i DAGBLAD VOOR Oorlog is voor Stalin vorlorcn. Sósffiassrïï?1*® *«s»oS| HET EENE DOEL Gewezen Sovjet-Generaal spreeki: Russische volk moet Bolsjewisme ten val brengen. Een oproep met diepen weerklank. IÏKS3? 6611 Italiaansche verliezen. Bolsjewisten bij Charkof gaan vernietiging tegemoet. Bedrijvigheid aan Tunesische front. Adolf Hitier aan het Oostfront. Dr. Dietrich dient Waüace van repliek. ,Democratie en Christendom" Binnenhalen van oogst verzekerd. Lompen moeten worden aangegeven. Werktijd voor landbouw- arbeiders. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersch-: édltle: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 18 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.M. Bij contraot binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Inhet te Berlijn verschijnende Russische blad Nowoje Slowo publi ceert de vroegere Sovjet-luitenant- generaal Wlassof een open brief waarin hij uiteenzet, waarom hij' heelt besloten tegen het bolsjewist me te strijden. Wlassof vertelt, hoe hij 24 jaar geleden als boerenzoon bij het Sov jetleger kwam. Hij was lid der com munistische partij en werd in 1930 onderscheiden met de Leninorde „De roode banier." Van gewoon soldaat werd hli legercommandant. Toen reeds brachten hem het moeilijke leven van Russische arbeiders' en boe ren, de behandeling van de bevol king, de arrestatie van millioenen Russen en hun verdwijnen zonder gerechtelijk vonnis tot den afwij zende houding tegenover het bolsjewisme. Alleen Engelsche en Ameri- kaansche belangen. Bij het uitbreken van dezen oor log deed hij echter zijn soldaten- Ïmcht, hu was commandant van een egercorps bij Peremasjl en Lemberg en commandeerde later bij Kiëf het 37ste Sovjetleger. Wlassof kwam tot de overtuiging, dat de oorlog voor Stalin verloren is en dat Rusland door Stalin ge bracht werd in dezen oorlog, welke de belangen van Engeland en Ame rika, maar niet die van het Russi sche volk dient. Het ongeluk, dat de volken der Sovjet-Unie de laatste 25 jaar hebben moeten verduren, wordt bekroond door de ellende van den oorlog. Wlassof kwam dan ook tot de conclusie, dat het bolsjewisme in het algemeen en Stalin in het bij zonder, de voornaamste vijanden van het Russische volk ziin. Hij is van meening, dat hij het Russische volk moet oproepen, de bolsjewistische heerschappij ten val te brengen, een einde te ma ken aan het nuttelooze bloedver- neten en een nieuw Rusland op ïe bouwen. Hij is er van overtuigd, dat de taak van het Russische volk kan worden volbracht in vereeniging met Duitschland en met hulp van het Duitsche volk. De belangen van het. Russische volk. zoo zegt hij, stemden steeds overeen met die van het Duitsche en de andere Europee- sche volken, pas het bolsjewisme heeft het door een muur van Europa gescheiden. Eerste opname van den grooten convooi-slag op den Aclantischen Oceaan Gedurende twee dagen be richtte het OKW het tot zinken brengen van 36 vrachtschepen en tankbooten met een totaal van 207 000 brt. van een convooi op den Noorde lijken Atlantiscben Oceaan en het torpedeeren van 9 vrachtschepen. Een tankboot in lichter laaie PK Krtegsmarine-H H-St-P m DE BIOLOGISCHE GEVOLGEN VAN DEN OORLOG. Volgens de bladen heeft de En gelsche professor in de erfelijkheids leer, Crew, in een lezmg. die hii aan de universiteit van Got£®"kure heeft gehouden over het ontwerp „De biologische gevolgen van den oorlog", verklaard, dat Engelandeen bezet land is, waarin men. wanneer het seluk wil. een Engelschman kan tegenkomen. Inplaats daarvan wor het land „beheerscht" door buiten- landsche soldaten. De manne Engeland staan als soldaten der Britsche weermacht aan de overal in de wereld. Omntensevoige moesten de Engelsche vrouwe necties aanknoopen met andere nen dan die van eigen volk en ras, hetgeen ook reeds in aanzienlij