Bloedige Sovjet-verliezen bij Bjelgorod DAGBLAD VOOR Engeland krijgt passend antwoord. Welke bedrijven gesloten worden. Dr. Goebbels, Alleen Spil kan het Bolsjewisme weerstand bieden. Geallieerde verliezen een millioen brt. per maand. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Hoe Charkof veroverd werd. Luchtwapen maakte de stad stormrijp. Duitsche duikbooten brengen 14 stoom schepen tot zinken. Vele Bolsjewistische pantser wagens en vliegtuigen vernietigd. Verordening van den Rijkscommissaris. N.S.K.K.-vrijwilligers in België beëedigd. OP VISITE BIJ MEESTER VAN HOEK. Regeling babypakketten De waardeloosverklaring der bankbiljetten van f 1000.- en f 500.-. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureap der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449x41. DINSDAG 16 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 62. 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs dei gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contract binnen een jaar ;e gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Rijksministerie van Pro paganda heeft Rijksminister dr. Göb- bels aan een aantal buitenlandsche persvertegenwoordigers een interview toegestaan, waarin verscheidene actu eele problemen werden behandeld. Het gesprek kwam reeds aanstonds op de Britsche luchtaanvallen. De tegenstander, zoo zeide de mi nister ten aanzien hiervan, gaat van de verkeerde veronderstelling uit, dat de strijd in het Oosten onze lucht macht volkomen in beslag neemt en dat wij dientengevolge in het Westen weerloos zijn. Hierin vergist hij zich. Wij zullen terugslaan op dezelfde wijze, waarop wij worden aangeval len. Ook bij een landing in Europa zou, naar dr. Göbbels verklaarde, de tegenstander een passend antwoord krijgen en dezelfde slechte ervarin gen opdoen als indertijd bij Dieppe. Engelsche oorlogsdoelen. Den minister werd voorts verzocht, zijn meening te geven over de door den tegenstander verkondigde oorlogs doelen. Terwijl Engeland zegt, dat in Europa de oude politieke toestand van de Balance of Power terugkeert en hiervoor de garantie op zich neemt, zijn er. naar dr. Göbbels zeide, slechts twee mogelijkheden: een nieuwe Euro- peesche orde onder leiding van de Spilmogendheden, dan wel het bolsje wisme. Niemand dan de Spil kan met succes weerstand bieden aan het bols. jewisme dat in Engeland reeds zijn vreemdelingenlegioen heeft. Wijzende op Amerika, Afrika en Oost- Azië zeide de minister, dat de conti nenten zich aaneensluiten en dat Europa dit ook moet doen. Dit moet niet langs militairen weg geschieden, doch vrijwillig. De individualiteit der verschillende landen mag niet vernie tigd worden. Tevens legde de minister er den nadruk op, dat de oorlog met name ook voor de bezette gebieden, harde wetten noodig heeft gemaakt, doch dat niet gezegd is, dat deze in vredestijd zullen blijven. Er moet on derscheid gemaakt worden tusschen oorlogs- en vredespraktijk. Duikbootoorlog. Ook de duikbootoorlog kwam in het Interview ter sprake. Terwijl de om vang van den nieuwbouw der geallieer den moeilijk te beoordeelen is, staat volgens dr Göbbels vast, dat zij thans per maand ongeveer een millioen brt. verliezen. De voor den nieuwbouw noodige arbeiders worden aan andere takken der bewapeningsindustrie ont trokken. De duikbootoorlog is naar het oordeel van den minister de rendabel- ste manier van oorlogvoering. Het be- VERDUISTER GOED. Deze week van 18.46-06.52. Maan op 13.07, onder 4.20 22 Maart Volle Maan Nederlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Leitt-O