DAGBLAD VOOR Crisi: isis in het Oosten voorbij. ss-B-'-rn Succesvolle ontwikkeling yan Duitschen aanval. DE FRONTSOLDAAT MET VERLOF. Bjelgorod bij verrassing veroverd. Operaties op Atlantischen Handelsovereenkomst Nederland-België. aar DE NIEUWE BONNEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche édilie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. N.V. ZATERDAG 20 MAART 1943. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 8.e Jaargang No. 66. 4 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Prijs dej gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.M. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Doelmatige afweer tegen Britsche luchtaanvallen op komst. In „Das Reich" schrijft dr. Göb- bels, dat een staatsleiding een poli tieke of militaire doelstelling die eenmaal als juist erkend is, ten uit voer moet leggen, ongeacht de moei lijkheden. Het wezen van onzen oor log berust er op, dat hij gevoerd wordt om het nationale leven der daarbij betrokken volken. In Enge land zoowel als in de Ver. Staten wenschen invloedrijke kringen wat den oorlog in het Oosten betreft, een geleidelijk doodbloeden van beide partijen. E5 zlln ®cllter ook in Engeland en de V. St. nog menschen, die be grijpen, dat men geen keus meer beeft tusschen het oude voor-oor- Jogsche Europa en een door de spil- mogendheden gereorganiseerd Euro pa, maar alleen tusschen dit laatste en een Europa onder dictatuur van het bolsjewisme. Wanneer men de Engelsche pers aandachtig leest, kan men constatee- ren dat het Britsche rijk gevangen is door een geheimen levensangst. Men wilde Danzig niet Duitsch la- j?, worden en moet thans beleven, dat Europa ?ich van Londen eman cipeert. De traditioneele Engelsche staatkunde heeft ditmaal gefaald. De minister betwijfelt, dat de wensch van Engeland en de V. St. om Duitschland en zijn bondgenoo- ten te verslaan, vervuld kan wor den, zonder dat Engeland en de V. St. daarbij zelf een prooi der ver nietiging worden. Wij zeggen dat niet om schrik aan té jagen. Onze militaire situatie is op liet oogenblik niet van dien aard, dat wij onze toevlucht zouden moeten nemen tot een zoo wanhopig middel. De beslissing valt in het Oosten. Zooals de Engelschen het mid del van deft luchtoorlog in han den hebben, hebben wij het voor Groot-Britannië veel gevaarlij ker midel van een duikbootoor log. Daar tegen heeft Engeland geen middel, terwijl wij tegen den luchtoorlog in voldoenden om vang reeds zeer spoedig een tegen- middel ter beschikking zullen hebben. Engeland en de V. St. kunnen ons niet op de knieën brengen, de beslissing valt in het Oosten en wel niet alleen voor ons maar ook voor Londen en Washington. Duitschland kan wat het bolsje wistische gevaar betreft, in tegen stelling tot de Engelschen en Ameri kanen volkomen openlijk spreken. Wij komen met onze bondgenooten noch in onze belangen noch in on ze opvattingen in botsing. Wij kun nen het bolsjewisme karakt'erisee- ren zooals het werkelijk is. Het ge vaar bestaat voor allen. Men moet al heel dom en lichtgeloovig zijn, wanneer men aanneemt, dat Stalin GROOT-MOEFTI RICHT ZICH TOT DE ARABISCHE WERELD. De groot-moefti van Jeruzalem heeft ter gelegenheid van den ver jaardag van den profeet in de Ber- iijnsche moskee een rede gehouden, waarin hij zich wendde tot de Mo- hammedaansche, vooral echter tot de Arabische wereld. Hij wees er op, dat de leer van den profeet den strijd tegen onderdrukking en voor rechtvaardigheid'eischt. De groot-moefti verzekerde, dat de dag der verantwoording zal ko men. Dan zullen alle Arabieren en Mohammedanen opgelucht herade men en tezamen mét de volkeren der spil zullen zij dan in ben strijd tegen de roovers van hun bezit er vooV zorgen, dat de definitieve over- winning ook zal leiden tot hun defl- loopen nacht de industriestad Norwich AUantic-charter iets anders ^idan een stuk papier. De Sovjets yP^en een re volutionnair-impe ria] istische politiek en hun oorlog- 's het meest doeltreffende middel daartoe. Het bolsjewisme is het gevaarlijkste politieke verschijn- -i -r m?nsch,elijke geschiedenis, te dreigender, daar hierin de Jood- sche intellectualiteit verbonden is met de proletarische kracht van een volk van 200 millioen. Het bolsjewisme moet ver nietigd worden. Europa kan en mag zijn leven en ïjn bestaan niet als verzekerd be schouwen, zoolang het bolsjewisme continentaal gevaar ongebroken blijft. Daarom kunnen wij slechts ln navolging v. d. ouden Cato iedere politieke gedachtenwisseling beslui ten met te constateeren. dat wij overigens van meening zijn, dat hét bolsjewisme raaet vallenten koste van alles en onder alle omstandig heden. .Wij spreken thans, zoo gaat dr. Góbbels voort, niet meer onder den indruk van een militaire cri sis. Wij kunnen thans weer uit de veiligheid van een stevige posi tie in het Oosten ons appèl richten tot het wereldpubliek en dit ap pel luidt: Het gevaar is slechts te rug gedrongen maar niet gebro ken. Hef kan over korten of langen tijd opnieuw opduiken/ Derhalve roepen wij ons vasteland steeds op nieuw ons ceterum censeo toe. Het vasteland zou, wanneer het dezen roep zou willen negeeren, dichter voor zijn totale vernietiging staan, dan het thans kan bevroeden. Zoo ziet het er thanj uit in een stadje achter het front in den Noorde lijken sector van het Oosten. Regen en sneeuw wisselen elkander veel vuldig af. Onze foto toont het gebruikelijk, colonne-verkeer in de straten PK Etzold-Sch-F-P m 18 dooden bij Britschen luchtaanval. Door lukraak uitwerpen van brisant- en brandbommen door Britsche vlieg tuigen boven woonwijken van een plaats in het Zuidwesten van het land zijn er gisteren volgens tot nu toe ont vangen berichten 18 dooden, 11 zwaar- en 40 lichtgewonden, ortder de Neder- landsche burgerbevolking gevallen. Be halve talrijke woonhuizen is ook een kerk volkomen vernield. Een andere kerk werd zwaar beschadigd. Oceaan duren voort. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Maart. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: In het gebied CharkofBjelgorod en ten N.W. van Koersk blijft zich de Duitsche aanval over een breed front succesvol ontwikkelen. Ten Z.O. van Charkof zijn de resten van de daar ingesloten Sovjetstrijd krachten vernietigd. Formaties der Waffen-SS. hebben in een verras senden aanval de stad Bjelgorod veroverd. De infanteriedivisie Gross-Deutsch- land sloeg bij Borissowka vijandelijke aanvallen af en drong vervolgens ver naar het Oosten door. 47 Sovjetpantser wagens werden vernietigd. Ten Z. van Ortel, ten Z. van Wjasma en Aij Staraja Russa eindigden vijan delijke doorbraakpogingen met een zware nederlaag voor de bolsjewisten. Behalve veel menschen en materiaal verloren zij alleen al in den sector Wjasma 93 pantserwagens. De lucht macht steunde met sterke strijdkrach ten in herhaalde operaties de aanvals- en verdedigingsgevechten van het le ger. Aan het front in Noord-Tunis heeft een eigen plaatselijke aanvalsoperatie een geslaagd verloop. Een forrftatie Amerikaansche bom menwerpers heeft overdag het kust gebied van noordwest-Duitschland aan gevallen. De bevolking leed verliezen, vooral in Bremen. Duitsche jagers schoten, gedeeltelijk ver over zee. 7 viermotorige vliegtuigen neer. 3 andere vliegtuigen verloor de viiand boven het bezette gebied in het Westen. Na een geslaagden, overdag ondernomen, aanval van snelle Duitsche gevechts vliegtuigen op een haven in Zuid-En geland viel de luchtmacht in den afge Hitieve bevrijding. BESPREKINGEN VAN EDEN IN WASHINGTON. Uit een overvloed van met elkaar in strijd zijnde berichten komt thans de kern naar voren van de bespre kingen van Eden in Washington. Het gaat om niets anders dan om een terugtreden van Groot-Britannie