omvang is geschied. MINIMUM ARBEIDSTIJD IN DUITSCHLAND. Rijksmaarschalk betreffende beschikking uitgevaardigd brtre«enae verhooging van den m-mmurnarbe^ tijd in openbaren „d^nst tijden oorlog. Deze beschikking bep j heden voor het gebied van het Orort Duitsche Rijk een open voor ambtenaren en employ ,aatsen baren dienst van 56 uur, in plaatsen met doorloopenden arbeid.i] uur per week. Zaterdagmiddag er^ dag moet zoolang taken te voor den oorlog belangrijke taken Vervullen zijn. VERDUISTER GOED. Deze week van Maan op 15.05, onder 5.33 22 Maart Volle Maan denestrijd; waarbij d^Vhr^ van een nieuw Rusland als doel stek voijgünf saa Wlassof, wiens oproep bij de gron- ltr,massa (?er Russische krijgsgevan genen veel weerklank heeft gevon den verwacht eenzelfde ontvangst b;j het volk in het nog door hlï bolsjewisme beheerschte gebied. De ze weerklank bij de Russen die zich bereid verklaard hebben zich bij het Russische bevrijdingsleger aan te sluiten geeft hem het vertrou wen, dat hij op den goeden weg is. Van Jan. 1942 tot Febr. '43. De totale verliezen van de Italiaan- sche weermacht bedroegen in het tijdvak van Januari 1942 tot Februari en fascistische militie: van het Noord-Afrikaansche front: ge- smeuveld 6.666, gewond 8.701, ver- iSj Oostelijk front: geneu- snoLr5125 gewond 14.941. vermist idt7' Balkanfront: gesneuveld 5.538, gewond 6.434, vermist 759 Marine: gesneuveld 1.232, gewond 2.599, vermist 6.338. Luchtmacht- gesneuveld 748. gewond 949, mist 1.354. ver- GENERAAL BERGERET AFGETREDEN. Volgens een Reuter-bericht Leeft radio Algiers Dinsdag bevestigd, dat generaal Bergeret is afgetreden. Gi- raud heeft het ontslag van Bergeret aanvaard. HET OOSTELIJKE FRONT. De bekende militaire criticus Lid- dell Hart schrijft in de Daily Mail over den militairen toestand aan het Oostelijke front o.a.: Men kan niet ontkennen, dat een grondige verandering in den militairen toe stand aan het Oostelijke front is in getreden. Het optimisme, waarvan de Engelsche pers nog enkele weken geleden getuigde, heeft thans plaats gemaakt voor een zeer diepe neer slachtigheid. Op een „zonnigen" morgen is een „stormachtigen" mid dag gevolgd. Opnieuw bedekken weer wolken den militairen hemel der geallieerden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Maart. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: De ten Z.O. van Charkof Inge sloten vijandelijke strijdkrachten zijn, nadat verscheidene doorbraak pogingen waren afgeweerd, op een zeer klein gebied opeengedrongen. Zij gaan haar vernietiging tege moet. In het gebied van Bjelgorod drong onze aanval verder naar het Oosten door. Krachtige vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen, waarbij 66 pantserwagens werden kapotgeschoten. Formaties gevechts vliegtuigen vielen terugtrekkende Sovjetcolonnes en naar bet front ijlende vijandelijke versterkingen met vernietigende uitwerking aan. In de zware gevechten aan het II menmeer behaalden onze troepen gis teren een nieuw afweersucces. Den ge- heelen dag bestormden de bolsjewisten tevergeefs het Duitsche front. Zij leden zware, bloedige verliezen en verloren voor onze stellingen talrijke pantser wagens. Aan de andere sectoren van het Oostelijke front kwam het slechts tot gevechten van plaatselijke beteeke- nis. Van den Zuidelijken sector van het Tunesische front wordt levendige artil leriebedrijvigheid aan weerskanten ge meld. De luchtmacht heeft in de Middel- landsche Zee een koopvaardijschip van 10.000 ton in den grond geboord. Bij een aanval op een vijandelijk convooi geraakten drie transportschepen in brand. Eenige lichte Britsche bommenwer pers hebben bij slecht zicht gisteravond een plaats in West-Duitschland aange vallen. De bevolking leed verliezen Een vijandelijk vliegtuig werd neerge schoten. PERMANENTEN TOEGESTAAN. Naar wij