H-P m Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichameliik zoowel als eeesteliik goed ontwikkeld zijn en richgeheef kunnen «even aan de eischen, die de opieiding hwi stelt kunnen zich bij de ,f^reL sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en 1diensitver dezer vrijwilligers bebben geluke iZrrinChden Watten-SS of het Le- Zn" kostwinnersvergoeding. kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keu5/?pJfDditot"de zich ook diegenen meldendie tol-, a_ Germaansche SS m xseaenauu len toetreden. j „i Deut- 19.3.43 9.00. Rotterdam, yeui Bos%lThS'No.rt-Brab,m. Markt 45. j m s.d. 20.3.43 9.00. R;oetrmfii p„ 15 00 A.P.. Swalmerstraat 61 en Arnhem. Weverstraat 16b. Deu{_ 21.3.43 9.00. He nselo, sches Haus en 15.00. A w o u e. Pe2tI.3S43M9r0k0t.' O r o n i n f C-; wa^den^Hute Schaaf.' Breed- St23a3.43 9.00. Amsterdam, schooi ^I^SaÓO. Utrecht. Wehr- "tS®"1' S3 Am e r s f o o r t. Dienstgebouw. Lnefnderu6/'a g café jS,3ë„ilVuld%hHotóe»«. teekent voor den tegenstander minder rni«f£ü n' ...minder Pantserwagens. ter munitie en ander oorlogsmate riaal. De door den duikbootoorlog ge schapen toestand was reeds van dien aard. dat volgens dr. Göbbels geen grootscheepsche invasiepoging van de geallieerden meer mogelijk is. Hierbij komt, dat de lijn der Duitsche duik bootsuccessen met de komst van beter weer een nieuwe stijging ondergaat. Het lengen der dagen is voor den Duit- scnen duikbootoorlog een voordeel evenals het door het korter worden der nachten voor Engelands luchtoor log een nadeel is. Het D. N. B. heeft een frontbericht ontvangen, dat een Indrukwekkende be schrijving geeft van den strijd om Charkow. De Sovjets beschikten volgens dit frontbericht over een ideaal verdedi gingsterrein: slijk, moeras, bosch, ver sterkte stellingen, diepe mijnversperrin- gen, tankvallen, waterwegen en talrijke plaatsjes, die een welkom onderdak bo den. Alles wat kon dienen tot de ver dediging van Charkow was in den de fensieven muur om de stad ingeschakeld. Twee factoren gaven den doorslag in het breken van den weerstand: de felheid van den aanval en het élan der grond troepen met het onvermoeide, bijna on afgebroken optreden van het lucht wapen. De slag om Charkow begon met tank- aanvallen in het Z.W., terwijl vliegtui gen een bres sloegen in den ring der vijandelijke fortificaties. In tangbewe ging werden afzonderlijke sectoren af gesneden en uit het Sovjetfront gebro ken. Steeds verder trokken de Duitsche troepen op, zwaar gesteund door hun luchtwapen. Met groote kracht drongen SS-tanks uit het Zuiden door tot den Westelijken rand van de stad, waar een moorddadig vuur hen tegemoetkwam, zoodat zij terug moesten. Den volgenden dag trokken de SS-tanks naar het Noor den, braken door stellingen en versper ringen, trokken in breeden boog om de stad en legden een stalen greep op den weg, die den bolsjewieken de verbin ding met het Oosten moest verzekeren. Ook hierbij verleende het luchtwapen doorslaggevenden steun. De neerge worpen bommen maakten stellingen tot granaattrechters en vernielden de Sov jettanks. Overal vielen de vliegtuigen aan, niets was tegen hun geweld be stand. Toen de Duitsche troepen reeds diep in de stad waren doorgedrongen, verplaatste het luchtwapen het zwaar tepunt zijner aanvallen naar de wegen, waarlangs de bolsjewisten konden terug- trekksn. In de stad stieten de SS-formaties op verbitterden tegenstand. Huls voor huis moest veroverd worden. Maar Zondag- r iddag bereikten de Duitsche troepen ook de laatste voorsteden in het Zuid oosten van Charkow en werd de