van het Atlantic Charter, d.w.z. van zijn bepalingen voor den Europeeschen sector. Deze worden wegens de Sov jet-Russische aspiraties jegens Euro pa geliquideerd. MAATREGELEN VAN GIRAUD. Naar- Associated Press uit Algiers meldt heeft Giraud 62 anti-Joodsche wetten van de Fransche /egeenpg te Vichy buiten werking gesteld. Hu heeft de gemeenteraadsverkiezingen weer in eere hersteld, gaf den vrijmetselaars hun functie terug en hief de z.g. Cre mieux-verordening op, zoodat de Ar - bieren weer met d3 Joden gelijkgesteld zijn. J _„.,r la itn Haagschen De eendenvuv" d jn ver. Dierentuin moe» ttldhejd ont. bandJB,e L DTtawoBet.. waar- rol®d kostbare exemplaren onder zich Trl> ten anderen bevinden, "er D verhuizing Sehtnwaelpeonfnflh-Pw en de haven Great-Yarmouth aan. Bij d--i terugkeer der vliegtuigen werden zware branden waargenomen. Drie ■"■'iegtuigen worden vermist. Op den Atlantischen oceaan leve ren onze duikbooten zware gevechten .egen convooien. De operaties, die zich over een groot gebied uitstrek ken, duren nog voort. SOCIALE ZORG. Samenwerking tusschen NVD en NAF. Tusschen den Ned. Volksdienst en het NAF is een overeenkomst tot stand gekomen, die ten doel heeft op sociaal terrein den daarvoor in aan merking komenden volksgenooten op de beste wijze de hand te kunnen reiken Over en weer zullen de beide or ganisaties elkaar de noodige inlich tingen verstrekken, opdat onze volks genooten op de meest juiste wijze worden verzorgd. LEIDER VAN CABARETGEZEL SCHAP VEROORDEELD De politierechter te Haarlem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den leider van het cabaretge zelschap „De prominenten van Car ré" die op 13 Maart terecht bestaan had verdacht van opruiing. Op 15 October van het vorig jaar. toen het gezelschap een voorstelling gaf in Zaandam, was tijdens het optre den van een zanger een belasting ambtenaar de toegangsbiljetten der toehoorders gaan controleeren. Het publiek werd hierdoor zoo rumoe rig dat de zanger moest ophouden. De' heer M., betrad daarop het po dium adviseerde het publiek, de kaartjes in den zak te houden en verzocht den controleur in de pauze terug te komen, hetgeen deze wei gerde Het publiek nam tenslotte een dreigende houding aan tegen den controleur en het slot was, dat de politie verscheen en tegen den, heer M. procesverbaal opmaakte wegens opruiing. De Officier van Justitie had een maand gevangenis straf geëischt De politierechter veroordeelde den heer M. tot f 50.- boete, subs. 30 dagen hechtenis. CONDUCTRICES OP DE HAAGSCHE TRAM. De eerste groep, van 20 vrouwelij ke conducteurs bij de H.T.M. zal spoedig haar intrede doen. Deze meisjes worden op het oogenblik m de remises geoefend en honjen fyjfl|prlaa 29 daZfiC AüU dafl »'öejA BEROEPSKADERLEERGANG JEUGDSTORM. Op 1 Mei a.s. begint in het ka derheem te Blaricum de 2e beroeps kaderleergang voor Jeugdstormleid sters. Ieder Nederlandsch meisje van 22 jaar af, dat roeping gevoelt haar krachten aan Neerlands jeugd en toekomst te wijden, kan zich aan melden aan het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Ko ningslaan 9, Utrecht. KNOEIENDE POLITIEAGENTEN VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft de Amsterdamsche politieagenten W. Fok- kens en J. Posthumus veroordeeld tot resp. een jaar en drie maanden met af trek van voorarrest en acht maanden gevangenisstraf. De agenten hadden bezoek gébracht aan personen die clandestiene jvarei4K.ii huis hadden en nadat zij groote bedra gen hadden gevraagd en ontvangen, hadden de agenten er van af lezien procesverbaal op te maken. De rechtbank heeft bevolen dat de mannen, na het volbrengen van hun straf, binnen vijf jaar niet bij de politie een functie zullen mogen bekleeden. Een zwager vah één der agenten, J. v. Duist, die adressen van clandestiene handelaren had verstrekt, werd wegens heling tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Naar in de Duitsche bladen wordt gemeld, is te Brussel een overeenkomst tot stand gekomen betreffende het goe derenverkeer tusschen Nederland en België voor het .eerste halfjaar van 1943. De overeengekomen wederzijdsche goederenruil heeft een waarde van fr. 375 millioen. België zal ijzer- en staal-halffabrikaten en geréede pr07 ducten leveren, evenals producten der glasindustrie, keramische producten foto-artikelen, gesteenten, chemische producten, celglas, sulfiet voor de cellu- lose-productie en binnen het kader van een afzonderlijke overeenkomst vlas en planten, consumptie-aardappelen en haring, terwijl daartegenover Nederland pootaardappelen, groentezaden, vissche- rijproducten, radio-artikelen, gloeidra- den, kunstplaten en producten der me taalindustrie, papierartikelen, chemica liën en andere grondstoffen voor de Belgische foto-industrie zal uitvoeren. Mgr. A. F. Diepen, "f Bisschop van Den Bosch. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's-Hertogenbosch is gister avond op den'leeftijd van 83 jaar overleden mgr. A. F. Diepen, de vierde bisschop van Den Bosch, na het herstel der kerkelijke hiërarchie. De toestand van mgr. Diepen, die reeds vele maanden in het zieken huis werd verpleegd, was de laatste dagen plotseling verergerd door een longontsteking, zoodat hem gister morgen de sacramenten der sterven den moesten worden toegediend. Aan het sterfbed waren tegenwoor dig de coadjutor van mgr. Diepen, mgr. Mutsaerts en de beide secreta rissen van het bisdom, alsmede de familieleden. Mgr. Diepen bleef tot het laatste oogenblik bij het volle bewustzijn. De teraardebestelling zal op Dins dag a.s. plaats hebben. De pontifi cale uitvaartdienst in de Bossche St Jans-kathedraal wordt gecelebreerd door mgr. Mutsaerts. De aartsbis- schóp van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, zal hierbij aanwezig zijn. Hij ziet een veranderd Berlijn. (Van onzen Berlijnschen correspondent) T~\ E frontsoldaat, die met verlof naar huis komt. merkt al spoe dig, dat het stadsbeeld van Berlijn het laatste jaar 'een grondige veran dering heeft ondergaan. Men denkt in de eerste plaats aan het u i t e r- 1 ij k e stadsbeeld; aan leeggebrande huizen en kerken, aan winkels en warenhuizen, die onder invloed van den totalen oorlog gesloten zijn, aan de ramen van woningen of enorme etlagevensters, die voorshands met houten planken zijn dichtgetimmerd, aan het gemis van particuliere au to's en taxi's, aan de frappante kalmte, die er op de drukste uren van den dag in het eertijds zoo drukke centrum eener wereldstad heerscht maar deze feiten zijn het niet. Want niet slechts het stadsbeeld, maar ook het optreden der bevol king heeft een grondige wijziging ondergaan. De frontsoldaat zal dat eerst niet zoo merken, omdat zijn ouders, vrouw en kinderen, naaste familie en vrienden zich verheugen over zijn korrjst, en doen wat bin nen hun vermogen ligt, om uit zijn verlof een aaneenschakeling van gezellige dagen te maken. Revolutie in de burger lijke samenleving. een frontsoldaat is er aan gewend, nauwkeurig om zich heen te zien, indrukken op te doen, het zijne te denken, veranderingen vast te stellen. Zoowel thuis als op straat, in den schouwburg en de bioscoop, in de Konditorei en het restaurant overal is iets veran derd: de menschen zijn stiller en ernstiger geworden. Zij leven en denken onder den invloed van den totalen oorlog. Zij hebben ge luisterd naar wat dr. Göbbels in het Sportpalast te Berlijn en naar wat Esser in het Hofbrauhaus te Mün- chen hebben gezegd: zij hebben vernomen, dat de burgerlijke sa menleving een radicale wijziging moet ondergaan, zij gaan zoetjesaan beseffen, dat niet slechts de front soldaten, maar ook de^burgerbevol- king met inbegrip van vrouwen en kinderen hun aandeel hebben bii te dragen om tot de vurig verlangde