van bevoegde zijde verne men. zullen de dameskapsalons ook verder mogen voortgaan aan hun cliënten een zgn. permanent (Dauerwel- !en) te leveren. Uit foto's in de Berlijnsche bladen blijkt, dat de Führer zich in de afgeloo- pen dagen naar het Oostelijke front begeven heeft voor het houden van be sprekingen met hooge commandostaven der Duitsche troepen. De verschillende foto's laten zien, dat de -Führer bij zijn aankomst op een vliegveld in het Oosten werd verwèl- komd door den opperbevelhebber van de daar opereerende legergroep, gene- raal-veldmaarschalk von Manstein, en den chef der daar gestationneerde luchtvloot, generaal-veldmaarschal k von Richthofen. De Führer en de beide veldmaarschalken zijn omringd door de geestdriftig groetende troepen, die zich naar het juist gedaalde vliegtuig ge haast hebben om den Führer te ont vangen. DE SLACHTOFFERS VAN DEN LUCHTA-dtoVAL OP MUNCHEN. MUNCHEN, 17 Maart. (D.N.B.) - Na dat de pers reeds de namen van 89 per sonen heeft gepubliceerd, die bij den jongsten Engelschen terreuraanval op München zijn gedood, zijn thans de na men van nog 77 slachtoffers bekend ge maakt. 45 daarvan zijn vrouwen en vijf kinderen. Rijksperschef dr.; Dietrich heeft onder het motto „Democratie en Christendom" een passend ant woord gegeven op een redevoering, die de vice-president der Ver. Ssta- ten, Henry Wallace, eenige dagen geleden in de Wesleyan-University te Ohio heeft -uitgesproken. In deze rede trachtte Wallace het bolsjewis me schoon te wasschen. Ook be dreigde hij de menschheid met nog een derden wereldoorlog, ingeval het den democratieën niet zou ge lukken een atmosfeer van vertrou wen jegens de bolsjewistische me thodes te scheppen. Dietrich wees o.m. op de driest heid van den leugen van Wallace, dat de nationaal-socialistische phi- losophie er naar streeft de wereld te doen beheerschen door een „her- renrasse", terwijl zij integendeel de leer is van een in zich besloten volksstaat, anti-imperalistisch en ge kant tegen ieder streven naar we reldheerschappij. Wallace verzint n .nationaal-socialistische philoso- phie". die in het geheel met bestaat. Uitvoerig weerlegde Dietrich, dat de nationaal-socialistische wereldop vatting zou leeren, dat oorlogen al tijd onvermijdelijk zullen zijn. 'Vervolgens besprak dr. Dietrich den eisch van Wallace betreffende een atmosfeer van vertrouwen je gens de bolsjewistische leer van den classestrnd. Wie het kapitalisme goedkeurt, kan den klassestrijd niet ontkennen. Zoo wordt het het top punt van wiisheid, dat de kapitalis tische uitbuiters de eene helft der wereld en de bolsjewisten de an dere krijgen. Daaruit vloeit dan weer voort, hetgeen Wallace zegt: Wanneer de westelijke democra tieën en Rusland niet tot een bevre digende overeenstemming komen kunnen, wordt wereldoorlog no. 3 m'ermndeliik. De hoop. aat het bolsjewisme zou kunnen worden overgehaald afstand te doen van zijn wereldrevolutie zal door de rauwe erkelijkheid wel^vennel^ zijn. aangezien de wereldrevolutie kernstuk is van de bolsjewistische leerende basis van het bolsjewis- ÖSriïï. van Wallace: „De democratie is de ware uitdrukking van het christendom pa?Ujprogram der Vs.D A.P., waar- rn ffpzead wordt, dat de party, het standpunt van het n5SfiïieVe ,%SchVerSffi0rrtn- "da «la volgt: Op een oogenblik, waarop de oorlogvoering van de democratie de onsterfelijke Europeesche cultuur prijsgeeft aan de vernietiging, zinne loos de woningen van vrouwen en kinderen vernielt, ziekenhuizen en scholen verwoest, op een oogenblik, waarop de democratie de meest on- mensehelijke barbarij uitvoert, wel ke in de menschelijke geschiedenis heeft gewoed, zijt gij, heer Wallace, zoo brutaal den zin uit te spreken: de democratie is de hoop der be schaving. Gij, heer Wallace, moogt dat christelijk en democratisch noe men, de