laatste tegenstand der bolsjewisten gebroken. Voorjaar op den akker. Stoere kracht is noodig voor het omploegen der vette en vruchtbare Welgronden langs den ljsel CNF-W. P. Zeijlemaker-Pax m DUITSCH-FINSCHE ONDER HANDELINGEN. Goederenverkeer ook met Nederland geregeld. Van 3 tot 13 Maart zijn in Helsinki onderhandelingen gevoerd tusschen de Duitsche en Finsche regeerings- commissie, die tot een volledige overeenstemming geleid hebben. Als resultaat van de onderhandelingen is een overeenkomst aangegaan over het goederenverkeer tusschen Duitschland en Finland in 1943, be nevens aanvullende overeenkomsten over het goederenverkeer tusschen de bezette Belgische, Nederland se he en Noorsche gebieden aan den eenen en Finland aan den anderen kant. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Maart. (D.N.B.) - Het op perbevel der weermacht deelt mede: Zooals in een extrabericht is ge meld, is de tegenaanval, waarin de legergroep-Zuid na wekenlange ge vechten den vijand teruggeworpen heeft over de Donetz, gisteren door een belangrijk succes bekroond. Na dagenlange zware gevechten heb ben formaties der Waffen-SS. met krachtigen steun van de luchtmacht de stad Charkof in een omsinge- lingsaanval uit het Noorden en Oosten heroverd. De verliezen van den tegenstander aan menschen en materiaal zijn nog niet te overzien. Ten Z.O. en ten N. van de stad to n het gebied van Bjelgorod wierpe. ,nze aanvallende divisies den vijan /erder naar het Oosten terug. Ten V. zan Bjelgorod trachtten de bolsjewis t_n, den voortschrijdenden Duitsche: aanval met versch-aangevoerde strijd krachten tot staan te brengen. li- vijandelijke tegenaanval mislukte met zware, bloedige verliezen. Daarbij vernietigde de infanteriedivisie Gross- Deutschland in samenwerking met de luchtmacht 44 van de 60 aanvallende pantserwagens. In den centralen sector mislukten talrijke zonder onderling verband ondernomen vijandelijke aanvallen. In het gebied van Staraja Roessa ging de vijand na krachtige artillerie- oorbereiding en gesteund door pant serwagens en slagvliegtuigen op nieuw tot den aarval over. De aan stormende bolsjewisten werden in verbitterde gevechten teruggeslagen. De luchtmacht heeft aan het Ooste lijke front 64 Sovjetvliegtuigen vernie tigd tegen een eigen verlies van slechts 2 toestellen. Duitsche vlootstrijdkrach- ten hebben aan de Kaukasische kust voor Toeapse een Sovjettankschip van 7000 ton tot zinken gebracht. Bij vijandelijke aanvallen op de kust van het bezette gebied in het Westen werden in luchtgevechten 4 Spitfires, bij afzonderlijke nachtelijke vluchten boven het Ruhrgebied 4 andere vlieg tuigen neergeschoten. De luchtmacht heeft overdag met snelle gevechtsvlieg tuigen militaire doelen aan de Britsche Oostkust aangevallen en in den afge- loopen nacht met een formatie snelle gevechtsvliegtuigen een krachtigen aanval op het scheepsbouwcentrum Duitsch Sunderland ondernomen. Een vliegtuig is niet teruggekeerd. Zooals in een extrabericht gemeld is, hebben onze duikbooten opnieuw toegeslagen. Zij hebben aan de Oost kust van Zuid-Amerika een sterk be veiligd convooi aangevallen. Zeven stoomschepen van tezamen 49.000 brt. werden tot zinken gebracht, een schip getorpedeerd, waarvan het zin ken door sterken afweer niet kon worden waargenomen. Bovendien werden zeven andere schepen van tezamen 43.000 brt. in de overige operatiegebieden van den At- lantischen Oceaan tot zinken gebracht. Aldus zijn weder in totaal veertien schepen van tezamen 92.000 brt., die voor Engeland voeren, op den bodem van de zee terecht