eindoverwinning te komen. Ér is tot op zekere hoogte een revolutie in de burgerlijke samenleving in vollen gang. Aan gezellige middagen of avonden, aan uitstapjes en vacan- tiereisjes wordt nauwelijks meer ge dacht, voor lange gesprekken en breedvoerige discussies heeft men geen tijd. Ër wordt gewerkt.van den vroegen ochtend tot den lat*n avona. Men is het plotseling gaan dg oorlog vei'kearl la tot PPWf stadium eener totale ontplooiing. Zijn dynamiek omvat heel het volk. Men heeft den ernst van het oogen blik erkend, is het gevaar gaan be seffen, dat land en volk vanuit het Oosten bedreigt. Een hard lot moet door gemeenschappelijken arbeid bestreden worden. Men de r vastberaden, zonder mopperen of kankeren. Een nieuwe volksgemeenschap. ER is een nieuwe volksgemeen schap ontstaan, een gevóél van saaamhoorigheid, dat men voordien in zulk een- omvang niet kende. Voor den ervaren frontsoldaat is dit een verrassing. Een openbaring. Tot dusver* kende hij dezen geest, deze stemming alleen maar aan het front. Op het kritieke moment, als het erop of eronder ging. als de vij and tot eiken prijs verslagen moest worden. Daarover sprak men hoog stens met kameraden, die hetzelfde hadden beleefd. Thuis zweeg men liever over zulke ernstige dingen maar thans is dat niet meer noodig, want er is een direct contact tus schen front en Heimat ontstaan. En onder den invloed van dit merk waardig feit heeft ook het stads beeld van Berlijn een grondige wij ziging ondergaan. BEURSSLUITlNG OF ZATERDAG. De sec.-gen. van het dep. van Finan ciën heeft bepasrid, dat de beurzen voor den geld- en fondsenhandel des Zaterdags, aanvangende op Zaterdag IV Maart 1943, zullen zijn gesloten, alsmede dat de Zaterdagen voor de geldleenin- gen, als bedoeld in afd. III der.beurs- voorschriften 1940, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. ZEKERHEIDSTELLING VOOR ACHTERSTALLIGE LEVERINGEN. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft een bepaling uitgevaardigd betreffende zekerheidsstelling voor achterstal lige leveringen van toepassing op fondsen, welke niet mogen worden genoteerd, wanneer de noteering den koers van 9 Tlov. '42 zou overschrij den. DIENSTPLICHTIGEN ARBEIDSDIENST. De volgende arbeidsdienstplichti- gen zullen worden opgeroepen tot het vervullen van arbeidsdienst plicht gedurende het tijdvak van 1 Juli t.e.m. 15 Dec. 1943: de mannelijke arbeidsdienstplich- tigen, die zijn aangesteld in openba ren dienst of bij het bijz. onderwijs en onderscheidenlijk geboren zijn tusschen 31 Dec. '24 en 15 Juni '25 en tusschen 1 April '22 en 1 April '24, en die. geboren 2ijn in 't eerste halfjaar 1925, voor zoover hun op roeping naar het oordeel van den commandant Van den N.A.D. noo- üi£ 15. 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. - Voor de volgende week zijn voor het koopen van Brood en Aardap pelen aangewezen de bonnen 13A en 13B, voor Beschuit bon 13, voor Sigaretten voor de dames bon 13 en voor Tabak naar keuze voor de mannen bon 13A. Gedurende het tijdvak van 21 Maart tot 3 April (twee weken) is 1 rantsoen vleesch verkrijgbaar op bon 13A en een kwart rantsoen op bon 13B (samen 2 rantsoen), op de bonnen 4-13 en m-13 Reserve 11/4 rantsoen en op de bonnen m-15 m-17 Reserve 2% rantsoen vleesch. t DE MAANDBONNEN. Voor de periode van 21 Maart tot 17 April (vier weken) kan' gekocht wor den: 1 kg Suiker op bon 520, Jam op bon 521, 250 gram Gort op bon 522, 250 gram Havermout op bon 523, 250 gram Peulvruchten op bon 524, 100 gram Vermicelli enz. op bon 525, Kaas op de bonnen 527, 528 en 529, Bloem op de jonnen 530, 531, 532 en 533, Taptemelk op de bonnen 13, 14 en 15, Melk op de bonnen 13, 14 en 15, Melk voor de klei ne kinderen op bon 4-15 Reserve, 250 gram Rijst op bon 4-16 Reserve, 250 gram Havermout op bon 4-17 Reserve, 150 gram Cacao met suiker op de bon nen 3-13 en 4-18 Reserve, 100 