Nederl. Volks klanken. 18.40 Ned. taalclub. 19 BNO, Eng. uitz: „Dutch News Reel." (Voorde rad.-centr.: Het Heyn-kwartet - gr.) MAANDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I.) 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 414,4 M. 7.15 Marschmuziek (gr.) 7.50 Licht spel en zang (gr.) 8.40 Wij brengen U heden8.50 Maart roert zijn roerige staart (gr.) (9.30—9.50 Spiegel van den dag - opn.) 10.— Ons liedje bij Uw werk (gr.) 10.30 Dichters bezingen oude steden. 10.45 Jack der Kinderen. 11.30 Röntgenkwartet. 12.— Almanak. 12.05 Fr. Wouters. 13.Act. beschouwing. 13.10 Licht klassiek ork.- concert en solist (gr.) 14.— Omroepork. en solist. 15.— Spel voor voetlicht en camera. 15.15 Elck wat wils, gev. progr. 17.— Fagot, fluit en piano. 17.30 Van heinde en'verre klinkt het nieuws. 17.45 Septet Jonny Ombach en soliste. 18.40 Orgelconcert en zang. 19.— Poli tiek weekpraatje. HILV. II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Sportnieuws. 8— Act. nieuws voor boer en tuinder. 8.15 Ouverture „Semiramis" (gr.) 8 40 Symph.-orkest (gr.) 9.— Amus.-orkest en solist en zangtrio: „Klaver Drie." (9.15—8.20 Voor de huisvrouw.) 10. Godsd. uitz. 10.30 Sonate voor viool, en piano (gr.) 11 Voor de kleuters. 11 20 De Wiener Sangerknaben (gr.) 1130 Carlo Carcassola en gr. 12.30 Met de mi- crofoon op bezoek bij de fam. de Boer. ,7- 02r'"overz' 13 05 De Melodisten, solist en gr. 14.— Godsd. uitz. 14.30 Ka- merork. („Ars Nova et Antiqua.") 15.30 De Jonge Beethoven. 17.— V.oor de ukc?, Musette-orkest en soliste. 171 Spiegel van den dag en BNO* f nnf,aati5' 18'~ Walter Ludwig r£ r ?trienz zingen (gr.) 18.15 dracht antwoordt. 18.30 Pianovoor- beschermt Uw gezondheidt Wl« da OOada oewoont» »0lgt vooral ?°r0"n* •,°nd' p° 'hVO) 0O8,Jen rodent, d. ..nlg. Undpa„, Dot.iT00" te9#n "I trot ch kunnen *ijn op 0>ion<| M httrlljk schulmtnda tandpasta Ml «SIBtiti*, «HM

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2