gekomen. De Europeesche strijd tegen het bolsjewisme gebiedt een vergaande inzet van het bedrijfsleven en voor al van de voor de oorlogseconomie geschikte werkkrachten. Evenals in het Duitsche rijk moeten daarom ook in het bezette Nederlandsche gebied talrijke bedrijven, die niet voor den oorlog van belang of van vitale beteekenis zijn, worden geslo ten. Bovendien moet ook bij be paalde bedrijven het gebruik van mannelijke werkkrachten worden beperkt. Door een beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris- generaal voor financiën en economie over de sluiting van bedrijven van 13 Maart 1943 ziin de hiertoe nood zakelijke maatregelen getroffen. Deze hebben betrekking op de indu strie zoowel als op den handel, het handwerk, het hotel- en restaurant bedrijf en bepaalde andere bednj- ven. Bil de uitvoering van genoemde maatregelen zijn de bevoegde Ne derlandsche organen ingeschakeld. In het bijzonder zijn deze gemach tigd verdere uitvoeringsbepalingen vast' te stellen. Dit geldt vooral voor het uitvaardigen van voorschriften over de afwikkeling van juridische verplichtingen van stilgezette bedrij ven, alsmede over het verleenen van' financieelen steun. Op het gebied van handel, hand werk en hotel- en restaurantbedrijf zullen onmiddellijk alle bedrijven in bepaalde branches, die gemist kun nen worden, worden gesloten. Deze maatregel zal onder meer worden genomen voor: Luxe hotels, bars, amusements- nachtlokalen, toonzalen, m het bij zonder die voor auto s, luxe por- celein of ceramische artikelen, recla mebedrijven, tentoonstellingsbedrij- ven rij-Snstituten en -scholen, dans instituten en -scholen. Voorts geldt de sluiting voor: ge specialiseerde kleinhandelszaken voor luxe-modeartikelen, chocolate rieën, parfumerieën, juweelen, gou den en zilveren artikelen, postze gels, tapijten, sportartikelen, pelte rijen, muziekinstrumenten en gra- mofoons, radioartikelen, schrijfmn chines. Evenzeer zullen de volgende categorieën haar werkzaamheden moeien staken: schoonheidsinstitu ten en schoonheidsverzorgers, met inbegrip van de zoogenaamde schoonheidssalons, luxe-maatkleer- makerijen voor dames en heeren, plisseerinrichtingen, juweliers, goud en zilversmeden, muziekinstrumen tenmakers, vervaardigers van uit hangborden en lichtreclames en de schilders daarvan. Bovendien zal de totdusverre gebruikelijke bezorg dienst voor de verbruikers aanmer kelijk worden beperkt, terwijl de kappers hun werkzaamheden tot het beslist noodzakelijke zullen moeten beperken. In verschillende bedrijven, vooral bü banken en effectenkantoren, verzekeringen, bij den overzeeschen en uitvoerhandel, bü koloniale maat schappijen zullen beperkingen ten aanzien van het gebruik van man nelijke personen worden voorge schreven, die op 15 April 1943 ten uitvoer gelegd moeten zijn. De uitvoering van deze maatregelen geschiedt door de commissarissen der provincies, behoudens in steden boven 100.000 inwoners. Hier hebben de bur gemeesters de uitvoering in handen. TELEGRAM VAN HACHA AAN HITLER. President dr. Hacha heeft ter gelegen heid van den vierden verjaardag van de stichting van het protectoraat den "ührer een telegram doen toekomen, vaarin hij verklaart, dat het geheele 'sjechische volk bereid is aan de zijde er andere volken van Europa alle rachten, die noodig zijn voor de totale iultsche oorlogvoering, tot het uiterste n te spannen. De bladen publiceeren ernstige be schouwingen op dezen vierden verjaar dag, alsmede foto's van den Führer of van gebeurtenissen, die verband houden met de stichting van het protectoraat