TURKIJE's POLITIEK: DAGBLAD VOOR Een verklaring van Saradzjogl loe. Leger tusschen Charkof en Koersk den aanval. in Opstand in Iran. Tegen Sovjet-Bezettings troepen. N ED ERLAN D-VLAAND EREN. Berlijn en de rede van Saradzjogloe. De inlevering van biljetten van f 1000.- en f 500.-. Wederom nieuwe giro rekeningen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Bolsjewisten ten Z.O. van Charkof vernietigd. Sovjets verloren IV2 millioen soldaten in 3 maanden. VLEESCHRANTSOEN VERLAAGD. Van 200 tot 1 25 Gram per week. Waar men geen personeel in dienst mag houden. Aan ieder geduld komt een einde. De bankjes van f 1000.- Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche éditie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 13 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 87e Jaargang No. 65. 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties In dese Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. In de voor de Nationale Vergadering door den Turkschen minister-president Saradzjogloe voorgelezen verklaring over de buitenlandsche politiek wordt o.m. gezegd: Onze politiek en onze betrekkingen met de verbonden en bevriende mo gendheden zijn door de tusschen ons en haar bestaande verdragen geregeld. Het ministerie van buitenlandsche zaken, dat eenerzijds steunt *op de capaciteit van den vooruitzienden blik van den chef van den Staat en aan den anderen kant op een sterk leger, heeft tot op dezen dag zijn schitterendste resultaten bereikt en zal ook in de toekomst de gebieden van Turkije en de rechten en belangen der Turken behoeden. Deze politiek zal nu niet alleen de politiek van het ministerie van buitenlandsche raken of van de r'egeering, of zelfs van de groote Nationale vergadering zijn, zij behoort naar haar vollen inhoud tot het bezit van de natie en de kinderen van het Turksche volk. Naast deze algemeene lijnen der poli tiek bestaat nog een punt, dat in het licht getrokken moet worden: de Engelsch-Turksche vriendschap. Na de conferentie van Adana, waar wij Chur- chill nader hebben leeren kennen, zijn wij begonnen nog meer van hem te gaan houden. Om ons heen zien wij de op rechte handen, die alle Britsche staats lieden ons toesteken, aan hun hoofd Churchill, en wij vernemen de harte lijke woorden van deze staatslieden Het Hoogerhuis is gisteren nogmaals ge tuige geweest van een nieuwe betuiging dezer vriendschap. Bij het begin van het vierde oorlogs jaar. zoo veTfrMgde de minister' president, staat het land voor een tweede crisis: het levensmiddelenprobleem en de valutakwestie. Wij hebben om deze crisis te overwinnen harde maatregelen genomen. Wij hebben beslag gelegd op talrijke goederen, hetgeen het ontstaan van een wijdvertakte sluikhandel ten' gevolge heeft gehad. Er ontstond een wedloop in de prijzen voor levensmidde len en kleeding. De reden hiervoor is dat Turkije op het oogenblik een groot leger moet voeden en kleeden. Meer dan een millioen jongemannen werd van het productiefront gehaald en naar de categorie van verbruikers overgebracht. De regeering heeft daarop talrijke nieu we besluiten genomen. Vervolgens gaf de minister-presi dent een overzicht van de voedsel voorziening in het land, waarbij hij er op wees,'dat Turkije, ondanks het lijden, dat het doormaakt, een geluk kig land is. Wanneer wij echter op zekeren dag. zoo ging de minister president ver '.er, van het Turksche volk zware offers eischen, dan zal de geheele wereld inzien en erkennen, dat de Turksche productiecapaciteit onbegrensd is. Minister-president Saradzjogloe zei- de in het verdere verlooo van zijn rede o.a. nog het volgende: Onze vrienden, de Engelschen, kunnen er van verzekerd zijn. dat wij hartelijk de handen drukken, die naar ons zijn uitgestrekt er dat wij de oprechte