gram Chocolade op bon 13 Versnaperingen en 100 gram Suikerwerk op de bonden 14 en 15. Tenslotte is gedurende acht weken voor het koopen van Koffiesurrogaat bon 526 aangewezen. GORT EN AARDAPPELMEEL- VLOKKEN. In verband met de bevoorrading van den handel zal het niet steeds mogelijk zijn reeds aanstonds bij het begin der distributieperiode het rantsoen gort op te nemen. Men moet er rekening mede houden dat de handel eerst in de twee de helft der periode in staat zal zijn de gort te leveren. Voorts zijn aardappelmeelvlokken voortaan niet meer verkrijgbaar op den gortbon, doch uitsluitend op .den mai- zena- en vermicellibon. In plaats vaft 250 gram aardappelmeelvlokken op den gortbon, kan men dus 100 gram aard appelmeelvlokken op den maizenabon koopen.. De bon „Algemeen 526," aangewezen ter verkrijging van koffiesurrogaat, is voor den duur van acht weken, dus tot en met 15 Mei a.s. geldig verklaard. Boterbon 09 verlengd. Daar niet alle verbruikers vóór 23 Maart, den datum waarop de geldig heidsduur van boterbon 09 afloopt, hierop boter kunnen verkrijgen, is de geldigheidsduur van bon „Boter 09" verlengd tot en met 4 April 1943. Men kan bon „09" vóór 23 Maart na tuurlijk ook gebruiken Voor het koopen van margarine. Geeft gehoor aan het verzoek van den Jeugdstorm en schenkt boeken voor onze arbeiders in Duitschland. Hoe meer hoe lie ver, opdat straks kisten vol boe ken naar dé verschillende plaat sen kunnen worden verzonden. Onze volksgenooten ginds zullen er dankbaar voor zijn. HET NIEUWE VLEESCH- RANTSOEN. In verband met de verlaging van het vléeschrantsoen tot 125 gram per week zijn de vleeschbonnen voortaan twee weken geldig-Gedu rende twee weken heeft merLjaus de beschikking over twee A-bonnen, welke thans wederom elk recht ge ven op 100 gram vleesch of één rantsoen vleesclfcvaren, benevens twee B-bonnen, welke wederom elk recht geven op 25 gram vleesch of een kwart rantsoen vleeschwaren. In totaal kan men dus beschikken over 250 gram vleesch of 2% rant soen vleeschwaren per twee weken. Aangezien kinderen beneden den leeftijd van vier jaar slechts over één A-bon en één B-bon per twee weken beschikken, zal telkenmale een „Reserve"-bon worden aange wezen, welke pei» twee weken recht geeft op het koopen van 125 gram vleesch. Deze kinderen kunnen dus eveneens 250 gram vleesch per twee weken betrekken. Van 21 Maart tot en met 3 April 1943 geeft dus bon „Vleesch 13a" recht op het koopen. van 100 gram vleesch met been of één rantsoen vleeschwaren. en geeft bon „13B Vleesch" recht op het koopen van 25 gram vleesch met been of een kwart rantsoen vleeschwaren. Daar naast geeft bon „Reserve 4-13" van der kaarten voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar recht op het koopen van 125 gram vleesch met been of 1 1/4 rantsoen vleesch waren. Personen, die in het bezit zijn van een toeslagkaart voor zeer zwaren arbeid zouden tengevolge van bo venstaande waardeering der vleesch bonnen slechts 625 gram vleesch per twee weken ontvangen. Teneinde het rantsoen voor deze categorie te handhaven, geven de bonnen „Re serve M-13" van bovengenoemde toeslagkaart recht op het koopen van 125 gram vlee^ph met been of 1 1/4 rantsoen vleeschwaren en de bonnen „Reserve M-15" van meer genoemde kaart recht op het koopen van 250 gram vleesch met been of 214 rantsoen vleeschwaren. In totaal kunnen deze personen dus 1000 gram per twee weken verkrijgen. Personen, in het bezit van een. toeslagkaart voor zwaren arbeid, kunnen op de bonnen „Reserve M-17" van deze kaarten 250 gram vleesch betrekken, zoodat zij oer twee weken in totaal 625 gram vleesch met been kunnen verkrij gen. Het blijft verboden op Zondag, Maandag of Dinsdag vleesch bij den detaillist te koopen GEBAKRANTSOEN, GEWIJZIGD Wat men er alzoo voor krijgpn kan. Met ingang van 20 Maart 1943 wordt het gebakrantsoen gewijzigd. Tegen inlevering van bonnen, wel ke recht geven op het koopen van gebak, kan men per rantsoen een keuze doen uit de volgende artike len: - 60 gram ongezoete biscuits (crac kers), 85 gram gezoete biscuits, 125 gram geglaceerde biscuits, 150 gram wafels met j«m of stroopvulling, 100 gram wafels met suikervulling, 75 gram ijswafels. 