en zijn ontwikkeling. DE BUITENLANDSCHE ARBEI DERS IN DUITSCHLAND. In een interessant artikel schrijft de Sozialpolitische Nachrichten der Deutschen Arbeidsfront, dat ieder zich er in de Duitsche steden van kan overtuigen, dat de in Duitschland werkende buitenlandsche arbeiders zich vrij kunr.en toewegen. Wie wil sparen, blijft in de modern ingerichte kampen. De arbeiders hebben daar gemeenschapslokalen met radio, kranten uit hun eigen land en door hen zelf samengestelde ge- illustreerde weekbladen, spelen, mu ziekinstrumenten, gereedschap voor knutselwerk, gramofoonplaten, bibli otheken en vele andere zaken. In ieder opzicht wordt goed voor hen gezorgd. In Duitschland, zoo vervolgt de Nachrichten, is de mensch niet alleen een werkkracht. Hij staat als de eigenlijke drager der prestatie in het middelpunt. Men weet in Duitsch land, hoe belangrijk het is juist het leven der buitenlandsche arbeiders in hun vrijen tijd zoo belangwek kend en bevredigend mogelijk te maken, opdat de i-eëele voordeelen. nl. geschikte arbeid.' goed loon, goede verzorging, niet worden benadeeld door de scheiding van het vaderland en vaak van het gezin. Beperkt het electrici- teitsverbruik, het is uw eigen belang. De pl.v. leider der NSB, Van Geel kerken, heeft een bezoek aan België febracht en daarbij de 300 Neder landsche vrijwilligers van de motor- gruppe Luftwaffe van het NSKK toegesproken, die daar na voleinding hunner opleiding in een kazerne op den Führer werden beëedigd. Hij werd begeleid door den Oberführer van het NSKK Hegendörfer, die de belangen van deze organisatie in Nederland behartigt, alsmede door banleider Eman, inspecteur van de xnotor-W.A. der NSB. De gelederen der Nederlanders werden geflankeerd door NSKK-for- piaties, bestaand uit Duitschers. Vla mingen, Walen en Franschen. Nadat de Obergruppenführer de mannen had toegesproken, richtte Van Geelkerken tot hen het woord. Ngdat hij de mannen had opge wekt hun Nederlandsche bloed niet te verloochenen, besloot hij zijn toe spraak: „Gedenkt uw volk en uw Vaderland, weest trouw aan den Leider en volgt den Führer in over- wninen of sterven." DE LEIDER WENSCHT MOOYMAN GELUK. In een persoonlijk schrijven heeft de Leider den Ridderkruisdrager Gerardus Mooyman gelukgewenscht met zijn onderscheiding. LUCHTAANVAL OP SUNDERLAND. Zware Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben in den nacht van 14 op 15 Maart een krachtigen aanval op Sunderland aan de Oostkust van Engeland ondernomen. In de ge troffen doelen ontstonden groote branden. Twee eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Het spreekt welhaast van zelf, dat wij Maandag even zijn aangeloopen bij den heer Van Hoek ter ge legenheid van diens 8Psten verjaardag. Het bleek ons al dadeljjk, dat de belang stelling van alle zijden groot was. Veel bloemen en andere blijken van sympathie waren er reeds in de morgenuren aan het adres van den jarige be zorgd. Wij troffen den heer Van Hoek aan in een goede gezondheid en een feeste lijke stemming. Al spoedig waren we druk in gesprek en natuurlijk kwam het over den levensloop van „meester". Daar hebben we bij een vroegere ge legenheid al eens een en ander van verteld, zoodat wij het ditmaal, mede ter wille van de plaatsruim te, niet zullen herhalen. In ieder geval is het een in teressant en een tot dank stemmend leven geweest tot nu toe. De heer Van Hoek heeft een sterke hoop op dezen verjaardag niet onder stoelen of banken «gestoken, welke inhoudt, dat hij gaarne den hon derdsten verjaardag zal beleven. „Het behoeft niet zondheid te