wereld weet, dat het zich in niets onderscheidt van wat de bolsjewistische moordenaars en brandstichters doen, met wie gij u verbroederd hebt. Om dit satanische bondgenootschap te vereeuwigen, dreigt gij de menschheid met een derden wereldoorlog. Gij moogt er echter van verzekerd zijn, dat de rampspoed van een derden oorlog niet zal losbreken over de volken. De thans in den strijd tegen het bolsjewisme vereenigde naties zullen dit gevaar door hun heldhaftig op treden voor altijd uit den weg rui men en door hun overwinning voor alle volken een vrede van gerech tigheid en duurzaamheid bevechten. BRUTALE AANRANDING TE VUGHT. Gisteren heeft te Vught een brutale aanranding plaats gehad. Op de Loonschebaan werd de 47-jarige mevr. B. te Vught op eenige hon derden meters van haar woning door een ongeveer 20-jarigen jongeman aangehouden, die haar mededeelde, dat hij in de boschjes naast den weg een kindje had gevonden, dat daar blijkbaar te vondeling was gelegd. De niets vermoedende dame volgde den jongeman, die haar meetroonde naar een stille plek, waar 'n donker blauwe jas op den grond lag, die de man, naar hii zride, over het kind had uitgespreid. Toen mevr. B. zich bukte greep de onverlaat een knup pel en sloeg haar daarmede met •Toote kracht op het hoofd. Op het gegil van het slachtoffer kwamen enkele omwonenden aansnellen, waaroo de aanrander op de vlucht •doeg. De deerliik verwonde dame. die hevig bloedde, werd naar een hotel in de nabijheid overgebracht. De politie was zeer snel ter plaatse en stelde een diepgaand onderzee1' in. De dader bleek echter spoorloos verdwenen. Wel is de politie er in "eslaagd een goed si<mnament van den man in handen te kriigen. Het slachtoffer werd op advies- van een iilings gewaarschuwd en dokter naar het ziekenhuis te Vught overgebracht. In de nabijheid van de plek van de aanranding is later d» fiets van de dame teruggevonden. Haar hand- taschie wordt echter vermist, zoodat men vermoedt dat roof de driifvee' van deze daad is geweest. Onder bet motto «jeugdstorm zet zich In voor Nederlandsche arbeider* ln Duitschland" worden door de stormers en stormscers In het geheele land boeken Ingezameld voot den werken den volksgenoot In Dutcschland. In een der verzamellokalen van den Nationalen jeugdstorm komt men handen te kort bij het sorceeren van het groote aantal geschonken boeken CNF T'of-Pa* m De benoeming van ir. Staf tot ge machtigde voor den oogst houdt in, dat de gemachtigde tot taak heeft het coördineeren van alle werkzaamheden in den landbouw ter verzekering van den oogst. In een vraaggesprek voor de microfoon hééft ir. Staf Dinsdag een en ander medegedeeld omtrent zijn taak. Aan dit vraaggesprek is het vol gende ontleend. Het is een gelukkige omstandigheid, dat het departement van Landbouw, hier dus de directie van den landbouw, welke de verantwoordelijkheid voor de productie heeft, en het Rijksarbeids bureau als onderdeel van het departe ment van Soc. Zaken in deze volledig samenwerken en dit geeft de mogelijk heid om met de beschikbare arbeids krachten zoo zuinig mogelijk om te gaan en deze zoo goed mogelijk te verdeelen. Meer bevoegdheden voor den gemachtigde voor den oogst. Ook het vorige jaar was reeds een gemachtigde voor den oogst vanwege de directie van den landbouw aange wezen, maar het bleek noodzakelijk hem méér bevoegdheden te geven, waardoor niet alleen het beschikbaar stellen van arbeiders, maar ook van paarden, werktuigen, e.d. mogelijk wordt. Het is de bedoeling, dat overal, waar dit noodig is, hulp wordt gebo den, maar er dient op te worden gewe zen, dat de b.eren ook zelf al het mo gelijke moeten doen. Er bestaat echter gegrond vertrouwen, dat onze land bouwers hun verantwoordelijkheid ge voelen en zij zullen, indien zij zelf het mogelijke doen, volledig worden gehol pen. Voor