woorden uit Londen be schouwen als de echo van die woor den die wij zelf van ganscher harte aan Londen richten. Naar onze over tuiging is de Engelsch-Turksche vriendschap niet alleen een vriend- schar die door gemeenschappelijke belangen wordt voorgeschreven, doch ook een noodzakelijkheid, die aan de spits staat van de levensbehoeften van beide landen. Gij weet, dat de verkiezing van Ineunoe tot president van de Turk sche republiek ip het Amerikaan- sche congres werd medegedeeld. Het congres heeft deze mededeelmg met donderende toejuichingen aange hoord Thans richt ook ik op deze tribune in uw naam aan het demo cratische en republikeinsche Ameri ka de gelukwenschen. de sympa thieën en de hoogachting van hct de- mocratische en republikeinsche Tur kiie. Ik heb nu de verklaring afge legd over hetgeen wij nog zullen doen. Ik heb de-richtlijnen van onze binnen- en buitenlandsche politiek uiteengezet. Wanneer vil mijn» ka meraden en mij waardig acllt 4 staatszaken te le'jjen, dan verzoek iV. u dit in een moae van vertrouwen tot uiting te brengen. Deze motie van vertrouwen werd door de nationale vergadering aan genomen- BERLIJN, - De A.N.P.-correspondent "rlaar aan de blad gemeld wordt, is in noordelijk Iran een opstand tegen de Soviet-Russlsche bezettingstroepen uit- Teheran, gemeld, aai ouvj in troepen Iran hadden veria e begeven lofantcledlvisle «n heyli heeft dezer dagen in een p ferentie moeten toeven, 'richten over onlusten Inlrina zeide, ten deele op waarheta Derus In Leipzig zal Zondag 11 Aprü een voetballandenwedstrijd wor den gespeeld tusschen landsche en Vlaamsche arbei^rs, die momenteel m Dm werken. Aan Nederlandsche zijde zal o.a. Bakhuys van 4 partü zijn Buitenlandsche arbeiders Sta. de»n «rfs"»d kunnro bijwonen. BERLIJN, 18 Maart. (ANP).' - Ten aanzien van de rede van den Turk schen minister-president wordt in Ber lijn principieel verklaard, dat deze bui ten de uitlatingen van den laa'tsten tijd van dezen staatsman tn ffeite niets nieuws brengt. Saradzjogloe heeft op nieuw verklaard, dat Turkije vasthoudt aan de politiek van strikte neutraliteit en dat deze politiek zijn land tot nu toe zeer groote successen heeft opgeleverd, zoodat de Turksche regeering voorne mens is deze te handhaven. In toonaangevende kringen in de Rijkshoofdstad is men van meening, dat aari zekere passages der rede, die zich met de betrekkingen van Turkije met Engeland en d Ver. Staten bezig hou den. en die in de buitenlandsche pers bijzonder naar voren worden gebracht, geen bijzondere politieke beteekenis moet worden gehecht en dat deze uit gevoelsoogpunt moeten worden beke ken. Interinf meldt nog uit Ankara: In de Turksche steden zooals Ankara en Istanboel treedt de laatste dagen een stemming aan den dag, die veroorzaakt is door de Engelsch-Amerikaansche fluisterpropaganda en die hoofdzakelijk stepn ^.vindt in Joodsch-Levantijnsche kringen, welke stemming den indruk wekt, dat Turkije reeds in den eerst- volgenden tijd het voornemen zou hebben zijn neutraliteit prijs te geven. De steeds talrijker wordende leden der vele Angelsaksische buregux, die in openbare lokalen opvallen door rumoe rig, arrogant optreden, leggen er ten overstaan van hun Turksche kennissen den nadruk op, dat de tijd spoedig ge komen zal zijn, waarop Turkije tezamen met zijn Angelsaksischen bondgenoot zal strijden. Onmiskenbaar draagt deze propagan da bij tot het doen toenemen van een zekere ongerustheid, die échter nog ieder oorlogsvoorjaar bij een deel van het Turksche publiek kon worden ge constateerd. Men kan het vermoeden echter niet afwijzen, dat met deze pro paganda het voornemen gepaard gaat om Turkije te compromitteeren. Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie SS PK Leict-O H-P m Van de waakzaamheid dezer post op zijn hooge waarnemtngsplaats tn een sector van Duicsche valscherm]agers aan het Oostelijk front hangt het leven van vele kameraden al. Tot In wijden omtrek kan hij de eigen linies overzien en Iedere nadering van den vijand onmiddellijk constateeren PK Dahm-Transo P-P m Minister K. Fischböck heeft he den nadere gegevens verstrekt over de inlevering van de bankbiljetten van ƒ1000 en ƒ500.—. Als motie ven voor dezen maatregel gaf hij op, dat de indruk gevestigd was, dat het betalingsverkeer naar. verhou ding in te sterke mate plaats had met biljetten van 1000.ook be talingen, welke beter zouden kun nen geschieden via banken of den girodienst. Voorts was de indruk sterker geworden, dat de zwarte handel, welke van nu af nog krach tiger zal worden bestreden, zich overwegend bediende van biljetten van 1000— en ƒ500.- Op een desbetreffende vraag deelde hij voorts mede, dat het niet in de bedoeling ligt over te gaan tot intrekking van andere coupures, b.v. die van 100.—. Mocht evenwel blijken, dat er een vlucht zou ontstaan in Bil jetten van ƒ100—, dan zullen eventueel ook hiertegen maat- regelen worden genomen. Over de wijze van uitbetaling ver klaarde hij, dat deze zal geschieden in kleinere coupures, als vaststaat, dat de groote biljetten op zuiver legale wijze zijn verkregen. Is zulks niet het geval, dan volgt vanzelf sprekend geen uitbetaling. T.a.v. den handel in biljetten van f1000 en f 500,door geweten'.ooze ele menten tegen minder dan de nomi nale waarde vestigde hij er den na- drul^op, dat zulks een delict en be drog is, en dat hiertegen met de zelfde strenge maatregelen zal wor den ópgetreden als tegen den zwar ten handel in effecten. Door deintrekking van de biljet ten f 1000,— en f 500,— tracht men tevens te bevorderen, dat het beta lingsverkeer in de toekomst meer geschiedt via c£e banken en den giro dienst dan tot dusverre het geval UaS-De beperkingen van de beta lingen via den girodienst, waar op den laasten tijd is aangedron gen werd hiermede tevens in getrokken, terwijl het van nu af aan tevens weer mogelijk zal zijn nieuwe girorekeningen te ope nen. Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS of liet Le gioen; kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot^de Germaansche SS in Nederland wil len toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus. Westzeedijk en 15.00, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.3.43 '9.00, Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61 en 15.00 Arnhèm, Weverstraat 16b. 21.3.43 9.00. Hengelo, Deut- sches Haus en 15.00, Zwolle, hotel Peters. Markt. 22.3.43 9.00. Groningen, Con certhuis. Poelestr. en 15.00, Leeu warden. Huize Schaaf. Breed- strsdt 23.3.43 9.00, Amsterdam, schooi Iepenweg 13. 24.3.43 10.00. Utrecht. Wehr- machtheim. Mariaplein. 25,3.43 10.00. Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café ..Den Hout". Bezuidenhoutscheweg. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Maart. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den gcheelen sector tusschen Charkof en het gebied ten N.W. van Koersk zijn de divisies van leger en Waffen-SS. in den aanval in Oostelijke richting. In weerwil van den verbitterden tegenstand en de moeilijke terreinsomstandigheden bereikten onze troepen dagelijks de gestelde aanvalsdoelen, werpen de bolsjewisten steeds weer uit hun nieuwe stellingen en brengen hun in samenwerking met de lucht macht de zwaarste verliezen toe. De ten Z.O, van Charkof ingesloten vijandelijke strijdkrachten zijn, met uitzondering van kleide resten, ver nietigd. Bolsjewistische ontzetpo gingen zijn met bloedige verliezen mislukt. Ten Z. van Orel vielen de bolsjewis ten gisteren opnieuw over een breed front met sterke infanterie-afdeelingen en gepantserde