zijn", scheiden als altijd, wil ik niet zijn Fota Archief, eens in goede ge- zoo zeide hij be- „zoo veeleischend De bijzondere vergunning voor een baby-pakket, waarvoor tot dusver in aanmerking kwamen de a-s. moeders die haar eerste baby verwachten, wordt thans ook ter beschikking ge steld van a.s. moeders, die aan de hand van een uittreksel uit het Be volkingsregister aantoonen, dat haar laatste kind op den vermoedelijken datum der bevalling ten minste 5 jaar oud is. Deze regeling geldt met terugwer kende kracht van 1 Maart 1942 af, zoodat de vergunning ook kan wor den aangevraagd door moeders, wier baby na 1 Maart 1942 is geboren en wier voorlaatste kind tenminste 5 jaar oud was. LEVERTRAAN VOOR KINDEREN TOT EN MET 13 JAAR. Daar op het oogenblik wederom een hoeveelheid levertraan beschik baar is, kan de categorie personen iie voor eventueele verstrekking daarvan in aanmerking komen, eenigszins worden uitgebreid. De behandelende geneesheer kan thans ook een aanvrage indienen voor kinderen tot en met 13 jaar, voor zoover hun gezondheidstoestand dit noodzakelijk maakt. De artsen heb ben te dien aanzien richtlijnen ont vangen van den geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksge zondheid. Mocht de arts moeilijkheden on dervinden bü de levertraanvoorzie ning, dan kan hij zich hierover wen den tot het Rijksbureau voor ge nees- en verbandmiddelen. Vondel straat 11e te Amsterdam. DE VERPLICHTE OPENSTELLING VAN WINKELS VAN 1 APRIL 1943 AF, Van de zijde van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart wordt de aandacht van de winkeliers er op gevestigd, dat met ingang van 1 April 1943 inzake de verplichte openstelling der winkels de regeling van kracht wordt, welke voor het zomer-halfjaar geldt. Deze regeling houdt in, dat alle bakkers-, kruideniers-, melk-, groenten- en fruit- en slagerswinkels op alle werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur voor het publiek geopend moeten zijn; voor alle overige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoormachine- winkels, geldt de verplichting tot openstelling op Maandag van 14.30 tot 18 uur en op de overige werkda gen van 9 tot 13 en van i4.30 tot 18 uur. Deze regeling is tot 1 October 1943 van kracht. Regelingen, vastgesteld met toe passing van artikel 6 der winkel sluitingswet (sluiting van een groep van winkels gedurende een halven werkdag per week) blijven onver minderd van kracht. De tot zulk een groep behoorende winkels moeten echter op Maandagmorgen geopend zijn. Tenslotte wordt er op gewezen, dat alle winkels in het tijdvak van 1 April tot 1 October op de eerste vijf werkdagen der week nog tot 19 en des Zaterdags nog tot 20 uur voor het publiek geopend mogen ziin. LEIDRAAD VOOR DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft een dezer dagen een leidraad voor de lichamelijke opvoeding met leerplannen voor de verschillende scholen uitgegeven, welke ongetwij feld in het brandpunt der belang stelling van de leerkrachten aan de scholen verbonden zal staan. Het boekje van handig formaat is samengesteld door de Rijksinspectie voor de L.O. en de afdeeling L.O. en sport van het Departement van O., W. en K. en bevat een voorwoord van den secretaris-generaal van het Dept van O., W. en K. prof. J. van Dam. NED. OOST BAGGER N.V. EN N.O. BINNENVAART N.V. OPGERICHT. Naar de Ned. Oost-Compagnie mededeelt, is opgericht de Neder landsche Oost Bagger N.V. te 's-Gra- venhage. Het doel der Vennootschap is o.m. het aannemen en uitvoeren, voorbe reiden en organiseeren van water bouwkundige werken en wat daar mee in den ruimsten zin verband houdt. Voorts is met zetel te Rotterdam opgericht de Ned. Oost Binnenvaart Het doel der vennootschap is het uitvoeren of het doen uitvoeren van transporten in den ruimsten zin, zoowel op de binnenwateren als te land. 