het oogstwerk zullen in de eer ste plaats landarbeiders in aan merking komen, maar bovendien werk verruimingsarbeiders, zij die werken op cultuurtechnische werken en ook de Nederlandsche Arbeids dienst. De ervaringen van het vo rige jaar hebben geleerd, dat, indien voor behoorlijk toezicht wordt gezorgd, met ongeschoolden goed oogstwerk kan worden verricht. Ook de schooljeugd op het land. In het vorige jaar werden tewerkge- stelden uit de werkverruiming onder toezicht van de Nederlandsche Heidemaatschappij met het rooien be last en het werken met deze arbeiders heeft tot een volledig succes geleid. De ervaringen met den N.A.D. hebben ge leerd, dat, indien machinaal wordt ge rooid, met den N.A.D. onder goede lei ding redelijke resultaten kunnen wor den bereikt. Ook zal met de school jeugd moeten worden gewerkt en daar, waar het onderwijzend personeel medewerking verleent en waar machi naal kan worden gerooid, zullen, blij', kens de ervaring van 't vorig jaar, be hoorlijke resultaten kunnen worden verkregen. Het zal niet de bedoeling zrn om de schooljeugd het geheele oogstseizoen aardappelen te doen rooien, maar de leerlingen uit de hoog ste klassen zullen door twee of drie weken hierbij te helpen, reeds een goe den steun kunnen geven. Ten slotte zullen, zoo noodig. ook arbeiders uit andere bedrij- v e n en misschien zelfs bepaalde gedeelten der bevolking voor het verrichten van oogstwerk kun nen worden ongeroepen. Het is verder ook de bedoeling om de arbeiders zoo dicht mogelijk bij het werk onder te brengen, waardoor op groote schaal in kwartiering noodig zal zijn. 's-GRAVENHAGE. 17 Maart. - Op grond van de betreffende voorschriften is bepaald, dat een ieder, die meer dan 50 kg lompen in voorraad of onder zijn berusting heeft, verplicht is vóór 26 Maart 1943 bij het Rijkstextielbureau sectie Lompen, te Arnhem, aangifte te doen van de hoeveelheid lompen, die hij in eigendom of onder zijn berusting heeft. Deze verplichting geldt niet voor t .paalde categorieën kleinhandelaren, Wanneer aan de voorschriften ter zake, die men in een officieele mede- deeling kan aantreffen, niet wordt vol daan. stelt men zich aan strenge straf' fen bloot. ZIJN PAARD BLIND GESLAGEN. Voor het Bossche gerechtshof stond een vrachtrijder uit Horn terecht, die door de rechtbank te Roermond tot vier weken gevangenisstraf was ver oordeeld wegens dierenmishandeling. De man had zijn 15 jaar oude paard, dat voor een veel te zwaren wagen was gespannen, met een knuppel zoo danig bewerkt, dat het oude dier zware kwetsuren had bekomen en zelfs blind was geworden. De procureur-generaal, mr. van Leeuwen, laakte het ergerlijk optreden van den vrachtrijder ten zeerste en achtte een flinke straf noodzakelijk, weshalve hij bevestiging vroeg van het vonnis der rechtbank. Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen. AANMELDING BIJ NED. KULTUURKAMER De voorloopige bewijzen van aan melding bij de Ned. Kultuurkamer worden alleen uitgereikt aan hen die de hun toegezonden formulieren volledig ingevuld en onderteekend terug gestuurd hebben. In verband met een zeer binnenkort in te stel len controle wordt hierbij nog eens op het bovenstaande gewezen en wordt een ieder aangeraden even tueel zijn verzuim ten spoedigste te herstellen. EERSTE DEELNEMERS AAN WEERSPORTKAMP TERUG. De zestig Jeugdstormers die vier we ken hebben doorgebracht in het eerste weersportkamp der Germaansche jeugd in Duitschland, zijn dezer dagen terug gekeerd. De verhalen, die wij van hen hoorden, getuigen van'de groote 1'ame' raadschap, die de jongens uit Neder land, Duitschltmd, Noorwegen, Dene' marken, Vlaanderen en Wallonië tot een hechte gemeenschap samensmeedde. Velddienst en sport waren de voor' naamste programmapunten. Van de sport is vooral het ski-onderricht bui tengewoon in den smaak