strijdkrachten aan. De in verscheidene golven ondernomen aanvallen strandden met zware verlie zen op den onwrikbaren tegenstand van onze troepën, die door de lucht macht op voortreffelijke wijze gesteund werden. Ook" ten Z. van het Ilmenmeer bestormde de vijand wederom tever geefs onze steningen. Bij de plaatselijke gevechten aan het £ront in Tunis hebben Duitsche en Ita- liaansche troepen gevangenen gemaakt. Krachtige aanvallen van vijandelijke infanterie aan het front in Zuid-Tunis werden met zware verliezen- voor den vijand afgeslagen. De luchtmacht mengde zich met sterke strijdkrachten in de afweergevechten. Duitsche jagers hebben boven het Middellandsche Zeegebied 5 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 4 torpedo vliegtuigen, neergeschoten. Majoor Phi- lipp, groepscommandant bij een jacht- eskader, heeft gisteren met het neer schieten van *4 vliegtuigen zijn 203de overwinning in de lucht behaald. BESCHIKKING VAN DEN GENERALKOMMISSAR FiiR DAS SICHERHEITSWESEN BETRFFENDE HET HOUDEN VAN DEN HELDENGEDENK DAG. Op grond van par. 52 der ver ordening op het handhaven der orde no. 1/1943 bepaal ik: 1) Naar aanleiding van den heldengedenkdag zijn op 21 Maart 1943 gedurende den geheelen dag verboden: opvoeringen van blijspelen, ope rettes en cabaret, benevenp voor stellingen van soortgelijken aard, zooals o.m. bioscoopvoorstellin gen, die niet in overeenstemming zijn met den ernst van den dag. 2) In openbare lokalen en bij openbare betoogingen mag op dien dag alleen ernstige muziek uitgevoerd en dcor den verant woordelijken eigenaar of leider der bijeenkomst geduld worden. 3) Overtredingen worden ongeacht de te nemen maatrege len der Sicherheitspolizei op grond van het in den aanvang genoemde voorschrift gestraft met hechtenis tot 6 maanden en boete tot 2000 gulden of een van deze straffen. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant D.P. In de gevechten der laatste drie maan den hebben de Duitsche troepen den vijand aan het geheele Oostelijke front uiterst zware verliezen toegebracht. Alleen aan dooden, gewonden en ge vangenen verloren de Sovjets meer dan 1% millioen soldaten, een aantal dat door verscheidene hooge Sovjet-officie ren, die in Duitsche gevangenschap ge raakt zijn, eerder te laag geacht wordt. HET DUIKBOOTGEVAAR. Churchill heeft gister in het La gerhuis verklaard, dat de taak van het overwinnen van het duikboot gevaar in alle Britsche en Ameri- kaansche plannen voorrang krijgt, v Morgen is het Zaterdag, dat be rekent, dat de jongens en meisjes van den Nationalen Jeugdstorm er weer in grooten getale op uit gaan om boeken in te zamelen .voor de Nederlandsche. arbeiders in Duitschland. Honderdduizenden van uw v-olksgenooten in Duitsch land vragen u dringend om deze lectuur en zeggen: „Geeft deze jor gens en meisjes boeken mee voor ons, die ver van huis zijn." Toen het eind Januari van. dit jaar moest komen tot een verlaging van het vleeschrantsoen tot 200 gr. per persoon per week, been inbe grepen, is bil de aankondiging te vens medegedeeld, dat verdere aan passing van het vleeschverbruik aan datgene, wat voor den jaarlijk- schen aangroei van den veestapel beschikbaar komt, onvermijdelijk zou .zijn. Mede om het belangrijker vet' en melkrantsoen voor verla ging te behoeden, mag het niet ko men tot verdere inkrimping van onzen rundveestapel. Het oogenblik is thans geko men, waarop handhaving van het huidige vleeschrantsoen aantas ting van den nog aanwezigen rundveestapel zou beteekenen. Het is om die reden, dat het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd ge noodzaakt is de verwachte ver laging van het vleeschrantsoen aan te kondigen, ingaande met de nieuwe distributieperiode, die Zondag 21 Maart 1943 begint. Het vleeschrantsoen zal dan