's-Gravenhage, 15 Maart. - In het Ver ordeningenblad van 14 Maart 1943 is de uitvoerige verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende waardeloosver klaring der bankbiljetten van 500 en 1000 opgenomen. Volgens deze verordening verliezen de in omloop zijnde bankbiljetten van 500 en 1000 met ingang van 13 Maart de hoedanigheid van betaalmiddel. De Nederlandsche Bank is slechts ver plicht deze bankbiljetten in te wisselen, voorzoover deze uiterlijk tot en met 15 April door de rijksbelastingkantoren, welke bevoegd zijn t.a.v. de inning van de inkomsten- of vennootschapsbelasting, dan wel door den Rijkscommissaris (ge volmachtigde voor de Nederlandsche Bank worden overlegd. Zijn geen belastingen opvorderbaar en is ook niet aan te nemen, dat in den loop van het jaar 1943 belastingen op- vorderbaar worden, dan wordt de tegen waarde aan den persoon, die de biljetten heeft ingeleverd, slechts vergoed, wan neer naar het oordeel van de adminis tratie der belastingen geen redenen be staan tot het instellen van een onder zoek naar de fiscale omstandigheden van bovengenoemden persoon. Bestaan wel redenen tot het instellen van een onderzoek, dan dient de tegenwaarde te worden ingehouden tot dekking van eventueel na te vorderen belastingen, onkosten, straffen en kosten en het eventueel overblijvende deel na beëin diging van het onderzoek te worden ge restitueerd. liet voor restitutie in aan merking komende bedrag kan eveneens worden gebruikt tot delging van andere schulden van den persoon, die de bil jetten heeft ingeleverd, aan den staat. INSTALLATIE JEUGDSTORM LEDEN DOOR HOOFDSTORMER VAN GEELKERKEN. Op Binnenhof te den Haag. Hoofdstormer van Geelkerken zal Zaterdag 20 Maart a.s. des middags om 4 uur op het Binnenhof te 's- Gravenhage jongens en meisjes in- stalleeren als lid van den Nationalen Jeugdstorm. Bij deze plechtigheid vindt tevens de installatie plaats van de Meta's. De Meta's is een organi satie van meisjes van 18 tot 22 jaar, die een onderdeel vormt van den Jeugdstorm. Het is de eerste afdeeling Me ta's in ons land. De hoofdstormer zal tevens den Meta's een vaandel overhandigen. Na afloop van deze plechtigheden, welke ongetwijfeld door zeer velen zullen worden bijgewoond, maken de jongens en meisjes een marsch door den Haag. MEVROUW MUSSERT BEZOEKT GEWONDEN. De Nederlandsche gewonde vrij willigers van Legioen en Waffen-SS, die in de lazaretten te Breda, Til burg en Den Bosch worden ver pleegd, werden j.L Vrijdag blij ver rast door het bezoek van de echtge- noote van den Leider, mevrouw Mussert. Voor allen had mevrouw Mussert een persoonlijk woord van erkente lijkheid; zij reikte eiken strijder een pakje over, verzorgd door Frontzorg. Mevrouw Mussert werd vergezeld door de leidster van Frontzorg der N.S.B., mevrouw Kröller, en de or ganisatieleidster van Frontzorg, me vrouw Ouwerling. Ook aan de SS-Fürsorgestelle te Den Bosch en aan het districtshuis der N.S.B. te Tilburg bracht mevr. Mussert een kort bezoek. Als onderdeel der actie van den Nationalen jeugdstorm voor het ver zamelen van boeken voor de in Duitschland werkende volksgenooten zijn bij vele boekhandelaren kisten of tonnen gep aatst. waarin men de boeken voor dit goede doel kan deponeeren CNF-Hot-Pax m

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1