gevallen. Onze Nederlandsche jongens behoorden tot de besten van het kamp en acht van hen hebben met goed gevolg de zware proeven voor het „H. J. Leistungs- abzeichen" afgelegd. De Reichsjugendführver Arthur Ax- mann, bracht een bezoek aan het kamp. woonde een kameraadschapsavond bij en reikte de door de jongens verwor ven onderscheidingen uit. Vol lof was hij over de prestaties van de vertegen woordigers van Nederland. Blijkens de Staatscourant heeft de gemachtigde voor den arbeid een beschikking uitgevaardigd waarin toestemming wordt verleend om, in afwijking van het bepaalde in de landelijke regeling- van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw d.d. 1 September 1942, vanaf 15 Maart de landarbei ders, die niet met de verzorging van vee en paarden zijn belast, 58 uur per week te doen werken zonder daardoor verplicht te worden om overwerk te betalen. Hierdoor is het mogelijk gemaakt, zonder een onevenredige verhooging van de kosten, gedurende 8 uren per week langer landarbeid te laten verrichten in het belang van de voedselvoorziening van ons land. VOOR ONZE VOLKSGENOOTEN. Bij het uitreiken van een rantsoen wodka in een kolonistenschool in Oekrajina is een collecte gehouden ten bate van onze Winterhulp. De op brengst bedroeg 398.70 R.M. benevens 25; een bewijs, dat die 40 volksgenoo- ten daar aan hun landgenooten hier denken. Onze volksgenooten hier te lande hebben zich in de eerste week van deze maand ook niet onbetuigd gelaten en brachten 114.010.40 bijeen voor onze minder bedeelden volksgenooten. Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS of het Le gioen; kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland wil len toetreden. 19.3.43 9.00. Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeediik en 15.00. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.3.43 9.00. Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61 en 15.00 Arnhem. Weverstraat 16b. 21.3.43 9.00. Hengelo, Deut- sches Haus en 15.00, Zwolle, hotel Peters, Markt. 22.3.43 9.00. Groningen. Con certhuis. Poelestr. en 15.00, Leeu warden, Huize Schaaf, Breed- straat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht. Wehr- machtheim, Mariaplein. 25.3.43 10.00. Amersfoort Dienstgebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag. café „Den Hout". Bezuidenhoutscheweg. Nederlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Grosnutt-O H-t a HET Nederlandsche volk is met de thans gepubliceerde be schikking over sluiting van bedrij ven opnieuw nauwer ingeschakeld bij de totale oorlogvoering. En wat meer aanspreekt: de offers, welke gebracht moeten worden zijn zwaar der dan tot dusver het geval was. De huidige wereldworsteling heeft reeds veel van ons gevergd: de vier dagen, oorlog in Mei 1940, de bezetting van ons land met als gevolg tal van maatregelen op velerlei gebied, den arbeidsinzet in Duitschland en zoo meer. Maar vergeleken bij de volken, die zélf den oorlog voeren, zijn wü nog steeds niet aan die zware offers ge komen als daar gebracht worden. Want, ofschoon wij ons niet behoe ven te ontveinzen, dat de thans uit gevaardigde maatregelen hard zijn voor velen, ook nu nog staat de massa van ons volk helaas ook geestelijk volkomen buiten de hardheid van den oorlog zelf. VV/AAROM dit offer, vraagt men w dan ook ongetwijfeld aller- wege? Wie begrip heeft voor het huidige gebeuren zal met het ant woord niet veel moeite hebben en bovenal zich niet laten ter neer slaan door de zwaarte van het offer, dat verlangd wordt. Hii zal inzien, dat het noodig is en gaan, om straks na deze benau wende episode in de geschiede nis der menschheid, met goeden moed voort te bouwen aan zijn eigendom, dat hii ter bescherming tegen het dreigend gevaar, een wijle moet achterlaten. Maar zij, die nog steeds niet be seffen waarom het