90 gram koekjes, 100 gram speculaas, 140 gram ontbijt koek, 200 gram cake. 350 gram ge vuld korstgeb'ak, gebakjes of taart. 65 gram toast of weerterbeschuit, 70 gram paneermeel. De hoeveelheid beschuit, die men met ingang van bovengenoemden datum tegen inlevering van één be schuitbon kan verkrijgen, bedraagt 70 gram. WAT IS DE TAAK DER META'S? Moedig, eerbaar, trouw, arbeidszaam. Zooals medegedeeld, zal Zaterdag 20 Maart op het Binnenhof te Den Haag een aantal jongens gn meisjes door den hoofdstormer als lid van den Jeugdstorm worden geïnstal leerd. Na deze plechtigheid legt de eerste afdeeling Meta's in ons land de gelofte af op den Leider. Velen zullen zich reeds hebben afgevraagd wie of wat deze Meta's zijn. De organisatie van de Meta's is een onderdeel van den Jeugdstorm en wordt gevormd uit meisjes van 18 tot 22 jaar. In' het geheele land zullen deze Meta's in werkgemeen schappen worden ondergebracht. Zij zullen de arbeidsters uit de fabrie ken tijdens de vacantie aflossen en zelf gedurende een halfjaar op een fabriek gaan werken. Verder zullen zij zich wijden aan sociaal werk: Kinderverzorging, N. V. D. en W. H. N„ hulp in hospitalen, hulpverlee ning bij bombardementen en andere ongevallen enz. Het devies van de Meta's is: Moe dig, eerbaar, trouw, arbeidzaam. De naam is samengesteld uit de be ginletters dezer woorden. De hoofdstormer zal deze eerste groep_ook een vaandel overhandi gen. Na afloop volgt een marsch door de stad met een défilé voor den hoofdstormer bij het Vredespaleis. EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN. Gistermorgen is in een weiland bij den Bosch het eerste kievitsei gevon den. De gelukkige vinder was een ambtenaar, die hier belast was met op- metingswerkzaamheden en daarbij toe vallig het eerste kievitsei in 1943 ont dekte. REEDS 70.000 BOEKEN VOOR ONZE ARBEIDERS. Jeugdstorm-actie een succes. iln de afgeloopen twee weken stond de Jeugdstorm in geheel Nederland aangetreden voor het inzamelen van boeken voor den werkenden volksge noot in Duitschland. Tot en met 18 Maart waren in geheel Nederland meer dan 70.000 boeken opgehaald. Vrijdag hebben de landelijke meisjes leidster Van E<k en stafleider Quispel hoofdstormer Van Geelkerken ter gele genheid van zijn 42sten verjaardag geluk gewenscht en hem als geschenk van den Jeugdstorm gemeld, dat de boeken- actie een succes js geworden. De hoofdstormer heeft uitdrukking gegeven aan zijn tevredenheid over deze actie, welke in het belang is van het geheele Nederlandsche volk en de hoop uitgesproken, dat ook in de ko mende weken van deze maand de actie 'fiOgKSutiMt ïsy xsortgezet, KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN, Nederlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Wlgfor»«-0 H-P m Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17-45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goéd ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer, vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS of het Le gioen; kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland wil len toetreden. 21.3.43 9.00, Hengelo, Deut- sches Haus en 15.00, Zwolle.' hotel Peters. Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis, Poelestr. en 15.00, Leeu warden. Huize Schaaf. Breed- Stlddti 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43, 10.00, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplein. 25,3.43 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café Hout". Beguideuhoutschevgeg.

Heldersche Courant | 1943 | | pagina 2