voor normale verbruikers van 200 gram tot 125 gram per per soon per week, been inbegrepen, worden teruggebracht. Voor de groep kinderen van 0-4 jaar zal echter geen rantsoenverlaging plaats vindien; hiervoor zal inte gendeel eveneens een rantsoen van 125 gram gelden. De categorieën arbeiders, die zwaren en zeer zwarén arbeid verrichten, blij ven hun rantsoenen van onderscheiden lijk 300 gram en 500 gram ontvangen. De groep arbeiders, die langdurigen nachtarbeid verricht, kan over een toe slag van 100 gram op het rantsoen be schikken, waardoor het rantsren van deze categorie 225 gram zal bedragen. Echter moeten de rantsoenen voor de giroepen arbeiders, die zwaren arbeid en langdurigen nachtarbeid verrichten, om distrijDutietechnische redenen voor- loopig worden bepaa" onderscheiden lijk op 312 Y, gram en 175 gram, zijnde voor de groep met langdurigen nacht arbeid een toeslag van 50 gram, in plaats van 100 gram, boven het normale rantsoen. Zoodra het bonnenmateriaal daartoe gelegenheid geeft, zullen ook deze beide rantsoenen op het vastge stelde peil worden gebracht. Tenslotte zullen ook de rantsoenen der z.g. huis slachters in de verlaging worden be trokken en met een dérde verminderd worden. DEN HAAG, 17 Maart. - In de verordening betreffende het sluiten van bedrijven, wordt o.m. gezegd: „Na 15 April 1943 is de tewerk stelling (in Duitsche tekst staat: zu beschaftigen) aan de volgende be drijven verboden: 1. Aan banken en effectenkan toren (met uitzondering van boe renleenbanken) en aan verzeke ringsmaatschappijen: van manne lijke personen in den leeftijd van achttien tot en met dertig jaar; 2. aan bedrijven van de overzee- sche import- en exporthandel, ko loniale en zeescheepvaartmaat schappijen: van mannelijke perso nen in den leeftijd van achttien tot en met vijf en veertig jaar, met uitzondering van het varende per soneel; 3. in de hoedenmakersbranche: van mannelijke V personen tot en met vijftig jaar. Het woord „beschaftigen" nu dient niet vertaald te worden met „te werk stellen" doch met „in dienst hebben". LEIBSTANDARTE ADOLF HITLER BESTAAT TIEN JAAR. Dezer dagen bestaat de SS-Panzer Grenadier Division <„Leibstandarte SS Adolf Hitier" tien jaar. In zijn radiopraatje van Donderdag avond heeft Max Blokzijl ditmaal eens een vergelijking gemaakt tusschen de houding der anti's en der nationaal- socialisten. De populaire radiospreker geeft eerst een schildering van de volks gpn o o ten die via de microfoon kunnen spreken met hun bloedver wanten. die meer of minder vrijwillig voor de „andere zijde" varen en con stateert dan, dat volgens zijn ver woede tegenstanders 95 °/o van ons volk anti-nationaal-socialistisch is: derhalve ook een gelijk percentage van hen. die groeten overbrengen aan de Nederlandsche zeelieden! De politieke kankeraar, aldus Max Blokzijl, zal dus moeten toegeven, dat wij nat.-socialisten van harte mede werking verleenen voor elk werk van menschenliefde (óók tegenover „anti's'1), eenvoudig omdat wij dat als een men- schelijken plicht voelen. Spr. stelt tegenover deze houding de gevallen dat familieleden van gesneu velde Oostfrontstrijders anonieme be- leedigingen in ontvangst hebben te ne men. Deze schrille tegenstellingen ver meerdert hij nóg met eenige dozijnen voorbeelden en concludeert dan, dat de nat.-socialisten nimmer gebruik ge maakt hebben van de kans, zooals de anti's beweren, een soort schrikbewind te gaan uitoefenen steunend op vreem de bajonetten. Integendeel, aldus spr., de nat.-soc. hebben zich tot voor kort een terreur zonder weerga laten welgevallen: in de bureaux van Staat, provincie en ge meente, in de bedrijven van kleine en groote chefs en zélfs van ploegbazen, in de gebouwen van banken en onder nemingen, in schoollokalen, universi teiten, in gezinnen en families. Terreur in den vorm van broodroof en mishan deling, bekladding van den goeden naam en bezoedeling van de reptrtatie door leugen en laster. De nat.