gaat, de losgesla- fenen van ieder reëel begrip, zij unnen dit alles nog niet verwer ken; zij voelen zich alleen maar be knot in hun persoonlijk beschik kingsrecht, in hun persoonlijke vrij heid van handelen, van doen en laten! Het gaat thans echter niet om p e r s o o n 1 ij k e vrij heden, maar om de vrijheid van Europa, om ons volk, ons bloed en onzen bodem te verdedigen tegen het barbaren dom, dat uit Azië dreigt. Van het resultaat van dien strijd plukt ieder straks de vruchten wil die ook maar al te graag plukken. Want men moge dan al in politieke verblindheid zich anders uiten (wat zou buurman anders wel zeggen?), innerlijk weet men wel beter en wil men even positief den bolsjewist buiten onze grenzen houden. F) AT is echter alleen mogelijk als ■Ly geheel Europa tot den laatsten man zich daartoe inzet. En Europa, onze cultuur, ons gezin, geheel ons westersche leven eischt dien totalen inzet op straffe van ondergang. Die eisch geeft het recht, ieders me dewerking te verlangen en zoo noodig te verplichten. Van daar de sluiting van bedrijven, die gemist kunnen worden zoolang de strijd voor het behoud van onze menschelijke waarden in alles moet prevaleeren. Het parool van dezen tijd luidt: Eerst het bolsjewisme vernietigen, eerst Europa veilig stellen. Dan eerst is er weer tijd voor andere zaken, voor persoonlijke rechten. Die persoonlijke rechten moeten evenwel eerst véilig gesteld worden, door nu de plicht te vervullen. Hoe ingrijpend de thans gepubli ceerde maatregelen tfaarom ook mo gen zijn, welke zware offers zij ook van menigeen zullen vergen, zij zijn tijdelijk en gericht op het eene doel. Straks zullen de verdiensten, dia men aan dit doel bewijst, ongetwij feld honderdvoudig beloond worden als de werklust thuis zich weer onbedreigd kan ontplooien omdat de aartsvijand van ons erf, het bols jewisme, is vernietigd. Jr. GEëVACUEERDEN EN ZIEKENFONDSEN. De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen heeft aan de algemeene ziekenfondsen doen weten, dat hij het op prijs zou stel len, indien personen, die vrijwillig verzekerd waren bij een ziekenfonds in hun woonplaats, zonder het stel len van een wachttijd door het alge meen ziekenfonds, werkend in de gemeente, waarheen zij zijn geëva cueerd, worden toegelaten, ook al hebben zij een bepaalde leeftijds grens overschreden. Mochten zich wat betreft het over schrijden van de weistandsgrens moeilijkheden voordoen, dan is het gewenscht de noodige soepelheid te betrachten door b.v. personen, wier inkomen de in de oorspronkelijke woonplaats algemeen gangbare wei standsgrens niet te boven gaat, als vrijwillig verzekerde aan te nemen. Uiteraard behoudt het fonds in dit geval zijn bevoegdheid om, bij even- tueele overschrijding van de wei standsgrens, de vrijwillige verzeke ring te beëindigen, zoodra mocht blij ken, dat de tijdelijke verblijfplaats als plaats van definitieve vestiging is gekozen. - TYPHUSLIJDERS EN ZIEKENFONDSEN. De commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen heeft aan de algemeene ziekenfondsen mede gedeeld, dat het hem wenschelijk voorkomt, dat de lijders aan febris typhoidea en aan paratyphus B in ieder geval voor rekening van deze fondsen in de ziekenhuizen worden opgenomen. GEEN ZIEKTE AAN DEN BODE MELDEN. Herhaaldelijk komt het voor, dat arbeiders aan den bode van hun zie kenfonds mededeeling doen van in getreden ziekte. De betrokenen die nen zich voor de uitkeering van ziekengeld te wenden tot het uitvoeringsorgaan der Wettelijke Ziekteverzekering, waarbij hun werk gever is aangesloten. •■Kopspijker beeft wel een kop, NA AR». h|) denkt niet louk ololaao de scha. «e. die h(J aan rietebanden kan ba* rokkenen). Helpt hem, gooit hem niet op straat: denkt aan de fleteersl T$P"WMt

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2