-socialisten hebben terugge slagen. maar humaan en vergevensge zind en de vraag is gewettigd of de zachte heelmeesters stinkende wonden hebben laten voortwoekeren? Men kome niet met het verwijt van nat.-soc. terreur. Drie jaren na de be zetting zitten nog 90 van de 100 vroe gere potentaten op hun oude zetels fen worden met zijden handschoenen aan gepakt. Duizenden eerlijke 'vechters voor den nieuwen tijd zien dit alles zonder het te begrijpen. Hun vingers jeuken, maar ze zijn gehoorzaam. (Erger is dat ze helaas maar al te dikwijls moeten zien, hoe zelfs deze anti's i.. bescherming worden genomen tegen de terechte aanvallen van verontwaardigde nat.-socialisten, die. hoewel zij gelijk hebben en het recht van dezen tijd aan hun .zijde, nota bene nog op de vingers getikt worden. - Red.) En toch, zoo vervolgde Max Blokzijl, wagen onze tegenstanders het van ter reur te spreken. En hij besluit met op nieuw tegenover elkaar te stellen de houding van .anti's en pro's: „Ons be dreigt men met verminking, mishande ling, uitroeiing, wij verzekeren tot in den treure, dat w'j ons volk liefhebben en dat niets ons gaat boven ons Vader land; aan den eenen kant haat en laster, bij ons overreding en geduld. Maar men begrijpe het nat.-socialisme niet verkeerd: Ook aan ons geduld komt een einde, als het er om gaat, dat het volksgeheel en het grooter geheel der solidaire volksgemeenschappen in gevaar is. En daar begint het nu op te lijken". D* Cuneratoren t« Rhcnen ontgroeit zijn steigers. Ne een gestagen arbeid ▼an 12 jaren begint thans het tijdstip te naderen waarop de restauratic van het 80 meter hooge bouwwerk vol. toold zal zijn CNF-W. P. Zcijlemakcr-Pax m De niet-bezitters van de .met in gang van 31 Maart waardeloos wor dende bankjes van''duizend en vijf honderd gulden, en zij vormen ver- eweg het overgroote deel V3n ons volk, hebben Maandag met voldoe ning van de verordening van den Rijkscommissaris kennis genomen. Zij deden dit vooral, omdat daardoor althans een deel van de nieu we O.W.-ers, de zwarte hande laren, die zich als onmaatschap- pelijken ten koste van de volksge meenschap hebben verrijkt en den velen onbeteekenende aannemers, die door het uitvoeren van werken voor de weermacht schatrijk zijn ge worden, eens een rechtvaardige aderlating kon worden toégebracht. Naast dezulken zullen ook de be- lastingqntdilikers, en dit terecht, ge voelig getroffen worden. Zij zullen nu met hun biljetjes voor den dag moeten komen en moeten gedogjen, dat daarvan niet alleen de ver schuldigde achterstallige belasting, maar ook de op te leggen boeten worden afgehouden. De maatregel is ook bedoeld om te bereiken, dat de opgehoopte bank biljetten in de ondernemingen, waar de verkochte voorraden niet ver vangen werden, aan ongewenschte doeleinden worden onttrokken. Hiertegen kan moeilijk iets wor den aangevoerd, alkan niet ont kend worden, dat deze maatregel een hevige botsing is tusschen den Staat en het privaat bezit. Tot nog toe gold de Nederlandsche Bank als de hechtste pijler van ons financieel volksbestaan. Op het „De Neder landsche Bank betaalt aan toonfber Duizend gulden" werd door ons volk vertrouwd als op een rots. Wfj leven echter in oorlogstijd en men zal het dus hebben te acceptee ren, dat ook deze pijler wankel is geworden. In oorlogstijd gaat nu eenmaal het staatsbelang boven alles. Voor het moreel van ons volk moet het op den duur funest zijn, te ervaren, dat lieden, die in het nor male leven niet mee kunnen komen, het zich aan niets laten ontbreken en met portefeuilles bankpapier rondloopen, daartoe in staat gesteld, omdat zij zonder geweten den moei lijken tijd, waarin ons volk verkeert, misbruiken, terwijl hardwerkende, energieke huisvaders, die nauwgezet hun plichten tegenover de gemeen schap nakomen, niet weten, hoe zij de eindjes aan elkander .moeten knoopen. Ook uit dit oogpunt dient de thans aangebrachte correctie te worden toegejuicht. Feit is het, dat tal van zwarte handelaren thans be nauwde dagen beleven. De gladste jongens onder hen zullen echter nog wel een middeltje hebben gevonden om het zwaard van Damocles af te wenden. Hoeveel van die lieden hebben den laatsten tijd geen huizen gekocht? De keerzijde. Dat de maatregel ook een keer zijde heeft, evenals dit nffet alle maatregelen het geval is. kap al evenmin worden ontkend. Ons volk is een spaarzaam volk en gezien den onzekeren tijd, waarin wij leven, valt het niet te verwonderen, dat velen er de voorkeur aan geven, htm spaarpenningen, in plaats van op de spaarbank, in een oude kous te be waren, om in tijden van nood on middellijk over geld te kunnen be schikken. Een paar briefjes van dui- zend leenden zich daarvoor uitste kend en ook deze werkzame volks- genooten worden door den maatregel getroffen. Deze'neiging^van ons volk ver toonde zich het sterkst in de jaren 1939, 1940 en 1941, toen bij de Rijks postspaarbank 25.5. 169.4 en 48 mil lioen gulden méér werd terugge haald dan werd ingelegd en bij de andere spaarbanken 55.7. 78.3 en 13.2 millioengulden méér ingelegd dan beeld echter gunstiger. Toen toch werd bij de Rijkspostspaarbank 51.4 milioen gulden meer ingelegd dan teruggehaald en bij de andere spaar banken 40.4 millioen gulden. Het vertrouwen van de kleine spaarders was dus weer teruggekeerd en hier tegen kan de maatregel dan ook niet ziin bedoeld. Er zijn ook tal van kleine zelfstan digen, die gedupeerd worden. Zoo was er in onze gemeente een onder nemer, die vóór veertien dagen bij de Nederlandsche Bank klein bank papier voor een vijftal duizendjes had ingewisseld, omdat hii deze week een wissel van dat bedrag moest betalen en nu 'moest hii er varen, dat de betaling in duizend jes niet werd geaccepteerd. Zoo was er ook een vrachtrijder, die voor remboursementen een paar briefjes van duizend, ziin eenig be drijfskapitaal had geaccepteerd en nu "niet verder kon. Met een belastingautoriteit hebben wij deze gevallen besproken. Hii kon de moeilijkheden niet ontkennen, doch opperde de veronderstelling, dat in dergelijke gevallen iedere be hoorlijke bank aan de betrokkenen wel eenig crediet zou verstrekken en hij achtte het niet uitgesloten, dat een leverancier in het bovengenoem de geval met cedeering van het ge storte genoegen zou nemen, al gaf hij toe, dat zoo'n leverancier niet tot het accepteeren van de cedeering verplicht kon worden. In elk geval raadde hü de hou ders «ygn de betreffende bankbil jetten, deze vóór den fatalen da tum in te leveren, aangezien ze daarna waardeloos zouden worden. De spaarzamen en allen, ook de bedrijfsmenschen, die vele biljetten bezitten, omdat zij hun voorraden hadden uitverkocht en kunnen aan- toonen, dat ze rechtmatig zonder zwarten handel, in het bezit ervan zijn gekomen, krijgen, na aftrek van de verschuldigde belasting, de tegen waarde zonder beding in kleiner bankpapier uitbetaald. De belasting ontduikers zullen het echter moeten aanzien, dat ook de nalatige belas ting en de boete wordt afgetrokken en dat is niet anders dan billijk te genover de staatsburgers, die wel hun belastingplicht zijn nagekomen. In ieder geval is het toch wen- scheliik, dat men den kleinen man niet'te lang op de afwikkeling laat wachten. De maatregel mag in geen geval tengevolge hebben, dat kleine zelfstandigen hun bedrijf daarom niet zouden kunnen voortzetten*

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 1